فیلم و سریال

بهترین سریالهای علمی تخیلی خارجی

بهترین سریال های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ ؛ از Alice In Borderland تا Snowpiercer

بله نوبت به بهترین سریال های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ رسید! بخش اعظم سال میلادی که امروز آخرین روز آن است را در داخل خانه هایمان گذراندیم و به همین دلیل دنیای تلویزیون برای قابل اتکا بودن محک سختی را در پیش داشت. خوشبختانه سال ۲۰۲۰ اگر چه سالی تراژیک برای جهانیان بود اما در زمینه محصولات صفحه کوچک دنیای سرگرمی یک موفقیت بزرگ بوده و در کنار تولیدات متعدد شاهد ساخت برخی از بهترین سریال های تمام دوران بودیم. ژانر علمی تخیلی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و تعداد زیادی از سریال های اورجینالی که در سال ۲۰۲۰ ساخته شدند در کنار سریال های دنباله دار گذشته باعث لذت طرفداران ژانر فانتزی شدند.

در سالی که خود بیشتر به یک داستان علمی تخیلی شبیه بود، قابل درک است که یک سری سریال های تلویزیونی جذاب فضا و فرصتی برای مخاطبان ایجاد کردند تا خود را در دنیاهایی جدید و بدور از دنیای ترسناک ۲۰۲۰ غرق نمایند. سریال هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد در سال ۲۰۲۰ آغاز شده اما جایگاه خاص خود را یافته و می توان آن ها را بهترین سریال های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ دانست.

هشدار اسپویل: در طول این مطلب ممکن است بخشی از داستان سریال ها به ناچار اسپویل شود که به خاطر آن پیشاپیش از شما پوزش می طلبیم.

۱۰- Brave New World

سریال علمی تخیلی Brave New World بر اساس یک رمان پرفروش نوشته آلدوس هاکسلی ساخته شده که به مقدار قابل توجهی به منبع اصلی خود وفادار بوده و در عین حال نتیجه یک درام علمی تخیلی هیجان انگیز و جذاب است که با بسیاری از موضوعات پیچیده سر و کار داشته و مجموعه ای از بازی های قوی را در خود دارد. سریال Brave New World داستان دنیایی به اصطلاح آرمانشهری را روایت می کند که قوانین سختگیرانه تک همسری در آن جاری بوده و ساختار اجتماعی نیز سلسله مراتبی است. شهروندان لندنی به شکل مصنوعی متولد شده و به سمت یک سلسله مراتب جفتی هدایت می شوند که مسیر شغلی و زندگی آن ها را تعیین می کند.

با این وجود، گروهی از اعضای این جامعه نظم موجود را به چالش می کشند که آن ها را به مسیر عشق ممنوعه و انقلاب می برد. کتابی که این سریال بر اساس آن ساخته شده کتابی بسیار تاثیرگذار و تعمق برانگیز بوده و از زمانه داستان علمی تخیلی خود بسیار جلوتر. اگر چه نسخه سریالی نیز از بسیاری از جهات این روح مشابه دارد اما کمی بیش از حد به سمت جذابیت های تلویزیونی متمایل شده و بیشتر به جنبه های جنسیتی داستان پرداخته است. بدون شک این سریال یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ است.

سریال هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد جایگاه خاص خود را یافته و می توان آن ها را بهترین سریال های علمی تخیلی سال 2020 دانست.

۹-Utopia

این بازتفسیر آمریکایی از سریال فانتزی فوق العاده بریتانیایی در سال ۲۰۱۳ به نام Utopia نقص های خاص خود را دارد اما آنقدر جذاب هست که توجه مخاطب را جلب کند، به ویژه برای کسانی که می خواستند چیز بیشتری از آن سریال اورجینال ببینند. سریال علمی تخیلی Utopia که توسط گیلین فلین توسعه یافته یک سریال تاریک و منفی نگر است اما با این وجود یک تجربه علمی تخیلی جذاب است. داستان سریال در مورد زندگی گروهی از نوجوانان است که با یک رمان گرافیک مربوط به یگ فرقه مذهبی زیرزمینی آشنا می شوند. از طریق این کشف است که این گروه خود را ملزم به تلاش برای نجات جهان می بیند، در حالی که توسط یک ارگان دولتی مبهم و بسیار خطرناک در معرض تهدید قرار دارد.

این سریال ارتباطات بسیاری با مسائل امروزی داشته که باعث می شود تماشای آن جذاب و همزمان دشوار باشد. این جنبه تاریک از سریال به آن احساس مهم بودن می دهد که از طریق بازی های خوب شخصیت های اصلی داستان به تصویر می کشیده می شود. سریال Utopia نقاط ضعف خود را دارد و محصول نهایی یک نسخه به نسبت خنثی شده از منبع اصلی است اما این سریال علمی تخیلی بخش زیادی از جذابیت تاریکی که منبع اصلی را منحصربفرد ساخت در خود دارد. سریال علمی تخیلی Utopia ارزش تماشا کردن را دارد اگر چه ادامه انتشار آن کنسل شده و از یک فصل فراتر نخواهد رفت.

سریال هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد جایگاه خاص خود را یافته و می توان آن ها را بهترین سریال های علمی تخیلی سال 2020 دانست.

۸- Snowpiercer

سریال علمی تخیلی Snowpiercer بر اساس همان رمانی ساخته شده که فیلم اورجینالی به همین نام در سال ۲۰۱۳ از روی آن ساخته شده و بسیار مورد تحسین قرار گرفت. سری رمان های گرافیکی Le Transperceneige که توسط ژاک لوب، بنجامین لگراند و ژان مارک روشه نوشته شده یک داستان حقیقتاً اورجینال است که به موضوعات مهمی مانند جایگاه اجتماعی، خشونت و سرکوب می پردازد. سریال مذکور داستان یک دنیای پساآخرالزمانی را روایت می کند که در آن زمین به یک برهوت منجمد تبدیل شده است. در این دنیا شخصیت های سریال در داخل یک قطار دائماً در حال حرکت با نام The Snowpiercer زندگی می کنند که آن ها را از یخبندان بیرون از قطار محافظت کرده اما باعث شده مجبور باشند در یک فضای تنگ و در یک جامعه بدون کنترل مناسب زندگی کنند. در این شرایط به دلیل نابرابری سیاسی و درماندگی طبقات پایین قطار، خشونت در گرفته و تنش به اوج خود می رسد.

سریال علمی تخیلی The Snowpiercer به عنوان یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ ،به بسیاری از دستاوردهای نسخه سینمایی دست یافته و می توان آن را نگاهی جذاب به شکلی خلاصه از نبرد بین طبقات اجتماعی در معنای کاملاً واقعی آن دانست. همچنین تیم بازیگران سریال نیز مملو از نام های شناخته شده است که از آن میان می توان به جنیفر کانلی و دیوید دیگز اشاره کرد که هر دو بازی های جذابی ارائه می دهند. نکته منفی سریال اما احساس کشدار شدن بیش از حد است اگر چه سازندگان کار فوق العاده ای در ایجاد یک ساختار و انگیزه ها در هر اپیزود انجام داده و کلیت داستان یک داستان ساده «ما در برابر آن ها» است و به همین دلیل سریال The Snowpiercer یک داستان ۱۰ اپیزودی است که به نظر می رسد بی دلیل کش داده می شود. شاید سریال بی نقصی نباشد اما The Snowpiercer یک سریال بسیار منحصربفرد است و ارزش تماشا کردن را دارد.

سریال هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد جایگاه خاص خود را یافته و می توان آن ها را بهترین سریال های علمی تخیلی سال 2020 دانست.

۷- Upload

سریال Upload بیشتر شبیه تلاشی برای ساخت یکی از اپیزودهای سریال Black Mirror است اما یک داستان کاملاً جذاب را روایت می کند که تکنولوژی و عرفان را به چالش می کشد در حالی که همزمان کمدی جذاب و قابل درکش را حفظ می کند. این سریال که توسط گرگ دانیلز خالق سریال های The Office و Parks and Recreation ساخته شده، در مورد مردی است که به شکل ناگهانی و ناموقع می میرد و این اجازه را می یابد که شناخت و درک خود را روی یک دنیای مجازی آپلود کند. بعد از این انتقال، او با این قلمرو جدید از وجود کنار آمده، با فرشته همراهش دوست شده و نسبت به دلایل و شرایط مرگش مشکوک می شود.

مفهوم سریال کمی غیراورجینال است زیرا سریال های دیگری نیز تجسمی از دنیای پس از مرگ را به تصویر کشیده اند، همانند سریال Black Mirror. از بسیاری از جهات، تمرکز اصلی سریال بر روی جنبه های کمدی بوده و می توان آن را نسخه دیجیتالی شده سریال The Good Place دانست. اما اگر این موضوعات را کنار بگذاریم و از سریال به خاطر چیزی که هست لذت ببریم، این سریال به مخاطبان خود اجازه می دهد یک تجربه جذاب و بدون خطر داشته باشند که صحبت های متعددی در مورد وابستگی ما به تکنولوژی و تجاری سازی همه چیز خواهد داشت بدون اینکه خیلی در این زمینه مبهم باشد.

سریال هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد جایگاه خاص خود را یافته و می توان آن ها را بهترین سریال های علمی تخیلی سال 2020 دانست.

۶- Alien Worlds

چه چیزی می تواند از یک مستند دیوید آتنبروئی که در فضا رخ می دهد برای فرار از دنیای کرونایی لذت بخش تر و مناسب تر باشد؟ سریال علمی تخیلی Alien Worlds یک داستان بسیار عجیب و غریب دارد که گمان نمی رفت موفق باشد اما جلوه های ویژه فوق العاده و قابل قبول بودن از لحاظ علم باعث شده که این پروژه بسیار جذاب بوده و ارزش تماشا کردن را داشته باشد. Alien Worlds یک داستان تخیلی است که به عنوان واقعیت ارائه می شود که در ان با استفاده از جلوه های ویژه کامپیوتری گونه های حیات محتمل در دیگر دنیاها به تصویر کشیده می شوند. هر اپیزود شما را به مکان جدیدی برده و تشریح می کند که چگونه موجودات فرازمینی و حیات وحش آن زندگی کرده و به چه خطرات و تهدیدهایی مواجه هستند.

اگر چه داستان سریال بسیار تخیلی است اما Alien Worlds یک رویکرد کاملاً درگیر کننده و جذاب برای استفاده از علم فرضیات به منظور نگاه کردن به جهان خود ما دارد و از دانشی که از محیط زیست زمین داریم برای صحبت در مورد فاکتورهای زیست محیطی که می تواند حیات را در سیارات دیگر شکل دهد استفاده می کند. جلوه های بصری سریال حقیقتاً حیرت انگیز بوده و مشخص است که تلاش و بودجه فراوانی صرف ساخت آن شده و نتیجه پایانی یک تجربه منحصربفرد است که باید امتحانش کنید و بدون شک یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ به شمار می آید.

سریال هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد جایگاه خاص خود را یافته و می توان آن ها را بهترین سریال های علمی تخیلی سال 2020 دانست.

۵- The Midnight Gospel

اگر چه ممکن است عکس این موضوع به نظر برسد اما Rick and Morty در زمینه جذابیت و زیبایی کمدی های علمی تخیلی انیمیشنی انحصار مطلق را در دست ندارد. چندین کارتون علمی تخیلی بزرگسالانه دیگر نیز وجود دارند که تصورات انسانی را درک کرده و در این مسیر مخاطب را به خنده می اندازند و سال ۲۰۲۰ با ورود یک رقیب جدید در این عرصه به نام The Midnight Gospel همراه بود که یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ است. این سریال توسط پندلتون وارد و کمدین دانکن تروسل خلق شده و همین دو نفر برای اینکه بدانید استعداد بسیاری پشت ساخت آن وجود داشته کافی است. داستان سریال علمی تخیلی انیمیشنی The Midnight Gospel در مورد یک پادکستر فضایی به نام کلنسی است که از شبیه ساز چندجهانی خود برای سفر به دنیاهای در حال مرگ دیگر و انجام مصاحبه با ساکنان آن ها استفاده می کند.

این سریال بسیار منحصربفرد بوده و از ابزارهای پادکستی گذشته تروسل استفاده کرده و آن ها را به داستان های فانتزی ماجراجویانه تبدیل می کند. انیمیشنی که در برابر چشم مخاطب قرار می گیرد بسیار باکیفیت و خارق العاده بوده و جلوه های بصری شبیه رویاهایی است که با سبک کارتونی خاص وارد ترکیب شده است. علاوه بر این، محتوای سریال نیز بسیار جذاب است و مفهوم سازی مجدد پادکست های تروسل امکان بیشترین خلاقات را فراهم کرده و به خوبی برای این فضا مناسب است. هر دنیا جذابیت و مرکزیت خاص خود را دارد و فضا برای کلیشه های مشهور دنیای علمی تخیلی مانند زامبی ها، شبیه سازها، پیش بینی های مرگ و بسیاری دیگر فراهم است.

سریال هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد جایگاه خاص خود را یافته و می توان آن ها را بهترین سریال های علمی تخیلی سال 2020 دانست.

۴- Star Trek: Picard

فرانچایز Star Trek یکی از بزرگ ترین دارایی های علمی تخیلی تاریخ تلویزیون است و مخاطبان با گزینه های بسیاری در این دنیا مواجه هستند. سال ۲۰۲۰ نیز با انتشار دو پروژه بزرگ در قالب فصل سوم سریال Star Trek: Discovery  از سرویس نتفلیکس و سریال تازه وارد Star Trek: Picard از سرویس آمازون پرایم همراه بود. در حالی که سریال قبلی جذابیت های خاص خودش را داشت اما کیفیتی متغیر داشت. با این وجود Picard موفق شد بدون خراب کردن هیچ نوستالژی، بار دیگر به سراغ تداوم Next Generations برود. این سریال به میراث ژان لوک پیکارد ادامه داده و نهایت عدالت را در حق این شخصیت به اجرا می گذارد.

این سریال همچنین شخصیت های جدیدی را معرفی کرده و شخصیت های محبوب را نیز به شکلی راضی کننده باز می گرداند. اگر چه Star Trek: Picard بی نقص نیست اما یک تجربه نوستالژی بسیار جذاب برای طرفداران این فرانچایز است. طرفداران Star Trek باید انتظار چیزهایی بسیار بهتر از این سریال داشته باشند زیرا فصل اول آن یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ بوده است.

سریال هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد جایگاه خاص خود را یافته و می توان آن ها را بهترین سریال های علمی تخیلی سال 2020 دانست.

۳- Alice In Borderland

اقتباس یک مانگای مشهور به یک سریال لایو اکشن همیشه دستورالعملی برای موفقیت نبوده زیرا اغلب منبع اصلی برای یک فرم انیمیشنی مناسب تر است. با این وجود، اجازه ندهید این قانون کلی شما را از سریال فوق العاده Alice In Borderland دور کند، زیرا این سریال ژاپنی اورجینال که توسط نتفلیکس ساخته شده یک تجربه تماشای جذاب را برای شما رقم خواهد زد که همه جذابیت های مورد علاقه طرفداران مانگا/انیمه و مخاطبان عام را در خود دارد. داستان این سریال علمی تخیلی در مورد گروهی از جوانان ولنگار و خلافکار است که به یکباره به یک دنیای پساآخرالزمانی منتقل می شوند. در این فضای جدید، آن ها باید با انجام یک سری بازی سادیستی زنده بمانند و هر یک از آن ها بر اساس مقدار امتیازی که به دست آورده اند زنده خواهند ماند.

