فیلم و سریال

محبوب ترین سریال های تاریخ ایران

در این مقاله قصد داریم به معرفی ۶۰ سریال ایرانی در گونه‌های مختلف کمدی، پلیسی، تاریخی و درام از گذشته تا به امروز را معرفی کنیم. سریال‌هایی که با بسیاری از آن‌ها خاطره داریم. همراه زومجی باشید.

امروزه همه ما در جامعه‌‌ای زندگی می‌کنیم که رسانه در آن نقش پررنگی دارد. دراین‌میان، تلویزیون یکی از مهم‌ترین ابزارهای جوامع مدرن است و سریال­های تلویزیونی یکی از بهترین ابزارهای انتقال ارزش­‌ها در زندگی اجتماعی به حساب می‌آیند. در دهه جدیدی که در حال پشت سر گذاشتن‌اش هستیم تعداد مخاطبان سینما با کاهشی محسوس نسبت به گذشته همراه است و در عوض مخاطب به پلتفرم‌های داخلی و خارجی روی آورده است.

از طرف دیگر آن‌چه که در پلتفرم‌ها از اهمیت برخوردار است سریال‌های متنوع و متفاوت آن است. هر چند تلویزیون و پلتفرم‌های ایرانی، آن‌چنان که باید در به‌کارگیری تمهیدات تنوع‌بخش موفق عمل نکرده‌اند، اما به هر روی امروزه سریال‌های ایرانی مخاطب بیشتری نسبت به فیلم‌های ایرانی دارند. سریال‌ ایرانی تقریبا قدمتی به اندازه فیلم ایرانی دارد و سریال‌های ماندگار معمولا درام‌هایی بوده‌اند که توانسته‌اند به زبان روز سخن بگویند. در این مقاله قصد داریم تا ۶۰ سریال برتر تاریخ سریال‌سازی ایران را معرفی کنیم.

سریال‌ها براساس گونه‌های مختلف پلیسی، کمدی، تاریخی، درام و سریال های نمایش خانگی و بدون رتبه بندی مرتب شده‌اند.


سریال های پلیسی ایرانی

۶۰- سریال خواب و بیدار

 • کارگردان: مهدی فخیم زاده
 • نویسنده: مهدی فخیم زاده
 • بازیگران: رویا نونهالی، مهدی فخیم زاده، دانیال حکیمی و محمد صادقی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۱

خواب و بیدار را شاید بتوان موفق‌ترین سریال پلیسی تاریخ تلویزیون ایران بعد از انقلاب اسلامی دانست. بدیهی است که این ادعا با درنظرگرفتن مقیاس‌های ژانر پلیسی در ایران قابل گفتن است نه استانداردهای جهانی. در این سریال، داستان یک تیم پلیسی کار کشته و ویژه در مقابل یک زن خلافکار حرفه‌ای روایت می‌شود. این اثر به علت کشمکش‌های واقعی و قابل لمس بین ناتاشا و نیروهای زبده پلیس مورد استقبال اکثر مردم و مخاطبان قرار گرفت.

فخیم زاده با زیرکی خاص خودش ناتاشا را در محور داستان قرار داده و با خلق شخصیتی مرموز، قوی، خبیث، متکی به نفس، غیر قابل پیش‌بینی، مصمم، کینه جو، باهوش، جدی و خشن، سرد، تند و تیز، شرور و حرفه‌ای، حریف قدری را برای نشان دادن قدرت نیروهای انتظامی به تصویر کشید.


کاور سریال پلیس جوان در بخش بهترین‌ سریال‌های پلیسی

۵۹- سریال پلیس جوان

 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسنده: فریبرز کامکاری، سیروس مقدم
 • بازیگران: شهاب حسینی، داریوش ارجمند، مریلا زارعی و فرهاد اصلانی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۰

پلیس جوان زمانی روی آنتن تلویزیون رفت که پس از چند سال خالی بودن جدول پخش تلویزیون از از سریال‌های پلیسی، رفته رفته بازار ساخت این‌گونه آثار مجددا داغ شد و سیروس مقدم یکی از آغازگران این شروع دوباره بود. سریال روایت همزمان چند قصه بود اما حضور شهاب حسینی به‌عنوان یک افسر پلیس جوان آن را در زمره کارهای قابل تأمل پلیسی تلویزیون قرار داد. داستان این سریال درباره یونس پلیس جوانی بود که پدرش در مقام قاضی دادگستری سال‌ها پیش به شکل مشکوکی به قتل رسیده بود و او به توصیه‌های مادرش برای کشف راز قتل پدر وارد دانشکده پلیس شده بود.

پلیس جوان توانست با بهره‌گیری صحیح از عناصر درام‌های پلیسی معمایی، ابتدا به پیرنگ معماگونه خود شکل درستی بدهد و بعد روابط عشقی را در مناسبات قدرت میان پروتاگونیست و آنتاگونیست بیافریند. سریال از بازیگرهای خوبی هم بهره گرفت و شخصیت‌هایی را شاهد بودیم که هر کدام انگیزه‌های مشخص و قابل توجیهی داشتند. در این بین تنها نقص سریال را می‌توان به رابطه میان نیلوفر و پدرش وارد دانست.


کاور سریال حس سوم در بخش بهترین‌ سریال‌های پلیسی

۵۸- سریال حس سوم

 • کارگردان: مهدی فخیم زاده
 • نویسنده: مهدی فخیم زاده
 • بازیگران: مهدی فخیم زاده، نسرین مقانلو، لیلا برخورداری و کامران تفتی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۵

مهدی فخیم‌زاده حدود سه سال بعد از «خواب و بیدار» تصمیم به ساخت سریال پلیسی دیگری گرفت؛ مجموعه‌ای که خیلی‌ها در ابتدای پخش‌اش فکر می‌کردند می‌تواند خاطره خوب «خواب و بیدار» را برای‌شان زنده کند. اما «حس سوم» ساخته جدید فخیم‌زاده هم به لحاظ قصه و هم ساختار فاصله زیادی با اولین اثر ساخته شده این کارگردان در ژانر پلیسی داشت.

«حس سوم» روایت قصه فانتزی یک زن با حس بویای خاص (با بازی نسرین مقانلو) شاید برای مخاطب عادی تلویزیون جذاب می‌آمد، اما روایت این اثر هیچ وقت نتوانست طرفداران جدی ژانر پلیسی را راضی نگه دارد. اشکال اصلی سریال، معلق بودن میان ترسیم یک فضای رئالیستی و فانتزی بود که کارگردان را به فراخور آن در خلق موقعیت‌های پیچیده محدود می‌کرد. بااین‌حال کلیت سریال پیشنهاد جدیدی در زمینه ساخت سریال‌های پلیسی با مایه‌های کمدی بود. فخیم‌زاده در سال‌های بعد نیز چند اثر در ژانر پلیسی ساخت «بی‌صدا فریادکن» و «ساختمان ۸۵» از جمله این آثار بودند که به جرأت می‌توان گفت هیچ‌کدام نتوانستند موفقیت اولین کار این کارگردان در این زمینه را تکرار کنند.


کاور سریال هوش سیاه در بخش بهترین‌ سریال‌های پلیسی

۵۷- سریال هوش سیاه

 • کارگردان: مسعود آب پرور
 • نویسنده: آرش قادری
 • بازیگران: حسین یاری، کیکاووس یاکیده و ارسلان قاسمی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۹

«هوش سیاه» با فیلم‌نامه‌ای از آرش قادری به جرائم رایانه‌ای می‌پرداخـت. موضوعی که تا قبل از آن کسی به سراغ‌اش نرفته بود و در آن سال با هرچه بیشتر پررنگ شدن نقش فضای مجازی در زندگی روزمره افراد، مورد توجه قرار گرفت. نقش اصلی پلیس این سریال به حسین یاری سپرده شده بود و کیکاووس یاکیده نیز نقش خلافکار قصه را داشت. موفقیت‌ها و پربیینده شدن فصل اول این سریال، باعث ساخته شدن فصل دوم سریال شد.

فیلم‌نامه هوش سیاه در تعلیق‌زایی و در ساخت شخصیت اصلی خود بسیار موفق عمل می‌کند. تا جایی که ابعاد مختلف آنتاگونیست توسط مخاطب به شکلی دقیق قابل فهم است. پلیس نیز در حد و اندازه‌های شخصیت منفی زیرک و باهوش است و هر کنش از سوی ضدقهرمان با واکنش‌های متناسب او همراه می‌شود. از دیگر ویژگی‌های قابل‌توجه که تا پیش از این در سریال‌های پلیسی غایب بود، توجه به خانواده و زندگی شخصی پلیس است.


سریال های کمدی ایرانی

کاور سریال دایی جان ناپلئون در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۵۶- سریال دایی جان ناپلئون

 • کارگردان: ناصر تقوایی
 • نویسنده: ایرج پزشکزاد و ناصر تقوایی
 • بازیگران: ناصر تقوایی
 • تاریخ پخش: ۱۳۵۵

بی‌شک توفیقی که سریال دایی جان ناپلئون ساخته ناصر تقوایی کسب کرد ارتباط زیادی با رمان آن دارد. رمان پرفروشی که بارها تجدید چاپ شد و مخاطبان زیادی را با خود همراه کرد. کیفیتی که دایی‌جان ناپلئون را به یک اثر ممتاز بدل ساخته است. امتیاز این رمان، چنان‌که ناصر تقوایی گفته است، در کلام کتاب و طنز شیرین آن نهفته است و همین امتیاز است که او را موفق ساخته تا تصاویر بسیار مناسب و زنده‌ای در فیلم خود بیافریند. رمان دایی جان ناپلئون اگرچه به شیوه اول شخص مفرد نوشته شده است، حداقل تعریف و توصیف در آن به کار رفته است و کمتر اثری از نثر مباحثه‌ای یا تشریحی در آن می‌توان یافت.

حال موفقیت تقوایی در این موضوع نهفته است که او به بهترین شکل قسمت‌های نغز اثر پزشکزاد را برمی‌گزیند و با تبدیل آن بخش‌ها به موقعیت‌های دراماتیک، اثری ماندگار می‌آفریند. او در طراحی دیالوگ‌ها و جملاتی که بین شخصیت‌ها رد و بدل می‌شود دقت به خرج می‌دهد و همین موضوع او را به توفیق می‌رساند. دایی جان ناپلئون تمام مولفه‌های یک سریال ایرانی را داراست. از خانه‌ای که دایی جان با سه خانوار دیگر در آن زندگی می‌کند گرفته تا رفت‌وآمدها، آداب‌ورسوم، مهمانی‌ها و حتی دیالوگ‌هایی که ردوبدل می‌شوند نشانه این است که اهالی خانه، پایبندی کامل خود را به فرهنگ و ادبیات ایران و ایرانی حفظ کرده‌اند. داستان در بستر یک خانه باغ با معماری ایرانی شکل می‌گیرد که اندرونی دارد و زیرزمین‌های متعدد و جویباری که آب را به باغچه‌ها می‌رساند. شب‌های خنک تابستان در تخت‌های چوبی زیر پشه‌بندهای توری بزرگ و سپید سپری می‌شود.


کاور سریال زیر آسمان شهر در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۵۵- سریال زیر آسمان شهر

 • کارگردان: مهران غفوریان
 • نویسنده: رضا عطاران و سروش صحت
 • بازیگران: حمید لولایی، مهران غفوریان و ناصر ملک مطیعی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۱

زیر آسمان شهر برای اولین‌بار در سال ۱۳۸۰ از تلویزیون پخش شد. سریالی که می‌توان آن را از اولین تجربه‌های ساخت کمدی ۹۰ قسمتی محسوب کرد. زیر آسمان شهر که در تیم نویسندگی خود از رضا عطاران بهره می‌برد، قصه ساده چند همسایه در آپارتمانی مسکونی را روایت می‌کرد که هر یک از آن‌ها را می‌شد نماینده قشر خاصی از جامعه به حساب آورد. شخصیت اصلی سریال که فردی به نام خشایار مستوفی بود خیلی زود جایش را میان مردم باز کرد و دیالوگ‌هایش بر سر زبان‌ها افتاد.

سیاست کلی تیم نویسندگان زیرآسمان شهر این بود که در هر قسمت به ماجرایی جدید بپردازند. طوری که هر اپیزود را بتوان یک فیلم سینمایی کوتاه شده به حساب آورد. سریال زیرآسمان شهر در سه فصل ساخته شد و در یک ارزیابی کلی می‌توان فصل دوم آن را موفق‌ترین فصل مجموعه دانست چراکه هم در متن به پختگی رسیده بود و هم در فیلم‌نامه. فصل سوم سریال نیز در نوع خود یک سقوط آزاد بود چرا که دیگر خبری از داستان‌های جذاب که در آن‌ها نوآوری دیده شود نبود.


کاور سریال پاورچین در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۵۴- سریال پاورچین

 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسنده: پیمان قاسم‌خانی، مهران مدیری، مهراب قاسم‌خانی و امیر مهدی ژوله
 • بازیگران: مهران مدیری، سیامک انصاری، جواد رضویان، سحر زکریا، شقایق دهقان و سحر ولدبیگی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۰

پاورچین یکی از همکاری‌های موفق مهران مدیری و تیم‌اش به حساب می‌آید. تقریبا می‌توان این‌طور ادعا کرد که تیم نویسندگان مدیری که در ابتدا سریال‌های ۹۰ قسمتی تدارک می‌دیدند از این سریال درکنار هم جمع شدند. پاورچین تحولی بزرگ در زمینه طنزهای انتنقادی فرهنگی بود که هم عادات اجتماعی غلط مردم و هم کاستی‌های مسئولان را با زبان طنز به باد انتقاد می‌گرفت و از همین رو، جزو محبوب‌ترین سریال‌های کمدی ایرانی سیما محسوب می‌شود.

پاورچین در کارگردانی فضای بسیار ساده‌ای داشت و بیشتر اتفاقاتش در خانه و اداره می‌گذشت. بااین‌حال، قدرت نویسندگی پیمان قاسم‌خانی و تیمش، پاورچین را در خلق شخصیت و دیالوگ به اثری مخاطب‌پسند تبدیل کرد. قدرت فراگیری این سریال به‌حدی زیاد بود که شهر خیالی برره به دایره واژگانی مردم وارد شد. همچنین واژه‌های دیگری مثل پاچه‌خواری یا رسم نخودچی‌خوران در میان مردم کوچه و خیابان تکرار می‌شد.


کاور سریال شب‌های برره در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۵۳- سریال شب های برره

 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسنده: پیمان قاسم خانی، مهراب قاسم خانی، خشایار الوند و امیرمهدی ژوله
 • بازیگران: مهران مدیری، سیامک انصاری، رضا شفیعی جم، محمد شیری و سعید پیردوست
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۴

شب‌های برره حاکی از بلوغ مهران مدیری در کارگردانی و پیمان قاسم‌خانی و تیم‌اش در امر نوشتن بود. عوامل شب‌های برره هم‌چون تیمی کارآزموده که قبلا آزمون و خطاهای بسیار کرده، دقت بیشتری در ساخت این اثر به خرج دادند. طوری که هم شوخی‌ها و نقدهای اجتماعی با ظرافت بیشتری همراه می‌شد و هم مهران مدیری در زمینه کارگردانی به میزانسن وسیع‌تری احاطه یافته بود. شب‌های برره دیگر مثل پاورچین با چند بازیگر محدود تمرکزش را بر نماهای داخلی نگذاشت و در کارگردانی به پختگی بیشتری رسید. شب‌های برره یک گام بلند در کارنامه‌ی مدیری بود و او را در تراز بهترین کمدی‌سازان تلویزیون قرار داد.

شب‌های برره که تنها یکبار به‌صورت رسمی از تلویزیون پخش شده است، بزرگ‌ترین امتیازش را مدیون شوخی‌های بود که به درستی هدف را نشانه می‌رفتند. انتقاد از مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی با طنازی همراه می‌شد و ویژگی مهم تیم بازیگران این بود که بازی‌هایی متناسب با اندازه نقش‌هایشان ارائه می‌دادند. شب‌های برره در عین اینکه مخاطبش را می‌خنداند، به برخی رسم و رسومات و فرهنگ‌های غلط جامعه هم طعنه می‌زد. همین پرداختن به نقدهای اجتماعی سبب شد تا پخش سریال با مشکل مواجه شد و به‌نوعی شب‌های برره نیمه تمام پایان یابد.


کاور سریال پایتخت در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۵۲- سریال پایتخت

 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسنده: محسن تنابنده
 • بازیگران: محسن تنابنده، ریما رامین فر، احمد مهرانفر و علیرضا خمسه
 • تاریخ پخش: ۱۳۹۰

فصل اول سریال پایتخت در عید نوروز سال ۹۰ روی آنتن شبکه یک رفت. امروزه دیگر تمام مخاطبان سریال‌های تلویزیونی، خصوصا سریال‌های کمدی با ماجراهای نقی معمولی و خانواده‌اش آشنا هستند. شخصیت‌های سریال پایتخت از چنان تنوعی برخوردار بودند که پرداختن به هر یک از آن‌ها به‌صورت جداگانه، این امکان را برای گروه سازنده فراهم کرد که تا ۷ سری ساخت این مجموعه پرطرفدار را ادامه دهند.

فیلم‌نامه پایتخت براساس الگوی پیشرفت نوشته شده است. خانواده‌ای که با سفر به تهران هدف‌شان این است که در رفاه بیشتری زندگی کنند و در این بین یکی از مصادیق پیشرفت را می‌توان در ادامه تحصیل شخصیت هما (ریما رامین‌فر)‌ یافت. این کانسپت در دیگر شخصیت‌ها نیز وجود دارد، مثلا شخصیت ارسطو ازدواج را هم‌چون پیشرفتی برای زندگی خود می‌داند و در تمام فصل‌ها روی این موضوع توجهی ویژه دارد. در یک مقایسه کلی میان ۷ فصل سریال پایتخت می‌توان این‌طور ادعا کرد که فصل‌های اول تا سوم بیشتر به سمت کمدی موقعیت می‌روند و فصل‌های بعدی بیشتر در راستای یک کمدی انتقادی هستند.


کاور سریال مرد هزار چهره در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۵۱- سریال مرد هزار چهره

 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسنده: پیمان قاسم‌خانی، مهراب قاسم‌خانی، خشایار الوند، سروش صحت و امیرمهدی ژوله
 • بازیگران: مهران مدیری، پژمان بازغی، سیامک انصاری و علیرضا خمسه
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۷

این ایده که مردی چهره‌های متفاوت داشته باشد و هر لحظه به یکی از آن‌ها تبدیل شود به خودی خود جذاب است. اما وقتی این تغییر شخصیت‌ها به شکلی اتفاقی برای کاراکتر ساده مسعود شصت‌چی می‌افتد، کمدی تمام زوایای پنهان‌اش را آشکار می‌کند. در اینجا است که می‌توانیم ادعا کنیم برادران قاسم‌خانی در نوشتن فیلم‌نامه‌ای که مهران مدیری آن را جلوی دوربین برده به درستی مولفه‌های کمیک را از آثار نمایشی اصیل بیرون می‌کشند.

سیر وقایع بر حسب تصادف، سوءتفاهم، شخصیت ساده و نسبتا پخمه و تبدیل به دیگری شدن در یک فرایند کمدی همه از ویژگی‌های است که یک کمدی خوب دارا است. حتی در فصل دوم این مجموعه مسعود شصت‌چی با مهران مدیری اشتباه گرفته می‌شود که این موضوع علاوه‌بر اینکه حاکی از خلاقیت تیم نویسندگان است یک ارجاع برون‌متنی به خود سازنده هم محسوب می‌شود. مسعود شصت‌چی در هر موقعیتی که قرار می‌گیرد و سر هر شغلی حاضر می‌شود، کار تیم نویسنده، انتقادهای برآمده از شرایط اجتماعی است. مخصوصا وقتی گروه نویسندگان، ابتذال در هنر را نشانه می‌روند.


کاور سریال خانه به دوش در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۵۰- سریال خانه به دوش

 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: رضا عطاران و سعید آقاخانی
 • بازیگران: حمید لولایی، مریم امیر جلالی و رضا عطاران
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۳

رضا عطاران کمدی‌های مهمی را برای تلویزیون ساخت. خانه به دوش سرآغاز آثار پرطرفدار او محسوب می‌شود. سریالی که گفته می‌شود اصغر فرهادی فیلم‌نامه آن را به رشته تحریر درآورده. سریالی که دغدغه نوشته شدن آن نیز قابل درک است. در دهه ۸۰ یکی از کلاهبرداری‌هایی که بسیار رواج پیدا کرده بود، در رابطه با شرکت‌های هرمی و کاریابی برای ایرانی‌ها در خارج از کشور بود، داستان سریال خانه به دوش نیز تقریبا به همین موضوع مربوط است؛ حمید لولایی در نقش آقا ماشاالله و پدر خانواده، تصمیم می‌گیرد برای ارتقای وضع مالی خانواده‌اش به مالزی سفر کند اما در این مسیر آسیب‌های فراوانی متحمل می‌شود.

نکته جالب توجه در خصوص خانه‌ به دوش این است که در بازپخش‌های مکرر نسبت به بسیاری از آثار نمایشی جدیدی که از سیما در حال پخش‌اند، مخاطب بیشتری را پای تلویزیون می‌کشاند. در این موفقیت جز فیلم‌نامه ـ که بهترین فیلم‌نامه آثاری محسوب می‌شود که عطاران جلوی دوربین برده ـ گروه بازیگران ـ به‌ویژه بازی به‌یادماندنی مریم امیرجلالی ـ تاثیر به‌سزایی داشته‌اند.


کاور سریال متهم گریخت در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۴۹- سریال متهم گریخت

 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: سعید آقاخانی
 • بازیگران: مریم امیر جلالی، سیروس گرجستانی، سعید آقاخانی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۴

یک سال پس از خانه به دوش، عطاران برای ماه رمضان سال ۸۴ سریال جذاب دیگری ساخت. عطاران این بار مسئولیت نوشتن فیلم‌نامه را به سعید آقاخانی سپرد و خودش روی کارگردانی متمرکز شد. عطاران بار دیگر در سریالش به سراغ قشر‌های فرودست جامعه رفت و فضای خانواده‌‌ی مهاجری را روایت کرد که در شهر شلوغی مثل تهران درگیر اتفاقات جالبی می‌شوند. متهم گریخت داستان هاشم آقا با بازی سیروس گرجستانی است که برای پیدا کردن کار با خانواده اش به تهران می‌آید و در این بین اتفاقاتی در تهران برایشان رخ می‌دهد که آن‌ها را مجبور به بازگشت می‌کند.

عطاران مهارت زیادی در انتخاب و هدایت بازیگرها از خود نشان داده است. طوری‌که یکی از ویژگی‌های مهم سریال متهم گریخت، بداهه‌پردازی بازیگران است. عطاران بازیگران این سریال را براساس نزدیکی با نقش برگزیده (یا نقش را براساس ویژگی‌های بازیگر طراحی می‌کند) و هر کجا نیاز بوده دست آن‌ها را در بداهه‌پردازی باز گذاشته است.


کاور سریال ترش و شیرین در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۴۸- سریال ترش و شیرین

 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: سروش صحت و محمد رضا آریان
 • بازیگران: حمید لولایی، مریم امیرجلالی، رضا عطاران و مجید صالحی
 • تاریخ انتشار: ۱۳۸۶

در نوروز ۱۳۸۶، رضا عطاران به همراه تیم ثابت و همیشگی‌اش با یک سریال دیگر، این بار در ۱۳ قسمت، به استقبال مخاطبان رفت. فیلم‌نامه ترش و شیرین براساس کهن الگوی پسر پولدار و دختر فقیر نوشته شده است و داستان آشنایی یک مرد پولدار و متمول (حمید لولایی) که تاجر فرش است با یک خانم ترشی‌فروش (با بازی مریم امیرجلالی) است. مهم‌ترین مشکلی که بر سر راه دو کاراکتر اصلی قرار دارد بچه‌های قد و نیم‌قدی است که هرکدام برای پدر و مادرشان تعیین تکلیف می‌کنند.

بر این اساس می‌توان گفت که ترش و شیرین یک کمدی اجتماعی خانوادگی است که روابط افراد درون خانواده را مورد نقد قرار می‌دهد. هرچند که میزان محبوبیت ترش و شیرین در میان مخاطبان به آثار دیگر عطاران هم‌چون خانه به دوش و متهم گریخت نرسید اما باز هم از بهترین آثار کمدی تلویزیون محسوب می‌شد.


کاور سریال پژمان در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۴۷- سریال پژمان

 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسنده: پیمان قاسم خانی، مهراب قاسم خانی، سروش صحت و ایمان صفایی
 • بازیگران: پژمان جمشیدی، سام درخشانی، بهاره رهنما و ویدا جوان
 • تاریخ پخش: ۱۳۹۱

پژمان اولین نقش‌آفرینی پژمان جمشیدی در عرصه تصویر به حساب می‌آید. بعد از این سریال است که روند محبوبیت این بازیگر و روند مخالف‌خوانی‌ها علیه او، سیر صعودی پیدا می‌کند. سریال پژمان، هر چند به داستان زندگی پژمان جمشیدی می‌پردازد اما وقایعی که در این فیلم می‌گذرد و درباره او به تصویر کشیده می‌شود، مصادره به مطلوبی به نفع روایت کمدی است و ماجراهای رخ‌داده در داستان از واقعیت دور است.

در این سریال زوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی شیمی خوبی را به وجود آورده‌اند و بلاهت ذاتی‌ای که در کاراکترهایشان وجود دارد باعث می‌شود تا مخاطب این دو کاراکتر را دنبال کند. مهراب قاسم‌خانی نیز با بهره‌گیری از داستان پژمان به‌عنوان یکی از فوتبالیست‌هایی که در شرف بازنشستگی است، به نقد این حوزه می‌پردازد. شوخی‌های فوتبالی و پرتعداد، رقابت‌هایی که بین افراد مختلف داستان شکل می‌گیرد و نقدهایی که برآمده از دغدغه فرهنگی کتاب نخواندن است، از بارزترین نکات سریال پژمان به حساب می‌آید.


کاور سریال ساختمان پزشکان در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۴۶- سریال ساختمان پزشکان

 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسنده: پیمان قاسم خانی، مهراب قاسم خانی، سروش صحت و امیر برادران
 • بازیگران: بهنام تشکر، هومن برق نورد، شقایق دهقان و بیژن بنفشه خواه
 • تاریخ انتشار: ۱۳۹۰

ساختمان پزشکان در سال ۱۳۹۰ و در ۵۷ قسمت روی آنتن تلویزیون رفت. مهم‌ترین ویژگی سریال طیف متنوع شخصیت‌های اصلی آن بود. کاراکترهایی که هر کدام هدف و انگیزه‌ای مشخص داشتند و این توانایی را داشتند که صرفا با گفتگوهای عادی هم از مخاطب سخت‌پسند، خنده بگیرند. ازاین‌رو شخصیت خانم شیرزاد با هنرنمایی شقایق دهقان هنوز هم پس از سال‌ها یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین شخصیت‌های سریال‌های کمدی است.

بهنام تشکر که سال‌ها با حضور در دنیای تئاتر شناخته‌شده بود با هنرنمایی در این سریال فرصت آن را پیدا کرد تا محبوبیت بی‌نظیری را تجربه کند و رفته‌رفته به‌صورت جدی‌تر بازی در سینما و تلویزیون را تجربه کند. زوج هومن برق‌نورد و بهنام تشکر که در سریال ساختمان پزشکان نقش دو برادر را بازی می‌کردن به‌حدی با تناقض‌های بسیار دربرابر یکدیگر قرار گرفته بودند که باید گفت بخش عظیمی از موفقیت سریال مدیون درخشش آن‌ها بود. مانند بسیاری از آثاری که برادران قاسم‌خانی نوشته‌اند، سریال ساختمان پزشکان هم به‌صورت مستقیم به پدیده‌ها و مشکلات اجتماعی نقد می‌کند و خنده نسبتا تلخ اما هیجان‌انگیزی به تماشاگرش هدیه می‌دهد.


کاور سریال دودکش در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۴۵- دودکش

 • کارگردان: محمدحسین لطیفی
 • نویسنده: برزو نیک نژاد و حسن وارسته
 • بازیگران: هومن برق نورد، بهنام تشکر، سیما تیرانداز و امیرحسین رستمی
 • تاریخ انتشار: ۱۳۹۵

دودکش سریالی به کارگردانی محمدحسین لطیفی است که ماه رمضان سال ۱۳92 از شبکه یک سیما پخش شد. دودکش روایت‌گر داستانی از دو خانواده است که فیلم‌نامه آن براساس پیرنگ رقابت نوشته شده است و مخاطب داستان دو باجناق را دنبال می‌کند که دائما با هم در حال جدال لفظی هستند. این جدال در راستای کانسپت برتر بودن و موفق بودن پیش می‌رود. هومن برق‌نورد و بهنام تشکر که پیش از این سریال سابقه بازی در سریال‌های ساختمان پزشکان و دزد و پلیس را داشته‌اند، در اینجا به‌عنوان زوج هنری، تثبیت می‌شوند.

به غیر از بازی بازیگران، یکی از نکات قوت سریال حضور بچه‌ها و نقش آن‌ها در خانواده است. در این سریال شاهد حضور سه کودک در سنین دبستان، پیش دبستان و یک کودک یک ساله هستیم. این در حالی است که در سال‌های اخیر، بچه‌ها از اکثر سریال‌های تلویزیونی عملا حذف شده بودند یا اینکه نقش دکور صحنه و آکسسوار را ایفا می‌کردند! اما در دودکش کودکان در داستان حضوری فعال دارند و نقش خود را نیز گرم و گیرا ایفا کرده‌اند.


کاور سریال عید امسال در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۴۴- سریال عید امسال

 • کارگردان: سعید آقاخانی
 • نویسنده: سعید فرهادی
 • بازیگران: مجید صالحی، مهران غفوریان، محسن قاضی مرادی و علی صادقی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۸

سریال عید امسال در نوروز ۱۳۸۸ روی آنتن رفت. سریالی که فیلم‌نامه آن را سعید فرهادی براساس داستانی ساده آفریده بود. داستان مجموعه تلویزیونی عید امسال که از مضمون طنز برخوردار است، درباره اتفاقاتی است که در ایام نوروز برای یک خانواده رخ می‌دهد. سریال عید امسال روی همان کلیشه‌هایی سوار است که بارها در سریال‌های ایرانی نظیرش را دیده‌ایم. برادری به اصطلاح غیرتی که با ازدواج خواهر و همسایه‌شان موافق نیست و مدام بر سر راه‌شان سنگ‌اندازی می‌کند. آن‌چه در عید امسال جلب توجه می‌کند خرده داستان‌هایی است که از پس داستان اصلی خود را نشان می‌دهند.

