تکنولوژی

آموزش حذف کردن فایل های اضافی اپلیکیشن ها در مک او اس

دیجیاتو

آخرین کلمات کلیدی جستجو شده

 • قیمت پراید
 • بلومبرگ
 • آیفون
 • تست
 • هوآوی
 • s

بیشترین کلمات کلیدی جستجو شده

 • apple8
 • بلومبرگ
 • s
 • اپل
 • OpenAI
 • آیفون
 • موبایل
 • اینستاگرام
 • ویندوز
 • مین
 • متاورس
 • هوآوی
 • oneplus
 • ترسناک
 • تست
 • فولد
 • گوگل
 • تیم کوک

برای حذف نصب یا به زبان دیگر، Uninstall کردن اپلیکیشن ها در مک بوک و آی مک های اپل چند روش ساده وجود دارد. شاید کاربران ویندوز که با سیستم عامل macOS آشنایی قبلی ندارند، با روش های مختلف حذف کردن اپلیکیشن های آشنایی نداشته باشند و حتی این کار را از روش های عجیب و پیچیده انجام بدهند در حالی که بسیار ساده است.

در این مقاله به روش های مختلف حذف کردن اپلیکیشن ها در مک او اس می پردازیم.

اپل در طراحی سیستم عامل macOS تمام تلاشش را کرده که سیستم عاملی یوزر فرندلی و در واقع ساده ارایه کند تا حتی کاربران مبتدی نیز به راحتی استفاده از آن را شروع کنند. اما به هر حال برای کار با این سیستم عامل قدرتمند که امکانات بسیار زیادی دارد، باید مقدمات را آموخت. برای آشنایی مقدماتی با مک او اس که سیستم عامل مدل های مختلف Macbook و iMac است، به مقاله ی زیر مراجعه کنید:

آشنایی با مک او اس، سیستم عامل MacBook و iMac های اپل و بخش های اصلی و تنظیمات آن

در این مقاله صرفاً یک موضوع مهم و ساده را بررسی می کنیم: نحوه ی حذف کردن اپلیکیشن ها. چند روش ساده برای این مهم وجود دارد و بسته به شرایط، یکی از روش ها بهتر از دیگر روش هاست.

فرستادن اپلیکیشن به سطل زباله

قبل از هر چیز به فولدر Applications مراجعه کنید که آیکون تمام اپلیکیشن ها در آن موجود است. به عبارت دیگر اپ مدیریت فایل که Finder نامیده شده را اجرا کنید و در ستون کناری روی فولدر اپلیکیشن ها کلیک کنید.

یک روش اصلی اجرا کردن اپلیکیشن ها در مک او اس نیز باز کردن همین فولدر است.

اجرا کردن اپلیکیشن در مک او اس با استفاده از Dock و Spotlight و Launchpad و فولدر Applications

ساده ترین روش حذف کردن اپلیکیشن ها در مک او اس، فرستادن اپلیکیشن به Trash یا سطل زباله است که آیکون آن به صورت پیش فرض روی داک پایین صفحه نمایش داده می شود. می توانید این کار را با روش درگ و دراپ یا به زبان فارسی، گرفتن آیکون اپلیکیشن با کلید چپ موس یا تاچ پد و سپس کشیدن آن روی سطل زباله و رها کردن کلید چپ موس یا تاچ پد انجام بدهید.

برای پاکسازی واقعی می بایست سطل زباله را نیز خالی کنید. کافی است روی آیکون Trash یا سطل زباله که روی Dock پایین صفحه قرار دارد، راست کلیک کنید و گزینه ی Empty Trash را انتخاب کنید.

متأسفانه این روش بسیار ساده موجب پاکسازی کامل همه ی فایل های مربوط به اپلیکیشن نمی شود! در واقع صرفاً فایل اجرا کردن اپلیکیشن حذف می شود اما فایل های وابسته مربوط به اپ در فولدرهایی مثل Library باقی می ماند.

