خودرو

مقایسه نیسان ماکسیما اتوماتیک با ماکسیمای دستی و هیوندای  سوناتا

بازار خودرو ایران در ادوار مختلف با فراز و نشیب های فراوانی همراه بوده است. تا پیش از انقلاب، رنج بسیار کاملی از خودروهای وارداتی در بازار ایران دیده می شد اما با گذر از این برهه حیاتی کشور و اثرگذاری تحریم های مختلف، رونق از بازار خودرو سلب شد و در برخی بازه های زمانی، میزان واردات خودروهای خارجی به کشور به مرز صفر می رسید. یکی از کم تنوع ترین دوره های بازار خودروی ایران، اوایل دهه 80 شمسی و پیش از بازگشایی واردات خودروهای خارجی (به صورت انبوه) به بازار ایران بود. در آن زمان که خودروسازان همان محصولات کلیشه ای و انگشت شمار خود  همچون پژو 405، پرشیا، 206، پراید و … را   روی خط تولید داشتند و خودروهای به روز خارجی با قوانین سخت و خاصی به خیابان های کشور راه می یافتند؛ عرضه 2 محصول خوشنام و خوش ساخت ژاپنی به بازار، موهبتی بود که از سوی پارس خودرو به مصرف کنندگان ایرانی اعطا شده بود. نیسان ماکسیما و نیسان رونیز که در واقع به ترتیب نیسان سِفیرو A33 و نیسان پالادین نسل اول به شمار می روند از سال سوم دهه 80 شمسی به خیابان های کشور پا گذاشتند که با توجه به تنوع پایین محصولات خودرویی آن زمان خودروسازان کشور، کور سوی امیدی در دل بازار روشن می کرد. عرضه این محصول خوش ساخت و خوش چهره توسط پارس خودرو به بازار ادامه یافت تا اینکه در سال 2006، دوباره سر و کله خودروهای وارداتی تحت نظر عاملیت ها پیدا شد. هیوندای و کیا جزء نخستین برندهایی بودند که در این برهه زمانی به بازار ایران راه پیدا کرده بودند. هیوندای در ابتدای کار چندی از محصولات خوشنام خود همچون سانتافه، سوناتا و آزرا را برای بازار ایران برگزیده بود  که در این بین آزرا در کلاسی مشابه نیسان ماکسیما قرار می گرفت. اگرچه که در آن روزها نتیجه مقایسه بین یک سدان مونتاژ داخلِ سن و سال دار ژاپنی و یک کُره ای به روز و تازه نفس وارداتی در دید مصرف کنندگان، تا حدودی روشن و واضح بود اما در شرایط فعلی که نزدیک به یک دهه از عرضه هر دو خودرو به بازار کشور گذشته است، اگر در بازار دست دوم ها قصد خرید یکی از این دو گزینه را داشته باشید، تکلیف چیست؟

