پزشکی و سلامت

روش ترک قرص های خواب اور

مصرف داروهای خواب آور به شکل متفاوتی باعث ایجاد اعتیاد می شود. عموما مصرف کنندگان انواع داروهای خواب آور به دلیل مصرف طولانی آن ها، همواره توانایی قطع آن را ندارند و باید با عوارض و مشکلات ناشی از مصرف آن دست و پنجه نرم کنند. توصیه می کنیم به هیچ عنوان به صورت خودسرانه در منزل اقدام به ترک داروهای خواب آور نکنید!

بنا به دلایل مختلفی ممکن است دچار اختلالات خواب شوید و در پی آن اقدام به مصرف انواع داروهای خواب آور کنید که مشخص کردن دوز مصرفی آن نیز باید توسط پزشک متخصص تعیین شود و هرگونه قطع و یا مصرف خودسرانه آن می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد. از این رو در این بخش قصد داریم بدانیم که قطع خودسرانه داروهای خواب آور چه خطراتی را به دنبال دارد؟ با ما همراه باشید.

قرص خواب آور چیست؟

قرص های خواب آور گروهی از دارو ها هستند که به منظور القاء حس خواب آلودگی یا بهبود کیفیت خواب مورد استفاده و مصرف قرار می گیرند. از شایع ترین خواب آور ها می توان به بنزودیازپین ها (benzodiazepines) و باربیتورات ها (barbiturates) اشاره نمود که در دیازپام، اگزازپام، ملاتونین، لورازپام، فلورازپام و کلردیازپوکساید مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از قرص ها هم مانند آلپرازولام برای کاهش اضطراب تجویز می شوند. 

قرص آلپرازولام با نام تجاری زاناکس نیز شناخته می شود. آلپرازولام در گروه داروهای بنزودیازپینی قرار می گیرد. بسیاری از پزشکان داروی آلپرازولام را برای یک دوره چهار هفته ای یا بیشتر با هدف مدیریت اختلال ها و علائم اضطراب تجویز می کنند. چنانچه دستور مصرف توصیه شده از سوی پزشک رعایت شود، اکثر بیماران دوره درمان با آلپرازولام را بدون هیچ مشکلی به پایان می رسانند. با این حال برخی بیماران به اثر آرامبخشی آلپرازولام وابسته می شوند. چنانچه مصرف این دارو بیشتر از مدت زمان توصیه شده از سوی پزشک ادامه داده شود، دارو وابستگی جسمی و روحی ایجاد می کند. در این زمان احتمال دارد که مصرف کنندگان برای این که بتوانند مصرف آلپرازولام را قطع کنند و بدون این دارو به زندگی خود ادامه دهند، به درمان ترک اعتیاد قرص آلپرازولام نیاز پیدا کنند.

عوارض مصرف قرص های خواب آور چیست؟

میزان مصرف قرص های خواب آور چنانچه در حد نرمال و طبیعی متناسب با تجویز پزشک باشد، خطرات کمی را برای شما به همراه نخواهد داشت. از شایع ترین عوارض مصرف قرص های خواب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن دست ها، پاها و بازوها
 • افزایش یا کاهش اشتها
 • یبوست
 • اسهال
 • مشکل در حفظ تعادل
 • سرگیجه
 • احساس خواب آلودگی در طول روز
 • خشکی دهان و گلو
 • نفخ
 • سردرد
 • سوزش معده
 • اختلال در عملکردهای روزانه
 • اختلال در حافظه و تمرکز
 • معده درد
 • لرزش غیرقابل کنترل برخی از اعضاء بدن
 • رویاهای غیرمعمول
 • ضعف

عوارض قطع کردن ناگهانی قرص های خواب

افراد مختلفی هستند که به دلیل اختلالات خواب و اعصاب و روان اقدام به مصرف قرص های خواب در طی چندین سال اخیر نموده اند. این افراد چنانچه بخواهند به صورت یکباره، اقدام به ترک مصرف قرص خواب کنند، عوارض شدیدی گریبان گیر آن ها خواهد شد. از شایع ترین این عوارض می توان به تعریق، بروز ترس و ناآرامی و خشونت و تعادل نداشتن دیدن کابوس های وحشتناک و بی خوابی و حتی مرگ اشاره نمود.

