خودرو

مقایسه هیوندای جنسیس سدان با خودروهای هم رده

به گزارش «اخبار خودرو»،همه ما از نرخ های نجومی این روزهای بازار خودرو با خبریم. اما غیرمنطقی ترین و فضایی ترین قیمت ها به خودروهای وارداتی صفرکیلومتر تعلق دارد که معمولا مدل 2018 هستند. امروز در بخش «شاخ به شاخ» روزنامه «دنیای خودرو» قصد داریم یکی از معدود صفرکیلومترهای باقیمانده در ویترین محصولات هیوندای در بازار ایران را با رقیب کارکرده و هم قیمتش از همین برند مقایسه کنیم. هم اکنون هیوندای الانترا مدل 2018 صفرکیلومتر در بازار کشورمان برچسب قیمت مختلفی از یک میلیارد و 500 تا یک میلیارد و 800 میلیون تومان می خورد. اما اگر کارکرده بودن خودرو برایتان مهم نباشد، چه خودرو دیگری می توانید از همین برند هیوندای خریداری کنید؟ یکی از مدل های کارکرده هیوندای که در همین بازه قیمتی قرار دارد، جنسیس سدان مدل 2013 است و به عبارت دیگر آخرین و جدیدترین مدل از جنسیس سدان است که پیش از ممنوعیت واردات خودروهای بالای 2500 سی سی وارد بازار ایران شده و در برابر آخرین و جدیدترین مدل از الانترا قرار می گیرد که پیش از ممنوعیت کلی واردات خودرو به کشور به صورت وارداتی عرضه شده است.

آشنایی جنسیس و الانترا
در سال 2008 هیوندای دو خودرو جدید را به ویترین محصولات خود افزود که با ساخته های این برند کره ای تا آن زمان تفاوت داشتند. نام خودرو اول جنسیس بود و در کلاس سدان های سایز متوسط قرار می گرفت و با چاشنی لوکس همراه بود. خودرو دوم هم جنسیس کوپه نام داشت و همان طور که از نامش پیداست، در کلاس کوپه های سایز متوسط اسپرت قرار می گرفت. این خودروها در اصل پیش درآمدی بودند از برند لوکس هیوندای با نام جنسیس که قرار بود در آینده تاسیس شود. درسال 2016 واژه جنسیس در فرهنگ لغات هیوندای از نام محصول، به نام یک برند لوکس تغییر یافت و هم زمان با این اتفاق تولید هیوندای جنسیس و جنسیس کوپه متوقف شد. نسل اول هیوندای جنسیس تا سال 2013 تولید شده بود و از آن سال به بعد شاهد عرضه نسل دوم بودیم. در سال 2016 که تولید مدل های جنسیس متوقف و برند جنسیس فعالیت خود را آغاز کرد، نسل دوم هیوندای جنسیس نیمه دوم عمر خود را با نام G80 در سبد محصولات برند جنسیس پی گرفت. مدل های عرضه شده از هیوندای جنسیس در ایران به نسل اول این خودرو تعلق دارند و 18 سال پیش از ماجرای جنسیس، کمپانی هیوندای در سال 1990 خودرو الانترا را به عنوان یک سدان کامپکت وارد سبد محصولات خود کرد. الانترا از آن زمان تاکنون 28 سال بی وقفه تولید شده و همیشه مدل اصلی آن سدان بوده است. درسال 1995 نسل دوم الانترا در کنار نسخه سدان، درکلاس استیشن ها نیز تولید شد و با فرا رسیدن سال 2000 شاهد معرفی نسل سوم الانترا بودیم. این نسل از الانترا به جای نسخه استیشن در کلاس لیفت بک ها تولید شد و در سال 2006 هیوندای نسل چهارم الانترا را همچون نسل اول تنها در کلاس سدان تولید کرد و دیگر خبری از مدل های بیشتر نبود. پس از چهار سال هیوندای تصمیم گرفت شخصیت اسپرتی به الانترا ببخشد و از این رو در سال 2010 درکنار نسخه سدان نسل پنجم، مدل کوپه آن را نیز تولید کرد. البته ظاهرا ایده الانترای کوپه چندان مورد استقبال قرار نگرفت و پرونده آن در همان نسل پنجم بسته شد. از سال 2015 و 2020 نیز به ترتیب نسل های ششم و هفتم الانترا تنها در کلاس سدان به بازار جهانی عرضه شده اند. نسخه سدان نسل سوم الانترا به صورت مونتاژ، نسخه سدان از نسل پنجم به صورت وارداتی و نسل ششم هم به صورت مونتاژ و هم وارداتی در کشورمان عرضه شده که در این نوشتار هدف ما نسخه وارداتی نسل ششم است.

