سبک زندگیکسب و کار ایرانی

چرا مهاجرت به تورنتو مورد علاقه ایرانیان است؟

جذابیت های کشور کانادا برای مهاجر های ایرانی

مهاجرت ایرانیان در طول این همه گیری همچنان قوی بوده است ، در اینجا به برخی از دلایل آن اشاره می شود. داده های اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) نشان می دهد که سال 2021 سال بزرگی برای مهاجرت ایرانیان بوده است. کانادا در سال گذشته پذیرای بیش از 11000 ایرانی بود و این کشور را به هشتمین کشور مبدا مهاجران جدید در سال 2021 تبدیل کرد. در این مقاله از بهترین موسسه مهاجرتی؛ به بررسی این موضوع می  پردازیم که چرا ایرانی  ها کانادا را به مقاصد دیگر ترجیح می  دهند.

در سال های اخیر موج مهاجرت نخبگان و جوانان در ایران تشدید شده است که عمدتاً به دلیل وضعیت نابسامان اقتصادی و نبود آزادی  های مدنی بوده است. از انقلاب 1978، کانادا به مقصدی جذاب برای ایرانیان تبدیل شده است. اکثر ایرانیانی که به کانادا می آیند تحصیل کرده و مسلط به زبان انگلیسی هستند . اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری نیز در بین ایرانیان ثروتمند محبوبیت دارد. بر اساس اطلاعات سرشماری سال 2016 کانادا ، بیش از 210000 ایرانی در کانادا زندگی می کردند. در پاییز 2022، زمانی که اطلاعات سرشماری جدید منتشر شود ، ارقام جدیدتر را خواهیم دانست.

استعلام موسسات مهاجرتی | بهترین دفاتر مهاجرتی در تهران

زبان رسمی کانادا انگلیسی است

انگلیسی و فرانسوی زبان های رسمی کانادا هستند . علاوه بر این، به دلیل تنوع مهاجران، این کشور از تنوع زبانی غنی برخوردار است . آموزش زبان انگلیسی در ایران از مقطع راهنمایی شروع و تا پایان دبیرستان ادامه دارد . همچنین تمامی دانشجویان دانشگاه ها می توانند در دوره های زبان انگلیسی شرکت کنند . مهارت های خوب زبان انگلیسی مهاجران ایرانی به آنها امکان می دهد تا سریع تر سازگار شوند و با هم ادغام شوند .

برنامه های مهاجرتی متنوع

کانادا همیشه به خاطر برنامه های مهاجرتی متنوعش معروف بوده است . کاهش نرخ زاد و ولد ، پیری جمعیت و نیاز به نیروی کار جدید از جمله دلایلی است که دولت کانادا سیاست های مهاجرتی خود را تعدیل کرده و از مهاجران بیشتری استقبال می کند . کانادا بیش از 100 مسیر مهاجرتی را ارائه می دهد . اکسپرس انتری ، برنامه نامزد استانی (PNP) حمایت مالی خانواده ، و ویزای دانشجویی برخی از راه های رایج ورود ایرانیان به کانادا هستند .

همچنین ظرفیت پذیرش مهاجران در کانادا در سال های اخیر رو به افزایش بوده است . در برنامه سطوح مهاجرت 2022-2024، کانادا برای 431645 پذیرش اقامت دائم برنامه ریزی کرده است . سال گذشته ، کانادا موفق شد بیش از 405000 مقیم دائم جدید را بپذیرد .

موسسات آموزشی معتبر و مسیرهای مهاجرت برای دانشجویان

سیستم آموزش عمومی کانادا با نام K-12 شناخته می شود و فرصت های آموزشی با کیفیت بالا و برابر را برای همه افراد ، صرف نظر از قومیت، نژاد و پیشینه آنها فراهم می کند . بر اساس گزارش OECD در مورد نرخ سواد ، دانش آموزان کانادایی در مقایسه با سایر کشورهای OECD بالاترین عملکرد را در خواندن داشتند . همچنین ، دانش آموزان مهاجر در کانادا سطح مطالعه بالاتری را نسبت به دانشجویان غیرمهاجر گزارش کردند .

در کانادا طیف وسیعی از دانشگاه ها و کالج ها وجود دارد . بر اساس گزارش مجله بریتانیایی Times Higher Education، دانشگاه تورنتو ، دانشگاه بریتیش کلمبیا ، دانشگاه مک گیل و دانشگاه مک مستر در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

کانادا همچنین مسیرهای اقامت دائم را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد . فارغ التحصیلان بین المللی که یک برنامه تمام وقت واجد شرایط حداقل هشت ماهه را تکمیل می کنند، ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی(PGWP) باشند، که به آنها اجازه می دهد تا تجربه کاری کانادایی کسب کنند که ممکن است واجد شرایط بودن آنها را برای بیشتر برنامه های مهاجرت باز کند .