توصیه ما این است که به جای قطع یکباره آن، میزان مصرف قرص های خواب آور خود را تا حد ممکن کاهش دهید که البته این مورد باید تحت نظر پزشک قرار بگیرد. اطلاعات بیشتر را می توانید در سایت https://drjavadiclinic.com/ مشاهده کنید و هر نوع رفتار خودسرانه در این خصوص می تواند عوارض قطع ناگهانی آن ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

چه روشی برای قطع مصرف قرص های خواب آور پیشنهاد می شود؟

مصرف قرص های خواب آور به میزان طولانی اعتیاد آور است و قطع یکباره آن می تواند منجر به بروز مشکلات مختلفی در شما شود از این رو قطع خودسرانه آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بهتر است در این خصوص حتما با پزشک خود در این زمینه مشورت های لازم را داشته باشید تا بتوانید از عوارض عدم مصرف قرص های خواب آور جلوگیری کنید.

با این حال هیچ روش درست و منطقی دیگری غیر از مراجعه به پزشک پیشنهاد نمی شود چرا که ترک اعتیاد به مصرف قرص های خواب آور، اختلالات متنوع و مختلف دیگری را برای شما به وجود خواهد آورد. از جمله این اختلالات می توان به پرخاشگری، پرخوری، ضعف اعصاب و سایر موارد دیگر اشاره نمود که باعث رنجش شما و اطرافیان شما خواهد شد.

چطور با استفاده از درمان های خانگی بتوانیم میزان عوارض ناشی از مصرف قرص های خواب آور را کاهش دهیم؟

اگر در حال حاضر مصرف انواع داروهای خواب آور را قطع نموده اید، می توانید با استفاده از روش های جایگزین خانگی، اثرات ناشی از مصرف آن را کاهش دهید. یکی از روش های مناسب، تغییر سبک زندگی است. این روش بسیار کارآمد و کافی به منظور قطع اختلالات خواب است و می تواند در زمان بی خوابی بسیار موثر باشد. این عوامل به شرح زیر است:

 1. در زمان خواب آلودگی به تنهایی وارد تخت شوید.
 2. اگر به انجام فعالیت هایی همچون مطالعه، تماشای تلویزیون یا غذا خوردن می پردازید، خارج از اتاق خواب آن را انجام دهید.
 3. تا حد ممکن، ساعت خواب و بیداری خود را تنظیم کنید.
 4. تا حد ممکن، استرس و اضطراب را کاهش دهید. کاهش استرس و اضطراب می تواند بر روی خواب ایده آل و آرام کمک قابل توجهی کند.
 5. مصرف دخانیات را به حداقل برسانید.
 6. مصرف الکل را به حداقل برسانید و در صورت لزوم آن را حذف کنید.
 7. مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین دار را به حداقل برسانید. مصرف انواع نوشیدنی های کافئین دار 6 ساعت قبل از خواب می تواند اختلالات خواب را برای شما در پی داشته باشد.
 8. ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید و به میزان 20 الی 30 دقیقه، ورزش کنید.
 9. وعده غذایی خود را تنظیم کنید.

آیا داروهای خواب آور گیاهی می توانند جایگزین مناسبی برای داروهای خواب آور باشند؟

داروهای خواب آور گیاهی در بازار انواع متفاوت و مختلفی دارند، از این رو توصیه نمی شود بدون تحقیق و بررسی تخصصی اقدام به تهیه و خرید آن ها کنید. بهتر است در این خصوص نیز با پزشک متخصص خود در این زمینه گفتگو کنید تا در صورت لزوم، به جای قطع داروهای خواب آور به مصرف داروهای خواب آور گیاهی روی بیاورید! اما توصیه ما این است که با روش های متفاوت سعی بر عدم مصرف داروهای خواب آور کنید.

جمع بندی:

مصرف داروهای خواب آور به شکل متفاوتی باعث ایجاد اعتیاد می شود. عموما مصرف کنندگان انواع داروهای خواب آور به دلیل مصرف طولانی آن ها، همواره توانایی قطع آن را ندارند و باید با عوارض و مشکلات ناشی از مصرف آن دست و پنجه نرم کنند. توصیه می کنیم به هیچ عنوان به صورت خودسرانه در منزل اقدام به ترک داروهای خواب آور نکنید! چراکه عواقب قطع یکباره آن، بسیار خطرناک تر از مصرف آن است و حتی می تواند شما را به کام مرگ بکشاند.

