تکنولوژی

چگونه از ویندوز 10 با حرکات چشم خود یا Eye Control استفاده کنیم؟

در این مقاله به آموزش تغییر رنگ چشم با فتوشاپ می پردازیم. برای انجام این کار، از ابزار Hue/Saturation Adjustment استفاده می کنیم. اگر رنگ خاصی مد نظر شما باشد، با استفاده از این ابزار می توانید آن را انتخاب کنید. اگر هم رنگ خاصی در نظر نداشته باشید، طیف های رنگی مختلف را با استفاده از این ابزار می توانید امتحان کرده تا بالاخره به رنگ دلخواهتان برسید. از سوی دیگر، استفاده از این ابزار آسیبی به عکس اصلی شما نمی رساند، چرا رنگ ها روی یک لایه جداگانه اعمال می شوند. بنابراین، در هر مرحله از آموزش، حتی بعد از به اتمام رسیدن آن، کماکان می توانید به نسخه اصلی عکس به راحتی دسترسی داشته باشید.

  • آموزش گام به گام تغییر رنگ مو در فتوشاپ

این آموزش بر اساس نسخه ی Adobe Photoshop CC تهیه شده است. ولی نسخه های مختلف این نرم افزار تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و با تمام نسخه های جدید آن می توانید این مراحل را پیش بگیرید. در واقع، تمام نسخه های بعد از Photoshop CS6 به خوبی می توانند این کار را انجام دهند. جهت یادگیری و تسلط بیشتر به موضوع تغییر رنگ چشم با فتوشاپ، توصیه می کنیم تمام مراحل را همراه با این آموزش انجام داده و تمرین کنید.

عکس اولیه – از این عکس برای آموزش استفاده می کنیم

چطور رنگ چشم ها را با استفاده از فتوشاپ تغییر دهیم؟

مرحله اول: روی چشم ها زوم کنید

قبل از اینکه کار را شروع کنیم، بهتر است روی قسمت چشم ها زوم کنید تا دسترسی بهتری به آن ها داشته باشیم. کمی جلوتر متوجه لزوم این کار خواهید شد.

  • چطور دو برابر سریع تر با فتوشاپ کار کنیم؟

ابزار Zoom را از بخش پایینی نوار ابزارها (در سمت چپ صفحه) انتخاب کنید. روی قسمت چشم ها چند کلیک کنید تا تصویر کمی زوم شود. برای چپ و راست کردن تصویر زوم شده هم می توانید از ابزار Hand Tool استفاده کنید. این ابزار با فشردن دکمه ی H انتخاب می شود. عکس را در حالتی مثل عکس زیر تنظیم کنید.

روی چشم ها زوم کرده و آن ها را در مرکز صفحه قرار می دهیم

مرحله 2: ابزار Lasso Tool را انتخاب کنید

همانطور که می دانید، قصد داریم تنها رنگ چشم ها را در این عکس تغییر دهیم. بنابراین، در ابتدا لازم است که آن ها را انتخاب کنیم. برای انجام این کار، از ابزار Lasso Tool استفاده می کنیم.

مرحله 3: انتخاب خود را دور چشم ها رسم کنید

با استفاده از این ابزار، شما می توانید یک خط رسم کرده و تمام محیط داخل این خط انتخاب خواهد شد. بنابراین، به آرامی و با دقت، دور تا دور چشم را انتخاب کنید. البته، به تمام محیط چشم احتیاجی نیست و تنها انتخاب بخش عنبیه (بخش گرد و رنگی) چشم کافی است. اگر انتخاب شما خیلی تمیز و دقیق نبود، نگران نباشید. در مراحل بعد آن را تنظیم می  کنیم.

