معرفی کلی روش های چاپ صنعتی

چاپ یکی از اختراعات مهم بشر در طول تاریخ است که انقلابی بزرگ در نحوه ثبت رویدادهای تاریخی و شکل گیری تمدن های مختلف به وجود آورد. روش ها و انواع چاپ از گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفته اند و این صنعت روز به روز در حال پیشرفت و توسعه است. از انواع چاپ در صنایع و حوزه های مختلفی همچون چاپ کتاب، بروشور، بنرهای تبلیغاتی، بسته بندی، وسایل نقلیه، پوشاک، پلاستیک جات و غیره استفاده می شود.

صنعت چاپ دیگر مانند زمان های قدیم تنها به انتقال طرح بر روی کاغذ محدود نمی شود و در حال حاضر متریال مورد استفاده در آن تنوع بالایی دارد و تقریبا بر روی هر سطحی قابل اجرا است. از این رو آشنایی با انواع روش های چاپ و کارکرد آنها از اهمیت بالایی برخوردار است و کسانی که به نوعی با چاپ سر و کار دارند باید این روش ها را به خوبی بشناسند.در ادامه این مقاله شما را با ماهیت چاپ و انواع مختلف آن آشنا خواهیم کرده و به طور مفصل به بررسی هریک از آن ها می پردازیم. بنابراین اگر قصد چاپ محصولات و خدمات خود را دارید و اطلاعات محدودی در این خصوص دارید، این مطلب از  ما را از دست ندهید.

صنعت چاپ

خدمات چاپ صنعتی، فرآیندی برای تکثیر تصاویر و متون بر روی کاغذ، پارچه، پلاستیک و دیگر مواد است. این صنعت قدمتی دیرینه دارد و از گذشته تا به امروز نقش مهمی در انتقال اطلاعات و دانش داشته است.

تاریخچه خدمات چاپ صنعتی:

 • چاپ در چین: اولین نمونه های چاپ در جهان در قرن دوم میلادی در چین اختراع شد. در آن زمان از روش حکاکی روی چوب برای چاپ استفاده می شد.
 • چاپ در کره: در قرن هشتم میلادی، روش چاپ با حروف متحرک در کره اختراع شد.
 • چاپ در اروپا: یوهانس گوتنبرگ در قرن پانزدهم میلادی، چاپ با حروف متحرک را در اروپا اختراع کرد. این اختراع نقطه عطفی در صنعت چاپ بود و به گسترش سریع دانش و اطلاعات در اروپا کمک کرد.

انواع چاپ:

 • چاپ افست: این نوع چاپ برای چاپ در تیراژ بالا و با کیفیت بالا استفاده می شود.
 • چاپ دیجیتال: این نوع چاپ برای چاپ در تیراژ کم و با سرعت بالا استفاده می شود.
 • چاپ فلکسو: این نوع چاپ برای چاپ روی سطوح مختلف مانند پلاستیک، پارچه و فلز استفاده می شود.
 • چاپ گراور: این نوع چاپ برای چاپ تصاویر با کیفیت بالا و جزئیات دقیق استفاده می شود.

کاربردهای صنعت چاپ:

 • چاپ کتاب و مجله
 • چاپ روزنامه
 • چاپ کارت ویزیت، بروشور، تراکت و دیگر اقلام تبلیغاتی
 • چاپ لیبل و برچسب
 • چاپ بسته بندی
 • چاپ نقشه و کاتالوگ
 • چاپ عکس و پوستر
 • چاپ بوم نقاشی و تابلو

چالش های صنعت چاپ:

 • ظهور فناوری های دیجیتال: ظهور فناوری های دیجیتال مانند اینترنت و کتاب های الکترونیکی، چالشی برای صنعت چاپ سنتی ایجاد کرده است.
 • افزایش رقابت: با افزایش تعداد چاپخانه ها، رقابت در این صنعت افزایش یافته است.
 • افزایش قیمت مواد اولیه: افزایش قیمت مواد اولیه مانند کاغذ و جوهر، سودآوری صنعت چاپ را تحت تاثیر قرار داده است.

آینده صنعت چاپ:

با وجود چالش های موجود، صنعت چاپ همچنان نقش مهمی در دنیای امروز دارد. پیشرفت های تکنولوژی مانند چاپ سه بعدی و چاپ دیجیتال، فرصت های جدیدی برای این صنعت ایجاد کرده است.