جواد در انتظار این است که بدهی‌اش پرداخت شود و از زندان آزاد شود. منصور که خاطرخواه الهام است در تلاش است تا مقدمات ازدواج با او را فراهم کند. از طرف دیگر منصور که چکی را گم کرده در دردسر میفتد. نادر نیز به‌عنوان برادر الهام به غیر از مخالفت‌های معمول این دست از سریال‌ها، از عباس آقا طلبکار است و مدام پولش را طلب می‌کند.


کاور سریال آژانس در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۴۳- سریال آژانس دوستی

 • کارگردان: احمد رمضان زاده، کاوه دژاکام، اکبر منصور فلاح
 • نویسنده: حمید جبلی، فتح‌الله جعفری جوزانی و عبدالله اسفندیاری
 • بازیگران: فردوس کاویانی، اسماعیل داورفر و حسین پناهی
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۸

آژانس دوستی نام تاکسی‌سرویسی بود که اتفاقات اصلی داستان در آن‌جا رخ می‌داد. آقای رئوفی بزرگ (مرحوم اسماعیل داورفر) صاحب جواز این آژانس بود و هرروز با راننده‌های مختلفی که به‌نوعی هرکدام قهرمان یک قسمت از سریال بودند، داستان را جلو می‌برد. تهرانی (فردوس کاویانی)، کامیاب (حمید لولایی)، هوشنگ (حسین پناهی)، و جواد (پژمان بازغی) شخصیت‌های اصلی این سریال بودند. داستان‌هایی که آن‌ها در مواجهه با مسافران خود از سر می‌گذراندند، درونمایه اصلی هر قسمت این مجموعه را تشکیل می‌داد. آژانس دوستی این باور را که سریال ماندگار حتما باید پرهزینه باشد برهم زد و با داستان‌های ساده‌ای که روایت می‌کرد به خاطرات مردم پیوست و در اذهان مخاطب جای گرفت.

فضای کلی سریال آژانس دوستی فضایی شاد و سرگرم‌کننده است که با مضمونی کمدی و شخصیت‌های بعضاً تیپیکال، در بسیاری از قسمت‌ها، ایده‌های درخشانی دارد. کمدی‌های موقعیت، دیالوگ‌های حکیمانه و رندانه که در دهان شخصیت‌ها قرار می‌گیرد ـ به‌خصوص صحبت‌های هوشنگ رئوفی با بازی مرحوم حسین پناهی ـ ایده‌های جذاب و نو و استفاده از بازیگران مهمان متعدد باعث شد تا این سریال از ورطه تکرار خارج شود و در دسته سریال‌های دیدنی تلویزیون در دهه هفتاد قرار بگیرد.


کاور سریال چاردیواری در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۴۲- سریال چاردیواری

 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسنده: محسن تنابنده و سعید آقاخانی
 • بازیگران: امیر جعفری، بهنوش طباطبایی، آتیلا پسیانی، سعید آقاخانی و مریم امیرجلالی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۹

محسن تنابنده فیلم‌نامه چاردیواری را پیش از آن‌که پروژه پایتخت آغاز شود، نوشت. روایت چاردیواری که طبق مصاحبه محسن تنابنده برخاسته از واقعیت است در آن دسته از آثار کمدی قرار می‌گیرد که بیشتر مبتنی بر قصه‌اند تا شخصیت. بر این اساس در این سریال کمتر شاهد دیالوگ‌های بداهه و اوج‌گیری تکیه‌کلام‌ها هستیم. نکته مهمی که در سریال چاردیواری وجود دارد و در سریال‌های ایرانی دیگر کمتر به آن توجه می‌شود، توجه ویژه به درونیات کاراکترهاست. کاراکترهایی که هر جا دروغ می‌گویند سزایش را می‌بینند و هر جا با صداقت رفتار می‌کنند نیز به تبع آن پاداش می‌گیرند.

بر این اساس چاردیواری روی موقعیت‌هایی استوار است که فرد را در مقابل خود به چالش می‌کشد. رخدادهایی که کاراکتر اصلی با قرارگرفتن در آن یا باید راه خیر را برگزیند یا راه شر. انتخاب او هر یک از این دو مورد باشد بی‌شک شناخت درونی او برای مخاطب امکان‌پذیرتر خواهد بود. بازی‌های بازیگران این سریال، به‌ویژه امیر جعفری و آتیلا پسیانی از جمله نکات قوتی است که اثر را ماندگار می‌کند.


کاور سریال نون‌خ در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۴۱- سریال نون خ

 • کارگردان: سعید آقاخانی
 • نویسنده: امیر وفایی
 • بازیگران: سعید آقاخانی، کاظم نوربخش، علی صادقی، سیروس میمنت، شقایق دهقان
 • تاریخ انتشار: ۱۳۹۸

سریال نون‌.خ به نویسندگی امیر وفایی و به کارگردانی سعید آقاخانی در سه فصل روی آنتن شبکه یک رفت. نون‌خ برعکس بسیاری از سریال‌هایی که دنباله بی‌کیفیتی برایشان ساخته می‌شود، با آغاز فصل‌های جدید توانست مخاطب بیشتری را با خود همراه کند. در فصل یک این مجموعه داستان به‌گرمی آغاز می‌شود و جغرافیای روستا و فضای کلی سریال ساخته می‌شود این روند تا فصل سوم ادامه می‌یابد و مخاطب در هر فصل با داستان‌ها و چالش‌های جدیدی که کاراکترها به وجود می‌آورند مواجه است. استفاده از استعدادهای بومی در زمینه بازیگری به‌جای بهره‌گیری از سلبریتی‌ها از مشخصه‌های اصلی سریال نون‌خ است.

دیالوگ‌های سرخوشانه و شخصیت‌های متفاوت و بامزه و مردم روستایی‌ای که امیر وفایی خلق می‌کند مشابه جامعه بزرگتر و از نوع بی‌پرده‌تر آن است. مردمی که در عین متحد بودن گاهی اوقات تصمیمات نابه‌جایشان نتایج زیان‌باری به همراه می‌آورد. از طرف دیگر، توفیق در میزانسن‌های شلوغ و پرداختن به شخصیت‌ها در چنین موقعیتی که قرار نیست هیچ‌یک از آن‌ها در پیشرفت داستان بی‌تاثیر باشند، کار دشواری است که آقاخانی در تعامل با وفایی به خوبی از پس آن برآمده است.


کاور سریال قصه‌های مجید در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۴۰ سریال قصه های مجید

 • کارگردان: کیومرث پوراحمد
 • نویسنده: کیومرث پوراحمد، هوشنگ مرادی کرمانی
 • بازیگران: پروین دخت یزدانیان، مهدی باقربیگی و جهانبخش سطانی
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۰

قصه‌های مجید با آن بازیگر نوجوان اصفهانی‌اش بی‌شک یکی از ماندگارترین مجموعه‌های تاریخ تلویزیون است. طوری که وقتی به تاریخ فیلم و سریال در حوزه کودک و نوجوان نگاه می‌کنیم کمتر اثری را هم‌چون قصه‌های مجید می‌یابیم که بتواند به اثری تبدیل شود که نه‌تنها مناسب تمام اقشار جامعه و گروه‌های سنی مختلف است، بلکه با دست یافتن به فرم بومی قدرتمند به یک نماد مهم فرهنگی در تاریخ تلویزیون تبدیل شود.

کیومرث پوراحمد، اگرچه در سال‌های اخیر به‌خاطر افول کیفیت آثارش همواره مورد شماتت و طعنه اهالی سینما واقع شده، اما اگر فقط همین یک اثر را هم در کارنامه داشت، باز هم نامش در تاریخ تلویزیون ماندگار می‌شد. پوراحمد توانست فیلم‌نامه‌ای قابل تأمل بر پایه کتابی به همین نام که توسط هوشنگ مرادی کرمانی به رشته تحریر درآمده بود، جلوی دوربین ببرد. درواقع نخستین مرحله خلق «قصه‌های مجید» به اقتباس اصولی و باکیفیت فیلمنامه از مجموعه داستان مذکور برمی‌گشت که حاصل آشنایی پوراحمد با ادبیات و تسلطش به این حوزه در مقام یک فیلمسازِ دست به قلم بود. همگرایی قابل ملاحظه عناصر مختلف هنری و فنی در قصه‌های مجید انسجام ویژه‌ای به این اثر بخشیده‌اند و هیچ کدام از مولفه‌های این سریال خارج از مسیر مورد نظر کارگردان برای تحقق هدف اصلی پروژه حرکت نمی‌کنند؛ موسیقی ناصر چشم‌آذر در بین عناصر هنری این سریال، بیشتر از سایر مولفه‌های هنری قصه‌های مجید، در ذهن مخاطبان باقی مانده است.


کاور سریال لیسانسه‌ها در بخش بهترین‌ سریال‌های کمدی

۳۹- سریال لیسانسه ها

 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسنده: سروش صحت، ایمان صفایی
 • بازیگران: هوتن شکیبا، امیرحسین رستمی و هادی کاظمی
 • تاریخ پخش: ۱۳۹۵

سریال لیسانسه‌ها یکی از آخرین ساخته‌های سروش صحت است که او فیلم‌نامه آن را درکنار ایمان صفایی به رشته تحریر درآورد. فصل اول سریال لیسانسه‌ها در ۲۸ قسمت در سال ۱۳۹۵ پخش شد و محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرد. جنس کمدی سریال لیسانسه‌ها به آثار کمدی مدرن پهلو می‌زد که گاهی در آن با شکستن دیوار چهارم به تماشاگر نزدیک‌تر می‌شد. شکستن دیوار چهارم به معنای آن است که بازیگران و داستان فیلم‌نامه برای ارتباط مستقیم و گفتگوی صریح با تماشاگران، از فضای اصلی داستان خارج می‌شوند.

محبوبیت سریال پس از فصل اول باعث شد تا گروه سازنده، دو فصل دیگر را در ادامه آن بسازند. داستان هر سه فصل سریال لیسانسه‌ها درباره سه دوست صمیمی و جوان است. یکی از آن‌ها فکر مهاجرت در سر دارد و یکی دنبال تشکیل زندگی است و یکی هم به‌دنبال خانه می‌گردد. لیسانسه‌ها تاثیر فراوانی در رشد و پیشرفت هوتن شکیبا گذاشت و او با بازی در این سریال، بیشتر از قبل شناخته شد.


سریال های تاریخی ایرانی

کاور سریال امام علی در بخش بهترین‌ سریال‌های تاریخی

۳۸- سریال امام علی (ع)

 • کارگردان: داوود میرباقری
 • نویسنده: داوود میرباقری
 • بازیگران: داریوش ارجمند، مهدی فتحی، بهزاد فراهانی و پرویز پرستویی
 • تاریخ انتشار: ۱۳۷۵

سریال امام علی (ع) ساخته داوود میرباقری ضمن رعایت روایت تاریخی زمانه خود، هر جا که نیاز بوده به نفع درام از وقایع تاریخی عدول کرده است و این امر نقش بسزایی در ماندگاری این فیلم داشته است. داستان این سریال از اواخر دوره خلافت عثمان بن عفان شروع می‌شود و سپس به وقایع پنج سال انتهایی و دوران خلافت و زندگی علی بن ابی‌طالب می‌پردازد.

از سریال امام علی (ع) می‌توان به‌عنوان اولین سریال مذهبی تلویزیون نیز یاد کرد. به‌ویژه اینکه حساسیت‌های جامعه و تلویزیون همیشه در قبال سوژه‌های مذهبی به‌شدت بالا بوده و این مسئله در دهه ۷۰ نیز بیشتر از همیشه حس می‌شد. گرچه ساخت و پخش این سریال، مسیر را برای تولید آثاری عظیم با مایه‌های مذهبی هموار کرد. داریوش ارجمند در نقش مالک اشتر، مهدی فتحی در نقش عمروعاص، بهزاد فراهانی در نقش معاویه و پرویز پرستویی در نقش محمدبن ابوبکر از نقش‌های ماندگار و اصلی این سریال تاریخی محسوب می‌شوند.


کاور سریال سربداران در بخش بهترین‌ سریال‌های تاریخی

۳۷- سریال سربداران

 • کارگردان: محمدعلی نجفی
 • نویسنده: کیهان رهگذر
 • بازیگران: امین تارخ، سوسن تسلیمی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان
 • تاریخ پخش: ۱۳۶۲

سربداران محصول ۱۳۶۲ است و ساخته محمدعلی نجفی است. کیهان رهگذر نیز نویسندگی این سریال را برعهده داشته است. سربداران براساس قیام سربداران خراسان به رهبری شیخ حسن جوری علیه استیلای مغول بر ایران ساخته شده است. گوشه‌هایی از این فیلم هم مربوط‌به رهبری پیشین شیخ خلیفه مازندرانی مؤسس این قیام است. نقل است که تهیه‌کنندگان این مجموعه در بدو امر برای فیلم‌نامه سریال به سراغ محمود دولت آبادی و بهرام بیضایی رفته بودند و این دو هنرمند نیز نسخه‌ای از فیلم‌نامه را برای تهیه‌کننده ارسال کرده بودند.

سربداران نیز آن‌طور که از مصاحبه‌های محمدعلی نجفی نیز برمی‌آید، اثری است که تاریخ را بهانه کرده تا به واسطه‌ی آن، بحث‌های مد نظر خود را مطرح کند. امین تارخ در نقش شیخ حسن جوری، سوسن تسلیمی در نقش فاطمه خانم، علی نصیریان در نقش قاضی شارع و محمد علی کشاورز در نقش خواجه قشیری از بازیگران اصلی سریال سربداران محسوب می‌شوند. پس از پخش مجموعه تلویزیونی سربداران بسیاری از شاعران ایرانی به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم با استفاده نمادین از واژه سربداران یا سایر ویژگی‌های واضح آن‌، تأثیرپذیری خود را از این جنبش مردمی نشان دادند. یکی از معروف‌ترین اشعار سروده شده رباعی سید حسن حسینی است.


کاور سریال هزاردستان در بخش بهترین‌ سریال‌های تاریخی

۳۶- سریال هزاردستان

 • کارگردان: علی حاتمی
 • نویسنده: علی حاتمی
 • بازیگران: جمشید مشایخی، عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان و محمدعلی کشاورز
 • تاریخ پخش: ۱۳۶۷

هزاردستان اثر ماندگار علی حاتمی است که برای اولین‌بار در سال ۱۳۶۷ از تلویزیون پخش شد. ساخت این سریال هشت سال به طول انجامید و طرح اولیه این سریال در سال ۱۳۵۴ با عنوان جاده ابریشم مطرح شد اما درنهایت بعد از تغییرات اساسی ماهیت کار عوض شد و نتیجه فعلی به‌دست آمد. این مجموعه‌ی تلویزیونی در روز جهانی میراث دیداری و شنیداری در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.

این سریال به داستان زندگی رضا خوشنویس که شخصیتی تخیلی مبتنی بر شخصیتی تاریخی به ‌نام کریم دواتگر است، و نظریه‌ی توطئه‌ای مبنی بر دست داشتن شخصیتی به نام خان مظفر در وقایع پشت پرده‌ی سیاسی و اجتماعی ایران در دوران قاجار و پهلوی می‌پردازد. محیط بازیگری این سریال در محیطی بازسازی‌شده از تهران قدیم است و شهرک سینمایی غزالی به خاطر ساخت این سریال به وجود آمد. جمشید مشایخی در نقش رضا تفنگچی، عزت‌الله انتظامی در نقش خان مظفر، علی نصیریان در نقش صحاف، داوود رشیدی در نقش مفتش شش انگشتی و محمدعلی کشاورز در نقش شعبون بی‌مخ از مهم‌ترین بازیگران این سریال به حساب می‌آیند.


کاور سریال مختارنامه در بخش بهترین‌ سریال‌های تاریخی

۳۵- سریال مختارنامه

 • کارگردان: داوود میرباقری
 • نویسنده: داوود میرباقری و حسن میرباقری
 • بازیگران: فریبز عرب‌نیا، فرهاد اصلانی، رضا کیانیان، فریبا کوثری و مهدی فخیم‌زاده
 • تاریخ پخش: ۱۳۹۰

داوود میرباقری مختارنامه را پیرامون زندگی مختار ثقفی و قیام او به خون‌خواهی از امام حسین (ع) ساخت. این سریال در ۴۰ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای برای اولین‌بار در سال ۱۳۸۹ از تلویزیون پخش گردید. فیلم‌برداری سریال مختارنامه از سال ۱۳۸۲ آغاز شد و در سال ۱۳۸۸ به پایان رسید. سریال لوکیشن‌های متعددی را در شهرهای تهران، قزوین، تاکستان، آبادان، آران و بیدگل، و شاهرود در برمی‌گرفت. این سریال دارای حدودا ۷۰۰ سکانس است که ۱۰۰ سکانس آن مربوط‌به ۵ جنگ بزرگ این سریال هستند.

سریال مختارنامه در کارگردانی با قدرت ظاهر می‌شود اما در فیلم‌نامه و خط روایی خود گاها عملکردی مغشوش دارد. بازی خوب بازیگران اصلی و فرعی، عنوان‌‌بندی، طراحی صحنه و لباس و سایر امور فنی از لحاظ کیفی، سطحی بالاتری از سایر سریال‌های ایرانی دارند. در مورد مختارنامه چیزی که باعث شده رنجش مخاطب شده، بازپخش‌های فراوان این سریال است، طوری که داوود میرباقری در مصاحبه‌ای از تلویزیون خواهش کرد که دیگر اثرش را پخش نکند. بااین‌حال این بازپخش‌ها همواره پرمخاطب بوده است. فریبرز عرب‌نیا در نقش مختار، فرهاد اصلانی در نقش عبیدالله بن زیاد، رضا کیانیان در نقش عبدالله بن زبیر و مهدی فخیم‌زاده در نقش عمربن سعد مهم‌ترین بازیگران این سریال تاریخی هستند.


کاور سریال ولایت عشق در بخش بهترین‌ سریال‌های تاریخی

۳۴- سریال ولایت عشق

 • کارگردان: مهدی فخیم‌زاده
 • نویسنده: مهدی فخیم زاده
 • بازیگران: فرخ نعمتی، محمد صادقی، دانیال حکیمی و اکبر زنجانپور
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۹

ولایت عشق ساخته مهدی فخیم زاده برای اولین‌بار در سال ۱۳۷۹ از تلویزیون پخش شد. سریالی با محوریت امامت امام رضا (ع) و دشمنی‌های پنهان و آشکار مأمون با ایشان. فیلم‌نامه ولایت عشق به اصول کلاسیک توجه شایانی داشت، طوری که پروتاگونیست و آنتاگونیست آن، از ابتدا تا انتها با یکدیگر در حال نبردی پنهان بودند. داستان با مرگ هارون الرشید خلیفه عباسی و روی کار آمدن پسرش امین آغاز می‌شود. در ادامه جنگ امین و برادرش مأمون، خلافت مأمون و آوردن علی بن موسی الرضا به مرو به نمایش کشیده‌است. همچنین به بیان حوادث مهم این دوران از جمله نماز باران، نماز عید فطر و مناظرات بین ادیان می‌پردازد.

عدم توجه به برخی روایات تاریخی، موجب انتقاد به سریال ولایت عشق در زمان پخش شد؛ وقایعی مانند پناه آوردن آهو به امام رضا(ع) و ازدواج همراه‌با اکراه امام رضا(ع) با دختر مأمون عباسی. ضعف مطالعات تاریخی، عدم درک صحیح از سیره و شخصیت امام رضا(ع)، عدم آشنایی با تاریخ خلفای عباسی، به‌ویژه هارون و مأمون و عدم توجه به شخصیت‌پردازی صحیح امام کاظم(ع) و امام رضا(ع)، از دیگر انتقادهایی است که به این مجموعه تلویزیونی وارد شده است. محمد صادقی در نقش مأمون عباسی، اکبر زنجانپور در نقش فضل و دانیال حکیمی در نقش عمرو از مهم‌ترین بازیگران سریال ولایت عشق هستند.


کاور سریال مردان آنجلس در بخش بهترین سریال‌های تاریخی

۳۳- سریال مردان آنجلس

 • کارگردان: فرج‌الله سلحشور
 • نویسنده: فرج‌الله سلحشور
 • بازیگران: جعفر دهقان، مهتاب کرامتی، جهانبخش سلطانی و حسین یاری
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۶

مردان آنجلس در سال ۱۳۷۶ به کارگردانی فرج‌الله سلحشور تولید شد. این سریال روایتگر داستان تاریخی اصحاب کهف است و از لحاظ دراماتیک برای سازندگان این موقعیت فراهم بود که از پرش زمانی داستان اصلی استفاده کنند و روایت خود را براساس دانش پایین‌تر شخصیت‌های اصلی نسبت به مردم عادی آن زمان سامان دهند. اما به این اتفاق در فیلم‌نامه توجه چندانی نمی‌شود و هدف کارگردان شمایل‌سازی پیامبرگونه از شخصیت‌های اصلی است.

دقیانوس پادشاه روم ۷ شخصیت اصلی را به خاطر گرویدن به دین مسیح زندانی کرد و زمانی‌که شب شد یاران غار از زندان دسیوس گریختند و در بیرون شهر به کوه بیجلوس پناه بردند. نزدیک کوه شبانی بود به نام آنتونیوس که گوسفندان را نگاهبانی می‌کرد. یاران غار دین و آئین تازه را بر شبان نمایاندند و از او پناه خواستند. دنیموس شبان دین ایشان را پذیرفت و گوسفندان را به حال خود گذاشته و با آن‌ها در یکی از شکاف‌ها و غارهای سخت‌گذر کوه که دور از نگاه رهگذران بود پنهان شد. به همراه شبان سگی بود بنام قطمیر که هرچند آن سگ را می‌زد بازنمی‌گشت و با هفت تن «یاران غار» به درون غار رفت. جعفر دهقان در نقش ماکسی‌میلیان، مهتاب کرامتی در نقش هلن، جهانبخش سلطانی در نقش دقیانوس و حسین یاری در نقش ژولیوس از مهم‌ترین بازیگران این سریال به حساب می‌آیند.


کاور سریال روزی روزگاری در بخش بهترین‌ سریال‌های تاریخی

۳۲- سریال روزی روزگاری

 • کارگردان: امرالله احمدجو
 • نویسنده: امرالله احمدجو
 • بازیگران: خسرو شکیبایی، محمود پاک نیت، ژاله علو و محمد فیلی
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۰

امراالله احمدجو کارگردان سریال ماندگار روزی روزگاری است که برای اولین‌بار در سال ۱۳۷۰ از رسانه ملی پخش شد. سریال داستان راهزنی معروف به نام مرادبیگ است که طی نزاعی با یک گروه راهزن دیگر مجروح می‌شود و توسط خانواده روستایی از مرگ نجات پیدا کرده و طی زندگی با این روستاییان تحولاتی عمیق در زندگی او رخ می‌دهد. رفته رفته در طول داستان متحول و به فردی صالح تبدیل می‌شود. روزی روزگاری درواقع داستان کمال یافتن انسانی است. امرالله احمدجو که خود این شیوه زیست را تجربه کرده، صحنه‌ها و اکشن‌ها را متناسب با فضای روستایی طراحی کرده است.

می‌توان ادعا کرد که فیلم‌نامه روزی روزگاری با بهره‌گیری از مهم‌ترین اصول خلق درام، ابتدا شخصیت را در مرکز توجه قرار می‌دهد و سپس به واسطه‌ی آن داستان‌هایی را بیان می‌کند که در همه‌ی آن‌ها یک خاطره جمعی مشترک وجود دارد. داستان‌هایی برآمده از دغدغه و زیست فیلم‌ساز که به خوبی در بطن اثر می‌نشینند و محتوا را برای مخاطب تماشایی می‌کنند. بازی قابل تحسین خسرو شکیبایی در نقش مراد بیگ تاثیر به‌سزایی در ماندگار شدن این سریال تاریخی دارد. محمود پاک‌نیت در نقش حسام بیک، ژاله علو در نقش خاله لیلا و محمد فیلی در نقش نسیم بیگ از مهم‌ترین بازیگران سریال روزی روزگاری هستند. امرالله احمدجو در دهه نود سریالی با نام پشت کوه‌های بلند به تأسی از روزی روزگاری ساخت اما این سریال در جذب مخاطب به توفیق چندانی دست نیافت.


کاور سریال امیرکبیر در بخش بهترین‌ سریال‌های تاریخی

۳۱- سریال امیرکبیر

 • کارگردان: سعید نیکپور
 • نویسنده: پرویز زاهدی
 • بازیگران: سعید نیکپور، ایرج راد، فخری خوروش و محمد مطیع
 • تاریخ پخش: ۱۳۶۴

امیرکبیر ساخته سعید نیک‌پور و محصول ۱۳۶۴ است. سریالی که از همان بدو امر میان مخاطبان جای خود را پیدا کرد و به یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی دهه شصت تلویزیون تبدیل شد. فیلم‌نامه امیرکبیر را پرویز زاهدی به نگارش درآورده است. این مجموعه در ۱۲ قسمت اولین‌بار چهارشنبه شب ها بعد از اخبار از شبکه اول پخش می‌شد. داستان سریال از مرگ محمدشاه و آمدن ناصرالدین شاه به تهران و تاجگذاری وی آغاز می‌شود و تمامی دوران صدرات امیرکبیر و توطئه‌های دشمنانش را در بر می‌گیرد. امیرکبیر در دوره ناصرالدین‌شاه قاجار، اصلاحات کشور را اندکی پس از رسیدن به صدارت آغاز می‌کند. سعید نیک‌پور در نقش امیرکبیر، فخری خوروش در نقش مهدعلیا، محمد مطیع در نقش میرزا آقاخان نوری و ایرج راد در نقش ناصرالدین شاه از مهم‌ترین بازیگران این سریال به شمار می‌آیند.

امیرکبیر با اینکه نکات قوت کمی در ارائه به مخاطب ندارد و موفق می‌شود یک شخصیت سمپاتیک بیافریند، اما از لحاظ شخصیت‌پردازی همان مشکلی را دارد که اکثر سریال‌های ایرانی آن دهه از آن برخوردار بوده‌اند. مشکلی که امروز در سینما و تلویزیون ایران نیز گاها دیده می‌شود و آن قدیس‌سازی از شخصیت اصلی است. درست است که شخصیت میرزا تقی‌خان فراهانی قرار است به‌عنوان قهرمان سریال مطرح شود اما اینکه هیچ‌گاه هیچ اشتباهی از او سر نمی‌زند برخلاف قواعد درام بوده و آن وجهه انسانی شخصیت را تا حدودی مخدوش می‌کند.


سریال های درام ایرانی

کاور سریال در چشم باد در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۳۰- سریال در چشم باد

 • کارگردان: مسعود جعفری جوزانی
 • نویسنده: مسعود جعفری جوزانی
 • بازیگران: پارسا پیروزفر، اکبر عبدی، سعید نیکپور، کامبیز دیرباز و سحر جعفری جوزانی
 • تاریخ پخش: ۱۳۹۰

مجموعه تلویزیونی در چشم باد که مسعود جعفری جوزانی از آن به‌عنوان وصیت‌نامه خود و مهم‌ترین اثرش یاد می‌کند در ۴۴ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای برای پخش از شبکه اول سیما تهیه و تولید شد. سریال تاریخی «در چشم باد»، وقایع سیاسی و اجتماعی سه دوره از تاریخ در سال‌های ۱۳۰۰، ۱۳۲۰ و ۱۳۶۰ را بررسی می‌کند که دوره اول پایان دوره قاجار و آغاز دوره پهلوی، دوره دوم جنگ جهانی دوم و دوره سوم یک دوره زمانی خاص، بعد از انقلاب اسلامی ایران را که دوره فتح خرمشهر است، در بر می‌گیرد. در در چشم باد وجوه دراماتیک بر روایت بی‌پیرایه تاریخ غلبه پیدا می‌کنند که در نتیجه آن اثری را شاهد هستیم که در بدو امر به خوبی روایت‌پردازی می‌کند و بعد با نظر به تاریخ از حقایق نیز پرده برمی‌دارد. سریالی که از همان ابتدا همه چیز دارد؛ روایت عاشقانه، کشته‌شدن در راه دوست و جداافتادن از فرزند و همسر.

در این سریال ۱۵۰ بازیگر در نقش‌های اصلی ایفای نقش کرده‌اند. سعید نیک‌پور در نقش حسن ایرانی، نقش پدر خانواده را بازی می‌کند. او از ابتدای سریال در قصه حضور دارد و در فاز دوم به علت مرگ از قصه خارج می‌شود. از فاز دوم به بعد نقش پسر او بیژن با بازی پارسا پیروزفر پررنگ‌تر می‌شود. در این پروژه که حسین علیزاده موسیقی آن را ساخته، بازیگران دیگری هم‌چون اکبر عبدی، کامبیز دیرباز و سحر جعفری جوزانی دیگر نقش‌های اصلی را ایفا می‌کنند.


کاور سریال کیف انگلیسی در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۲۹- سریال کیف انگلیسی

 • کارگردان: ضیا‌ء‌الدین دری
 • نویسنده: ضیا‌ء‌الدین دری
 • بازیگران: لیلا حاتمی، علی مصفا، فرهاد اصلانی و رضا کیانیان
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۹

کیف انگلیسی ساخته ضیا‌ء‌الدین دری برای اولین‌بار در سال ۱۳۷۹ ازطریق تلویزیون پخش شد. داستان کیف انگلیسی در دوران موسوم به دهه طلایی آزادی اتفاق می‌افتد و داستان شخصیت سیاست‌مدار روشنفکری را در این دوران به تصویر می‌کشد. این مجموعه از مجموعه‌های موفق تلویزیونی دهه هفتاد بود که مورد توجه هر دو طیف مخاطبان خاص و عام قرار گرفت.

در ابتدا کمتر کسی تصور می‌کرد که این سریال بتواند عموم استقبال بینندگان را به خود جذب کند اما پس از گذشت دو یا سه قسمت، این اثر تأثیر و جذابیت خودش را ثابت کرد و توانست همچون «امام علی» و «هزاردستان» جمعیت خیابان‌های شهر را به پای تلویزیون بنشاند. گیرایی سریال به‌حدی بین مردم شایع بود، که پای آن به میان محافل سیاسیون در آن دوره، که مقارن با مجلس پرهیاهوی ششم بود، کشیده شد و هر کس بنا به سلیقه و تحلیل خودش برداشتی از روایت جنجالی موجود در سریال می‌کرد؛ چیزی نگذشت که نام کیف انگلیسی به اصطلاحی بین مردم در خطاب به طبقه خودفروخته و روشنفکر کشور بدل شد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که کیف انگلیسی را به سریالی موفق بدل کرد، جز روایت جذاب سیاسی آن فیلم‌نامه پرکشش آن بود که جنبه‌های دراماتیکِ عاشقانه داشت. لیلا حاتمی، علی مصفا، فرهاد اصلانی و رضا کیانیان از مهم‌ترین بازیگران این سریال محسوب می‌شوند. درّی نتوانست در دهه نود با کلاه پهلوی، موفقیت خود در کیف انگیسی را دوباره تکرار کند.


