خودرو

مقایسه  هیوندای توسان نسل اول با کیا اسپورتیج و جک S5

انتخاب خودرو همیشه به گزینه های صفر کیلومتر یا دست دوم ختم نمی شود. گاهی وقت ها در بازار به دوراهی سختی می رسیم که یک طرف آن خودرویی کارکرده و با تجربه ایستاد ه و در طرف دیگر خودرویی صفر کیلومتر که در بسیاری المان ها پایین تر از خودرو صفرکیلومتر است و به همین دلیل بعد از افت قیمت خودرو کارکرده در مقام رقابت با آن قرار گرفته است. از این پس در صفحه «نبرد» خودرو امروز با قرار دادن خودرو های صفر کیلومتر و کارکرده در کنار هم قصد داریم شرایط مختلف رفاهی، بازار، فنی و … هر یک از این گزینه ها را با هم بسنجیم و ببینیم برای تجربه بوی کابین یک خودروی نو، چه پوئن هایی را کسب کرده و چه امتیازاتی را از دست می دهیم.

اواخر سال 2006 میلادی بود که هیوندای توسان نسل اول با طراحی و شمایلی که خط مشی اوایل قرن 21 هیوندای را به دوش می کشید به بازار کشور پای گذاشت. در آن زمان که بازار خودرو  ایران تازه از خواب 10 ساله زمستانی بیدار شده بود و هنوز چندان جانی نگرفته بود، توسان در شرایطی به خیابان ها پا نهاد که جزو نخستین کراس اوورهای رسمی بازار به شمار می رفت و در برابر خود تنها یک گزینه همکلاس، یعنی سوزوکی گرند ویتارای مونتاژ ایران را می دید.
اگرچه که عمده توسان های نسل نخست وارد شده به بازار ایران مربوط به سال های 2008، 2009 و در نهایت 2010 هستند، اما همانطور که گفته شد نخستین نمونه ها از این خودرو همراه با دیگر محصولات هیوندای، در اواخر سال 2006 و اوایل سال 2007 با مدل 2007 به بازار وارد شده بود که به دلیل بهره گیری قیمت 30 و اندی میلیون تومانی در زمان عرضه و همچنین یدک کشیدن نام «شاسی بلند»، با استقبال نسبتا خوبی مواجه شد. هرچند که آمار فروش توسان در سال های اولیه در مقایسه با برادر بزرگ تر و خوش چهره ترش سانتافه چندان چشمگیر نبود. هرچند که نسل دوم این خودرو که در سال 2011 به بازار جهانی و ایران رسید، رکورد فروش بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت و چند ماهی سردمدار آمار واردات کشور بود.
اگر این روزها قصد خرید یک شاسی بلند مدرن و کوچک با 80 تا 90 میلیون تومان را داشته باشید، بدون شک این محصول هیوندای در بین گزینه های قابل خریداری شما قرار می گیرد. اما اگر بخواهید در این بازه قیمتی به سراغ محصولی صفر کیلومتر رفته و ریسک دردسرهای احتمالی یک خودروی کارکرده را نپذیرید، محصول جدید کمپانی JAC جمهوری مردمی چین با چهره جذاب، امکانات نسبتا خوب و پیشرانه قدرتمند گزینه ای مناسب به شمار می رود.
هرچند که در همان ابتدا، اتوماتیک نبودن جعبه دنده این خودرو ممکن است شما را دلچرکین کند اما S5 با نکات مثبت دیگری که در ادامه مطلب خواهید خواند، گزینه قابل تاملی به شمار می رود. اما باید دید که  این خودرو نسبت به توسان کُره ای محبوب چه برتری ها و چه کاستی هایی دارد.

