نهال گردو چند ساله بار میدهد

درخت گردو چند ساله بار میدهد:

افزایش کیفیت میزان باردهی درخت از عواملی است که باغداران از تمام روش های مراقبتی برای رسیدن به این هدف تلاش می کنند. رشد بهینه نهال  های مختلف و رسیدن به سود پس از دوره برداشت، نیاز به کسب اطلاعات و آگاهی لازم در این زمینه دارد.

باغداران حرفه ای بدون دانش و تجربه کافی برای کاشت و پرورش نهال گردو پیوندی چندلر اقدام نمی کنند. به این جهت که عدم وجود هر کدام از فاکتورهای مهم در پروسه کاشت، رشد و برداشت هر درخت، ما را به نتیجه مؤثر و قابل قبول نخواهد رساند. در این مطلب به معرفی انواع ارقام نهال گردو می پردازیم و به این سؤال اساسی که درخت گردو چند ساله بار می دهد، و به بیشترین میزان بازدهی می رسد، پاسخ خواهیم داد.

مقدار باردهی درخت گردو:

نهال گردو گردو پیوندی چندلر به عنوان رقمی پربازده، متقاضیان زیادی در نهالستان ها برای خرید دارد. با این حال و کاشت آن به تنهایی در کیفیت محصولات یک باغ یا باغچه تأثیرگذار نخواهد بود.

توجه به عوامل مهمی مانند شرایط جغرافیایی، آب و هوا، میزان آبیاری، خاک مناسب، نور آفتاب، هرس کردن، کوددهی و… از مهمترین فاکتورها در افزایش میزان بازدهی ارقام مختلف هستند. همچنین توجه به این فاکتورها ما را به پاسخ سؤال درخت گردو بعد از چند سال بار می دهد، می رساند.

ترساندن درخت گردو | درخت گردو خوشه ای چند ساله بار میدهد

چه عواملی در پرورش درخت گردو نقش دارند؟

یکی از مهمترین عوامل موثر بر رشد بهینه و پرورش درخت گردو، موقعیت جغرافیایی جهت کاشت نهال است. ارقام مختلف نهال گردو برای بازدهی بیشتر نیاز به نور کافی خورشید دارند. بدین معنا که اگر شما نهال گردو را در منطقه ای کشت دهید که در طول روز به مقدار لازم از آفتاب تغذیه نکند، نمی توانید انتظار باردهی مطلوب از نهال را داشته باشید.

آبیاری نیز از دیگر فاکتورهایی است که افراط و تفریط در آن اثر قابل توجهی بر روی رشد و میزان باردهی درخت دارد. ارقام مختلف گردو در فصل های بهار و تابستان نسبت به فصول سرد سال به آبیاری بیشتری نیاز دارند. کاهش میزان آبیاری باعث ایجاد بیماری های مختلف مانند بیماری مربوط به ریشه درخت می شود.

رشد بهینه نهال به نوع خاکی که در آن کاشته می شود نیز بستگی دارد. درخت گردو باید در زمینی به کشت برسد که خاک آن از اسیدیته 6 تا 7 برخوردار باشد. همچنین زهکشی مناسب و حاصلخیزی خاک نیز نقش مهمی در رشد و افزایش کیفیت باردهی درخت دارد.

یکی از فاکتورهای مهم که بسیاری از باغدارن تازه کار به آن توجهی ندارند، رعایت فاصله مناسب کاشت است. دامنه رشد و گستردگی شاخ و برگ های درختان گردو به اندازه ای است که ممکن است در پروسه رشد و باروری ارقام دیگر اختلال ایجاد کند. به همین جهت رعایت فاصله 6 در 6 متر برای این منظور، گزینه مناسبی خواهد بود.

مقدار باردهی انواع نهال گردو:

همان طور که می دانید، ارقام مختلفی از درخت گردو در کشور ما کشت می شوند که شرایط و روش های مراقبت و نگهداری از آن ها، تقریبا مشابه یکدیگر است.

 • نهال گردو چندلر پیوندی
 • نهال گردو اسرائیلی
 • نهال گردو فرنور پیوندی
 • نهال گردو خوشه ای
 • نهال گردو ژنوتیپ
 • نهال گردو تویسرکان
 • نهال گردو کانادایی پیوندی
 • نهال گردو پدرو
 • درخت گردو کاغذی
 • درخت فرانکت
 • نهال فرنت
 • نهال دماوند و…

درخت گردو بعد از چند سال بار می دهد؟

پس از کاشت نهال، معمولا سوالات بسیاری برای ما مطرح می شود که برای رسیدن به آن ها باید مدت زمان مشخصی را به انتظار بنشینیم. یکی از تکراری ترین سؤالات که شاید به ذهن شما هم رسیده باشد این است که درخت گردو چند ساله بار می دهد؟

برای پاسخ به این سوال ما نمی توانیم یک جواب مشخص و ثابتی ارائه دهیم. به این دلیل که نهال گردو ارقام متفاوتی دارد که هر کدام از آن ها ویژگی و مشخصات منحصربه فردی دارند. در ادامه به معرفی انواع نهال گردو و سال باردهی آن ها می پردازیم.