سریال Alice in Borderland انرژی و جذابیت فرانچایز Saw در قالب یک داستان علمی تخیلی را داشته و چالش های آن همگی نسخه های خونین و دیوانه کننده بازی های کلاسیک دوران کودکی است که باعث پرتنش شدن سریال می شود. علاوه بر این، بازی های شخصیت های اصلی سریال نیز بسیار دوست داشتنی بوده و بدین ترتیب هنگام ورودشان به بازی می توان تنش و هیجان را حس کرد. به دلیل ژاپنی بودن سریال شاید برخی با مشکل زیرنویس مواجه باشند اما یک نسخه دوبله شده به زبان انگلیسی از این سریال نیز وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد و بدانید که جذابیت اصلی سریال در اکشن فیزیکی شخصیت های آن نهفته است. سریال Alice in Borderland یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ بوده اگر چه یک سریال متفاوت به شمار می آید. این سریال علمی تخیلی بسیار جذاب و درگیر کننده بوده و مفهومی بسیار سرراست دارد که باعث شده به شدت مورد تحسین قرار بگیرد.

سریال هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد جایگاه خاص خود را یافته و می توان آن ها را بهترین سریال های علمی تخیلی سال 2020 دانست.

۲- Raised By Wolves

هیچ سریالی در حال حاضر در دنیا وجود ندارد که به اندازه سریال علمی تخیلی Raised By Wolves احساس غریب و منحصر بودن را ایجاد کند. این سریال دارای داستانی تعمق برانگیز، جذاب و مسحور کننده است که گزینه های بسیاری برای سرگرم کردن شما دارد در حالی که همزمان شما را گیج می کند. سریال Raised By Wolves به خوبی روی خط بین این دو راه رفته و در تمام طول این مسیر موفق می ماند. این سریال توسط آرون گوزیکوفسکی ساخته شده و نام بزرگ ریدلی اسکات به عنوان کارگردان و تهیه کننده اجرایی را در پشت صحنه می بیند. می توان سبک کاری و میراث علمی تخیلی اسکات را در جای جای سریال دید اما این ویژگی ها آنقدر شما را از کلیت سریال دور نمی کنند که احساس گیجی کنید که باعث می شود مشارکت اسکات در پروژه بیش از پیش به سود آن باشد.

سریال Raised By Wolves داستان دو ربات انسان نما به نام های پدر و مادر را روایت می کند که وظیفه دارند کودکانی را بعد از یک جنگ بزرگ در زمین، در یک سیاره متفاوت بزرگ کنند. خیلی زود این شخصیت ها با چالش هایی که مربوط به بزرگ کردن کودکان است و همچنین وابستگی ها و دیدگاه های مذهبی متفاوت آن ها روبرو می شوند. سریال Raised By Wolves به عنوان یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ به مفاهیم بزرگ کیهانی می پردازد که در ذات خود انسانی هستند. ایده تفرقه در جامعه به دلیل دیدگاه های متفاوت مذهبی و هوش مصنوعی در یک دنیای علمی تخیلی بسیار پیشرفته مورد بحث قرار می گیرد و همزمان نگاهی جذاب به حالت وجودی کنونی همه انسان ها انداخته می شود. همچنین بازی های شخصیت های اصلی نیز بسیار عجیب و جذاب بوده که از آن میان می توان به تراویس فیمل و آماندا کالین اشاره کرد.

سریال هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد جایگاه خاص خود را یافته و می توان آن ها را بهترین سریال های علمی تخیلی سال 2020 دانست.

۱- Tales From The Loop

سریال علمی تخیلی Tales From The Loop بر اساس اثری از سیمون استالنهاگ سوئدی ساخته شده که یک مفهوم بسیار جاه طلبانه بوده و نسخه سریالی آمازون پرایم نیز نهایت تلاش خود را در اجرای عدالت در حق منبع اصلی خود انجام داده است. اثر استالنهاگ نگاهی ترسناک اما زیبا به آینده ای نزدیک است که در آن تکنولوژی رباتیک و کیهانی راهش را به درون زندگی انسانی خواهد یافت. سریالی که بر اساس یک اثر هنری ساخته شده باید ظاهری زیبا داشته باشد در غیر این صورت هیچ معنایی نخواهد داشت و این همان چیزی است که نقطه قوت اصلی سریال Tales From The Loop است. فیلمبرداری سریال بسیار هیجان انگیز بوده و تماشای آن احساس تجسم تصاویر اورجینالی است که سریال بر اساس آن ها ساخته شده است.

سریال Tales From The Loop به عنوان یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی سال ۲۰۲۰ و شاید بهترین آن ها، به شکلی جذاب نوشته شده که حالتی شبه آنتالوژی دارد و هر اپیزود داستانی مجزا را روایت می کند اما در هر اپیزود شاهد بازگشت شخصیت ها و فضاهای قبلی هستیم که دنیا را مرتبط نگه داشته و همزمان امکان جدا بودن اپیزودها از هم برای منحصربفرد بودن را فراهم می سازد. اگر به روایت تصویری سریال دقت داشته باشید می توانید سرنخ ها و اشاراتی در داستان برای مفاهیم بزرگتر را پیدا کنید. کسانی نیز که به دنبال یک سریال علمی تخیلی جذاب و سرگرم کننده برای فرار از قرنطینه کرونایی هستند نیز با دنیایی جذاب روبرو خواهند شد که هیجان بسیاری داشته و یک روایت کاملاً انسانی دارد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ سریال علمی تخیلی برتر یک دهه اخیر تلویزیون؛ از The Mandalorian تا Westworld

۱۰ فیلم علمی تخیلی جذاب و خوش ساخت برای کسانی که به این ژانر علاقه ای ندارند


آیا دنیای موازی، اتفاقات خارق‌العاده علمی و ماجراهای جالب کشف‌نشده برای شما هم چالش‌برانگیز هستند؟ اگر از طرف‌داران سریال‌های علمی ـ تخیلی هستید و به‌دنبال یک سریال ناب می‌گردید، به صفحه درستی هدایت شده‌اید. سریال fringe اثر جی. جی. آبرامز از بهترین سریال‌های علمی ـ تخیلی دنیاست و امتیاز و بازدید خوب این سریال (بیش ‌از ۳۰ میلیون بیننده) نشان‌دهنده این مسئله است. امروز با ما همراه باشید تا این سریال علمی ـ تخیلی پرهیجان را به شما معرفی کنیم.

شناسنامه سریال fringe

 • نام سریال: فرینج (fringe)
 • شروع پخش: سپتامبر ۲۰۰۸
 • کشور سازنده: آمریکا
 • زبان: انگلیسی
 • ژانر: علمی ـ تخیلی
 • رده سنی: ۱۷ سال به بالا
 • کارگردان: جی. جی. آبرامز (Jeffrey Jacob “J. J.” Abrams)
 • بازیگران اصلی: آنا تورو (Anna Charmichael Torv)، جان نوبل (John Noble)، جاشوا جکسون (Joshua Jackson)، جسیکا نیکول (Jasika Nicole)، لنس ردیک (Jasika Nicole)، بلیر براون (Blair Brown)
 • مدت‌زمان: هر قسمت حدودا ۵۰ دقیقه
 • وضعیت: اتمام پخش | ۱۰۰ قسمت | پنج فصل | فصل ششم در آستانه ساخت.
 • رتبه IMDB: امتیاز ۸٫۴
 • رتبه Rottentomato: امتیاز ۹

جوایز و افتخارات

فرینج بیش از ۴۰ بار نامزد دریافت جایزه در زمینه‌ها و جشنواره‌های مختلف شده است. برخی از این جوایز را مرور می‌کنیم:

 • جوایز وس (VES) برای بهترین جلوه‌های تصویری در یک برنامه‌ تلویزیونی (۲۰۰۸)
 • جایزه‌ تلویزیونی ساترن برای بهترین بازیگر زن (۲۰۰۹)
 • جایزه‌ تلویزیونی ساترن برای بهترین بازیگر افتخاری (۲۰۰۹)
 • جایزه‌ بهترین بازیگران تلویزیونی استرالیایی (۲۰۰۹)
 • جایزه‌ اوی (Ewwy) برای بهترین مجموعه‌ تلویزیونی درام (۲۰۰۹)
 • جایزه‌ اوی برای بهترین بازیگر مرد در یک سریال تلویزیونی درام (۲۰۱۰)
 • جایزه‌ بهترین سریال به انتخاب مردم (۲۰۱۱)

خلاصه داستان سریال fringe

سریال فرینج از مرکز جنایی اف‌بی‌آی شعبه بوستون شروع می‌شود. این مرکز بخشی به نام اداره فرینج (Fringe Division) دارد: بخشی سری که مأموران آن مسئول رسیدگی به پرونده‌های سری و غیرمعمول هستند.

الویا دانم یکی از مأموران کلیدی این بخش است. او رفته‌رفته با پرونده‌های جنایی بسیار فرازمینی روبه‌رو می‌شود که تمام آنها ازنظر علمی پاسخ دارند. او برای کشف حقیقت، نیازمند یک دانشمند است که اکنون در بیمارستان روانی بستری شده است. برای آنکه دانم موفق به آزادی این دانشمند (والتر بیشاپ) شود، به کمک پسر والتر یعنی پیتر نیاز دارد که در عراق زندگی می‌کند.

سریال fringe، دنیای موازی

الویا، والتر، پیتر و دستیار والتر (استرید) تیمی تشکیل می‌دهند و با حمایت برویلز تلاش می‌کنند که حقایق را کشف کنند. مهم‌ترین حقیقتی که به آن پی می‌برند، اثرات وجود دنیای موازی، نظریه هیو اورت است. ماجرا که بیشتر پیش می‌رود، راز بزرگی در این تیم چهارنفره کشف می‌شود که گویی آخر راه را به جلو کشیده‌اند. تمام آنچه که این تیم برای کشف آن تلاش می‌کنند، قبلا توسط یکی از آنها تجربه شده است!

هیجان داستان به همین جا ختم نمی‌شود. ماجرای خلق جهان از ابتدا، حفظ جوانی انسان‌ها، به‌وجودآمدن انسان‌های نسل پیشرفته و… از دیگر بخش‌های زیبا و علمی ـ تخیلی این سریال است.

درباره نویسنده، کارگردان و بازیگران اصلی سریال fringe

در ادامه، به‌طور مختصر با کارگردان، نویسنده و چند بازیگر کلیدی سریال fringe آشنا می‌شویم:

کارگردان

جی. جی. آبرامز (Jeffrey Jacob “J. J.” Abrams)

آبرامز کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده موفق آمریکایی و متولد سال ۱۹۶۶ است. او آثار بنامی همچون لاست، فرینج، آلیاس، پیشتازان فضا و انقلاب را در کارنامه دارد. آبرامز برنده جایزه امی و گلدن‌گلوب هم هست.

نویسندگان

جی. جی. آبرامز (Jeffrey Jacob “J. J.” Abrams) و روبرتو ارسی (Roberto Orci‌)

آبرامز که کارگردان سریال هم است، پیش‌تر معرفی شد. روبرتو ارسی، دیگر نویسنده سریال فرینج، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده آمریکایی ـ مکزیکی و متولد سال ۱۹۷۳ است. سایر کارهای به‌نام او عبارت‌اند از: نامحدود؛ اسکورپین؛ خواستگاری؛ چشم عقاب؛ پیشتازان فضا؛ فراتر از پیشتازان فضا؛ مأموریت غیرممکن ۳؛ پیشتازان فضا به‌سوی تاریکی؛ هاوایی فایو ـ زیرو؛ زینا: شاهدخت جنگجو؛ تغییرشکل‌دهندگان: پرایم.

بازیگران سریال fringe

بیشتر بازیگران سریال فرینج در دو شخصیت متفاوت ایفای نقش کرده‌اند: خودشان و همزادشان در دنیای موازی. در ادامه، با چند بازیگر کلیدی این سریال علمی ـ تخیلی آشنا می‌شویم.

بازیگر نقش الیویا دانم، مأمور اف‌بی‌آی و نیز الیویا دانم در جهان موازی

آنا تورو (Anna Charmichael Torv): آنا بازیگری استرالیایی و متولد سال ۱۹۷۹ ملبورن است. او به‌واسطه بازی در فرینج به شهرت رسید. از دیگر آثار این بازیگر می‌توان به کارهایی مانند یقه سفید آبی، شیرهای جوان، نورهای مسافر، دختران مک‌لئود، زندگی مخفی ما، کتاب الهام، شمشیر آسمانی و فرانکشتاین اشاره کرد.

بازیگر نقش والتر بیشاپ، استاد بازنشسته دانشگاه هاروارد و والتر بیشاپ در جهان موازی

جان نوبل (John Noble): جان بازیگر و کارگردان تئاتر استرالیایی و متولد سال ۱۹۴۸ است. او با بازی در سه‌گانه ارباب حلقه‌ها به شهرت جهانی رسید. فیلم دویدن از ترس و سریال پرستاران از دیگر آثار ماندگار جان هستند.

بازیگر نقش پیتر بیشاپ، پسر والتر بیشاب

جاشوا جکسون (Joshua Jackson): جاشوا متولد سال ۱۹۷۸ در کانادا است. او با بازی در سریال اردک‌های قوی به شهرت رسید. از آثار دیگری که جاشوا در آنها نقش‌آفرینی کرده است، می‌توان به ذخیره موردعلاقه و نفرین‌شده اشاره کرد.

بازیگر نقش استرید فارنسوورث، دستیار والتر بیشاپ و استرید فارنسوورث در جهان موازی

جسیکا نیکول (Jasika Nicole): جسیکا بازیگر و طراح اهل برمینگهم آلاباما است. از دیگر آثار معروف جسیکا می‌توان سریال دکتر خوب را نام برد.

بازیگر نقش مأمور فیلیپ برویلز، رئیس بخش فرینج و نقش فیلیپ برویلز در جهان موازی

لنس ردیک (Jasika Nicole): لنس موسیقی‌دان و هنرپیشه آمریکایی متولد سال ۱۹۶۲ است. از دیگر کارهای معروف ردیک می‌توان به هیچی نگو، جان ویک میهمان، سقوط کاخ سفید، خواب آفریقا رو دیدم، جنگل کوچک و هم‌کلاسی قدیمی، انتقام جویان و مرد آهنی اشاره کرد.

دلیل انتخاب و معرفی سریال fringe

سریال فرینج سریالی است که تمام سکانس‌های آن توجیه علمی دارد و دیدن آن دنیای مخاطب را دگرگون می‌کند. مخاطب با دیدن این سریال، اتفافات علمی هیجان‌انگیزی را تجربه می‌کند و هر لحظه برای او شامل قوی‌ترین ترس‌ها و احساس‌ها است: احساس شادی، هیجان، یادگیری و… .

