فیلم و سریال

دانلود سریال های خارجی علمی تخیلی

ما در این مقاله قصد داریم تا ۳۰ مورد از بهترین سریال‌های علمی تخیلی تاریخ تلویزیون را به شما معرفی کنیم؛ از قدیمی‌ترین مجموعه‌ها تا بهترین‌هایی که اخیرا پخش شدند.

یک زمانی تصور اینکه یک سریال علمی تخیلی که مثلا داستان آن در فضا جریان دارد، برای دنیای تلویزیونی ساخته شود و مخاطبان از آن لذت ببرند، خیلی سخت بود. از یک طرف هم بودجه خیلی محدود و کم آن زمان اجازه چنین کاری را به سازندگان نمی‌داد؛ از طرف دیگر هم خیلی‌ها جسارت و شجاعت این را نداشتند که منطقه راحت و امن خود بیرون بیایند و دست به کاری بزنند که مطئن نبودند آیا مخاطبان چنین چیزهایی را در دنیای تلویزیون دوست دارند یا خیر. تاریخ نشان می‌دهد که جین رادنبری در دهه ۱۹۶۰ کاری را انجام داد که خیلی‌ها حتی نمی‌توانستند آن را تصور کنند.

کاملا واضح است که نسخه اصلی سریال Star Trek خیلی از زمان خودش جلوتر بود. اما امروزه دیگر اینطور نیست و سازندگان حسابی جسارت و شجاعت آن را پیدا کردند که هرگونه ایده عجیب و غریب و به اصطلاح علمی تخیلی خود را بسازند و به مخاطبان تلویزیونی نشان دهند؛ امروزه اینطور شده که اتفاقا انجام ندادن این کار، یک چیز عجیب به نظر می‌رسد. مدتی پیش ما در زومجی بهترین فیلم‌های ژانر علمی تخیلی را به شما معرفی کنیم و حالا زمان آن رسیده که به دنیای تلویزیونی سفر کنیم. لازم به ذکر است که این فهرست رتبه‌بندی نشده است و براساس سال تولید مرتب شده‌اند؛ به همین ترتیب هم بالا بودن اثری نسبت به دیگری، اصلا نشانه برتری آن نسبت به سایر نیست. پس با ما همراه باشید.

بهترین سریال های علمی تخیلی تاریخ

۱- سریال The Twilight Zone

منطقه گرگ و میش

خالق: رود استرلینگ

بازیگران: تئودور بیکل، بیل بیکسبی، لیوید بوچنر و غیره

شبکه: CBS

سال ساخت: ۱۹۵۹

خلاصه داستان: در داستان این سریال، مردم عادی خودشان را در موقعیت‌های فوق‌العاده و حیرت‌انگیزی پیدا می‌کنند؛ هر کدام از آن‌ها تلاش می‌کنند تا به یک روش جالب و چشمگیری این موقعیت را حل کنند و از آن شرایط بیرون بیایند.

در میان تمام آثار فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی، منطقه گرگ و میش سریالی است که پیش از دیگر موارد ساخته شده. منطقه گرگ و میش جایی است که در هر لحظه از بعد زمان، فضا یا ذهن وجود دارد… اما همیشه زمانی ظاهر می‌شود که شما کمترین انتظار را دارید. زمانی‌که خودتان را در این قلمرو پیدا کردید که هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد، مراقب باشید که چه چیزی می‌گویید یا چه کاری انجام می‌دهید. تصمیم درست ممکن است به شما کمک کند که راه بازگشت خود را پیدا کنید… برخی اوقات با خوشبختی و ثروت بیشتر. اما تصمیم اشتباه اغلب اوقات باعث می‌شود که شما به جنون و مرگ برسید. حتی ممکن است شما برای همیشه در این بعد گیر بیفتید و هیچ راه خروجی نداشته باشید. از مقابل تابلویی که مقابل شما قرار دارد و نوشته «شما وارد منطقه گرگ و میش می‌شوید»، با دقت عبور کنید.

منطقه گرگ و میش یک سریال آنتولوژی محسوب می‌شود که هر قسمت از آن یک داستان مستقل را نمایش می‌دهد؛ داستانی که شخصیت‌های آن هرکدام با ماجراها و مشکلات خودشان دست‌وپنجه نرم می‌کنند. با اینکه ژانر اصلی این مجموعه علمی تخیلی است، اما ماجراهایی که در آن پیش می‌آید، او را بیشتر به سمت سبک ترسناک و فانتزی سوق می‌دهد. خود سریال در رتبه ۷ فهرست ۱۰۰ مجموعه تلویزیونی برتر تاریخ سایت رولینگ استون قرار دارد. همچنین رتبه ۲۶ را هم در فهرست ۵۰ سریال بزرگ تاریخِ سایت تی‌وی گاید هم از آنِ خود کرده است. چند قسمت از این سریال هم به‌عنوان بهترین و بزرگ‌ترین قسمت‌های تاریخ تلویزیون انتخاب شده است.

بیلی پایپر و کریستوفر اکلستون در سریال doctor who

۲- سریال Doctor Who

دکتر هو

خالق: سیدنی نیومن، سی. ای. وبر و دونالد ویلسون

شبکه: BBC One، BBC HD و BBC One HD

سال ساخت: ۱۹۶۳

امتیاز متاکریتیک: ۷۷ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

خلاصه داستان: یک ارباب زمان به نام دکتر که یک موجود فرازمینی محسوب می‌شود، در قالب یک انسان به سیاره زمین می‌آید. دکتر با یک کشتی فضایی مخصوص که توانایی سفر در زمان را دارد و با اسم تاردیس شناخته می‌شود، دور جهان می‌چرخد.

«فکر می‌کنی همه چیز را دیده‌ای؟ دوباره فکر کن». امکان ندارد که در طی این ۵۷ سالی که از تولد سریال دکتر هو می‌گذرد، شما یک بار هم اسم آن را نشنیده باشید؛ بلکه احتمالا از شنیدن دوباره و دوباره نام آن خسته شده‌اید. اگر تا به امروز وسوسه نشدید که آن را تماشا کنید، پیشنهاد می‌کنم حالا که نام آن را دوباره در فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی دیدید، با چشم خریدارانه‌ای به آن نگاه کنید و یک فرصت به آن بدهید. سریال دکتر هو بخش بزرگ و چشمگیری از فرهنگ عامه مردم انگلیس را تشکیل می‌دهد. البته جامعه بزرگ طرفداران این مجموعه فقط به انگلیس محدود نمی‌شود. دکتر هو از همان روزهای اولی که پخش خود را آغاز کرد تا همین امروز منبع الهام چندین نسل از متخصصان تلویزیونی انگلیسی بوده است.

شاید آن ۵۷ سالی که گفتم، کمی برایتان عجیب باشد. اما این سریال در ابتدا در سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۹ پخش می‌شد. بعد از آن، در سال ۱۹۹۶ برخی‌ها تلاش کردند تا آن را احیا کنند اما نتوانستند موفق باشند. در سال ۲۰۰۵ بود که دوباره ساخت و پخش این مجموعه محبوب آغاز شد. از همان زمان بود که این دنیای بسیار جذاب گسترش پیدا کرد و چندین اثر اسپین آفی مختلف از جمله کتاب‌های کمیک، فیلم‌ها، رمان‌ها، درام‌های صوتی و سریال‌های تلویزیونی از دل آن بیرون آمد. جالب است بدانید که در طی این سال‌ها، چیزی حدود ۱۳ بازیگر نقش دکتر را ایفا کردند؛ این فهرست با ویلیام هارتنل آغاز شد و آخرین بازیگری که این نقش را بازی می‌کند، یک بازیگر حرفه‌ای خانم به نام جودی ویتاکر است.

پاتریک مک‌گوئن در سریال The Prisoner

۳- سریال The Prisoner

زندانی

خالق: پاتریک مک‌گوهان و جورج مارکستاین

بازیگران: پاتریک مک‌گوهان، آنجلو موسکات و پیتر سوانویک

شبکه: ITV

سال ساخت: ۱۹۶۷

امتیاز راتن تومیتوز: ۱۰۰

خلاصه داستان: یک مامور مخفی، بعد از استعفا دادن ربوده می‌شود و به جایی که شبیه به یک دهکده فوق‌العاده آرام است، برده می‌شود؛ اما در حقیقت یک زندان بسیار عجیب است. نگهبانی که این مامور را اسیر کرده، قصد دارد به این طریق از او اطلاعات بگیرد. اما این مامور هیچ اطلاعاتی را فاش نمی‌کند و در عوض تمام تلاش او این است که از آن‌جا فرار کند.

«هیچ انسانی فقط یک عدد نیست». سریال زندانیان یک اثر منحصربه‌فرد برای دنیای تلویزیونی محسوب می‌شود. این مجموعه به موضوعاتی مانند هویت شخصی و آزادی، دموکراسی، آموزش، پیشرفت علمی، هنر و همچنین فناوری می‌پردازد؛ تمام این‌ها در حالی است که هویت اصلی خودش را که یک سریال درام سرگرم‌کننده محسوب می‌شود، همچنان حفظ می‌کند. در طی این هفده قسمت، ما شاهد یک نبرد فرسایشی بین نیروهای بدون چهره در «دهکده» و قوی‌ترین و بااراده‌ترین زندانی آن یعنی شماره ۶ هستیم؛ کسی که بی‌وقفه تلاش می‌کند تا از دست اسیر کنندگان خود فرار کند و در همین حین، فردیت خود را اثبات کند.

تمام موضوعات و مواردی که در این سریال در نظر گرفته شده بود، باعث شد تا به موفقیت زیادی برسد و تا مدت‌ها، منبع الهام بزرگی در ژانر برنامه‌های فانتزی و علمی تخیلی تلویزیونی باشد. این سریال درست از همان زمانی‌که پخش خود را آغاز کرد، توانست گروه بزرگی از مردم را پیرو خودش بکند و طرافداران زیادی داشته باشد. چند سال بعد از پخش این مجموعه یعنی در سال ۲۰۰۹، یک بازسازی ۶ قسمتی از آن ساخته شد که در شبکه‌ای‌ام‌سی به روی آنتن رفت. اما قاعدتا نتوانست به محبوبیت مجموعه اصلی برسد.

شخصیت و ربات‌های انیمیشن سریالی Mobile Suit Gundam

۴- سریال Mobile Suit Gundam

موبایل سوت گاندام

خالق: یوشیوکی تومینو

صداپیشگان: هیروتاکا سوزوکی، تورو فورویا و توشیو فوروکاوا

شبکه: Nagoya TV

سال ساخت: ۱۹۷۹

خلاصه داستان: در جنگی که بین فدراسیون زمین و زئون برگزار شده بود، یک گروه جوان و بی‌تجربه خودشان را در یک سفینه فضایی جدید می‌بینند. آن‌ها از صمیم قلب امیدوار هستند که بتوانند به واسطه Gundam، یک ربات انسان‌نمای غول پیکر و همچنین خلبان نوجوان و بااستعداد آن، از این درگیری جان سالم به در ببرند.

موبایل سوت گاندام، اولین اثر در مجموعه بسیار محبوب خودش محسوب می‌شود؛ اثری که بعد از اتمام پخش، به طرق مختلف در قالب دنباله‌ها و اسپین آف‌های مختلف، مورد اقتباس قرار گرفت. این انیمه سریالی که تنها ۱ فصل و ۴۳ قسمت داشت، در سال ۱۹۸۱ وارد فرایند تدوین دوباره شد و در قالب سه فیلم در سینماها به نمایش درآمد. با اینکه در ابتدا این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی امتیاز خیلی پایینی را دریافت کرد و همین منجر به کنسل شدنش شد، معرفی همان ربات انسانی و همچنین پخش دوباره آن در سینماها، باعث شد که یک مجموعه خیلی بزرگ و دیوانه‌وار از دل آن بیرون بیاید.

این انیمه بیشتر از هر چیزی به خاطر نحوه به تصویر کشیدن آن ربات‌های انسان‌نما و همچنین خلبان‌های آن که یک سری سربازهای معمولی بودند، شهرت و محبوبیت به‌دست آورد؛ برعکس نسخه‌ها و سبک‌های قبلی که خلبان‌ها را قهرمان و ربات‌های خیلی بزرگ آن‌ها را هم ابرقهرمان به تصویر می‌کشیدند. نسخه ابتدایی داستان این سریال خیلی تاریک‌تر از نسخه فعلی بود؛ به‌عنوان مثال تومینو قصد دارد که در طی ماجرا، آمورو را بکشد و از داستان حذف کند. اما خب نسخه نهایی تفاوت زیادی با نسخه ابتدایی دارد.