ممکن است حجم فایل های باقی مانده زیاد باشد و پس از مدتی با کمبود حافظه روبرو شوید! روش هایی برای حذف کردن این نوع فایل ها وجود دارد، بهتر است مقاله ی زیر را مطالعه کنید:

آموزش حذف کردن فایل های اضافی اپلیکیشن ها در مک او اس

آن اینستال کامل اپ و فایل های آن با AppCleaner

برای پاکسازی کامل اپلیکیشن ها در مک او اس، اپلیکیشن های جانبی مختلفی منتشر شده است. کار این اپ ها این است که علاوه بر فایل اصلی اپلیکیشن، فایل های مربوط به آن را که معمولاً در مسیرهای خاصی ذخیره شده را پیدا کرده و حذف می کنند. فولدر Library یکی از این فولدرها است. یکی از اپ های رایگان و قدرتمند در این زمینه، AppCleaner است.

استفاده از اپلیکیشن AppCleaner بسیار ساده است و حذف کردن فایل های پراکنده را به صورت خودکار انجام می دهد. پس از اجرا کردن این برنامه، فضایی خالی نمایش داده می شود. آیکون اپلیکیشن را با روش درگ و دراپ روی این فضای خالی رها کنید و منتظر اسکن و بررسی باشید و در نهایت تمام موارد اضافی را تیک بزنید و روی Remove کلیک کنید تا حذف فایل ها انجام شود.

اپلیکیشن AppCleaner می تواند اپلیکیشن های اصلی مک او اس که محصول اپل هستند را هم حذف کند. لذا برای حذف کردن برنامه هایی مثل iMovie و GarageBand و Pages و غیره می توانید از AppCleaner استفاده کنید. برای نمایش لیستی از این اپ ها، روی دکمه ی List در نوار ابزار کلیک کنید و صبر کنید تا لیست کاملی از اپ های نصب شده نمایان شود. می توانید با قابلیت جستجو سریعاً اپ موردنظر را پیدا کنید و با کلیک روی Remove برای حذف کردن آن اقدام کنید.

با کلیک روی نام اپ ها در AppCleaner، لیستی از تمام فایل های وابسته به اپ نمایش داده می شود. علاوه بر این AppCleaner فایل هایی که حذف کردنشان مشکلی ایجاد نمی کند را به صورت خودکار انتخاب می کند.

دانلود AppCleaner

استفاده از Uninstaller برخی اپلیکیشن ها

برخی از اپلیکیشن های نصب شده روی مک او اس، مثل برنامه های ویندوز فایلی به اسم Uninstaller  دارد که در حقیقت فرآیند حذف نصب را به صورت کامل و خودکار انجام می دهد. در صورت استفاده از این ابزارها، نیازی به پاکسازی دستی فایل های به جا مانده پس از حذف کردن اپلیکیشن نیست چرا که این کار به صورت خودکار مدیریت می شود.

البته همه ی اپلیکیشن ها فایلی برای حذف نصب کردن یا آپدیت کردن ندارند و برخی دیگر پکیجی از ابزارهای مختلف شامل ابزار حذف نصب و ابزار آپدیت کردن دارند که حتی کار را پیچیده تر می کند.

به عنوان مثال اگر محصولات Adobe را نصب کرده باشید، ابزار helper حتی پس از حذف کردن اپلیکیشن اصلی در مک او اس باقی می ماند. در این صورت مجبور می شوید از اپلیکیشن هایی مثل AppCleaner برای حذف کردن همه ی ابزارهای به جا مانده استفاده کنید در حالی که حتی این اپلیکیشن هم گاهی ناموفق است! لذا تنها روشی که در نهایت باقی می ماند، استفاده از Finder و حذف کردن دستی فایل های اضافی است.