کاور سریال شب دهم در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۲۸- سریال شب دهم

 • کارگردان: حسن فتحی
 • نویسنده: حسن فتحی
 • بازیگران: حسین یاری، کتایون ریاحی و پرویز فلاحی پور
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۰

داستان شب‌دهم به کارگردانی حسن فتحی در اواخر حکومت رضاخان در تهران رخ می‌دهد. فردی به نام حیدر خوش‌مرام که از لات‌های تهران قدیم است، خواهان ازدواج با دختری از تبار قاجار می‌شود و آن دختر شرط ازدواج با حیدر را اجرای تعزیه در ده شب ماه محرم عنوان می‌کند، اتفاق‌هایی که در جریان تعزیه برای حیدر رخ می‌دهد شخصیت او را دگرگون می‌کند و او را تبدیل به انسانی پاک و با ایمان می‌کند. سریال شب دهم علاوه‌بر ارجاعات تاریخی و با اینکه برای ایام محرم ساخته شده بود، ولی از موقعیت‌های طنز متعددی نیز بهره می‌برد که در همان زمان مورد استقبال مردم قرار گرفت. از جمله این موقعیت‌ها سکانس معطل‌کردن ماموران نظمیه با دعوای ساختگی است.

فتحی برای پلات مرکزی سریال، موضوع محرم و تعزیه را در اواخر حکومت رضاشاه پهلوی انتخاب می‌کند. از طرفی او شخصیتی را از دل مردم در آن زمان برمی‌گزیند که مانند دیگران در حال گذران زندگی در شرایطی سخت است و با همه‌ی گاف‌هایش، بنا به نوع زیست مردم و تاثیر جغرافیا، فردی معتقد و با معرفت است. در سمت مقابل او خانواده‌ای از قاجارها حضور دارند که با روی کار آمدن پهلوی، شاید هم‌چنان ثروت و مال و منالی داشته باشند، اما گوشه‌نشین و منزوی هستند. این تضاد زمینه‌ساز مهم‌ترین وقایع سریال شب دهم است. حسین یاری، کتایون ریاحی و پرویز فلاحی‌پور بازیگران اصلی شب دهم به حساب می‌آیند.


کاور سریال پس از باران در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۲۷- سریال پس از باران

 • کارگردان: سعید سلطانی
 • نویسنده: سعید سلطانی
 • بازیگران: محمود پاک‌نیت، کتایون ریاحی و مرجان محتشم
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۹

پس از باران ساخته سعید سلطانی روایتی از روابط ارباب و رعیتی زمانه خود ارائه می‌دهد. تضادی که این سریال ایجاد می‌کند از نوع طبقاتی بوده و خانواده یک ارباب از طبقه متمول در مقابل همسر دوم او که دختری ساده و روستایی است قرار می‌گیرد. البته این بخش مهم داستان در فلاش‌بک روایت می‌شود. تمهیدی که تا پیش از آن کمتر کارگردانی از آن بهره برده بود. در این سریال عشق همراه‌با ارباب بودن، و مظلومیت زنان دوم اربابان، قدرت اربابان و عمق فساد در نظام ارباب رعیتی گذشته را می‌توان دید. بازی خوب بازیگران توانست در آن زمان سریال را تا اندازه‌ای قابل قبول جلوه دهد، هرچندکه برقراری پیوندها بین اتفاقاتی که در گذشته رخ می‌داد و وقایعی که در زمان حال می‌گذشت، برای مخاطب کمی دشوار بود.

نکته مهم در این مجموعه شخصیت ارباب است. همان مرد بی گناه دو زنه که برخلاف میل خود و به اصرار همسرش زن دوم گرفته. این مرد، بی گناه‌ترین فرد این مجموعه ‌است. اگر هم‌سایه به سایه، زن دوم فراری را تعقیب می‌کند در حقیقت برای نجات جان او از دست برادر بیرحم زن اول است و اصلاً قصد آزار او را ندارد. محمود پاک‌نیت، کتایون ریاحی و مرجان محتشم از مهم‌ترین بازیگران سریال به حساب می‌آیند.


کاور سریال خط قرمز در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۲۶- سریال خط قرمز

 • کارگردان: قاسم جعفری
 • نویسنده: علی‌رضا بذرافشان و شعله شریعتی
 • بازیگران: شهرام حقیقت‌دوست، پویا امینی، سروش گودرزی و شهرام عبدلی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۰

خط قرمز ساخته قاسم جعفری در سال ۱۳۸۰ برای اولین‌بار از تلویزیون پخش شد. خط قرمز سریالی با الگوی کلاسیک سفر بود که در آن چند جوان که هر یک برای فرار از مشکلات زندگی‌شان، از خانه فرار کرده‌اند، دور هم جمع می‌شوند و با هدف سفر به سوی آرمان‌ها و خواسته‌های خود پا به راهی با مقصد نامعلوم می‌گذارند. سفری که حوادث ناگواری را با خود همراه دارد و باعث رشد شخصیت‌های اصلی می‌شود.

دلیل مهمی که خط قرمز را به یک سریال پرمخاطب در زمان خود تبدیل کرد، توجه به مسائل و دغدغه‌های جوانان بود که برای اولین‌بار به آن پرداخته می‌شد. یکی از معدود سریال‌هایی که تاثیرش را بر بدنه‌های خانواده‌هایی که آن را تماشا می‌کردند گذاشت. سریال این دغدغه را نه به زبان شعار بلکه در یک محتوای نظام‌یافته و تحقیق شده ارائه می‌دهد و دنبال آن است تا در عین سرگرم‌کننده بودن از لحاظ تربیتی نیز بر افراد تاثیر بگذارد. یکی از مهم‌ترین نتایج این سریال معرفی نسل جدیدی از بازیگران مرد سینما و تلویزیون بود. شهرام حقیقت‌دوست، پویا امینی، سروش گودرزی و شهرام عبدلی از چهره‌هایی هستند که خط قرمز اولین تجربه تصویری‌شان محسوب می‌شد.


کاور سریال خانه سبز در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۲۵- سریال خانه سبز

 • کارگردان: بیژن بیرنگ
 • نویسنده: بیژن بیرنگ، پیمان قاسم‌خانی و شادمهر راستین
 • بازیگران: خسرو شکیبایی، مهرانه مهین ترابی، رامبد جوان، آتنه فقیه‌نصیری و داریوش اسدزاده
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۵

خانه سبز در سال ۱۳۷۵ از شبکه دو سیما پخش می‌شد. این مجموعه تلویزیونی ساخته بیژن بیرنگ است که در زمان پخش خود از پربیننده‌ترین سریال‌های تلویزیونی بود، به‌طوری که حتی رکورد مخاطبان اثر قبلی بیرنگ یعنی سریال همسران را نیز شکست. داستان این مجموعه در مورد ساکنین یک خانه است که همه با هم فامیل هستند و درکنار یکدیگر ماجراهای گوناگونی را تجربه می‌کنند. در خانه سبز نگاه هدفمند به بنیان خانواده و حفظ و یاد آوری ارزش‌هایی که بیم آن می‌رفت از یاد برود در مرکز توجه قرار می‌گیرد. نگاهی امیدوارانه و سرزنده درکنار طنزی که هم از شخصیت‌ها بیرون می‌آید و هم از موقعیت‌ها، مجموعه‌ای را به وجود آورده که در پایان سهم مخاطبش به‌جای غم و اندوه و اضطراب و افسوس، امید است.

خانه سبز در هر قسمت به موضوعی جدید می‌پرداخت و دغدغه‌های اجتماعی و مسائل روز متناسب با یک خانواده را به تصویر می‌کشید. دغدغه‌هایی که هم در زمانه خود ارزشمند بودند و هم در زمان حال می‌توان از آن‌ها به‌عنوان مضامین مهم خانوادگی یاد کرد. خسرو شکیبایی، مهرانه مهین ترابی، رامبد جوان، آتنه فقیه‌نصیری و داریوش اسدزاده از بازیگران اصلی این سریال به حساب می‌آیند.


کاور سریال مدار صفر درجه در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۲۴- سریال مدار صفر درجه

 • کارگردان: حسن فتحی
 • نویسنده: حسن فتحی
 • بازیگران: شهاب حسینی، لعیا زنگنه، رویا تیموریان و مسعود رایگان
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۶

مدار صفر درجه ساخته حسن فتحی از ۳ اردیبهشت ۱۳۸۶ از شبکه اول سیما به روی آنتن رفت و تبدیل به یکی از سریال‌های محبوب تلویزیون شد. فیلم ماجرای سفر دانشجویی ایرانی به نام حبیب پارسا (شهاب حسینی) به فرانسه- به خاطر تحصیل در رشته فلسفه در دانشگاه پاریس را نشان می‌دهد. ماجرا بر بستر جنگ جهانی دوم و شکل گرفتن صهیونیزم و تسلط تدریجی بر فلسطین می‌گذرد که طبیعتاً فضای داستان متأثر از این واقعه مهم تاریخی است. در زمان اعزام دانشجویان ایرانی به فرانسه و همچنین تحصیل آن‌ها در دانشگاه پاریس، جنگ جهانی دوم نیز در حال آغاز است.

مدار صفر درجه از لحاظ طرح و داستان، ویژگی‌های مهم جذب مخاطب را داراست و از نظر پردازش موقعیت‌ها طوری عمل می‌کند که اهمیت هر سوژه به خوبی برای مخاطب قابل شناسایی است. تنوع شخصیت‌ها از منظر شخصیت‌پردازی و بازی خوب بازیگران، از جمله شهاب حسینی (در نقش نقش حبیب پارسا) و پیر داغر لبنانی (بازیگر نقش سرگرد فتاحی) جذابیت این اثر را دو چندان می‌کند. فضاسازی خوب دوران جنگ جهانی دوم در ایران و مجارستان و تصویر سال‌های قبل از ۱۳۲۰ هجری شمسی در پاریس از نقاط قابل تقدیر سریال محسوب می‌شود.


کاور سریال روزگار قریب در بخش بهترین سریال‌های درام

۲۳- سریال روزگار قریب

 • کارگردان: کیانوش عیاری
 • نویسنده: کیانوش عیاری
 • بازیگران: مهدی هاشمی، ناصر هاشمی، آفرین عبیسی و مهران رجبی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۶

روزگار قریب سریالی به کارگردانی و نویسندگی کیانوش عیاری است که نخستین بار در پاییز ۱۳۸۶ به مدت از شبکه سه سیما به نمایش درآمد. این مجموعه بر پایه‌ی زندگی محمد قریب، پزشک ایرانی و بنیان‌گذار تخصص پزشکی اطفال در ایران ساخته شده‌است. روزگار قریب از سال ۱۲۹۵ هم‌زمان با شروع تحصیلات ابتدایی تا مرگ قریب در سال ۱۳۵۳ روایت می‌شود و با وقایع آن زمان مانند کودتای رضاخان، قحطی تهران در زمان جنگ جهانی دوم و حضور متفقین در ایران هم‌زمان است. مهدی هاشمی، ناصر هاشمی، آفرین عبیسی و مهران رجبی بازیگران اصلی روزگار قریب به حساب می‌آیند.

مهم‌ترین دستاوردی که سریال روزگار قریب به آن دست یافته و آن را در کلاسی بالاتر از خیلی از سریال‌های این سال‌ها قرار می‌دهد، نوع چارچوبی است که عیاری برای کارش تعریف کرده است. چارچوبی که به هیچ‌وجه رنگ و بوی سریال‌های تلویزیونی را ندارد و در کلاسی کاملا جداگانه باید به آن پرداخت. با دقیق‌شدن به نوع دکوپاژ هر قسمت، درمی‌یابیم که عیاری هم‌چون فیلم‌های سینمایی‌اش کم‌فروشی نمی‌کند و سریال از تعدد نماهای شگفت‌انگیزی بهره می‌برد و این قابل مقایسه با سریال‌هایی که کارگردان آن ۵ دقیقه دوربین را در یک زاویه خاص می‌کارد و داستان را پیش می‌برد نیست.


کاور سریال شهریار در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۲۲- سریال شهریار

 • کارگردان: کمال تبریزی
 • نویسنده: مهدی سجاده‌چی
 • بازیگران: سیروس گرجستانی، پیام دهکردی و محمدرضا ابدی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۴

شهریار در سال ۱۳۸۴ به کارگردانی کمال تبریزی در سیما فیلم تولید شد و همان‌طور که از نامش پیداست به زندگی محمدحسین بهجت تبریزی مشهور به شهریار می‌پردازد. شهریار قرار است سریالی در ژانر بیوگرافی باشد اما تمرکز فیلم‌نامه روی بخش‌هایی از زندگی او که چندان وجوه دراماتیک در آن ناپیداست موجب می‌شود تا با اثری طرف باشیم که بیشتر روی شعرهای این شاعر در پس‌زمینه متمرکز است. سریال شهریار به رغم ریتم کند، برای مخاطب عام جذابیت دارد. در این سریال مخاطب به‌راحتی قراردادها را متوجه می‌شود و در نتیجه راحت فیلم را می‌بیند.

در بخش‌هایی از این سریال کارگردان به عمد شهریار را در جایگاه شخصیتی غیرعادی نشان داده است و این موضوع برمی‌گردد به آن جنون نهفته‌ای که ممکن است در هر هنرمند وجود داشته باشد و قصد فیلم‌ساز نیز بی‌شک نمایش آن بخش‌های غیرمعمول شخصیت به قصد تقدس‌زدایی است. سیروس گرجستانی، پیام دهکردی و محمدرضا ابدی از جمله بازیگران اصلی سریال شهریار به شمار می‌آیند.


کاور سریال بانوی عمارت در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۲۱- سریال بانوی عمارت

 • کارگردان: عزیزالله حمیدنژاد
 • نویسنده: احسان جوانمرد
 • بازیگران: حسام منظور، پانته‌آ پناهی‌آ، مریم مومن و غزل شاکری
 • تاریخ پخش: ۱۳۹۶

سریال بانوی عمارت را عزیزالله حمیدنژاد ساخت و برای اولین‌بار در سال ۱۳۹۶ از تلویزیون پخش شد. بانوی عمارت ملودرام عاشقانه‌ای را در مقطعی از تاریخ دوران قاجار روایت می‌کند که در این بستر به مهم‌ترین حادثه سیاسی آن زمان یعنی ترور ناصرالدین شاه توسط میرزا رضا کرمانی هم پرداخته می‌شود. در این سریال سعی بر آن شده که دو جبهه خیر و شر به تصویر کشیده شوند و در تعارض میان این دو، بهترین راه برای زندگی به مخاطب نشان داده شود: عشق به‌جای نفرت، بخشش به‌جای کینه، تعامل بجای تعارض، سازندگی بجای ویرانگری. باید گفت که حرکت این سریال برای بیان این مسائل خوب و قابل قبول است و سعی شده که به دور از کلیشه سازی باشد و این نمایش خیر و شر با وجود اسم‌گذاری‌های کاراکترها (چه عمدا و چه سهوا) به خوبی دیده می‌شود و در باور پذیر کردن داستان و ایجاد قالب ذهنی برای مخاطب موثرتر شده است.

این تراز خیر و شر و سیاهی و سفیدی در ذهن مخاطب می‌نشیند و به تعلیم غیرمستقیم می‌پردازد و یک مسئله‌ی اخلاقی را با نگاه کلیشه‌ای بررسی نمی‌کند. گروه سازنده فقط به داستان‌گویی می‌پردازند و دریافت پیام را به مخاطب واگذار می‌کنند. حسام منظور، پانته‌آ پناهی‌آ، مریم مومن و غزل شاکری از بازیگران اصلی بانوی عمارت هستند.


کاور سریال زیر تیغ در بخش بهترین سریال‌های درام

۲۰- سریال زیرتیغ

 • کارگردان: محمدرضا هنرمند
 • نویسنده: علی اکبر محلوجیان
 • بازیگران: پرویز پرستویی، فاطمه معتمد آریا، الهام حمیدی، کوروش تهامی و آتیلا پسیانی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۵

سریال زیر تیغ یکی از ساخته‌های تلویزیونی محمدرضا هنرمند بود که فیلمنامه آن را علی اکبر محلوجیان نوشت و حسین علیزاده نیز آهنگسازی آن را بر عهده داشت. این سریال در جشنواره تولیدات تلویزیونی رم شرکت کرد که از پنج جایزه جشنواره، دو جایزه را به خود اختصاص داد. آن‌چه باعث شده سریال زیر تیغ یکی از سریال‌های قابل اعتنا و ماندگار تلویزیون باشد، پرداخت درست و استاندارد این اثر به مقوله درام است. دعوای میان دو دوست قدیمی که پسر و دخترشان دل در گروی محبت هم دارند منجر به قتل ناخواسته یکی به‌دست دیگری می‌شود و همین اتفاق، چندین زندگی را تحت‌الشعاع قرار داده و تا مرز اضمحلال پیش می‌برد. مداقه هوشمندانه محمدرضا هنرمند در مقام کارگردان بر المان‌ها و اجزای درام است که «زیر تیغ» را به یکی از پرمخاطب‌ترین و بهترین سریال‌های تلویزیون تبدیل می‌کند.

سریال زیرتیغ قصه آزمون‌هاست؛ حکایت غفلت، ماجرای ابدی آدم و ابلیس، خراب شدن همه چیز در یک چشم برهم زدن و انسان‌هایی بر سر دو راهی. همچنین بسترسازی‌های اخلاقی مناسب و ارجاعات تاریخی برای شخصیت‌های سریال باعث همذات‌پنداری مخاطب با آن‌ها می‌شود، تا جایی که حتی کاراکتر قدرت با بازی سیاوش طهمورث هم با وجود تپیکال بودن، باز هم غیرواقعی به نظر نمی‌رسد و مخاطب با او احساس بیگانگی نمی‌کند. اصولا شخصیت‌های سریال زیر تیغ واقعی و ملموس هستند؛ شبیه افرادی که هر روزه در اطراف‌مان می‌بینیم. هر یک از این کاراکترها برای رفتارهای خود دلایلی دارند که دست کم برای خودشان منطقی و موجه است. پرویز پرستویی، فاطمه معتمد آریا، الهام حمیدی، کوروش تهامی و آتیلا پسیانی از مهم‌ترین بازیگران سریال زیر تیغ به حساب می‌آیند.


کاور سریال او یک فرشته بود در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۱۹- سریال او یک فرشته بود

 • کارگردان: علیرضا افخمی
 • نویسنده: علیرضا کاظمی پور
 • بازیگران: حسن جوهرچی، بهاره افشاری و مریم کاویانی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۴

سریال او یک فرشته بود در سال ۱۳۸۴ به مناسبت ماه رمضان از شبکه دو سیما پخش شد. کارگردانی این اثر را علیرضا افخمی برعهده داشت و پرداختن او به سوژه‌ای ملتهب و کاملا نو باعث شد تا سریال مخاطبان فراوانی پیدا کند. از تم مرکزی سریال او یک فرشته بود، یعنی قرارگرفتن شیطان به قصد فریب شخصیت اصلی بعدا در سریال‌هایی مثل اغما و سقوط یک فرشته نیز استفاده شد. او یک فرشته بود به لحاظ ساختار داستانی بر دو محور اصلی عناصر، شخصیت‌ها و روابط متافیزیکی و همچنین باور و اعتقاد مذهبی استوار شده است که این دو محور در نتیجه ارتباط مستقیم‌شان در بستر روایت داستان وارد حیطه معناشناختی می‌شوند و مفاهیم مربوط‌به محتوای آن را شکل می‌دهند و کامل می‌کنند.

داستان سریال افخمی کاملا ساده است؛ بهزاد طاهری به‌طور تصادفی با دختری به نام فرشته برمی‌خورد و برای کمک، او را به خانه‌اش می برد. حضور یک دختر غریبه که رفتارهای عجیب و غریبی دارد، باعث برهم خوردن آرامش خانواده می‌شود و این عدم تعادل که فرشته باعث به وجود آمدن آن است تا مرز فروپاشی خانواده و فرد (که بهزاد طاهری به‌عنوان انسانی مومن و نمونه در راس آن قرار دارد) پیش می‌رود. حسن جوهرچی، بهاره افشاری و مریم کاویانی از بازیگران اصلی سریال او یک فرشته بود به حساب می‌آیند.


کاور سریال زیر هشت در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۱۸- سریال زیر هشت

 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسنده: سعید نعمت‌الله
 • بازیگران: امیر جعفری، پانته‌آ بهرام، آتیلا پسیانی و آرش مجیدی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۹

زیرهشت ساخته سیروس مقدم با فیلم‌نامه‌ای از سعید نعمت‌الله در تابستان ۱۳۸۹ از شبکه یک سیما پخش شد. هسته اصلی داستان زیرهشت مربوط‌به سرقت از طلافروشی مردی متمول بنام کارخانه است که عامل سرقت یعنی عطا به خواست دختر کارخانه انجام می‌دهد و بعدا بیننده متوجه می‌شود که منیژه قصد داشته با این کار از پدرش انتقام بگیرد که چرا بعد از مرگ مادرش دوباره ازدواج کرده است. حال با اینکه فیلم‌نامه زیرهشت در برخی برهه‌ها موفق نمی‌شود علل قانع‌کننده‌ای برای رخدادهای داستان ارائه دهد نقطه قوت اصلی زیر هشت به کارگردانی نسبتا حساب‌شده سیروس مقدم برمی‌گردد. سیروس مقدم اغلب عناصرش را خوب انتخاب کرده، آن‌ها را خوب کنار هم چیده و خوب هدایت‌شان کرده است. بازی اغلب بازیگرهای سریال خوب از آب درآمده و شاید بتوان گفت که یکی از معدود بازی‌های خوب کامران تفتی باشد. امیر جعفری نیز به‌عنوان نقش اصلی از ابتدا تا پایان حضوری درخشان دارد.

نقطه محرک درام در فیلم‌نامه زیرهشت پس از واقعه‌ای شکل می‌گیرد که در آن، امیر جعفری انگشتان خود را زیر دستگاه از دست می‌دهد و به خاطر این جراحت تصمیم می‌گیرد هنگامی که از زندان بیرون آمد از نامزد سابق‌اش منیژه انتقام بگیرد. اتفاقی مشابه این یکی از نوآورانه‌ترین حوادثی است که در سریال‌های ایرانی شاهدش بودیم. پانته‌آ بهرام، آتیلا پسیانی و آرش مجیدی از دیگر بازیگران سریال زیرهشت به حساب می‌آیند.


کاور سریال بی‌گناهان در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۱۷- سریال بی‌گناهان

 • کارگردان: احمد امینی
 • نویسنده: احمد امینی
 • بازیگران: داریوش فرهنگ، مسعود کرامتی، امیر آقایی، مهدی پاکدل و ساره بیات
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۷

بی‌گناهان کاری از احمد امینی است که برای اولین‌بار در سال ۱۳۸۷ از تلویزیون پخش شد. بی‌گناهان، ماجرای دزدی سه دوست در گذشته و جریان خیانت‌های آن‌ها به یکدیگر و اتفاقاتی است که در زمان حال گریبان‌گیر فرزندان آن‌ها هم شده‌است. این سه دوست براساس انگیزه‌ای که چندان هم به آن پرداخته نمی‌شود دست به دزدی زده و جریان این دزدی و تقسیم اموال به کشته‌شدن و فرار و زندانی‌شدن دو نفر از آن‌ها ختم شده‌است.

بی‌گناهان یک درام خانوادگی اجتماعی است که شخصیت‌ها تعریف‌های خودشان را دارند ولی از لحاظ نوع رویکرد، جنس کار و فضای قصه به اولین شب آرامش نزدیک است. قصه بر محور چند خانواده می‌چرخد که به ضرورت‌های داستانی با هم روابطی پیدا می‌کنند، درگیری‌ها و مشکلات و سوءتفاهم‌هایی بین آن‌ها به وجود می‌آید و قصه پیش می‌رود. فیلمنامه اثر شروع و پایان خوبی دارد و نسبت به مقوله کارگردانی در جایگاه بالاتری می‌ایستد و حتی می‌توان گفت تمامی ظرافت‌های آن در اجرا به خوبی درنیامده است. آدم‌های داستان که تعدادشان کم هم نیست، با منطقی باورپذیر به هم پیوند می‌خورند و داستان به خوبی چالش‌های تاثیر یک دزدی را پیش می‌کشد. داریوش فرهنگ، مسعود کرامتی، امیر آقایی و مهدی پاکدل از جمله بازیگران اصلی سریال هستند.


کاور سریال وضعیت سفید در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۱۶- سریال وضعیت سفید

 • کارگردان: حمید نعمت‌الله
 • نویسنده: حمید نعمت‌الله و هادی مقدم دوست
 • بازیگران: ابوالفضل پورعرب، علی سلیمانی، لیندا کیانی و یونس غزالی
 • تاریخ پخش: ۱۳۹۰

وضعیت سفید سریال ماندگار حمید نعمت‌الله در سال ۱۳۹۰ از شبکه سه سیما پخش شد و درباره یکی از مهم‌ترین برهه‌های تاریخ معاصر ایران یعنی جنگ تحمیلی است و به‌طور ویژه به دوران بمباران‌های تهران که به اواخر جنگ و اواسط دهه شصت برمی‌گردد، مربوط می‌شود. در سریال حمید نعمت‌الله با خانواده‌ای روبه‌رو هستیم که استعاره‌ای کوچک از جامعه بزرگ ایرانی است. خانواده‌ای پر تضاد که هر عضوش بخشی از روحیه مردم ایران را نمایندگی می‌کند و نمونه‌ای از خلق‌و خوهای متفاوت مردم را به نمایش می‌گذارد. مردمی که هم طینت و فطرت متفاوتی دارند و هم اهداف و مدل زندگی‌شان باهم اختلافات فاحشی دارند. درست شبیه به متن جامعه، در این خانواده هم با افرادی سروکار داریم خوب، بد یا خاکستری.

در وضعیت سفید فرمت سریالی و طولانی بودن اثر به او بیش از هر جای دیگری فرصت پرداختن به جزییات را داده. او تمام و کمال به جزییات می‌پردازد و اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم اصلا وضعیت سفید سریال جزییات است؛ در هر میزانسنی، در هر صحنه‌ای جزییات متعددی در فورگراند، میانه و پس‌زمینه تصویر در آن واحد در حال پردازش هستند. جزییاتی که اشیا، حیوانات و کاراکترها را در برمی‌گیرد. ابوالفضل پورعرب، علی سلیمانی، عباس غزالی و یونس غزالی از مهم‌ترین بازیگران سریال وضعیت سفید هستند.


کاور سریال همسران در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۱۵- سریال همسران

 • کارگردان: بیژن بیرنگ
 • نویسنده: بیژن بیرنگ و شادمهر راستین
 • بازیگران: فردوس کاویانی، فرهاد جم، مهرانه مهین ترابی و الهام پاوه نژاد
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۳

سریال همسران ساخته بیژن بیرنگ است که فیلم‌نامه آن را بیرنگ در همکاری با شادمهر راستین نوشته است. داستان مجموعه‌ی همسران راجع به دو زوج است که در یک آپارتمان با هم همسایه هستند. کمال (فردوس کاویانی) و مهین (مهرانه مهین‌ترابی) یکی از دو زوج هستند که سن بیشتری دارند. علی (فرهاد جم) و مریم (الهام پاوه‌نژاد) یک زوج دیگر هستند که از کمال و مهین جوان‌تر هستند. بعدها معلوم می‌شود کمال دایی مریم است که مریم از این موضوع خبر نداشته ‌است. داستان سریال همسران درباره زندگی این دو همسایه است.

شخصیت‌های سریال‌های بیژن بیرنگ جزئی‌نگر بوده و به‌دنبال آن هستند که به درک بهتری از آدم‌های زندگی‌شان برسند. شاید بتوان ارتباط موثر را مهم‌ترین دغدغه آثار او در تلویزیون دانست و شاهدهایش را در قصه‌های سریال خانه سبز و پیش‌تر از آن، همسران دید. آثار بیرنگ حال و هوای متفاوتی داشت؛ حال و هوایی که همچنان با گذشت بیست و چند سال می‌توان با تماشای دوباره مجموعه همسران درک کرد. این سریال در عین داشتن فضای نسبتا فانتزی و سرگرم‌کننده‌اش و از دل قصه‌های یک زوج میانسال و یک زوج جوان، آموزش‌هایی برای فهم هر‌چه بهتر زندگی مشترک ارائه می‌دهد.


کاور سریال میوه ممنوعه در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۱۴- سریال میوه ممنوعه

 • کارگردان: حسن فتحی
 • نویسنده: ژرژ ملیس
 • بازیگران: علی نصیریان، هانیه توسلی، امیر جعفری و نیما رئیسی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۶

میوه ممنوعه در سال ۱۳۸۶ روی آنتن شبکه دو سیما رفت. در این سریال حسن فتحی و علیرضا نادری به خوبی توانسته‌اند اقتباسی از قصه شیخ صنعان داشته باشند و ما شیخ صنعان معاصر را در قامت حاج یونس فتوحی (علی نصیریان ) می بینیم. در میوه ممنوعه، طراحی بازی تازه‌ای از علی نصیریان می بینیم و قصه اصلی مربوط‌به اوست. قصه فرعی نیز مربوط‌به دختر بزرگ خانواده‌ی فتوحی، سمانه بابازی شبنم فرشادجو است که در کلیت دچار ضعف است چرا که به زندگی او به اندازه‌ی کافی پرداخته نمی‌شود و این شخصیت بیشتر نقش آکساسوار صحنه را پیدا می‌کند. این در حالی است که اتفاقات زندگی دختر کوچک خانواده‌ی فتوحی غزاله با بازی طناز طباطبایی پرداخت بهتری دارد، اما به علت ضعف در پرداخت آن و ارائه‌ی چهره‌ی کاملا مثبت از او و شوهرش (با بازی نیما رئیسی) گاهی آن‌ها به شخصیت‌هایی کاریکاتوری شبیه می‌شوند.

در حالی که این دو نیز می‌توانند نقاط ضعفی داشته باشند. قصه‌ی فرعی مربوط‌به جلال فتوحی نیز با بازی امیر جعفری قابل دفاع است؛ چرا که شخصیت جلال در کنار افرادی چون هوشنگ (با بازی کیانوش گرامی) شناخته می‌شود اما اگر فیلمنامه‌نویس قصد حذف سکانس‌های ماجراهای جلال را داشت، مجبور بود به توضیح واضحات بپردازد. به‌طور کلی میوه ممنوعه به خاطر داشتن یک خط اصلی داستان جذاب و چند خط فرعی مناسب به اثری ماندگار تبدیل می‌شود.