پاتریک استوارت در فصل اول سریال Star Trek: The Next Generation

۵- سریال Star Trek: The Next Generation

پیشتازان فضا: نسل بعدی

خالق: جین رادنبری

بازیگران: پاتریک استوارت، جاناتان فریکس و لوار بارتون

شبکه: Fox

سال ساخت: ۱۹۸۷

امتیاز متاکریتیک: ۵۱ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹

خلاصه داستان: ۷۰ سال بعد از دوره کاپیتان کرک، کاپیتان ژان لوک-پیکارد به همراه همکاران رنگارنگ خود (از جمله یک کلینگون)، به یک سفر هفت ساله فضایی می‌رود؛ سفری که در آن با شکل‌های جدیدی از زندگی و دشمنان مختلف برخورد می‌کند. از جمله آن‌ها می‌توان به بورگ، کیو و فرنگی اشاره کرد.

«ستاره‌های جدید، داستان‌های جدید و دنیاهای جدید برای کشف». سریال نسل جدید، سومین مجموعه در مجموعه Star Trek و همچنین دومین دنباله مستقیم Star Trek: The Original Series محسوب می‌شود. اصلا نمی‌توان راجع به محبوبیت این مجموعه تلویزیونی صحبت کرد. این سریال در فصل پنجم خود، به ۱۲ میلیون بیننده رسید و قسمت‌های پایانی آن هم توسط ۳۰ میلیون بیننده دیده شد؛ چیزی که معمولا در مجموعه‌های دیگر اصلا دیده نمی‌شود و همین موضوع باعث شد که یکی از موارد فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی باشد. زیرا معمولا به مرور زمان تعداد بیننده‌ها کاهش پیدا می‌کند. شرکت پارامونت هم به‌طبع بعد از دیدن این موفقیت عجیب و غریب، چهارمین سری در این مجموعه را در دست ساخت قرار داد.

تا به امروز این مجموعه هنوز هم ادامه دارد و سریال‌ها و فیلم‌های مختلفی حول محور آن ساخته شده است. این دنیای فضایی آنقدر محبوب است که نه‌تنها رمان‌ها کمیک بوک‌ها و بازی‌های ویدیویی زیادی از آن ساخته شده، بلکه جایزه‌های مختلفی از جشنواره‌های متفاوت هم دریافت کرده است. جالب است بدانید که در ابتدا لباس فرم Starfleet متفاوت بود و بازیگران اصلا در آن‌ها راحت نبودند؛ اما باز هم دو فصل با همان لباس‌ها ساخته شد. در فصل سوم بود که بالاخره سازندگان رضایت دادند تا طراحی این لباس‌ها تغییر کند تا بازیگران بتوانند نفس راحتی بکشند. اگر شما هم عاشق پاتریک استوارت در نقش پیکار هستید، باید بدانید که رادنبری در ابتدا قصد داشت که یک بازیگر جوان‌تر با موی بیشتری روی سرش را استخدام کند. اما استوارت آنقدر آن‌ها را تحت تاثیر قرار داد که سرانجام برای این مورد از بهترین سریال های علمی تخیلی انتخاب شد.

بازیگران فصل اول سریال Red Dwarf

۶- سریال Red Dwarf

کوتوله سرخ

خالق: راب گرنت و دوگ نیلور

بازیگران: کریگ چارلز، کریس بری و دنی جان-جولز

شبکه: BBC Two و Dave

سال ساخت: ۱۹۸۸

امتیاز راتن تومیتوز: ۶۶

خلاصه داستان: دیو لیستر که یک تکنسین درجه پایین است، بعد از بیدار شدن از حالت تعلیقی خود که سه میلیون سال در آن قرار داشت، متوجه شد که آخرین انسان زنده است. هیچ خدمه دیگری هم به جز آرنولد ریمر (هولوگرامی از دوست مرحوم لیستر) و کت (یک شکل زندگی که از گربه باردار لیستر گرفته شده بود)، روی کشتی Red Dwarf وجود نداشت.

در سال ۱۹۸۸ بود که سریال کوتوله سرخ کار خود را در شبکه محبوب انگلیسی به نام BBC Two آغاز کرد و به مدت تقریبا ۱۰ سال در همین شبکه پخش شد. در همان سال ۱۹۹۹ شبکه بی بی سی کار این مجموعه را پایان داد و در سال ۲۰۰۹ بود که یک گروه بزرگ از طرفداران این سریال تشکیل شد که باعث شدند شبکه دیو پخش آن را در دست بگیرد و حالا حالاها ادامه بدهد. تا به امروز، ۱۲ مجموعه از این برنامه تلویزیونی به روی آنتن رفته است؛ البته علاوه‌بر فیلم Red Dwarf: The Promised Land که در سال ۲۰۲۰ پخش شده بود. از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۶ هم چهار رمان حول محور این دنیا منتشر شد. از طرف دیگر هم آمریکایی‌ها با دیدن این موفقیت وسوسه شدند تا نقشی داشته باشند.

اما آثاری که آن‌ها ساخته بودند در همان قسمت‌های آزمایشی به پایان رسید و هیچ ادامه‌ای نداشت. در سال ۱۹۹۴ سریال کوتوله سرخ توانست موفقیت خود را به حد بالایی برساند و به خاطر یکی از قسمت‌های خود، جایزه بین‌المللی امی را در بخش هنرهای مشهور به‌دست بیاورد. درست در همان سال هم این مجموعه در بخش بهترین سریال کمدی شبکه بی بی سی توانست جایزه کمدی انگلیس را برنده شود. محبوبیت این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی آنقدر بالا بود که توانست بالاترین امتیاز را هم به‌دست بیاورد و بیش از ۸ میلیون بیننده را به سمت خود جذب کند.

کایل مک‌لاکلن و میدشن ایمیک در فصل اول سریال Twin Peaks

۷- سریال Twin Peaks

توئین پیکس

خالق: مارک فراست و دیوید لینچ

بازیگران: کایل مک‌لاکلن، مایکل اونتاکین و میدشن ایمیک

شبکه: ABC و Showtime

سال ساخت: ۱۹۹۰

امتیاز متاکریتیک: ۸۳ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸

خلاصه داستان: بدن یک دختر جوان در ساحلی که نزدیک به یک شهر کوچک از ایالت واشنگتن به نام توئین پیکس وجود دارد، پیدا می‌شود. مامور ویژه سازمان اف بی آی به نام دیل کوپر موظف می‌شود تا درباره این پرونده و همچنین مرگ عجیب این دختر جوان تحقیق کند. اما در همین حین به یک شبکه از رمز و رازها برخورد می‌کند؛ اتفاقی که باعث می‌شود تا سرانجام او به سمت قلب جنگل اطراف و البته روح خودش کشانده شود.

«شهری که در آن همه یکدیگر را می‌شناسند و هیچ چیزی آنطور که به نظر می‌رسد، نیست». در این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی هم گروه بزرگی از طرفداران منجر به احیای مجدد سریال شدند. در ابتدا این مجموعه در سال ۱۹۹۰ پخش خود را آغاز کرد اما بعد از گذشت دو فصل، شبکه‌ای‌بی‌سی پخش آن را متوقف کرد. اما طرفداران بالاخره کار خود را کردند. در طی این سال‌ها، اغلب اوقات توئین پیکس در میان بزرگ‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون قرار دارد و به‌عنوان یک نقطه عطف بزرگ در دنیای تلویزیون محسوب می‌شود. با اینکه در ابتدا ممکن است حس داستان کاراگاهی به مخاطب بدهد، اما به مرور زمان مشخص می‌شود که المان‌های مختلف دیگری هم در آن است.

در سرتاسر این سریال شما به وضوح می‌توانید سبک کارگردانی و نگارش دیوید لینچ را ببینید. این سریال بسیار جذاب موفقیتی را به همراه داشت که باعث ایجاد یک مجموعه چند رسانه‌ای شد. به‌دنبال این سریال، یک فیلم به نام Twin Peaks: Fire Walk with Me در سال ۱۹۹۲ ساخته شد که حکم یک پیش درآمد را برای مجموعه داشت. بعد از آن هم کتاب‌های مرتبط با آن نوشته و منتشر شدند. بعد از یک غیب خیلی طولانی که بیش از ۲۵ به طول انجامید، این سریال در سال ۲۰۱۷ با فصل سوم خود بازگشت و در شبکه شو تایم پخش شد.

بازیگران فصل اول سریال Babylon 5

۸- سریال Babylon 5

بابیلون ۵

خالق: جی. مایکل استرازینسکی

بازیگران: بروس بوکسلیتنر، مایکل اوهر و کلودیا کریستیان

شبکه: Syndicated و TNT

سال ساخت: ۱۹۹۳

امتیاز متاکریتیک: ۵۵ | امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵

خلاصه داستان: در سال ۲۲۵۷ پس از میلاد، Earth Alliance یک ایستگاه فضایی خیلی بزرگ به نام بابیلون ۵ را ساخت که به دور یک سیاره که در یک منطقه خنثی و بی‌طرف در اعماق کهکشان قرار داشت، بچرخد. این ایستگاه فضایی قرار بود که به‌عنوان یک پناهگاه برای افرادی که از استبداد فدراسیون‌های متخصام خسته شده بودند، عمل کند.

بابیلون ۵ که در فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی آمده، یک مجموعه با سبک درام و اپرای فضایی محسوب می‌شود که در سال ۱۹۹۴ و برای پنج فصل به روی آنتن رفت. می‌توان گفت که بابیلون ۵، حکم یک «رمان برای تلویزیون» را داشت که برای آن زمان یک چیز عجیب و غرب محسوب می‌شد؛ مجموعه‌ای که یک آغاز، میانه و پایان تعریف شده‌ای داشت. در عبارتی ساده‌تر، هر قسمت از این سریال یک بخش از رمان کلی را داشت که قطعه‌ای از پازل خط داستانی پنج ساله را تشکیل می‌داد. این سریال آنقدر محبوب شد که رمان‌های فرعی، کمیک بوک‌ها و داستان‌های کوتاهی حول محور آن نوشته و منتشر شدند. در هر کدام از قسمت‌های این مجموعه المان‌های مختلفی وجود داشت که تمامی آن‌ها تغییرات دائمی و همیشگی را در جهان سریال ایجاد می‌کردند. در کل این مورد از بهترین سریال های علمی تخیلی سبک جالبی داشت که در آن برهه زمانی کاملا جدید محسوب می‌شد. همین نوآوری باعث شد تا توجه خیلی‌ها به سمت آن کشیده شود و آثار زیادی هم با الهام از آن ساخته شود.

گیلیان اندرسون و دیوید دوچوونی در سریال The X-Files

۹- سریال The X-Files

پرونده‌های ایکس

خالق: کریس کارتر

بازیگران: دیوید دوچوونی، گیلیان اندرسون و رابرت پاتریک

شبکه: Fox

سال ساخت: ۱۹۹۳

امتیاز متاکریتیک: ۶۵ | امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵

خلاصه داستان: دو مامور سازمان اف بی آی به نام فاکس مالدرِ معتقد و دانا اسکالی شکاک، مسائل عجیب و غریب و البته غیرقابل توضیحی را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ این در حالی است که نیروهای پنهان، تلاش می‌کنند که سنگ جلوی پای آن‌ها بیاندازند و مأموریت‌های آن‌ها را با شکست روبه‌رو کنند.

«به هیچکس اعتماد نکن». پرونده‌های ایکس تلاش کرد که با داستان‌ها و پرونده‌های مختلف، ژانر علمی تخیلی، ترسناک، درام، اسرارآمیز، دلهره‌آور، ماوراطبیعی و پنهان‌کاری و کاراگاهی را با یکدیگر ترکیب کرده است؛ کاری که باعث شده تا یک سبک کاملا منحصربه‌فرد برای مجموعه به وجود بیاید. شاید از این موضوع اطلاع نداشته باشید اما این مجموعه ۲ نسخه داشت؛ نسخه اصلی آن از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ پخش شد. اما در سال ۲۰۱۶ بود که سازندگان تصمیم گرفتند آن را احیا کنند و دوباره به روی آنتن تلویزیون بیاورند که پخش این نسخه جدید ۲ سال ادامه داشت. این نسخه احیایی محبوبیت زیادی را به همراه داشت و موفقیت‌های زیادی را هم برای سازندگان به وجود آورد.

علاوه‌بر این دو مجموعه تلویزیونی، دو اثر سنمایی هم ساخته شد که یکی در سال ۱۹۹۸ و دیگری در سال ۲۰۰۸ به روی پرده رفت؛ فیلم The X-Files (پرونده‌های مجهول) به‌عنوان بخشی از پیوستگی دنیای تلویزیونی اکران شد و فیلم The X-Files: I Want to Believe (پرونده‌های مجهول: می‌خواهم باور کنم) هم به‌عنوان یک اثر مستقل به نمایش درآمد. ارتباط بین دو شخصیت اصلی، شیمی خیلی جالبی را به وجود می‌آورد. از یک طرف مالدر آدمی بود که به وجود بیگانه‌ها و مسائل ماوراطبیعی اعتقاد داشت و از طرف دیگر هم اسکالی یک فرد شکاک و بدبین محسوب می‌شد؛ او فقط وظیفه داشت که کشفیات مالدر را از لحاظ منطقی و علمی بررسی کند.