General introduction of industrial printing methods

چاپ چیست؟

واژه چاپ در در لغت به معنای نقش، اثر، مُهر و نشان بوده و به طور کلی به فشردن یک سطح بر روی سطحی دیگر اشاره دارد. ابداع چاپ به قرون وسطی بازمی گردد و بر اساس منابع تاریخی، مبدا پیدایش آن نیز کشور چین بوده و بعدها به جوامع اروپایی راه پیدا کرده است. واژه چاپ در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است: «عملی که بواسطه آن می توان از روی یک نوشته چند نسخه شبیه به هم را تهیه کرد». این تعریف به صنعت چاپ قدیمی اشاره دارد و مفهوم اولیه چاپ را بیان می کند. صنعت چاپ در معنا و کارکرد امروزی و نوین خود به معنای بازتولید متون و تصاویر بر روی انواع سطوح است که با استفاده از دستگاه  ها و قالب های مختلف انجام می شود.

صنعت چاپ امروزی دیگر محدود به استفاده از کاغذ نیست و انتقال طرح ها اکنون بر روی انواع سطوح همچون پارچه، شیشه، نایلون، چوب، فلز وغیره امکان پذیر است. بنابراین صنعت چاپ نوین بسیار متنوع است و تمامی کسب و کارهای موفق از انواع روش های چاپ برای بازاریابی، تبلیغات و بسته بندی محصولات خود استفاده می کنند.

عوامل تعیین کننده قیمت چاپ

بستگی به عوامل مختلفی دارد. در ادامه برخی از این عوامل را بررسی می کنیم:

1- نوع چاپ: نوع چاپ از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت است. چاپ دیجیتال و چاپ آفست دو نوع چاپ اصلی هستند که هر کدام قیمت متفاوتی دارند. چاپ آفست برای تیراژهای بالا مقرون به صرفه تر است در حالی که چاپ دیجیتال برای تیراژهای کمتر مناسب است.

2- نوع کاغذ: نوع کاغذ مورد استفاده نیز بر روی قیمت چاپ تاثیرگذار است. کاغذ با کیفیت بالا معمولاً هزینه بیشتری دارد.

3- تعداد رنگ ها: تعداد رنگ های مورد استفاده در چاپ نیز بر روی قیمت تاثیرگذار است. چاپ با رنگ های بیشتر هزینه بیشتری دارد.

4- اندازه: اندازه محصول چاپی نیز بر روی قیمت تاثیرگذار است. اندازه بزرگتر هزینه بیشتری دارد.

5- تعداد: تعداد کل محصولات چاپی که می خواهید درخواست کنید نیز بر روی قیمت تاثیرگذار است. تیراژ بیشتر هزینه کمتری دارد.

6- زمان تحویل: در صورتی که به چاپچی ها نیاز دارید که محصول شما را با توجه به زمان تحویل شما بهترین کار کنند، احتمالاً باید بیشتر پرداخت کنید.

7- نوع چاپگر: در صورتی که چاپ از چاپگرهای پیشرفته تر و با کیفیت بالاتری انجام شود، هزینه بیشتری نیز دارد.

8- امکانات اضافی: در صورتی که بخو

انواع چاپ

همانطور که اشاره کردیم روش ها و انواع چاپ از گذشته تا به امروز تغییرات بسیاری پیدا کرده است. در حال حاضر برای چاپ تصاویر و حروف بر روی سطوح مختلف از دستگاه ها و متریال متنوعی استفاده می شود و به همین خاطر صنعت چاپ امروزی دارای انواع و گونه های مختلفی است. رایج ترین انواع چاپ که در صنایع و مشاغل متعدد مورد استفاده قرار می گیرند شامل موارد زیر هستند:

چاپ افست (Offset) یا لیتوگرافی

یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین انواع چاپ است که کیفیت بسیار بالایی داشته و برای چاپ در تیراژهای بالا مناسب و مقرون به صرفه است. در فرآیند چاپ افست تصویر و یا طرح مورد نظر ابتدا با استفاده از دستگاه مخصوص بر روی پلیت های فلزی به نام زینک منتقل می شود. دستگاه چاپ افست به طور کلی با سیستم رنگی CMYK کار می کند که از چهار رنگ زرد، ارغوانی، آبی و مشکی تشکیل شده است و این رنگ ها در فرآیند ترکیب با یکدیگر، سایر رنگ ها را تشکیل می دهند.