اما هر یک از مبارزان این دوئل، چه چیزی در چنته دارند؟ همانطور که گفته شد، نیسان ماکسیمایی که در ایران عرضه می شود، دراصل نسل سوم نیسان Cefiro با کد جنریشن (نسل) A33 است که از سال 1998 تا 2004   روی خط تولید قرار داشت و تنها در برخی بازارها همچون مالزی و ایران تحت عنوان نیسان ماکسیما شناخته می شد. اگرچه  این خودرو تحت پلت فرمی مشترک با نیسان ماکسیمای بازار جهانی تولید می شد و اگر به آرایش کلی و ستون ها توجه کنید، کارکتری مشابه را می بینید اما ماکسیمای اصلی هیچ گاه در بازار ایران عرضه نشد. در واقع اگر بخواهیم دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم، باید گفت که در اوایل دهه 2000 میلادی، دانگ فنگ به عنوان شریک چینی نیسان، امتیاز تولید نیسان سفیرو A33 را خریداری کرد و در واقع پارس خودرو این محصول را از دانگ فنگ و نه نیسان خریداری کرده است. نخستین پارت از ماکسیماها در سال 1381 به مصرف کنندگان ایرانی تحویل داده شد  و 9 سال بعد، یعنی در سال 1390 نیز از خط تولید پارس خارج شد. در سوی دیگر هیوندای آزرا یا گرنجور با نزدیک به 3 دهه تجربه تولید در برابر ماکسیما ایستاده است. نخستین نسل از این خودرو در سال 1986 به عنوان یک سدان سایز بزرگ و مشترک با میتسوبیشی Debonair   روی خط تولید هیوندای رفت و پس از 19 سال، نسل چهارم این خودرو تحت عنوان گرنجور TG در سال 2005 به بازار جهانی عرضه شد. این همان نسلی است که در سال 2007 نیز توسط آسان موتور به بازار ایران راه پیدا کرد. گرنجور در بازارهای آمریکای شمالی، چین، تایوان، فیلیپین، مالزی، ایران، سنگاپور و … تحت عنوان آزرا شناخته می شود. نسل چهارم این خودرو تا سال 2011  روی خط تولید هیوندای قرار داشت و از 2007 تا همان سال نیز بدون وقفه به کشور وارد شد و با فروش خوبی مواجه بود.

طرح هایی که کهنه نمی شوند!
هر دو خودرو یک وجه مشترک دارند؛ اینکه از ماکسیما و آزرا سن و سالی گذشته اما هنوز هم از جذابیت هیچ کدام کاسته نشده و کماکان پرستیژ خود را حفظ کرده اند. هر دو خودرو در یک کلاس، یعنی سدان های سایز بزرگ با اندازه حدودی 4.9 متر طراحی شده اند. ماکسیما با کارکتری ژاپنی و محافظه کارانه، اگرچه که در اواخر دهه 90 میلادی خلق شده اما به نسبت جلوتر از زمان خود طراحی شده است. همین موضوع باعث شده که این خودرو هنوز هم پرستیژ خود را حفظ کند و اصطلاحا دِمُده نشود. هیچ خط اضافه ای در جثه این ژاپنی پهن پیکر دیده نمی شود. همه چیز بسیار اصولی و با تناسب کامل طراحی شده است. پوزه خودرو با چراغ و جلوپنجره ای نازک، حالتی آیرودینامیک به خودرو می بخشد و همچنین با حرکت چشم به سمت بخش کناری و ستون ها، تناسب حالت ملایم و نرم خطوط ادامه یافته بسیار چشم نواز است. دستگیره ها ساده بوده و مثل رقیب کُره ای اش از نوع آسان باز شو نیست. بر طبق قانون جاده های آمریکا، در چهار گوشه ماکسیما شبرنگ های نارنجی برای راحت تر دیده شدن خودرو در شرایط نا مساعد قرار گرفته که با وجود کوچک بودن، طرح بخش بغل را تکمیل می کند. اما نکته هوشمندانه طرح این خودرو را می توان در توازن و تناسب بخش عقب و جلوی آن دانست. به این صورت که اگر یک ماکسیما را از جلو و دیگری را از سمت عقب در کنار هم قرار دهید، کارکتر یا به قولی ته چهره ای کاملا یکسان بین دو نمای این خودرو خواهید دید. تقریبا 95 درصد ماکسیماهای مونتاژ شده توسط پارس خودرو  با باله عقب به بازار عرضه شده اند و همین موضوع در تکمیل شدن طرح بخش عقب ماکسیما کمک بسزایی می کند.
اما آزرا از جمله نخستین خودروهایی بود که با زبان طراحی گذشته هیوندای طراحی شد. در آن دوران طرح های ساده با خطوطی نرم و بدون اغراق سرمشق کار طراحان این برند قرار داشت و به همین خاطر طرح آزرای نسل دوم بدون هیچ جزئیات اضافه ای رقم خورده است. چراغ های مستطیل مانند با خطوط نرم در جلو و کارکتری مشابه در بخش عقب که همچون دیگر نسل های گرنجور/آزرا با اتصال دو چراغ، بخش عقب را تکمیل می کند. اگر چه که آزرا تقریبا 7 سال دیرتر از ماکسیما طراحی شده اما اگر دو خودرو را در کنار هم قرار دهید، متوجه این تفاوت نسل نخواهید شد. کما اینکه ارتفاع پایین تر ماکسیما به این خودرو حالتی اسپرت تر بخشیده و البته گلگیرها و قالب گیری پف کرده بدنه آزرا، وجهه ای لوکس تر دارد. هر دو خودرو با رینگ های آلومینیومی اسپرت به بازار عرضه می شوند که در آزراهای راه یافته به ایران رینگ ها از نوع شلوغ با تعداد پره های بالا و ماکسیما با رینگ 5 پره عرضه می شود که نمونه مورد استفاده  روی آزرا لوکس تر به نظر می رسد.