بازیگران فصل اول سریال Stargate SG-1

۱۰- سریال Stargate SG-1

دروازه ستارگان اس جی-۱

خالق: برد رایت و جاناتان گلسنر

بازیگران: ریچارد دین اندرسون، مایکل شنکس و آماندا تپینگ

شبکه: Showtime و SyFy

سال ساخت: ۱۹۹۷

امتیاز متاکریتیک: ۴۸ | امتیاز راتن تومیتوز: ۵۰

خلاصه داستان: ژنرال هاموند، سرهنگ جک اونیل را از بازنشستگی خود بیرون می‌آورد تا او را به یک مأموریت بفرستد؛ او باید به یک مأموریت نجات کاملا مخفیانه برود. اونیل اعتراف کرده که از دستورها خود مبنی بر نابود کردن دروازه ستارگان در سیاره ابیدوس پیروی نکرده است؛ او اعلام کرد که ممکن است دنیل جکسونِ دانشمند هنوز زنده باشد. اونیل بعد از رسیدن به سیاره ابیدوس به همراه اعضای تیم خود، یک بار دیگر با این دانشمند ملاقات می‌کند؛ کسی که یک کتیبه خیلی بزرگ و دقیق را پیدا کرده که به‌صورت هیروگلیف روی آن نوشته شده است. تمام این نشانه‌ها به این واقعیت اشاره دارند که این کتیبه یک نقشه از دروازه‌های ستارگان خیلی زیاد است که در سرتاسر کهکشان وجود دارند.

«در لبه جهان، دروازه‌ای به سمت ماجراجویی وجود دارد». سریال استار گیت براساس فیلم Stargate که در سال ۱۹۹۴ اکران شده بود، ساخته شده است. این سریال سه بار خانه خود را عوض کرد؛ اول از همه در شبکه شوتایم پخش می‌شد، بعد به شبکه سای فای نقل مکان کرد و قسمت آخر آن هم در شبکه اسکای وان پخش شد. ماجراهای این سریال مربوط‌به یک سال بعد از اتفاقاتی است که در نسخه سینمایی آن رخ داد. این سریال همان‌طور که انتظار می‌رود، توانست محبوبیت و موفقیت زیادی را در همان دوران ابتدایی پخش خود به‌دست بیاورد؛ محبوبیت آن در اروپا و همچنین استرالیا تا حد زیادی بالا بود. ۱۰ فصل از این مجموعه پخش شد و باعث شد که نامزد و موفق دریافت جایزه‌های زیادی شود.

شخصیت اصلی فصل اول انیمیشن سریالی Cowboy Bebop

۱۱- سریال Cowboy Bebop

کابوی بیپاپ

خالق: هاجیمه یاتاته

بازیگران: کوئیچی یامادرا، اونشیو ایشیزوکا و مگومی هایاشیبارا

شبکه: TV Tokyo و Wowow

سال ساخت: ۱۹۹۸

امتیاز راتن تومیتوز: ۱۰۰

خلاصه داستان: سال ۲۰۷۱ است و ما زندگی یک گروه شکارچی جایزه‌بگیر را دنبال می‌کنیم که کشتی فضایی خود به نام بیباپ سفر می‌کنند.

«از مرگ نترس. مرگ همیشه سمت ما قرار دارد. اگر ما بترسیم، مرگ سریع‌تر از نور به سمت ما می‌آید. اما در غیر این صورت، فقط نگاهی به ما می‌کند و ما را به سمت بینهایت می‌برد». با اینکه کابوی بیباپ در سرتاسر سریال ژانرهای مختلفی را نشان می‌دهد، اما بیشتر از هر چیزی از فیلم‌های ژانر علمی تخیلی، وسترن و نوآر الهام گرفته است. بعد از پخش این مجموعه، دو مانگا هم منتشر شدند که داستان این سریال را ادامه داده بودند. کابوی بیباپ توانست هم در میان منتقدان و هم مردم تا حد زیادی مورد تحسین قرار بگیرد و در بازار بین‌المللی، خصوصا ایالات متحده، موفقیت زیادی را کسب کند. همین موفقیت باعث شد تا انیمه Cowboy Bebop: The Movie هم ساخته شود اما نتوانست به پای نسخه تلویزیونی خود برسد.

این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی در بخش‌های مختلفی نامزد دریافت جایزه شد. هنوز هم که هنوز است، منتقدان سبک، شخصیت‌ها، داستان و غیره آن را تحسین می‌کنند و آن را یک شاهکار می‌دانند. تا به امروز کابوی بیباپ هنوز هم یکی از بزرگ‌ترین عناوین انیمه‌ای در تاریخ به حساب می‌آید. این انیمه سریالی آنقدر خوب عمل کرد که توانست دنیای خود را به موج جدیدی از مخاطبان غربی در اوایل دهه ۲۰۰۰ معرفی کند. کاواموتو توشیهیرو که طراحی شخصیت‌های این انیمه سریالی را برعهده داشت، یک بار اینطور گفته بود که طراحی گرن، بیشترین چالش را برایش داشت. در حقیقت او طراحی این کاراکتر را براساس برد پیت انجام داده بود. حقیقت دیگری هم که درباره این سریال وجود دارد، این است که تقریبا تمام علامت‌های خیابانی که چند زبانه بودند، با زبان‌های انگلیسی، ژاپنی، فارسی و روسی نوشته شده بودند.

بندر و فیلیپ جی فرای در انیمیشن سریالی Futurama

۱۲- سریال Futurama

آینده‌نما

خالق: مت گرینینگ

صداپیشگان: بیلی وست، کیتی سیگال و جان دیماجیو

شبکه: Fox و Comedy Central

سال ساخت: ۱۹۹۹

امتیاز متاکریتیک: ۷۴ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵

خلاصه داستان: فیلیپ جی. فرای یک پسر ۲۵ ساله است که پیک پیتزا محسوب می‌شود و زندگی‌اش هیچ مقصدی ندارد. او به‌صورت تصادفی خودش را منجمد می‌کند و هزار سال بعد بیدار می‌شود. حالا او فرصت این را دارد که یک شروع کاملا جدید را تجربه کند. او برای کار به Planet Express Corporation می‌رود؛ یک سرویس تحویل در دوران آینده که بسته‌ها را به هر نقطه از جهان منتقل می‌کنند. از همراهان وی در این مسیر می‌توان به کاپیتان کشتی تحویل یعنی لیلا (یک زن بیگانه تک چشم که حسابی کار دست است) و بندر (یک ربات با نقص‌های بسیار انسانی) اشاره کرد.

«آینده همین‌جا است». اگر شما فهرست‌های دیگر بهترین سریال‌های عملی تخیلی را بررسی کنید، امکان ندارد که در بیشتر آن‌ها با اسم این مجموعه روبه‌رو نشوید. این سریال ابتدا از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ پخش شد و بعد از یک وقفه ۵ ساله، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ کار خود را در شبکه دیگری ادامه داد. البته در طی این مدت هم ۴ فیلم ساخته شد تا برای مخاطبان و دوست‌داران این دنیا، نمایش داده شود. در طی این سال‌ها، بارها و بارها محبوبیت این مجموعه به همه ثابت شد. سریال آینده‌نما توانست در طی این سال‌ها تحسین منتقدان زیادی را کسب کند.

جالب است بدانید که این سریال ۱۷ بار نامزد دریافت جایزه انی (۷ بار موفق به دریافت) و ۱۲ بار هم نامزد دریافت جایزه امی (۶ بار موفق به دریافت) شد. البته موفقیت این مجموعه فقط به همین دو مراسم ختم نشد و جوایز دیگری هم وجود داشت. محبوبیت این سریال آنقدر زیاد بود که کتاب‌های کمیک، بازی‌های ویدیویی و خیلی چیزهای دیگر از دل آن بیرون آمدند. در سال ۲۰۱۳ بود که شرکت TV Guide، سریال آینده‌نما را به‌عنوان یکی از ۶۰ سریال کارتونی بزرگ تاریخ انتخاب کرد.

ناتان فیلیون، جینا تورس و آلن تودیک در سریال Firefly

۱۳- سریال Firefly

فایرفلای

خالق: جاس ویدون

بازیگران: ناتان فیلیون، جینا تورس و آلن تودیک

شبکه: Fox

سال ساخت: ۲۰۰۲

امتیاز متاکریتیک: ۶۳ | امتیاز راتن تومیتوز: ۷۶

خلاصه داستان: پانصد سال در آینده، یک خدمه خائن و مرتد سوار یک وسیله نقلیه فضایی کوچک می‌شوند و در تلاش هستند که با استفاده از آن، در طی سفر به بخش‌های ناشناخته کهکشان، جان سالم به در ببرند. آن‌ها در همین حین هم باید تلاش کنند که از دست جناح‌های متخاصم و همچنین ماموران مقامات که در حال تعقیب آن‌ها هستند، فرار کنند تا به‌دست آن‌ها دستگیر نشوند.

اگر شما این سریال را تماشا کرده باشید، به جرئت می‌توان گفت که یکی از طرفداران سرسخت و وفادار ژانر علمی تخیلی در دنیای تلویزیون محسوب می‌شوید و حداقل یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی را تماشا کردید. جاس ویدون که سازنده این سریال به حساب می‌آید، آن را با چنین عبارتی توصیف کرده است: «نه نفری که در حال نگاه کردن به تاریکی فضا هستند و نه چیز مختلف می‌بینند». دیدگاه ویدون اینطور بود که «هیچ چیز در آینده تغییر نمی‌کند: فناوری پیشرفت می‌کند اما ما همچنان همان سیاست، روحیات و مشکلات اخلاقی امروز را خواهیم داشت». با اینکه ۱۴ قسمت از فصل اول این سریال ساخته شده بود، اما بعد از پخش ۱۱ قسمت، ادامه آن متوقف شد و ۳ قسمت باقیمانده به روی آنتن نرفت.

با وجود عمر کمی که این سریال داشت، اما زمانی‌که به‌صورت دی‌وی‌دی به فروش رسید، موفقیت خیلی زیادی را به‌دست آورد و آمار فروش خیلی بالایی داشت. از طرف دیگر هم طرفداران کمپین‌های گسترده‌ای را برای حمایت از این مجموعه ترتیب دادند. این مجموعه به خاطر جلوه‌های ویژه فوق‌العاده‌ای که داشت، توانست جایزه امی را برنده شود. در سال ۲۰۱۳ هم که سایت تی‌وی گاید فهرستی از ۶۰ سریالی که خیلی زود کنسل شدند تهیه کرد، این مجموعه را در رتبه ۵ قرار داد. موفقیت‌های خیلی زیادی که این مجموعه تلویزیونی بعد از کنسل شدنش به‌دست آورد، باعث شد تا یونیورسال پیکچرز و همچنین جاس ویدون فیلم Serenity (سرنتی) را بسازند و در سال ۲۰۰۵ اکران کنند. البته به مرور زمان دنیای فایرفلای گسترده‌تر شد و به صنعت کتاب‌های کمیک و یک بازی نقش‌آفرینی هم رسید.

بازیگران اصلی فصل اول سریال Battlestar Galactica

۱۴- سریال Battlestar Galactica

ناوبر فضایی گالاکتیکا

خالق: رونالد دی مور

بازیگران: ادوارد جیمز اولموس، مری مک‌دانل، کتی سکف

شبکه: SyFy

سال ساخت: ۲۰۰۴

امتیاز متاکریتیک: ۸۹ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶

خلاصه داستان: زمانی‌که یک دشمن قدیمی به نام سایلون‌ها دوباره ظاهر شد و ۱۲ مستعمره را از بین برد، از میان میلیاردها انسان، تنها ۵۰ هزار نفر زنده ماندند؛ کسانی که در کشتی‌های فضایی غیرنظامی با فاصله زیادی از حملات اولیه قرار داشتند.از میان تمام ناوگان‌ها، تنها ناوبر فضایی گالاکتیکا از این حمله سالم بیرون آمد و تبدیل به تنها کشتی پایتخت نظامی شد. خدمه گالاکتیکای قدیمی موظف شدند که ناوگان کوچک فراری را که پر از بازمانده‌ها بود در فضا هدایت کنند تا بتوانند به سمت سیزدهمین مستعمره یعنی زمین افسانه‌ای بروند.