برای پیدا کردن ابزار حذف نصب اپلیکیشن ها، می توانید از روش جستجو اقدام کنید. به عبارت دیگر Ctrl + Space را فشار بدهید تا اسپات لایت نمایان شود و نام اپلیکیشن و سپس عبارت uninstaller را جستجو کنید.

حذف کردن فایل های به جا مانده پس از حذف اپ با روش دستی

معمولاً فایل های موردنیاز اپلیکیشن ها در فولدری به اسم Library ذخیره می شود و این احتمال وجود دارد که پس از حذف کردن اپلیکیشن، فایل ها در این محل باقی بماند.

توجه کنید که در صورت پاکسازی فایل های اشتباه، اپلیکیشن مربوطه درست اجرا نمی شود! لذا نباید فایل ها را بدون دانستن اینکه به کدام اپ مربوط می شوند، حذف کرد.

اما روش باز کردن لایبرری و حذف کردن فایل های اضافی: فولدر Library به صورت پیش فرض مخفی است. برای نمایش آن ابتدا Finder  را اجرا کنید و سپس با نگه داشتن دکمه ی Options کیبورد که معادل دکمه ی Alt در کیبوردهای مخصوص ویندوز است، روی گزینه ی Go در منوی بالای صفحه کلیک کنید. در منوی ظاهر شده روی Library کلیک کنید.

برای یافتن فایل های مربوط به یک اپلیکیشن، روی دکمه ی Search کلیک کنید و نام اپ را تایپ کنید. در ادامه برای محدود کردن نتایج به فولدر لایبرری، روی دکمه ی Library که در بالای لیست نتایج نمایش داده شده کلیک کنید. اکنون می توانید فایل هایی که به نظر اضافی است را با روش گرفتن و رها کردن به سطل زباله بفرستید.

حذف کردن ساده و کامل اپ های مک با AppTrap

اگر از کاربرانی هستید که مرتباً اپلیکیشن جدید دانلود و نصب می کنند و پس از مدتی آن را حذف می کنند، بهتر است فرآیند حذف اپ و فایل های اضافی را با اتوماسیون، ساده کنید. برای این کار می توانید از AppTrap استفاده کنید.

اپلیکیشن رایگان و جالبی به اسم AppTrap در حقیقت قابلیت های AppCleaner را در سیستم عامل مک او اس مجتمع می کند. به عبارت دیگر زمانی که آیکون اپی را روی آیکون سطل زباله در Dock پایین صفحه رها می کنید، اپلیکیشن مثل قبل دیلیت نمی شود بلکه پیامی نمایش داده می شود و از شما سوال می شود که آیا می خواهید فایل های وابسته به اپلیکیشن را نیز حذف کنید؟

می توانید روی منوی کرکره ای کلیک کنید و لیست فایل های وابسته به اپلیکیشن را بررسی کنید. تیک موارد اضافی را بزنید و در نهایت روی Move Files کلیک کنید تا فایل ها به سطل زباله فرستاده شود. البته فراموش نکنید که در نهایت سطل زباله را خالی کنید.

دانلود AppTrap

آن اینستال کردن اپ ها به کمک دستورات ترمینال

برای اجرا کردن اپلیکیشن واسط خط دستور یا Terminal، به فولدر Applications و سپس Utilities مراجعه کنید. برای حذف کردن اپ از طریق ترمینال، می توانید دستور زیر را اجرا کنید:

sudo uninstall file://

و سپس آیکون اپلیکیشن را با درگ و دراپ، روی پنجره ی ترمینال رها کنید. به این ترتیب مسیر اپ و نام اپ در انتهای دستور فوق اضافه می شود. به عنوان مثال در مورد مولتی مدیاپلیر معروف VLC، مسیر و نام اپ اضافه می شود:

sudo uninstall file:///Applications/vlc.app

اکنون کلید Enter را فشار دهید. در صورت نیاز پسورد حساب کاربری خویش را وارد کنید تا حذف نصب انجام شود.