سبک زندگی

مشاهده ابلاغیه های ارسال شده در سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی

مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه اعلام کرد که پیامک ارسال شده به برخی افراد با موضوع ابلاغ الکترونیک قضایی جعلی است.

به گزارش ایسنا، مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اعلام کرد:

«اخیراً متنی با عنوان ابلاغ الکترونیک قضایی به صورت پیامک به برخی افراد ارسال و در آن خواسته شده جهت مشاهده شکایت در سامانه ابلاغ ثنا به آدرس اینترنتی اعلام شده وارد و مبلغی را پرداخت کنند.در پی ارسال این پیامک مرکز آمار و فناوری اطلاعات بیانیه ای به شرح ذیل صادر نمود:

به اطلاع مردم عزیز می‌رساند اخیرا اخبار جعلی متعددی مبنی بر صدور شکوائیه یا دادخواست جدید در سامانه ابلاغ قضایی و سامانه ثنا به صورت پیامکی و یا در فضای مجازی منتشر می‌گردد و از فرد دریافت کننده پیامک درخواست می‌گردد با مراجعه به یک صفحه جعلی برای مشاهده آن وجهی را بصورت الکترونیک پرداخت نماید.

این پیامک های جعلی که عمدتا با مبداء خارج از کشور تولید و از سرشماره های نامعتبر ارسال می‌گردد صرفا جهت کلاهبرداری و سرقت از حساب های بانکی افراد طراحی می‌شود و ارتباطی با دستگاه قضایی ندارد.

در ادامه آگاه‌سازی‌های پیشین به اطلاع کلیه هموطنان عزیز می‌رساند که در فرآیند سامانه ابلاغ الکترونیک و اطلاع رسانی‌های قضایی هیچ گونه وجهی بصورت اینترنتی دریافت نمی‌گردد و کلیه درگاه های دسترسی به سامانه های رسمی قوه قضائیه صرفا از طریق پایگاه adliran.ir در اختیار ذینفعان دستگاه قضایی قرار می‌گیرد. لذا خواهشمند است به منظور پیشگیری از هرگونه کلاهبرداری احتمالی، در هنگام مواجهه با این پیام‌های جعلی از بازکردن لینک‌های آلوده خودداری نموده و مراتب را سریعا به پلیس فتا گزارش نمائید.

همچنین در پیامک‌های اطلاع رسانی سامانه ابلاغ الکترونیکی ارسال شده از سرشماره‌های رسمی قوه قضائیه، هیچ لینکی جهت ورود به درگاه پرداخت بانکی وجود ندارد و برای مشاهده ابلاغیه‌های قضایی نیاز به هیچ گونه پرداخت وجهی وجود نخواهد داشت.

بار دیگر با تاکید بر لزوم هوشیاری شما عزیزان در خواست می‌نماید به محض دریافت چنین پیامک‌ها یا پیام‌های دیگری در همین موضوع در سایر رسانه‌های اجتماعی مراتب را جهت پیگیری و تعقیب کلاهبرداران به پلیس فتا گزارش نمایند.

سرشماره پیامک های ارسالی از سمت قوه قضاییه به شرح ذیل می‌باشد:

100049 و 1000490 تا 1000499 و 500049»

انتهای پیام


به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک، در روز‌های اخبر پیامکی با متن:

” (ابلاغ الکترونیک قضایی) بدینوسیله به استحضار می‌رساند شکایتی علیه شما ثبت شده، برای مشاهده ابلاغیه خود به سایت زیر مراجعه کنید در غیر این صورت طی (۲۴ ساعت) حکم جلب شما صادر خواهد شد”

در حال ارسال به برخی از مردم است که پیامکی جعلی بوده و  از سوی کلاهبرداران برای حک گوشی و حساب‌های بانکی طراحی شده است.

سرهنگ احسان آنقی رئیس پلیس فتای استان مرکزی با اشاره به کلاهبرداری گسترده درفضای مجازی با استفاده از پیامک فوق گفت: ابلاغیه تهدیدکننده با این محتوا را در گوشی تلفن همراه تان باز نکنید، به دلیل اینکه این پیام یک کلاهبرداری هوشمندانه سایبری و درچند روزگذشته درحال گسترش است.

سرهنگ آنقی افزود:اگرمطابق پیامک فوق، پیامی تحت عنوان شکایت در سامانه الکترونیکی ثنابه گوشی تلفن شما ارسال شد، هرگز وارد لینک درج شده در آن نشوید!

او با تاکید برآگاه سازی عمومی جامعه اضافه کرد: چنانچه روی لینک ِ درج شده در این پیامک کلیک کنید، علاوه برنصب سریع اپلیکیشن کلاهبرداری، مشابه همین پیامک به همه مخاطبان شما ارسال می‌شود.

رئیس پلیس فتای استان مرکزی بیان کرد: در صورت استفاده از اپلیکیشن فوق از فرد برای رویت ابلاغیه درخواست واریز مبلغ ناچیزی می‌شود که درصورت اقدام، پس ازدسترسی به حساب شخصی او، موجودی بانکی  فرد خالی می‌شود و بدین ترتیب به راحتی و بسیار هوشمندانه فیشینگ انجام می‌شود.

او با اشاره به اینکه فرد ارسال کننده پیامک، خود، قبل ازشما قربانی این کلاهبرداری شده گفت: تنها راه در امان ماندن از این شیوه شیادی، پرهیز از باز کردن و ورود به لینک ارسال شده است.

راه تشخیص پیامک اصلی از جعلی سامانه ثنا

به گفته سرهنگ علی‌محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا، پیامک ارسالی از سوی قوه قضاییه فاقد لینک است، هرگز با شماره سیم کارت شخصی ارسال نمی‌شود و به هیچ وجه جهت مشاهده ابلاغ قضایی، نیاز به واریز وجه نیست.

سرهنگ رجبی به مردم توصیه کرد برای اطمینان از پیامک قضایی به سایت اصلی ابلاغ الکترونیکی قضایی به آدرس https://eblagh.adliran.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام / ج

باشگاه خبرنگاران جوان مرکزی اراک

دیدگاهتان را بنویسید