کیفیت زندگی در کانادا

بر اساس شاخص زندگی بهتر OECD، کانادا از نظر مسکن ، رفاه ذهنی ، امنیت شخصی ، وضعیت سلامت ، ارتباطات اجتماعی ، کیفیت محیطی ، شغل و درآمد ، تعادل کار و زندگی ، آموزش و مهارت ، مشارکت مدنی ، درآمد و … بالاتر از حد متوسط است . همچنین حدود 73 درصد از افراد 15 تا 64 ساله در کانادا دارای شغل دارای حقوق هستند . کانادا در حال حاضر نهمین اقتصاد بزرگ جهان است . اقتصاد ایران به دلیل تحریم های بین المللی و فساد داخلی در وضعیت وخیمی قرار دارد . افزایش تورم و عدم امید به بهبود ، سالانه ده ها هزار ایرانی را به مهاجرت واداشته است .

تنوع فرهنگی در کانادا

چندفرهنگی از سال 1970 توسط نخست وزیر پیر ترودو در کشور ترویج شده است و کانادایی ها به طور کلی از مهاجران استقبال می کنند ، حتی در دوران رکود کووید-19. کانادا میزبان مهاجرانی با ملیت ها، مذهب ها ، زبان ها و نژادهای مختلف است .

ایرانیان نیز بخشی از جامعه فرهنگی کانادا هستند . مراسم باستانی ایرانیان مانند نوروز در کانادا برگزار می شود و حتی نخست وزیر جاستین ترودو سال نو را به جامعه ایرانی تبریک می گوید . ایرانیان به موفقیت های چشمگیری در این کشور دست یافته اند ، از جمله حسن خسروشاهی که فروشگاه های زنجیره ای فیوچر شاپ را تأسیس کرد ، کریم حکیمی موسس آزمایشگاه اپتیکال حکیم با مسئولیت محدود و خانواده قرمزیان که مرکز خرید معروف وست ادمونتون را توسعه داده و مالک آن هستند . علاوه بر این، مهاجران ایرانی حتی وارد پارلمان کانادا شده اند و مناصب مهم دولتی را بر عهده داشته اند . از جمله نمایندگان لیبرال فعلی مجلس ، علی سیروس احساسی و مجید جوهری هستند .

چرا کانادا مهاجر پذیر است؟

در سال 2019 بیش از 340 هزار نفر به قصد مهاجرت به کانادا برای ویزای کانادا اقدام کرده و به این کشور سفرکرده اند. درحالی که شهروندان هندوستان بیشتر مهاجرین به کانادا در سال 2019 را به ثبت رساندند، آمار مهاجرت کانادا نشان دهنده رتبه دهم ایرانیان در این میان است. در میان تعداد 340.000 اقامت دائم جدید به ثبت رسیده برای کانادا در سال 2019 شهروندان هند اکثریت مطلق را در اختیار داشتند. اتباع هندوستان با گرفتن 80685 مورد اقامت دائم از کانادا در 11 ماه منتهی به دسامبر 2019 یک چهارم کل اقامت های دائم صادر شده را از آن خود کرده اند.

دلایل مهاجرت به کانادا از هند شامل زندگی پاک ، همراه با بیابان های طبیعت بی نظیر و فرصت های ورزشی زمستانی است. برای برخی از مهاجران ماهر به کانادا که از هند به آنجا می آیند ، دیدار مجدد با خانواده دلیل مهمی است و برای برخی دیگر ،علت بازگشت به مکانی است که آنها در آن به عنوان دانش آموز یا یک توریست، خاطرات خوبی را ساخته اند. برخی دیگر برای شروع یک تجارت جدید یا سرمایه گذاری در بسیاری از فرصت های این کشور ، از هند به کانادا حرکت می کنند.

ابتدای سال جاری میلادی حدود 70000 مهاجر وارد کانادا شدند حال آنکه در سه ماه نخست 2019 تنها 66000 به کانادا مهاجرت کرده اند. مطالعه ای که اخیراً Statistics Canada انجام داده حکایت از افزایش 76000 نفری جمعیت کانادا در سه ماهه نخست 2020 دارد؛ 82 درصد این رشد ناشی از مهاجرت کانادا بوده است. جمعیت کانادا در حال حاضر اندکی نزدیک به 38 میلیون نفر است.

از سال 2015 تاکنون، این اولین رشد جمعیت محدود طی یک فصل از سال است که کانادا به خاطر همه گیری کرونا پشت سر گذاشته است. دولت کانادا اعلام کرده در سه سال آینده بیش از یک میلیون و 200 هزار مهاجر می پذیرد. این رقم سالانه 50 هزار نفر بیش از برنامه قبلی است.

بررسی برترین عوامل و دلایل مهاجرت به کانادا

در ادامه به بررسی برترین عوامل و دلایل مهاجرت به کانادا می پردازیم.

Usnews به عنوان یکی از معتبرترین منابع جهت دسترسی به آمارهای مختلف، کانادا را بهترین کشور برای مهاجران معرفی کرده است. بنا بر ارزش گذاری های این منبع، کانادا دومین کشور برتر جهان است و همین عامل یکی از دلایل مهاجرت به کانادا است.

