تکنولوژی

غیرفعال کردن Options و Command و Shift و Control در مک او اس و تغییر عملکرد کلیدها

در سیستم عامل مک او اس و در مک های اپل، چهار کلید کنترلی کیبورد پیش بینی شده است. شورت کات یا به عبارت دیگر، کلید میانبر، حاصل نگه داشتن یکی از کلیدهای Control و Options و Command و Shift و فشار دادن یکی از کلیدهای دیگر است.
در مک او اس در صورت خرابی برخی کلیدهای کنترلی یا به دلایل دیگر، می توانید کلیدهای کنترلی و همین طور Fn و Caps را غیرفعال کنید یا به جای یک کلید، از کلید دیگری استفاده کنید و به عبارت دیگر، عملکرد کلیدها را جابجا کنید. در ادامه به روش غیرفعال کردن و تعویض عملکرد کلیدها می پردازیم.

همه ی کاربران کم و بیش از کلیدهای ترکیبی یا به اصطلاح شورت کات استفاده می کنند. برخی شورت کات ها ساده و برخی شامل فشار دادن بیش از 2 کلید است. در کیبوردهای ویندوزی هم کلیدهای کنترلی Ctrl و Shift و Alt و Win موجود است. ممکن است برخی کلیدهای کیبورد خراب شده باشد یا در محلی باشد که تصادفاً انگشت شما آن را فشار می دهد! در این صورت تعویض کردن جای کلیدها یا غیرفعال کردن کلیدها، دو راهکار حل مشکل است.

غیرفعال کردن کلیدهای کنترلی در macOS

برای غیرفعال کردن کلیدهای کنترلی می بایست به پنجره ی تنظیمات سیستم مراجعه کنید. لذا روی منوی اپل یا سیب کلیک کرده و گزینه ی System Preferences را انتخاب کنید. در پنجره ی باز شده، روی Keyboard کلیک کنید. تنظیمات مربوط به کیبورد در چند تب مرتب شده است. در اولین تب روی دکمه ی Modifier Keys  کلیک کنید.

در پنجره ای که باز می شود، لیستی از کلیدهای کنترلی را مشاهده خواهید کرد. برای غیرفعال کردن یک کلید، روی فلش روبروی آن کلیک کنید و از منوی کرکره ای، عملکرد No Action که به معنی هیچ عملی است را انتخاب کنید.

برای تغییر عملکرد یک کلید نیز روش کار مشابه است و می بایست از منوی کرکره ای، یکی از اعمال را انتخاب کنید. با این روش می توانید برای یک کلید، عملکرد کلیدی دیگر را در نظر بگیرید و همین  کار را در مورد کلید دیگر نیز تکرار کنید. به این ترتیب عملاً جای دو کلید عوض می شود. در نهایت روی OK کلیک کنید.
اگر تنظیمات این بخش را تغییر داده اید و به دلیلی تنظیمات اشتباه یا نامناسب است، می توانید روی Restore Defaults کلیک کنید تا حالت پیش فرض برای تمام کلیدها فعال شود. با کلیک روی OK تنظیمات پیش فرض را ذخیره کنید.
در System Preferences قابلیت انتخاب عملکرد کلیدهای کنترلی به شکل کاملاً آزادانه وجود ندارد. اگر بخواهید از کلیدی برای کار خاصی استفاده کنید که در منوی کرکره ای موجود نیست، می بایست سراغ اپلیکیشن های جانبی بروید. یکی از اپ های رایگان و جالب در این زمینه، Karabiner است. این اپ برای تغییر دادن عملکرد و جابجا کردن کلیدها در مک او اس طراحی شده است و علی رغم پیچیدگی ظاهری، بسیار عالی است.

دانلود Karabiner

addictivetipsسیاره ی  آی تی