صحنه‌های ناب، دیالوگ‌های قوی، داستان‌های به‌هم‌پیوسته، واقعی نشان داده شدن ماجرا و ترکیب ماهرانه احساس، علم و تخیل از دلایلی هستند که این سریال را لذت‌بخش و دیدنی کرده‌اند؛ برای همین تصمیم گرفتیم این سریال را به شما معرفی کنیم تا علاقه‌مندان به سبک علمی ـ تخیلی با چنین تجربه فوق‌العاده‌ای آشنا بشوند.

این سریال مناسب چه کسانی است؟

سریال فرینج برای رده سنی بالای ۱۷ سال مناسب است. البته اگر فکر می‌کنید به دیدن فیلم‌هایی با صحنه‌های فرازمینی عادت ندارید، حتما لذت دیدن این فیلم با دوستان یا خانواده را تجربه کنید. دیدن این سریال خوب را به علاقه‌مندان سریال‌های علمی ـ تخیلی پیشنهاد می‌کنیم. البته اگر شما دوست‌دار علم فیزیک، زیست و شیمی هستید، حتما آن را دنبال کنید؛ چون هر بار با انواع مطالب علمی فوق‌العاده از این سه علم مواجه خواهید شد.

دیدن این سریال چه تأثیری روی شما خواهد داشت؟

فرینج شما را به دنیای فرازمینی‌ها می‌برد. دیدن آن به شما قدرت علم را نشان می‌دهد: توانایی بشر در کشف حقایق، پذیرش اتفاقات و درک مسائل عجیب. شما بعد از دیدن فرینج، درباره بسیاری از اتفاقاتی که قبل‌تر عجیب می‌دانستید، عادی برخورد خواهید کرد. اثر احساس قوی و ماجرای به‌یادماندنی آن تا مدت‌ها با شما خواهد بود.

سریال fringe

نظرات مخاطبان

درصد زیادی از مخاطبان این سریال از دیدن آن لذت برده و رضایت داشته‌اند. آنها فرینج را سریالی توصیف کرده‌اند که زندگی متفاوتی را برایشان نمایش داده است. از دید مخاطبان، صحنه‌های اکشن و ترکیب هنرمندانه اتفاقات علمی با روابط انسانی و احساسات بشری از ویژگی‌های قوی این سریال است.

اکثریت آنها به پیوستگی حرفه‌ای داستان‌ها و هماهنگی ماجرا اشاره کرده‌اند و این سریال را یک سریال علمی ـ تخیلی بی‌مانند توصیف کرده‌اند.

بر اساس نظرات کاربران، ازبین‌بردن تفاوت‌های غیرمنطقی بین زن و مرد بودن و سفید یا سیاه‌پوست بودن از دیگر ویژگی‌های شاخص این سریال است.

نظرات منتقدان

کارشناسان و منتقدان هم این سریال را تحسین کرده‌اند و خیلی نتوانسته‌اند آن را به چالش بکشند. بااین‌حال بسیاری از آنها معتقدند که سریال دارای صحنه‌های بسیار تکان‌دهنده‌ای است و این حجم از اتفاقات فرازمینی با چنین هزینه‌ای نیاز نبود. درواقع، به‌نظر آنها، کارگردان می‌توانست با ریتم سریع‌تری داستان را شکل دهد. البته این مسئله ازنظر مخاطبان بر روند و کیفیت داستان اثر گذاشته است و عملکرد کارگردان را بیشتر پسندیده‌اند.

گروه دیگری از منتقدان، این پرسش را مطرح کرده‌اند که چرا کلیدی‌ترین نقش‌ها را به بازیگران زن سپرده‌اند. باوجوداین، از دید عموم مخاطبان، همین نقد یک ویژگی شاخص و تأثیرگذار سریال است.

بهترین سایت‌های تماشای آنلاین فیلم و سریال؛ سینما در دستان شما

آیا شما فرینج را دیده‌اید؟ اگر آن را دیده‌اید یا تصمیم دارید ببینید، لطفا نظرات خود را درباره این سریال با ما در میان بگذارید.سریال‌های علمی-تخیلی طی سال‌های گذشته با بررسی مضامینی که سال‌ها ذهن انسان‌ها را به خود مشغول کرده‌‌اند، برخی از بزرگترین فانتزی‌ها،‌ ترس‌ها و آرزوهای بشری را تجسم بخشیده‌اند و نفوذ و تاثیرگذاری‌شان در حال افزایش است.

به لطف بلاک‌باسترهای استودیوی مارول و موفقیت‌شان در گیشه به همراه موفقیت آثار سینمایی جذابی چون «جاذبه» (Gravity) و فیلم‌های مجموعه «جنگ ستارگان» (Star Wars)، ژانر علمی-تخیلی طی سال‌های اخیر محبوبیت فزاینده‌ای یافته و ردپای این محبوبیت را می‌توان در سریال‌های تلویزیونی و علاقه مخاطبان به این مجموعه‌ها هم جست‌وجو کرد.

 • ۲۰ سریال علمی-تخیلی برتر تاریخ

سریال‌های این ژانر برخلاف گذشته هم‌پای سریال‌های جنایی یا پزشکی در جذب مخاطبان موفق عمل کرده‌ و در عین حال گاهی از پتانسیل‌ها و امکانات بیشتر و وسیع‌تری در قصه‌گویی هم برخوردار بوده‌اند. از لایواکشن‌هایی چون «چیزهای عجیب» (Stranger Things) و «مندلورین» (The Mandalorian) گرفته تا انیمیشن‌هایی مثل «ریک و مورتی» (Rick & Morty) محبوب تماشاگران بوده‌اند و فضا را به سمتی سوق داده‌اند که بتوان ادعا کرد در دوران سلطنت سریال‌های علمی-تخیلی به سر می‌بریم.

در این نوشته با بررسی ۲۵ سریال برتر، بهترین سریال‌های علمی-تخیلی قرن ۲۱ تا کنون را مرور کرده‌ایم.

۱- ریک و مورتی (Rick & Morty)

سریال ریک و مورتی

 • خالق سریال: Justin Roiland, Dan Harmon
 • دوره پخش: ۲۰۱۳ تا کنون
 • بازیگران: Justin Roiland, Chris Parnell, Spencer Grammer
 • امتیاز IMDb به سریال: ۹.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵ از ۱۰۰

دان هارمون و جاستین رویلند (صداپیشه هر دو شخصیت ریک و مورتی) سازندگان سریال انیمیشنی «ریک و مورتی» با ساخت این مجموعه تلویزیونی رده‌بندی سنی R به موفقیتی خیره‌کننده دست یافتند که هر سریال دیگری به سختی می‌تواند به آن نزدیک شود.

این سریال علمی-تخیلی کمدی هم‌زمان که لحظاتی بسیار خنده‌دار را برای مخاطب می‌آفریند، گزندگی خاص خود را هم حفظ می‌کند.

سازندگان ریک و مورتی قواعد قصه‌گویی انیمیشن‌های تلویزیونی را زیر پا نمی‌گذارند بلکه با تخیل بی‌پایان و بی‌حد خود مرزهای این نوع سریال‌سازی را پیش می‌برند. داستان این سریال علمی‌-تخیلی که هم‌زمان مسائل خانوادگی را هم در مرکز توجه خود دارد درباره یک دانشمند نابغه (ریک سانچز) معتاد به الکل است که زمان خود را با آزمایش‌های عجیب علمی سپری می‌کند و به عنوان دستیار این ماجراجویی‌های دیوانه‌وار علمی از نوه‌اش مورتی استفاده می‌کند.

۲- چیزهای عجیب (Stranger Things)

سریال چیزهای عجیب

 • خالق سریال: The Duffer Brothers
 • دوره پخش:  ۲۰۱۶ تا کنون
 • بازیگران: Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ از ۱۰۰

اگر برخی از محصولات علمی-تخیلی روزهای اوج اسپیلبرگ را با جهان استیون کینگ و سپس مجموعه علمی-تخیلی «پرونده‌های اکس» (The X-Files) ترکیب کنیم نتیجه آن تولد سریالی چون «چیزهای عجیب» محصول شبکه نتفلیکس خواهد بود.

این مجموعه تلویزیونی پا را از بازی با نوستالژی‌های محبوب دهه ۱۹۸۰ فراتر برد و از طریق آمیختن طرح‌ داستانی پازل‌مانند خود با قهرمان‌هایی قابل باور و دوست‌داشتنی اثری متفاوت را پیش چشم مخاطبان خود ترسیم کرد.

ماجرای سریال در شهری کوچک از ایالت ایندیانا جریان دارد و قصه به دلیل وجود ایده جهان موازی جنبه‌های ترسناکی به خود می‌گیرد. قهرمان‌های فیلم نوجوانانی‌اند که در پیچ و خم طرح داستانی میان مخاطبان و اتفاقات وحشتناکی چون پایان جهان قرار گرفته‌اند.

این سریال کار خود را با فصل اولی تقریبا بی‌عیب و نقص آغاز کرد. فصل دوم پرفراز و نشیب و البته گاهی تکراری بود و فصل سوم بسیار بزرگ و تاثیرگذار از کار درآمد. حال بسیاری از هواداران این مجموعه انتظار فصل چهارم‌ آن را می‎‌کشند که ظاهرا قرار است سال ۲۰۲۲ پخش شود.

۳- ناوبر فضایی گالاکتیکا (Battlestar Galactica)

سریال ناوبر فضایی گالاکتیکا

 • خالق سریال: Ronald D. Moore
 • دوره پخش: ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹
 • بازیگران: Edward James Olmos, Mary McDonnell, Katee Sackhoff
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵ از ۱۰۰

رونالد مور فیلم‌نامه‌نویس سریال «پیشتازان فضا: نسل بعدی» (Star Trek: The Next Generation) سازنده سریال کوتاه «ناوبر فضایی گالاکتیکا» است. این مجموعه در واقع شروع‌مجدد یک مجموعه قدیمی به همین نام بود که اواخر دهه هفتاد پخش شد. داستان سریال درباره رویارویی باقی‌مانده نسل انسان با سایلون‌ها است که رقیب انسان به حساب می‌آیند. این اثر علمی‌-تخیلی که نقطه عطفی در سریال‌های دو دهه اخیر بوده سوال دشوار «معنای انسان بودن چیست» را دوباره و چندباره به شیوه‌های گوناگون طرح می‌کند.

فیلم به مضمون مبارزه برای خیر و درستی در شرایطی که مرزهای میان درست و نادرست مبهم شده است می‌پردازد. سریال با بودجه اندکی آغاز شد اما بازیگران و عوامل فوق‌العاده‌ای داشت که از همان ابتدا درخششان به چشم مخاطب می‌آمد.

همچون همه سریال‌های خوب علمی-تخیلی موضوعات این مجموعه هم مناقشه‌برانگیز و البته بسیار به‌هنگام بودند؛ حتی در حال حاضر پس از گذر بیش از یک دهه از پایان پخش این مجموعه با دیدن آن احساس نمی‌کنیم که اثر قدیمی شده است.

۴- گمشده (Lost)

سریال گمشده

 • خالق سریال: Jeffrey Lieber, J. J. Abrams, Damon Lindelof
 • دوره پخش: ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰
 • بازیگران: Naveen Andrews, Emilie de Ravin, Matthew Fox
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: –

مجموعه «گمشده» یا گمشدگان از جمله مشهورترین سریال‌های تلویزیونی چند دهه اخیر است. شاید بتوان گفت این سریال با شخصیت‌های جذابش و وقایع عجیبی که بر سرشان می‌آمد چنان مخاطبان را درگیر خود کرد که پس از پایان سریال به سختی می‌شد توقع چنین مخاطبانی را دوباره و با سریال‌های دیگر برآورده کرد.

گرچه این مجموعه علمی-تخیلی با فصل پایانی نسبتا ضعیف‌ترش بعضی از هوادارانش را خشمگین کرد و نتوانست یا نخواست به بسیاری از سوال‌های بزرگ و ابهامات اسرارآمیزی که در ذهن مخاطبان پدید آورده بود، پاسخ دهد.

با این وجود نتیجه نهایی، سریالی بود که از نظر سطح سرگرم‌کنندگی بسیار رضایت‌بخش ارزیابی شد و طی سال‌های پخش با هر آنچه قبل از آن پخش شده بود متفاوت به نظر می‌رسید و در سطح دیگری بود. در واقع به دلیل شیوه خاص و موثر قصه‌گویی این سریال است که در حال حاضر و یک دهه پس از پایان پخش آن درباره این مجموعه تلویزیونی می‌خوانیم و می‌نویسیم. شخصیت‌هایی که به سرعت برای ما اهمیت خاصی پیدا می‌کردند و در حالی که هر لحظه ممکن بود با طرح داستان غافلگیر شویم وضعیت این شخصیت‌ها و بازیگران‌شان هم به شدت احساساتی‌مان می‌کردند.

۵- وست‌ورلد (Westworld)

سریال وست‌ورلد

 • خالق سریال: Jonathan Nolan, Lisa Joy
 • دوره پخش: ۲۰۱۶ تا کنون
 • بازیگران: Evan Rachel Wood, Thandiwe Newton, Jeffrey Wright
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۱ از ۱۰۰

اگر طرح داستان پر پیچ‌وخم سریال تلویزیونی «وست‌ورلد» از محصولات شبکه HBO را صرفا پیچیده بنامیم در حق آن جفا کرده‌ایم. این مجموعه اقتباسی است از اثری به همین نام به کارگردانی مایکل کرایتون که سال ۱۹۷۳ اکران شده بود.

در یک نگاه کلی سریال وست‌ورلد یک مجموعه علمی‌-تخیلی خشن و عمیقا درون‌نگرانه است که نشان می‌دهد انسان‌بودن در دنیایی که هوش مصنوعی در حال تسخیرکردن آن است چه معنا و البته چه هزینه‌هایی دارد. همه این‌ها همراه است با مقادیر زیادی تیراندازی‌های خونین و درگیری‌های پرخشونت با مقیاس و هزینه‌ای که از بزرگترین وسترن‌های تاریخ سینما بارها فراتر می‌رود.

گرچه تضاد مرکزی سریال میان انسان و ربات آنقدرها که باید موتور محرک قدرتمندی برای پیشبرد چنین مجموعه‌ای نیست ولی با وجود این موضوع وست‌ورلد هنوز هم یکی از درگیرکننده‌ترین آثار علمی-تخیلی سال‌های اخیر است حتی اگر قصه‌اش بیشتر با تکیه‌بر رمز و راز پیش برود تا با تکیه بر وقایع شخصیت‌محور و درگیرکردن احساسات بیننده (شاید تا حدودی در فصل سوم این نقص کمتر شده باشد).