جنسیس و الانترای زیبا
باید اعتراف کرد که هر دو ساخته هیوندای زیبا بوده و برای خریداران جذاب هستند. جنسیس به لطف ابعاد بزرگ و طراحی زیبایش، بعد از گذشت بیش از یک دهه همچنان با ابهت بوده و یک گزینه با کلاس و شیک محسوب می شود. طراحان هیوندای 14 سال پیش خودرویی را خلق کرده اند که هنوز می توان از آن به عنوان یک خودرو زیبا و با کلاس یاد کرد. جنسیس یک گزینه جذاب برای کسانی است که می خواهند لوکس به نظر برسند. کابین بزرگ و جادار این خودرو هم مانند نمای بیرون کمی بوی قدیمی بودن می دهد؛ اما هنوز هم می توان مجذوب طراحی لوکس گرایانه آن شد. شاید الانترا هیچ یک از مواردی که اشاره کردیم را در خود نداشته باشد، اما بی شک یکی از زیباترین خودروهایی است که اکنون در بازار کشورمان موجود بوده و با وجود این که دو سال پیش از رده خودروهای روز هیوندای خارج شده، اما همچنان می توان آن را یک خودرو زیبا در سطح جهانی دانست. درون کابین هم خبری از فضای بدون محدودیت و طراحی لوکس گرایانه نیست؛ اما همه چیز در جای خود به سادگی و زیبایی جا خوش کرده است.