چشم ها را با استفاده از ابزار Lasso Tool انتخاب می کنیم

بعد از اینکه یک چشم را انتخاب کردید، نوبت چشم بعدی است. قبل از انتخاب، حتماً دکمه ی Shift را فشرده و نگه دارید. با این کار، یک علامت + کوچک در کنار نشانگر موس Lasso Tool مشاهده خواهید کرد. نگه داشتن دکمه  ی Shift به فتوشاپ می گوید این انتخاب بخشی را به انتخاب قبلی اضافه می کند. در صورتی که این کار را نکنید، با انجام انتخاب دوم،  انتخاب اول حذف می شود. در پایان این مرحله باید هر دو چشم مانند عکس زیر انتخاب شده باشند.

دکمه Shift را فشرده و چشم دیگر را هم انتخاب کنید

مرحله 4: یک لایه Hue/Saturation Adjustment اضافه کنید

برای تغییر رنگ چشم با فتوشاپ، باید از ابزار Hue/Saturation Adjustment استفاده کنیم. برای انجام این کار، از پایین و سمت راست صفحه، از پنل لایه ها، روی آیکن New Fill or Adjustment Layer کلیک کنید (مطابق عکس).

روی آیکن New Fill or Adjustment Layer کلیک کنید

حالا گزینه ی Hue/Saturation را از میان لیست انتخاب کنید

Hue/Saturation adjustment layer را انتخاب کنید

مرحله 5: گزینه ی «Colorize» را انتخاب کنید

بعد از انجام مرحله ی قبل، گزینه های لایه ی Hue/Saturation Adjustment در صفحه فتوشاپ شما نمایان می شود. مطابق عکس زیر، گزینه ی Colorize را انتخاب کرده و تیک آن را فعال کنید.

گزینه Colorize را از بخش پایینی پنل انتخاب کنید

به محض اینکه این گزینه را فعال کنید، مشاهده خواهید کرد که چشم های سوژه شما قرمز می شوند. احتمالاً رنگ مورد نظر شما قرمز نباشد. بنابراین باید آن را تغییر دهیم.

رنگ چشم ها قرمز می شود

مرحله 6: تغییر رنگ چشم با استفاده از تنظیم گر Hue

برای اینکه رنگ جدیدی را برای چشم ها انتخاب کنید، از بخش Hue  (در همان پنل) استفاده کنید. Hue در واقع همان چیزی است که بیشتر ما به عنوان رنگ واقعی می شناسیم. با تکان دادن مقادیر این بخش مشاهده می کنید که رنگ چشم هم تغییر می کند. Hue طیف های رنگی مختلفی دارد. از قرمز پررنگ در منتهی علیه سمت چپ آغاز شده و رنگ های مثل نارنجی، زرد، سبز، آبی، سرخابی و … را در سمت راست دارد. برای این آموزش، ما مقدار Hue را در حوالی عدد 20 قرار داده و رنگ آبی زیبایی را انتخاب می کنیم. ولی طبعاً شما هر رنگی که بخواهید را می توانید انتخاب کنید.

  • آموزش گام به گام حذف لک و جوش در فتوشاپ

رنگ چشم را با استفاده از نشان گر Hue تغییر دهید

تا به اینجای کار، عکس ما به این شکل زیر درآمده است. ولی احتمالاً متوجه شده باشید که شدت رنگ کمی زیاد و پر رنگ است. بنابراین، در مرحله ی بعد، رنگ را تنظیم می کنیم.

نتیجه تغییر رنگ چشم ها با استفاده از تغییر Hue

مرحله 7: مقدار Saturation لایه رنگی جدید را کاهش دهید

بعد از اینکه رنگ مورد نظر خود را با استفاده از تنظیم گر Hue انتخاب کردید، تنظیم گیر پایینی (Saturation) را به سمت چپ حرکت دهید تا از شدت رنگ کاسته و طبیعی تر شود. مقداری بین 10 تا 15 معمولاً برای Saturation مناسب است.

مقدار saturation را کاهش می دهیم

نتیجه ی کار بعد از کاهش مقدار Saturation به شکل زیر است.