کاور سریال پدرسالار در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۱۳- سریال پدرسالار

 • کارگردان: اکبر خواجویی
 • نویسنده: علی اکبر محلوجیان
 • بازیگران: محمدعلی کشاورز، ناصر هاشمی و کمند امیرسلیمانی
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۲

داستان پدرسالار درباره پدر میانسالی به نام اسدالله است. اسدالله‌خان پدری مهربان، خانواده‌دوست، دلسوز و در عین حال سختگیر و پرصلابت است. به باور او همه پسرانش پس از ازدواج باید در خانه بسیار بزرگ او زندگی کنند. ماجرای اصلی فیلم از ازدواج آخرین فرزند او ناصر آغاز می‌شود. ناصر که با دخترعموی خود آذر وصلت کرده به ناچار باید همانند دو برادر بزرگ‌تر خود در خانه پدری زندگی کند. اما همسرش آذر که شاغل است و استقلال‌طلب و لجباز، زندگی در خانه پدرشوهر را منطقی نمی‌داند و شروع یک زندگی کاملاً مستقل و به‌دور از دخالت‌های دیگران را طلب می‌کند.

آذر به‌شدت پای این خواسته‌اش می‌ایستد و تحت هیچ عنوان از موضعش عقب‌نشینی نمی‌کند. از طرف دیگر اسدالله‌خان نیز موافقت با آذر را نوعی شکست و ضعف تعبیر کرده و از سوءاستفاده احتمالی فرزندان دیگرش در آینده نگران است. پدرسالار می‌کوشد مطابق با شرایط زمانه خود یک نقد اجتماعی را مطرح کند، نقدی که در درجه اول استبداد و در درجه بعدی تفاوت فکری نسل‌ها را یادآور می‌شود. از الگوی تضاد درون‌خانواده‌ای پدرسالار بعدا در سریال‌هایی مانند شهرزاد و فاصله‌ها استفاده شد. محمدعلی کشاورز، ناصر هاشمی و کمند امیرسلیمانی مهم‌ترین بازیگران سریال هستند.


کاور سریال پاییز صحرا در بخش بهترین سریال‌های درام

۱۲- سریال پاییز صحرا

 • کارگردان: اسدالله نیک نژاد
 • نویسنده: اسدالله نیک نژاد
 • بازیگران: شهلا میربختیار، جمیله شیخی و داریوش مودبیان
 • تاریخ پخش: ۱۳۶۵

پاییز صحرا را اسداله نیک‌نژاد در سال‌های ۱۳۶۴ ساخته و در سال ۱۳۶۵ از تلویزیون پخش شده است که می‌توان آن را پیش‌گام مجموعه‌های ملودرام خانوادگی در ایران دانست. این سریال داستان یک زوج متعلق به دو طبقه اجتماعی مختلف به نام‌های صحرا (شهلا میربختیار) و ساسان (داریوش مودبیان) را بازگو می‌کند که ازدواجشان با دخالت‌های مادر ساسان (با بازی جمیله شیخی) و عوامل و مسائل دیگر رو به فروپاشی و طلاق می‌رود. پاییز صحرا یکی از اولین سریال‌های ایرانی بود که به الگوی بعدا تثبیت‌شده عروس و مادر شوهر می‌پرداخت.

نویسنده رقابت میان عروس و مادرشوهر را بهانه می‌کند تا به مسائل انتقادی خود بپردازد. مسائلی از جمله نقد دیدگاه‌های طبقاتی نسبت به مقوله ازدواج. آن چه در وهله‌ی اول در سریال پاییز صحرا اهمیت می‌یابد مسئله‌ی عشق و علاقه است که فیلم‌ساز به واسطه آن می‌خواهد بگوید که تمام موانع با وجود عشق حل شدنی‌ است. از حاشیه‌های ایجاد شده برای این سریال می‌توان به اعتراض برخی از مراکز و چهره‌های مذهبی به‌دلیل پوشش و چهره‌پردازی بازیگران این سریال اشاره کرد.


کاور سریال در پناه تو در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۱۱- سریال در پناه تو

 • کارگردان: حمید لبخنده
 • نویسنده: علیرضا طالب‌زاده
 • بازیگران: لعیا زنگنه، حسن جوهرچی و رامین پرچمی
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۴

در پناه تو ساخته حمید لبخنده در سال ۱۳۷۴ روانه آنتن تلویزیون شد و داستان آن مربوط‌به مریم افشار دانشجوی رشته هنر است که زندگی آرامی همراه‌با خانواده‌اش دارد. همه چیز در خانواده مریم آن قدر خوب و به جاست که مریم لازم نمی‌بیند هیچ‌کدام از نیازهایش را در بیرون از خانه تأمین کند. اما همه چیز دست به‌دست هم می‌دهند تا مریم به خارج از زندگی آرام خود توجه کند و آرزوهای بزرگتری در سر بپروراند. موضوعی با عشق زمینی آن هم جوانانه در حالی از سوی نویسنده سریال یعنی علیرضا طالب‌زاده طالب‌زاده مطرح شد که در آن دوران اعتقاد بر این بود که عشق موضوعی خصوصی است و نباید در رسانه‌ها به آن پرداخته شود. همین دیدگاه سبب شد طرح طالب زاده مدتی خاک بخورد اما آشنایی او با منوچهر شاهسواری که آن زمان تهیه کننده جوانی در تلویزیون بود همه چیز را عوض کرد.

در آن زمان که حساسیت‌ها روی ساخت یک سریال با چنین محتوایی بالا بود، تیم سازنده برای دورماندن از حاشیه‌ها مجبور شد ۴۰۰ صفحه از فیلم نامه را که یکی از شاخه‌های اصلی داستان سریال است حذف کند. بااین‌حال، سریال در پناه تو با تمام حذفیاتش که تنها به یک مورد اشاره شد، سریال قابل دفاعی است چرا که ارتباط مناسبی با مسئله برقرار می‌کند و ازطریق آن پیرنگ را گسترش می‌دهد.


کاور سریال مسافری از هند در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۱۰- سریال مسافری از هند

 • کارگردان: قاسم جعفری
 • نویسنده: علیرضا کاظمی‌پور
 • بازیگران: شیلا خداداد، سروش گودرزی و الهام حمیدی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۱

مسافری از هند یکی از موفق‌ترین و محبوب‌ترین آثار قاسم جعفری است که بعد از خط قرمز دیگر سریال این کارگردان ساخته شد. مسافری از هند در سال ۱۳۸۱ از شبکه سه سیما برای اولین‌بار پخش شد و داستان آن درباره جوانی به نام رامین نادری (سروش گودرزی) است که برای تحصیل به هندوستان می‌رود. او قرار است با دختر دایی خود پروانه (الهام حمیدی) ازدواج کند اما در هند با دختری به نام سیتا (شیلا خداد) آشنا می‌شود. علاقه رامین به سیتا سبب می‌شود تا او سیتا را برای ازدواج به ایران بیاورد و همین موضوع سبب مشکلات بزرگی در مسیر فیلم‌نامه می‌شود.

مسافری از هند می‌کوشد با قراردادن شخصیت اصلی‌اش در یک موقعیت جدید پرده از این حقیقت بردارد که محیط جدید روی افکار و احساسات انسان‌ها تاثیر می‌گذارد. موضوعی که باعث خلق درام در سریال می‌شود. این اتفاق هر چند برای خود شخص قابل توجیه و منطقی است، اما اطرافیان را تحت تاثیر بی‌چون و چرای خود قرار می‌دهد. برای همین هم است که تصمیم رامین خانواده او و دایی‌اش را تحت تاثیر قرار داده و اوضاع را مدام پیچیده‌تر می‌کند.


کاور سریال تب سرد در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۹- سریال تب سرد

 • کارگردان: علیرضا افخمی
 • نویسنده: علیرضا بذرافشان
 • بازیگران: شهاب حسینی، حمید گودرزی و کامبیز دیرباز
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۲

تب سرد ساخته علیرضا افخمی در سال ۱۳۸۲ از رسانه ملی پخش شد. شهاب کیانفر، کارخانه‌اش در شرف ورشکستگی قرار دارد؛ بااین‌حال تلاش می‌کند تا با رقابت با پدرخانم متمول‌اش، هرمز، زندگی پر تجملی را برای همسرش تدارک دیده و با قرض و نزول کردن پول، کارخانه‌اش را نجات دهد. با وخیم‌تر شدن اوضاع مالی شهاب، او تصمیم می‌گیرد تا با طرح یک نقشه و کمک گرفتن از همسر شخصی که پرستاری فرزندش (مانی) را به عهده دارد و به‌تازگی از زندان آزاد شده‌است، مشکلاتش را حل کند. آن فرد همراه‌با یک تبهکار دیگر به نام پیمان، مانی را می‌دزدند و او را آزار می‌دهند و از پدرش برای آزادی او پول طلب می‌کنند. قصه جذاب، ریتم مناسب، شخصیت پردازی های درست و حضور بازیگران جوان اما پرانگیزه، سریال علیرضا افخمی را به اثری تماشایی تبدیل می‌کند که قادر است نظر مخاطبان گسترده‌ای را جلب کند.

ریتم تند سریال و سکانس‌های جذاب جاده‌ای، از تب سرد یک تریلر موفق ساخته است. قصه سریال در میانه راه و پس از بدعهدی حامد و پیمان به‌عنوان ربایندگان پسر شهاب، در مسیر تازه‌ای می افتد و اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی و مهیجی را رقم می‌زند. تب سرد، قصه زیاده‌خواهی آدم‌هاست و ویران‌کردن‌شان به‌دست خود. شهاب با طراحی نقشه دزدیدن فرزندش، آتش بر خرمن زندگی‌اش می‌زند؛ حامد با درافتادن دوباره در دام زیاده‌خواهی‌های خود، از چاله درآمده و به چاه می‌افتد و پیمان با طمع زیاده خواهانه‌اش، از یک خرده خلافکار به جانی‌ای حرفه‌ای تبدیل می‌شود. هر سه ضلع مثلث سریال تب سرد درنهایت به یک خودویرانی ناخواسته می‌رسند. شهاب حسینی، حمید گودرزی و کامبیز دیرباز از مهم‌ترین بازیگران این سریال هستند.


کاور سریال آرایشگاه زیبا در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۸- سریال آرایشگاه زیبا

 • کارگردان: مرضیه برومند
 • نویسنده: احمد بهبانی، مرضیه برومند و رسول نجفیان
 • بازیگران: رضا بابک، حسین کسبیان، پری امیرحمزه و مرتضی احمدی
 • تاریخ پخش: ۱۳۷۰

آرایشگاه زیبا را مرضیه برومند در ۱۳ قسمت و در سال ۱۳۷۰ روانه آنتن تلویزیون کرد. داستان سریال مربوط‌به آرایشگری به نام اسد خمارلو است که با وجود داشتن سن بالا، هنوز ازدواج نکرده و همین امر منجر به این می‌شود که هرکدام از دوستانش، شخصی را برای ازدواج، به او معرفی کنند. این قضیه تا جایی پیش می‌رود که اسد خسته می‌شود و سعی می‌کند به زندگی خود سر و سامانی بدهد. در هر قسمت از داستان، پسر به همراه مادر و خواهرش به خواستگاری می‌رود ولی هیچ‌یک سودی ندارد تا اینکه با خانمی آشنا می‌شود. نام سریال برگرفته از نام آرایشگاه اسد خمارلو در خود سریال، آرایشگاه زیبا است.

اسد در مغازه مردی عاقل و کامل است که معمولاً در بحث‌ها و شوخی‌های دوستان همیشه‌حاضر در مغازه، محل داوری و رفع اختلاف قرار می‌گیرد. او با خوشرویی و اخلاقی پسندیده به‌عنوان آرایشگری خوشنام در محله شناخته می‌شود. درواقع تمرکز نویسندگان آرایشگاه زیبا بیشتر در تقابل بیرونی و درونی شخصیت اسد قابل جمع‌بندی است. اسد با اینکه در برخورد با دیگران انسانی شوخ طبع به نظر می‌رسد و وجوه اجتماعی ویژه‌ای از خود نشان می‌دهد، از لحاظ درونی، فردی تنهاست. رضا بابک، حسین کسبیان، پری امیرحمزه و مرتضی احمدی از بازیگران اصلی سریال آرایشگاه زیبا محسوب می‌شوند.


کاور سریال نرگس در بخش بهترین‌ سریال‌های درام

۷- سریال نرگس

 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسنده: مسعود بهبانی نیا
 • بازیگران: پوپک گلدره، ستاره اسکندری، حسن پورشیرازی و مهرانه مهین ترابی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۵

سریال نرگس به کارگردانی سیروس مقدم در سال ۱۳۸۵ به‌عنوان سریال شبانه شبکه سوم سیما از تلویزیون پخش می‌شد. نقش اصلی این سریال را پوپک گلدره بازی می‌کرد که در اواسط بازی، بر اثر تصادف با اتومبیل به کما رفته و پس از ۸ ماه درگذشت و درنهایت نقش او را ستاره اسکندری ادامه داد. نرگس و نسرین دو خواهرند که پدرشان را از دست داده و با مادرشان زندگی می‌کنند. زندگی آن‌ها از یک جایی به بعد دچار بحران می‌شود و نرگس به‌عنوان خواهر عاقل‌تر مسئول رتق و فتخ این امور می‌شود.

واقعگرایی که در ابتدای سریال وجود دارد، آن قدر همه‌گیر است که مخاطب گسترده‌ای را پای تلویزیون می‌کشاند اما این فراگیری، مانع از آن نیست که نقاط ضعف سریال را از یاد ببریم. نام سریال نرگس است اما او از یک نقطه‌ی خاصی به بعد دیگر نقش اصلی را بر عهده ندارد. یعنی در قسمت مهمی از داستان. اگر نویسنده قرار است از زاویه نرگس داستان خود را روایت کند باید دلیلی قانع‌کننده برای آن بیاورد که به این موضوع در فیلم توجهی نمی‌شود. البته نرگس، تا نیمه‌های داستان، شخصیت محوری سریال است، مخالفت می‌کند، طغیان می‌کند و با آرامش‌اش، ثبات می‌بخشد اما بعد از فوت پوپک گلدره و تغییر بازیگر گویی شخصیت نرگس در خود فیلم هم تغییر می‌کند نرگس به یک شخصیت خنثی و یک بیننده ساده وقایع تبدیل می‌شود که ازدواج می‌کند و زندگی معمولی خود را ادامه می‌دهد و این در حالی است که دیگر تحکم و نفوذ اولیه خود را ندارد.


سریال های نمایش خانگی ایرانی

کاور سریال شهرزاد در بخش بهترین‌ سریال‌های نمایش خانگی

۶- سریال شهرزاد

 • کارگردان: حسن فتحی
 • نویسنده: حسن فتحی و نغمه ثمینی
 • بازیگران: علی نصیریان، شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، مصطفی زمانی و مهدی سلطانی
 • تاریخ پخش: ۱۳۹۴

سریال شهرزاد ساخته حسن فتحی در سه فصل و از شبکه نمایش خانگی پخش شد و از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ ادامه داشت. شهرزاد با بازی ترانه علیدوستی دانشجوی پزشکی است و فرهاد با بازی مصطفی زمانی دانشجوی ادبیات و روزنامه‌نگار است. شهرزاد و فرهاد عاشق یکدیگر هستند و می‌خواهند با هم ازدواج کنند. داستان در سال ۱۳۳۲ و در زمان زمامداری دکتر مصدق اتفاق می‌افتد. پدران این دو از افراد گوش‌به‌فرمان شخصی به نام بزرگ‌آقا با بازی علی نصیریان هستند. تحولات ۲۸ مرداد، فرهاد را که روزنامه‌نگار و از طرفداران پر و پا قرص مصدق است، به‌دلیل اتهام به قتل و توطئه علیه سلطنت به پای چوبه دار می‌کشد، اما بزرگ‌آقا او را نجات می‌دهد و برای جبران این لطف از شهرزاد می‌خواهد که با دلیل نازا بودن دخترش شیرین (پریناز ایزدیار) با دامادش قباد (شهاب حسینی) ازدواج کند.

شخصیت‌های سریال شهرزاد مانند هر اثر هنری دیگری از منظر دگرگونی در خلال قصه قابل ارزیابی‌اند. برخی از آن‌ها در تمام طول قصه بر یک اصول و چارچوب فکری و رفتاری استوارند و برخی از ابتدا تا انتهای فیلم،‌ دچار تحولات فکری و رفتاری می‌شوند. شخصیت‌های ایستا در تحلیل سریال شهرزاد چندان کمکی به ما نمی‌کنند و نقش چندانی در پیشبرد قصه ندارند. اما شخصیت‌های پویا به کشش قصه و پایبندی مخاطب کمک می‌کنند و کشمکش و درام از افت و خیز این شخصیت‌ها جان می‌گیرد. شخصیت فرهاد دماوندی، شهرزاد سعادت، قباد دیوان‌سالار، هوشنگ و‌ هاشم دماوندی از این دست شخصیت‌ها هستند.


کاور سریال قورباغه در بخش بهترین‌ سریال‌های نمایش خانگی

۵- سریال قورباغه

 • کارگردان: هومن سیدی
 • نویسنده: هومن سیدی
 • بازیگران: نوید محمدزاده، صابر ابر و سحر دولتشاهی
 • تاریخ پخش: ۱۳۹۹

سریال قورباغه به کارگردانی هومن سیدی اثری است در ژانر جنایی معمایی که تم مرکزی‌ فیلم‌نامه‌اش نیم‌نگاهی به فیلم‌های فانتزی و ماورایی دارد. در روز چهارشنبه سوری سه دوست به نام‌های رامین، فرید و جواد بعد از ربودن اسلحه یک مأمور زخمی، دست به سرقت از نوری، همکلاسی دوران کودکی رامین که به فردی پولدار و مرموز تبدیل شده‌است می‌زنند که این اتفاق مسیر زندگی آن سه جوان را دچار تحول می‌کند.

فیلم‌نامه قورباغه با وجود ضعف‌های بزرگ و کوچکی که دارد اما در پایان موفق می‌شود از پس آن فضای سورئال بربیاید. بااین‌حال سیدی در مقام کارگردان عملکرد بسیار بهتری از خود نشان می‌دهد. البته این عملکرد هم دو بخش دارد. گاهی سیدی سعی می‌کند نماهای زیبای بدون کارکرد نشان مخاطب دهد؛ نماهایی که برای فریب لایه‌ای از مخاطبان طراحی شده‌اند؛ کسانی که فکر می‌کنند اگر یک نما به خودی خود زیبا به نظر برسد (یک قاب عکاسانه جذاب) پس لزوما حاکی از ارزش سینمایی آن است. اما با گذر از این نماهای فریبکار، بخش دیگری از فیلم‌برداری، به‌طور کلی دکوپاژ و میزانسن در خدمت اثر، پیشبرد قصه و شناساندن موقعیت به مخاطب است. سیدی در این بخش عملکرد موفق تری دارد. نوید محمدزاده، صابر ابر و سحر دولتشاهی بازیگران اصلی سریال قورباغه هستند.


کاور سریال زخم کاری در بخش بهترین‌ سریال‌های نمایش خانگی

۴- سریال زخم کاری

 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • نویسنده: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران: جواد عزتی، رعنا آزادی‌ور، سعید چنگیزیان و هانیه توسلی
 • تاریخ پخش: ۱۴۰۰

زخم‌کاری ساخته محمدحسین مهدویان را می‌توان بدعتی جدید در نمایش خانگی محسوب کرد چرا که اولین سریال نمایش خانگی است که فیلم‌نامه آن از یک رمان اقتباس شده است. جز این، تسلط مهدویان روی میزانسن، قواعد ژانر و انتخاب ریتم مناسب و همچنین حضور جواد عزتی به‌عنوان نقش اصلی سریال در جذب مخاطب تاثیر بالایی داشت. مهدویان برای اینکه قشر وسیع‌تری از مخاطبان را با خود همراه کند به ملودرام‌ و ماجراهای عشقی نیز بی‌توجه نیست و درون پیرنگ اصلی خود، چند پیرنگ فرعی با محوریت چنین موضوعاتی تعبیه می‌کند.

داستان زخم کاری درباره فردی به نام مالک مالکی است که علیه سیستم بالادستی خود طغیان می‌کند و تصمیم می‌گیرد اموال عمویش را در یک مناقضه بالا بکشد، این عمل او در ادامه عواقب مختلفی را برای زندگی‌اش به همراه دارد. بااین‌حال سریال را می‌توان به سه قسمت تقسیم کرد؛ شروعی خوب و قابل قبول تا جایی که بهترین اپیزود سریال در قسمت هفتم رقم می‌خورد، میانه‌ای پر افت و خیز که دو قسمت نسبتا خوب دارد و درنهایت پایانی آشفته و الصاق شده به اثر که به‌طور کامل از فضای اصلی سریال دور است. جواد عزتی، رعنا آزادی‌ور، سعید چنگیزیان و هانیه توسلی ترکیب بازیگران اصلی زخم کاری را تشکیل می‌دهند.


کاور سریال هم‌گناه در بخش بهترین‌ سریال‌های نمایش خانگی

۳- سریال هم‌گناه

 • کارگردان: مصطفی کیایی
 • نویسنده: محسن کیایی
 • بازیگران: پرویز پرستویی، هدیه تهرانی، مهدی پاکدل، محسن کیایی و رویا تیموریان
 • تاریخ پخش: ۱۳۹۹

هم‌گناه اولین ساخته مصطفی کیایی در مدیوم نمایش خانگی است. سریالی که پس از تجربه او در مقام کارگردانی چند فیلم سینمایی روانه شبکه نمایش خانگی شد. داستان سریال راجع به خانواده‌ای قدیمی در تهران به نام صبوری است که سال‌ها است در کار پرورش گل‌های تزئینی و گل‌های مختلف هستند. خانواده صبوری متشکل از سه برادر و یک خواهر است، خانواده‌ای که همگی در این شرکت کار می‌کنند و شغل موروثی خانواده خود را دنبال می‌کنند. در این بین فقط پسر دوم، فریبرز است که در حال حاضر ۵۸ سال سن دارد و افسر اداره آگاهی است و داستان زندگی خود را بی‌تأثیر از خانواده خود رقم زده ‌است. فریبرز در جوانی تصمیم می‌گیرد که پلیس شود و برای گذراندن دوره آموزشی به شهرستانی می‌رود و دستش به گناهی آلوده‌است که خودش هم به‌دنبال حل این معما و کشف گناهش است.

رکوردشکنی‌های متعدد مجموعه در میزان تماشای آنلاین آن در پلتفرم‌های فیلیمو و نماوا، این مجموعه را درکنار دو مجموعه‌ی قدیمی‌تر قهوه تلخ و شهرزاد، به یکی از پرمخاطب‌ترین مجموعه‌های نمایش خانگی تبدیل کرده است. با درنظرگرفتن کلیت منسجم‌تر سریال و روایت بهینه‌تر هم‌گناه نسبت به آثار موفق نمایش خانگی که می‌توانستند در تعداد قسمت کم‌تری، داستان‌شان را بسط و گسترش دهند، هم‌گناه یکی از موفق‌ترین آثار نمایش خانگی است. مسعود رایگان، پرویز پرستویی، هدیه تهرانی، مهدی پاکدل، محسن کیایی و رویا تیموریان بخشی از بازیگران سریال هم‌گناه را تشکیل می‌دهند.


کاور سریال قهوه تلخ در بخش بهترین‌ سریال‌های نمایش خانگی

۲- سریال قهوه تلخ

 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسنده: خشایار الوند و امیرمهدی ژوله
 • بازیگران: مهران مدیری، سیامک انصاری، محمدرضا هدایتی و الیکا عبدالرزاقی
 • تاریخ پخش: ۱۳۸۹

قهوه تلخ ساخته مهران مدیری و یکی از اولین سریال‌های نمایش خانگی است و می‌توان در آن سبک تکامل‌یافته مهران مدیری و نویسندگان‌اش را یافت. فیلمنامه‌نویسان قهوه‌ی تلخ به سبک پیمان قاسم‌خانی در نگارش این سریال از شیوه‌ی او یعنی وام‌گیری سوژه‌ی اصلی از اثری دیگر (بدون ذکر نام اثر) استفاده کرده‌اند. شروع قهوه‌ی تلخ و رمان ماشاء‌الله‌خان در بارگاه هارون‌الرشید تقریبا یکسان است. در آن رمان، یک کارمند بانک که به تاریخ و به‌خصوص دوره‌ی حکومت هارون‌الرشید علاقه دارد با کمک یک مرتاض رمال به آن زمان سفر می‌کند و در بدو ورود دستگیر و محکوم به قطع سر با تیغ جلاد می‌شود. در قهوه‌ی تلخ یک استاد تاریخ که در مورد وقایع فاصله‌ی زمانی بین سقوط سلسله‌ی زندیه و به‌قدرت‌رسیدن آغامحمدخان قاجار تحقیق می‌کند پس از آشنایی با یک فالگیر و نوشیدن یک فنجان قهوه، در زمان سفر می‌کند و در بدو ورود، دستگیر و محکوم به قطع سر با تیغ جلاد می‌شود.

در کمدی‌های سفر در زمان که نمونه‌ی کلاسیکش یک یانکی در بارگاه آرتورشاه نوشته مارک تواین است جنبه‌ی کمیک و جذاب داستان براساس تضاد فرد سفرکرده در زمان – چه از لحاظ گفتاری و چه رفتاری- با افراد دوران قدیم است. به بیان دیگر این تضاد و تناقض است که لحظات کمدی کار را شکل می‌دهد. تأثیر‌پذیری شدید نویسندگان سریال از شب‌های برره محسوس است با این تفاوت که در شب‌های برره با دیستوپیا (خراب‌آباد)ی معاصر شخصیت اصلی سروکار داریم اما در قهوه‌ی تلخ، داستان در دیستوپیایی می‌گذرد که از لحاظ زمانی دویست سال با جامعه‌ی شخصیت اصلی فاصله دارد. مهران مدیری، سیامک انصاری، محمدرضا هدایتی و الیکا عبدالرزاقی بازیگران اصلی سریال قهوه تلخ را تشکیل می‌دهند.


کاور سریال می‌خواهم زنده بمانم در بخش بهترین‌ سریال‌های نمایش خانگی

۱- سریال می‌خواهم زنده بمانم

 • کارگردان: شهرام شاه‌حسینی
 • نویسنده: پویا سعیدی و پویا کاکاوند
 • بازیگران: حامد بهداد، سحر دولتشاهی، علی شادمان و آزاده صمدی
 • تاریخ پخش: ۱۳۹۹

می‌خواهم زنده بمانم نخستین تجربه سریال‌سازی شهرام شاه‌حسینی در نمایش خانگی بعد از ساخت چند اثر تلویزیونی و چند فیلم سینمایی است. سریال مولفه‌های جذب مخاطب را داراست. قصه‌ای پرکشش در همراهی با شخصیت‌هایی که همذات‌پنداری ایجاد می‌کنند و بازیگرهای توانایی که به خوبی از پس ایفای نقش ها برآمده اند. جذب مخاطب دلایل پیچیده و در عین حال ساده‌ای دارد. ذهن انسان به تفسیر طبیعی و ساده مفاهیم گرایش دارد و استفاده از شعور عام و زمینه مشترک اجتماعی همیشه از مهم‌ترین مولفه های جذب مخاطب بوده‌اند. اتفاقی که بنیانی پدیدارشناختی دارد. یعنی فرآیندی که شامل به خاطر آوردن، درک کردن، فهمیدن و ارزیابی کردن ظاهر و عمق موضوع است. این اتفاق به خوبی در می خواهم زنده بمانم رعایت شده است.

مخاطب میانسال شرایط اجتماعی دهه شصت را به خوبی به خاطر می آورد و همزمان به آن حس نوستالژیک دارد. از طرفی واکنش‌های شخصیت ها در آن بستر زمانی را درک می‌کند. حالات و روحیات شخصیت‌ها را می‌فهمد و در ادامه به‌راحتی به ارزیابی لازم برای درک و همذات‌پنداری با قصه و شخصیت‌ها می‌رسد. در این مسیر عواملی مثل کارگردانی خوب، بازی های خوب و موسیقی دلنشین سریال نیز به مخاطب برای طی کردن این مسیر کمک می‌کنند. حامد بهداد، سحر دولتشاهی، علی شادمان و آزاده صمدی تیم اصلی بازیگری می‌خواهم زنده بمانم را تشکیل می‌دهند.برترین سریال های کمدی ایرانی تاریخ صدا و سیما را بشناسید

معرفی بهترین سریال های طنز ایرانی: از روز اول تاسیس سایت پلی مگ، شاید روی هم رفته 5 مقاله هم راجع به سینمای نداشته(!) ایران ننوشته باشیم، اما امروز قصد داریم تا در این مقاله کمی با نوستالژی ها بازی کنیم و شاید شما هم به همین سبب مشتاق تماشای دوباره سریال های طنز ایرانی شوید؛ حقیقتا امروزه ما دیگر چیزی به اسم سینما و یا حتی اثر کمدی در کشورمان نداریم و چیزی که امروز در فیلم ها و سریال ها مشاهده می کنیم، چیزی فراتر از ابتذال و پوچی است. به هرحال خواندن این مقاله به تمامی کسانی که اهل دیدن فیلم و سریال های ایرانی نیستندو یا طرفدار سفت و سخت فیلم ها و سریال های ایرانی هستند، شدیدا پیشنهاد می شود.

معرفی فیلم و سریال (بعدا بخوانید)

معرفی 101 فیلم برتر عاشقانه تاریخ (خارجی + جدید و قدیمی)

10 بازیگری که نقش های خطرناک را بدون بدلکار بازی کردند

تا انتها با معرفی برترین سریال های کمدی تاریخ صدا و سیما همراه سایت پلی مگ باشید.

توضیحاتی راجع به مقاله معرفی بهترین سریال های طنز ایرانی

حقیقتا سطح سینما و به طور کلی فیلم ها و سریال های ما با توجه به استانداردهای جهانی در سطح غیر قابل قبولی قرار دارد؛ شخصا علاقه ای به نام بردن فیلم یا سریال خاصی ندارم، اما متاسفانه باید قبول کرد مخاطبین نیز تاثیر مستقیمی در وضع اسفناک فیلم ها و سریال های امروزه نیز دارند. هدف اصلی ایجاد این مقاله، فقط جهت مروری خاطرات خوش گذشته است که متاسفانه این روزها دیگر کمتر حس و حال آن دوران را حس می کنیم. همچنین سعی شده است تا این مقاله کامل ترین و جامع ترین مقاله درباره خنده دار ترین سریال های ایرانی باشد، پس لطفا در صورتی که نام سریال خاصی از قلم افتاده است، در بخش نظرات نام آن را بنویسید و دلیل اینکه فکر می کنید لیاقت حضور در مقاله برترین سریال های کمدی ایرانی را دارد چیست.