۶- فایرفلای (Firefly)

سریال فایرفلای

 • خالق سریال: Joss Whedon
 • دوره پخش: ۲۰۰۲
 • بازیگران: Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk
 • امتیاز IMDb به سریال: ۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۷ از ۱۰۰

«فایرفلای» یک وسترن فضایی درباره یک گروه از انسان‌ها است که به منظومه‌ای جدید وارد شده‌اند و برای بقای خود دست به هر کاری (از جمله سرقت) می‌زنند. این گروه به شدت دوست‌داشتنی‌اند و مخاطب را به سرعت درگیر خود می‌کنند.

گرچه سریال آنطور که باید نظر منتقدان را جلب نکرد و نهایتا پس از یک فصل به شکلی زودهنگام لغو شد اما این مجموعه طرفداران زیادی داشت و همین موضوع هم باعث شد استودیوی یونیورسال سال ۲۰۰۵ براساس همین مجموعه فیلم سینمایی «سرنتی» (Serenity) را بسازد.

اگر صحنه‌های اکشن و همه نکات مربوط به فضا و سفینه را در این سریال کنار بگذاریم هنوز هم با اثری مواجه می‌شویم که شخصیت‌های جالب توجهی دارد و نمونه‌هایی از چنین شخصیت‌پردازی‌هایی را پیش از این سریال و حتی پس از آن کمتر دیدیم.

در نهایت نباید از این نکته غافل شد که سازنده سریال فایرفلای جاس ویدون، نویسنده و کارگردان تعدادی از محبوب‌ترین آثار مارول همچون «انتقام‌جویان مارول» (Marvel’s The Avengers) و «انتقام‌جویان: عصر اولتران» (The Avengers: Age of Ultron) بود.

۷- دکتر هو (Doctor Who)

سریال دکتر هو

 • خالق سریال: Sydney Newman, C. E. Webber, Donald Wilson
 • دوره پخش: ۱۹۶۳ تا کنون
 • بازیگران: Jodie Whittaker, Mandip Gill, Peter Capaldi
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰

در حالی که بازی دیوید تننت در نقش دکتر طی اوایل دهه ۲۰۰۰ هنوز هم به شدت محبوب هواداران سریال است، اما این مجموعه تلویزیونی طی یک دهه اخیر هم پر بوده از جذابیت‎‌های تماشایی.

«دکتر هو» یک سریال علمی-تخیلی قدیمی است که از اوایل دهه ۱۹۶۰ تا کنون پخش می‌شود و مربوط به شخصیتی است که به سفرهای درون زمان و فضا می‌پردازد و با دشمنان تمدن می‌جنگد. طی سال‌های اخیر این مجموعه با بودجه بیشتر و نویسندگان خلاق‌تر مانند راسل دیویس دکتر جذاب قصه را به ماجراجویی‌هایی حیرت‌انگیز و خیره‌کننده فرستاده است تا زمین، کهکشان و گاهی هر دو را نجات دهد.

تقریبا بیراه نیست اگر بگوییم هر کدام از مخاطب‌های این سریال بسته به اینکه چه زمانی دیدنش را آغاز کرد‌ه‌اند دکتر محبوب خود را دارند اما دکتر فعلی یعنی جودی ویتاکر اولین دکتر زن مجموعه و ترکیبی تمام‌عیار از هوش و رفتارهای جسورانه یک قهرمان واقعی است.

۸- تورچ وود (Torchwood)

سریال تورچ وود

 • خالق سریال: Russell T Davies
 • دوره پخش: ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱
 • بازیگران: John Barrowman, Eve Myles, Burn Gorman
 • امتیاز IMDb به سریال: ۷.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ از ۱۰۰

«تورچ وود» یکی از اسپین‌آف‌های بسیار موفق دکتر هو است که توانسته به خوبی خود سریال و در مواردی حتی بهتر از آن باشد.

این مجموعه تلویزیونی به محتوای علمی-تخیلی منحصربه‌فرد دکتر هو رنگ‌وبویی متوازن‌تر و البته جسورانه‌تر داده و داستان کاپیتان جک هارکنس و تیمی از متخصصان همراه او را روایت می‌کند که سعی می‌کنند در جبهه‌های نبرد از این جهان در برابر تهدیدها محافظت کنند.

۹- نگهبانان (Watchmen)

سریال نگهبانان

 • خالق سریال: Damon Lindelof
 • دوره پخش: ۲۰۱۹
 • بازیگران: Regina King, Don Johnson, Tim Blake Nelson
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶ از ۱۰۰

دیمون لیندلوف خالق این مجموعه وظیفه دشوار اقتباس، دنباله‌دارکردن و نوعی تفسیرمجدد رمان گرافیکی کلاسیک دی‌سی را برای شرکت HBO برعهده داشت. در نهایت با وجود موانع گوناگون این هنرمند و تیم نویسندگانش به موفقیت خیره‌کننده‌ای دست یافتند که باعث شد این مجموعه تلویزیونی به سرعت در میان یکی از بهترین‌های ژانر علمی-تخیلی جا بگیرد.

سریال «نگهبانان» هم دنباله و هم نوعی ترکیب‌مجدد خط داستانی اصلی است. داستان سریال ۳۰ سال پس از خط داستانی رمان رخ می‌دهد. سریال با ظرافت فراوان و بار احساسی شدیدی ساخته شده و موضوعاتی همچون نژادپرستی و هویت را به شکلی کاوش می‌کند که می‌توان آن را نوعی اعلام جرم علیه تاریخ آمریکا و هشداری درباره آینده آن به حساب آورد.

شیوه پررمز و راز طرح داستانی بسیار موثر از آب درآمده و تقریبا با جلوتر رفتن سریال داستان هم بهتر و جذاب‌تر می‌شود.

۱۰- انجام نشده (undone)

سریال انجام نشده

 • خالق سریال: Raphael Bob-Waksberg, Kate Purdy
 • دوره پخش: ۲۰۱۹ تا کنون
 • بازیگران: Rosa Salazar, Angelique Cabral, Constance Marie
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۸ از ۱۰۰

این مجموعه علمی-تخیلی قدرنادیده از محصولات آمازون پرایم با استفاده از فرایند روتوسکپ، انیمیشن را با لایواکشن در هم آمیخته و تلاش می‌کند داستانی پیچیده و اندوهناک درباره تقدیر، خانواده، غم و عشق را روایت کند.

آلما پس از مرگ پدرش تجربه‌ای نزدیک به مرگ را از سر می‌گذراند؛ این تجربه او را به نقطه‌ای فراتر از زمان و مکان می‌برد و امکان ارتباط با پدرش را برای او فراهم می‌کند. ارتباطی که می‌تواند به او در یافتن حقیقت ماجرا یاری دهد و برای کشف آنچه بر سر پدرش و خودش آمده راهگشا باشد.

این سریال تلویزیونی عناصر ژانر علمی-تخیلی را به خدمت گرفته تا آشفتگی‌های درونی خانواده و معنای عمیق‌تر اندوه را آشکار سازد. ادعای بی‌پایه‌ای نیست اگر بگوییم سه قسمت پایانی این مجموعه تلویزیونی تعدادی از احساسات‌برانگیزترین و عمیق‌ترین قسمت‌هایی‌اند که ممکن است تا به حال در یک سریال تلویزیونی به آن‌ برخورده باشید.

۱۱- فرینج (Fringe)

سریال فرینج

 • خالق سریال: J. J. Abrams, Alex Kurtzman, Roberto Orci
 • دوره پخش: ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳
 • بازیگران: Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ از ۱۰۰

«فرینج» اولین همکاری بزرگ استودیوی فاکس با شرکت بد روبات جی. جی. آبرامز برای ساخت یک سریال علمی-تخیلی بود. سریالی که کمتر مورد توجه قرار گرفته اما پایگاه هواداران سرسخت و متعصبی دارد.

این مجموعه تلویزیونی با فصل اولی آغاز شد که آرام آرام جلو می‌رفت و برای تاثیرگذاری به زمان نیاز داشت. فرینج عناصر فراطبیعی را با یک درام خانوادگی آمیخت و داستان سریال هم یک بعد موازی را در جنگ با جهان انسان‌ها نشان می‌داد.

احتمالا باید شخصیت والتر بیشاپ (با بازی جان نوبل) را که یک پروفسور بازنشسته است قلب تپنده این سریال بدانیم؛ مردی که محبوب‌ترین شخصیت این سریال هم در نظر گرفته می‌شود.

۱۲- من با این وضعیت راحت نیستم (I Am Not Okay with This)

سریال من با این وضعیت راحت نیستم

 • خالق سریال: Jonathan Entwistle, Christy Hall
 • دوره پخش: ۲۰۲۰ تا کنون
 • بازیگران: Sophia Lillis, Wyatt Oleff, Sofia Bryant
 • امتیاز IMDb به سریال: ۷.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ از ۱۰۰

«من با این وضعیت راحت نیستم» از سریال‌های جدید شبکه نتفلیکس براساس کتاب مصوری به همین نام نوشته چارلز فورسمن ساخته شده و می‌توان آن را برداشت ترکیبی هوشمندانه و حساب‌شده‌ای از مردان ایکس مارول و رمان کری اثر استیون کینگ در نظر گرفت.

فیلم عناصر علمی-تخیلی زیادی دارد اما داستان نوجوانی گمشده در جهانی که گویا در آن جایگاه مشخصی ندارد تا حدی این عناصر را پوشش داده. من با این وضعیت راحت نیستم در زمینه ساخت شخصیت‌ها و جهان داستان یک کلاس درس واقعی به حساب می‌آید.

شخصیت اصلی داستان سوای آنکه نیروهای ابرقهرمانی مرموز و خطرناکی کسب می‌کند، نوعی کاوش درونی درباب هویت و جنسیت خود را هم پشت سر می‌گذارد و همین ترکیب از این مجموعه تلویزیونی اثری تماشایی ساخته است.

۱۳- آینه سیاه (Black Mirror)

سریال آینه سیاه

 • خالق سریال: Charlie Brooker
 • دوره پخش: ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹
 • بازیگران: Rory Kinnear, Lenora Crichlow, Jon Hamm
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴ از ۱۰۰

مجموعه تلویزیونی «آینه سیاه» کار خود را از سال ۲۰۱۱ و از شبکه ۴ بریتانیا آغاز کرد و سپس به نتفلیکس منتقل شد و شهرت بیشتری هم پیدا کرد. آینه سیاه معادل مدرن سریالی چون «منطقه گرگ و میش» (The Twilight Zone) است که زمانی بسیار محبوب بود و از اواخر دهه ۱۹۵۰ تا اوایل دهه ۱۹۶۰ پخش شد.

این مجموعه علمی-تخیلی تیره و تار راه‌های جدید و آشفته‌کننده‌ای را برای بررسی موضوعات آشنایی همچون سیاست، خطرهای پیشرفت تکنولوژی و شهرت انتخاب کرده است. در این مجموعه ردپای نویسندگانی چون راد سرلینگ که بابت سریال‌های علمی-تخیلی شناخته شدند پیداست و هم‌زمان تاثیرگذاری بزرگان سینما چون دیوید کراننبرگ هم در شکل‌گیری برخی ایده‌ها آشکار است.

آینه سیاه هم‌زمان جذاب و جسورانه ساخته شده و گرچه بعضی از قسمت‌ها نسبت به بعضی دیگر قدرتمندتر از کار درآمده‌اند اما تاثیر نهایی کل مجموعه بسیار ماندگار است.

۱۴- فلش (The Flash)

سریال فلش

 • خالق سریال: Greg Berlanti, Andrew Kreisberg, Geoff Johns
 • دوره پخش: ۲۰۱۴ تا کنون
 • بازیگران: Grant Gustin, Candice Patton, Danielle Panabaker
 • امتیاز IMDb به سریال: ۷.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹ از ۱۰۰

«فلش» که برگرفته از شخصیت‌های کمیک‌های دی‌سی است به این آثار ابرقهرمانی حجم قابل توجهی شوخ‌طبعی، شخصیت‌پردازی و تاثیر احساسی بخشیده است تا یکی از دوست‌داشتنی‌ترین قهرمان‌های تلویزیونی را خلق کند.

شخصیت اصلی این مجموعه بری آلن (فلش) با بازی گرنت گاستین نه صرفا به دلیل جذابیت‌ها و کاریزمای بازیگر بلکه به دلیل وفاداری ثمربخش به منبع اصلی اقتباس تا حد زیادی به دل مخاطبان می‌نشیند. در واقع این وفاداری تا حدی جسورانه است چرا که سازندگان سریال از برخی محتواهای کتاب‌های مصور که ممکن بود به قدر کافی مناسب به نظر نرسند، نگذشتند و نهایتا نتیجه مثبتی از آن به دست آوردند.

این سریال تلویزیونی نسبت به اقتباس قبلی تلویزیونی از شخصیت فلش که دهه ۱۹۹۰ پخش شد بسیار بهبود یافته گرچه ردپای فرهنگی آن سریال را هم درون خود حفظ کرده است.

۱۵- یتیم سیاه (Orphan Black)

سریال یتیم سیاه

 • خالق سریال: Graeme Manson, John Fawcett
 • دوره پخش: ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷
 • بازیگران: Tatiana Maslany, Dylan Bruce, Jordan Gavaris
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ از ۱۰۰

«یتیم سیاه» به سریال‌های علمی-تخیلی با موضوع کلون‌سازی (شبیه‌سازی) جان تازه‌ای بخشید و تمام انتظارات پیشین را دگرگون کرد.

نبوغ سریال یتیم سیاه اینجاست که یک قهرمان اصلی یا یک نقطه کانونی مشخص ندارد. در عوض فقط با یک بازیگر به شدت مستعد که نقش چندین نسخه از یک کلون را بازی می‌کند مواجه می‌شویم و با داستان‌های حاشیه‌ای پشتیبان و دنیای درونی آفریده‌شده در فیلم‌نامه سریال عمقی مثال‌زدنی پیدا می‌کند.

این مجموعه تلویزیونی تلاش و دست‌وپازدن برای یافتن هویت و یافتن جایگاه در جهانی پر از نسخه‌های مشابه از فرد را دست‌مایه کار قرار می‌دهد گرچه نهایتا در سطح مفهوم‌پردازی قوی‌تر از سطح اجرای ایده عمل کرده است. با این وجود می‌توان ادعا کرد که تماشای سریال یتیم سیاه برای هر علاقه‌مند به سریال‌های علمی-تخیلی ضروری است.

۱۶- ۱۰۰ نفر (The 100)

سریال ۱۰۰ نفر

 • خالق سریال: Jason Rothenberg
 • دوره پخش: ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰
 • بازیگران: Eliza Taylor, Paige Turco, Thomas McDonell
 • امتیاز IMDb به سریال: ۷.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ از ۱۰۰

واقعا اغراق‌آمیز نیست اگر بگوییم سریال «۱۰۰ نفر» شایستگی‌هایی داشت تا در حد و اندازه‌های سریال گمشده مورد توجه قرار بگیرد. البته هواداران سرسخت سریال با این ایده کاملا موافق‌اند. این اکشن علمی‌-تخیلی پساآخرالزمانی که ۱۰۰ سال پس از یک کشتار هسته‌ای که حیات در کره زمین را نابود کرده در جریان است بر گروهی از بازماندگان متمرکز است که در یک ایستگاه فضایی سکونت دارند؛ بازماندگانی که البته سودای بازگشت به خانه را در سر دارند.