نهال گردو چندلر پیوندی:

گونه چندلر پیوندی از پرفروش ترین ارقام موجود در بازار است که از نظر اقتصادی سود قابل توجهی برای باغداران به همراه داشته است. نهال گردوی چندلر پس از سال اول شروع به باردهی می کند اما این عدد به معنای بازدهی اقتصادی و سوددهی واقعی درخت نخواهد بود. نهال چندلر زمانی که به سن بلوغ یعنی سنین بین 6 تا 10 سالگی برسد، می توانید با بیشترین سود، بهترین بازدهی را از درخت داشته باشید.

نهال گردو اسرائیلی یا فلسطینی:

این نهال نیز از درختان پربازده محسوب می شود. نهال اسرائیلی از سال دوم پس از کاشت شروع به باردهی می کند. نکته قابل توجه در کشت و پرورش این درخت، افزایش میزان سوددهی آن در هر سال است. به این معنا که کیفیت باردهی درخت در سال سوم نسبت به سال دوم، پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. در زمان برداشت از نهال اسرائیلی شما می توانید از درخت انتظار باردهی بیش از 30 کیلو را داشته باشید.

نهال گردو فرنور پیوندی:

این گونه از ارقام مختلف درخت گردو، از مقاومت بالایی در برابر سرما برخوردار است و این عامل باعث شده تا محدودیتی برای کاشت نهال در مناطق سردسیر وجود نداشته باشد. فرنور در گروه درختانی قرار دارد که در زمانی کوتاه شروع به باردهی می کنند. معمولا پس از گذشت 1 سال این نهال تولید محصول را شروع می کند.

توجه داشته باشید که هر چقدر درخت به سن بلوغ نزدیک تر می شود، به همان اندازه میزان باردهی و تولید محصول نیز افزایش پیدا می کند. در صورت فراهم بودن شرایط مناسب جهت رشد و پرورش نهال، این رقم تا صد سال نیز به عمر مفید خود ادامه می دهد.

نهال گردو خوشه  ای:

رقم خوشه ای، نهالی مقاوم در برابر سرما بوده و بهترین مکان از نظر جغرافیایی برای کاشت آن، مناطق سردسیر است. اگر قصد کاشت این نهال را دارید، بهترین زمان برای کشت پس از فصل زمستان است. گونه خوشه ای در شرایط مناسب پس از سال دوم رشد شروع به باردهی می کند. از نظر اقتصادی نیز عمر مفید درخت به سود باغداران خواهد بود.

نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا:

یکی دیگر از ارقام پربازده گردو، نهال ژنوتیپ است که پس از 1 سال و رسیدن به سن بلوغ به بهترین زمان برای سودآوری می رسد. این نهال قابلیت کاشت در مناطق معتدل و گرمسیر را دارد. توجه داشته باشید که زمان باردهی نهال ژنوتیپ از سال اول شروع می شود اما با گذشت زمان و رسیدن به سن 6 سالگی، میزان باردهی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

نهال گردو تویسرکان:

تویسرکان یکی از بهترین و سودآورترین ارقام گردو در کشور ایران محسوب می شود. محصول این درخت از کیفیت قابل توجهی برخوردار بوده و از نظر اقتصادی کاملا به نفع باغداران عمل می کند. نهال پربازده تویسرکان از سال سوم شروع به باردهی کرده و بین سنین 5 تا 7 سالگی به بهترین مرحله تولید محصول می رسد.

هر درخت تویسرکان در هکتار حدود 7 تا 8 تن محصول می دهد. با وجود اینکه عمر مفید این نهال از ارقام دیگر کمتر است اما در همین سن 60 تا 80 سالگی شما می توانید بیشترین محصول با بهترین کیفیت را از این نهال دریافت کنید.

نهال گردو کانادایی پیوندی:

یکی دیگر از گونه های درخت گردو، نهال غیربومی کانادایی است که از قیمت مناسبی در بازار نیز برخوردار است. رقم کانادایی پیوندی، نهالی دیرگل بوده و گزینه ای مناسب برای کاشت در مناطق سردسیر است. در پاسخ به سؤال درخت گردو بعد از چند سال بار می دهد، به این جواب می رسیم که نهال کانادایی از سال دوم شروع به باردهی کرده و بیشترین میزان باردهی آن از سال هفتم عمر آن شروع می شود.