× بدون شک کامنت های شما عزیزان در بخش نظرات، مقاله را جذاب تر خواهد کرد و باعث می شود تا مروری بر نوستالژی ها و خاطرات خوشمان نیز شود ×

نگاهی به لیست بهترین سریال های خنده دار ایرانی

1- سریال ترش و شیرین

به مناسبت نوروز سال 86، اولین قسمت آن در یکم فروردین ماه همان سال پخش شد، همچنین کارگردانی آن به عهده رضا عطاران و نویسندگی آن نیز برعهده سروش صحبت بود. این سریال جزو برترین سریال های طنز تاریخ صدا و سیما است و با توجه به اینکه در آن بازیگران نقش یک آدم خاکی و قشر معمولی و ضعیف را به خوبی ایفا می کردند، مورد توجه همگان قرار گرفت. جالب است بدانید سریال آنقدر بین بینندگان محبوب شد که بعد از آن هر سال در مناسبت ها و شبکه های مختلف پخش می شود و همیشه بینندگان زیادی را به خود اختصاص می دهد.
بدون شک بازی فوق العاده رضا عطاران و مجید صالحی جزو اصلی ترین دلایل محبوب شدن سریال ترش و شیرین است.

2- سریال مجموعه پایتخت

فصل اول سریال پایتخت در عید نوروز سال 90 و از شبکه یک آغاز شد و داستان آن درباره یک خانواده مازندرانی است که برای پیشرفت (شغلی و زندگی) به پایتخت ایران، یعنی تهران سفر می کنند و خانه ای در آنجا خریداری می کنند. آنها تصورات خیلی رویایی درباره تهران دارند، اما زمانی که به آنجا می رسند، تمامی گرفتاری های آنها آغاز می شود. فصل اول را می توان به نوعی آغاز درخشش محسن تنابنده (در نقش نقی) و احمد مهران فر (در نقش ارسطو) در سینما و تلویزیون ایران دانست؛ با توجه به استقبال مردم از این سریال، تا فصل ششم آن ساخته شد و هر فصل روایت های مختص به خود را دارد که در نوع خودش بسیار جالب و علی الخصوص عامه پسند می باشد.
سریال پایتخت به خوبی مشکلات عادی و روزمره مردم را از طریق طنز و کمدی به نمایش گذاشته است.

3- سریال متهم گریخت

اگر از من در رابطه با رتبه اول برترین سریال های کمدی ایرانی سوالی بپرسند، شک نکنید من به همه متهم گریخت را معرفی می کنم؛ بازیگران این سریال، به خصوص علی صادقی و مرحوم سیروس گرجستانی به قدری فوق العاده در نقش انسان های خاکی و بسیار ساده فرو رفته اند که همه ایرانی ها با شخصیت های سریال به خوبی ارتباط برقرار می کنند. در متهم گریخت خبری از خانه های باشکوه و مجلل نیست و شما قرار است به اتفاقات تلخ بخندید! آری، متهم گریخت یک کمدی یا به عبارت دیگر سریال بسیار خنده دار است که اکثر سکانس ها موجب قهقه های شما می شود، اما از نوع تلخش.
المان های کمدی به خوبی در متهم گریخت وجود دارد و بی شک جزو برترین سریال های کمدی ایرانی است.

4- سریال خانه به دوش

در دهه 80 یکی از کلاهبرداری هایی که بسیار رواج پیدا کرده بود، در رابطه با شرکت های دو روزه هرمی و کاریابی برای ایرانی ها در خارج بود، داستان سریال خانه به دوش نیز تقریبا به همین موضوع مربوط است؛ حمید لولایی در نقش آقا ماشاالله و پدر خانواده، نقش آفرینی بسیار ماهرانه ای دارد، به طوری که بیننده به خوبی متوجه فشارهایی که به عنوان یک پدر خانواده روی او وارد است را متوجه می شود. حمید لولایی، علی صادقی و علی الخصوص رضا عطاران نقش آفرینی بسیار ماهرانه ای دارند و شخصا سکانس و دیالوگ حمید لولایی، “چرا قیمه ها رو میریزی تو ماستا” را فرامش نمی کنم.
سریال خانه به دوش به قدری در زمان خود مورد استقبال قرار گرفت که بعد از آن هر سال در ماه مبارک رمضان، از شبکه های مختلف پخش می شود و جالب است بدانید علی رغم اینکه این سریال چندین و چند بار پخش شده است، اما مردم آن را به فیلم ها و سریال های آبکی ترجیح می دهند! شک نکنید که اگر رتبه بندی در کار بود (منظور در مقاله معرفی بهترین سریال های طنز ایرانی)، آن را در رتبه اول قرار می دادم.

5- سریال شب های برره

با وجود تمام تعریف و تمجیدهایی که از آثار مهران مدیری می شود، اما به نظر من مجموعا 3 اثر بسیار قوی و درخورد اینکه نامش را طنز بگذاریم ندارد، فارغ از اینها سریال شب های برره را می توان هوشمندانه ترین سریال خنده دار ایرانی حساب کرد؛ کلاس و کیفیت کار بسیار بالا است، به طوری که بیننده در نگاه اول مفهوم برخی از سکانس ها و دیالوگ ها را متوجه نمی شود و شاید به دلیل اینکه سانسورچی ها نیز متوجه نشده اند، خیلی از دیالوگ ها سانسور نشده اند. در زمان پخش سریال شب های ببره سنگ اندازی های فراوانی از سوی مراجع تقلید، صدا و سیما و حتی دولت جهت کنسل شدن این سریال انجام شد، به طوری که مهران مدیری تا مدت ها ممنوع التصویر شده بود.
اگر به دنبال یک سریال ایرانی کمدی و در عین حال مفهومی هستید، شب های برره گزینه مناسبی است.

6- سریال سه در چهار

سه در چهار دومین مجموعه تلویزیونی محسوب می شود که مجید صالحی به عنوان کارگردان آن را می سازد، اگر چه در این سریال وی نیز نقش آفرینی بسیار خوبی دارد. لازم به ذکر است اکثر کسانی که کارهای رضا عطاران را دنبال کرده اند، متوجه شباهت این سریال به آثار وی شده اند که البته درست هم متوجه شده اند، چرا که رضا عطاران به عنوان مشاور کارگردان در این پروژه فعالیت می کند. به طور کلی نحوه نقش آفرینی بازیگران، روایت داستان و چالش ها عینا مثل سریال های رضا عطاران است، با این تفاوت که داستان آن فرق می کند.
سکانس های زیادی در سه در چهار وجود دارند که شما را شدیدا می خندانند.

7- سریال لیسانسه ها

سریال لیسانسه ها برای اولین بار در سال 95، به نویسندگی و کارگردانی سروش صحبت پخش شد و به دلیل اینکه سه شخصیت اصلی داستان، یعنی مسعود (با نقش آفرینی امیرحسین رستمی)، حبیب (نقش آفرینی هوتن شکیبا) و مازیار (نقش آفرینی کاظمی) نمایانگر جوان های ایرانی و مشکلات پیشرامون آنها یعنی تحصیل، اشتغال و ازدواج بودند، بین نسل جوان به محبوبیت رسید، به طوری که دو فصل بعدی (لیسانسه ها 2 و فوق لیسانسه ها) نیز با قدرت ساخته شد، اما بین این سه فصل، محبوب ترین لیسانسه ها 2 بوده است.
بدون شک سریال لیسانسه ها در بین سریال های کمدی دهه 90، جزو برترین آنها محسوب می شود.
به همین دلیل آن را در مقاله معرفی بهترین سریال های طنز ایرانی قرار دادیم.

8- سریال ساختمان پزشکان

سریال ساختمان پزشکار یکی دیگر از آثار سروش صحت است که البته شاید برای همه جذاب و طنز به نظر نرسد که در حقیقت سکانس های خنده دار در این سریال بسیار کم است، اما شخصا به دلیل ایستراگ هایی که در سریال وجود دارد، آن را در مقاله معرفی بهترین سریال های طنز ایرانی قرار دادم، نکات و دیالوگ های مخفی که دقیقا کار اصلی طنز و کمدی را به خوبی انجام می دهند. خیلی دوست ندارم راجع به حواشی پیش آمده برای این سریال در دهه قبلی صحبت کنم و اگر خیلی مشتاق هستید تا بدانید چه ایستراگ های شجاعانه ای در سریال به کار رفته است، کافیست در گوگل سرچ کنید و ببینید پیمان قاسم خانی و سروش صحت چقدر هوشمندانه عمل کرده اند.
با توجه به تصمیمات شجاعانه پیمان قاسم خانی و سروش صحت، این سریال در دسته برترین سریال های کمدی ایرانی قرار می گیرد.

9- سریال قهوه تلخ

قهوه تلخ را به می توان موفق ترین اثر مهران مدیری دانست؛ این سریال به طور غیرمستقیم از شیوه اداره کشور، عدم داشتن سواد سیاسی مسئولین، مصرف گرایی مردم و … انتقاد می کرد و مهران مدیری به همراه نویسندگان و بازیگران به خوبی توانسته بودند تا کمدی را در سریال خود جای دهند، چیزی که متاسفانه اصلا در سریال ها و فیلم های سینمایی به اصطلاح خنده دار و کمدی کشور وجود ندارد. به طور کلی دیالوگ ها، نقش آفرینی بازیگران، روایت داستان و از همه مهمتر لوکیشن (محل فیلمبرداری) سریال در سطح خوبی قرار دارند که موجب می شود بیننده تا هر قسمت را با اشتیاق کامل تماشا کند.
لازم به ذکر است این سریال اول پخش خانگی بود که بعدها صدا و سیما امتیاز آن را خریداری کرد؛ همچنین 6 قسمت پایانی آن به دلیل نامعلومی هیچوقت پخش نشد.

10- سریال مسافران

سریال مسافران از لحاظ کمدی و سکانس های خنده دار در سطح متوسطی قرار دارد و شاید خیلی ها که به دنبال آثار کمدی-اجتماعی هستند و خیلی از دیدن لوکیشن های مرفح خوششان نمی آید، از تماشای آن لذت نبرند. مثل اکثر سریال های ایرانی معرفی شده در این مقاله، مسافران نیز به طور مستقیم و گاها غیرمستقیم سعی در اصلاح فرهنگ های اشتباه اجتماعی دارد و برخلاف سریال لیسانسه ها که مسئولین هدف اصلی انتقاد هستند، بیشترین انتقادها بر مردم وارد می شود که اتفاقا بسیار جالب است. رامبد جوان در سریال خود سعی کرده است تا از فیلم ها و سریال های خارجی زیادی، مثل مجموعه خماری (The Hangover) نیز الهام بگیرد.
سریال مسافران یک سریال طنز و فانتزی است که داستان آدم فضایی هایی را روایت می کند که برای نابودی کره زمین، به سیاره ما نفوذ می کنند و برای نفوذ بهتر باید با فرهنگ و نوع زندگی ما انسان ها آشنا شوند.
مطمئنم خیلی ها از حضور این اثر در معرفی بهترین سریال های طنز ایرانی متعجب هستند.

11- سریال دزد و پلیس

شاید خیلی از شما، از حضور سریال دزد و پلیس در لیست برترین سریال های کمدی ایرانی متعجب شوید اما حقیقتا سریال دزد و پلیس در قالب طنز به خوبی توانسته است معضل دزدی، فقر، اعتیاد به مواد مخدر را به مخاطبین نشان دهد. در این سریال شما هیچگاه لوکیشن مجلل نمی بینید و به جرعت می توان گفت بیش از 80 درصد لوکیشن های سریال در بدترین نقاط تهران فیلمبرداری شده است که همین باعث می شود تا مردم بهتر بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. فارغ از اینها روایت داستان به خوبی انجام می شود و شما حتی می توانید به عنوان کسی که به فیلم ها و سریال های دزد و پلیسی علاقه مند است، به تماشای آن بنشینید، اگر چه مثل اکثر فیلم ها و سریال های ایرانی، کمبود محتوا و گاها آب کشی داستان به وضوح قابل درک است.
فارغ از تمام مشکلات، این سریال لیاقت حضور در لیست معرفی بهترین سریال های طنز ایرانی را دارد.

12- سریال بزنگاه

از سال 1387 به بعد، رضا عطاران دیگر هیچ فیلم یا سریالی برای صدا و سیما نساخت و حتی تا چند سال ممنوع التصویر شده بود؛ در سال 1387، یعنی زمانی که بزنگاه پخش می شد، بین مسئولین نظارت صدا و سیما طی یک بیانیه ای به عنوان مبتذل و هنجارشکن شناخته شد، به طوری که قرار بود پخش آن به طور کامل کنسل شود و جریمه سنگینی برای عوامل ساخت آن در نظر گرفته شود، چه بسا اگر حمایت های مردم نبود، واقعا این اتفاق رخ می داد. رضا عطاران از آن دسته از کارگردان هاییست که کمتر طبق قوانین و اصول حاضر بر کشور پیش می رود و در سریال بزنگاه هم دقیقا به همین شکل بود، البته لازم به ذکر است اکثر سانسورهای به اصطلاح جذاب آن توسط صدا و سیما سانسور شده است.
رضا عطاران، حمید لولایی و علی صادقی نقش آفرینی قابل توجهی دارند؛ همچنین در بزنگاه مشکلات خانواده های ایرانی و دعوای آنها بر سر ارث و میراث به نشان داده شده است.

 

چرا برخی از سریال های معروف در لیست برترین سریال های کمدی ایرانی حضور نداشتند؟

متاسفانه اگر بخواهیم طبق استانداردها و مقایسه با آثار متوسط کمدی پیش برویم، شاید فقط 2 الی 3 سریال لیاقت حضور در این لیست را داشتند، اما ما سعی کردیم تا سریال های حاضر در این لیست را با توجه به سریال های کمدی که تاکنون پخش شده است جمع آوری کنیم، همچنین عددهای کنار نام سریال ها به معنی “رتبه بندی” آنها نیست، پس حتما به این موضوع توجه داشته باشید؛ همچنین خیلی از فیلم ها و سریال هایی که به خصوص در دهه 90 ساخته شده است، اصلا کمدی حساب نمی شوند، چرا که نه سکانس خنده دار درست و حسابی دارند و نه اینکه مفهوم خاصی را به مخاطب می رسانند و همان سرگرمی ریزی که خانواده ها بعد از تماشای آنها دارند، به دلیل نابود شدن سطح توقع و دانش مخطابین از فیلم ها و سریال ها است. همچنین یکی از ویژگی های کمدی، ماندگاری بلندمدت آن است، به طور مثال هنوز که هنوزه از آثار چارلی چاپلین مفاهیم جدیدی کشف می کنند، اما آیا واقعا سریال های به اصطلاح کمدی و خنده دار ایرانی این خاصیت را دارند؟!

× لطفا هر انتقادی راجع به مقاله معرفی بهترین سریال های طنز ایرانی دارید در بخش نظرات اعلام کنید ×

 

 

معرفی فیلم و سریال های ایرانی و خارجی در سایت پلی مگ به طور اختصاصی!

 نظر شما نسبت به مقاله معرفی بهترین سریال های طنز ایرانی چیست؟
خنده دار ترین و برترین سریال های کمدی ایرانی از نظر شما کدام اند؟

منبع: پلی مگ


بهترین سریال های ایرانی ؛ فهرست برترین سریال ایرانی پس از انقلاب!

اگر از علاقه مندان به سریال های ایرانی هستید در این گفتار با ما باشید تا بهترین سریال های ایرانی از روزگاران قدیم تا امروز را به شما معرفی کنیم.

اگر از دنبال‌کنندگان سریال ایرانی هستید، مطالعه این مقاله برای شما جذابیت فراوانی خواهد داشت. در اینجا تلاش کردیم تمام سریال‌ها از روزگاران قدیم تا آخرین سریال‌هایی که امسال پخش شده را به ترتیب سال پخش دسته بندی کنیم.

مروری کلی به تمام داستان و بازیگران خواهیم داشت؛ به طور حتم در میان این سریال‌ها، عناوین جذابی خواهید دید که گزینه‌هایی جدیدی برای ساعاتی خوش در اختیارتان خواهد گذاشت.

بهترین سریال های ایرانی پس از انقلاب

تب تند سریال دیدن این اواخر همه ما را گرفته بود که ویروس کرونا نیز از راه رسید و شدت آنرا بیشتر کرد. گرچه بسیاری از افراد غرق در سریال های جدید خارجی هستند، اما من با وجود علاقه به آنها، نمیتوانم منکر علاقه خود به سریال های ایرانی، خصوصا سریال های قدیمی تر شوم.

به همین دلیل تصمیم گرفتم در این فهرست، بهترین سریال های ایرانی پس از انقلاب را به شما معرفی کنم.

بررسی بهترین سریال های ایرانی را از دهه شصت آغاز میکنیم. برای اینکار دلایلی نیز داریم. یک اینکه بررسی سریال های قبل از انقلاب خود بحث مفصل میطلبد، پس آنرا به مطلب جداگانه ای محول کردیم.

دو اینکه اگر میخواستیم همه را یکجا گردآوریم،‌ احتمالا چند مورد از سریال های خوب از قلم میفتادند. پس تصمیم گرفتیم با محدود کردن دایره موضوع، به هرآنچه که باید اشاره کرد، اشاره کنیم.

در ضمن این را هم پیش از آغاز بحث اصلی بگویم که در این گفتار شما سریال های طنز را نخواهید دید. شاید بپرسید چرا، به این دلیل که در گفتاری تحت عنوان بهترین سریال های طنز ایرانی به آن پرداخته ام. پس در این گفتار، تمام آنچه که آنجا باشد را نخواهید دید. اما بهترین سریال های ایرانی کدامند؟

سربداران : محمدعلی نجفی / 1362

سربداران سریالی تاریخی است. اساس داستان این مجموعه بر واقعه قیام سربداران خراسان به رهبری شیخ حسن جوری علیه استیلای مغول بر ایران قرار دارد. کارگردان این مجموعه محمدعلی نجفی بوده و کیهان رهگذار نویسندگی و مشاور کارگردانی آن را بر عهده داشته‌است.

این مجموعه جزو موفق ترین سریال های ایرانی در طول تاریخ محسوب می‌شود و کارگردان آن ادعا کرده یکی از دلایل موفقیت سریال سربداران در دهه 60، وجود چندین سال پیشینه تحقیقاتی برای فراهم شدن فیلمنامه آن بوده است.

تصویربرداری این سریال تلویزیونی از شهریورماه 1360 آغاز و تا 3 آبان 1362 ادامه داشت. این سریال فاخر در مسجد جامع تاریخی شهرستان اردستان ساخته و فیلم‌برداری شد.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های 1400

بوعلی سینا : کیهان رهگذار / 1364

یک مجموعه تلویزیونی ایرانی تولید سال 1364 است که به زندگی بوعلی سینا، دانشمند بزرگ ایرانی، می‌پردازد. این سریال در شهرستان اردستان و مسجد جامع تاریخی آن ساخته شده است.

نویسنده و تدوین‌گر و کارگردان این مجموعه کیهان رهگذار بوده‌است. امین تارخ، فیروز بهجت‌محمدی، جمشید لایق، اسماعیل محرابی، چنگیز وثوقی، سرور نجات‌الهی از بازیگران اصلی این مجموعه هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های تابستان 1400

امیرکبیر : سعید نیک پور / 1364

سریال های تاریخی، خصوصا تاریخ دوران ایران اسلامی در دوره پس از انقلاب به وفور تهیه و پخش شده اند. علاقه مردم به مباحث تاریخی خاص و استقبال از چنین آثاری بود که سبب توجه هرچه بیشتر کارگردانان و نویسندگان به آثار و شخصیت های خاص در تاریخ ایران معاصر شد.

امیرکبیر یکی از سریال‌های محبوب دهه 60 تلویزیون در ژانر تاریخی است که پرویز زاهدی فیلمنامه آن را نوشته و سعید نیکپور آن را کارگردانی کرد. خود او در این سریال در کنار ایرج راد، محمد مطیع، فخری خوروش، ژاله علو و … به ایفای نقش پرداخت. این مجموعه تلویزیونی سال 1363 ضبط و پخش آن از اردیبهشت ماه سال 1364 از شبکه یک شروع شد.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های شبکه نمایش خانگی

هزاردستان : علی حاتمی / 1358 ـ 1366

طرح اولیه این سریال در سال 1354 با عنوان «جادهٔ ابریشم» و با حضور شخصیت‌هایی مثل مدرس، میرزا کوچک و رضاخان به ذهن حاتمی آمد. ماندگارترین تأثیر هزاردستان در تاریخ سینمای ایران، ساخته‌شدن شهرک سینمایی غزالی است.

در این شهرک محله‌های اصلی و قدیمی تهران با زیربنای 7 هزار متر مربع ساخته شده و 30 هزار متر مربع به خیابان لاله‌زار و میدان توپخانه اختصاص یافته‌است. فیلمنامهٔ هزاردستان بیش از 8 تا 10 بار بازنویسی شده و بعد از وقفه‌ای دو ساله به حاتمی اطلاع دادند که ویرایش چهارمش مورد قبول واقع شده است.

همهٔ اینها به زعم خود حاتمی باعث شد که فرم لایه‌لایه و هزارویک‌شبیِ کار از بین برود. به بیان برخی از دست اندرکاران، 11 ساعت از سریال «هزاردستان» سانسور و خیلی از صحنه‌ها کم شد. گرچه این حذفیات هم‌اکنون در آرشیو صدا و سیما وجود دارد و در نسخه‌های پخش شده مختلف، صحنه‌هایی کم و زیاد می‌گردد.

داستان این مجموعه از دو بخش اصلی تشکیل شده‌است، بخش اول که به داستان رضا تفنگچی می‌باشد، که دوران احمدشاه و آغاز حکومت رضا شاه و بخش دوم در مورد زندگی رضا خوشنویس است که در دوران پایانی حکومت رضا شاه و آغاز حکومت محمدرضا شاه می‌باشد. بازی جمشید مشایخی یکی از درخشانترین بازی‌های وی می‌باشد.

یکی از نکات قوت این مجموعه موسیقی متن آن می‌باشد، تیتراژ اولیه فیلم، پیش درآمدی در آواز اصفهان ساختهٔ مرتضی نی‌داوود (سازنده تصنیف مرغ سحر) با تنظیم برای ارکستر از مرتضی حنانه است.

داستان هزاردستان دو دوره از تاریخ معاصر ایران را روایت می‌کند: اواخر حکومت احمد شاه تا آغاز سلطنت رضا شاه و دوران پایانی حکومت رضا شاه تا به تخت نشستن محمدرضا پهلوی. بسیاری از شخصیت‌های این مجموعه تلویزیونی برگرفته از یک یا چند شخصیت تاریخی هستند که با تخیل فیلمساز درآمیخته‌اند و داستانی غیرمستند از وقایع تاریخی دوران خود را روایت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین کانال تلگرام دانلود فیلم و سریال ایرانی

روزی روزگاری : امرالله احمدجو / 1371

داستان این سریال دربارهٔ زندگی بی بی مریم بختیاری است. داستان راهزنی معروف به نام مرادبیگ است که طی نزاعی با گروه راهزن دیگری مجروح شده و توسط خانواده روستایی از مرگ نجات پیدا کرده و طی زندگی با این روستاییان تحولاتی عمیق در زندگی او رخ می‌دهد. رفته رفته در طول داستان متحول و به فردی صالح تبدیل می‌شود. روزی روزگاری در واقع داستان کمال یافتن انسانی است.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های 2021

پدرسالار : اکبر خواجویی / 1372 ـ 1374

داستان مجموعه دربارهٔ پدر میانسالی به نام «اسدالله» است. اسدالله‌خان پدری مهربان، خانواده‌دوست، دلسوز و در عین حال سختگیر و پرصلابت است. به باور او همهٔ پسرانش پس از ازدواج می‌بایست در خانهٔ بسیار بزرگ او زندگی کنند.

ماجرای اصلی فیلم از ازدواج آخرین فرزند او «ناصر» آغاز می‌شود. ناصر که با دخترعموی خود «آذر» وصلت کرده به ناچار باید همانند دو برادر بزرگ‌تر خود در خانهٔ پدری زندگی کند. اما همسرش آذر که شاغل است و استقلال‌طلب و لجباز، زندگی در خانهٔ پدرشوهر را منطقی نمی‌داند و شروع یک زندگی کاملاً مستقل و به‌دور از دخالت‌های دیگران را طلب می‌کند.

آذر به شدت پای این خواسته‌اش می‌ایستد و تحت هیچ عنوان از موضعش عقب‌نشینی نمی‌کند. از طرف دیگر اسدالله‌خان نیز موافقت با آذر را نوعی شکست و ضعف تعبیر نموده و از سوءاستفادهٔ احتمالی فرزندان دیگرش در آینده نگران است.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های نتفلیکس در سال 2021

خانه سبز : بیژن بیرنگ و مسعود رسام / 1375

خانه سبز به عنوان یکی از بهترین سریال های ایرانی دهه هفتاد خورشیدی با بازی درخشان خسرو شکیبایی در سال 1375 هر چهارشنبه شب از شبکه 2 سیما پخش می‌شد. این مجموعه محصول کار مشترک بیژن بیرنگ و مسعود رسام است و در دوران خود ار پربیننده‌ترین سریا‌ل‌های ایرانی بود.

بهترین سریال های ایرانی ؛ فهرست برترین سریال ایرانی پس از انقلاب!

مجموعه تلویزیونی خانه سبز در مهر ماه سال ۱۳۹۹ از شبکه نسیم بازپخش شد که بازهم با استقبال خوبی مواجه شد. داستان درباره ساکنین یک مجتمع مسکونی است که با هم قوم و خویش هستند و در کنار هم ماجراهای گوناگونی را تجربه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های HBO در سال 2021

امام علی : داوود میرباقری / 1370 ـ 1375

امام علی سریالی تاریخی است که به کارگردانی داوود میرباقری ساخته شده‌است. داستان این سریال از اواخر دورهٔ خلافت عثمان بن عفان شروع و تا پنج سال انتهایی و دوران خلافت و زندگی علی بن ابی‌طالب می‌پردازد.

بهترین سریال های ایرانی ؛ فهرست برترین سریال ایرانی پس از انقلاب!

تلویزیون تا پیش از سریال امام علی، مجموعه‌ای با این گستردگی و وسعت تولید نکرده بود. به ویژه که حساسیت‌های جامعه و تلویزیون همیشه در قبال سوژه‌های مذهبی به شدت بالا بوده و این مسئله در دهه 70 نیز بیشتر از همیشه حس می‌شد. گرچه ساخت و پخش این سریال، مسیر را برای تولید آثاری عظیم با مایه‌های مذهبی هموار کرد.

ساخت سریال حدود چهار سال به طول انجامید و به دلیل پیشگام بودن مجموعه در قیاس با دیگر تولیدات تلویزیون تا آن زمان، سازندگان با مسائل و دغدغه‌های زیادی مواجه شدند، اما سرانجام پخش مجموعه از سال 1375 در شبکه یک سیما آغاز شد.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های عاشقانه 2021

پس از باران : سعید سلطانی / 1379

پس از باران روایتی از روابط ارباب و رعیتی بود. این سریال با موضوع قراردادن زندگی خانواده یک ارباب و حضور دختری با عنوان همسر دوم ارباب، به نمایش شرایط جدید و مخالفت‌های خانواده ارباب و عواقب و عوارض چنین حضوری می‌پرداخت. در این سریال عشق همراه با ارباب بودن، و مظلومیت زنان دوم اربابان، قدرت اربابان و عمق فساد در نظام ارباب رعیتی گذشته را می‌توان دید.

بازی خوب بازیگران توانست در آن زمان سریال را تا اندازه‌ای قابل قبول جلوه دهد، هرچندکه برقراری پیوندها بین اتفاقاتی که در گذشته رخ می‌داد و وقایعی که در زمان حال می‌گذشت، برای مخاطب کمی دشوار بود

نکته مهم در این مجموعه شخصیت ارباب است _ همان مرد بی گناه دو زنه که بر خلاف میل خود و به اصرار همسرش زن دوم گرفته. این مرد، بی گناه‌ترین فرد این مجموعه ‌است. اگر هم‌سایه به سایه، زن دوم فراری را تعقیب می‌کند در حقیقت برای نجات جان او از دست برادر بیرحم زن اول است و اصلاً قصد آزار او را ندارد.

بیشتر بخوانید: بهترین انیمیشن های سریالی 2020 

خانه ما : مسعود کرامتی / 1379

خانه ما نام مجموعه تلویزیونی به نویسندگی پیمان قاسم خانی و شادمهر راستین و به کارگردانی مسعود کرامتی است. این مجموعه از اولین تجربه های پیمان قاسم خانی در فیلم نامه نویسی غیر طنز با رگه هایی از شوخی و فکاهی است.

بهترین سریال های ایرانی

در این مجموعه رضا بابک (در نقش فرهاد تهرانی-پدر خانواده)، گوهر خیراندیش (در نقش آذر-مادر خانواده)، وحید رهبانی (در نقش نیما)، مانی نوری (در نقش پویا)، کیمیا ذوالفقاری (در نقش آیدا) و زهرا اویسی (در نقش سارا) به ایفای نقش پرداختند. در بخش هایی از سریال نیز بازیگران مهمان به تناسب داستان به مجموعه اضافه میشوند.

فرهاد تهرانی یک استاد فیزیک و عضو هیئت علمی یک دانشگاه است. نیما عشق فوتبال و پویا پسر باهوش ولی درس نمی خواند. آیدا نیز کودک 5 ساله بامزه و باهوش ولی ساده باور است که معمولا توسط پویا دست انداخته میشود. سارا اقتصادی و گاه خسیس و علاقمند به فیلم سازی است. آذر مادر خانواده به گل و گیاه علاقه دارد. داستان از خرید خانه توسط پدر آغاز میشود…

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های مارول 2021

کیف انگلیسی : سید ضیاالدین دری / 1379

کیف انگلیسی نام یک مجموعه داستانی تلویزیونی ساخته سید ضیاءالدین دری ساخته سال 1378 است که از شبکه یک ایران پخش شده‌است.

