خودرو

مقایسه هیوندای سانتافه 2700 سی سی با خودروهای هم رده

هنگام تست خودروها تنها می توان درباره داشته هایشان گفت. درباره امکانات، ایمنی، رانندگی، نوع پیشرانه و فضای سرنشینان، اما هیچ گاه نمی توان در مورد هزینه ها، کیفیت مواد و کابین صحبت کرد. زیرا توصیف این موارد نیازمند یک بررسی در مدت زمان طولانی است و در زمان کوتاه تست، دستیابی به این اطلاعات مقدور نیست.

در حال حاضر تصمیم گرفتیم تا به این اطلاعات ناگفته و مهم درباره خودروهای کارکرده وارداتی دست یابیم. برای این هفته با مالک یک هیوندای سانتافه 2008 هم صحبت شدیم. مالک سانتافه مورد نظر، خودرواش را به صورت صفر کیلومتر از شرکت آسان موتور (نمایندگی هیوندای موتورز کره در ایران) خریداری کرده و اکنون بعد از گذشت شش سال بیش از 200 هزار کیلومتر با آن رانندگی کرده است. در ادامه نتایج بررسی 200 هزار کیلومتری کارکرد سانتافه را بعد از گذشت شش سال به اطلاعتان می رسانیم.

کمی درباره سانتافه

هیوندای سانتافه برای اولین بار در سال 2000 وارد دنیای خودرو شده و قدمت آن تنها 14 سال است. خودروی مورد بحث ما متعلق به نسل دوم سانتافه بوده که از سال 2007 تا سال 2012 به مدت 5 سال تولید شده است. البته این نسل از سانتافه در سال 2010 دچار یک فیس لیفت شد که تغییرات فراوانی را شامل می شد. در کل نسل دوم سانتافه را می توان یک شاسی بلند زیبا دانست. خودرویی که برای پنج سرنشین بزرگسال و 2 سرنشین خردسال مناسب بوده و دارای یک پیشرانه شش سیلندر خورجینی به حجم دقیق 2656 سی سی است. این پیشرانه توانایی تولید 192 اسب بخار قدرت در 6000 دور در دقیقه و 248 نیوتن متر گشتاور در 4200 دور در دقیقه را دارد. همچنین قدرت موتور به کمک یک گیربکس چهار سرعته اتوماتیک به چهارچرخ خودرو منتقل می شود.

سانتافه در ایران

هیوندای سانتافه از جمله خودروهای وارداتی در سطح متوسط است که به محبوبیت بالایی در میان مردم رسیده و اکنون نام سانتافه برای همه آشناست. زمانی که یک خودرو برای اولین بار وارد بازار می شود خریداران از کیفیت، استهلاک و هزینه های آن بی خبرند و تنها مواردی چون ظاهر زیبا، پیشرانه قوی و امکانات زیاد است که می تواند محبوبیت خودرو را رقم بزند. در مورد سانتافه نیز می توان ظاهر زیبای آن را عامل محبوبیت زیادش در بین مردم دانست.

سانتافه در زمان گارانتی

بیشتر کسانی که خودروی شاسی بلندی نظیر سانتافه را می خرند از آن برای کارهای روزمره استفاده نمی کنند. یعنی به دلیل ابعاد بزرگش، در شهر زیاد با آن رانندگی نمی کنند و بیشتر برای مسافرت های طولانی و بین شهری مورد استفاده قرار می دهند. بنابراین معمولاً این گونه خودروها کارکرد زیادی ندارند. اما مالک سانتافه مورد نظر تمامی مسافرت هایش را با خودروی مورد نظر انجام داده و این سانتافه در مدت شش سال حسابی کار کرده است. از این رو سانتافه مورد بحث گزینه مناسبی بود تا وضعیت خودروهای شاسی بلند کره ای را مورد بررسی قرار دهیم. خودرو مورد نظر از طرف نمایندگی خود در ایران (شرکت آسان موتور) تا 70 هزار کیلومتر و یا به مدت 3 سال گارانتی شده بود که به گفته مالک سانتافه، خودرواش در این بازه هیچ گونه مشکل و ایرادی پیدا نکرده است. البته یک ایراد در همه سانتافه ها هست که علاجی ندارد! و آن لاستیک مورد استفاده در درب پنجم خودروست که در زمان حرکت صدا می کند. البته ناهمواری برخی خیابان های کشورمان نیز به این مشکل شدت می بخشند. دقیقاً همان مشکلی که درهای پژو 405 هم به آن مبتلاست با این تفاوت که مشکل 405 با تعویض لاستیک درهای آن با نمونه اصل و فرانسوی رفع می شود!

سانتافه پس از گارانتی

پس از به اتمام رسیدن گارانتی سانتافه مورد نظر، باتری خودرو نیاز به تعویض داشت. همچنین به گفته یکی از کارشناسان نمایندگی هیوندای در ایران، باتری خودروهای هیوندای که حدوداً تا سال 2011 تولید شده اند کیفیت قابل قبولی ندارند و بعد از به اتمام رسیدن گارانتی خودرو، نیاز به تعویض دارند. همچنین اگر خودرو به مدت بیش از یک هفته استارت نخورد معمولاً باتری اش خالی می شود! ایراد بعدی در کامپیوتر سفری سانتافه رخ داده است.