آیا می‌خواهیم در این مورد بهترین سریال تلویزیونی را به شما معرفی کنیم؟ بله براساس چیزی که مجله تایم، نشنال ریویو، رولینگ استون و نیویورک نیوزدی نوشته‌اند، ناوبر فضایی گالاکتیکا بهترین سریال تلویزیونی محسوب می‌شود. این مجموعه در سال ۲۰۰۶ توانست جایزه معتبر پیبادی را دریافت کند و تا حد زیادی توسط نیویورک تایمز، نیویورکر، سان فرانسیسکو کرونیکل، شیکاگو تریبون و تعداد خیلی زیادی از نشریات دیگر، مورد تحسین قرار بگیرد. همان زمانی هم که این سریال پخش می‌شد، تحسین خیلی از بینندگان و منتقدان را برانگیخت و هنوز هم که هنوز است به‌عنوان یکی از بهترین مجموعه‌های تلویزیونی تاریخ از آن یاد می‌شود.

کاملا هم طبیعی است که با این همه تعریف و تمجید، در فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی خیلی از سایت‌ها قرار داشته باشد و بخش‌های خیلی زیادی برنده و نامزد دریافته جایزه شده باشد. درست همانند خیلی مجموعه‌های دیگر، از آنجایی که این سریال هم موفقیت زیادی کسب کرد، سازندگان تصمیم گرفتند که حالا حالاها دست از سر آن برندارند و تا می‌توانند، اسپین‌آف‌های مختلف و آثار متنوعی را از دل آن بیرون بیاورند.

بازیگران اصلی فصل اول سریال Lost

۱۵- سریال Lost

لاست

خالق: جفری لیبر، جی. جی. آبرامز و دیمن لیندلوف

بازیگران: نوین اندروز، امیلی دی راوین و متیو فاکس

شبکه: ABC

سال ساخت: ۲۰۰۴

امتیاز متاکریتیک: ۸۴ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵

خلاصه داستان: بعد از اینکه مسافران پرواز اقیانوسی ۸۱۵ در یک جزیره اسرارآمیز سقوط کردند، به‌دنبال این بودند که برای سؤال‌های خود پاسخی پیدا کنند؛ درحالی‌که زندگی گذشته، حال و آینده آن‌ها به‌طرز وحشتناکی زیر و رو شده بود. آن‌ها هر چیزی را که کشف می‌کنند، به اسرار بیشتری پی می‌برند. حالا بالاخره مردم این مستعمره که با عجله زیادی ساخته شده، بالاخره به‌دنبال راهی هستند تا از این جزیره خارج شوند یا همین‌جا را تبدیل به خانه خود می‌کنند؟

«آن‌ها، آن بازمانده‌هایی که فکر می‌کنند، نیستند». اگر این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی را تماشا کرده باشید، می‌دانید که چقدر تعداد بازیگران و شخصیت‌های داستان زیاد هستند. همین تعداد زیاد و هزینه فیلم‌برداری در هاوایی، باعث شد تا خرج زیادی برای سازندگان تراشیده شود. برای پی بردن به عمق ماجرا همین بس که قسمت آزمایشی به‌تنهایی ۱۴ میلیون دلار خرج روی دست آن‌ها گذاشت. بارها و بارها در موقعیت‌های مختلف، منتقدان به این موضوع اشاره کردند که سریال لاست، یکی از بهترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی تاریخ محسوب می‌شود. هر قسمت از اولین فصل این مجموعه چیزی حدود ۱۶ میلیون بیننده را به شبکه‌ای بی سی می‌آورد.

البته به مرور زمان این تعداد کاهش یافت و در فصل آخر به چیزی حدود ۱۱ میلیون نفر رسید. لاست در طی این شش سال مدت زمان پخش خود، در بخش‌ها و مراسم‌های مختلفی نامزد دریافت جایزه شد و تعداد خیلی زیادی از آن‌ها را هم دریافت کرد؛ مانند جایزه امی برای بهترین سریال درام در سال ۲۰۰۵، بهترین اثر آمریکایی در مراسم بفتا، جایزه گلدن گلوب برای بهترین مجموعه درام در سال ۲۰۰۶ و خیلی موارد دیگر. از طرف دیگر هم طرفداران و کاربران، کاری کردند که تا سال ۲۰۱۲، این مجموعه بالاترین امتیاز را در IMDbPro داشته باشد.

جان بارومن در فصل اول سریال Torchwood

۱۶- سریال Torchwood

تورچ وود

خالق: راسل تی دیویس

بازیگران: جان بارومن، ایو مایلز و برن گورمن

شبکه: BBC Three، BBC Two، BBC One و BBC One/Starz

سال ساخت: ۲۰۰۶

امتیاز متاکریتیک: ۷۵ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴

خلاصه داستان: آخرین بار، کاپیتان جک هارکنس، مامور سابق تایم و مرد حیله‌گری از قرن ۵۱ به همراه دکتر دیده شد. آن‌ها به همراه هم در بُعد زمان سفر کردند و به اوایل قرن ۲۱ و شهر کاردیف رفتند. در آن‌جا او به یکی از اعضای مؤسسه تورچ وود شد؛ یک گروه تحقیقاتی جنایی مرتد که توسط ملکه ویکتوریا تأسیس شده بود؛ آن هم برای مبارزه با تهدیدهای خصمانه ماوراطبیعی و فرازمینی.

«قرن ۲۱ زمانی است که همه چیز تغییر کرد». اگر شما هم از طرفداران سریال دکتر هو هستید، حتما باید این مجموعه را هم ببینید زیرا یک اثر اسپین آفی از نسخه احیایی دکتر هو است. این مجموعه تلویزیونی در ابتدا کار خود را به‌عنوان یک اثر متوسط و شاید کم اهمیت آغاز کرد. اما پخش هر فصل که به پایان می‌رسید، تعداد مخاطبان بیشتر می‌شدند و این سریال هم خانه خود را به یک جای بهتر تغییر می‌داد. جو و فضای سریال دکتر هو به‌گونه‌ای بود که بزرگسالان و حتی کودکان هم مخاطب او می‌شدند اما این موضوع برای تورچ وود صدق نمی‌کرد؛ اثری که بیشتر تمرکز خود را روی بزرگسالان و نوجوانان بزرگتر قرار داده بود.

علاوه‌بر سبک علمی تخیلی، سریال تورچ وود روی مضامین دیگر مانند فسادپذیری انسان، هستی‌گرایی و غیره هم مانوور می‌داد. در دو فصل اول، ما بیشتر از هر چیز دیگری شاهد این هستیم که شکاف زمانی کاردیف ژنراتور اصلی داستان‌های مختلف است؛ در همان برهه هم موجودات بیگانه مختلفی وارد داستان می‌شدند و همه چیز را به هم می‌ریختند. در طی سه فصل ابتدایی این شماره از بهترین سریال های علمی تخیلی، بازیگران مختلفی وارد ماجرا می‌شدند اما درنهایت داستان آن‌ها را حذف می‌کرد. سرانجام در فصل چهارم برخی بازیگران آمریکایی وارد داستان شدند و مجموعه را به پایان رساندند.

بازیگران اصلی تمام فصل‌های سریال Fringe

۱۷- سریال Fringe

فرینج

خالق: جی جی آبرامز، الکس کورتزمن و رابرت اورچی

بازیگران: آنا تورو، جاشوآ جکسون و جان نوبل

شبکه: Fox

سال ساخت: ۲۰۰۸

امتیاز متاکریتیک: ۷۲ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰

خلاصه داستان: زمانی‌که یک هواپیما در فرودگاه لوگان در بوستون فرود می‌آید، مشخص می‌شود که همه مسافران و خدمه آن به‌طرز عجیبی کشته شده‌اند. به همین ترتیب هم مامور ویژه سازمان اف‌بی‌آی به نام اولیویا دانهم موظف می‌شود تا درباره این اتفاق تحقیق کند. او در طی همین پرونده با دکتر والتر بیشاپ که از نسل انیشتین است، برخورد می‌کند. اما مشکل اینجا است که او در ۲۰ سال گذشته، در بیمارستان بستری بود و تنها راه حرف زدنش، حضور پسر او یعنی پیتر است. بعد از مدتی مشخص می‌شود که فاجعه رخ داده در پرواز ۶۲۷، تنها یک قطعه کوچک از یک واقعیت بزرگتر و تکان‌دهنده‌تر است.

«غیرممکن‌ها را تصور کن». به جرئت می‌توان گفت که سریال فرینج یکی از مجموعه‌ها در میان بهترین سریال های علمی تخیلی است که در زمینه دنیاهای موازی و مسائل علمی تخیلی تا حد زیادی موفق عمل کرد. سازندگان این سریال، همان‌هایی بودند که در ساخت Star Trek، Mission: Impossible III و همچنین Alias دست داشتند. بنابراین برایشان خیلی سخت و دشوار نبود که یک داستان درام جدید را پیش بکشند که دلهره‌آور، ترسناک و هیجان‌انگیز باشد و مرز نامشخص و تار بین علمی تخیلی و واقعیت را مورد بررسی قرار دهد. در این سریال اتفاقاتی رخ می‌دهد که نه‌تنها برای شخصیت‌ها، بلکه برای خیلی از بینندگان آن زمان قابل باور و درک نبود. در ابتدا منتقدان خیلی از این مجموعه خوششان نیامده بود. اما بعد از پخش فصل اول، نظر خیلی از آن‌ها برگشت. این سریال با الهام از فیلم‌هایی مانند Altered States (احوال دگرگون شده) و سریال‌هایی مانند Lost، The X-Files و منطقه گرگ و میش ساخته شده است؛ اثری که سرانجام توانست در بخش‌ها و جشنواره‌های مختلف زیادی نامزد دریافت جایزه شود.

یودا در انیمیشن سریالی Star Wars: The Clone Wars

۱۸- سریال Star Wars: The Clone Wars

جنگ ستارگان: جنگ‌های کلون

خالق: جورج لوکاس

صداپیشگان: مت لنتر، جیمز آرنولد تیلور و اشلی اکشتاین

شبکه: Cartoon Network، Netflix و Disney+

سال ساخت: ۲۰۰۸

امتیاز متاکریتیک: ۶۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۱۸

خلاصه داستان: این سریال داستان روزهای جنگ آناکین اسکای واکر، اوبی وان کنوبی و یودا را حکایت می‌کند. شوالیه‌های جدای هدایت ارتش بزرگ ریپابلیک را در اختیار می‌گیرند تا علیه ارتش رباتی Separatists مبارزه کنند.

هدف اصلی این انیمیشن سریالی این است که فاصله بین فیلم Star Wars: Episode II – Attack of the Clones و Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith را پر کند و اتفاقاتی را که در این بین رخ داده، نمایش دهد. انیمیشن سریالی The Clone Wars موفقیت فوق‌العاده زیادی را به‌دنبال داشت و اولین پخش خود بالاترین نمره را در شبکه کارتون به‌دست آورد. این مجموعه نظرات مثبت خیلی زیادی را از منتقدان دریافت کرد؛ کسانی که نویسندگی، اجرا، شخصیت‌ها، جلوه‌های تصویری، صداپیشگی، موسیقی، مقیاس و تن و لحن آن را مورد تحسین قرار دادند. علاوه‌بر منتقدان، طرفداران هم حسابی از آن استقبال کردند.

همین محبوبیت و ساخت خیلی حوب باعث شد تا در بخش‌های زیادی نامزد دریافت جایزه شود و در فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی قرار بگیرد. این سریال در ابتدا در سال ۲۰۱۴ بود که با ۶ فصل به کار خود پایان داد. بعد هم یک داستان تولید نشده به نام The Clone Wars Legacy نوشته شد که در قالب کتاب به‌دست مخاطبان رسید. در سال ۲۰۲۰ بود که سرویس استریم دیزنی پلاس این مجموعه را در قالب ۱۲ قسمت به‌عنوان فصل هفتم و آخر احیا کرد که استقبال زیادی را هم به همراه داشت. از طرف دیگر هم در آن ۲ سالی که خبری نبود و همه فکر می‌کردند جنگ‌های کلونی به پایان رسیده، انیمیشن سریالی Star Wars Rebels به روی کار آمد؛ مجموعه‌ای که ماجراجویی شخصیت‌ها را ادامه می‌داد.