داستان این مجموعه تلویزیونی و فضای اسرارآمیز و گیرای آن محصولی جذاب و درگیرکننده را ایجاد کرده که احتمالا درست شبیه به سریال گمشده هوادارانش را از هفته‌ای به هفته‌ای دیگر پر از هیجان نگه می‌داشت.

۱۷- پیشتازان فضا: دیسکاوری (Star Trek: Discovery)

سریال پیشتازان فضا: دیسکاوری

 • خالق سریال: Bryan Fuller, Alex Kurtzman
 • دوره پخش: ۲۰۱۷ تا کنون
 • بازیگران: Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Shazad Latif
 • امتیاز IMDb به سریال: ۷.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴ از ۱۰۰

«پیشتازان فضا: دیسکاوری» اولین سریال تلویزیونی پیشتازان فضا از سال ۲۰۰۵ به بعد این مجموعه را به نقطه اوج خود رساند. داستان سریال حدودا ۱۰ سال پیش از ماموریت‌های اولیه جریان دارد؛ زمانی که بی‌احتیاطی فرمانده مایکل برنهام منجر به جنگی میان فدراسیون متحده سیاره‌ها و امپراتوری کلینگون می‌شود.

سریال پیشتازان فضا: دیسکاوری از نظر رده‌بندی سنی هم از سنت‌های همیشگی فاصله گرفت و به مجموعه با درجه‌بندی سنی R تبدیل شد. گرچه این نکات در حاشیه موفقیت اصلی سریال قرار دارد؛ موفقیتی که سریال آن را مدیون پویایی رابطه میان مایکل و باقی اعضای تیم دوست‌داشتنی‌اش است. جلوه‌های ویژه به کار رفته در پیشتازان فضا: دیسکاوری کیفیت خاصی دارد که آن را هم‌پای فیلم‌های سینمایی قرار می‌دهد و از این نظر هم آن را با نمونه‌های دیگر متمایز می‌کند.

۱۸- عروسک روسی (Russian Doll)

سریال عروسک روسی

 • خالق سریال: Natasha Lyonne, Leslye Headland, Amy Poehler
 • دوره پخش: ۲۰۱۹ تا کنون
 • بازیگران: Natasha Lyonne, Greta Lee, Yul Vazquez
 • امتیاز IMDb به سریال: ۷.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۷ از ۱۰۰

سریال «عروسک روسی» را باید یکی دیگر از موفقیت‌های قابل توجه شرکت نتفلیکس به حساب آورد. اثری بی‌پروا و صمیمانه که از سازوکار روایت‌های آثار علمی-تخیلی بهترین بهره‌برداری ممکن را داشته و عناصر علمی-تخیلی را با عناصر کمدی در هم آمیخته است.

عروسک روسی را باید اثری شبیه به کمدی فانتزی «روز گراندهاگ» (Groundhog Day) در نظر گرفت با این تفاوت که از آن بدبینانه‌تر و تیره‌ و تارتر است. فیلم درباره یک طراح نرم‌افزار است که در یک حلقه زمانی گرفتار شده؛ این وضعیت او را متوجه برخی ظرافت‌های درون زندگی‌اش می‌کند که پیش از آن متوجه‌شان نبوده یا نمی‌خواسته به آن‌ها توجه کند.

نکته جالب درباره سریال عروسک روسی اینجا است که سازندگان راه تازه‌ای برای بیان داستان این حلقه بسته زمان پیدا کرده‌اند و بدون اینکه مجبور باشند مدام وقایع قبلی را تکرار کنند با شیوه‌های خلاقانه‌تر مسیر داستانی این مجموعه را پیش می‌برند.

۱۹- ساکن برج بلند (The Man in the High Castle)

سریال ساکن برج بلند

 • خالق سریال: Frank Spotnitz
 • دوره پخش: ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹
 • بازیگران: Alexa Davalos, Rupert Evans, Luke Kleintank
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴ از ۱۰۰

«ساکن برج بلند» سریالی است برگرفته از رمان فیلیپ کی دیک نوشته شده در سال ۱۹۶۳ که تاریخ جایگزین ترسناکی را درباره جنگ جهانی دوم روایت می‌کند؛ در این تاریخ تخیلی جایگزین نیروهای متحدین برنده جنگ جهانی دوم و نازی‌ها به یکی از سه ابر‌قدرت برتر جهان تبدیل شده‌اند.

این مجموعه تلویزیونی با تمرکز بر یک گروه از افراد از جان گذشته که نوعی نیروی مقاومت را تشکیل داده‌اند، مضامینی چون بیگانه‌هراسی و پارانویای دوران جنگ سرد را می‌کاود.

در این سریال اتحاد میان افراد مدام در حال تغییر است چرا که به سختی می‌توان از حضور افراد خوب در برابر افراد بد حرف زد بلکه باید از صف‌آرایی بدها در برابر بدترها سخن گفت. به هر حال کم‌تر پیش می‌آید که چنین آثاری بتوانند در سطح اجرا و کشاندن بینندگان به دنبال خود موفق عمل کنند.‌ عموم این سریال‌ها در حد همان ایده جذاب اولیه باقی می‌مانند اما ساکن برج بلند از این حد فراتر رفته و با شخصیت‌هایی پخته به مجموعه‌ای اثرگذار تبدیل می‌شود که تنش قابل توجه و درگیرکننده‌ای هم به مخاطبانش وارد می‌کند و آن‌ها را به شدت مشتاق دیدن قسمت‌های بعدی نگه می‌دارد.

۲۰- ناجورها (Misfits)

سریال ناجورها

 • خالق سریال: Howard Overman
 • دوره پخش: ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳
 • بازیگران: Iwan Rheon, Robert Sheehan, Lauren Socha
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰

«ناجورها» هم یکی دیگر از آن دست سریال‌هایی است که حال و هوای آثاری چون «مردان ایکس» (X-Men) و «چهار شگفت‌انگیز» (Fantastic Four) را دارد. فیلم درباره یک تیم ناجور و ناهماهنگ از بزهکاران جوان اروپایی است که هر کدام قدرت‌های منحصربه‌فرد ابرقهرمانی دارند.

این گروه به سرعت مرزهای قدرت‌های جدید خود را کشف می‌کنند اما هم‌زمان در می‌یابند که با توجه به چنین قدرت‌هایی (همچون فناناپذیری و سفر در زمان) مجبورند نوعی زندگی غیرطبیعی را سپری کنند. این مجموعه تلویزیونی عناصر ابرقهرمانی را با بعضی عناصر آشنای دیگر آثار علمی-تخیلی در هم آمیخته و این ترکیب را در کنار مشکلات خاص سال‌های آغازین جوانی به عنوان موتور محرک داستانش به کار می‌گیرد.

۲۱- همتا (Counterpart‎)

سریال همتا

 • خالق سریال: Justin Marks
 • دوره پخش: ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹
 • بازیگران: J. K. Simmons, Olivia Williams, Harry Lloyd
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۱ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۱۰۰ از ۱۰۰

«همتا» یک سریال علمی-تخیلی جاسوسی است که برای لذت‌بردن از آن باید فرصت نسبتا خوبی در اختیارش بگذارید تا به تدریج تاثیرش را بگذارد.

در سریال همتا جی. کی. سیمونز نقش یک افسر اطلاعاتی مستقر در برلین را بازی می‌کند که کشف می‌کند ظرف ۳۰ سال گذشته جهان ما در حال جنگیدن با یک جهان جایگزین بوده است. از این جهان مامورانی از جمله همزاد شخصیت اصلی سریال برای کشتن انسان‌ها فرستاده شده‌اند.

داستان‌سرایی غنی و بی‌پایان سریال با جنبه‌های هیجان‌انگیری که در فیلم‌های جاسوسی مربوط به جنگ سرد سراغ داریم پیش می‌رود و کیفیت بازی‌ها هم به شکلی استثنایی بالا است. فیلم از تئوری‌های توطئه جذاب چنان بهره گرفته که مخاطبان تا به حال شبیهش را ندیده‌اند و از طریق نمایش تخیلاتی بسیار ترسناک و تاریک مخاطبان را دچار واکنش‌های احساسی قدرتمند می‌کند.

۲۲- جنگ ستارگان: جنگ‌های کلون (Star Wars: The Clone Wars‎)

سریال جنگ ستارگان: جنگ‌های کلون

 • خالق سریال: George Lucas
 • دوره پخش: ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰
 • بازیگران: Tom Kane, Matt Lanter, James Arnold Taylor
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ از ۱۰۰

گرچه این مجموعه تلویزیونی انیمیشن از نظر جلوه‌های بصری نسبت به مجموعه‌ انیمیشنی دیگری به همین نام ساخته سال ۲۰۰۳ چندان قدرتمندتر نیست اما این سریال کاوش درگیرکننده‌تری را درون جذاب‌ترین بخش‌های حماسه جنگ ستارگان به تصویر می‌کشد؛ بخش‌هایی که طی دهه‌های گذشته به آن‌ها کمتر پرداخته شده.

داستان این سریال میان دو پیش‌درآمد یعنی «جنگ ستارگان: قسمت دوم – حمله کلون‌ها» و «جنگ ستارگان قسمت سوم: انتقام سیت» جریان دارد. سبک منحصربه‌فرد انیمیشن به کار رفته در سریال احتمالا ممکن است خوشایند بسیاری از مخاطبان نباشد اما به این مجموعه کمک کرده تا سبک بصری خاصی پیدا کند و از طریق آن هویتی متمایز بیابد.

۲۳- فضای گسترده (The Expanse‎)

سریال فضای گسترده

 • خالق سریال: Mark Fergus, Hawk Ostby
 • دوره پخش: ۲۰۱۵ تا کنون
 • بازیگران: Thomas Jane, Steven Strait, Cas Anvar
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ از ۱۰۰

اگر بخواهیم سریال «فضای گسترده» را به یک سریال آشناتر و قدیمی‌تر ژانر علمی-تخیلی شبیه بدانیم باید به مجموعه «بتل‌استار گالکتیکا» (Battlestar Galactica) اشاره کنیم؛ فضای گسترده هم سریالی در همان حال و هوا است و مخاطبی را که داستان پیچیده و پرخشونتش را دنبال کند دست خالی نمی‌گذارد.

این سریال که براساس مجموعه کتاب‌های علمی-تخیلی با همین نام نوشته جیمز اس. ا. کوری ساخته شده طی زمانی ۲۰۰ سال پس از حال حاضر جریان دارد؛‌ زمانی که مستعمرات در منظومه شمسی با یکدیگر تضادورزی‌ها و بحران‌های مداوم را تجربه می‌کنند. در این شرایط شهروندان زمین و مریخ باید برای تضمین بقای تمام بشریت در جبهه‌های جنگ حضور پیدا کنند.

فیلم به شکل مساوی از عناصر علمی-تخیلی، اکشن-ماجراجویی و ویژگی‌های یک تریلر نفس‌گیر بهره گرفته است. همچنین تقابل میان شخصیت‌ها در سریال فضای گسترده با عموم آثار این‌چنینی متفاوت است.

۲۴- ۱۱٫۲۲٫۶۳

سریال ۱۱٫۲۲٫۶۳

 • خالق سریال: Bridget Carpenter
 • دوره پخش: ۲۰۱۶
 • بازیگران: James Franco, Sarah Gadon, Cherry Jones
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳ از ۱۰۰

این سریال قدرنادیده شبکه هولو را بریجیت کارپنتر ساخته و جی. جی. آبرامز و استیون کینگ از جمله تهیه‌کننده‌های اجرایی آن بوده‌اند.

شاید بتوان این محصول را بهترین سریال علمی-تخیلی با مضمون سفر در زمان یا دست کم یکی از بهترین‌ نمونه‌های چنددهه اخیر نامید. این سریال که براساس کتابی به همین نام نوشته استیون کینگ در ۸ قسمت ساخته شده درباره یک معلم است که با سفر در زمان به دهه ۱۹۶۰ بازمی‌گردد تا مانع ترور رییس جمهور آمریکا شود.

هنگامی که از بعضی پیچیدگی‌های اولیه سریال عبور کنید دیگر با داستانی درگیرکننده روبرو خواهید شد که دنبال‌کردنش آسان است و کاملا مخاطبانش را درگیر می‌کند. فیلم یک داستان عاشقانه تراژیک را هم درون روایت تاریخی خود قرار داده که به تدریج نقشی مرکزی پیدا می‌کند.

گرچه بخشی از طرح داستانی نسبت به آنچه از اقتباس‌های مربوط به کتاب‌های استیون کینگ انتظار داریم شتاب‌زده‌تر و کمتر پخته به نظر می‌رسد اما این نواقص در خدمت تاکید بیشتر بر رابطه عاشقانه فیلم ایجاد شده‌اند. این رابطه عاشقانه به شدت جذاب است، تنش و تعلیق قابل توجهی را به مخاطبان وارد می‌کند و کار را با یک ضربه استثنایی به پایان می‌رساند.

۲۵- مندلورین (The Mandalorian)

سریال مندلورین

 • خالق سریال: Jon Favreau
 • دوره پخش: ۲۰۱۹ تا کنون
 • بازیگران: Pedro Pascal, Gina Carano, Giancarlo Esposito
 • امتیاز IMDb به سریال: ۸.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ از ۱۰۰

مندلورین یک سریال وسترن فضایی است؛ اولین سریال لایواکشن در مجموعه جنگ ستارگان که داستان آن پنج سال پس از وقایع «بازگشت جدای» (Return of the Jedi) جریان دارد.

مندلورین از آن دست سریال‌هایی است که در حوزه بصری قوی‌تر از حوزه روایی است. ساختار سریال به شکلی است که در فصل اول تا حدودی به تکرارافتادن روایت‌ را شاهدیم با این وجود شخصیت‌های این مجموعه تلویزیونی تا حد زیادی مخاطبان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.


ما در این مقاله قصد داریم تا ۳۰ مورد از بهترین سریال‌های علمی تخیلی تاریخ تلویزیون را به شما معرفی کنیم؛ از قدیمی‌ترین مجموعه‌ها تا بهترین‌هایی که اخیرا پخش شدند.

یک زمانی تصور اینکه یک سریال علمی تخیلی که مثلا داستان آن در فضا جریان دارد، برای دنیای تلویزیونی ساخته شود و مخاطبان از آن لذت ببرند، خیلی سخت بود. از یک طرف هم بودجه خیلی محدود و کم آن زمان اجازه چنین کاری را به سازندگان نمی‌داد؛ از طرف دیگر هم خیلی‌ها جسارت و شجاعت این را نداشتند که منطقه راحت و امن خود بیرون بیایند و دست به کاری بزنند که مطئن نبودند آیا مخاطبان چنین چیزهایی را در دنیای تلویزیون دوست دارند یا خیر. تاریخ نشان می‌دهد که جین رادنبری در دهه ۱۹۶۰ کاری را انجام داد که خیلی‌ها حتی نمی‌توانستند آن را تصور کنند.