همانطور که  می بینید، رنگ چشم ها حالا طبیعی تر شده است

مرحله 8: حالت Blend Mode را به Color تغییر دهید

دقت کنید که در پنل لایه ها، لایه ی Hue/Saturation Adjustment بالای لایه ی Background قرار گرفته باشد. روی لایه ی Hue/Saturation کلیک کنید. در حالت عادی، Blend Mode روی Normal قرار دارد، یعنی تنظیمات نه  تنها روی رنگ چشم ها، بلکه روی روشنایی و شفافیت هم تاثیر می گذارند. ما قصد داریم که تغییرات ما فقط روی رنگ چشم تاثیر بگذارد. بنابراین، Blend Mode را روی Color قرار می دهیم. این کار را همانند عکس زیر انجام دهید

تنظیم Blend Mode روی حالت Color

تفاوت این دو حالت ممکن است چندان چشمگیر نباشد. ولی با انجام این کار (تنظیم Blend Mode روی Color) باید جزئیات بیشتری از چشم نمایان شوند. همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید، عکس ما حالا شفاف تر، طبیعی تر و با جزئیات بیشتری شده است.

رنگ چشم ها بعد از تغییر Blend Mode

مرحله 9: ماسک لایه را انتخاب و تنظیم کنید

یکی از بهترین ویژگی های لایه های Adjustment در فتوشاپ این است که خودشان به Layer Mask مجهز هستند. شاید خودتان هم متوجه نبودید. ولی از زمان شروع این آموزش و از لحظه اضافه کردن لایه ی Hue/Saturation Adjustment مشغول استفاده از Layer Mask نیز هستیم. در واقع، فتوشاپ به صورت خودکار و با استفاده از بخش هایی که با ابزار Lasso Tool انتخاب کرده بودیم (مرحله 3)، یک لایه ماسک ایجاد کرده بود. بنابراین، حالا می توانیم از پنل لایه ها، تصویر بندانگشتی لایه ی ماسک را مشاهده کنیم.

  • آموزش گام به گام اضافه کردن ریش و سبیل در فتوشاپ

دقت کنید که لایه ی ماسک انتخاب شده باشد

همانطور که مشاهده می کنید. بیشتر بخش های این تصویر بندانگشتی با رنگ مشکی پوشیده شده و تنها 2 نقطه ی کوچک سفید هستند. نواحی سیاه رنگ، بخش هایی هستند که لایه ی تنظیم رنگ Hue/Saturation Adjustment در آن ها تاثیری نمی گذارد. به عبارت دیگر، بخش های سیاه  همچنان رنگ اصلی تصویر شما را نشان می دهند. 2 نقطه سفید رنگی که مشاهده می کنید، همان بخش هایی هستند که در مرحله سوم انتخاب کرده بودیم. تنظیمات Hue/Saturation تنها روی همین بخش ها اعمال می شود.

همانطور که در تصویر زیر هم مشاهده می کنید. یک کادر سفید نازک دور تصویر بندانگشتی مشاهده می شود. این یعنی لایه ماسک را انتخاب کرده ایم. اگر این کادر را مشاهده نمی کنید، روی تصویر بندانگشتی کلیک کنید تا لایه ماسک انتخاب شود. حالا به مرحله بعدی می رویم.

  • چگونه در فتوشاپ عکس را به نقاشی تبدیل کنیم؟

مرحله 10: ابزار براش (Brush) را انتخاب کنید

اگر احساس می کنید که انتخاب اولیه شما با استفاده از ابزار Lasso Tool دقیق نبود، در این مرحله باید آن را اصلاح کنیم. احتمال دارد بخش هایی از عنبیه را انتخاب نکرده باشید. شاید هم بخش هایی را هم اشتباهاً بیشتر انتخاب کرده و حالا رنگ سفیدی چشم را نیز تغییر داده اید. توصیه می کنیم کاملاً روی یک چشم زوم کنید تا تمام جزئیات را به دقت تماشا کنید. همانطور که در عکس می بینید، ما کمی در انتخاب زیاده روی کرده بودیم و یک حاشیه آبی رنگ اضافی هم در چشم ایجاد شده است.