داستان کیف انگلیسی در دوران موسوم به دهه طلایی آزادی اتفاق می‌افتد؛ و داستان شخصیت سیاست‌مدار – روشنفکری را در این دوران به تصویر می‌کشد. این مجموعه از مجموعه‌های موفق تلویزیونی دهه هفتاد بود که مورد توجه هر دو طیف مخاطبان خاص و عام قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های تاریخی ترکیه 

خط قرمز : قاسم جعفری / 1380

خط قرمز در اوایل دهه هشتاد شمسی از بهترین سریال های ایرانی سیمای ملی بود. این سریال که به کاگردانی قاسم جعفری تهیه شده است اولین بار در سال 1390 و به طور هفتگی پخش شد. سپس برای دومین بار در سال 1383 به طور روزانه از شبکه 3 سیما پخش شد. استقبال خوب از این سریال سبب شد تا برخی شبکه‌های استانی و حتی شبکه آی فیلم نیز نسبت به بازپخش آن اقدام کنند.

بهترین سریال های ایرانی ؛ فهرست برترین سریال ایرانی پس از انقلاب!

داستان این سریال درباره چند نوجوان است که هر یک برای فرار از مشکلات زندگی، از خانه فرار کرده، دور هم جمع می‌شوند و با هدف سفر به سوی آرمان‌ها و خواسته‌های خود پا به راهی با مقصد نامعلوم می‌گذارند، سفری با حوادث ناگوار.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های تاریخی

خواب و بیدار : مهدی فخیم زاده / 1380

توران که به ناتاشا شهرت دارد و یک خلاف کار حرفه‌ای می‌باشد، پس از سالها به ایران بازمی‌گردد. او با عبدالله پلنگ که یک خلاف کار سابقه دار بوده و سالهاست کار خلاف را کنار گذاشته‌است، شروع به سرقت مسلحانه می‌کنند، پس از مدتی پسر عبدالله دستگیر شده و در یک سرقت مسلحانه، داماد او توسط پلیس زخمی می‌شود و ناتاشا نیز عبدالله را به کشتن داماد زخمی اش وادار می‌کند، پس از قتل وی توسط عبدالله..

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های سیتکام

مسافری از هند : قاسم جعفری / 1381

مسافری از هند یکی از موفق‌ترین و محبوب‌ترین آثار قاسم جعفری است که تنه به تنه خط قرمز دیگر سریال این کارگردان می‌زند. مسافری از هند در سال 1381 از شبکه سه سیما برای اولین بار پخش شد و داستان آن درباره جوانی به نام رامین نادری است که برای تحصیل به هندوستان می‌رود.

بهترین سریال های ایرانی ؛ فهرست برترین سریال ایرانی پس از انقلاب!

او قرار از با دختر دایی خود پروانه با بازی الهام حمیدی ازدواج کند اما در هند با دختری به نام سیتا با بازی شیلا خداد آشنا می‌شود. علاقه رامین به سیتا سبب می‌شود تا او سیتا را برای ازدواج به ایران بیاورد و این نطفه مشکلات بزرگی می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های خارجی

شب دهم : حسن فتحی / 1381

داستان در اواخر حکومت رضاخان در تهران رخ می‌دهد. فردی به نام حیدر خوش‌مرام که از لات‌های تهران قدیم است، خواهان ازدواج با دختری از تبار قاجار می‌شود و آن دختر شرط ازدواج با حیدر را اجرای تعزیه در ده شب ماه محرم قید می‌کند، اتفاق‌هایی که در جریان تعزیه برای حیدر رخ می‌دهد شخصیت او را دگرگون می‌کند و انسانی پاک و با ایمان می‌شود.

چون در زمان حکومت رضا خان تعزیه قدغن بوده حیدر مجبور به اجرای تعزیه دور از چشم آژان‌ها می‌شود در این بین دوست حیدر به نام یاور به کمک او می‌آید و با کمک هم موفق به اجرای تعزیه در نه شب اول می‌شوند؛ ولی در شب دهم اتفاقی در شرف وقوع است: پای یک سرگرد سنگدل تأمینات (اداره آگاهی قدیم) به ماجرا باز می‌شود که قصد دارد ..

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های نتفلیکس 2020

خوش رکاب : علی شاه خاتمی / 1382

ادای دین مجموعه های تلویزیونی به قشر رانندگان را احتمالا باید مجموعه تقریبا پرطرفدار خوش رکاب بدانیم.

«خوش‌رکاب» با بازی محمد کاسبی، داستان مردی است که به کامیون خود علاقهٔ بسیاری داشت. دلبستگی او به اندازه‌ای بود که حاضر نبود برای کمک رسانی به جبهه از کامیونش استفاده کند. ماجراهای محمد کاسبی با ماشین مورد علاقه اش، یکی از بهترین سریال های ایرانی را ساخت.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های کمدی خارجی

در چشم باد : مسعود جعفری جوزانی / 1382 ـ 1387

مجموعه تلویزیونی در چشم باد به تهیه‌کنندگی مسعود جعفری‌جوزانی و عباس اکبری در 44 قسمت 50  دقیقه‌ای برای پخش از شبکه اول سیما تهیه و تولید شد.

سریال تاریخی «در چشم باد»، وقایع سیاسی و اجتماعی سه دوره از تاریخ در سال‌های 1300، 1320 و 1360 را بررسی می‌کند که دوره اول پایان دوره قاجار و دورهٔ پهلوی، دوره دوم جنگ جهانی دوم و دوره سوم یک دوره زمانی خاص در بعد از انقلاب اسلامی ایران را که دوره فتح خرمشهر است، در بر می‌گیرد.

در این پروژه که «حسین علیزاده» موسیقی آن را ساخته، بازیگرانی چون، پارسا پیروزفر، اکبر عبدی، کامبیز دیرباز، سعید نیک‌پور، سحر جعفری جوزانی، فریبا متخصص، لاله اسکندری، ستاره صفرآوه، رضا شفیعی جم، فخرالدین صدیق‌شریف، جهانگیر الماسی، محمود پاک نیت، مصطفی زمانی، محمدرضا هدایتی، هومن سیدی و… ایفای نقش کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های ومپایری جهان

مدار صفر درجه : حسن فتحی / 1386

بهترین سریال های ایرانی ؛ فهرست برترین سریال ایرانی پس از انقلاب!

مدار صفر درجه سریالی ایرانی است که از 3 اردیبهشت 1386  از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران به روی آنتن رفت. سریال مدار صفر درجه از اردیبهشت 1386 از شبکه اول تلویزیون ایران پخش و تبدیل به یکی از سریال‌های محبوب تلویزیون شد.

فیلم ماجرای سفر دانشجویی ایرانی به نام حبیب پارسا (شهاب حسینی) به فرانسه- به خاطر تحصیل در رشتهٔ فلسفه در دانشگاه پاریس – را نشان می‌دهد. ماجرا بر بستر جنگ جهانی دوم و شکل گرفتن صهیونیزم و تسلط تدریجی بر فلسطین می‌گذرد که طبیعتاً فضای داستان متأثر از این واقعه مهم تاریخی است. در زمان اعزام دانشجویان ایرانی به فرانسه و همچنین تحصیل آن‌ها در دانشگاه پاریس، جنگ جهانی دوم نیز در حال آغاز است. حبیب پارسا در دانشگاه با دختری یهودی به نام سارا استروک (ناتالی متی) آشنا می‌شود که..

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های پلیسی جنایی جهان

شهریار : کمال تبریزی / 1386

کمال تبریزی با سریال ایرانی شهریار زندگی شاعر آذری زبان ایرانی سید محمدحسین بهجت تبریزی را به عموم نشان داد. نویسنده سریال مهدی سجاده‌چی  و تدوینگر آن سعید شاهسواری است. در این سریال شهریار را در سه مقطع سنی جوانی، میانسالی و پیری خواهیم دید.

اردشیر رستمی نقش جوانی و سیروس گرجستانی نقش میانسالی و پیری این شاعر بزرگ را برعهده داشتند. تبریزی بعدا اعلام کرد که حدود ۵۰ دقیقه از سریال بدون اطلاع او حذف شده و حتی به نوعی تهدید کرد که این قسمت‌ها را در دانشگاه‌های ایران به نمایش خواهد گذاشت.

داستان این سریال تاریخی ایرانی، از زندگی سید اسماعیل یکی از وکلای شهر آغاز می‌شود. او که در جنگ و شورش شهر چند فرزند خود را از دست داده، پس از به دنیا آمدن فرزند آخرش، تصمیم می‌گیرد برای حفظ جانش او را به نزد خواهرش در روستای خوشکناب بفرستد. مردی که بعدها ما او را با نام شهریار می‌شناسیم تا پایان دوره کودکی در این روستا باقی ماند.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های شبکه BBC در سال 2020

روزگار قریب : کیانوش عیاری / 1386

روزگار قریب نام مجموعه تلویزیونی به کارگردانی کیانوش عیاری است که از پاییز 1386 به مدت یک سال از شبکه سه سیما به نمایش درآمد. این سریال الهام گرفته از زندگی دکتر محمد قریب است.

دکتر محمد قریب از اولین پزشکان متخصص طب اطفال ایران، بنیان‌گذار طب نوین اطفال در ایران و از بنیان گذاران بیمارستان مرکز طبی کودکان است. داستان این مجموعه علاوه بر نمایش زندگی دکتر محمد قریب، بررسی تحولات دانش پزشکی و رویدادهای سال 1295 تا 1354 خورشیدی را روایت می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های شبکه HBO در سال 2020

مرگ تدریجی یک رویا : فریدون جیرانی / 1385 ـ 1387

نویسنده‌ای جوان به نام مارال عظیمی (سامیه لک) با نوشتن یک رمان معروف می‌شود و تأثیر زیادی بر زندگی وی می‌گذارد و با وسوسه‌های خواهرش (ستاره اسکندری) و آریان (ناصر طهماسب) یک منتقد ادبی از همسرش حامد یزدان پناه (دانیال حکیمی) جداشده و به ترکیه می‌رود. داستان با رویدادها و شخصیت‌های جدیدی همراه می‌شود و در نهایت مارال عظیمی ..

بهترین سریال های ایرانی

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های ترکی 2021

یوسف پیامبر: فرج الله سلحشور / 1387

زمانی که یعقوب، مردمان بنی‌اسرائیل را به معبود یگانه عالم فرا خوانده و از پرستش خدایان سرد و سنگی انذار می‌دهد؛ خداوند، پیامبر بعدی را در نسل او قرار داده و یوسف را به وی عطا می‌کند که در حسن و جمال، بی‌نظیر است. یوسف در کودکی رؤیای عجیبی می‌بیند؛ رؤیایی که در آن خورشید، ماه و 11 ستاره برای او به سجده می‌افتند.

یعقوب که این رؤیای عظیم را می‌شنود؛ به او توصیه می‌کند تا آن را از برادران خود پنهان کند. پس از چندی، برادران یوسف که به علاقهٔ پدرشان نسبت به یوسف رشک می‌ورزیدند، او را به چاه می‌اندازند و پس از مدتی کاروانی او را از چاه درآورده و به عزیز مصر پوتیفار می‌فروشند.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های ترکی 2020

مختارنامه : داوود میرباقری / 1389

بهترین سریال های ایرانی ؛ فهرست برترین سریال ایرانی پس از انقلاب!

مختارنامه یک مجموعه تلویزیونی پیرامون زندگی و قیام مختار ثقفی به کارگردانی داوود میرباقری است. این سریال به داستان تاریخی مختار ثقفی و چگونگی قیام او که پس از حادثه عاشورا به خونخواهی حسین بن علی برمی‌خیزد، می‌پردازد. این سریال در 40 قسمت 60 دقیقه‌ای از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید و همچنان جزو پربیننده‌ترین سریال های ایران است که هر سال در ماه‌‌های محرم پخش می‌شود.

داستان این مجموعه تلویزیونی از زخمی شدن حسن بن علی و رفتن وی به مدائن که حاکم آن عموی مختار است شروع می‌شود. مختار از طرف عمویش فرا خوانده می‌شود تا از حسن بن علی محافظت کند.

بعد از مسموم و کشته شدن حسن مجتبی توسط همسرش جعده در ادامه، داستان به وقایع سال 60 هجری و مرگ معاویه و حکومت یزید و جریان بیعت گرفتن از حسین بن علی میپردازد. در نهایت پنج سال بعد از حادثه عاشورا، مختار به عنوان رهبر قیام خونخواهی حسین بن علی، با متحد کردن شیعیان با شعار «یا لثارات الحسین» به خونخواهی حسین بن علی و شهدای کربلا قیام می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های ترکی عاشقانه

فاصله ها : حسین سهیلی زاده / 1389

فاصله‌ها یک مجموعه تلویزیونی به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده بود که برای پخش در شبکهٔ ۳ تولید شده‌است. این مجموعه به تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی در ۳۷ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای در سال ۱۳۸۹ تهیه شد. دانیال حکیمی و شاهرخ استخری و بهاره افشاری از بازیگران اصلی این مجموعه هستند.

محسن کریمی (دانیال حکیمی) که فردی مذهبی است، متوجه اختلافات و فاصله میان نگاه خود با پسرش سعید (شاهرخ استخری) می‌شود. مدتی بعد، سعید در تصادفی به همراه دختری ناشناس و دوستش ساسان (نیما شاهرخ‌شاهی) حضور دارد. این موضوع اختلافات میان پدر و پسر را بیشتر می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های جم تی وی (GEMTV)

وضعیت سفید : حمید نعمت الله / 1390

وضعیت سفید یکی از موفق‌ترین سریال‌های ایرانی در سالیان اخیر بوده است که کارگردانی و نویسندگی آن را حمید نعمت الله برعهده داشت. البته در نویسندگی هادی مقدم دوست نیز نعمت‌الله را همراهی کرد.

داستان این سریال در فضای جنگ ایران و عراق جریان دارد. جایی که به هنگام موشک باران تهران در زمستان 1366 اعضای یک خانواده پرجمعیت که همه باهم قهر هستند برای دوری از وضعیت خطر به باغ مادرشان در روستایی در حومه تهران می‌روند. روستایی که مدرسه اصلی آن به محل اسکان برخی از اهالی شهرهای جنگ زده بدل شده است. شخصیت اصلی داستان نوجوانی به نام امیرمحمد است که اتفاقات جالبی برایش رخ می‌دهد و در این میانه عاشق دختر یکی از همین اهالی شهرهای جنگ زده می‌شود.

بهترین سریال‌های ایرانی در یک نگاه:

 • سربداران (1362)
 • بوعلی سینا (1364)
 • امیرکبیر (1364)
 • هزاردستان (1366)
 • روزی روزگاری (1371)
 • پدرسالار (1372)
 • امام علی (1375)
 • خانه سبز (1375)
 • پس از باران (1379)
 • خانه ما (1379)
 • کیف انگلیسی (1379)
 • خط قرمز (1380)
 • خواب و بیدار (1380)
 • شب دهم (1381)
 • خوش رکاب (1382)
 • در چشم باد (1382)
 • شهریار (1386)
 • مدار صفر درجه (1386)
 • روزگار قریب (1386)
 • مرگ تدریجی یک رویا (1387)
 • یوسف پیامبر (1387)
 • مختارنامه (1389)
 • فاصله‌ها (1389)
 • وضعیت سفید (1390)

بیشتر بخوانید:

 • فصل دوم سریال قورباغه ؛ تاریخ پخش، بازیگران و آخرین شایعات
 • زمان پخش فصل دوم سریال سیاوش [+داستان و بازیگران]
 • سریال How I Met Your Father ؛ تاریخ پخش، تریلر، بازیگران و داستان آشنایی با پدر
 • سریال The Last of Us ؛ تاریخ پخش، تریلر، بازیگران و داستان آخرین بازمانده از ما
 • فصل دوم سریال بریجرتون (Bridgerton) ؛ تاریخ پخش، بازیگران و داستان
 • سریال The Irregulars ؛ بازیگران، تاریخ پخش و نقد سریال غیرعادی ها
 • سریال ارباب حلقه ها (Lord of the Rings) ؛ تاریخ پخش، بازیگران و داستان
 • فصل دوم سریال ویچر (The Witcher) ؛ تاریخ پخش، داستان، بازیگران، نقد و بررسی
 • سریال The Witcher: Blood Origins ؛ تاریخ پخش، بازیگران و داستان

نظر شما در خصوص بهترین سریال های ایرانی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

 


افرادی که سریال می‌بینند معمولا به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند : آنهایی که همزمان چند سریال را دنبال می کنند و آنهایی که تا یک سریال را به پایان نرساندند سریال دیگری را شروع نمی کنند. کسانی که اهل سریال باشند به خوبی می‌دانند که اعتیاد شدیدی در پشت آن پنهان است. با دیدن اپیزود اول و دوم درگیر خط داستانی سریال شده و دیگر نمی توانید از آن دل بکنید.

به هر حال چه از گروه اول باشید و چه از گروهی که ماراتون‌وار سریال می‌بینند، خواندن این پست را برای آشنایی با بهترین سریال‌های خارجی تاریخ به شما توصیه می‌کنیم.

در سال‌های اخیر شاهد به نمایش درآمدن سریال‌های بسیار خوبی از شبکه‌های معروف جهانی بوده‌ایم که اکثر آنها در ایران به وسیله دانلود از سایت‌های دانلود فیلم و یا استفاده از VODهای ایرانی مانند فیلیمو و نماوا دیده می‌شوند.

بد ندیدم لیستی از ۶۵ سریال برتر که بیشترین تعداد رای را در سایت IMDB توانسته‌اند به دست آورند برایتان آماده کنم تا از حالا بتوانید خودتان را برای لذت بردن از تابستانی گرم در کنار دیدن سریال های جذاب آماده کنید. من به شخصه تعدادی از سریال هایی که در لیست ذکر شده اند را دیده ام و دنبال می کنم که نظر شخصی خودم را در قسمت های مربوط به همان سریال ها برایتان خواهم گفت. با ما همراه باشید.

با این توضیح که سریال‌های مستند و انیمه‌ها، سریال‌های غیرانگلیسی‌زبان در این پست بررسی نمی‌شوند. همچنین برخی از سریال‌هایی که احساس کردم به صورت مقطعی و به خاطر پخش اخیر سریال، موقتی وارد فهرست سریال‌های برتر از دید کاربران IMDB شده‌اند، را منظور نکرده‌ام.


۱- سریال Band of Brothers

جوخه برادران یک مجموعهٔ تلویزیونی کوتاه است که در ۱۰ قسمت تولید شده و داستانش در زمانه جنگ جهانی دوم روایت می‌شود. از تهیه‌کنندگان اصلی این سریال، تام هنکس و استیون اسپیلبرگ هستند که پیش‌تر در فیلم نجات سرباز رایان با هم همکاری داشتند.

مجموعه تلویزیونی دسته برادران برای اولین بار توسط شبکه اچ‌بی‌او در سال ۲۰۰۱ به نمایش درآمد و از آن پس شبکه‌های متعددی اقدام به بازپخش آن نمودند. داستان سریال نیز در خصوص گروهی از سربازان آمریکایی، از روزی که دوره‌های آموزشی خود را طی می‌کنند تا روز پیروزی در جنگ است.


۲- سریال Breaking Bad (2008)

Bryan-Cranston

در ۲۰ ژانویه ۲۰۰۸، اولین قسمت مجموعه و در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۳ قسمت آخر آن از طریق شبکه کابلی ای‌ام‌سی در آمریکا و کانادا پخش شد. در ۱۴ اوت ۲۰۱۱ ای‌ام‌سی اعلام نمود که این سریال برای فصل پنجم و پایانی در ۱۶ قسمت تمدید شده است. فصل آخر این مجموعه به دو بخش ۸ قسمتی تقسیم شد که در دو سال پخش می‌شود. بخش اول فصل آخر در ۱۵ ژولای ۲۰۱۲ آغاز شد و در ۲ سپتامبر ۲۰۱۲ پایان یافت و بخش دوم آن نیز در تابستان ۲۰۱۳ پخش شد.

افسارگسیخته تحسین گسترده منتقدان را به دست آورد. این مجموعه تاکنون هفت جایزه امی را به دست آورده، از جمله آنها می‌توان به سه جایزه پیاپی بهترین بازیگر نقش اول مرد مجموعه‌های درام برای کرانستون و دوجایزه امی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای مجموعه‌های درام برای پاول و همچنین سه نامزدی برای بهترین مجموعه درام اشاره نمود. کرانستون همچنین دو بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر مرد مجموعه درام و سه بار نامزدجایزه انجمن بازیگران فیلم برای بهترین بازیگر مرد مجموعه درام انتخاب شد.

در مورد این سریال، این نوشته ما را بخوانید.


۳- سریال Chernobyl

چرنوبیل یک مینی‌سریال تلویزیونی پنج‌قسمتی بریتانیایی-آمریکایی در ژانر درام تاریخی است. نویسنده و خالق مجموعه کریگ مازن و کارگردان آن یوهان رنکاست. چرنوبیل تولید مشترک تلویزیون کابلی آمریکایی اچ‌بی‌او و شبکهٔ تلویزیونی بریتانیایی اسکای است.

این سریال فاجعهٔ هسته‌ای چرنوبیل که در آوریل۱۹۸۶ در جمهوری شوروی سوسیالیستی اوکراین و تلاش‌های پاک‌سازی بی‌سابقه‌ای که به دنبال آن رخ داد را به تصویر می‌کشد.

چرنوبیل در ۷۱امین دوره مراسم جوایز امی موفق به دریافت ۱۰ جایزه در بخش‌های مختلف از جمله بهترین مینی‌سریال، بهترین کارگردان تلویزیونی و بهترین فیلمنامه شده‌است.

در مورد سریال چرنوبیل این نوشته را بخوانید.


۴- سریال The Wire

وایر یا شنود مجموعه تلویزیونی جنایی-درام آمریکایی است که در داخل و اطراف بالتیمور مریلند تنظیم و تولید و توسط نویسنده و خبرنگار سابق پلیس دیوید سیمون نوشته شده‌است. نخستین قسمت این مجموعه در تاریخ ۲ ژوئن ۲۰۰۲ از شبکه اچ‌بی‌او پخش شد و در تاریخ ۹ مارس ۲۰۰۸ در پنج فصل و ۶۰ قسمت به پایان رسید.

هر فصل از وایر جنبه‌های مختلف شهر بالتیمور را معرفی می‌کند که شامل تجارت غیرقانونی مواد مخدر، سیستم مدرسه، رسانه‌های خبری و … می‌شود.  وایر توسط بسیاری از منتقدان به عنوان یکی از بزرگترین سریال‌های تلویزیونی در تمام دوران توصیف شده‌است.


۵- سریال Game of Thrones

داستان سریال در قاره‌های خیالی وستروس و اسوس، در نزدیکی پایان یک تابستان ۱۰ ساله اتفاق می‌افتد و چندین خط داستانی را دنبال می‌کند. اولین داستان به جنگ بین خانواده‌های اشرافی برای به دست آوردن تخت آهنی پادشاهی هفت اقلیم مربوط می‌شود. دومین خط داستانی، نزدیک بودن زمستانی طولانی و یورش موجوداتی افسانه‌ای از شمال را شرح می‌دهد و سومین خط داستانی مجموعه، تلاش فرزندان شاه مخلوع، برای بازپس‌گیری تاج و تخت است. این مجموعه از طریق شخصیت‌هایی که اخلاقیات مبهمی دارند، حول مسائلی چون طبقات اجتماعی، مذهب، وفاداری، فساد، جنگ داخلی و مجازات می‌گردد.

بازی تاج و تخت رکورددار تعداد بیننده در شبکه اچ‌بی‌او است و در کشورهای مختلف طرفداران زیادی دارد. این سریال تاکنون نامزد و برندهٔ بسیاری از جوایز شده‌است که از میان آن‌ها می‌توان به نامزدی جایزه امی بهترین سریال درام برای هر چهار فصل پخش شدهٔ آن، یک نامزدی جایزه گلدن گلوب برای بهترین سریال تلویزیونی درام و نامزدی جایزهٔ هوگو برای بهترین نمایش درام اشاره کرد. پیتر دینکلیج نیز برای بازی در نقش تیریون لنیستر موفق به دریافت یک جایزهٔ امی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده‌است.


۶- سریال The Sopranos

خانوادهٔ سوپرانو عنوان مجموعه تلویزیونی است ساخته کشور آمریکا که با ژانر درام و مافیایی ساخته شده‌است. داستان فیلم مربوط به خانواده مافیایی آنتونی سوپرانو، رئیس مافیایی خانواده ایتالیایی در شهرهای نیوجرسی و نیویورک می‌باشد.

این مجموعه تلویزیونی ساخته دیوید چیس می‌باشد. این سریال موفق به دریافت جایزه گلدن گلاب، ادگار اوارد و پی بادی گردید. بازیگر نقش اصلی آنتونی سوپرانو هنرپیشه جیمز گاندولفینی در سال ۲۰۱۳ بر اثر سکته قلبی در گذشته‌است.

این سریال از دسته آثاری است که کمپانی برادران وارنر آن را پشتیبانی کرده‌است. نویسنده‌های این سریال ترنس وینتر، رابین گرین، میشل بورگس، متئو وینر و فرانک رنزولی می‌باشند. این سریال در شش فصل (سیزن) و هشتاد و شش قسمت تهیه شده‌است. پخش این سریال از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۷ طول کشید.


۷- سریال Sherlock

شرلوک یک مجموعهٔ تلویزیونی بریتانیایی است که اقتباسی به‌روز شدهٔ از داستان‌های کارآگاهی شرلوک هولمز اثر آرتور کانن دویل است. این سریال توسط استیون موفات و مارک گیتیس ساخته شده‌است و در آن بندیکت کامبربچ در نقش شرلوک هولمز و مارتین فریمن در نقش جان واتسون ایفای نقش می‌کنند. از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷، چهار فصل از سریال تولید و پخش شده‌است. هر چهار فصل شرلوک دارای سه اپیزود نود دقیقه‌ای است.

سریال با تحسین گسترده منتقدان و تماشاگران همراه بود و نقدها و نظرات مثبت بسیاری دریافت کرد. منتقدان، قلم داستانی و شخصیت پردازی، کارگردانی و قدرت تیم بازیگری، به خصوص بندیکت کامبربچ را ستودند.

شرلوک یا شرلاک بسیار باهوش است و می‌تواند چیزهایی را ببیند که دیگران قادر به دیدن آن نیستند، پس با مردم عادی فرق می‌کند. آدم‌ها هم اصلاً از کسی که از آنها برتر باشد و با آنها فرق کند خوششان نمی‌آید، به همین دلیل شرلوک دوستی ندارد. در برابر این رفتار مردم او هم پذیرفته که از بقیه سرتر است و مغرور شده است. او می‌خواهد نشان دهد که بقیه برایش مهم نیستند و ارزشی برای جان مردم قائل نیست. این موضوع را می‌توان از دیالوگی فهمید که شرلوک می‌گوید «کی به انسانیت اهمیت میده». اما باید دانست او نیز برای انسانیت و جان انسان‌ها ارزش قائل است ولی ترجیح می‌دهد که این روی خود را به کسی نشان ندهد. این کار او دو دلیل دارد: یکی اینکه او نمی‌تواند همیشه خوب باشد، چون وقتی آدم‌ها خوبی می‌بینند همیشه انتظار خوبی دارند و شرلوک نمی‌تواند همیشه خوب باشد و خوب و به جا رفتار کند. دلیل دوم که مهم است، موضوعی است که باید دربارهٔ شخصیت شرلوک دانست؛ او سرخورده است، چون هیچ‌گاه هیچکس او را درک نکرده و به او محبت نکرده است، هیچکس سعی نکرده که با او دوستانه رفتار کند. به همین دلیل او هم به خودش قبولانده است که هیچ قلبی ندارد…


۸- سریال Firefly

فایرفلای یک مجموعه تلویزیونی ۱۴ قسمتی ساخته شده توسط شبکه فاکس در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ بود.

داستان این سریال از سال ۲۵۱۷، پس از ورود انسان‌ها به یک منظومه جدید آغاز می‌شود و در ادامه به ماجرای خدمه‌های سفینه فضایی می‌پردازد. این گروه ۹ نفره به تاریکی فضا نگاه می‌کنند و هرکدام از دریچه نگاه خود چیزی متفاوت از دیگران می‌بینند.


۹- سریال True Detective

کارآگاه حقیقی، نام یک مجموعهٔ تلویزیونی آنتولوژی جنایی آمریکایی ساختهٔ نیک پیزولاتو است که از شبکهٔ اچ‌بی‌او پخش می‌شود.

فصل اول سریال، شاهد نقش‌آفرینی بازیگرانی چون متیو مک‌کانهی، وودی هارلسون، میشل موناهن و مایکل پاتس است. فصل اول این سریال در چند خط زمانی اتفاق می‌افتد و بر روی تحقیقات دو پلیس برای یافتن قاتلی سریالی که دست به‌جنایت‌هایی زده، طی مدت ۱۷ سال متمرکز است.

داستان فصل دوم در کالیفرنیا اتفاق می‌افتد و دربارهٔ همکاری سه افسر پلیس از سه اداره پلیس مختلف است که پس از پیدا کردن جسد فردی در کنار یک بزرگراه، به دنبال جنایاتی هستند که تبدیل به یک تجارت شده‌است. در این فصل بازیگرانی همچون کالین فارل، ریچل مک‌آدامز، تیلور کیچ، کلی رایلی و وینس وان ایفای نقش می‌کنند.

فصل سوم با هنرنمایی ماهرشالا علی، کارمن اجوگو، استیون درف، اسکوت مک‌نری، ری فیشر و میمی گامر در منطقه اوزارکس و در سه دوره زمانی مجزا به وقوع می‌پیوندد که دو کارآگاه پلیس ایالتی مسئول تحقیق پرونده‌ای وحشتناک دربارهٔ مفقودالاثر شدن دو کودک هستند.

این سریال در فصل اول با نظرات مثبت و تحسین منتقدان روبرو شد؛ مجلهٔ آتلانتیک سریال کارآگاه حقیقی را «بهترین مجموعه تلویزیونی» خواند و متاکریتیک به این مجموعه، لقب «تحسین جهانی» داد. این سریال به سبک آنتولوژی ساخته شده‌است، بدین معنا که در انتهای هر فصل، داستان خاتمه یافته و فصل بعد با داستانی متفاوت و تیم بازیگری جدید ساخته خواهد شد.


۱۰- سریال Fargo

فارگو مجموعه‌ای در ژانر کمدی سیاه، جنایی و درام است که بر اساس فیلمی با همین نام که ساخته برادران کوئن بوده ساخته شده. کارگردانی این مجموعه تلویزیونی بر عهده نوآ هاولی است و برادران کوئن نیز تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارند.

هر چند ادعا می‌شود داستان‌های هر چهار فصل پخش شده ، بر اساس واقعیت بوده و به درخواست بازماندگان حادثه اسامی آنها تغییر یافته است. اما این سریال کاملا داستانی است.