رانندگی با کدام یک لذت بخش تر است؟
هر دوی این خودروها به خاطر جثه نه چندان کوچک و قرار گیری در کلاس سدان های بزرگ، وزن نسبتا زیادی نیز دارند که برای قابلیت های دینامیکی بالاتر هر یک از این خودروها، به پیشرانه ای حجیم و قدرتمند نیاز خواهیم داشت. ماکسیما و آزرا در مدت تولید رنج مناسبی از پیشرانه های مقرون به صرفه تا قدرتمند را در لاین آپ خود گنجانده بودند اما وارد کننده آزرا و مونتاژ کننده ماکسیما تنها یک پیشرانه را برای عرضه این دو خودرو به کشور در نظر گرفته بودند.
آزرا در سال 2007 با پیشرانه 6 سیلندر V شکل سری لامبدا با حجم 3.3 لیتر به کشور وارد شد. این پیشرانه قادر به تولید 235 اسب بخار  در 6000 دور بر دقیقه و نهایت گشتاور 304 نیوتن متر در 4000 دور بر دقیقه است که به همراه یک جعبه دنده 5 سرعته تیپ ترونیک و محور فعال جلو به دست خریداران رسیده بود.
نتیجه این اعداد و ارقام، شتاب صفر تا صد 7.8 ثانیه برای وزن خالص 1.6 تنی آزرا بود که البته با قرار گیری در پشت فرمان آن، در دنده های یک و دو فشرده شدن به صندلی را حس می کنید اما دنده های 3 تا 5 این گیربکس ضریب بسیار سبکی داشته و شتاب گیری خودرو به چشم گیری دو دنده نخست نیست.
فرمان خودرو با قدرت کمکی هیدرولیک نیز اگرچه که در سرعت های پایین و برای استفاده های شهری نرم عمل می کنند اما متاسفانه با افزایش سرعت نیز سبک باقی می ماند و این موضوع باعث می شود تا آزرا در جاده چندان پایدار نباشد و البته ضعف فنربندی این خودرو نیز هندلینگ چندان جذابی را برای این خودرو پدید نمی آورد. چرا که اگر با سرعت بالا به یک پیچ نسبتا تند وارد شوید، اگر ترمز را تحت کنترل نداشته باشید، خودرو به راحتی دچار کم فرمانی شده و شما را دچار دردسر می کند.
در مقابل، نیسان ماکسیما نیز با پیشرانه 6 سیلندر خورجینی با حجم 3 لیتر و نهایت قدرت 227 اسب بخار، یعنی تنها حدود 10 اسب بخار کمتر از آزرا (با 0.3 لیتر کمتر و تکنولوژی یک دهه قبل تر) و بهره گیری از جعبه دنده 4 سرعته اتوماتیک و یا 5 سرعته دستی، قادر به ثبت رکورد صفر تا صد 8.4 ثانیه (در نمونه دنده ای) است که البته این ضعف نسبت به هیوندای آزرا می تواند به خاطر یک دنده کمتر جعبه دنده ماکسیما باشد. هرچند که طبق اعلام سازندگان، حداکثر سرعت آزرا 230 و نهایت سرعت ماکسیما 255 کیلومتر بر ساعت است.
اما در این خودرو نیز همچون آزرا ضعف فرمان دهی در سرعت های بالا دیده می شود. اما این بار به دلیل یکپارچه بودن اکسل و سیستم تعلیق عقب، ماکسیما در اکثر مسیرهای مارپیچ، دچار بیش فرمانی و اصطلاحا گیجی دُم خودرو می شود که البته این مشکل هم در سرعت های بالا می تواند خطرناک باشد.