کاملا واضح است که نسخه اصلی سریال Star Trek خیلی از زمان خودش جلوتر بود. اما امروزه دیگر اینطور نیست و سازندگان حسابی جسارت و شجاعت آن را پیدا کردند که هرگونه ایده عجیب و غریب و به اصطلاح علمی تخیلی خود را بسازند و به مخاطبان تلویزیونی نشان دهند؛ امروزه اینطور شده که اتفاقا انجام ندادن این کار، یک چیز عجیب به نظر می‌رسد. مدتی پیش ما در زومجی بهترین فیلم‌های ژانر علمی تخیلی را به شما معرفی کنیم و حالا زمان آن رسیده که به دنیای تلویزیونی سفر کنیم. لازم به ذکر است که این فهرست رتبه‌بندی نشده است و براساس سال تولید مرتب شده‌اند؛ به همین ترتیب هم بالا بودن اثری نسبت به دیگری، اصلا نشانه برتری آن نسبت به سایر نیست. پس با ما همراه باشید.

بهترین سریال های علمی تخیلی تاریخ

تئودور بیکل در سریال The Twilight Zone

۱- سریال The Twilight Zone

منطقه گرگ و میش

خالق: رود استرلینگ

بازیگران: تئودور بیکل، بیل بیکسبی، لیوید بوچنر و غیره

شبکه: CBS

سال ساخت: ۱۹۵۹

خلاصه داستان: در داستان این سریال، مردم عادی خودشان را در موقعیت‌های فوق‌العاده و حیرت‌انگیزی پیدا می‌کنند؛ هر کدام از آن‌ها تلاش می‌کنند تا به یک روش جالب و چشمگیری این موقعیت را حل کنند و از آن شرایط بیرون بیایند.

در میان تمام آثار فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی، منطقه گرگ و میش سریالی است که پیش از دیگر موارد ساخته شده. منطقه گرگ و میش جایی است که در هر لحظه از بعد زمان، فضا یا ذهن وجود دارد… اما همیشه زمانی ظاهر می‌شود که شما کمترین انتظار را دارید. زمانی‌که خودتان را در این قلمرو پیدا کردید که هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد، مراقب باشید که چه چیزی می‌گویید یا چه کاری انجام می‌دهید. تصمیم درست ممکن است به شما کمک کند که راه بازگشت خود را پیدا کنید… برخی اوقات با خوشبختی و ثروت بیشتر. اما تصمیم اشتباه اغلب اوقات باعث می‌شود که شما به جنون و مرگ برسید. حتی ممکن است شما برای همیشه در این بعد گیر بیفتید و هیچ راه خروجی نداشته باشید. از مقابل تابلویی که مقابل شما قرار دارد و نوشته «شما وارد منطقه گرگ و میش می‌شوید»، با دقت عبور کنید.

منطقه گرگ و میش یک سریال آنتولوژی محسوب می‌شود که هر قسمت از آن یک داستان مستقل را نمایش می‌دهد؛ داستانی که شخصیت‌های آن هرکدام با ماجراها و مشکلات خودشان دست‌وپنجه نرم می‌کنند. با اینکه ژانر اصلی این مجموعه علمی تخیلی است، اما ماجراهایی که در آن پیش می‌آید، او را بیشتر به سمت سبک ترسناک و فانتزی سوق می‌دهد. خود سریال در رتبه ۷ فهرست ۱۰۰ مجموعه تلویزیونی برتر تاریخ سایت رولینگ استون قرار دارد. همچنین رتبه ۲۶ را هم در فهرست ۵۰ سریال بزرگ تاریخِ سایت تی‌وی گاید هم از آنِ خود کرده است. چند قسمت از این سریال هم به‌عنوان بهترین و بزرگ‌ترین قسمت‌های تاریخ تلویزیون انتخاب شده است.

بیلی پایپر و کریستوفر اکلستون در سریال doctor who

۲- سریال Doctor Who

دکتر هو

خالق: سیدنی نیومن، سی. ای. وبر و دونالد ویلسون

شبکه: BBC One، BBC HD و BBC One HD

سال ساخت: ۱۹۶۳

امتیاز متاکریتیک: ۷۷ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

خلاصه داستان: یک ارباب زمان به نام دکتر که یک موجود فرازمینی محسوب می‌شود، در قالب یک انسان به سیاره زمین می‌آید. دکتر با یک کشتی فضایی مخصوص که توانایی سفر در زمان را دارد و با اسم تاردیس شناخته می‌شود، دور جهان می‌چرخد.

«فکر می‌کنی همه چیز را دیده‌ای؟ دوباره فکر کن». امکان ندارد که در طی این ۵۷ سالی که از تولد سریال دکتر هو می‌گذرد، شما یک بار هم اسم آن را نشنیده باشید؛ بلکه احتمالا از شنیدن دوباره و دوباره نام آن خسته شده‌اید. اگر تا به امروز وسوسه نشدید که آن را تماشا کنید، پیشنهاد می‌کنم حالا که نام آن را دوباره در فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی دیدید، با چشم خریدارانه‌ای به آن نگاه کنید و یک فرصت به آن بدهید. سریال دکتر هو بخش بزرگ و چشمگیری از فرهنگ عامه مردم انگلیس را تشکیل می‌دهد. البته جامعه بزرگ طرفداران این مجموعه فقط به انگلیس محدود نمی‌شود. دکتر هو از همان روزهای اولی که پخش خود را آغاز کرد تا همین امروز منبع الهام چندین نسل از متخصصان تلویزیونی انگلیسی بوده است.

شاید آن ۵۷ سالی که گفتم، کمی برایتان عجیب باشد. اما این سریال در ابتدا در سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۹ پخش می‌شد. بعد از آن، در سال ۱۹۹۶ برخی‌ها تلاش کردند تا آن را احیا کنند اما نتوانستند موفق باشند. در سال ۲۰۰۵ بود که دوباره ساخت و پخش این مجموعه محبوب آغاز شد. از همان زمان بود که این دنیای بسیار جذاب گسترش پیدا کرد و چندین اثر اسپین آفی مختلف از جمله کتاب‌های کمیک، فیلم‌ها، رمان‌ها، درام‌های صوتی و سریال‌های تلویزیونی از دل آن بیرون آمد. جالب است بدانید که در طی این سال‌ها، چیزی حدود ۱۳ بازیگر نقش دکتر را ایفا کردند؛ این فهرست با ویلیام هارتنل آغاز شد و آخرین بازیگری که این نقش را بازی می‌کند، یک بازیگر حرفه‌ای خانم به نام جودی ویتاکر است.

پاتریک مک‌گوئن در سریال The Prisoner

۳- سریال The Prisoner

زندانی

خالق: پاتریک مک‌گوهان و جورج مارکستاین

بازیگران: پاتریک مک‌گوهان، آنجلو موسکات و پیتر سوانویک

شبکه: ITV

سال ساخت: ۱۹۶۷

امتیاز راتن تومیتوز: ۱۰۰

خلاصه داستان: یک مامور مخفی، بعد از استعفا دادن ربوده می‌شود و به جایی که شبیه به یک دهکده فوق‌العاده آرام است، برده می‌شود؛ اما در حقیقت یک زندان بسیار عجیب است. نگهبانی که این مامور را اسیر کرده، قصد دارد به این طریق از او اطلاعات بگیرد. اما این مامور هیچ اطلاعاتی را فاش نمی‌کند و در عوض تمام تلاش او این است که از آن‌جا فرار کند.

«هیچ انسانی فقط یک عدد نیست». سریال زندانیان یک اثر منحصربه‌فرد برای دنیای تلویزیونی محسوب می‌شود. این مجموعه به موضوعاتی مانند هویت شخصی و آزادی، دموکراسی، آموزش، پیشرفت علمی، هنر و همچنین فناوری می‌پردازد؛ تمام این‌ها در حالی است که هویت اصلی خودش را که یک سریال درام سرگرم‌کننده محسوب می‌شود، همچنان حفظ می‌کند. در طی این هفده قسمت، ما شاهد یک نبرد فرسایشی بین نیروهای بدون چهره در «دهکده» و قوی‌ترین و بااراده‌ترین زندانی آن یعنی شماره ۶ هستیم؛ کسی که بی‌وقفه تلاش می‌کند تا از دست اسیر کنندگان خود فرار کند و در همین حین، فردیت خود را اثبات کند.

تمام موضوعات و مواردی که در این سریال در نظر گرفته شده بود، باعث شد تا به موفقیت زیادی برسد و تا مدت‌ها، منبع الهام بزرگی در ژانر برنامه‌های فانتزی و علمی تخیلی تلویزیونی باشد. این سریال درست از همان زمانی‌که پخش خود را آغاز کرد، توانست گروه بزرگی از مردم را پیرو خودش بکند و طرافداران زیادی داشته باشد. چند سال بعد از پخش این مجموعه یعنی در سال ۲۰۰۹، یک بازسازی ۶ قسمتی از آن ساخته شد که در شبکه‌ای‌ام‌سی به روی آنتن رفت. اما قاعدتا نتوانست به محبوبیت مجموعه اصلی برسد.

شخصیت و ربات‌های انیمیشن سریالی Mobile Suit Gundam

۴- سریال Mobile Suit Gundam

موبایل سوت گاندام

خالق: یوشیوکی تومینو

صداپیشگان: هیروتاکا سوزوکی، تورو فورویا و توشیو فوروکاوا

شبکه: Nagoya TV

سال ساخت: ۱۹۷۹

خلاصه داستان: در جنگی که بین فدراسیون زمین و زئون برگزار شده بود، یک گروه جوان و بی‌تجربه خودشان را در یک سفینه فضایی جدید می‌بینند. آن‌ها از صمیم قلب امیدوار هستند که بتوانند به واسطه Gundam، یک ربات انسان‌نمای غول پیکر و همچنین خلبان نوجوان و بااستعداد آن، از این درگیری جان سالم به در ببرند.

موبایل سوت گاندام، اولین اثر در مجموعه بسیار محبوب خودش محسوب می‌شود؛ اثری که بعد از اتمام پخش، به طرق مختلف در قالب دنباله‌ها و اسپین آف‌های مختلف، مورد اقتباس قرار گرفت. این انیمه سریالی که تنها ۱ فصل و ۴۳ قسمت داشت، در سال ۱۹۸۱ وارد فرایند تدوین دوباره شد و در قالب سه فیلم در سینماها به نمایش درآمد. با اینکه در ابتدا این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی امتیاز خیلی پایینی را دریافت کرد و همین منجر به کنسل شدنش شد، معرفی همان ربات انسانی و همچنین پخش دوباره آن در سینماها، باعث شد که یک مجموعه خیلی بزرگ و دیوانه‌وار از دل آن بیرون بیاید.

این انیمه بیشتر از هر چیزی به خاطر نحوه به تصویر کشیدن آن ربات‌های انسان‌نما و همچنین خلبان‌های آن که یک سری سربازهای معمولی بودند، شهرت و محبوبیت به‌دست آورد؛ برعکس نسخه‌ها و سبک‌های قبلی که خلبان‌ها را قهرمان و ربات‌های خیلی بزرگ آن‌ها را هم ابرقهرمان به تصویر می‌کشیدند. نسخه ابتدایی داستان این سریال خیلی تاریک‌تر از نسخه فعلی بود؛ به‌عنوان مثال تومینو قصد دارد که در طی ماجرا، آمورو را بکشد و از داستان حذف کند. اما خب نسخه نهایی تفاوت زیادی با نسخه ابتدایی دارد.

پاتریک استوارت در فصل اول سریال Star Trek: The Next Generation

۵- سریال Star Trek: The Next Generation

پیشتازان فضا: نسل بعدی

خالق: جین رادنبری

بازیگران: پاتریک استوارت، جاناتان فریکس و لوار بارتون

شبکه: Fox

سال ساخت: ۱۹۸۷

امتیاز متاکریتیک: ۵۱ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹

خلاصه داستان: ۷۰ سال بعد از دوره کاپیتان کرک، کاپیتان ژان لوک-پیکارد به همراه همکاران رنگارنگ خود (از جمله یک کلینگون)، به یک سفر هفت ساله فضایی می‌رود؛ سفری که در آن با شکل‌های جدیدی از زندگی و دشمنان مختلف برخورد می‌کند. از جمله آن‌ها می‌توان به بورگ، کیو و فرنگی اشاره کرد.

«ستاره‌های جدید، داستان‌های جدید و دنیاهای جدید برای کشف». سریال نسل جدید، سومین مجموعه در مجموعه Star Trek و همچنین دومین دنباله مستقیم Star Trek: The Original Series محسوب می‌شود. اصلا نمی‌توان راجع به محبوبیت این مجموعه تلویزیونی صحبت کرد. این سریال در فصل پنجم خود، به ۱۲ میلیون بیننده رسید و قسمت‌های پایانی آن هم توسط ۳۰ میلیون بیننده دیده شد؛ چیزی که معمولا در مجموعه‌های دیگر اصلا دیده نمی‌شود و همین موضوع باعث شد که یکی از موارد فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی باشد. زیرا معمولا به مرور زمان تعداد بیننده‌ها کاهش پیدا می‌کند. شرکت پارامونت هم به‌طبع بعد از دیدن این موفقیت عجیب و غریب، چهارمین سری در این مجموعه را در دست ساخت قرار داد.

تا به امروز این مجموعه هنوز هم ادامه دارد و سریال‌ها و فیلم‌های مختلفی حول محور آن ساخته شده است. این دنیای فضایی آنقدر محبوب است که نه‌تنها رمان‌ها کمیک بوک‌ها و بازی‌های ویدیویی زیادی از آن ساخته شده، بلکه جایزه‌های مختلفی از جشنواره‌های متفاوت هم دریافت کرده است. جالب است بدانید که در ابتدا لباس فرم Starfleet متفاوت بود و بازیگران اصلا در آن‌ها راحت نبودند؛ اما باز هم دو فصل با همان لباس‌ها ساخته شد. در فصل سوم بود که بالاخره سازندگان رضایت دادند تا طراحی این لباس‌ها تغییر کند تا بازیگران بتوانند نفس راحتی بکشند. اگر شما هم عاشق پاتریک استوارت در نقش پیکار هستید، باید بدانید که رادنبری در ابتدا قصد داشت که یک بازیگر جوان‌تر با موی بیشتری روی سرش را استخدام کند. اما استوارت آنقدر آن‌ها را تحت تاثیر قرار داد که سرانجام برای این مورد از بهترین سریال های علمی تخیلی انتخاب شد.

بازیگران فصل اول سریال Red Dwarf

۶- سریال Red Dwarf

کوتوله سرخ

خالق: راب گرنت و دوگ نیلور

بازیگران: کریگ چارلز، کریس بری و دنی جان-جولز

شبکه: BBC Two و Dave

سال ساخت: ۱۹۸۸

امتیاز راتن تومیتوز: ۶۶

خلاصه داستان: دیو لیستر که یک تکنسین درجه پایین است، بعد از بیدار شدن از حالت تعلیقی خود که سه میلیون سال در آن قرار داشت، متوجه شد که آخرین انسان زنده است. هیچ خدمه دیگری هم به جز آرنولد ریمر (هولوگرامی از دوست مرحوم لیستر) و کت (یک شکل زندگی که از گربه باردار لیستر گرفته شده بود)، روی کشتی Red Dwarf وجود نداشت.