فصل اول سریال با بازی بیلی باب تورنتون و مارتین فریمن مورد تحسین قرار گرفت و جایزه امی بهترین مینی سریال، بهترین کارگردانی و بهترین تیم بازیگری را دریافت کرد.


۱۱- سریال The Office

سریال The Office یک سریال کمدی آمریکایی برگرفته از نسخه بریتانیایی به همین نام است، که به مدت ۹ سال در ۹ فصل و ۲۰۱ قسمت بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ از شبکه NBC پخش می‌شد.

این سریال که به سبک مستند گونه ساخته شده و با سایر آثار تلویزیونی کمدی متفاوت است، در قسمت‌های تقریباً بیست دقیقه‌ای زندگی کارمندهای یک اداره فروش کاغذ به نام داندر میفلین در شهر اسکرنتون را به نمایش می‌گذارد و به زندگی، دوستی‌ها و اتفاقات اهالی آنها می‌پردازد. این اداره شاخه‌ای از یک کمپانی کاغذسازی بزرگ است که شعبه مرکزی آن در نیویورک قرار دارد. هر کدام از اعضای این اداره شخصیت‌های عجیب و مخصوص به خود را دارند.

مایکل اسکات رئیس اداره و یکی از شخصیت‌های محوری سریال است. او یکی از بهترین‌ها در کار خود بوده و درآمد زیادی را عاید سازمان می‌کند. مایکل در سرتاسر سال ایده‌های بکر، دور از ذهن و عجیبی برای تزریق هیجان به زندگی روزانه کارمندان خود پیدا می‌کند و علاقه فراوانی به برقراری جو دوستانه در محل کار خود داشته و تلاش زیادی در این راستا می‌کند.


۱۲- سریال Friends

دوستان یا فِرِندز یک مجموعه کمدی موقعیت آمریکایی است که توسط دیوید کرین و مارتا کافمن ساخته شد و از ۲۲ سپتامبر ۱۹۹۴ تا ۶ مهٔ ۲۰۰۴ از شبکهٔ ان‌بی‌سی پخش گردید.

این مجموعه دارای ده فصل است و هنوز در شبکه‌های مختلف در حال بازبخش می‌باشد. داستان آن دربارهٔ شش دوست است که در منهتن نیویورک زندگی می‌کنند.

وقتی که هنوز این مجموعه روی آنتن نرفته بود اولین قسمت‌ها توسط گروهی از منتقدان دیده شد و تقریباً کمتر از نیمی آن را تأیید نکردند. بعضی اظهار نظر کردند که این مجموعه طرز برخورد و رفتار دوستان را نشان نمی‌دهد. وقتی که این مجموعه محبوبیت بدست آورد، نظر منتقدان هم تغییر کرد. سریال دوستان «بهترین برنامهٔ تلویزیون در دههٔ ۹۰» خوانده شد و منتقدان آن را بهترین کمدی تلویزیونی تاکنون نامیدند. سری هشتم این مجموعه با بردن جایزهٔ «عالی ترین مجموعهٔ کمدی» امی ستایش منتقدان را جلب کرد.

این سریال زندگی سه مرد و سه زن بیست و چند ساله ساکن محله گرین‌ویچ نیویورک را به مدت ده سال دنبال می‌کند. این سریال یکی از محبوبترین مجموعه‌های کمدی روزمره در تاریخ تلویزیون آمریکا است که ده‌ها میلیون طرفدار در سراسر جهان به‌دست آورده است. سریال دوستان در تلویزیون‌های بیش از یکصد کشور جهان نمایش داده شده است و روزبه‌روز به شمار طرفداران آن افزوده می‌شود. این سریال را شرکت برایت/ کافمن/ کرین با همکاری شرکت تلویزیونی برادران وارنر برای شبکه ان بی سی در ایالات متحده ساخت و برای اولین بار از همین شبکه پخش شد و پس از آن شبکه‌های دیگری در کشورهای مختلف جهان آن را پخش کردند. قسمت اول آن در ایالات متحده در ۲۲ سپتامبر سال ۱۹۹۴ روی آنتن رفت و آخرین قسمت آن در ۶ می سال ۲۰۰۴ پخش شد.


۱۳- سریال Seinfeld

ساینفلد مجموعه تلویزیونی آمریکایی بود که در بین سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۸ از شبکه ان بی سی پخش می‌شد

این سریال به عنوان یک سریال کمدی موقعیت (situation comedy – sitcom) شناخته می‌شود.

این سریال در بارهٔ سایفلد و دوستان و آشنایانش بویژه جرج کاستانزا ، دوست دختر سابق الین بنس و همسایهٔ روبه‌رویش کازمو کریمر است.

ساینفلد به عنوان یکی از بهترین سیتکام ها شناخته می شود.


۱۴- سریال Pride and Prejudice

داستان شخصی به نام بیشک دارسی است. سریال اقتباسی از معروفترین رمان جین استین و روایت اتفاقات جامعه انگلیس و روابط ادمهایی از طبقات مختلف است.


۱۵- سریال Black Mirror

آینه سیاه، یک سریال آنتولوژی در ژانر علمی–تخیلی و محصول کشور بریتانیا است. آینه سیاه نگاهی به رابطه تکنولوژی بر انسان و تأثیر آن بر زندگی دارد. اکثر قسمت‌های سریال در جامعه‌ای مدرن رخ می‌دهد و در آن نیمه تاریک رابطه انسان با تکنولوژی مورد بررسی قرار می‌گیرد.


۱۶- سریال Twin Peaks

توئین پیکس نام مجموعه تلویزیونی درام آمریکایی است که اولین بار در آوریل ۱۹۹۰ به دست دیوید لینچ و مارک فراست تهیه و ساخته شد.

داستان این مجموعه در شهر خیالی توئین پیکس در ایالت واشینگتن با آمدن چند مأمور اف‌بی‌آی برای بررسی قتلی که تازه در شهر اتفاق افتاده، آغاز می‌شود. مجموعه از سه فصل به ترتیب ۸، ۲۲ و ۱۸ قسمتی تشکیل شده‌است.


۱۷- سریال Narcos

نارکُس مجموعه تلویزیونی آمریکایی در ژانر جنایی است که از ۲۵ اوت ۲۰۱۵ در نتفلیکس شروع به پخش شد.

دو فصل ابتداییِ این سریال بر اساس زندگی پابلو اسکوبار، قاچاقچی معروف مواد مخدر کلمبیایی ساخته شده بود. در زبان اسپانیایی نارکو مخفف نارکوترافیکانته است؛ بنابراین عنوان مجموعه به قاچاقچیان مواد مخدر اشاره دارد.


۱۸- سریال Peaky Blinders

پیکی بلایندرز، نام یک مجموعه تلویزیونی درام و جنایی تاریخی انگلیسی محصول شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی دو است. استیون نایت کارگردانی آن را به عهده دارد.

داستان حول محور کیلین مورفی، در نقش تامی شلبی، رهبر یک گروه خانوادگی است.

فصل پنجم این سریال در شهریور ۱۳۹۸ روی آنتن رفت.


۱۹- سریال Freaks and Geeks

سریال می‌خواهد ما را از مسیر شخصیت گیک‌ها و فریک‌ها با جهانی که در آن می‌زیستند و تعاملاتی که با آن داشتند آشنا کند. دو گروهی که شاید در ظاهر کاملاً متضاد هم باشند اما در درون کم شباهت نیستند.

«فریکس اند گیکس» برای هرکس، چیزی برای همذات‌پنداری دارد. سریال یک کمدی‌موقعیت است که حجم زیادی از داستانش در مدرسه می‌گذرد. بنابراین شاهد آموزش‌های اخلاقی در بطن مدرسه هستیم که همه از دستش ذله بوده‌ایم، اما چیزی که باعث تفاوت این مجموعه می‌شود بازی خوب بازیگران جوان و تازه کاری است که اکثراً مسن‌تر از کارکترشان بوده‌اند اما به خوبی توانستند از پس کارشان بربیایند و تاثیر زیادی در باورپذیری موقعیت‌ها داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین عناصر حیات‌بخش «فریکس اند گیکس» موسیقی است. بیش از ۱۲۰ قطعه آهنگ در این سریال استفاده شده که حجم زیادی از بودجه را برای خرید حق پخش آن‌ها خرج کردند.

در مورد این سریال این نوشته ما را بخوانید.


۲۰- سریال Dark

تاریک یک سریال اینترنتی در ژانر علمی تخیلی مهیج است که با همکاری باران بو اودار و یانتیه فریز ساخته شده و در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

داستان سریال روایت‌گر گم شدن مرموز چند کودک است که شخصیت‌های دیگر را وارد چالش می‌کند.

فصل اول سریال در ۱۰ قسمت یک ساعته در ۱ دسامبر ۲۰۱۷ توسط نتفلیکس منتشر شد.


۲۱- سریال It’s Always Sunny in Philadelphia

فیلادلفیا همیشه آفتابی است، نام سریالی آمریکایی ساخته شده توسط شبکه اف‌اکس است.

داستان این سریال مربوط به صاحبان و افرادی است که در یک بار کار می‌کنند. این سریال در سبک سریال ساینفلد می‌باشد.

از علل محبوبیت این سریال داستان و شخصیت های نامتعارف آن است که کاملا خلاف روند کمدی موقعیت های معمول در تلویزیون حرکت میکنند. در این سریال هیچگونه درس و پیام اخلاقی وجود ندارد و شخصیت ها هیچوقت از لحاظ اخلاقی رشد نمی‌کنند!


۲۲- سریال Rome

رُم نام یک درام تاریخی انگلیسی ایتالیایی است. سریال “رم” در واقع داستان ِ “روم باستان”، در دوران‌گذار از جمهوری به امپراتوری را روایت می‌کند، داستانی که از تهاجم “ژولیوس سزار” به “سرزمین گل” (فرانسه امروزی)آغاز می‌شود و به مرگ ِ ” مارک آنتونی”(یا همان مارکوس آنتونیوس و ظهور و شکل‌گیری اولین “امپراتور آگوستوس” ختم می‌گردد . این سریال با دنبال کردن زندگی دو شخصیت اصلی، یعنی دو سرباز رومی، یعنی “لوسیوس وُرنیوس” Vorenus و “تایتیس پولو” Pullo، که زندگی آن‌ها با حوادث کلیدی داستان در هم تنیده است، به پیش می‌رود و شکل می‌گیرد.


۲۳- سریال Stranger Things

چیزهای عجیب، یک سریال اینترنتی آمریکایی، در سبک علمی تخیلی ترسناک است که توسط برادران دافر ساخته شده‌است.

وقایع سریال در دهه هشتاد میلادی در ایالت ایندیانا رخ می‌دهد. ایده اصلی سریال مرتبط با جهان موازی و نظریه دنیاهای چندگانه است. داستان فصل یکم پیرامون ناپدید شدن پسری نوجوان به نام ویل بایرز می‌گذرد. این باعث می‌شود پای دوستان و خانواده او به ماجرا باز شود. آن‌ها در مسیر پیدا کردن ویل، متوجه موضوعاتی عجیبی می‌شوند.


۲۴- سریال The West Wing

بال غربی یا باله غربی، مجموعه تلویزیونی آمریکایی می‌باشد که توسط آرون سورکین ساخته شده‌است. گونهٔ این سریال درام سیاسی است و پخش‌کننده اصلی آن شبکه ان‌بی‌سی بود. پخش این سریال از ۲۲ سپتامبر ۱۹۹۹ آغاز و پس از پخش هفت فصل در ۱۴ می۲۰۰۶ به پایان رسید.

استادان علوم سیاسی و کارکنان سابق کاخ سفید این سریال را تحسین نموده‌اند.


۲۵- سریال Arrested Development

پرورش شکست‌خورده، یک سریال طنز موقعیت ساخته شده توسط میچل هرویتز برای شبکه رسانه‌ای فاکس است. داستان سریال روایت‌گر ماجراهای اعضای خانواده بلوث است، خانواده‌ای که قبلاً ثروتمند بوده و هم‌اکنون دارایی‌شان را از دست داده‌است. موقعیت سریال در نیوپورت بیچ، کالیفرنیا است.

داستان در مورد خانواده‌ای به نام بلوث که پیش‌تر ثروتمند بوده و اکنون تقریباً بی‌مسئولیت و ولخرج‌اند. مایکل (جیسون بیتمن) پسر خانواده که هیچ راه دیگری جز مراقبت و اداره خانواده و شرکت پدرش (که در زندان به‌سر می‌برد) ندارد. مایکل پدری تنهاست که همسرش ۲ سال قبل در اثر سرطان تخمدان درگذشته و پسرش جرج مایکل تحت تاثیر اوست. جرج بلوث پدر مایکل سعی در کنترل خانواده دارد و مثل همسرش (جسیکا والتر) لوسی، مادی‌گرا و بی‌مسئولیت است. برادر بزرگتر مایکل جوب، تردستی همیشه شکست‌خورده است که میانه‌اش با برادرش از طریق پدرشان شکرآب است، خواهر مایکل لیندزی دختری بی‌مسئولیت، خودخواه و معترض است که با شوهر و دخترش اختلاف دارد. باستر، برادر دیگر مایکل، دست و پا چلفتی است و دائماً دچار حمله عصبی می‌شود.


۲۶- سریال Better Call Saul

بهتره با سال تماس بگیری یا بزنگید به سال نام یک مجموعه تلویزیونی ساخته شبکه ای‌ام‌سی آمریکا است که در رابطه با مجموعهٔ قبلی همین شبکه، برکینگ بد است و پخش آن از ۸ فوریه ۲۰۱۵ در شبکه ای‌ام‌سی آغاز شد.

بازیگر اصلی این مجموعهٔ تلویزیونی باب ادنکیرک است. ادنکیرک در نقش یک وکیل تبه‌کار به اسم جیمز مک‌گیل است که بعدها به سال گودمن تغییر نام می‌دهد، در این مجموعه به ایفای نقش می‌پردازد. وی پیش‌تر در مجموعهٔ تلویزیونی برکینگ بد نیز نقش همین وکیل تبه‌کار (سال گودمن) را بازی کرده بود که در آنجا به والتر وایت کمک می‌کرد.

داستان این مجموعه مربوط به سال ۲۰۰۲ و متمرکز بر زندگی این وکیل و شش سال پیش از ملاقات او با «والتر وایت» در برکینگ بد است. البته قسمت‌هایی از آینده (ماجراهایی که برای وی بعد از اتمام رابطه‌اش با والتر وایت در برکنیگ بد اتفاق افتاد) نیز به نمایش در می‌آید.


۲۷- سریال Oz

سریال ” آز ” اولین سریال درام بلند شبکه ی کابلی “اچ.بی.او” بود

نام سریال و کلمه OZ لغتی است که در خیابان ها و در بین مجرمین به زندان ایالتی Oswald گفته میشود،میشه گفت تمام اتفاقات این سریال در داخل این زندان می افتد. Oswald State زندانی با بیشترین تمهیدات امنیتی است که پذیرای بزرگترین مجرمان ایالتی است.

داستان این سریال در زندان روایت میشود ، جایی که خطرناک ترین زندانیان ایالتی نگه داری میشوند،روابط آنان با یکدیگر و با زندان بانان. از نکات جالب و بدیع عدم حضور شخص محوری یا به قولی شخص اول سریال است.

درطول سریال شما هرگز متوجه نمیشوید کدام شخصت،شخصیت اصلی داستان است و کدام شخصیت فرعی و به فراخور جایگاه بازیگران و کاراکتر ها عوض میشود. تمام شخصیت ها به یک اندازه بد و به یک اندازه خوب هستند.


۲۸- سریال The Boys

پسرها یک سریال شبکهٔ نمایش خانگی با ژانر ابرقهرمانی است که براساس یک کتاب داستان مصور با همین نام توسط گارت انیس و داریک رابرتسون ساخته شده‌است. این سریال توسط اریک کریپکه برای آمازون ساخته شده‌است، موضوع این سریال در خصوص گروهی است که سعی می‌کنند در برابر ابرقهرمانان فاسدی که از قدرت‌های ابرقهرمانیشان سوءاستفاده می‌کنند ایستادگی کنند.

پسرها در جهانی قرار دارند که افراد ابرقدرت توسط عموم مردم به عنوان قهرمان شناخته می‌شوند و متعلق به شرکت قدرتمند وات اینترنشنال هستند که از آن‌ها بازاریابی و درآمدزایی می‌کند. ابرقهرمان‌ها در واقع از شخصیت‌های قهرمانانهٔ خود، بیشتر افراد متکبر و فاسد هستند. این مجموعه در درجهٔ اول بر روی دو گروه تمرکز دارد: هفت، تیم برتر ابرقهرمانان وات اینترنشنال و گروه پسرها، هوشیارانی که به دنبال کنترل قهرمانان فاسد هستند.


۲۹- سریال House of Cards

درمورد این سریال قبلا در یک پزشک و به قلم دکتر مجیدی توضیحات کاملی ارائه داده شده بود. خانه پوشالی نام یک سریال سیاسی-هیجانی آمریکایی و محصول سال ۲۰۱۳ میلادی است. این سریال در ۲۶ قسمت و توسط نتفلیکس تهیه شد. این سریال برگرفته از سریال ساخت بی‌بی‌سی و نیز رمانی با همین نام نوشته مایکل دابز است که خودش عضو حزب محافظه‌کاران بریتانیا بود. موضوع سریال رقابت‌های سیاسی در آمریکا است. این سریال برنده جوایزی نیز شده است. در این سریال کوین اسپیسی بازیگر اصلی سریال و دیوید فینچر از کارگردان‌های این سریال ۲۶ قسمتی است. داستان سریال جدید در دوران معاصر و در پس زمینه مبارزات انتخاباتی در ایالات متحده روی می‌دهد. کوین اسپیسی نقش فرانک آندروود نماینده مجلس را بازی می‌کند. او یک سیاستمدار بی‌رحم است که آرزو دارد در واشنگتن به مدارج بالا برسد. فصل نخست این سریال شامل ۱۳ قسمت می باشد و از اول فوریه ۲۰۱۳ روی آنتن نت فلیکس رفت و فصل دوم این سریال به گفته وب سایت نت فلیکس از فوریه ۲۰۱۴ به نمایش در آمد.


۳۰- سریال Fleabag

فلیبگ یک مجموعه تلویزیونی کمدی-درام انگلیسی است.

شخصیت اصلی این سریال نام مستعار فلیبگ دارد. ما با او به‌عنوان زنی آشنا می‌شویم که افسار زندگی‌اش را به دست گرفته، اغلب اوقات نیروی محرک اتفاقات پیرامون خود است و دستی بر پیش‌بینی افکار و رفتارهای دور و بری‌هایش دارد. فلیبگ مجرد است، در لندن زندگی می‌کند، آنچنان به اخلاقیات اعتقاد ندارد، از هر روشی برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می‌کند و در تلاش است تا در لحظه زندگی کند. در برخوردهای اولیه با فلیبگ به نظر می‌آید او زنی است پر از اعتماد به نفس که کمتر اتفاقی می‌تواند او را تحت تاثیر قرار دهد، اما دیری نمی‌پاید که کم کم ترک‌هایی در این قصر بلورین نمایان می‌شود.۳۱- سریال The Adventures of Sherlock Holmes

ماجراهای شرلوک هلمز یک مجموعه تلویزیونی بریتانیایی است که بر اساس شخصیت داستانی شرلوک هلمز، در کمپانی گرانادا تلویزیون تهیه شده و در سال‌های ۱۹۸۴-۱۹۹۴ از کمپانی آی‌تی‌وی گرانادا و از شبکه ITV بریتانیا پخش می‌شد.

در این مجموعه جرمی برت در نقش شرلوک هلمز بازی می‌کند.

برنامه این بود که تمام داستان‌های شرلوک هولمز ساخته شود ولی به دلیل مرگ ناگهانی جرمی برت این پروژه ناتمام باقی ماند.

در مورد این سریال و نیز جرمی برت این پست ما را بخوانید.


۳۲- سریال Six Feet Under

شش فوت زیر زمین  یک مجموعه درام آمریکایی ساخت شبکه کابلی اچ‌بی‌او است که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ پخش شد.

قالب اصلی این سریال پیرامون اعضای خانواده فیشر و شغل آنها یعنی مدیریت مراسم کفن و دفن است و در طی فصول ماجراهای فرعی نیز به مجموعه اضافه می‌گردند.


۳۳- سریال House

دکتر هاوس یا هاوس ام.دی.  که به اختصار با نام هاوس نیز شناخته می‌شود، یک مجموعهٔ تلویزیونی آمریکایی در گونهٔ درام پزشکی است که از تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۰۴ تا ۲۱ مهٔ ۲۰۱۲ از شبکهٔ فاکس طی هشت فصل پخش شد.

دکتر گریگوری هاوس شخصیت اصلی داستان است که یک نابغهٔ پزشکی و مردم‌گریز است و به مصرف داروی مسکن اعتیاد دارد. او مسئول یک تیم تشخیص افتراقی در بیمارستان خیالی پرینستون پلینزبورو می‌باشد.

وی دارای خلق و خویی بسیار زننده و تند اما بذله‌گو است، معلول جسمیست اما موتورسیکلتی کورسی می‌راند، مجرد است اما (به غیر از همکار خود دکتر ویلسون) دوستی ندارد، پیانو و گیتار می‌نوازد اما از نوعی اعتیاد حاد به دارو هم رنج می‌برد. از طرف دیگر وی پزشکی نابغه است و همانند شرلوک هلمز از حل بیماری‌های بسیار نادر و لاعلاج لذت می‌برد. دکتر هاوس با اختیار و انتخاب خود بیمارهای مخصوص خود را انتخاب می‌کند. و سه پزشک زیردست و جوان ولی چیره‌دست در اختیار دارد که آنها نیز انتخاب خود وی هستند و همواره گوش به فرمان او هستند، و توسط بیمارستان تامین می‌شوند. هر قسمت از سریال راجع به بیماری است که دچار مرضی لاینحل و مرموز است. دکتر هاوس از روش‌های مختلف و گاهی نامتعارف به همراه تیم خود می‌کوشد سر از راز بیماری درآورد. حتی اگر هم لازم باشد، غیر قانونی وارد منزل بیمار شده و برای کشف علت بیمار تحقیقات انجام می‌دهد…

هاوس در این مجموعه در بسیاری از مواقع با پزشکان دیگر خصوصاً تیم تشخیص خودش درگیر می‌شود؛ چرا که تشخیص‌هایش بیش‌تر بر پایهٔ نکات ریز و بحث‌برانگیز در مورد بیمارها می‌باشد. درگیری‌اش با قوانین بیمارستان او را در بیشتر مواقع در مقابل رئیس بیمارستان دکتر لیسا کادی (لیسا ادلستین) قرار می‌دهد. تنها دوست واقعی هاوس دکتر جیمز ویلسون (رابرت شان لئونارد) است که در همان بیمارستان رئیس بخش سرطان‌شناسی است.


۳۴- سریال Westworld

دنیای غرب یا وست‌ورلد  مجموعهٔ تلویزیونی وسترن مهیج در سبک علمی–تخیلی است که توسط جاناتان نولان و لیزا جوی برای شبکهٔ اچ‌بی‌او ساخته شده‌است.

داستان این مجموعهٔ تلویزیونی در یک شهر بازی وسترن خیالی در غرب آمریکا اتفاق می‌افتد که ساکنان آن را انسان‌های مصنوعی که «میزبان» نام دارند، تشکیل می‌دهند. از سوی دیگر، گروهی از انسان‌های واقعی که «تازه‌واردان» یا «مهمانان» نام دارند، با پرداخت مبالغی زیاد می‌توانند وارد محوطهٔ پارک وست‌ورلد شوند و هرکاری که مایل باشند را انجام دهند و قادر خواهند بود تا با میزبانان هرطور که می‌خواهند رفتار کنند، بدون آنکه ترسی از تلافی توسط میزبانان داشته‌باشند.


۳۵- سریال The Crown

تاج یک مجموعه‌ی تلویزیونی درام است که توسط پیتر مورگان ساخته و نوشته شده‌است.

تاج، زندگی ملکه الیزابت دوم را از زمان عروسی خود در سال ۱۹۴۷ تا به امروز نمایش می‌دهد.


۳۶- سریال Downton Abbey

دانتون اَبی یک مجموعهٔ تلویزیونیِ تاریخی-مقطعی بریتانیایی به نویسندگیِ جولین فلوز است.

وقایع این مجموعه در یک قصر بزرگ در یورک‌شر رخ می‌دهد و در آن، داستان زندگی یک خانوادهٔ اشرافی به نام «خاندان کرالی» بهمراه خدمتکاران‌شان، در دورانِ پس از سلطنت ادوارد هفتم و در خلال سلطنتِ جرج پنجم و پس از آن، روایت می‌شود. در این سریال به وقایع تاریخی-اجتماعی مهم در جامعه انگلستان و جهان و تأثیر آن بر زندگی اشراف و مردم عادی اشاراتی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: غرق شدن تایتانیک و جنگ جهانی اول (در فصل اول)، همه‌گیری جهانی ۱۹۱۸ آنفلوآنزای اسپانیایی و رسوایی مارکونی (در فصل دوم)، دوره میان‌دوجنگ و جنگ استقلال ایرلند (در فصل سوم)، رسوایی سیاسی تیپات دُم (در فصل چهارم)، انتخابات سراسری ۱۹۲۳ در بریتانیا، کشتار جلیان‌والا باغ و کودتای آبجوفروشی مونیخ (در فصل پنجم). در فصل پایانی (ششم) هم شاهد قدرت‌گرفتن طبقهٔ کارگر جامعه در دوران میان‌دوجنگ و نشانه‌هایی از افولِ اشرافِ بریتانیا هستیم.


۳۷- سریال This Is Us

این ما هستیم، یک سریال تلویزیون آمریکایی کمدی-درام و تراژیک، است.

داستان در مورد یک خانواده آمریکایی هست که دارای سه فرزند هستند، و زندگی، وقایع، اتفاقات بزرگ و کوچکی که هرکدام از این افراد با آن برخورد می‌کنند بیان می‌شود و در بسیاری از موارد ارتباط بین همین افراد در گذشته حال و آینده مورد اصلی موضوعی این سریال می باشد. این سریال به چندین بازه زمانی (گذشته ها، حال و آینده) برگشت می کند و تمامی این اتفاقات در این زمان‌ها بارها رخ می دهد.


۳۸- سریال Deadwood

ددوود سریال تلویزیونی وسترن درام آمریکایی محصول شبکه اچ‌بی‌او است.

داستان در شهری کوچک به نام «ددوود» در جنوب ایالت داکوتای فعلی در اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی روایت می‌شود. از سراسر آمریکا برای یافتن طلا مهاجران بساری کوچ می‌کنند که با یافتن طلا یک شبه ره صد ساله را بپیمایند. این شهر که در ابتدای تأسیس خود بدون هیچ قانونی اداره می‌شود و همه‌کاره آن شخصی است به نام «سورنجن» که صاحب هتل‌ رستوران و اماکن فساد در «ددوود» می‌باشد که قانون را از طریق خود اجرا می‌کند…


۳۹- سریال Star Trek: The Next Generation

پیشتازان فضا: نسل بعدی، یک سریال تلویزیونی است که داستان آن حدود ۷۰ سال بعد از سری اصلی پیشتازان فضا اتفاق می‌افتد.

سفر ستاره‌ای که در ایران با نام پیشتازان فضا شناخته می‌شود، مجموعهٔ علمی-تخیلی آمریکایی است که نخستین فصل آن بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۹ ساخته شده‌است. این سریال در آمریکا و بسیاری کشورهای دیگر، از جمله ایران، به نمایش درآمد و لقب موفق‌ترین مجموعهٔ تلویزیونی تمام دوران‌ها را به خود اختصاص داد.

پیشتازان فضا در ابتدا بر اساس داستانهایی از جین رودنبری ساخته می‌شد.

ماجرا از این قرار است که سفینهٔ فضایی اِنترپرایز که مجهز به پیشرانه‌های پادماده است و می‌تواند با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت کند، به مأموریتی ۵ ساله برای کشف دنیاهای ناشناخته و ارتباط برقرار کردن با تمدن‌های فرازمینی فرستاده شده‌است.


۴۰- سریال Mad Men

مد مِن نام یک سریال آمریکایی با سبک درام است. این مجموعه که اولین بار ۱۹ ژوئیه ۲۰۰۷ روی آنتن رفت، با هفت فصل و ۹۲ قسمت در ۱۷ ماه مه ۲۰۱۵ به پایان رسید.

داستان سریال مربوط به یک بنگاه تبلیغاتی به اسم استرلینگ کوپر در خیابان مدیسون در شهر نیویورک دههٔ ۱۹۶۰ است. از همین رو اسم مجموعه مردان مَد (مخفف مدیسون) انتخاب شده است.


۴۱- سریال Dexter

دکستر نام یک مجموعه تلویزیونی درام جنایی و معمایی، ساخته شده توسط شبکه شوتایم آمریکا است و در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ در قالب هشت فصل از این شبکه پخش شده‌ است.

داستان مجموعه با محوریت دکستر مورگان (با بازی مایکل سی هال) است که برای بخش جنایی پلیس میامی به عنوان کارشناس تحلیل آثار خون کار می‌کند و در همان‌سان، به صورت مخفی، یک آدم‌کشی زنجیره‌ای نیز می‌باشد و قاتلانی را که از شکاف‌های سیستم قانونی گریخته‌اند، شکار می‌کند.


۴۲- سریال Mindhunter

شکارچی ذهن، نام مجموعه تلویزیونی جنایی ساخته جو پنهال است که در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۷ در نت‌فلیکس منتشر شد.

داستان سریال بر اساس کتابی با همین نام که در خصوص مؤسسان اصلی واحد تحقیقات علمی رفتاری اف.بی. آی در دنیای واقعی هستند که توسط جان ادوارد داگلاس که در سال ۱۹۹۶ نوشته شده ساخته شده‌است.

داستان سریال در خصوص دو مأمور سازمان اف‌بی‌آی به نام‌های هولدن فورد(جاناتان گروف)و بیل تنچ (هولت مک‌کالانی) با همکاری روانشناس وندی کار (آنا تورو) هست. آن‌ها در گفتگو با قاتلان سریالی به دنبال فهمیدن طرز فکر آنان به امید کشف دلیل اصلی جنایات توسط آنان هستند.


۴۳- سریال Succession

وراثت، مجموعه تلویزیونی کمدی-درام آمریکایی است که اولین قسمت از آن در تاریخ ۳ ژوئن ۲۰۱۸ از این شبکه پخش شد.

این مجموعه دارای داستانی با موضوع خانواده است؛ خانوادهٔ از هم پاشیده‌ای که مالک یک امپراتوری رسانه‌ای هستند و با توجه به وضعیت نامشخص سلامت پدرسالار خانواده‌شان، لوگان روی، بر سر کنترل شرکت در کشمکش قرار دارند.