آنچه برای رفاه بیشتر عایدتان می شود!
در اینجا با مقایسه ای مواجهیم که برنده آن از همین الان معلوم است. آزرا خودرویی به روز تر است و بدون شک از آپشن ها و متعلقات رفاهی به روز تری نسبت به ماکسیما بهره می برد. در محصول هیوندای از صندلی های چرمی (مصنوعی) بهره می گیرد این در حالی است که تودوزی ماکسیما به طور کامل پارچه ای است.
گرمکن صندلی های جلو، تنظیم برقی صندلی های ردیف جلو، آینه های الکتروکرومیک، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سانروف دو حالته، کیسه های هوای راننده، سرنشین و جانبی و … از جمله امکانات رفاهی آزراست و این در حالی است که بسیاری از این موارد همچون سانروف، صندلی های چرمی برقی (در بسیاری نمونه ها) و … در ماکسیما دیده نمی شود.

کدام را برداریم؟!
در بازار خودروهای زیر 100 میلیون تومان کنونی کشور اگر به دنبال گزینه ای مناسب و نسبتا لوکس باشید، این دو خودرو در کنار گزینه های دیگری همچون سوناتا، نسل گذشته اپتیما و … قابل خریداری هستند.
هرچند که اگر به دنبال خودروی صفر کیلومتر باشید، محصولات چینی و در بهترین حالت بسترن B50F پاسخگوی شما خواهد بود. اما اگر به دنبال خودرویی با کیفیت ساخت مناسب، امکانات و ظاهر مناسب و در نهایت پرستیژ بالاتر باشید، ماکسیما و آزرا گزینه های مناسبی هستند که نمونه های تمیز آنها را می توان با قیمت کمتر از 100 میلیون تومان خریداری کرد.
اگرچه که آزرا از 2007 تا 2011 به بازار ایران وارد شده بود اما به دلیل اینکه نمونه های عرضه شده در سال 2011 از نوع فیس لیفت با ظاهری متفاوت و توانایی فنی بالاتر هستند، قیمتی بالاتر از 100 میلیون تومان نیز دارند. این درحالی است که ماکسیما در طی 9 سال عرضه هیچ تغییری نداشت و نمونه های قابل اعتماد آن از 40 میلیون تومان (برای مدل های 81) تا نزدیک به 100 میلیون تومان برای مدل 1390 فی می خورند. این یعنی با بودجه ای از 80 تا 100 میلیون تومان آزراهای مدل 2007 و 2008 (و نمونه های پرکارکرد 2009) و در نهایت ماکسیمای 1388-1390 خریداری کنید.
توجه داشته باشید که رنگ سفید هر دو خودرو خوش فروش تر و گران تر از دیگر رنگ هاست و هر دو خودرو بازار فروش مشابهی دارند.
اما پیشنهاد می شود در صورت امکان تنها نمونه های صحیح و سالم هر یک از این چشم بادامی ها را خریداری کنید و به خاطر چند میلیون تومان کمتر، دردسرهای تعمیرات نه چندان کم هزینه چنین خودروهایی را به جان نخرید.

