آموزش حذف صدا از ویدیو و فیلم به کمک VLC Media Player

نرم افزار Media Player Classic یکی از نرم افزارهای قدیمی پخش فایل های صوتی و تصویری است که در عین سادگی، قابلیت های کاربردی را برای مشاهده فیلم و هم چنین پخش موزیک در اختیار کاربران قرار می دهد. نسخه های جدید این نرم افزار رایگان در حال حاضر با نام Media Player Classic – Home Cinema منتشر می شود. در این نرم افزار به هنگام پخش ویدیو، مدت زمانی که از آن سپری شده است به طور پیش فرض درج می گردد. در این ترفند به معرفی نحوه نمایش زمان باقی مانده از ویدیو در Media Player Classic خواهیم پرداخت.

بدین منظور:
ابتدا Media Player Classic را اجرا نموده و فایل ویدیویی مورد نظر خود را فراخوانی نمایید.
همان طور که مشخص است (ترفندستان) در نوار پایین این برنامه مدت زمان سپری شده از ویدیو و مدت زمان کامل ویدیو درج می شود.
اکنون کافی است برای مشاهده مدت زمان باقی مانده از ویدیو بر روی همین زمان سپری شده کلیک کنید. خواهید دید که علامت منفی در کنار آن درج می شود و به جای زمان سپری شده از ویدیو، زمان باقی مانده از آن نمایش داده می شود.
با کلیک مجدد بر روی این زمان، می توانید مجدد زمان سپری  شده از ویدیو را مشاهده کنید.

برای دانلود آخرین نسخه این برنامه می توانید به آدرس http://mpc-hc.sourceforge.net مراجعه نمایید.

یکی از قابلیت های مولتی مدیاپلیر VLC، کانورت کردن یا تبدیل فرمت ویدیو و صدا است. با VLC می توانید استریم صدا را از یک فایل ویدیویی حذف کنید! این کار ساده و سریع انجام می شود و باید به تنظیمات تبدیل فایل دقت کنید و ترفندی که در ادامه مطرح می کنیم را پیاده سازی کنید.
در ادامه ی مطلب با سیاره ی آی تی همراه شوید تا روش حذف صدا از فیلم و ویدیوهای مختلف را بررسی کنیم که در ویندوز و حتی مک او اس و لینوکس کاربرد دارد.

همان طور که در سری مقالات بررسی ترفند های جالب استفاده از VLC مطرح کردیم، یکی از قابلیت های این نرم افزار که به ظاهر فقط فرمت های متنوع ویدیویی و صوتی را پخش می کند، تبدیل کردن فرمت است! به عبارت دیگر VLC علاوه بر Player بودن، نقش Converter را نیز بازی می کند.

فرمت WMA چیست؟ چطور آن را باز کنیم یا به MP3 کانورت کنیم؟

آموزش چرخاندن ویدیو در VLC و کانورت کردن ویدیو همراه با چرخش

نحوه حذف صدا از ویدیوها با VLC

ابتدا اپلیکیشن VLC را اجرا کنید و با کلیک روی منوی Media و انتخاب کردن گزینه ی Convert/Save می توانید ابزار تبدیل فرمت VLC را اجرا کنید.

در پنجره ی باز شده، تب اول File است. می توانید روی دکمه ی Add کنار لیست فایل ها کلیک کنید و یک یا چند فیلم طولانی یا کلیپ ویدیویی کوتاه را انتخاب کنید. برای حذف کردن موارد اشتباه از لیست هم می توانید ویدیوی موردنظر را انتخاب کرده و روی دکمه ی Remove کلیک کنید.
آموزش حذف صدا از ویدیو و فیلم به کمک VLC Media Player
و اما تنظیمات کانورت: منوی کرکره ای که با کلیک روی فلش دکمه ی Convert / Save در پایین پنجره نمایان می شود، را باز کنید و گزینه ی Convert را انتخاب کنید. بدین ترتیب پنجره ی جدیدی به اسم Convert باز می شود. در این پنجره روی دکمه ی آچار در کنار فیلد انتخاب پروفایل تبدیل فرمت کلیک کنید.
آموزش حذف صدا از ویدیو و فیلم به کمک VLC Media Player
اکنون در صفحه ی تنظیمات پروفایل، روی تب سوم که Audio codec است کلیک کنید. برای حذف کردن صدا، کافی است تیک Audio را حذف کنید. به این ترتیب استریم صدا تبدیل نمی شود و به کلی حذف می شود.
حال روی تب Video کلیک کنید و تیک گزینه ی Video و تیک گزینه ی Keep original video track را بزنید. به این ترتیب ویدیو تبدیل نمی شود و به جای کانورت کردن، صرفاً استریم ویدیوی اصلی کپی می شود.
در تب اول که Encapsulation است، می توانید فرمت فایل خروجی را انتخاب کنید. فرمت MP4/MOV یا فرمت MKV پشتیبانی نرم افزاری خوبی دارد و انتخاب کردن یکی از این دو گزینه توصیه می شود.
در نهایت در فیلد Profile Name  بالای پنجره، نام مناسبی برای پروفایل ویدیوی بدون صدا انتخاب کنید. با کلیک روی دکمه ی Save پایین پنجره ی Profile edition، پروفایل جدید شما ایجاد می شود و می توانید برای تبدیل ویدیوها به ویدیوی بدون صدا، همواره این پروفایل را انتخاب کنید.
زمانی که به پنجره ی Convert برگشتید، روی دکمه ی Browse پایین پنجره کلیک کنید و مقصد یا Destination file را آدرس دهی و نام گذاری کنید. برای شروع تبدیل فایل و در واقع سیو کردن ویدیو بدون صدا، روی Start کلیک کنید. تبدیل فایل شروع می شود و به جای پخش شدن ویدیو در VLC، صرفاً نمودار پیشرفت پخش فایل، به سرعت جلو می رود و پر می شود. با توجه به اینکه استریم ویدیو تبدیل نمی شود و صرفاً کپی می شود، سرعت تبدیل کردن فایل بسیار بالا خواهد بود مگر آنکه فایل منبع، بسیار حجیم باشد. به علاوه افت کیفیتی در ویدیو اتفاق نمی افتد.
در صورت نیاز می توانید به جای حذف کردن صدا، فرمت صدا را تغییر بدهید تا از نظر حجیم یا قابلیت پخش صدا در وسایل مختلف، مشکلات احتمالی برطرف شود.

آموزش تبدیل فرمت WMA به MP3

addictivetipsسیاره ی  آی تی