بازیگران اصلی فصل اول سریال Misfits

۱۹- سریال Misfits

ناسازگارها

خالق: هاوارد اورمن

بازیگران: ایوان ریان، رابرت شیهان و لورن سوشا

شبکه: E4

سال ساخت: ۲۰۰۹

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲

خلاصه داستان: نیتن، کلی، سایمون، آلیشا و کرتیس انتظار دارند که خدمات اجتماعی آن‌ها خیلی خسته‌کننده باشد. اما بعد از یک رعد و برق بسیار ترسناک متوجه می‌شوند که این مدت می‌تواند هر چیزی باشد به جز خسته‌کننده. این پنج نوجوان که تفاوت خیلی زیادی با هم دارند، قدرت‌های عجیب و غریبی دریافت می‌کنند. آن‌ها زود متوجه می‌شوند که موضوعات مهم‌تر و نگران کننده‌تری نسبت به برداشتن زبانه وجود دارد؛ مثلا اینکه آن‌ها تنها افرادی نیستند که قدرت‌های عجیب دریافت کرده‌اند. اسرار آشکار می‌شود، احساسات ظاهر می‌شوند، روابط شکل می‌گیرند و از بین می‌روند. اما در کل خدمات اجتماعی ۱۲ هفته است، مثلا چه اتفاق بدی می‌تواند رخ دهد؟

این سریال کلا برای ۵ فصل و ۴ سال به روی آنتن شبکه‌ای ۴ رفت. اما تنها در دو فصل ابتدایی بود که بازیگران یکی بودند. بعد از پایان یافتن فصل دوم، بازیگران کم کم از مجموعه جدا شدند و افراد جدیدی به‌جای آن‌ها آمدند تا نقش شخصیت‌های متفاوتی را ایفا کنند. این سریال از همان ابتدا مورد توجه منتقدان قرار گرفت و با تحسین خیلی زیاد آن‌ها روبه‌رو شد. اکثر منتقدان در آن زمان اعتقاد داشتند که این سریال تجربه منحصربه‌فردی را برای مخاطبان تلویزیونی فراهم کرده است. این مجموعه تلویزیونی تا فصل سوم روند صعودی داشت و مخاطبان بیشتری را با هر قسمت خود به سمت شبکه‌ای ۴ می‌کشاند اما بعد از فصل سوم، این روند نزولی شد و تقریبا به نصف رسید.

این سریال آنقدر محبوب و موفق بود که از جمله موفقیت‌های آن می‌توان به برنده شدن جایزه بهترین سریال درام در مراسم بفتا سال ۲۰۱۰ اشاره کرد. البته این تنها جایزه نبود و در بخش‌های دیگر هم جایزه‌های دیگری را کسب کرد یا نامزد آن‌ها شد. سازندگان آمریکایی که موفقیت این مجموعه را دیده بودند، در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفتند که نسخه بومی‌سازی خودشان را بسازند و حتی در سال ۲۰۱۷ بازیگران خود را رسما انتخاب کردند اما هنوز مشخص نیست که این پروژه در چه مرحله‌ای قرار دارد.

توبی کبل در فصل اول سریال Black Mirror

۲۰- سریال Black Mirror

آینه سیاه

خالق: چارلی بروکر

شبکه: Channel 4 و Netflix

سال ساخت: ۲۰۱۱

امتیاز متاکریتیک: ۷۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳

خلاصه داستان: بلک میرر یا آینه سیاه یک مجموعه آنتولوژی است روی ناآرامی‌های جمعی ما نسبت به دنیای مدرن انگشت می‌گذارد. هر کدام از قسمت‌های آن یک داستان تند و تیز و تعلیقی را تعریف می‌کند که حول محور مضامین ترس از تکنولوژی در عصر معاصر می‌چرخد.

«آینده روشن است». بدون شک می‌توان گفت که تکنولوژی تمام جنبه‌های زندگی ما انسان‌ها را تغییر داده است. این مجموعه یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی محسوب می‌شود که می‌توان آن را برای هرکسی مناسب دانست. در تمام خانه‌ها شما شاهد این تغییر و تحولات هستید. روی هر میز یا هر دستی شما شاهد یک صفحه پلاسما، یک صفحه‌نمایش، یک گوشی هوشمند هستید. کاری که بلک میرر انجام می‌دهد، این است که درست همانند یک آینه، واقعیت ترسناک قرن ۲۱ را دوباره به سمت خودمان بازمی‌گرداند و آن را به ما نشان می‌دهد. این سریال به‌صورت دقیق و جزئی نشان می‌دهد که تکنولوژی با دنیا و زندگی ما انسان‌ها چه کرده است و این تغییرات بعدها چه نتیجه‌هایی برای ما خواهد داشت. داستان هر کدام از قسمت‌های این مجموعه یا در آینده‌ای نزدیک رخ می‌دهد یا در نسخه موازی حال جریان دارد.

سریال The Twilight Zone (نقطه گرگ و میش) همان چیزی بود که منبع الهام این سریال محسوب می‌شد. چارلی بروکر با دیدن این مجموعه تصمیم گرفت اثری را خلق کند که با شفافیت بیشتری نسبت به مجموعه‌های دیگر، به مسائل معاصر و روزمره‌ای که اکثر مردم با آن درگیر هستند، بپردازد. بروکر در این سریال نشان می‌دهد که ما در این دورانی که غرق در تکنولوژی‌های مختلف هستیم، چطور زندگی می‌کنیم و اگر یک لحظه ناشیانه عمل کنیم، چه بلایی سرمان خواهد آمد. این مجموعه در دو فصل ابتدایی خود آنقدر خوب عمل کرد که نه‌تنها توانست توجه بینندگان خیلی زیادی را به‌دست بیاورد، بلکه توجه سرویس استریم را هم به خود جلب کرد و باعث شد که توسط این شبکه خریداری شود و به خانه جدیدی برود.

تاتیانا مازلانی در حال صحبت کردن با تلفن در سریال Orphan Black

۲۱- سریال Orphan Black

اورفن بلک

خالق: گرم منسن و جان فاست

بازیگران: تاتیانا مازلانی، دیلان بروس و جوردن گاواریس

شبکه: BBC America و Space

سال ساخت: ۲۰۱۳

امتیاز متاکریتیک: ۷۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

خلاصه داستان: سارا یک یتیم انگلیسی محسوب می‌شود که حالا در کشور آمریکا زندگی می‌کند. او در طی این مدت شاهد خودکشی یک زنی به نام بث بوده است؛ کسی که دقیقا شبیه به خودش است. سارا با گرفتن هویت بث توانست یک آپارتمان جدید به‌دست بیاورد، یک نامزد خیلی خوب داشته باشد و دردسرهای مختلفی برایش به بار بیاید.

سریال اورفن بلک با مورد بررسی قرار دادن موضوعاتی درباره پیامدهای معنوی و اخلاقی مفهوم کلون‌سازی انسانی و تاثیر آن روی هویت، توانست تجربه منحصربه‌فردی را برای طرفداران ژانر علمی تخیلی به وجود بیاورد؛ پیش از این هیچ مجموعه‌ای نبود که به این شکل بتواند این موضوع و کلون‌سازی را مورد بررسی قرار دهد. این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی بعد ۴ سال و ۵ فصل کار خود را در تلویزیون به پایان رساند. این مجموعه آنقدر محبوب شد که توانست یک فندوم بسیار بزرگ در تمام پلتفرم‌های اجتماعی به‌دست بیاورد. اورفن بلک در طی این پنج فصل موفق شد که تا حد زیادی تحسین منتقدان را برانگیزد و جایزه‌های زیادی را هم به‌دست بیاورد؛ البته بیشتر آن‌ها به خاطر بازی مازلانی بود.

جالب است بدانید که تاتیانا مازلانی در یکی از مصاحبه‌ها گفته بود که در صحنه فیلم‌برداری، یک تیم پیوستگی همراه خود داشت تا از اشتباه کردن او در اجرای شخصیت‌ها جلوگیری کنند. به‌عنوان مثال، اگر قرار بود که در صحنه‌ای، شخصیت آلیسون حرکت خاصی را انجام دهد، آن‌ها مطمئن می‌شدند که حتما آلیسون آن را انجام دهد؛ به‌جای اینکه اشتباهی سارا آن را انجام دهد. برای فیلم‌برداری این صحنه‌ها، تاتیانا مدام مجبور بود که با بازیگران بدل صحنه‌ها را بارها و بارها اجرا کند تا بعدها در تدوین این سکانس‌ها روی هم قرار بگیرند؛ کاری که به قول جان فاست، «فوق‌العاده زمان‌بر و سخت بود».

کلویی بنت، الیزابت هنستریج و ایان دی کاستکر در سریال Agents of S.H.I.E.L.D.

۲۲- سریال Agents of S.H.I.E.L.D.

ماموران سازمان شیلد

خالق: جاس ویدون، جد ویدون و ماریسا تنچرون

بازیگران: کلارک گرگ، مینگ-نا ون و برت دالتون

شبکه: ABC

سال ساخت: ۲۰۱۳

امتیاز متاکریتیک: ۷۴ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵

خلاصه داستان: بعد از یک نبرد در شهر نیویورک، کل جهان تغییر کرد. جهان حالا نه‌تنها درباره تیم انتقام جویان می‌داند، بلکه تهدیدهای بسیار قدرتمندی هم به وجود آمده که برای مقابله با آن‌ها، چنین ابرقهرمان و موارد دیگری مورد نیاز است. به همین ترتیب، فیل کولسن از سازمان Strategic Homeland Intervention, Enforcement and Logistics Division یک گروه مخفی و نابغه را جمع‌آوری می‌کند تا این تهدیدها را پیدا کنند و هر جایی که با آن‌ها برخورد کردند، مبارزه را انجام دهند.

«همه قهرمانان ابرانسان نیستند». تقریبا اکثر افرادی که دنیای مارول را دنبال می‌کنند، سریال ماموران سازمان شیلد را می‌شناسند. این مجموعه در همان پیوستگی دنیای سینمایی مارول قرار دارد و تغییرات هر کدام روی دیگری هم تأثیرگذار است؛ نه‌تنها دنیای سینمایی بلکه دیگر مجموعه‌های تلویزیونی. برخی از قسمت‌های این سریال به‌صورت مستقیم با فیلم‌های دنیای سینمایی و همچنین دیگر مجموعه‌ها برخورد داشت که در میان آن‌ها می‌توان به فیلم Captain America: The Winter Soldier اشاره کرد که تاثیر زیادی روی فصل اول گذاشت. بلافاصله بعد از اینکه فیلم The Avengers اکران شد، جاس ویدون ساخت این مجموعه را آغاز کرد.

زیرا دوست داشت که با بودجه کمتر، ماجراجویی‌های مارول را در دنیای تلویزیونی ادامه دهد. فصل اول این شماره از بهترین سریال های علمی تخیلی، کار خود را خیلی خوب آغاز کرد؛ با اینکه نقدهای مختلفی ثبت شده بود اما بینندگان زیادی آن را تماشا می‌کردند. بعد از گذشت مدتی این موضوع برعکس شد؛ زمانی‌که نقدها در حال بهتر شدن بودند، تعداد بینندگان در حال کاهش پیدا کردن بود. در فصل‌های بعدی همچنان تعداد بینندگان کاهش داشت و نقدها به مرور زمان خوب و خوب‌تر می‌شدند. چندین شخصیتی که برای این مجموعه خلق شده بودند، وارد دنیای کمیکی و دیگر رسانه‌ها شدند. این مجموعه بالاخره بعد از فراز و نشیب‌های زیاد، در سال ۲۰۲۰ به کار خود پایان داد.

شخصیت‌های ریک و مورتی در انیمیشن سریالی Rick and Morty

۲۳- سریال Rick and Morty

ریک و مورتی

خالق: جاستین رویلند و دن هارمون

صداپیشگان: جاستین رویلند، کریس پارنل و اسپنسر گرمر

شبکه: Adult Swim

سال ساخت: ۲۰۱۳

امتیاز متاکریتیک: ۸۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴

خلاصه داستان: یک سریال درباره ماجراجویی‌های بی‌نهایت ریک (یک نابغه الکلی و دانشمند بی‌پروا) به همراه نوه خود به نام مورتی (یک پسر ۱۴ ساله مضطرب که خیلی هم باهوش نیست). آن‌ها درکنار یکدیگر جهان‌های بیکران را کشف می‌کنند، هرج‌و‌مرج به وجود می‌آورند و مدام خودشان را به دردسر می‌اندازند.

«علم منطقی است، اما خانواده نه». همین ابتدا، قبل از اینکه وارد بحث بشویم، لازم است بدانید که این سریال انیمیشنی براساس یک فیلم پارودی کوتاه و انیمیشنی ساخته شده است؛ احتمالا اسم آن اثر اصلی به ذهنتان آمده است. این اثر پارودی کوتاه، براساس فیلم Back to the Future ساخته شده بود که تا حد فوق‌العاده زیادی مورد تحسین و تقدیر منتقدان قرار گرفت؛ آن هم به خاطر اصالت، خلاقیتی و طنزی که در آن وجود داشت. خیلی‌ها اعتقاد دارند که شخصیت مورتی، تا حد زیادی براساس شخصیت مارتی مک‌فلای از همان فیلم ساخته شده است.