شاخص کیفیت زندگی

یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه ویژه داشت کیفیت زندگی در کانادا است. بدیهی است که تفاوت های عمده ای میان کیفیت زندگی در شهرهای مختلف کانادا دیده می شود اما کانادا با امتیاز کلی 160.6 از نظر کیفی در کیفیت “بسیار بالا” قرار دارد. کشور کانادا با شرایط خوب اقتصادی و نزدیکی به آمریکا همواره مقصد بسیاری از افراد برای مهاجرت بوده که خود یکی از دلایل مهاجرت به کانادا می باشد. همه ساله تعداد زیادی از اشخاص به دنبال مهاجرت و زندگی در کانادا هستند.

سطح اول سیستم آموزشی کانادا

بحث تحصیل نیز یکی از  مهمترین دلایل مهاجرت به کانادا است. مهاجرت تحصیلی به کانادا و کسب ویزای تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف امکان پذیر است، افراد از مقطع مدرسه تا مدارج بالای دانشگاهی می توانند در کشور کانادا تحصیل کنند. بسیاری از دانشگاه های کانادا در سطح جهانی شناخته شده هستند و رتبه های بالایی در رنکینگ جهانی دارند و به همین علت یکی از انگیزه های مهاجرت کانادا می باشد.

یکی از مهم ترین عواملی که تحصیل در کانادا را ارزشمند می سازد، کیفیت آموزش در کانادا در مقایسه با برترین دانشگاه های جهان است. در جدول زیر جایگاه علمی برترین دانشگاه های کانادا در سطح جهان نشان داده شده است. معمولاً تحصیل در رشته های هنر و علوم انسانی از رشته هایی مانند مهندسی و پزشکی مقداری کم هزینه تر می باشد.

همچنین هزینه رشته های مدیریتی و کسب وکار کمی ارزان تر از میانگین شهریه های تحصیلی در کانادا می باشد و مبلغی حدود 26،395 دلار کانادا است. هزینه های تحصیل در مقطع فوق لیسانس معمولاً ارزان تر از مقطع لیسانس می باشد و این مبلغ بستگی به مقطع و رشته تحصیلی که انتخاب می نمایید، متفاوت است. به طور میانگین، هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا حدود 16،497 دلار کانادا می باشد.

زمانی که اقدام به مهاجرت کانادا می کنید و به عنوان یک مهاجر تازه وارد پا به کشور کانادا می گذارید، می توانید با استفاده از کمک و همراهی دولت این کشور فرزندان خود را در مدارس دولتی و رایگان محدوده زندگی خود ثبت نام کنید و ازآنجایی که آغوش کشور کانادا نسبت به مهاجران باز است، این خدمات تنها به این حوزه منتهی نشده و دولت کانادا برای مهاجران شرایطی را فراهم می کند تا یک حساب بانکی بازکرده و با دریافت یک شماره مالیاتی به آنها برای پیداکردن اقامتگاه و محل زندگی مناسب کمک می کند.

فرصت های کاری عالی

نرخ بیکاری کشور کانادا از سال 1970 تاکنون آن چنان کاهش پیدا کرده که از لحاظ آماری جزء برترین های دنیا است. این کشور دارای جمعیت سالمند درحال رشد است و در کنار آن بسیاری از شهروندان کانادایی در حال رسیدن به سن بازنشستگی هستند و به همین خاطر بازار کار را ترک می کنند. از همین رو بازار کار فوق العاده ای برای جوانان و مهاجران متخصص فراهم شده و این موضوع خود به تنهایی عامل بسیار تأثیرگذاری برای مهاجرت کانادا تلقی می شود.

طبق تحقیقات اداره کار کانادا، مشاغلی همانند مدیر توسعه کسب وکار، مهندس برق، مهندس کامپیوتر و توسعه دهنده، و مدیر پروژه های مهندسی در میان 15 شغل اصلی موردنیاز بازار کانادا در سال 2020 به شمار می روند. دولت کانادا باتوجه به برنامه ریزی های انجام شده، قصد دارد تا با توسعه بخش های زیربنایی مانند صنعت نفت، ساختمان سازی، پزشکی و پرستاری، صنعت معدن و کشاورزی به تعداد مشاغل بیفزاید که ایرانیان بخش بزرگی از جامعه مهندسین و مشاغل مهندسی را در کانادا تشکیل می دهند.

یکی از سیاست های جذب نیروی کار در کانادا، انتخاب افراد توانمند بر اساس امتیازبندی یا PBS است که دو مرحله دارد؛ بنابراین افرادی که تمایل به مهاجرت کاری دارند باید امتیازات لازم را کسب کنند تا بتوانند اقدام نمایند. شرایط کاری در کانادا در هریک از ایالت های این کشور متفاوت است. بنابراین سهولت در تعداد کار و به دست آوردن شغلی با امکانات بالا و کسب ویزای کاری کانادا ، می تواند یکی از دلایل مهاجرت به کانادا باشد.