توسان در برابر خودش!
با نیم نگاهی به سیر تکامل زبان طراحی محصولات هیوندای در ادوار مختلف، اوایل دهه 2000 میلادی را می توان دوران بلوغ این خودرو ساز به شمار آورد. نخستین نسل از هیوندای توسان در سال 2004 میلادی معرفی شد و نخستین نمونه از این خودرو به عنوان مدل 2005 به بازار راه پیدا کرد.  این خودرو با یک طرح نه چندان زیبا اما تا حدودی جالب، شباهت بسیار زیادی به نسل نخست برادر بزرگ تر خود هیوندای سانتافه و یا حتی هیوندای تراکان دارد اما بنا به قرار گیری در کلاس کراس اوورهای کامپکت و کوچک کارکتری جداگانه از خود به نمایش می گذارد. توسان بسیار شبیه به خواهر دو قلوی خود یعنی کیا اسپورتیج نسل دوم طراحی شده و به دلیل تطابق زمانی معرفی و عرضه این دو خودرو، این شباهت را نمی توان حمل بر کپی کاری دانست.
هر چند که توسان با بدنه ای پفکی تر از اسپورتیج به عقیده بسیاری از خواهر دو قلوی خود زیباتر است. در بخش جلو، چراغ های بزرگ این خودرو با گرافیکی نه چندان پیچیده و بدون هیچ لنز متمرکز کننده نوری، با یک کاسه بزرگ و گسترده، راهنمایی که با یک لامپ و در کاسه ای مستطیلی و نازک در بخش زیرین قرار گرفته و در نهایت چراغ کوچکی که با یک لامپ ریز در داخل کاسه روشن می شود چندان جذابیتی ندارد.  اما با توجه به اینکه توسان توسط آسان موتور و همچنین وارد کننده های شخصی و بازرگانی های مختلف به بازار ایران وارد شده است، با انواع رنج آپشنی در خیابان ها پرسه می زند. نمونه های فول آپشن و مدل های بالای 2008 این خودرو از سپر و رکاب های همرنگ با بدنه بهره می گیرند و این در حالی است که نمونه های ساده تر، با یک تریم خاکستری عرضه شده است. البته توجه داشته باشید که ممکن است مالک به خواسته خود اقدام به همرنگ سازی بخش های خاکستری با خود بدنه کرده باشد که با در نظر گیری جنس این بخش ها (رنگ پذیر نیستند)، رنگی که توسط مالک پاشیده شده باشد پس از مدتی پوسته می شود و می ریزد. همچنین نمونه های اصطلاحا Low option این خودرو از پروژکتور جلو که به صورت دایره ای در سپر قرار گرفته است نیز بهره نمی برد.
اما در مقابل جک S5 را داریم که به عقیده بسیاری یک کپی تا حدودی موفق از نسل دوم هیوندای توسان (در بازار حال حاضر تحت عنوان Ix35 شناخته می شود) به شمار می رود. این موضوع با نیم نگاهی به بخش جلو و استایل کلی خودرو کاملا مشهود است. چراغ ها، پوزه و نحوه چیدمان خطوط روی بدنه شباهت این دو خودرو را به خوبی نمایان می سازد. پس می توان نتیجه گرفت که در اینجا جنگی میان توسان و خودش، اما از نوع چینی داریم. اگر بخواهیم این دو خودرو را در کنار هم قرار دهیم، بدون شک طراحی مدرن تر و شکیل تر S5 وجهه بسیار بهتری خواهد داشت اما باید دید که آیا برند ستاره JAC چینی قرار گرفته روی جلوپنجره و بین چراغ های پشت خودرو نیز از دید شما قابل تحمل است یا خیر.
کما اینکه JAC به عنوان یک برند نسبتا کار درست چینی در بازار جا افتاده اما هنوز هم بسیاری از افراد دید چندان خوبی نسبت به این خودروساز و صنعت خودرو سازی این کشور ندارند.

کابین و امکانات رفاهی

برخی از مالکان و خریداران خودرو عقیده جالبی دارند؛ آنها بر این باورند که ظاهر خودرو برای مردم و کابین خودرو برای سرنشین است! پس اگر شما هم با این دسته افراد هم عقیده هستید، باید گفت که توسان در بخش کابین به هیچ وجه جذاب و دلپسند طراحی نشده است.
یک کابین سراسر پلاستیک و چرم مصنوعی (نمونه های فول آپشن) با طراحی بسیار ساده و به دور از المان های زیبایی با امکاناتی نظیر آینه الکتروکرومیک داخلی به همراه قطب نما، سیستم صوتی با پشتیبانی از AUX و CD که در نمونه های سفارشی و یا تعویض شده توسط مالک، مجهز به نمایشگر نیز خواهد بود. توسان با دو ردیف صندلی، فضایی 5نفره را در اختیار سرنشینان قرار می دهد و فضای بار آن نیز اگرچه که در برابر رقبای شاسی بلند بزرگ تر خود حرف زیادی برای گفتن ندارد اما برای یک خانواده 4 نفره کافی به نظر می رسد. کما اینکه در صورت نیاز به فضای بیشتر، قابلیت همسطح کردن پشتی های صندلی های ردیف دوم را خواهید داشت تا چوب اسکی و وسایلی از این قبیل را در کابین این خودرو بگنجانید. سقف سانروف کوچک دو حالته به همراه سیستم تهویه مطبوع دستی نیز از جمله دیگر امکاناتی است که در این خودرو دیده می شود. اما رقیب چینی جوان تر، رنج امکانات بسیار بهتری را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می دهد.
جالب اینجاست که با قرار گیری در کابین این خودرو نیز چیدمان و طراحی کابین مشابه Ix35 نسل دوم را می بینیم و این یعنی کپی کاری زیرکانه چینی ها هیچ حد و مرزی ندارد. کما اینکه این رقیب تازه نفس توسان 7 ساله، امکاناتی همچون آینه های برقی جانبی با گرمکن، سیستم اتولایت برای روشن شدن خودکار چراغ ها، تنظیم برقی ارتفاع نور، روکش غربیلک و صندلی های چرمی، تنظیم برقی صندلی ها (این امکان در توسان دیده نمی شود!)، سنسور دنده عقب (تنها در نمونه های 2010 فول آپشن توسان قابل بهره برداری است)، سیستم صوتی ایده آل و … را به شما ارائه می کند  که این هم یعنی یک امتیاز دیگر به نفع S5 چینی!