بخش هایی از چشم به اشتباه رنگی شده است

برای پاک کردن این بخش های اضافه، تنها کاری که لازم است انجام دهیم، رنگ کردن لایه ی ماسک است. ابزار قلم/براش (Brush) را انتخاب کنید.

انتخاب ابزار قلم

مرحله 11: رنگ مشکی را انتخاب کنید

همانطور که گفتیم، بخش های مشکی در لایه ماسک رنگ عکس اصلی را نشان می دهند. بنابراین، رنگ مشکی را برای قلم خود انتخاب کنید.

نکته تکمیلی: همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید. فتوشاپ امکان انتخاب همزمان 2 رنگ به شما می دهد. یکی از آن ها Foreground و دیگری Background نام دارد. با فشردن دکمه ی D، تنظیمات رنگ ها ریست شده و روی ترکیب پیش فرض سیاه/سفید بازمی گردند. رنگ foreground بالا سمت چپ، و رنگ Background پایین سمت راست است. توجه داشته باشید که فتوشاپ برای ابزار براش/قلم از رنگ Foreground استفاده می کند.

با فشردن دکمه x هم می توانید این دو رنگ را با یکدیگر جابجا کنید.

مرحله 12: اطراف عنبیه را با رنگ مشکی نقاشی کنید

روی هرکدام از چشم ها کاملاً زوم کنید و اطراف آن ها را با دقت با قلم مشکی رنگ نقاشی کنید. برای اینکه نتایج بهتر و دقیق تری به دست بیاورید، توصیه می کنیم اندازه ی قلم را خیلی بزرگ انتخاب نکنید. اندازه قلم را می توانید با استفاده از دکمه های ] و [ انتخاب کنید. اگر روی صفحه راست-کلیک کنید هم صحفه ای برای انتخاب تنظیمات مربوط به قلم نمایش داده خواهد شد.

اطراف عنبیه را با رنگ مشکی نقاشی کنید

از آنجایی که مشغول نقاشی روی لایه ی ماسک هستیم، انتظار نداشته باشید که بخش هایی که نقاشی می کنید مشکی شوند! همانطور ک گفتیم، بخش های مشکی تنظیمات اصلی را نشان می دهند و ما تنها قصد داریم لایه ی ماسک خودمان را تنظیم و دقیق کنیم.

علاوه بر این، ما طبعاً  نمی خواهیم مردم چشم را هم رنگی کنیم! بنابراین، با استفاده از همین قلم، روی مردمک (بخش مشکی مرکزی چشم) هم کلیک می کنیم تا به رنگ اصلی و طبیعی خود بازگردد.

این کارها را برای هر دو چشم انجام دهید.

با همین قلم، روی سیاهی مرکز مردمک هم کلیک کنید

رفع ایرادات

در طول مرحله ی قبل، اگر اشتباهی کردید و به اشتباه بخشی از ماسک را پاک کردید، می توانید با فشردن دکمه ی X جای رنگ سفید و مشکی را عوض کنید. حالا با قلم سفید روی همان منطقه نقاشی کنید تا دوباره ماسک فعال شود. وقتی اشتباه را اصلاح کردید، دوباره دکمه x را بزنید تا رنگ foreground  مشکی شود.

نمایش/عدم نمایش لایه

البته، در تمام مسیر، با فشردن دکمه ی Control + Z می توانید یک قدم به عقب برگردید.

مقایسه رنگ اصلی چشم با رنگ جدید

برای اینکه بتوانید رنگ اصلی را با رنگ جدید مقایسه کنید، همانند عکس زیر، لایه ی Hue/Saturation adjustment  را غیرفعال کنید. با غیرفعال کردن این لایه، تصویر اصلی را مشاهده خواهید کرد. شما مجدداً  می توانید لایه را فعال کرده تا رنگ جدید نمایش داده شود.