مقایسه

مشخصات فنی
Avante موتور بتا 1975 سی سی دارد با دو ساقه سوپاپ و 16 سوپاپ ببینید. این موتور در i30 کمی تغییر یافته است. موتور این موتور 143 اسب بخار است و گشتاور 186 نیوتن متر دو نوع جعبه دنده دستی پنج سرعته و گیربکس اتوماتیک چهار سرعته وجود دارد. جالب ترین نکته این است که در حین رانندگی آوانته می توانید در یک مدل دستی به 96 کیلومتر در ساعت در یک مدل دستی و تا 96 کیلومتر در ساعت بر روی یک مدل اتوماتیک در 10.3 ثانیه شتاب دهید. لازم به ذکر است که در محدوده قیمت تا 120 میلیون (در شرایط فعلی) ، هیچ خودرویی در کشور نمی تواند با شتاب آن کنار بیاید. البته باور کردن بسیار سخت است اما حتی تا زمانی که پای خود را روی شتاب دهنده قرار ندهید ، حتی باور داشتن آن دشوار است. اقتصاد سوخت این خودرو حتی با در نظر گرفتن کیفیت بنزین موجود در ایران 6.2 در بزرگراه 6.2 ، در شهر 10.2 و در چرخه ترکیبی 7.6 لیتر در 100 کیلومتر است که این یکی از مزایای آن است.
سیستم ایمنی
آوانته به ترمزهای ABS و EBD برای هر چهار چرخ مجهز است (دیسک تهویه در جلو و دیسک در عقب). علاوه بر کمربند ایمنی سه نقطه و دو مرحله ای ، دو کیسه هوا مسافر جلو شما را از تصادفات محافظت می کنند.
نتیجه
آوانته خودرویی است که حتی با افزایش قیمت های اخیر کاملاً اقتصادی است. به راحتی می توان گفت فقط در 3 سال به یک لیوان آب تسلط دارید. اگر می توانید در این بازه قیمتی خودرویی را بپردازید ، فوراً Avante را انتخاب کنید. میزان مصرف بسیار کم است و قرار دادن لوازم جانبی بدن کار دشواری نیست. علاوه بر این ، خدمات شرکت از کیفیت قابل قبولی برخوردار است. این خودرو 50،000 مایل یا دو برابر با ضمانت سازنده است که کمی کم به نظر می رسد.
نیسان ماکسیما که در ایران با نام ماکسیما نیز شناخته می شود ، در واقع نیسان سفیرو است که در سال 1998 معرفی شد. نیسان ماکسیما با کد A33 در ایران و مالزی عرضه شد و تولید این مدل در مالزی همچنان ادامه دارد. پارس خودرو چندین سال نیسان ماکسیما را در خط تولید راه اندازی کرد و ظاهر بروزرسانی آن ، موتورهای قدرتمند و عدم وجود رقبای جدی در زمان انتشار ، به نیسان ماکسیما اجازه می داد تا به سرعت نام خود را بسازد.

هیوندا آوانته
ممکن است برخی به یاد داشته باشند که قیمت این خودرو در سال 1381 حدود 40 میلیون بود ، که برابر با قیمت یک آپارتمان متوسط ??در تهران بود و برای اکثر افراد داشتن چنین اتومبیل فقط یک رویا بود (اگر از آن استفاده کنیم تا قیمت خانه را بسنجد ، شاید برای قیمت یک) (( مدل بنز C200 2015 اکنون) اما با ثبات قیمت خودرو در سالهای نسبتاً طولانی (تا افزایش شدید قیمت دلار) و شرایط خوب پارس خودرو و کاهش قیمت مدلهای استفاده شده ، قدرت خرید ماکسیما در کشور به تدریج افزایش یافت هموطنان این ماشین قدرتمند و معتبر را تجربه کردند. با این وجود ظاهر رقبا با رنگ روشن (به ویژه کره ای ها) با تعداد زیادی گزینه و طراحی مدرن تر به تدریج این عرصه را برای پیرمردی با چشمان بادام شکل باریک و باریک تر کرد که جذابیت جوانی خود را از دست داده بود. این اتومبیل محبوب در پایان قرارداد بین دو شرکت در سال 2012 از خط مونتاژ خارج شد. حتی اکنون نمونه های استفاده شده بسته به سن ، وضعیت سلامتی و نوع گیربکس از 40 تا اندکی بیش از 100 میلیون نفر در بازار فروخته می شوند.
بسیاری از افراد ممکن است فکر کنند که خریدن یک خودروی دست دوم ، قطع شده ، با فناوری قدیمی ، مصرف زیاد سوخت و گزینه های زیاد ، اشتباه خواهد بود ، اما طرفداران وفادار ماکسیما بر این باورند که علی رغم همه این صحبت ها و با وجود این اتومبیل ها. جدید و متنوع ، این محصول هنوز حرفی برای گفتن دارد.