به گفته مالک خودرو طبق اعلام کامپیوتر سفری با مقدار بنزین موجود در باک می توانستیم 60 کیلومتر مسافت را طی کنیم که خودرو خاموش شد و علت خاموش شدن آن تمام شدن سوخت بود. این اختلال در کامپیوتر سفری، مالک سانتافه را به همراه خانواده اش در مسافرت در راه گذاشت! اما ایرادی که بیشتر از این ها مالک سانتافه را آزار می دهد خرابی پی در پی چراغ های خودروست. به طور متوسط هر سه ماه یک بار یکی از لامپ های چراغ های قسمت جلو خودرو (لامپ مه شکن، چراغ شهری، چراغ نور پایین و نور بالا) خراب شده و نیاز به تعویض دارند. مشکلی که در مدت زمان گارانتی به هیچ وجه رخ نداده بود و تنها در 3 سال اخیر بیش از 10 بار اتفاق افتاده است! و اما آخرین ایرادی که مالک خودرو از آن گله مند بود سیستم تهویه هوا است که بعد از اتمام گارانتی به مشکل خورده است. ایراد سیستم تهویه هوا به گونه ای بود که در حالت گرم،  گیر کرده بود و تنها هوای گرم به داخل کابین هدایت می کرد. دلیل این ایراد سوختگی موتور تهیه شده در آن بوده است.

هنگام سرویس حواستان جمع باشد!

مالک سانتافه مورد نظر در خصوص سرویس های دوره ای خودرواش اظهار داشت: «بعد از اتمام گارانتی و طبق سرویس های دوره ای که شمع ها و تسمه تایم خودرو را باید عوض می کردم در شهر مشهد بودم و خودروام را برای انجام سرویس های نام برده به یکی از نمایندگی های این شهر بردم. زمان تحویل گرفتن خودرو طبق فاکتوری که از جانب نمایندگی صادر شده بود هزینه تعویض شمع ها و تسمه تایم را پرداخت کردم. اما سه روز بعد که به شهر محل سکونتم (اردبیل) برگشته بودم در یکی از خیابان های شهر در حال حرکت بودم که تسمه تایم پاره شد. خودرو را به نمایندگی هیوندای بردم و به گفته کارشناس نمایندگی علت پارگی تسمه تایم عدم تعویض به موقع آن بوده است!» بنابراین به هیوندای سواران توصیه می شود هنگام مراجعه به نمایندگی برای انجام سرویس های دوره ای خودروشان کمی از وقت گران بهای خود را صرف کنند و در مدت زمان سرویس، بالای سر خودروشان باشند تا بعداً مشکلی پیش نیاید.

آپشن های مورد نیاز برای سانتافه

در حالت کلی می توان گفت نسل دوم هیوندای سانتافه از ظاهر زیبایی برخوردار است که موجب محبوبیت آن در کشورمان شده است. اما این خودروی 1٫8 تنی از نظر فنی کمی ضعیف است. شتاب صفر تا 100 سانتافه 11٫3 ثانیه است که برای یک خودروی شش سیلندر رقم بالایی است. اما علت این تنبلی را می توان گیربکس چهار سرعته اتوماتیک دانست که گزینه مناسبی برای سانتافه نبوده. شاید اگر از گیربکس بهتری در آن استفاده می شد پیشرانه شش سیلندر خورجینی 2٫7 لیتری بهتر از این می توانست انجام وظیفه کند. اما در خصوص پیمایش مسیرهای خارج جاده ای سانتافه بد عمل نمی کند. در داخل کابین نیز پاره شدن جا آرنجی ردیف جلو در اثر ساییدگی فراوان با آرنج دست باعث شده تا از کابین سانتافه به عنوان یک کابین چندان با کیفیت بعد از 200 هزار کیلومتر کارکرد یاد نکنیم. در حالی که به غیر از قسمت های نام برده بقیه بخش های کابین کیفیت خود را حفظ کرده اند. همچنین سیستم صوتی آن بسیار خوب بوده و لبخند را بر لبان سرنشینان می نشاند.

همان طور که در ابتدا گفتیم بیشتر کسانی که خودروی شاسی بلندی نظیر سانتافه را می خرند از آن برای کارهای روزمره استفاده نمی کنند و بیشتر برای مسافرت های طولانی و بین شهری مورد استفاده قرار می دهند. اگر می خواهید نسل دوم سانتافه را بخرید پس باید مانند همین افراد عمل کنید. یعنی در کنار سانتافه تان یک خودرو ارزان تر و کوچک تر برای کارهای روزمره تان داشته باشید. زیرا کیفیت و استهلاک سانتافه اجازه نمی دهد تا از آن برای کارهای روزمره استفاده کنید.