رنگ اولیه چشم ها

رنگ جدید چشم ها

همانطور که مشاهده کردید، تغییر رنگ چشم با فتوشاپ کار دشواری نیست. ما این کار را با استفاده از لایه Hue/Saturation Adjustmentانجام دادیم. ولی روش  های دیگری هم برای انجام این کار وجود دارد.

منبع: PhotoshopEssentials

نسخه ی 1803 ویندوز 10 از قابلیت جدیدی برای رهگیری حرکت چشم رونمایی کرده که به شما اجازه می دهد نشانگر موس خود را با چشم کنترل نموده، با کمک کیبورد مجازی سیستم تایپ کنید و حتی با استفاده از قابلیت تبدیل متن به کلام با دیگران ارتباط برقرار نمایید.

این ویژگی برای افراد معلول که به همیاری های خاص نیاز دارند ارائه شده و برای عمل کردن به یک دوربین سخت افزاری نیاز دارد.

در این مقاله با سیاره ی آی تی همراه باشید تا با هم ببینیم که چگونه می توانیم از قابلیت Eye Control در ویندوز 10 استفاده کنیم.

لیست دستگاه هایی که از ویژگی Eye Control پشتیبانی می کنند:

همان طور که گفتیم، این ویژگی با سخت افزارهای مخصوص کار می کند و تنها با چند دستگاه خاص سازگاری دارد. قابلیت کنترل از طریق حرکات چشم برای کامپیوترها و لپ هایی که از محصولات شرکت EyeTech و Tobii بهره می برند، پشتیبانی می شود. در این میان، شرکت EyeTech فقط دستگاه TM5 Mini را در لیست دستگاه های سازگار خود قرار داده، اما همین لیست برای شرکت Tobii شامل Eye Tracker 4C، EyeX، Dynavox PCEye Plus، EyeMobile Mini & Plus، PCEye Mini، Explore و I-Series+ می شود.

این دستگاه ها تلاش می کنند بفهمند شما به کجا نگاه می کنید، تا بتوانند آن را به نشانگر موس منتقل کنند. در قدم بعد، با حرکت چشم شما تغییر در محل قرارگیری نشانگر موس هم اعمال می شود.

فعال سازی Eye Control در ویندوز 10

این قابلیت هنوز در مرحله ی بتا قرار دارد، ولی می توانید در اپلیکیشن Settings ویندوز 10 به بخش Ease of Access  و سپس Eye control بروید و با انتخاب Turn on eye control آن را فعال کنید. با این کار برنامه ی LaunchPad باز می شود. این برنامه شبیه کنترل پنلی است که با کمک آن می توانید کارهای مختلف مثل کلیک راست، کلیک چپ، نمایش وظایف و نظایر آن را انجام دهید.

برای انتخاب یکی از دکمه ها از ابزار لانچ پد باید برای مدت زمان مشخصی به آن نگاه کنید. مایکروسافت این روش را Dwelling نامیده و به زمان لازم برای نگاه کردن Dwell Time می گوید. علاوه بر این، اگر می خواهید فیلم ببینید یا کار دیگری انجام دهید و نمی خواهید به طور اتفاقی دکمه ای را انتخاب کنید، می توانید Eye Control را به صورت موقت متوقف نمایید.

چگونه با استفاده از Eye Control موس را کنترل کنیم؟

ابتدا از لانچ پد به دکمه ی Precise mouse خیره شود.

سپس به همان محلی که می خواهید نشانگر موس قرار بگیرد نگاه کنید.

وقتی نشانگر در محل مربوطه قرار گرفت، می توانید عملکرد مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

برای انتخاب گزینه های کلیک راست یا کلیک چپ هم می توانید همین مراحل را به صورت معکوس انجام دهید.

وقتی نگاه خود را از صفحه بردارید، عملیات لغو می شود.