۴۴- سریال North & South

“شمال و جنوب”، یک سریال درام بریتانیایی است که توسط BBC ساخته شد و در ۴ قسمت  پخش گشت.

داستان آن درباره دختر جوانی به نام مارگارت هیل (Daniel Denby-Ashe) از جنوب انگلستان است که بعد از تصمیم پدرش مبنی بر ترک روحانیت کلیسا، مجبور می‌شوند به شمال انگلستان مهاجرت کنند. این خانواده، خصوصا بعد از ملاقات با ثورتون ها، خانواده مغرور صاحب کارخانه پارچه که افراد سطح پایین جامعه را تحقیر می کردند، سعی می کنند تا خود را با شرایط شهر جدید وفق دهند.

داستان به بررسی طبقات اجتماعی، دل سوزی مارگارت برای کارگران کارخانه و درگیری او با جان ثورتون می‌پردازد. این مجموعه بر اساس رمان “شمال و جنوب” نوشته الیزابث گسکل در سال ۱۸۵۵ است که توسط سندی ولچ فیلم نامه نویسی شده و کارگردانی آن نیز بر عهده برایان پرسیوال بوده است.


۴۵- سریال The Newsroom

اتاق خبر، مجموعه تلویزیونی درام سیاسی آمریکایی است که سازنده و نویسنده آن آرون سورکین می‌باشد.

پخش این مجموعه از ۲۴ ژوئن ۲۰۱۲ از شبکه اچ‌بی‌او آغاز شد و پس از سه فصل و ۲۵ قسمت در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۴ به پایان رسید.

این مجموعه یک وقایع‌نگاری از اتفاقات پشت صحنه یک شبکهٔ خبریِ تخیلی به نام «شبکه کابلی خبری آتلانتیس» (ACN) است.

آرون سورکین برای ساختنِ این مجموعه چندین شبکهٔ تلویزیونی واقعی را مشاهده کرده و در مورد ساز و کارهای شبکه‌های خبری تحقیقِ دست اول انجام داده است.

این مجموعهٔ تلویزیونی ۲۵ قسمتی به ماجراهای پشت صحنهٔ یک شبکهٔ خبریِ تخیلی به نام «شبکه کابلی خبری آتلانتیس» (ACN) و روابطِ میانِ اعضای اتاق خبر این شبکه می‌پردازد.


۴۶- سریال Yes Minister

سریال بله آقای وزیر، مجموعه‌ای طنز در مورد وزیر  وزارتخانه ساختگی به نام «وزارت امور اداری» است. این وزیر هم مانند همه وزراء معاون و منشی دارد و در جایگاه یک مسئول با طرحها و ایده‌های بلندپروازانه‌ای وارد کار می‌شود غافل از اینکه نظام اداری و کارمندانی که در این دستگاه جا خوش کرده‌اند همه نوع کاری می کنند تا بقای خود را تضمین کنند و در این راه در کسوتی ظاهر الصلاح و دلسوزانه به وزیر نزدیک می‌شوند، اما آنچه که حاصل می شود نتیجه معکوسی بر جای می گذارد.


۴۷- سریال Poirot

پوآروی آگاتا کریستی، یک مجموعهٔ تلویزیونی درام بریتانیایی است که از ۸ ژانویهٔ ۱۹۸۹ تا ۱۳ نوامبر ۲۰۱۳ به مدت ۲۵ سال از شبکهٔ آی‌تی‌وی (ITV1) پخش می‌شد.

دیوید سوشی در نقش کارآگاه مشهور هرکول پوآرو ساخته آگاتا کریستی بازی کرده‌است.  این مجموعه بر پایه داستان‌های کوتاه و بلند آگاتا کریستی با محوریت هرکول پوآرو ساخته‌شده‌است. پوآرو که یک کارآگاه مشهور بلژیکی است، به همراه همکارش کاپیتان هستینگز پرونده‌های اسرار آمیز را حل می‌کند.


۴۸- سریال Justified

موجه یا توجیه شده، مجموعه تلویزیونی درام جنایی آمریکایی است که در ۱۶ مارس ۲۰۱۰ در شبکه تلویزیونی اف‌ایکس به نمایش درآمد.

داستان اصلی این سریال در مورد مارشال ریلان گیونز است که به دلیل اعمال روش‌های غیرمعمول در اجرای قانون، از میامی فلوریدا به لگزینگتون کنتاکی تبعید می‌شود. لگزینگتون برای هر مارشال دیگری به غیر از ریلان جای مناسبی به نظر می‌رسد، اما هارلان شهر کوچکی در حومه لگزینگتون جایی است که ریلان به دنیا آمده و بزرگ شده است. مارشال گیونز بعد از سال‌ها دوری دوباره به هارلان برمی‌گردد و با گذشته‌اش و آدم‌های مربوط به آن یعنی پدر خلافکارش، همسر سابقش و دوست دوران کودکی و جوانی‌اش بوید کراودر، روبرو شود.


۴۹- سریال Boardwalk Empire

امپراتوری بوردواک یک مجموعه تلویزیونی آمریکایی مربوط به دورهٔ ممنوعیت الکل در این کشور است که از شبکه اچ‌بی‌او پخش می‌شد.

امپراتوری بوردواک یک درام تاریخی است که بر زندگی ایناک “ناکی” تامپسون (بر پایه شخصیت تاریخی ایناک لوویس جانسون) تمرکز دارد. ناکی تامپسون سیاستمداری است که در شهر آتلانتیک سیتی ظهور پیدا می‌کند و کنترل این شهر را در طول دوره ممنوعیت الکل در ایالات متحده بین دهه ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ در اختیار می‌گیرد.


۵۰- سریال Shameless

بی‌شرم، نام سریال کمدی-درام، کمدی سیاه آمریکایی است که از شبکه شوتایم پخش می‌شود. این مجموعه از روی مجموعه‌ای بریتانیایی با همین نام ساخته شده‌است. داستان این مجموعه در شیکاگو و در محله‌ای با نام کاناری‌ویل اتفاق می‌افتد.

این سریال داستان خانواده‌ای از طبقه کارگر آمریکایی را به تصویر می‌کشد. فرانک گلکر که صاحب ۶ فرزند است، عموماً دائم‌الخمر است و فرزندانش را به امان خدا رها کرده‌است. در این سریال تلاش شده تا نشان دهد چگونه اعتیاد به الکل می‌تواند یک خانواده را تحت تأثیر قرار دهد.


۵۱- سریال Doctor Who

دکتر هو، سریال علمی–تخیلی پربیننده ساخت شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی است. این سریال که نمایش آن از ۱۹۶۳ آغاز شده، تاکنون در چندین مجموعه به نمایش درآمده‌است. دکتر هو امروزه به یکی از نشانه‌های فرهنگ معاصر بریتانیایی بدل شده‌است.

داستان این سریال مربوط به شخصیتی است به نام دکتر که با ماشین زمان خود به نام تاردیس در زمان و فضا سفر می‌کند و با شیاطین تمدن‌ها می‌جنگد. دکتر هو از نسل اربابان زمان است، اربابان زمان هزاران سال پیش در جنگ بزرگ زمان منقرض شدند.


۵۲- سریال The IT Crowd

گروه آی‌تی، نام یک کمدی موقعیت بریتانیایی است که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳  پخش شد.

داستان در مورد واحد آی‌تی یک شرکت تجاری است. دو مرد و یک خانم که مدیر روابط عمومی آن‌هاست حوادث جالبی را رقم می‌زنند. در این فیلم بازیگران مهمان فراوانی حضور دارند. بیشتر اتفاقات در اتاق کوچک این سه نفر روی می‌دهد.


۵۳- سریال Mr. Robot

آقای ربات، مجموعهٔ تلویزیونی آمریکایی، در ژانر درام و تریلر روان‌شناختی است که توسط سم اسماعیل ساخته شده‌است.

رامی ملک در این سریال در نقش یک هکر و مهندس امنیت رایانه به‌نام الیوت آلدرسون ظاهر شده که از اختلال افسردگی اساسی و اختلال اضطراب اجتماعی رنج می‌برد. او توسط شخص مرموزی به اسم «آقای ربات» که رهبر گروه هکتیویسمی به نام اف‌سوسایتی است دعوت به گروه می‌شود تا بتوانند با هک کردن شرکت بزرگ «ای کورپ» بدهی بسیاری از مردم را پاک و علیه سرمایه‌داری قیام کنند.


۵۴- سریال Alfred Hitchcock Presents

آلفرد هیچکاک تقدیم می‌کند، نام یک مجموعه آنتولوژی تلویزیونی در ژانرهای دلهره‌آور (تریلر)، رازآلود (مایستری)، ترسناک و کمدی به کارگردانی آلفرد هیچکاک، که به عنوان استاد ژانرهای دلهره‌آور و رازآلود شناخته می‌شود است. پخش این مجموعهٔ آمریکایی، از سال ۱۹۵۵ میلادی شروع شد و تا سال ۱۹۶۲، دو سال پس از ساخته‌شدن فیلم مشهور روانی توسط هیچکاک اتمام یافت.

چیزی که این برنامه بیش از هرچیز به خاطر آن مشهور است، سکانس آغازین هر قسمت است. هر قسمت با نشان دادن نقاشی‌ای از هیچکاک و شروع شدن آهنگ مجموعه شروع می‌شود؛ سپس سایه هیچکاک را می‌بینیم که به صحنه وارد می‌شود و با سلام و عصربه‌خیر برنامه را شروع می‌کند. قسمت آغازین هر اپیزود، حالت طنز دارد زیرا هربار هیچکاک مشغول به کاری عجیب است. به عنوان مثال، یک دستگاه جدید را امتحان می‌کند یا یک نارنجک قلابی را بررسی می‌کند.


۵۵- سریال Louie

لوئی، برنامه تلویزیونی کمدی-درام آمریکایی بود که از سال ۲۰۱۰ از شبکه اف‌ایکس پخش می‌شد. نویسندگی، کارگردانی، تدوین و تولید کننده مجموعه، لوئیز سی.کی. استندآپ کمدین آمریکایی بود.  او در این مجموعه در نقشی خیالی از خود بازی می‌کند. یک کمدینی که به تازگی طلاق گرفته و دو دختر کوچک خود را در نیویورک بزرگ می‌کند.


۵۶- سریال Big Little Lies

دروغ‌های کوچک بزرگ، یک سریال درام آمریکایی است. فصل نخست مجموعه براساس رمانی به همین نام ساخته شده‌است. فصل دوم در سال ۲۰۱۹ با اضافه شدن مریل استریپ به گروه بازیگران منتشر شد. بازیگرانی چون نیکول کیدمن، ریس ویترسپون و شیلن وودلی نقش‌های اصلی را ایفا کرده‌‌اند.

داستان سریال از زمانی آغاز می‌شود که عده‌ای مردم شهر ثروتمندنشینی در آمریکا را در اتاق بازجویی می‌بینیم. قتلی صورت گرفته و ما از سخنان این اشخاص که هیچ‌کدام جزو کاراکترهای اصلی قصه نیستند و تنها ماجرا را از دور نظاره کرده‌اند، باید قصه را تا هنگام رخ دادن فاجعه دنبال کنیم.

اما قصه اصلی در مورد سه زن است، اشخاصی که دوستی عمیقی میان آن‌ها در جریان افتاده و در میان بحبوحه‌های زندگی روزمره توانسته‌اند محفل کوچکی راه انداخته تا برای هم دردودل کنند. وجه مشترک هر سه زن در مدرسه‌ای خلاصه می‌شود که بچه‌هایشان در آن، مراحل ابتدایی تحصیلی را پشت سر می‌گذارند. مدلین (ریس ویترسپون) به‌همراه همسر دومش در خانه‌ای ساحلی و زیبا زندگی می‌کند، او از همسر اولش دو دختر دارد، اولی دختری نوجوان و دومی دختری کوچک است، عمده مشکلات مدلین در مواجهه وی با همسر سابق و خانواده‌اش خلاصه می‌شود. مدلین که شخصیتی آتشین‌مزاج دارد تحمل تغییرات همسر اولش را ندارد که در همسایگی آن‌ها زندگی می‌کند. زیرا بیشتر این تغییرات از دل زن دوم همسرش که دختری جوان و زیباست (زوئی کراویتز) نشات گرفته.


۵۷- سریال Spartacus: Gods of the Arena

اسپارتاکوس سریال آمریکایی تولید شده در نیوزیلند که پخش آن از ۲۲ ژانویه ۲۰۱۰ از شبکه استارز آغاز و در ۱۲ آوریل ۲۰۱۳ پایان یافت.

نقش اصلی سریال را اندی ویتفیلد در فصل اول بازی می‌کرد که به علت بیماری سرطان درگذشت. داستان این مجموعه در ۷۳ سال پیش از پیش از میلاد مسیح می‌باشد. بازیگر نقش اصلی آن اندی ویتفیلد(فصل اول) و لیام مکینتایر (فصل دوم و سوم) میباشد.

جنگجویی که نامش مشخص نیست به دلیل انجام شورش و فرار از جنگ دستگیر و به اعدام در آرنا محکوم میشود. و همسر او نیز به بردگی گرفته شده است.جنگجو بعد از شکست چندین گلادیاتور دیگر در آرنا، توسط مردی ثروتمند بنام «باتیاتوس» خریداری می شود و او را به نام اسپارتاکوس صدا می زند. باتیاتوس با او قرار می‌گذارد که اگر بتواند بعنوان گلادیاتور در میدان برایش افتخار آفرین باشد، همسرش را پیدا کرده و نزد او بیاورد و …


۵۸- سریال Hannibal

هانیبال یک مجموعهٔ تلویزیونی تریلر ساخت ایالات متحده آمریکا است که از شبکه ان‌بی‌سی پخش می‌شد. این سریال بعد از ۳ فصل کنسل شد.

داستان این سریال از این قرار است که مأمور اف بی ای به نام ویل گراهام روش خاصی درگرفتن قاتلان دارد روش او به این شکل است که با تمرکزی که دارد خود را به جای قاتل قرار می‌دهد و به جای قاتل فکر می‌کند ولی بعد از مدتی با یک روانپزشک کار بلد آشنا می‌شود به نام هانیبال لکتر و این دو با هم در پرونده‌های مختلف قتل با همدیگر کار می‌کنند و در این کار بسیار موفق هستند زیرا موفق شدند چند قاتل را گیر بیندازند ولی یک چیز مهم که ویل گراهام نمی‌داند این است که همکارش هانیبال لکتر خود یک قاتل زنجیره‌ای و حرفه‌ای است.


۵۹- سریال Sons of Anarchy

فرزندان آشوب یا فرزندان هرج و مرج، نام یک سریال تلویزیونی پرطرفدار گانگستری است.

داستان سریال در مورد یک باند موتورسوار در یک شهر خیالی بنام چارمینگ است که در نزدیکی شهر استاکتون، کالیفرنیا قرار دارد. نام این باند «فرزندان آشوب» است و در کار قاچاق اسلحه‌اند. قصه این مجموعه دربارهٔ یک گروه از اوباش و الوات خطرناک و تبهکار آمریکایی است که زندگی خود را صرف کارهای خلاف می‌کنند اما گاهی به صورت انجمن در کارهای خیر نیز شرکت دارند.

در طول این سریال انواع زیادی از روابط انسانی رو مشاهده میکنیم که مدام به ما اثبات میکند که چگونه نوع روابط ما با دیگران در زندگی خود و اطرافیان ما تاثیر میگذارد یا اینکه چگونه خوبی و بدی رفتار ما در ارتباط با دیگران، به خودمان برمیرگردد.

۶۰- سریال Vikings

وایکینگ‌ها یک مجموعهٔ تلویزیونی کانادایی-ایرلندی به سبک درام تاریخی و اکشن است.

داستان مجموعه دربارهٔ راگنار لاثبروک (با بازی تراویس فیمل)، یکی از قهرمانان باستانی اسکاندیناوی در عصر وایکینگ‌ها است. راگنار، که یک وایکینگ کشاورز است، برای اولین بار پیشنهاد حمله به غرب و انگلستان را مطرح می‌کند، و همراه برادر جنگجوی خود، رولو (کلایو استندن)، و همسرش لاگرتا (کاترین وینیک)، به آنجا سفر می‌کنند.

 


سریال‌های که قبلا در همین پست در فهرست ۱۵ سریال برتر تاریخ بودند، اما دیگر به رتبه‌های پایین‌تر سقوط کرده‌اند:

سریال Arrow

ARROW

سریال ARROW یا همان کمان ( پیکان ) خیلی زود در ایران توانست موفقیت چشمگیری را بدست آورد و به لیست سریال های پربازدید اضافه شود. من هم این سریال را تا فصل دوم دنبال کردم ولی وقتی که تا حدودی از دنیای واقعی فاصله گرفت ترجیح دادم به جای آن سریال دیگری را شروع کنم. این سریال هنوز هم در حال پخش است و همچنان طرفداران زیادی دارد. داستان در مورد پسر پولداری به نام اولیور کوئین (با بازی استیون آمل) است که بر اثر غرق شدن قایق مسافرتی‌اش (که در آن پدرش نیز حضور داشت) به یک جزیره کشانده می‌شود. پدر وی رابرت کوئین قبل از غرق شدنش یک لیست به اولیور می‌دهد و می‌گوید ثروت خانواده ما به درستی بدست نیامده و برای پاکسازی اعمال باید از افراد حاضر در این لیست انتقام گرفته شود. پس از پنج سال اولیور موفق می‌شود از آن جزیره خارج شود و به شهر خود استارلینگ برود. اولیور پس از بازگشت به خانه هر شب به دنبال یکی از افراد داخل لیست می‌رود تا انتقام‌های جانی و مادی پدرش را از آن‌ها بگیرد. پس از مدتی با جان دیگل (با بازی دیوید رامسی) آشنا می‌شود و او نیز به عنوان دستیار اولیور در این انتقام جویی همکاری می‌کند.

در این سریال، در حین پخش زمان حال الیور کوئین، فلش‌بک‌هایی به داستان جزیره نیز زده می‌شود و به مرور روشن می‌شود که چه اتفاقاتی برای الیور در جزیره رخ داده‌است. بخش اعظمی از فیلمبرداری این سریال در ونکوور و بریتیش کلمبیا انجام می‌شود. پیکان نظرات متفاوتی از سوی منتقدان دریافت کرده‌است و پربیننده‌ترین سریال پنج سال اخیر شبکه سی‌دابلیو نیز بوده‌است. فصل اول این سریال به صورت میانگین ۳٫۶۸ میلیون بیننده داشت و موفق به کسب ۳ جایزه نیز گردید. در ۱۳ فوریه ۲۰۱۴، پیکان برای فصل سوم هم تمدید شد.


سریال Supernatural

SUPERPIX

سوپرنچرال به معنای فراطبیعی یک مجموعهٔ تلویزیونی درام فراطبیعی، ساخته شده توسط اریک کریپک، با بازیگری جرد پادالکی در نقش سم و جنسن اکلس در نقش دین وینچستر، برادرانی که در سراسر کشورآمریکا شیاطین و دیگر اشکال از موجودات ماوراطبیعی را شکار می‌کنند که اغلب مردم اعتقادی به وجود آن‌ها ندارند. داستان این مجموعهٔ تلویزیونی، قرض گرفته‌شده از فولکلور و افسانه‌های محلی، و بررسی پاگانیسم و اساطیر مسیحی، و شیاطین که دشمنان اصلی شخصیت‌های اصلی سریال در سراسر این مجموعه است، تشکیل شده است. این مجموعه توسط برادران وانر تولیدشده و تولیدکنندگان اجرایی فعلی این سریال ام‌سی‌جی، رابرت سینگر، جرمی کارور، فیل اسکریچیا، و آدام گلاس هستند. کیم منرز، تولیدکننده اجرایی سابق مجموعه، در طول تولید فصل چهارم سریال در اثر بیماری سرطان ریه درگذشت. سریال، ابتدا کار خود را در ونکوور کانادا بر روی شبکهٔ دابلیو بی، که اکنون بخشی از شبکه تلویزیونی سی دابلیو است، آغاز کرد. قسمت اول مجمومه به نام آغاز در تاریخ ۱۳ سپتامبر ۲۰۰۵ پخش شد و میزان بینندگان این قسمت، در حدود ۵٫۶۷ میلیون نفر تخمین زده شد. با رتبه‌بندی‌ها و میانگین بینندگان بالای چهار قسمت اول فصل، دابلیو بی تصمیم گرفت که مجموعه را تا یک فصل کامل ادامه دهد. کریپک شخصا مجموعه را برای سه فصل برنامه‌ریزی کرده بود اما بعد از آن تصمیم به انتشارش تا پنج فصل گرفت.


سریال Prison Break

113456_Papel-de-Parede-Prison-Break--113456_1280x960

فرار از زندان هم دیگر برای همه ی ما آشناست و یکی از بهترین سریال هایی بوده که همه ی ما تا به امروز دیده ایم. ایدهٔ داستان فرار از زندان را تهیه‌کننده‌ای به نام دان پاروز به پل شیورینگ داد. او می‌خواست سریالی اکشن با داستانی بر این مبنا که مردی برای فراری دادن برادرش از زندان، خودش را به زندان می‌اندازد، بسازد. به نظر شیورینگ این ایدهٔ خوبی بود، ولی او فکر کرد که چرا باید کسی برادرش را از زندان فراری بدهد و به این ترتیب داستان محکومیت به ناحق شکل گرفت و شیورینگ کار کردن روی طرح و شخصیت‌های سریال را شروع کرد. او در سال ۲۰۰۳، ایده‌اش را به کمپانی فاکس ارائه داد ولی فاکس، این ایده را رد کرد. او این ایده را به شبکه‌های دیگر نیز ارائه داد ولی آن‌ها هم این طرح را رد کردند زیرا تصور آن‌ها این بود که این یک ایدهٔ مناسب برای یک فیلم سینمایی است تا یک سریال تلویزیونی. بعداً قرار شد تا فرار از زندان به صورت یک مینی‌سریال ۱۴ قسمتی ساخته بشود، امّا این امر محقق نشد.

فاکس ابتدا در سال ۲۰۰۳ به دلیل نگرانی از طولانی شدن این مجموعه، ساخت این سریال را قبول نکرد. به دنبال موفقیت سریال‌های لاست و ۲۴، فاکس تصمیم گرفت تا کار تولید را در سال ۲۰۰۴ شروع کند. فصل اول سریال با نظر مثبت بینندگان روبه‌رو شد و نمرهٔ بالایی گرفت. قرار بود فصل اول ۱۳ قسمت داشته باشد، ولی با توجه به محبوبیت سریال، ۹ قسمت دیگر به آن اضافه شد. فرار از زندان در چندین جشنواره و در زمینه‌های مختلف نامزد دریافت جایزه‌های بسیاری شده‌است. در سال ۲۰۰۶، این مجموعه موفق به کسب جایزه بهترین سریال درام از نگاه مردم شد. در سال ۲۰۰۵، فرار از زندان جایزه جایزهٔ گلدن گلوب بهترین مجموعه تلویزیونی درام را ازآن خود کرد. هر چهار فصل این سریال بر روی دی‌وی‌دی به بازار عرضه شده‌است، به علاوه این که فصل اول، سوم و فرار نهایی بر روی بلو-ری نیز به بازار آمده‌است. در ژوئیه ۲۰۰۹، دو قسمت اضافی به نام فرار نهایی منتشر شد. در ژوئن ۲۰۱۵ اعلام شد که فاکس در صدد است ادامه این مجموعه را بصورت یک مینی‌سریال با قسمت‌های مشخص بسازد.


سریال Lost

Lost-season1

سقوط هواپیمای اقیانوسیه -پرواز شماره ۸۱۵- در یک جزیره متروکه رخ می‌دهد. بازماندگان این حادثه مجبور به همکاری مشترک می‌شوند تا بتوانند در این جزیره دور افتاده زنده بمانند. این بازماندگان توسط عوامل مختلفی همچون خرس‌های قطبی، جانوری دیده نشده که در جنگل گردش می‌کند، و ساکنان بدخواه جزیره که به دیگران معروفند، تهدید می‌شوند. رویارویی با یک زن فرانسوی به نام دنیل روسو که ۱۶ سال قبل به علت غرق شدن کشتی وارد جزیره شده‌است و یافتن یک دریچه فلزی مرموز مدفون شده در زیر زمین، از دیگر رویدادهای فصل اول می‌باشد. در حالی که دو شخصیت سریال سعی می‌کنند وارد این دریچه بشوند، چهارنفر دیگر سعی می‌کنند با یک قایق (کلک) از جزیره خارج شوند…

لاست توسط جفری لیبر، جی. جی. آبرامز و دیمون لیندلوف ساخته شد. آن‌ها به صورت مشترک فیلم‌نامه قسمت اول سریال را نوشتند و آبرامز آن را کارگردانی کرد. در طول پخش سریال لیندلوف و کارلتون کیوز، با تعداد زیادی از سازندگان اختصاصی و نویسندگان همکاری داشتند. با توجه به دست‌اندرکاران و بازیگران زیاد فیلم و فیلم‌برداری در بهترین مکان‌ها در اوآهو در هاوایی، این سریال یکی از پرخرج‌ترین سریال‌های تلویزیونی است. این مجموعه تلویزیونی، تحسین مردم و منتقدین را برانگیخت و منتقدان این سریال را در بین ۱۰ سریال برتر تاریخ تلویزیون آمریکا قرار داده‌اند. هر قسمت از فصل اول این سریال، به طور میانگین ۱۵٫۶۹ میلیون نفر بیننده در آمریکا داشت. در طول فصل ششم و پایانی این سریال، هرقسمت آن به طور میانگین ۱۱ میلیون نفر بیننده داشت. لاست بیش از ۲۵۰ بار نامزد دریافت جایزه در زمینه‌ها و جشنواره‌های مختلف شده‌است و برخی از آن‌ها را از آن خود کرده‌است. از جمله آن که لاست در سال ۲۰۰۵ برندهٔ سریال برجسته درام در جشنواره امی شد.


سریالHow I Met Your Mother

d7b8ac5d-2edc-4c85-a8f2-02d03d655f6e

آشنایی با مادر یکی از قویترین سریال های کمدی بوده که تا به امروز دیده ام و فیلمنامه ی آن به هیچ عنوان قابل پیشبینی نیست. در این سریال، باب سجت به عنوان صدای آیندهٔ بازیگر اصلی، تد موزبی، در سال ۲۰۳۰ به پسر و دخترش خاطراتی را یادآوری می‌کند که منجر به ملاقات او با مادرشان (همسر تد) شده‌است، که داستان را از قسمت اول به زمان گذشته برمی‌گرداند و خاطرات را نقل می‌کند. کاراکترهای اصلی دیگر آشنایی با مادر مارشال اریکسن، رابین شرباتسکی، بارنی استینسون و لیلی آلدرین می‌باشند. آشنایی با مادر از نظر منتقدان سریال موفقی توصیف شده‌است. این مجموعه تاکنون برنده پنج جایزهٔ امی شده و در سال ۲۰۰۹ نیز نامزد دریافت جایزه بهترین سریال کمدی شد. فصل نهم فصل پایانی این سریال بود در آوریل سال ۲۰۱۴ به پایان رسید.


سریال The Big Bang Theory 

the-big-ban-theory

از نکات جالب این سریال این است که برای سه فصل اول، گالکی، پارسونز و کواکو، سه بازیگر اصلی مجموعه، برای بازی در هر قسمت ۶۰٬۰۰۰ دلار حقوق می‌گرفتند. این رقم برای فصل چهارم تا ۲۰۰٬۰۰۰ دلار افزایش یافت و در قرارداد آن‌ها ذکر شده که در هر فصل، ۵۰٬۰۰۰ دلار به دستمزدشان اضافه می‌شود، یعنی برای فصل هفتم، هرکدام ۳۵۰٬۰۰۰ دلار برای هر قسمت دستمزد می‌گیرند.

محوریت مجموعه بر روی ۵ کاراکتر می‌باشد. لئونارد هافستادر و شلدون کوپر، که دو دوستِ هم اتاقی هستند و همسایهٔ روبه‌رویی آن‌ها پنی که بازیگری ناموفق و پیش‌خدمت رستوران است و دو دوست و همکار گیکی و غیراجتماعی آن‌ها مهندس هوافضا هاوارد والوویتز و متخصص فیزیک نجومی راجش کوترپالی، ۵ کاراکتر این مجموعه هستند. هوش و نبوغ این ۴ شخصیت مرد و عدم موفقیتشان در روابط اجتماعی در تضاد با کاراکتر پنی است که فردی محبوب و دارای روابط اجتماعی گسترده است موجب ایجاد صحنه‌های کمدی در مجموعه می‌شود.


سریال The Walking Dead

The-Walking-Dead-Season-3-1

این سریال که بر اساس یک مجموعه داستان مصور با همین نام ساخته شده است، داستان زندگی گروهی از انسان‌ها را روایت می‌کند که در عصر آخرالزمان زامبی‌ها زندگی می‌کنند. این سریال داستان زندگی پلیسی را نشان می‌دهد که در یک مأموریت تیر می‌خورد و به کما می‌رود. وقتی بیدار می‌شود، متوجه می‌شود همهٔ مردم شهر تبدیل به مرده متحرک شده‌اند و شهر به‌هم ریخته‌است. از این رو به دنبال خانواده‎اش (همسر و پسرش) می‌رود. در نهایت آن‎ها را به همراه گروه دیگری از بازماندگان پیدا می‌کند.

پخش این مجموعه از ۳۱ اکتبر ۲۰۱۰ از شبکه کابلی ای‌ام‌سی در آمریکا آغاز شد. در هفتهٔ اول نوامبر ۲۰۱۰، این سریال برای اولین بار در سطح بین‌المللی در شبکه‌های بین‌المللی فاکس پخش شد. به دلیل مقبولیت این مجموعه ای‌ام‌سی آن را برای فصل دوم در ۱۳ قسمت تمدید نمود که از ۱۶ اکتبر ۲۰۱۱ پخش آن شروع شد. در اواخر پخش فصل دوم ای‌ام‌سی اعلام کرد که فصل سوم آن نیز با ۱۶ قسمت، از ۱۴ اکتبر ۲۰۱۲ پخش خواهد شد. ای‌ام‌سی این سریال را برای فصل چهارم با ۱۶ قسمت تمدید کرد که از ۱۳ اکتبر ۲۰۱۳ پخش آن شروع شد. در اواسط پخش فصل چهارم ای‌ام‌سی سریال را برای فصل پنجم تمدید کرد. پس از پایان فصل چهارم ای‌ام‌سی زمان شروع فصل پنجم را ۱۲ اکتبر ۲۰۱۴ اعلام کرد.


دیدگاهتان را بنویسید