وقتی هیوندای سنگ تمام می گذارد
کاملا مشخص است که پیروز میدان در رقابت بر سر آپشن جنسیس است. اما باید پذیرفت که مدت زمان زیادی از عرضه این خودرو به بازار می گذرد و طبیعی است که از برخی امکانات امروزی محروم باشد. فهرست بلند امکانات رفاهی جنسیس درحالت پایه شامل کروزکنترل، کروزکنترل هوشمند، کنترل کشش و پایداری، تعلیق هوشمند دوحالته شامل اسپرت و اتوماتیک، سنسور جلو و عقب، سنسور باران، سنسور فشار باد تایر، توزیع نیروی ترمز، ترمز ضدقفل و کمکی، ترمز پارک برقی، اتوهلد، کنترل ترمزها در پیچ، دی لایت، اتولایت، ارتفاع نور اتوماتیک، چراغ های مه شکن جلو و عقب، چراغ چرخشی، چراغ شور، چراغ جلو زنون، چراغ خوش آمدگویی، فرمان مجهز به نیروی کمکی الکتروهیدرولیکی، تنظیم موقعیت چهارحالته، روکش چرم، دکمه های کنترلی، گرمکن و سنسور حساس به سرعت، تریم طرح چوب، سیستم صوتی Lexicon مجهز به 17 اسپیکر، آمپلی فایر، هندزفری و چنجر 6 تایی، مانیتور هشت اینچی با کنترلر، دوربین عقب، بلوتوث، قابلیت پشتیبانی USB، DVD، MP3، iPod و AUX، نمایشگر 3.5 اینچی صفحه کیلومتر، نمایش خطوط کمکی پارک با حرکت فرمان، مجموع ایربگ ها 9 عدد، پشت سری فعال، ورود بدون کلید، استارت دکمه ای، سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه با دریچه تهویه عقب و کنترل کیفیت هوا، صندلی  راننده 12 حالته برقی با مموری، صندلی سرنشین جلو تنظیم برقی، صندلی عقب تنظیم برقی، گرمکن صندلی های جلو و عقب، سردکن صندلی جلو، روکش صندلی چرم، ایزوفیکس صندلی، صندوق برقی با جک، تریم طرح چوب، آینه عقب الکتروکرومیک، آینه جانبی تاشو با تنظیم برقی، گرمکن و مموری، سانروف، پرده برقی عقب و … است. درمقابل الانترا با وجود این که یک خودرو معمولی به حساب می آید، اما به هرحال یک محصول از گروه هیوندای موتور بوده و در زمینه امکانات سنگ تمام گذاشته است. کروزکنترل، کنترل ایستایی در سربالایی، کنترل کشش و پایداری، حالت رانندگی سه حالته شامل اکو، نرمال و اسپرت، مدیریت پایداری خودرو، سنسور جلو و عقب، سنسور باران، سنسور فشار باد تایر، رادار نقطه کور، توزیع نیروی ترمز، ترمز ضدقفل و کمکی، دی لایت، اتولایت، چراغ های مه شکن جلو و عقب، چراغ جلو زنون، چراغ خوش آمدگویی و بدرقه، فرمان مجهز به نیروی کمکی برقی، تنظیم موقعیت چهارحالته، روکش چرم، دکمه های کنترلی، گرمکن و سنسور حساس به سرعت، سیستم صوتی اینفینیتی مجهز به هشت اسپیکر، قابلیت تشخیص صدا و هندزفری، مانیتور پنج اینچی، دوربین عقب، بلوتوث، قابلیت پشتیبانی USB، CD، MP3 و AUX، مانیتور 4.2 اینچی صفحه کیلومتر، مجموع ایربگ ها هفت عدد، ورود بدون کلید، استارت دکمه ای، سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه با دریچه تهویه عقب، کول باکس، صندلی  راننده شش حالته برقی با تنظیم برقی گودی کمر و مموری، صندلی سرنشین جلو با قابلیت تنظیم دستی، صندلی عقب تاشو دوتکه، گرمکن صندلی های جلو و عقب، سردکن صندلی جلو، روکش صندلی چرم، ایزوفیکس صندلی، خروجی 12 ولت، صندوق برقی با جک، صندوق پران هوشمند، آینه عقب الکتروکرومیک، آینه جانبی تاشو با تنظیم برقی، سانروف، شیشه بالابر آنتی ترپ و … فهرست آپشن های الانترا را تشکیل می دهند.

صفرکیلومتر یا قدرتمند؟
الانترا با هیوندای جنسیس از نظر فنی قابل قیاس نیست و این دو خودرو هیچ سنخیتی با هم ندارند. جنسیس یک خودرو دیفرانسیل عقب مزین به یک موتور بزرگ و قدرتمند بوده و دارای شتاب خوب و مصرف سوخت بالایی است. درمقابل الانترا یک خودرو دیفرانسیل جلو، مجهز به یک موتور کوچک اما با توان مناسب بوده که همخوانی خوبی با ابعاد و وزن خودرو دارد تا شتاب قابل قبول و مصرف سوخت متوسطی به راننده ارائه کند. هزینه های نگهداری بالای هیوندای جنسیس بر هیچ کس پوشیده نبوده و در زمان انتخاب خودرو باید این مورد مهم را مد نظر قرار داد. از طرف دیگر، با وجود این که چهار سال از تولید نسخه صفرکیلومتر هیوندای الانترای مدل 2018 می گذرد، اما این مدل صرفا به دلیل استارت نخوردن بهای نجومی دارد. درواقع قیمت نسخه صفرکیلومتر این مدل خودرو تنها با یک استارت و حرکت در نخستین خیابان، تا حد زیادی افت می کند.