چگونه با Eye Control در صفحات وب و اپلیکیشن اسکرول کنیم؟

برای اسکرول کردن باید از لانچ پد به دکمه ی Scroll خیره شوید. وقتی دکمه فعال شد، با نگاه کردن به پایین و بالا صفحه به سمت پایین یا بالا اسکرول می شود. به همین صورت می توانید به سمت چپ یا راست هم اسکرول کنید. البته اسکرول کردن به این روش نیازمند کمی دقت است، چون هرچه بیشتر به این دکمه ها خیره شوید، سرعت اسکرول افزایش می یابد. بنابراین باید در موقع مناسب نگاه خود را از روی دکمه های مذکور بردارید.

چگونه با Eye Control تایپ کنیم؟

این بار به دکمه ی کیبورد لانچ پد خیره شوید، سپس به کاراکترهایی که می خواهید تایپ شود نگاه کنید. اما قبل از انجام این کار ابتدا کیبورد نرم افزاری سیستم را اجرا نمایید. برای تایپ راحت تر می توانید از پیشنهادات خود کیبورد استفاده کنید، پس حواستان به این پیشنهادها باشد. Eye Control در حال حاضر فقط از زبان انگلیسی پشتیبانی می کند.

این قابلیت امکان کشیدن شکل را هم برای شما فراهم می کند. به این طریق، سرعت تایپ شما افزایش می یابد. برای استفاده از قابلیت کشیدن شکل به سوئیچ Share writing خیره شوید تا این گزینه فعال گردد.

چگونه تنظیمات Eye Control را تغییر دهیم؟

عادت کردن به تنظیمات پیش فرض این ویژگی کمی زمان بر است، به همین خاطر مایکروسافت این امکان را در اختیار شما قرار داده تا بتوانید Dwell Time مربوط به تک تک بخش ها را تنظیم کنید. برای تغییر این مقادیر، به گزینه ی تنظیمات Eye Control خیره شوید تا امکان ویرایش فیلدهای زیر را داشته باشید:

  • Typing dwell time: تنظیم زمان خیره ماندن بر حروف، اعداد و علائم.
  • General dwell time: تنظیم زمان خیره ماندن بر کلیدهای عملکردی، پیش بینی واژه ها و کنترل نشانگر موس.
  • Shape writing: فعال یا غیرفعال سازی قابلیت کشیدن شکل ها.
  • Gaze cursor: این گزینه نشانگری را فعال می کند که محل نگاه شما را به هنگام خیره شدن به قابلیت های Eye Control نشان می دهد.

استفاده از قابلیت تبدیل متن به کلام با Eye Control

اگر می خواهید ببینید چه چیزی در صفحه نوشته شده، می توانید از دکمه ی متن به گفتار که در لانچ پد وجود دارد استفاده کنید. پس به دکمه ی Text-to-speech خیره شوید. سپس برای نوشتن جمله ها از کیبورد استفاده کنید و دکمه ی Play را انتخاب کنید تا متن با صدای بلند خوانده شود.

اگر می خواهید از قابلیت Text-to-speech استفاده کنید شاید بهتر باشد که تنظیمات مربوط به Speech را نیز با توجه به نیازهای خودتان پیکربندی نمایید. برای انجام این کار به مسیر Start  > Settings  > Time & language  > Speech بروید و صوت مورد نظر خود را از منوی Text-to-speech انتخاب کنید.

محدودیت های قابلیت Eye Control

Eye Control بهترین عملکرد خود را در شرایطی نشان می دهد که مثلاً نور شدید آفتاب وجود نداشته باشد، چون ردیابی موقعیت چشم در این حالت ممکن نخواهد بود. علاوه بر این، در صورت استفاده از عینک و لنز هم عملکرد این قابلیت کمی تغییر می کند. از نظر حریم خصوصی نیز باید بگوییم که مایکروسافت تاکنون هیچ چیزی درباره ی اطلاعات ردیابی چشم کاربران گردآوری و ذخیره نکرده است. در آخر شایان ذکر است که Windows 10 S از Eye Control پشتیبانی نمی کند.