از این رو برای طرح های مختلف از چهار زینک استفاده می شود که هر زینک مخصوص یک رنگ است. زینک های تهیه شده برای چاپ وارد برج های رنگی دستگاه می شوند و پس از آن کاغذهای چاپ از رول های رنگی عبور می کنند و در نهایت طرح مورد نظر بر روی کاغذها پیاده می شود. اگر تمایل دارید درباره این نوع چاپ بیشتر بدانید خواندن مقاله « چاپ افست چیست و چه کاربردی دارد؟» را به شما پیشنهاد می کنیم.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال یا چاپ فوری یکی دیگر از انواع چاپ است که جدیدترین روش چاپ در نظر گرفته می شود. این روش چاپ سرعت و کیفیت بالایی دارد و معمولا برای تیراژهای پایین مناسب است. در فرآیند چاپ به روش دیجیتال، تصویر یا طرح مورد نظر با استفاده از رایانه به دستگاه چاپگر ارسال می شود و دستگاه نیز آن را بر روی کاغذ پیاده می کند.

چاپ فلکسو

چاپ فلکسو نیز یکی دیگر از انواع رایج و کاربردی چاپ است که در آن از پلیت های چاپی قابل انعطاف استفاده می شود و به همین جهت بر روی انواع سطوح قابل اجرا است. چاپ فلکسو به صورت مستقیم بر روی جنس چاپ شونده قرار می گیرد و خروجی باکیفیتی را تحویل می دهد. از این روش برای چاپ انواع پاکت و ، پلاستیکی، کاغذی و کیسه های سلفونی استفاده می شود.

چاپ هیلوگراور

چاپ هیلوگراور یا چاپ گود از دیگر انواع روش های چاپ است که طرح ها و تصاویر در آن به صورت گود و برجسته نقش می بندند. برای اجرای چاپ گود از سیلندرهای فلزی مخصوص استفاده می شود و طرح ها و تصاویر به صورت حفره های ذره بینی چاپ می شوند. این روش چاپ نیز کیفیت بالایی دارد و برای تیراژهای بالا بسیار مناسب است. چاپ هیلوگراور عموما برای، ، ، نایلون های بسته بندی، اوراق بهادار، کاغذ دیواری، روکش های طرح چوب و انواع مقوا مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک اسکرین نیز یکی دیگر از رایج ترین انواع چاپ است که به دلیل متنوع بودن نوع مرکب های مورد استفاده در آن قابلیت چاپ بر روی سطوح مختلف را دارا است. چاپ سیلک اسکرین در واقع نوعی چاپ شابلونی محسوب می شود که مرکب های موجود در آن از منافذ باز یک پارچه توری عبور می کنند و بر روی سطح مورد نظر قرار می گیرند. این روش چاپ به صورت دستی و ماشینی قابل اجرا است و برای چاپ بر روی نایلون، چرم، مقوا، شیشه، انواع کارتن، کیف، کفش، انواع تابلوها، پوشاک، سررسید و غیره بسیار مناسب است.

چاپ تامپو یا بالشتکی

چاپ تامپو در طبقه بندی چاپ گود و غیرمستقیم قرار دارد زیرا فرم چاپی با پلیت چاپگر هیچگونه تماسی نداشته و عملیات چاپ با استفاده از یک غلتک یا بالشتک انجام می شود. در این روش چاپ از پلیت ها یا قالب های گود استفاده می شود و به همین دلیل قابلیت اجرا بر روی سطوح صاف، گرد، منحنی و محدب را دارا است. چاپ تامپو یا بالشتکی برای چاپ ظروف یکبار مصرف، لوازم التحریر، قطعات خودرو، محصولات آرایشی و بهداشتی، لوازم ورزشی و غیره کاربرد دارد.

چاپ ایچینگ

چاپ ایچینگ یکی دیگر از رایج ترین انواع چاپ است که برای انتقال نوشته و یا تصویر بر روی فلزات مورد استفاده قرار می گیرد که دوام بسیار بالایی داشته و از بین نمی رود. در این روش با استفاده از اسید بر روی فلز مورد نظر خوردگی ایجاد می شود و سپس طرح بر روی آن اجرا خواهد شد. از روش ایچینگ برای ثبت لوگو یا نوشته بر روی اجسام فلزی مانند شیرآلات، لوازم آشپزخانه، لوازم پزشکی، قطعات خودرو و هواپیما استفاده می شود.

چاپ لترپرس

یا ملخی از گونه های قدیمی چاپ محسوب می شود و در واقع نوعی چاپ برجسته بوده که تصاویر و نوشته ها پس از تماس با صفحه یا پلیت چاپ به صورت برجسته بر روی کاغذ انتقال داده می شوند. این روش چاپ از چهار مرحله چیدمان، جایگذاری قفل و چاپ تشکیل شده است و معمولا برای چاپ مجلات، اعلامیه، سربرگ، و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.