تا به امروز ۴ فصل از این سریال به روی آنتن رفته است و براساس قراردادی که در سال ۲۰۱۸ تنظیم شده، هنوز ۶۹ قسمت دیگر باقیمانده که مشخص نیست در طی چند فصل منتشر شود. این مجموعه انیمیشنی بسیار محبوب، تا همین‌جا هم به واسطه منتقدان فوق‌العاده مورد تحسین قرار گرفته است. از موفقیت‌های خیلی زیاد این سریال می‌توان به جوایز و مراسم‌هایی اشاره کرد که در آن‌ها نامزد یا موفق به دریافت جایزه شده است؛ از جمله مراسم امی، انی، مراسم اهدای جوایز آی‌جی‌ان و غیره. این سریال بیشتر از هر چیزی به این موضوع اشاره می‌کند که چقدر وجود انسان در مقایسه با اندازه جهان، بی‌اهمیت است؛ بدون حضور الهی قابل تشخیص، دقیقا همان‌طور که فلسفه کیهان‌گرایی لاوکرفت توصیف کرده است.

شخصیت‌های اصلی سریال Humans

۲۴- سریال Humans

هیومنز

خالق: سم وینسنت و جاناتان برکلی

بازیگران: امیلی برینگتون، روث بردلی و جما چان

شبکه: Channel 4 و AMC

سال ساخت: ۲۰۱۵

امتیاز متاکریتیک: ۷۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴

خلاصه داستان: سریال هیومنز در زمان حال موازی رخ می‌دهد؛ جایی که آخرین ابزار لازم برای هر خانواده پر مشغله، یک Synth است. Synth یک خدمتکار روباتیک بسیار پیشرفته است که شباهت خیلی زیاد و البته ترسناکی به همتای زنده خود دارد. یک خانواده که در حومه شهر زندگی می‌کنند، با امید به اینکه شیوه زندگی‌شان تغییر کند، یک Synth بازسازی شده و تعمیری را می‌خرند. اما خیلی زود متوجه می‌شوند که زندگی مشترک با یک ماشین عواقب خیلی زیاد و البته ترسناکی دارد.

شاید اینطور تصور کنید که ایده اصلی این مجموعه از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی را خود سم وینسنت و جاناتان برکلی مطرح کرده‌اند. اما حقیقت این است که این مجموعه براساس یک سریال علمی تخیلی و درام سوئدی به نام Real Humans ساخته شده است. همان‌طور که از خلاصه داستان هم مشخص است، این سریال مضامین هوش مصنوعی و روباتیک را مورد بررسی قرار می‌دهد و تمرکز اصلی آن روی تاثیراتی است که ربات‌های شبیه به انسان، روی جامعه، فرهنگ و حتی روان می‌گذارند. این سریال تنها برای سه فصل ساخته و پخش شد. متاسفانه با وجود امتیاز بالا و محبوبیت زیادی که کسب کرده بود، اما در سال ۲۰۱۹ شبکه چنل ۴ اعلام کرد که ساخت و پخش ادامه این سریال متوقف شده است. این سریال هم درست همانند دیگر مجموعه‌های این فهرست، به موفقیت‌های زیادی رسیدند و توانستند در بخش‌ها و مراسم‌های مختلف نامزد و حتی موفق به دریافت جایزه شود؛ از جمله جایزه بفتا برای بخش بهترین تیم توسعه و تولید.

شخصیت‌های اصلی فصل اول سریال The Expanse

۲۵- سریال The Expanse

فضای گسترده

خالق: مارگ فرگوسن و هاوک اوتسبی

بازیگران: توماس جین، استیون استریت و کاس انور

شبکه: SyFy و Prime Video

سال ساخت: ۲۰۱۵

امتیاز متاکریتیک: ۷۰ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

خلاصه داستان: در این سریال، داستان حول محور یک گروه از ضدقهرمان‌های ناامیدی که عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد هم هستند، می‌چرخد؛ افرادی به نام کریسین آواسارالا، کاراگاه پلیس به نام جوزفس میلر، افسر جیمز هولدن از کشتی و دیگر خدمه آن. آن‌ها ناخواسته گره‌ای را باز می‌کنند و خودشان را در مرکز توطئه‌ای قرار می‌دهند که وضعیت شکننده جنگ سرد سیستم را تهدید می‌کند.

«ستاره‌ها بدون ما وضعیت بهتری دارند». فیلمنامه این سریال براساس سری رمانی که با نام The Expanse که توسط جیمز اس. ای. کوری منتشر شده، نوشته شده است. داستان در آینده‌ای جریان دارد که در آن بشریت منظومه شمسی را مستعمره خودشان کرده‌اند. سریال فضای گسترده هم درست همانند اکثر مجموعه‌های دیگر این فهرست، از همان ابتدا مورد استقبال گسترده منتقدان و مخاطبان تلویزیونی قرار گرفت. همه جلوه‌های ویژه، تکامل شخصیت‌ها و روایت سیاسی این مجموعه را دوست داشتند. این سریال هم به خاطر محبوبیت و ساخت فوق‌العاده خود در جشنواره‌هایی مانند مراسم هیوگو، ساترن و غیره نامزد و موفق به دریافت جایزه شد.

سه فصل ابتدایی این سریال توسط شبکه سای فای ساخته شد و پخش شد. در سال ۲۰۱۸ بود که این شبکه، سریال به این محبوبی را متوقف کرد. اما مجموعه جان دوباره‌ای گرفت و این فرصت را پیدا کرد که برای ۳ فصل دیگر کار خود را در سرویس استریم آمازون پرایم ادامه دهد. جالب است بدانید که شخصیت کریسین آواسارالا در کتاب دوم برای اولین‌بار ظاهر شد اما در بحث سریال، سازندگان تصمیم گرفتند که زودتر او را وارد داستان کنند که بهتر و عمیق‌تر بتوانند وضعیت سیاست در دنیای Expanse را نمایش دهند. داستانی هم که در فصل اول این مجموعه تعریف شد، تنها نیمی از کتاب اول را در بر گرفته بود.

شخصیت‌های اصلی فصل اول سریال Stranger Things

۲۶- سریال Stranger Things

اتفاقات ناآشنا

خالق: برادران دافر

بازیگران: وینونا رایدر، دیوید هاربر، فین ولفهارد

شبکه: Netflix

سال ساخت: ۲۰۱۶

امتیاز متاکریتیک: ۷۵ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

خلاصه داستان: یک پسر جوان به نام ویل ناگهان ناپدید می‌شود. بهترین دوستان ویل و همچنین افراد دیگر جست‌وجو را برای پیدا کردن او آغاز می‌کنند؛ جستجویی که به یک سری آزمایش‌های بسیار محرمانه و یک دختر کوچک و عجیب در جنگل منجر می‌شود.

«یک دوست همان کسی است که تو حاضری برایش هر کاری انجام بدهی». اگر شما اهل آثار تلویزیونی باشید، امکان ندارد که سریال اتفاقات ناآشنا برایتان ناآشنا باشد. برادران دافر برای ساخت این سریال ژانرها، المان‌ها و موضوعات مختلفی را با یکدیگر ترکیب کردند تا یک مجموعه منحصر‌به‌فرد را تولید کنند. یکی از چیزهایی که هنگام تماشای سریال حتما به چشمتان خواهد آمد، این است که سازندگان چقدر به جزئیات توجه کردند و با چه دقت بالایی عناصر و المان‌های مختلف آن برهه زمانی را در داستان قرار داده‌اند. برادران دافر هنگام ساخت این مجموعه، تا حد زیادی هم از سبک کارگردانی استیون اسپیلبرگ، جان کارپنتر، سبک استیفن کینگ و همچنین انیمه‌ها و بازی‌های ویدیویی الهام گرفته‌اند.

اتفاقات ناآشنا که یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی محسوب می‌شود، با همان فصل اول خود توانست حسابی رکورد بزند و توجه همه را به خود جلب کند. هم مخاطبان و هم منتقدان بعد از تماشا، تا حد زیادی جنبه‌های مختلف آن را مورد تحسین قرار دادند. این سریال خیلی راحت توانست جایزه‌های مختلفی کسب کند و در بخش‌های زیادی هم نامزد دریافت جایزه شود. گفته شده که احتمالا این مجموعه قرار است در فصل پنجم به پایان برسد اما با موفقیتی که سازندگان کسب کردند، خیلی بعید هم نیست که برای فصل بعدی دوباره تمدید شود. این سریال برای افرادی که عاشق ترکیب ژانر وحشت و علمی تخیلی هستند و دوست دارند در دهه ۸۰ غرق شوند، گزینه بسیار مناسبی است.

آنتونی هاپکینز در فصل اول سریال Westworld

۲۷- سریال Westworld

دنیای غرب

خالق: جاناتان نولان و لیزا جوی

بازیگران: ایوان ریچل وود، تندی نیوتون و جفری رایت

شبکه: HBO

سال ساخت: ۲۰۱۶

امتیاز متاکریتیک: ۷۲ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۲

خلاصه داستان: در این پارک که با سبک غرب قدیمی ساخته شده است، مهمانان می‌توانند با ربات‌ها ارتباط برقرار کنند؛ آن هم در سناریوهایی که توسط بخش‌های خلاقیتی، امنیتی و تضمین کیفیتی خود پارک نوشته می‌شود و روی آن نظارت خواهد شد.

«این دلخوشی‌های خشن، پایان‌های خشنی هم دارند». داستان این سریال علمی تخیلی براساس فیلم Westworld (وست ورلد) و توسط مایکل کرایتون و در سال ۱۹۷۳ ساخته شده بود، نوشته شده است. سیستمی که این پارک جالب دارد، این است که مهمانان با پرداخت هزینه زیادی می‌توانند در آن ساکن شوند و بدون هیچگونه ترس یا محدودیتی، به هر شکلی که دوست دارند، زندگی کنند. از طرف دیگر هم میزبانان که یک سری اندروید هستند، اینطور برنامه‌نویسی شدند که به هیچ شکلی به انسان‌ها آسیب نزنند. با اینکه در فصل اول و دوم ماجرا در همان پارک جریان دارد، اما در فصل سوم همه چیز وارد دنیای واقعی هم می‌شود.

اواسط قرن ۲۱ است که زندگی مردم توسط یک هوش مصنوعی بسیار قدرتمند کنترل و هدایت می‌شود. این سریال آنقدر مفاهیم و کانسپت‌های جالبی را به مخاطبان نشان داد که خیلی زود تبدیل به یکی از بهترین مجموعه‌های شبکه HBO شد که جایگاه اول را در پربیننده‌ها دریافت کرد و امتیاز خیلی خوبی را هم در میان بهترین سریال های علمی تخیلی گرفت. این سریال در همان فصل اول تحسین تقریبا تمام بینندگان و منتقدان را دریافت کرد و در مراسم امی، نامزد دریافت ۴۳ جایزه شد. لیزا جوی و همچنین جاناتان نولان هنگام ساخت این سریال هم دوست داشتند که مجموعه هم حس و حال فیلم Blade Runner (بلید رانر) را داشته باشد و هم خیلی دارک‌تر و پیچیده‌تر از فیلم وست ورلد باشد.

لوئیس هوفمان در فصل اول سریال Dark

۲۸- سریال Dark

تاریک

خالق: باران بو اودار و یانتیه فریز

بازیگران: لوئیس هوفمان، آندریاس پیتسچمن و مایا شونه

شبکه: Netflix

سال ساخت: ۲۰۱۷

امتیاز متاکریتیک: ۷۲ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹

خلاصه داستان: ناپدید شدن دو کودک در یک شهر آلمانی باعث می‌شود تا راز و رمزهای چهار خانواده آشکار شود و پیوندی بین آن‌ها و یک چیز ماوراطبیعی به وجود بیاید.

سریال تاریک یا همان دارک، اولین مجوعه آلمانی زبان در میان بهترین سریال های علمی تخیلی محسوب می‌شود که توسط بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین شبکه تلویزیونی اینترنتی جهان ساخته شده است. داستان این سریال در ۱۰ قسمت ۱۰ ساعته آنقدر پیچ و تاب پیدا می‌کند که برخی اوقات اصلا نمی‌توان سر و ته آن را به درستی تشخیص داد. با اینکه داستان اصلی این مجموعه در زمان حال رخ می‌دهد، اما همین پیچ و تاب‌ها ماجرا را به سال ۱۹۸۶ و دقیقا به همان شهر بازمی‌گرداند. زمانی‌که شخصیت اصلی داستان به‌دنبال حقیقت آن کودکان ناپدید شده می‌گردد، به یک توطئه شرورانه در رابطه با سفر در زمان می‌رسد که چندین نسل سینه به سینه چرخیده است. ماهیت و هدف اصلی این سریال این است که پیامدهای وجود زمان را مورد بررسی قرار دهد و نشان دهد که زمان چه تاثیری می‌تواند روی طبیعت انسان بگذارد.