در سال ۱۹۸۸ بود که سریال کوتوله سرخ کار خود را در شبکه محبوب انگلیسی به نام BBC Two آغاز کرد و به مدت تقریبا ۱۰ سال در همین شبکه پخش شد. در همان سال ۱۹۹۹ شبکه بی بی سی کار این مجموعه را پایان داد و در سال ۲۰۰۹ بود که یک گروه بزرگ از طرفداران این سریال تشکیل شد که باعث شدند شبکه دیو پخش آن را در دست بگیرد و حالا حالاها ادامه بدهد. تا به امروز، ۱۲ مجموعه از این برنامه تلویزیونی به روی آنتن رفته است؛ البته علاوه‌بر فیلم Red Dwarf: The Promised Land که در سال ۲۰۲۰ پخش شده بود. از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۶ هم چهار رمان حول محور این دنیا منتشر شد. از طرف دیگر هم آمریکایی‌ها با دیدن این موفقیت وسوسه شدند تا نقشی داشته باشند.

اما آثاری که آن‌ها ساخته بودند در همان قسمت‌های آزمایشی به پایان رسید و هیچ ادامه‌ای نداشت. در سال ۱۹۹۴ سریال کوتوله سرخ توانست موفقیت خود را به حد بالایی برساند و به خاطر یکی از قسمت‌های خود، جایزه بین‌المللی امی را در بخش هنرهای مشهور به‌دست بیاورد. درست در همان سال هم این مجموعه در بخش بهترین سریال کمدی شبکه بی بی سی توانست جایزه کمدی انگلیس را برنده شود. محبوبیت این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی آنقدر بالا بود که توانست بالاترین امتیاز را هم به‌دست بیاورد و بیش از ۸ میلیون بیننده را به سمت خود جذب کند.

کایل مک‌لاکلن و میدشن ایمیک در فصل اول سریال Twin Peaks

۷- سریال Twin Peaks

توئین پیکس

خالق: مارک فراست و دیوید لینچ

بازیگران: کایل مک‌لاکلن، مایکل اونتاکین و میدشن ایمیک

شبکه: ABC و Showtime

سال ساخت: ۱۹۹۰

امتیاز متاکریتیک: ۸۳ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸

خلاصه داستان: بدن یک دختر جوان در ساحلی که نزدیک به یک شهر کوچک از ایالت واشنگتن به نام توئین پیکس وجود دارد، پیدا می‌شود. مامور ویژه سازمان اف بی آی به نام دیل کوپر موظف می‌شود تا درباره این پرونده و همچنین مرگ عجیب این دختر جوان تحقیق کند. اما در همین حین به یک شبکه از رمز و رازها برخورد می‌کند؛ اتفاقی که باعث می‌شود تا سرانجام او به سمت قلب جنگل اطراف و البته روح خودش کشانده شود.

«شهری که در آن همه یکدیگر را می‌شناسند و هیچ چیزی آنطور که به نظر می‌رسد، نیست». در این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی هم گروه بزرگی از طرفداران منجر به احیای مجدد سریال شدند. در ابتدا این مجموعه در سال ۱۹۹۰ پخش خود را آغاز کرد اما بعد از گذشت دو فصل، شبکه‌ای‌بی‌سی پخش آن را متوقف کرد. اما طرفداران بالاخره کار خود را کردند. در طی این سال‌ها، اغلب اوقات توئین پیکس در میان بزرگ‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون قرار دارد و به‌عنوان یک نقطه عطف بزرگ در دنیای تلویزیون محسوب می‌شود. با اینکه در ابتدا ممکن است حس داستان کاراگاهی به مخاطب بدهد، اما به مرور زمان مشخص می‌شود که المان‌های مختلف دیگری هم در آن است.

در سرتاسر این سریال شما به وضوح می‌توانید سبک کارگردانی و نگارش دیوید لینچ را ببینید. این سریال بسیار جذاب موفقیتی را به همراه داشت که باعث ایجاد یک مجموعه چند رسانه‌ای شد. به‌دنبال این سریال، یک فیلم به نام Twin Peaks: Fire Walk with Me در سال ۱۹۹۲ ساخته شد که حکم یک پیش درآمد را برای مجموعه داشت. بعد از آن هم کتاب‌های مرتبط با آن نوشته و منتشر شدند. بعد از یک غیب خیلی طولانی که بیش از ۲۵ به طول انجامید، این سریال در سال ۲۰۱۷ با فصل سوم خود بازگشت و در شبکه شو تایم پخش شد.

بازیگران فصل اول سریال Babylon 5

۸- سریال Babylon 5

بابیلون ۵

خالق: جی. مایکل استرازینسکی

بازیگران: بروس بوکسلیتنر، مایکل اوهر و کلودیا کریستیان

شبکه: Syndicated و TNT

سال ساخت: ۱۹۹۳

امتیاز متاکریتیک: ۵۵ | امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵

خلاصه داستان: در سال ۲۲۵۷ پس از میلاد، Earth Alliance یک ایستگاه فضایی خیلی بزرگ به نام بابیلون ۵ را ساخت که به دور یک سیاره که در یک منطقه خنثی و بی‌طرف در اعماق کهکشان قرار داشت، بچرخد. این ایستگاه فضایی قرار بود که به‌عنوان یک پناهگاه برای افرادی که از استبداد فدراسیون‌های متخصام خسته شده بودند، عمل کند.

بابیلون ۵ که در فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی آمده، یک مجموعه با سبک درام و اپرای فضایی محسوب می‌شود که در سال ۱۹۹۴ و برای پنج فصل به روی آنتن رفت. می‌توان گفت که بابیلون ۵، حکم یک «رمان برای تلویزیون» را داشت که برای آن زمان یک چیز عجیب و غرب محسوب می‌شد؛ مجموعه‌ای که یک آغاز، میانه و پایان تعریف شده‌ای داشت. در عبارتی ساده‌تر، هر قسمت از این سریال یک بخش از رمان کلی را داشت که قطعه‌ای از پازل خط داستانی پنج ساله را تشکیل می‌داد. این سریال آنقدر محبوب شد که رمان‌های فرعی، کمیک بوک‌ها و داستان‌های کوتاهی حول محور آن نوشته و منتشر شدند. در هر کدام از قسمت‌های این مجموعه المان‌های مختلفی وجود داشت که تمامی آن‌ها تغییرات دائمی و همیشگی را در جهان سریال ایجاد می‌کردند. در کل این مورد از بهترین سریال های علمی تخیلی سبک جالبی داشت که در آن برهه زمانی کاملا جدید محسوب می‌شد. همین نوآوری باعث شد تا توجه خیلی‌ها به سمت آن کشیده شود و آثار زیادی هم با الهام از آن ساخته شود.

گیلیان اندرسون و دیوید دوچوونی در سریال The X-Files

۹- سریال The X-Files

پرونده‌های ایکس

خالق: کریس کارتر

بازیگران: دیوید دوچوونی، گیلیان اندرسون و رابرت پاتریک

شبکه: Fox

سال ساخت: ۱۹۹۳

امتیاز متاکریتیک: ۶۵ | امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵

خلاصه داستان: دو مامور سازمان اف بی آی به نام فاکس مالدرِ معتقد و دانا اسکالی شکاک، مسائل عجیب و غریب و البته غیرقابل توضیحی را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ این در حالی است که نیروهای پنهان، تلاش می‌کنند که سنگ جلوی پای آن‌ها بیاندازند و مأموریت‌های آن‌ها را با شکست روبه‌رو کنند.

«به هیچکس اعتماد نکن». پرونده‌های ایکس تلاش کرد که با داستان‌ها و پرونده‌های مختلف، ژانر علمی تخیلی، ترسناک، درام، اسرارآمیز، دلهره‌آور، ماوراطبیعی و پنهان‌کاری و کاراگاهی را با یکدیگر ترکیب کرده است؛ کاری که باعث شده تا یک سبک کاملا منحصربه‌فرد برای مجموعه به وجود بیاید. شاید از این موضوع اطلاع نداشته باشید اما این مجموعه ۲ نسخه داشت؛ نسخه اصلی آن از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ پخش شد. اما در سال ۲۰۱۶ بود که سازندگان تصمیم گرفتند آن را احیا کنند و دوباره به روی آنتن تلویزیون بیاورند که پخش این نسخه جدید ۲ سال ادامه داشت. این نسخه احیایی محبوبیت زیادی را به همراه داشت و موفقیت‌های زیادی را هم برای سازندگان به وجود آورد.

علاوه‌بر این دو مجموعه تلویزیونی، دو اثر سنمایی هم ساخته شد که یکی در سال ۱۹۹۸ و دیگری در سال ۲۰۰۸ به روی پرده رفت؛ فیلم The X-Files (پرونده‌های مجهول) به‌عنوان بخشی از پیوستگی دنیای تلویزیونی اکران شد و فیلم The X-Files: I Want to Believe (پرونده‌های مجهول: می‌خواهم باور کنم) هم به‌عنوان یک اثر مستقل به نمایش درآمد. ارتباط بین دو شخصیت اصلی، شیمی خیلی جالبی را به وجود می‌آورد. از یک طرف مالدر آدمی بود که به وجود بیگانه‌ها و مسائل ماوراطبیعی اعتقاد داشت و از طرف دیگر هم اسکالی یک فرد شکاک و بدبین محسوب می‌شد؛ او فقط وظیفه داشت که کشفیات مالدر را از لحاظ منطقی و علمی بررسی کند.

بازیگران فصل اول سریال Stargate SG-1

۱۰- سریال Stargate SG-1

دروازه ستارگان اس جی-۱

خالق: برد رایت و جاناتان گلسنر

بازیگران: ریچارد دین اندرسون، مایکل شنکس و آماندا تپینگ

شبکه: Showtime و SyFy

سال ساخت: ۱۹۹۷

امتیاز متاکریتیک: ۴۸ | امتیاز راتن تومیتوز: ۵۰

خلاصه داستان: ژنرال هاموند، سرهنگ جک اونیل را از بازنشستگی خود بیرون می‌آورد تا او را به یک مأموریت بفرستد؛ او باید به یک مأموریت نجات کاملا مخفیانه برود. اونیل اعتراف کرده که از دستورها خود مبنی بر نابود کردن دروازه ستارگان در سیاره ابیدوس پیروی نکرده است؛ او اعلام کرد که ممکن است دنیل جکسونِ دانشمند هنوز زنده باشد. اونیل بعد از رسیدن به سیاره ابیدوس به همراه اعضای تیم خود، یک بار دیگر با این دانشمند ملاقات می‌کند؛ کسی که یک کتیبه خیلی بزرگ و دقیق را پیدا کرده که به‌صورت هیروگلیف روی آن نوشته شده است. تمام این نشانه‌ها به این واقعیت اشاره دارند که این کتیبه یک نقشه از دروازه‌های ستارگان خیلی زیاد است که در سرتاسر کهکشان وجود دارند.

«در لبه جهان، دروازه‌ای به سمت ماجراجویی وجود دارد». سریال استار گیت براساس فیلم Stargate که در سال ۱۹۹۴ اکران شده بود، ساخته شده است. این سریال سه بار خانه خود را عوض کرد؛ اول از همه در شبکه شوتایم پخش می‌شد، بعد به شبکه سای فای نقل مکان کرد و قسمت آخر آن هم در شبکه اسکای وان پخش شد. ماجراهای این سریال مربوط‌به یک سال بعد از اتفاقاتی است که در نسخه سینمایی آن رخ داد. این سریال همان‌طور که انتظار می‌رود، توانست محبوبیت و موفقیت زیادی را در همان دوران ابتدایی پخش خود به‌دست بیاورد؛ محبوبیت آن در اروپا و همچنین استرالیا تا حد زیادی بالا بود. ۱۰ فصل از این مجموعه پخش شد و باعث شد که نامزد و موفق دریافت جایزه‌های زیادی شود.

شخصیت اصلی فصل اول انیمیشن سریالی Cowboy Bebop

۱۱- سریال Cowboy Bebop

کابوی بیپاپ

خالق: هاجیمه یاتاته

بازیگران: کوئیچی یامادرا، اونشیو ایشیزوکا و مگومی هایاشیبارا

شبکه: TV Tokyo و Wowow

سال ساخت: ۱۹۹۸

امتیاز راتن تومیتوز: ۱۰۰

خلاصه داستان: سال ۲۰۷۱ است و ما زندگی یک گروه شکارچی جایزه‌بگیر را دنبال می‌کنیم که کشتی فضایی خود به نام بیباپ سفر می‌کنند.

«از مرگ نترس. مرگ همیشه سمت ما قرار دارد. اگر ما بترسیم، مرگ سریع‌تر از نور به سمت ما می‌آید. اما در غیر این صورت، فقط نگاهی به ما می‌کند و ما را به سمت بینهایت می‌برد». با اینکه کابوی بیباپ در سرتاسر سریال ژانرهای مختلفی را نشان می‌دهد، اما بیشتر از هر چیزی از فیلم‌های ژانر علمی تخیلی، وسترن و نوآر الهام گرفته است. بعد از پخش این مجموعه، دو مانگا هم منتشر شدند که داستان این سریال را ادامه داده بودند. کابوی بیباپ توانست هم در میان منتقدان و هم مردم تا حد زیادی مورد تحسین قرار بگیرد و در بازار بین‌المللی، خصوصا ایالات متحده، موفقیت زیادی را کسب کند. همین موفقیت باعث شد تا انیمه Cowboy Bebop: The Movie هم ساخته شود اما نتوانست به پای نسخه تلویزیونی خود برسد.

این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی در بخش‌های مختلفی نامزد دریافت جایزه شد. هنوز هم که هنوز است، منتقدان سبک، شخصیت‌ها، داستان و غیره آن را تحسین می‌کنند و آن را یک شاهکار می‌دانند. تا به امروز کابوی بیباپ هنوز هم یکی از بزرگ‌ترین عناوین انیمه‌ای در تاریخ به حساب می‌آید. این انیمه سریالی آنقدر خوب عمل کرد که توانست دنیای خود را به موج جدیدی از مخاطبان غربی در اوایل دهه ۲۰۰۰ معرفی کند. کاواموتو توشیهیرو که طراحی شخصیت‌های این انیمه سریالی را برعهده داشت، یک بار اینطور گفته بود که طراحی گرن، بیشترین چالش را برایش داشت. در حقیقت او طراحی این کاراکتر را براساس برد پیت انجام داده بود. حقیقت دیگری هم که درباره این سریال وجود دارد، این است که تقریبا تمام علامت‌های خیابانی که چند زبانه بودند، با زبان‌های انگلیسی، ژاپنی، فارسی و روسی نوشته شده بودند.