در این خصوص بهتر است از یک پزشک متخصص در این زمینه، مشورت های لازمه را داشته باشید و دوز مصرفی خود را متناسب با نظر پزشک، افزایش یا کاهش دهید. توصیه این است که به صورت مداوم، میزان مصرف را کم کنید نه به صورت یکباره!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ترک قرص خواب

افراد ممکن است بی خوابی کوتاه مدت را با استفاده از داروهای خواب آور با موفقیت درمان کنند، اما بسیاری از این افراد به آن وابسته می شوند. تقریباً 38 میلیون نسخه برای زولپیدم  (Ambien) بین سال های 2006 و 2011 نوشته شده است. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که نمی توانند به داروهای خواب آور معتاد شوند و حتی برخی ادعا می کنند که این اطلاعات را از پزشک خود گرفته اند. با این حال، برخی از افراد بدون کمک قرص خواب قادر به خواب نیستند. با افزایش مقاومت بدن نسبت به دارو، بسیاری دریافتند که برای دستیابی به اثر مطلوب نیاز به دوزهای بیشتری دارند.

در واقع افراد تا زمانی که مصرف داروهای خواب خود را متوقف نکنند، نمی فهمند که به آن وابسته شده اند و یا احتمالا به آن اعتیاد پیدا کرده اند. پس از قطع مصرف ناگهان علائم ترک را تجربه می کنند که نشانه ای از وابستگی و اعتیاد است. سایر علائم مصرف قرص خواب از کنترل خارج شده است:

 • داشتن چندین تلاش ناموفق برای ترک
 • هوس مصرف داروهای خواب آور
 • مراجعه به بیش از یک پزشک برای پر کردن مجدد نسخه
 • ادامه مصرف قرص با وجود عواقب منفی
 • از دست دادن حافظه از طریق قرص ها

اعتیاد می تواند در رفتارهای مختلف ایجاد شود و بروز کند، از جمله در مواردی که فرد دوز خود را بدون مشورت با پزشک افزایش می دهد یا اشتیاق مداوم و تمایل به استفاده از داروی مورد علاقه خود را افزایش می دهد.

درک عملکرد قرص های خواب آور

فهرست

 • 1 درک عملکرد قرص های خواب آور
 • 2 اثرات قرص خواب آور و سو مصرف
 • 3 علائم ترک قرص خواب
 • 4 طول مدت ترک قرص خواب آور
 • 5  ترک قرص خواب

اطلاعات بیشترمرفین و چالش های ترک: تجربه ها و راهنمایی ها برای مواجهه با فرآیند

قرص های خواب آور در دسته داروهایی قرار می گیرند که به آرامبخش ها معروف هستند. این دسته همچنین شامل باربیتورات ها و بنزودیازپین ها مانند زاناکس است. برخلاف سایر داروهای این گروه، قرص های خواب آور غیر بنزودیازپین هستند. آنها معمولا به عنوان “داروهای ” z شناخته می شوند زیرا باعث خواب می شوند. رایج ترین قرص های خواب عبارتند از:

 • آمبین (زولپیدم)
 • سوناتا (زالپلون)
 • لونستا (ازوپیکلون)

اگرچه بیشتر قرص های خواب آور غیر بنزودیازپین آرایش مولکولی متفاوتی دارند، اما همه آنها دارای اثرات مشابه هستند. قرص های خواب آور به همان گیرنده های GABA در مغز مانند بنزودیازپین ها متصل می شوند، اما اعتقاد بر این است که اثرات جانبی کمتری دارند.

اثرات قرص خواب آور و سو مصرف

بیشتر پزشکان فقط داروهای خواب آور را برای استفاده کوتاه مدت تجویز می کنند. پزشکان آنها را برای موارد بی خوابی شدید تجویز می کنند و نه لزوما طبق یک برنامه دقیق مصرف دوز. متأسفانه، بسیاری از افراد هر زمان که در خوابیدن مشکل دارند یا با چیزی در زندگی روبرو می شوند، از قرص های خواب آور استفاده می کنند.

وقتی از داروهای آرامبخش به روشی که پزشک تجویز نکرده است استفاده شود، سو مصرف در نظر گرفته می شود. در دوزهای بالاتر، قرص های خواب آور همان اثر خواب آور و احساس سرخوشی را ایجاد می کنند که مشابه اعتیاد آور آنها، بنزودیازپین ها است. قرص های خواب آور همچنین می توانند اثرات توهم زا در هنگام مصرف دارو در فرد ایجاد کنند اما با میل به خوابیدن مقابله می کند. سایر اثرات قرص های خواب آور عبارتند از:

 • کاهش اضطراب
 • خواب بی رویا
 • عدم هماهنگی
 • سرگیجه
 • سبکی سر
 • توهم

اطلاعات بیشترتأثیر مصرف الکل بر بدن: اثرات جسمی، روانی و راه های مقابله

سو مصرف در قرص خواب برای دانشجویان دبیرستانی و دانشگاهی که فقط به دنبال گذراندن اوقات خوشی هستند نیز افزایش یافته است. این دارو می تواند در مصرف همزمان، اثرات الکل را تشدید کند یا به تنهایی احساس مشابهی ایجاد کند. غالبا، معتادان بهبود یافته از سو مصرف قرص خواب از “بی خوابی برگشتی” یا بی خوابی مرکب رنج می برند که حتی از قبل از شروع مصرف دارو نیز شدیدتر خواهد بود. این یک عارضه جانبی رایج است و نباید به عنوان دلیلی برای ادامه مصرف قرص های خواب آور استفاده شود. خوشبختانه سم زدایی با کمک پزشکی می تواند به حداقل رساندن این علائم و سایر علائم ترک کمک کند و اغلب بسیار آسان می شود. متخصصین و مشاورین در مرکز ترک اعتیاد خانه سپید آماده خدمت رسانی در این مسیر به شما هستند.

علائم ترک قرص خواب

قرص های خواب آور از نظر جسمی و روانی اعتیاد آور هستند. افرادی که از قرص های خواب آور سو مصرف می کنند، می توانند به راحتی به داروها وابسته شوند. ترک اعتیاد به قرص های خواب آور مشکل است زیرا عملکرد بدن کاربر به آنها وابسته می شود. اگر آنها قرص های خواب آور را ترک کنند، بدن آنها سعی می کند که دوباره تنظیم مجدد کند.

در حین ترک، مصرف کنندگان قرص خواب ناراحتی جسمی و روانی را تجربه خواهند کرد. علائم ترک داروهای خواب آور در هر فرد متفاوت است. مصرف کنندگانی که دارای اعتیاد چندگانه و یا اختلالات بهداشت روان به صورت همزمان هستند نیز ممکن است روند ترک جدی تر و پیچیده تری را طی کنند. مبتلایان به اختلالات همزمان ممکن است نیاز به مدت طولانی تری در سم زدایی پزشکی داشته باشند. علائم ترک معمول قرص خواب عبارتند از:

 • اسپاسم بدن
 • تشنج
 • بیخوابی
 • هذیان
 • اضطراب
 • هوس مواد مخدر
 • تحریک پذیری
 • افسردگی
 • گیجی
 • توهم
 • تعریق
 • افزایش ضربان قلب
 • لرزش دست
 • حالت تهوع
 • استفراغ

اطلاعات بیشترترک دیازپام: چگونه از دیازپام جدا شویم و به بهبود روحی برسیم

این علائم تهدید کننده زندگی نیستند، اما یک سم زدایی پزشکی حتی در علائم خفیف ناراحت کننده نیز کمک می کند. در حالی که اطمینان حاصل می کند هیچ چیز در طی روند ترک به سمت اشتباهی نرود.

طول مدت ترک قرص خواب آور

روند ترک، از جمله مدت زمان ترک، برای هر مصرف کننده قرص خواب آور متفاوت است. برای اکثر افراد، علائم ترک طی چند ساعت تا چند روز پس از ترک دارو شروع می شود. علائم به طور کلی پس از حدود یک یا دو هفته کمرنگ می شوند، اما این احتمال وجود دارد که علائم روانشناختی تا چند هفته آینده ادامه پیدا کند. این علائم پایدار به عنوان علائم ترک حاد یا PAWS شناخته می شوند. آنها شامل بی خوابی، اضطراب، تحریک پذیری، تغییرات خلقی و تمرکز ضعیف هستند.

 ترک قرص خواب

درمان اعتیاد به قرص خواب در مراکز درمانی بستری یا سرپایی بیشترین موفقیت را دارد. این برنامه ها با ایجاد یک برنامه درمانی شخصی مبتنی بر مصرف مواد مخدر، سابقه شخصی، سابقه پزشکی و عوامل ریسک فردی به بیماران کمک می کند تا بر اعتیاد خود غلبه کنند. اگر شما یا کسی که دوستش دارید با اعتیاد به قرص خواب دست و پنجه نرم می کنید، همین حالا کمک بگیرید. امروز برای کمک، به یافتن یک مرکز درمان اعتیاد با یک ارائه دهنده درمان صحبت کنید. متخصصین و مشاورین در مرکز ترک اعتیاد خانه سپید آماده خدمت رسانی به شما هستند.