سریال دارک از همان ابتدا که پخش خود را آغاز کرد، به‌صورت گسترده‌ای مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. آن‌ها فوق‌العاده تن، لحن، جلوه‌های بصری، بازیگری، انتخاب بازیگران، موسیقی‌ها و همچنین جاه‌طلبی سازندگان و پیچیدگی داستان را مورد تحسین قرار دادند و تقریبا همه چیز آن را دوست داشتند. شاید پیچیدگی این سریال در ابتدا کمی بیش از اندازه گیج کننده باشد و لذت بردن از داستان را برای شما سخت کند. اما لذت واقعی را شما زمانی حس می‌کنید که این سردرگمی را پشت سر می‌گذارید و به حقایق اصلی ماجرا پی می‌برید. این مجموعه به خاطر محبوبیت و ساخت فوق‌العاده‌ای که داشت، توانست در بخش‌های زیادی نامزد و موفق به دریافت جایزه شود.

جی کی سیمونز در فصل اول سریال Counterpart

۲۹- سریال Counterpart

همتا

خالق: جاستین مارکس

بازیگران: جی. کی. سیمونز، اولیویا ویلیامز و هری لوید

شبکه: Starz

سال ساخت: ۲۰۱۷

امتیاز متاکریتیک: ۷۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۱۰۰

خلاصه داستان: یکی از کارمندان بخت برگشته سازمان ملل متحد متوجه می‌شود، آژانسی که برای آن کار می‌کند، در حال پنهان کردن یک دروازه به یک بعد موازی است؛ بعدی که با همین بعد در جنگ سرد قرار دارد؛ بعدی که در آن همتای خودش یک جاسوس برجسته حساب می‌شود. به مرور زمان و به‌لطف جاسوس‌های دو طرف، جنگ کم کم گرم می‌شود و شدت می‌گیرد.

«همه ما دو بعد داریم». بعد از سریال فرینج، سریال همتا خیلی خوب و بسیار موفق توانست دوباره مفهوم دنیاهای موازی را به تلویزیون بیاورد. این مجموعه کلا ۲ فصل داشت که هر کدام از آن‌ها هم ۱۰ قسمت داشتند. البته این سریال به خاطر داستانش به پایان نرسید بلکه شبکه استارز دیگر ساخت قسمت‌های جدیدی را سفارش نداد. بعد از این اتفاق هم حامیان مجموعه تلاش کردند تا خانه جدیدی را برای آن پیدا کنند اما تلاش‌های آن‌ها اثربخش نبود. یکی از منتقدان سایت راتن تومیتوز، این سریال را با عنوان «یک اثر دلهره‌آور، جذاب و پرتنش توصیف کرد که حضور جی. کی. سیمونز در قالب چهره‌های مختلف، جذابیت آن را چند برابر کرده است».

این سریال در ابتدای پخش خود بینندگان خیلی زیادی را به شبکه استارز آورد اما به مرور زمان این تعداد کاهش پیدا کرد و احتمالا همین موضوع باعث توقف ساخت آن شد. نکته جالبی که درباره این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی وجود دارد این است که «در بعد دیگر»، پلاک‌های آلمانی نماد زرد/آبی اتحادیه اروپا را در سمت چپ ندارند. از طرف دیگر هم اسکناس‌ها به‌جای یورو، دویچه مارک دارند. این دو مورد نشان می‌دهد که در دنیای موازی این سریال، اصلا اتحادیه اروپایی وجود ندارد.

شخصیت مندلورین در فصل اول سریال The Mandalorian

۳۰- سریال The Mandalorian

مندلورین

خالق: جان فاورو

بازیگران: پدرو پاسکال، کارل ویترز و ورنر هرتسوک

شبکه: Disney+

سال ساخت: ۲۰۱۹

امتیاز متاکریتیک: ۷۰ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲

خلاصه داستان: بعد از داستان‌های جنگو و بوبا فت، یک جنگجوی دیگر در دنیای جنگ ستارگان ظاهر شده است. داستان سریال مندلورین بعد از سقوط امپراطوری و پیش از ظهور فرست اوردر جریان دارد. ما داستان یک مبارز تفنگ‌دار تنها هستیم که در قسمت‌های دور و خارجی کهکشان قرار دارد؛ در فاصله دوری از قدرت و نفوذ جمهوری جدید.

این روزها هیچ طرفدار دنیای جنگ ستارگان نیست که این سریال را ندیده باشد یا درباره آن صحبت نکند؛ جدیدترین مورد در میان بهترین سریال های علمی تخیلی تاریخ. شما کمتر کسی را پیدا می‌کنید مجذوب این سریال بسیار جذاب نشده باشد. مندلورین مجموعه‌ای است که در آن سبک وسترنی و فضایی ترکیب شده است؛ اولین لایو اکشن سریالی که از مجموعه استار وارز ساخته شده است. داستان این مجموعه از ۵ سال بعد از زمانی آغاز می‌شود که رویدادهای فیلم Return of the Jedi به پایان رسیده بود. جالب است بدانید که جورج لوکاس تولید این مجموعه را از سال ۲۰۰۹ آغاز کرد اما از آنجایی که هزینه زیادی را می‌طلبید، برای مدتی کنار گذاشته شد.

اما شرکت دیزنی بعد از خریدن لوکاس فیلم در سال ۲۰۱۲، تصمیم گرفت که روی یک سری جدید از استار وارز سرمایه‌گذاری کند. لازم به ذکر است که این سریال از یک سری تجهیزات و فناوری‌هایی استفاده کرده بود که برای همین مجموعه ساخته شد و بعد از آن مورد استفاده پروژه‌های دیگر قرار گرفت. این سریال با همان ۸ قسمت فصل اول توانست نقدها و نظرات مثبتی را به سمت خود جذب کند و در بخش‌ها و مراسم‌های مختلف، نامزد یا موفق به دریافت جایزه شود. گفته شده که فصل سوم قرار است سال دیگر و در ماه دسامبر در دیزنی پلاس پخش شود. اما دو اسپین آف هم به نام Rangers of the New Republic و Ahsoka معرفی شده که قرار است خط داستانی این مجموعه را گسترش دهد.


علمی تخیلی ژانر مورد علاقه‌ی خیلی از ماست. اما تعداد فیلم‌ها و سریال‌های موفق در این ژانر آن‌قدرها زیاد نیست و به همین دلیل نمی‌شود و نباید از کنار یک فیلم یا سریال علمی تخیلی خوب گذشت! سریال‌های علمی تخیلی معمولا از لحاظ بودجه توان رقابت با فیلم‌ها را ندارند و از نظر جلوه‌های ویژه‌ی بصری ضعیف‌ترند. این مسئله در کنار فیلم‌نامه‌های ضعیف، اصلی‌ترین دلیل کم‌بود سریال‌های جذاب در این ژانر است.

با این وجود، هنوز هم می‌شود سریال‌های قدیمی و جدید مختلفی با تم علمی تخیلی پیدا کرد و روزها و هفته‌ها با آن‌ها سرگرم بود. در ادامه، ۶ سریال علمی تخیلی محبوب خودم را -بدون هیچ ترتیب خاصی- معرفی خواهم کرد.

همان‌طور که در ادامه خواهید دید، برای هر سریال یک کارت اطلاعات درست کرده‌ام که به طور خلاصه اطلاعات اصلی مربوط به آن را نمایش می‌دهد. نظرتان درمورد این کار را برایم بنویسید تا در پست‌های مشابه بعدی -در صورت نیاز- تجدید نظر کنم.

 

۱- سریال Altered Carbon

دیدن تریلر سریال

زمان، قرن بیست‌وپنجم است. بشر به تکنولوژیِ ذخیره‌ی ذهن هشیار انسان در یک قطعه‌ی الکترونیکی کوچک به نام “اِستَک” دست پیدا کرده و عملا مفهوم مرگ را برای کسانی که توان اقتصادی دارند از بین برده است. هرکسی که می‌میرد، می‌تواند با استفاده از استک‌اش در یک جسم جدید به زندگی برگردد.

سریال Altered Carbon متعلق به ژانر علمی-تخیلی و ساب‌ژانر “سایبر-پانک” است و به شدت مجموعه‌ی BladeRunner را به یاد می‌آورد. دنیای سریال یک دیستوپیاست؛ پر از فاصله‌ی طبقاتی، فساد و بی‌قانونی، خشونت، رابطه‌ی جنسی، تکنولوژی و جنگ و مبارزه. مفاهیمی که ظاهرا نتفلیکس مثل بسیاری از شبکه‌های دیگر ترسی از آن‌ها ندارد.

اما چیزی که این سریال را متفاوت و جذاب می‌کند، اقتباس از یک کتاب خوب برای فیلم‌نامه و بعد هم کارگردانی و سینماتوگرافی بی‌نقص است. سریال Altered Carbon از لحاظ بصری به قدری جذاب است که حتی اگر به این ژانر علاقه نداشته باشید هم می‌توانید ساعت‌ها به تصاویرش خیره بمانید و از تماشای آن‌ها لذت ببرید. (البته وقتی می‌فهمیم که بودجه‌ی فصل اول سریال از بودجه‌ی چند فصل اول Game of Thrones هم بالاتر بوده، احتمالا نباید در این مورد خیلی تعجب کنیم.)

در درجه‌ی بعد بازی خوب نقش‌های اصلی (به‌خصوص Will Yun Lee) و موسیقی هم به جذابیت سریال اضافه می‌کنند. می‌توانم بدون اغراق بگویم که من از هر دقیقه‌ی سریال -حتی در صحنه‌های کلیشه‌ای- لذت بردم. اما اگر در یکی دو قسمت از سریال ناامید شدید، حتما صبر کنید تا به نیمه‌ی دوم برسید. هر قسمت، از قبلی جذاب‌تر و البته عجیب‌تر است.

در نهایت باید بگویم اگر دنبال یک سریال علمی تخیلیِ پرهیجان و جذاب با سکانس‌هایی درخشان می‌گردید، Altered Carbon برای شماست.

معرفی سریال Altered Carbon
معرفی سریال Altered Carbon

 

آپدیت: Altered Carbon با تغییر بازی‌گر نقش اصلی، فصل دوم نسبتا ضعیفی داشت. و نتفلیکس به تازگی اعلام کرد که آن را کنسل کرده و داستانش را ادامه نمی‌دهد. ولی هم‌چنان معتقدم به خاطر فصل اولش ارزش دیدن دارد.

 

۲- سریال Firefly

دیدن تریلر سریال

سریال Firefly یک مثال واضح از حماقت استودیوها و شبکه‌های تلویزیونی در مواجهه با خلاقیت است. این سریال حتی یک فصل کامل (معمولا بیش‌تر از ۲۰ قسمت) هم نیست! چون فاکس به موقع درک نکرد که با چه پدیده‌ای طرف است.

اما نکته‌ی جالب این است که طرف‌داران سرسخت این سریال -که در ابتدای کار آن‌قدر زیاد نبودند که از لحاظ آمار بیننده، فاکس را مجاب به حفظ سریال کنند- در طول زمان این‌قدر تکثیر شدند و واکنش‌های مثبت منتقدین نسبت به ۱۴ قسمت پخش‌شده از سریال این‌قدر زیاد بود که بعد از چند سال یک فیلم سینمایی با نام Serenity ساخته شد تا داستان سریال را تمام کند.

Firefly ترکیبی از ژانر علمی تخیلی با وسترن است که توسط Joss Whedon (خالق سریال‌های محبوب دیگری مثل Buffy the Vampire Slayer و مسئول اولیه‌ی دنیای سینمایی ابرقهرمان‌های ماروِل) در سال ۲۰۰۲ روی صفحه‌ی تلویزیون ظاهر شد. داستان سریال مربوط به ۵۰۰ سال آینده است و ساکنین و مهمانان ناخوانده‌ی یک سفینه را دنبال می‌کند.

در طول تلاش این کاراکترها برای ادامه دادن، بیننده کم‌کم با گذشته‌ی آن‌ها آشنا می‌شود و روند رسیدن‌شان به نقطه‌ی فعلی را درک می‌کند. از آن‌جایی که Firefly واقعا کوتاه است، ترجیح می‌دهم خیلی درمورد داستان صحبت نکنم. فقط به همه‌ی کسانی که به سریال‌های علمی تخیلی علاقه دارند، توصیه می‌کنم ۱۴ قسمت سریال و فیلم تکمیل‌کننده‌ی آن‌ها را حتما ببینند.

مطمئن باشید که از تماشای Nathan Fillion در یکی از به‌ترین نقش‌هایش پشیمان نخواهید شد؛ به‌خصوص وقتی با یک فیلم‌نامه‌ی بسیار گیرا و دیالوگ‌ها و کاراکتر‌های جذاب دیگر هم‌راه می‌شود.