نهال گردو پدرو:

همان طور که مشاهده کردید به منظور پاسخ به سؤال درخت گردو چند ساله بار می دهد، بین ارقام مختلف، به جواب هایی متفاوت رسیدیم. نهال پدرو باردهی خود را از سال اول شروع کرده و با گذشت زمان و رسیدن به سن 5 سالگی می توانیم بیشترین سود و بازدهی را از این گونه داشته باشیم. همچنین عمر مفید اقتصادی این رقم به 100 سال نیز می رسد.

نهال گردو کاغذی:

یکی دیگر از ارقام محبوب بین باغداران و مصرف کنندگان، نهال گردو کاغذی است که قابلیت کاشت در مناطق مختلفی را دارد. گونه کاغذی نیز از سال اول شروع به باردهی کرده و در سال های بعد به بیشترین میزان سوددهی خود می رسد.

سن باردهی ارقام مختلف گردو

همانطور که می دانید، درخت گردو دارای ارقام و انواع مختلفی است. هر کدام از گونه های مختلف این درخت، دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود هستند؛ پس اگر بخواهیم بگوییم که درخت گردو در چند سالگی بار می دهد، باید گفت که هیچ پاسخ مشخصی برای این سوال وجود نداشته و هرکدام از ارقام گردو در سنین خاصی شروع به باردهی خواهند کرد.

اما به طور متوسط و میانگین، سن باردهی درختان گردو در حدود 5 الی 7 سال بعد از کاشت آن هاست. البته در سال های اولیه باردهی، حجم محصول آن ها کم بوده و نمی توان آن را به بازار عرضه کرد. اما بعد از یکی دوسال، به حجم باردهی مطلوبی می رسند. در اینجا به شما می گوییم که برخی از معروف ترین ارقام درخت گردو در چند سالگی بار می دهند.

درخت گردو ژنوتیپ 12

این واریته از گردو، در گروه درختان گردوی پوست کاغذی و دیرگل قرار می گیرد. نهال های گردو ژنوتیپ 12 در همان اولین سال بعد از کاشت، به بار می نشینند. حجم باردهی این درختان هم در بهترین حالت حدود 35 کیلوگرم است.

درخت گردو ژنوتیپ 21

نهال گردو ژنوتیپ 21، یکی از ارقام اصلاح شده و دیر گل درختان گردو است. این نهال معمولاً در اولین سال کاشت، به بار می نشیند. حجم باردهی آن هم چیزی حدود 45 کیلوگرم خواهد بود. عمر اقتصادی این گردو حدود 120 سال است و به همین دلیل، خرید آن می تواند سرمایه گذاری هوشمندانه ای باشد.

درخت گردو فرنور

یکی از نکات جالبی که در مورد نهال گردو فرنور وجود دارد این است که این نهال، در همان سال اول بعد از کاشت شروع به محصول دهی می کند. اما میزان باردهی آن در این زمان، بسیار اندک و انگشت شمار است. از سال دوم به بعد، میزان باردهی این درخت به شکل قابل توجهی افزایش می یابد تا در نهایت به 6 تن در هر هکتار برسد.

درخت گردو چندلر

این رقم گردو هم جزو زود بازده است و در همان سال اول شروع به باردهی می کند. اما اگر بخواهید از نهال گردو چندلر به سود برسید، باید در 5 سال اول بعد از کاشت نهال، منتظر باردهی اصلی این رقم باشید. با کاشت نهال چندلر در باغ خود و رعایت شرایط مطلوب، می توانید سالیانه از هر هکتار باغ گردو چندلر، نزدیک به 6 تن محصول برداشت کنید.

درخت گردو تویسرکان

باردهی نهال گردو تویسرکان حدودا سه سال بعد از کاشت این نهال و به صورت پراکنده و اندک شروع می شود. بعد از گذشت 5 الی 6 سال از کاشت این نهال، می توانید محصول آن را وارد بازار کنید.

حجم محصول دهی این رقم از درختان گردو هم مانند دو رقم قبلی، حدود 6 تن در هر هکتار است.

درخت گردو پکان

گردو پکان یکی دیگر از محبوبترین ارقام نهال گردو در بین باغداران است. این درخت به دلیل حجم باردهی خوبی که دارد (بیشتر از 6 تن در هر هکتار)، به یک محصول پرفروش در نهالستان های معتبر تبدیل شده است. اگر نهال گردو پکان را در باغ خود کاشته باشید، باید از سال ششم بعد از کاشت منتظر محصول دادن آن باشید.

درخت گردو خوشه ای

این نوع درخت گردو کمی دیرتر از ارقام قبلی به بار می نشیند. شما باید برای برداشت محصول از این درخت، حدود 5 الی 8 سال صبر کنید. اما حجم باردهی آن بسیار مطلوب است و کاشت آن، در آینده سود زیادی را عاید باغداران خواهد کرد.