طراحی بیرونی
در نگاه اول ، بدن اعتراف می کند که ماکسیم در عین حال هنوز هم زیبا و با شکوه است و شاید تنها مشکلی که در طراحی وجود دارد ، وضعیت قدیمی چهره وی است که با نگاه به سال طراحی (یعنی حدود 17 سال پیش) طبیعی به نظر می رسد. ) با این حال ، این شکل و تصویر در سال 2015 کمی از مد خارج شد و مانند قدیمی ، سر خود را به سمت خود نمی چرخانند.
علاوه بر این ، هیچ مشکلی با ظاهر ماکسیما وجود ندارد. یک کاپوت بزرگ با خطوطی از جلو پنجره و بالاتر از چراغهای جلو به داخل کابین ، همچنین یک شیشه جلوی استیل و چراغهای جلو و چراغهای برجسته و ساده اما شیک که مانند اکثر اتومبیلهای قدیمی کاملاً از بدنه بیرون می آیند. ظاهر سنگین آنها بینی ماشین را بخشیدند.
بر خلاف بسیاری از اتومبیل های مدرن ، سمت برجسته خطوط و منحنی ها نیست و مشخصات ماکسیما در نهایت به سادگی طراحی شده است تا جلوی کلاسیک خودرو را بگیرد. طراحی رینگ های آلومینیومی 16 اینچی 5 تیغه ای بر روی پارچه کارخانه کفش 215/55 / ??R16 می تواند زیباتر از این باشد و جذابیت نمای جانبی را اضافه کند (که بسیار به طراحی رینگ ها بستگی دارد).
همانطور که در عکس ها مشاهده می کنید ، البته صاحب خودروی تست شده ، رینگ را به سلیقه شما با یک مدل بزرگتر و دلپذیر تغییر داده است ، که در نمای جانبی تأثیر مثبتی داشته است اکنون که رینگ ها و لاستیک ها تعویض شده اند ، مثلاً هنگام تعویض ، در براکت ها یک نقطه کوچک وجود دارد. بهتر است قطر کلی چرخ ها و لاستیک ها را تغییر ندهید ، به جز مشکلات کیفیت و زیبایی .در حالت استاندارد ، فرمان تغییر زیادی نمی کند ، اما این بدان معنی است که تایر کوتاه می شود و سوار شدن کمی خشک تر می شود. این با ارزش تر است ، اما ارزش آن را دارد که به طور کلی حفظ شود.
در قسمت عقب خودرو ، بال عقب را می بینیم (که حداقل ، ماکسیمای کلاسیک را با یک احساس اسپرت ترکیب می کند) که مجهز به چراغهای بزرگ و لامپ های بزرگ مانند دماغه یک ماشین گرد قدیمی ، اما هنوز هم زیبا است. شاید بتوان چهره نیسان ماکسیما را با یک مرد میانسال خوش تیپ مقایسه کرد که اگرچه در سن 30 سالگی جذابیت خود را از دست داد اما با این وجود این فرصت را می یابد که با بدن بزرگ خود ، موهای گندم سیاه و لبخند اعتماد به نفس توجه زیادی را به خود جلب کند. جذب!