معرفی سریال Firefly
معرفی سریال Firefly

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  8 سریال پلیسی جنایی که باید ببینید

 

۳- سریال Expanse

دیدن تریلر سریال

خبر خوب این است که بالاخره به نقطه‌ای از تاریخ رسیده‌ایم که یک نفر به تنهایی می‌تواند سریال محبوب‌اش را از کنسل شدن نجات دهد. خبر بد این‌که این یک نفر باید ثروت‌مندترین فرد جهان باشد. فصل سوم سریال در حال پخش بود که خبر رسید شبکه‌ی سای‌فای می‌خواهد Expanse را کنسل کند. این سریال علاوه بر شبکه‌ی تلویزیونی سای‌فای روی سرویس ویدئویی آمازون پرایم هم پخش می‌شد. در نتیجه Jeff Bezos (مدیر عامل آمازون و ثروت‌مندترین فرد جهان) که ظاهرا سریال را دنبال می‌کرده و آن را دوست داشته، تصمیم گرفت آن را به‌صورت اختصاصی برای آمازون پرایم بخرد و ادامه‌اش دهد. در نتیجه، فصل چهار در راه است!

سریال Expanse هم در آینده اتفاق می‌افتد. انسان‌ها مریخ را فتح کرده‌اند و جایی میان زمین و مریخ، در حال بهره‌برداری از منابع فضا هستند. این یعنی سه دسته‌ی کلی از انسان‌ها وجود دارند: ساکنین زمین که سازمان ملل نماینده‌ی آن‌هاست، ساکنین مریخ که عمدتا از نظامیان و خانواده‌های آن‌ها تشکیل شده‌اند و ساکنین بِلت که طبقه‌ی فرودست به شمار می‌روند و زندگی سختی دارند.

شخصیت‌های اصلی سریال از هر سه گروه تشکیل شده‌اند و همین تعداد زیادِ روایت‌ها می‌تواند بیننده را در چند قسمت اول خسته کند. اما به شما قول می‌دهم که اگر صبر کنید، تمام روایت‌ها -که شاید در ابتدا آن‌قدرها هم به هم مربوط نباشند- به خوبی به یک‌دیگر وصل می‌شوند تا داستان کلی سریال را بسازند.

بازی Thomas Jane و شهره آغداشلو یک سر و گردن از بقیه بالاتر است اما هرچه‌قدر که جلوتر می‌رویم، بازی‌گران با نقش‌هایشان یکی می‌شوند و بیننده را به راحتی با خود هم‌راه می‌کنند.

Expanse قطعا از لحاظ بصری با Altered Carbon قابل مقایسه نیست. ولی واقعیت این است که بین سریال‌های جدید و ادامه‌دار، این دو به‌ترین گزینه‌ها هستند. نقطه‌ی قوت Expanse در فیلم‌نامه‌ی خوب و دنیای جذابی‌ست که با حضور کاراکترهای کاملا متفاوت می‌سازد.

اگر از علاقه‌مندان ژانر هستید و می‌خواهید یک سریال علمی تخیلی جدید و جذاب ببینید، نباید فرصت دیدن Expanse را از دست بدهید.

معرفی سریال Expanse
معرفی سریال Expanse

 

آپدیت: آمازون اعلام کرد که فصل ششم Expanse، فصل آخرش خواهد بود.

 

۴- سریال Battlestar Galactica

دیدن تریلر سریال

Battlestar Galactica بدون شک سریالی بود که استاندارد ژانر علمی تخیلی در تلویزیون را جابه‌جا کرد. جالب است بدانید که این سریال براساس داستان و کاراکترهای یک مینی‌سریال قدیمی ساخته شده اما برخلاف بسیاری از تلاش‌های مشابه در هالیوود توانسته است در این کار بسیار موفق عمل کند. در واقع Ronald D. Moore فقط نام تعدادی از کاراکترها و کلیت داستان را از مینی‌سریال Galactica گرفته وگرنه این سریال چهارفصلی به هیچ وجه شبیه هیچ سریال دیگری نیست.

در ابتدای سریال فکر می‌کنید دارید آینده را می‌بینید اما هرچه‌قدر که جلو بروید، فیلم‌نامه بیش‌تر شما را غافل‌گیر می‌کند. کاراکترهای اصلی و ثابت سریال فوق‌العاده‌اند و بازی‌گران هم خیلی خوب انتخاب شده‌اند. کاراکتر فرمانده سفینه‌ی Galactica -که ادمیرال اَداما نام دارد- با بازی درخشان Edward James Olmos و دیالوگ‌های فراموش‌نشدنی‌اش، بدون شک از به‌ترین شخصیت‌هایی‌ست که تابه‌حال در یک سریال دیده‌ام.

ممکن است در نگاه اول فکر کنید که با یک داستان دیگر از نبرد انسان با ربات طرف‌اید، اما سریال Battlestar Galactica خیلی زود تفاوت خودش را نشان می‌دهد و شما را تا ساعت‌ها جلوی مانیتور/تلویزیون میخ‌کوب می‌کند.

بر هر طرف‌دار ژانر علمی تخیلی واجب است که این سریال را ببیند!

معرفی سریال Battlestar Galactica
معرفی سریال Battlestar Galactica

 

۵- سریال کارتونی Star Wars: Clone Wars

دیدن تریلر سریال

اگر با نام جنگ ستارگان آشنا نیستید، احتمالا راه را اشتباه آمده‌اید! چون اصولا نمی‌شود فیلم‌های جنگ ستارگان را ندید و ادعای علاقه‌مند بودن به ژانر علمی تخیلی را داشت. اما احتمال این‌که با سریال کارتونی جنگ ستارگان آشنا نباشید، زیاد است.

این سریال، داستان اوبی‌وان کنوبی و آناکین اسکای‌واکر را بعد از قسمت دوم از فیلم‌های جنگ ستارگان به تصویر می‌کشد. اگر کاراکتر محبوب‌تان در جنگ ستارگان -مثل من- اوبی‌وان باشد و -بازهم مثل من- معتقد باشید که در حق این کاراکتر جفا شده، حتما از دیدن Star Wars: Clone Wars لذت بیش‌تری خواهید برد.

سریال بعد از شش فصل کنسل شده بود ولی بعد از روی پرده رفتن سری جدید فیلم‌های جنگ ستارگان، دیزنی تصمیم گرفت آن را ادامه دهد. در نتیجه، فصل هفتم در سال ۲۰۱۹ پخش خواهد شد.

من واقعا طرف‌دار فیلم‌ها و سریال‌های کارتونی نیستم. در نتیجه وقتی از یک کارتون/انیمیشن تعریف می‌کنم، یعنی واقعا از تماشایش لذت برده‌ام. Clone Wars را امتحان کنید. اگر طرف‌دار دنیای جنگ ستارگان باشید، قطعا از آن لذت خواهید برد.

آپدیت: آخرین سریال جدیدی که دیدنش بر تمام هواداران دنیای جنگ ستارگان واجب است، Mandalorian نام دارد و توصیه می‌کنم حتما بعد از Clone Wars ببینیدش.

معرفی سریال کارتونی Star Wars Clone Wars
معرفی سریال کارتونی Star Wars Clone Wars

 

یک پست دیگر هم بخوانید:  7 سریال کمدی که باید ببینید

 

۶- سریال‌های Star Trek

دیدن تریلر original series | دیدن تریلر next generation | دیدن تریلر discovery

رقیب ثابت مجموعه‌ی جنگ ستارگان یا Star Wars از همان ابتدا Star Trek بوده. اما این مجموعه برخلاف جنگ ستارگان که از پرده‌ی نقره‌ای سینما شروع شده بود، اولین بار روی صفحه‌ی تلویزیون ظاهر شده است. تابه‌حال هفت سریال در دنیای Star Trek ساخته شده‌اند که آخری در حال پخش است. (یک سریال جدید دیگر هم به زودی آغاز خواهد شد.) از بین این هفت سریال، سه سریال محبوب‌تر را معرفی خواهم کرد.

اول، Star Trek: Original Series

اولین سریال مجموعه که دنیای Star Trek را پایه‌گذاری کرد، در سه فصل و ۷۹ قسمت از سال ۱۹۶۶ تا ۶۹ پخش شد. با وجود کاراکترهای اصلی غیرتکراری در سریال‌های دیگر، هنوز هم محبوب‌ترین شخصیت‌های مجموعه از این سریال هستند؛ کاپیتان کِرک، اسپاک و سولو. هر قسمت، یک ماموریت جدید را برای ساکنین سفینه‌ی اینترپرایز به هم‌راه دارد که در سیاره‌های مختلف و با موجودات فضایی متفاوت اتفاق می‌افتند.

با وجود جلوه‌های ویژه‌ی قدیمی و نه چندان جالب برای بیننده‌ی امروز، دیدن این سریال به عنوان آغازگر یک مجموعه‌ی بزرگ هم‌چنان جذاب است. اما اگر طرف‌دار سرسخت ژانر علمی تخیلی نباشید، ممکن است در نیمه‌ی راه منصرف شوید!

معرفی سریال Star Trek Original Series
معرفی سریال Star Trek Original Series

دوم، Star Trek: Next Generation

داستان، چندین سال بعد از سریال اول است و کاراکترهای جدیدی را معرفی می‌کند. کاراکتر اصلی، کاپیتان ژان-لوک پیکارد -با بازی عالی Patrick Stewart- بدون شک نقطه‌ی قوت اصلی Next Generation است. پروژه‌ی تلویزیونی جدیدی که از سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد هم قرار است ادامه‌ی این سریال با همین بازی‌گرها باشد. در مجموع -حتی اگر سریال اول را ندیده باشید- Next Generation می‌تواند نقطه‌ی خوبی برای ورود به مجموعه‌ی Star Trek باشد.

معرفی سریال Star Trek The Next Generation
معرفی سریال Star Trek The Next Generation

سوم، Star Trek: Discovery

داستان آخرین سریال از این مجموعه که یک فصل از آن پخش شده و ادامه هم خواهد داشت، ده سال قبل از اتفاقات سریال اول آغاز می‌شود. ظاهرا قرار است شخصیت‌های آشنای قدیمی را هم در طول این سریال دوباره ببینیم. فضای Discovery به باقی مجموعه شباهت دارد و هر قسمت اتفاقات جدیدی را به هم‌راه می‌آورد. اگر حوصله‌ی تماشای سریال‌های قدیمی را ندارید، می‌توانید از این‌جا شروع کنید. گرچه شخصا خیلی توصیه‌اش نمی‌کنم.

معرفی سریال Star Trek Discovery
معرفی سریال Star Trek Discovery

 

۷- سریال ۱۲ Monkeys

برای آشنایی بیش‌تر با این سریال، قسمت سیزدهم از پادکست چی ببینم را بشنوید.

یک پست دیگر هم بخوانید:  به‌ترین سریال سفر در زمان (معرفی 12 monkeys)

 

آپدیت: انتخاب مخاطبین

۸- The 100

دیدن تریلر سریال

راستش را بخواهید، من این سریال را بعد از تماشای یک قسمت کنار گذاشتم. اما کامنت‌های مخاطبین، باعث شد به عنوان انتخاب آن‌ها به این لیست اضافه‌اش کنم. فرض کنید یک هوش موصنوعی ساخته‌شده توسط انسان‌ها سلاح‌های اتمی بشر را علیه او به کار گرفته و کره‌ی زمین را غیرقابل‌سکونت کرده است. حالا فرض کنید بخشی از جمعیت زمین به فضا و ایست‌گاه‌های فضایی پناه برده و بعد از سه نسل، در معرض انقراض به دلیل کم‌بود منابع است و باید راهی برای برگشت به زمین پیدا کند.

توانستید فرض کنید؟ فرض‌تان، نقطه‌ی آغازین داستان این سریال است. صد نفر که به زمین فرستاده می‌شوند تا وضعیت را بسنجند؛ ۱۰۰ نفری که به دلایل مختلف در فضا زندانی بوده‌اند و همگی بسیار جوان هستند.

این سریال در شبکه‌ی CW پخش می‌شود و طرف‌داران زیادی دارد. فقط امیدوارم که سرنوشت باقی سریال‌های پرمخاطب این شبکه را پیدا نکند.

آپدیت: شبکه‌ی پخش‌کننده‌ی سریال اعلام کرد که فصل هفتم، فصل آخر هم خواهد بود.

معرفی سریال the 100
معرفی سریال the 100

 


نوبت شما

اگر فکر می‌کنید سریال علمی تخیلی جذابی را از قلم انداخته‌ام، در کامنت‌ها درموردش بنویسید. شاید لیست را کامل‌تر کردم!

پست را هم‌رسان کنید تا به دست تمام علاقه‌مندان سریال‌های علمی تخیلی برسد.

 

اگر این پست و باقی محتوای وبلاگ را دوست دارید، حمایت از این وبلاگ مستقل را فراموش نکنید.


 

دیدگاهتان را بنویسید