پرخوران یا اتمسفریک؟! مسئله این است!
در اینجا با دو نوع پیشرانه کاملا متفاوت از نظر کارکرد و تنفس مواجه هستیم؛ در یک طرف هیوندای توسان نسل نخست با پیشرانه 6 سیلندر V شکل سری دلتا و 2٫7 لیتر حجم و تنفس طبیعی (اتمسفریک) و در طرف دیگر جی ای سی اس5  4 سیلندر 2 لیتری توربو را در اختیار داریم که هر دو به یک میزان یعنی 173 اسب بخار قدرت تولید می کنند. این بدان معناست که در اس5، قدرتی مشابه تنها با قرار گرفتن سیستم پرخوران  روی پیشرانه ای که گفته می شود از یک نمونه ژاپنی و با متد مهندسی معکوس ساخته شده است که البته باید دید در استفاده دراز مدت چگونه عمل می کند. چرا که اساسا و اصولا پیشرانه های توربوشارژ یا سوپرشارژ با توجه به راندمان بالاتر به بنزین با کیفیت تر و با اکتان بالاتری نیاز دارد که این موضوع در مورد سوخت موجود در بازار ایران کمی جای تردید باقی می گذارد؛ چرا که گفته می شود بنزین ساده اکتان مورد نظر این دسته خودروها را ندارد و البته بنزین سوپر نیز چندان مرغوب نیست.
پس پیشنهاد می شود که برای بالارفتن عمر پیشرانه این خودرو از بنزین ساده به همراه مکمل های اکتان معتبر و مرغوب استفاده کنید تا ضمن کاهش استهلاک، راندمان و کشش بهتر و در عوض مصرف سوخت پایین تری داشته باشید. اما همانطور که گفته شد، توسان موجود در بازار ایران از پیشرانه V6 با حجم 2700 سی سی بهره می گیرد. این نمونه درست مشابه انجین هایی است که روی هیوندای تیبرون کوپه، کیا اسپورتیج نسل مشابه و … قرار می گرفت.
اما نکته جالب اینجاست که این وی6   2٫7 لیتری با نمونه مورد استفاده روی سانتافه و اپتیمای پیش از 2010 متفاوت است و نمونه ساده تر آنهاست؛ چرا که سری دلتا به دلیل عدم بهره گیری از سامانه باز و بست زمان متغیر سوپاپ ها (VVT-i) در حدود 16 اسب بخار کمتر از پیشرانه های 2٫7 سری میو که  روی سانتافه و اپتیما قرار گرفته، قدرت تولید می کند.
اما نکته قابل تامل در انتخاب یکی از این دو خودرو، نوع جعبه دنده ای است که روی آنها قرار گرفته. هرچند که گیربکس 4 سرعته اتوماتیک به کار رفته  روی هیوندای توسان بسیار کند و نه چندان راضی کننده عمل می کند و واکنش سریعی نسبت به تغییر وضعیت پدال گاز ندارد اما تمامی S5های وارد شده به بازار ایران از جعبه دنده دستی استفاده می کنند که این موضوع از 2 حیث قابل بررسی است؛  نخست اینکه گیربکس 6 سرعته دستی این کراس اوور چینی شتاب و کشش بسیار خوبی را به راننده القا می کند اما توجه داشته باشید که راحتی سواری با یک خودروی اتوماتیک، به خصوص در بازار شهر های بزرگ پوئن مثبت بزرگی به شمار می رود. کما اینکه باید توجه کنید که توسان انتخاب شده توسط شما چند هزار کیلومتر کار کرده و صاحب یا مالکین گذشته خودرو چه میزان احتیاط و مدارا با جعبه دنده داشته اند.
توجه داشته باشید که تقه زدن و بروز مشکل در گیربکس های سری قدیم هیوندای در صورت عدم انجام سرویس و تعویض روغن به موقع از حدود 100 هزار کیلومتر شروع می شود و همچنین پیشرانه ها و به خصوص بخش های فنی خودرو نیز با بالارفتن کارکرد بسیار حساس و آسیب پذیر خواهند بود. کما اینکه در بخش ایمنی توسان از سیستم ترمز ضد قفل ABS و تقسیم نیروی ترمز EBD بهره می برد اما در اس5 علاوه بر این دو سامانه، سیستم کنترل سرعت در سرپایینی، ایستایی در سربالایی و ترمز کمکی EBA را نیز خواهید داشت.
حال این انتخاب با شماست که در این تک به تک چه گزینه ای را انتخاب کنید! آیا برند و اصالت و اعتبار برند ارزش چشم پوشی از امکانات، راندمان، کشش، طراحی و … بهتر را دارد؟ هرچند که جعبه دنده اتوماتیک به کار رفته   روی توسان نیز نقش سرنوشت سازی در تصمیم گیری شما خواهد داشت.