بندر و فیلیپ جی فرای در انیمیشن سریالی Futurama

۱۲- سریال Futurama

آینده‌نما

خالق: مت گرینینگ

صداپیشگان: بیلی وست، کیتی سیگال و جان دیماجیو

شبکه: Fox و Comedy Central

سال ساخت: ۱۹۹۹

امتیاز متاکریتیک: ۷۴ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵

خلاصه داستان: فیلیپ جی. فرای یک پسر ۲۵ ساله است که پیک پیتزا محسوب می‌شود و زندگی‌اش هیچ مقصدی ندارد. او به‌صورت تصادفی خودش را منجمد می‌کند و هزار سال بعد بیدار می‌شود. حالا او فرصت این را دارد که یک شروع کاملا جدید را تجربه کند. او برای کار به Planet Express Corporation می‌رود؛ یک سرویس تحویل در دوران آینده که بسته‌ها را به هر نقطه از جهان منتقل می‌کنند. از همراهان وی در این مسیر می‌توان به کاپیتان کشتی تحویل یعنی لیلا (یک زن بیگانه تک چشم که حسابی کار دست است) و بندر (یک ربات با نقص‌های بسیار انسانی) اشاره کرد.

«آینده همین‌جا است». اگر شما فهرست‌های دیگر بهترین سریال‌های عملی تخیلی را بررسی کنید، امکان ندارد که در بیشتر آن‌ها با اسم این مجموعه روبه‌رو نشوید. این سریال ابتدا از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ پخش شد و بعد از یک وقفه ۵ ساله، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ کار خود را در شبکه دیگری ادامه داد. البته در طی این مدت هم ۴ فیلم ساخته شد تا برای مخاطبان و دوست‌داران این دنیا، نمایش داده شود. در طی این سال‌ها، بارها و بارها محبوبیت این مجموعه به همه ثابت شد. سریال آینده‌نما توانست در طی این سال‌ها تحسین منتقدان زیادی را کسب کند.

جالب است بدانید که این سریال ۱۷ بار نامزد دریافت جایزه انی (۷ بار موفق به دریافت) و ۱۲ بار هم نامزد دریافت جایزه امی (۶ بار موفق به دریافت) شد. البته موفقیت این مجموعه فقط به همین دو مراسم ختم نشد و جوایز دیگری هم وجود داشت. محبوبیت این سریال آنقدر زیاد بود که کتاب‌های کمیک، بازی‌های ویدیویی و خیلی چیزهای دیگر از دل آن بیرون آمدند. در سال ۲۰۱۳ بود که شرکت TV Guide، سریال آینده‌نما را به‌عنوان یکی از ۶۰ سریال کارتونی بزرگ تاریخ انتخاب کرد.

ناتان فیلیون، جینا تورس و آلن تودیک در سریال Firefly

۱۳- سریال Firefly

فایرفلای

خالق: جاس ویدون

بازیگران: ناتان فیلیون، جینا تورس و آلن تودیک

شبکه: Fox

سال ساخت: ۲۰۰۲

امتیاز متاکریتیک: ۶۳ | امتیاز راتن تومیتوز: ۷۶

خلاصه داستان: پانصد سال در آینده، یک خدمه خائن و مرتد سوار یک وسیله نقلیه فضایی کوچک می‌شوند و در تلاش هستند که با استفاده از آن، در طی سفر به بخش‌های ناشناخته کهکشان، جان سالم به در ببرند. آن‌ها در همین حین هم باید تلاش کنند که از دست جناح‌های متخاصم و همچنین ماموران مقامات که در حال تعقیب آن‌ها هستند، فرار کنند تا به‌دست آن‌ها دستگیر نشوند.

اگر شما این سریال را تماشا کرده باشید، به جرئت می‌توان گفت که یکی از طرفداران سرسخت و وفادار ژانر علمی تخیلی در دنیای تلویزیون محسوب می‌شوید و حداقل یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی را تماشا کردید. جاس ویدون که سازنده این سریال به حساب می‌آید، آن را با چنین عبارتی توصیف کرده است: «نه نفری که در حال نگاه کردن به تاریکی فضا هستند و نه چیز مختلف می‌بینند». دیدگاه ویدون اینطور بود که «هیچ چیز در آینده تغییر نمی‌کند: فناوری پیشرفت می‌کند اما ما همچنان همان سیاست، روحیات و مشکلات اخلاقی امروز را خواهیم داشت». با اینکه ۱۴ قسمت از فصل اول این سریال ساخته شده بود، اما بعد از پخش ۱۱ قسمت، ادامه آن متوقف شد و ۳ قسمت باقیمانده به روی آنتن نرفت.

با وجود عمر کمی که این سریال داشت، اما زمانی‌که به‌صورت دی‌وی‌دی به فروش رسید، موفقیت خیلی زیادی را به‌دست آورد و آمار فروش خیلی بالایی داشت. از طرف دیگر هم طرفداران کمپین‌های گسترده‌ای را برای حمایت از این مجموعه ترتیب دادند. این مجموعه به خاطر جلوه‌های ویژه فوق‌العاده‌ای که داشت، توانست جایزه امی را برنده شود. در سال ۲۰۱۳ هم که سایت تی‌وی گاید فهرستی از ۶۰ سریالی که خیلی زود کنسل شدند تهیه کرد، این مجموعه را در رتبه ۵ قرار داد. موفقیت‌های خیلی زیادی که این مجموعه تلویزیونی بعد از کنسل شدنش به‌دست آورد، باعث شد تا یونیورسال پیکچرز و همچنین جاس ویدون فیلم Serenity (سرنتی) را بسازند و در سال ۲۰۰۵ اکران کنند. البته به مرور زمان دنیای فایرفلای گسترده‌تر شد و به صنعت کتاب‌های کمیک و یک بازی نقش‌آفرینی هم رسید.

بازیگران اصلی فصل اول سریال Battlestar Galactica

۱۴- سریال Battlestar Galactica

ناوبر فضایی گالاکتیکا

خالق: رونالد دی مور

بازیگران: ادوارد جیمز اولموس، مری مک‌دانل، کتی سکف

شبکه: SyFy

سال ساخت: ۲۰۰۴

امتیاز متاکریتیک: ۸۹ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶

خلاصه داستان: زمانی‌که یک دشمن قدیمی به نام سایلون‌ها دوباره ظاهر شد و ۱۲ مستعمره را از بین برد، از میان میلیاردها انسان، تنها ۵۰ هزار نفر زنده ماندند؛ کسانی که در کشتی‌های فضایی غیرنظامی با فاصله زیادی از حملات اولیه قرار داشتند.از میان تمام ناوگان‌ها، تنها ناوبر فضایی گالاکتیکا از این حمله سالم بیرون آمد و تبدیل به تنها کشتی پایتخت نظامی شد. خدمه گالاکتیکای قدیمی موظف شدند که ناوگان کوچک فراری را که پر از بازمانده‌ها بود در فضا هدایت کنند تا بتوانند به سمت سیزدهمین مستعمره یعنی زمین افسانه‌ای بروند.

آیا می‌خواهیم در این مورد بهترین سریال تلویزیونی را به شما معرفی کنیم؟ بله براساس چیزی که مجله تایم، نشنال ریویو، رولینگ استون و نیویورک نیوزدی نوشته‌اند، ناوبر فضایی گالاکتیکا بهترین سریال تلویزیونی محسوب می‌شود. این مجموعه در سال ۲۰۰۶ توانست جایزه معتبر پیبادی را دریافت کند و تا حد زیادی توسط نیویورک تایمز، نیویورکر، سان فرانسیسکو کرونیکل، شیکاگو تریبون و تعداد خیلی زیادی از نشریات دیگر، مورد تحسین قرار بگیرد. همان زمانی هم که این سریال پخش می‌شد، تحسین خیلی از بینندگان و منتقدان را برانگیخت و هنوز هم که هنوز است به‌عنوان یکی از بهترین مجموعه‌های تلویزیونی تاریخ از آن یاد می‌شود.

کاملا هم طبیعی است که با این همه تعریف و تمجید، در فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی خیلی از سایت‌ها قرار داشته باشد و بخش‌های خیلی زیادی برنده و نامزد دریافته جایزه شده باشد. درست همانند خیلی مجموعه‌های دیگر، از آنجایی که این سریال هم موفقیت زیادی کسب کرد، سازندگان تصمیم گرفتند که حالا حالاها دست از سر آن برندارند و تا می‌توانند، اسپین‌آف‌های مختلف و آثار متنوعی را از دل آن بیرون بیاورند.

بازیگران اصلی فصل اول سریال Lost

۱۵- سریال Lost

لاست

خالق: جفری لیبر، جی. جی. آبرامز و دیمن لیندلوف

بازیگران: نوین اندروز، امیلی دی راوین و متیو فاکس

شبکه: ABC

سال ساخت: ۲۰۰۴

امتیاز متاکریتیک: ۸۴ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵

خلاصه داستان: بعد از اینکه مسافران پرواز اقیانوسی ۸۱۵ در یک جزیره اسرارآمیز سقوط کردند، به‌دنبال این بودند که برای سؤال‌های خود پاسخی پیدا کنند؛ درحالی‌که زندگی گذشته، حال و آینده آن‌ها به‌طرز وحشتناکی زیر و رو شده بود. آن‌ها هر چیزی را که کشف می‌کنند، به اسرار بیشتری پی می‌برند. حالا بالاخره مردم این مستعمره که با عجله زیادی ساخته شده، بالاخره به‌دنبال راهی هستند تا از این جزیره خارج شوند یا همین‌جا را تبدیل به خانه خود می‌کنند؟

«آن‌ها، آن بازمانده‌هایی که فکر می‌کنند، نیستند». اگر این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی را تماشا کرده باشید، می‌دانید که چقدر تعداد بازیگران و شخصیت‌های داستان زیاد هستند. همین تعداد زیاد و هزینه فیلم‌برداری در هاوایی، باعث شد تا خرج زیادی برای سازندگان تراشیده شود. برای پی بردن به عمق ماجرا همین بس که قسمت آزمایشی به‌تنهایی ۱۴ میلیون دلار خرج روی دست آن‌ها گذاشت. بارها و بارها در موقعیت‌های مختلف، منتقدان به این موضوع اشاره کردند که سریال لاست، یکی از بهترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی تاریخ محسوب می‌شود. هر قسمت از اولین فصل این مجموعه چیزی حدود ۱۶ میلیون بیننده را به شبکه‌ای بی سی می‌آورد.

البته به مرور زمان این تعداد کاهش یافت و در فصل آخر به چیزی حدود ۱۱ میلیون نفر رسید. لاست در طی این شش سال مدت زمان پخش خود، در بخش‌ها و مراسم‌های مختلفی نامزد دریافت جایزه شد و تعداد خیلی زیادی از آن‌ها را هم دریافت کرد؛ مانند جایزه امی برای بهترین سریال درام در سال ۲۰۰۵، بهترین اثر آمریکایی در مراسم بفتا، جایزه گلدن گلوب برای بهترین مجموعه درام در سال ۲۰۰۶ و خیلی موارد دیگر. از طرف دیگر هم طرفداران و کاربران، کاری کردند که تا سال ۲۰۱۲، این مجموعه بالاترین امتیاز را در IMDbPro داشته باشد.

جان بارومن در فصل اول سریال Torchwood

۱۶- سریال Torchwood

تورچ وود

خالق: راسل تی دیویس

بازیگران: جان بارومن، ایو مایلز و برن گورمن

شبکه: BBC Three، BBC Two، BBC One و BBC One/Starz

سال ساخت: ۲۰۰۶

امتیاز متاکریتیک: ۷۵ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴

خلاصه داستان: آخرین بار، کاپیتان جک هارکنس، مامور سابق تایم و مرد حیله‌گری از قرن ۵۱ به همراه دکتر دیده شد. آن‌ها به همراه هم در بُعد زمان سفر کردند و به اوایل قرن ۲۱ و شهر کاردیف رفتند. در آن‌جا او به یکی از اعضای مؤسسه تورچ وود شد؛ یک گروه تحقیقاتی جنایی مرتد که توسط ملکه ویکتوریا تأسیس شده بود؛ آن هم برای مبارزه با تهدیدهای خصمانه ماوراطبیعی و فرازمینی.

«قرن ۲۱ زمانی است که همه چیز تغییر کرد». اگر شما هم از طرفداران سریال دکتر هو هستید، حتما باید این مجموعه را هم ببینید زیرا یک اثر اسپین آفی از نسخه احیایی دکتر هو است. این مجموعه تلویزیونی در ابتدا کار خود را به‌عنوان یک اثر متوسط و شاید کم اهمیت آغاز کرد. اما پخش هر فصل که به پایان می‌رسید، تعداد مخاطبان بیشتر می‌شدند و این سریال هم خانه خود را به یک جای بهتر تغییر می‌داد. جو و فضای سریال دکتر هو به‌گونه‌ای بود که بزرگسالان و حتی کودکان هم مخاطب او می‌شدند اما این موضوع برای تورچ وود صدق نمی‌کرد؛ اثری که بیشتر تمرکز خود را روی بزرگسالان و نوجوانان بزرگتر قرار داده بود.

علاوه‌بر سبک علمی تخیلی، سریال تورچ وود روی مضامین دیگر مانند فسادپذیری انسان، هستی‌گرایی و غیره هم مانوور می‌داد. در دو فصل اول، ما بیشتر از هر چیز دیگری شاهد این هستیم که شکاف زمانی کاردیف ژنراتور اصلی داستان‌های مختلف است؛ در همان برهه هم موجودات بیگانه مختلفی وارد داستان می‌شدند و همه چیز را به هم می‌ریختند. در طی سه فصل ابتدایی این شماره از بهترین سریال های علمی تخیلی، بازیگران مختلفی وارد ماجرا می‌شدند اما درنهایت داستان آن‌ها را حذف می‌کرد. سرانجام در فصل چهارم برخی بازیگران آمریکایی وارد داستان شدند و مجموعه را به پایان رساندند.

بازیگران اصلی تمام فصل‌های سریال Fringe

۱۷- سریال Fringe

فرینج

خالق: جی جی آبرامز، الکس کورتزمن و رابرت اورچی

بازیگران: آنا تورو، جاشوآ جکسون و جان نوبل

شبکه: Fox

سال ساخت: ۲۰۰۸

امتیاز متاکریتیک: ۷۲ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰

خلاصه داستان: زمانی‌که یک هواپیما در فرودگاه لوگان در بوستون فرود می‌آید، مشخص می‌شود که همه مسافران و خدمه آن به‌طرز عجیبی کشته شده‌اند. به همین ترتیب هم مامور ویژه سازمان اف‌بی‌آی به نام اولیویا دانهم موظف می‌شود تا درباره این اتفاق تحقیق کند. او در طی همین پرونده با دکتر والتر بیشاپ که از نسل انیشتین است، برخورد می‌کند. اما مشکل اینجا است که او در ۲۰ سال گذشته، در بیمارستان بستری بود و تنها راه حرف زدنش، حضور پسر او یعنی پیتر است. بعد از مدتی مشخص می‌شود که فاجعه رخ داده در پرواز ۶۲۷، تنها یک قطعه کوچک از یک واقعیت بزرگتر و تکان‌دهنده‌تر است.

«غیرممکن‌ها را تصور کن». به جرئت می‌توان گفت که سریال فرینج یکی از مجموعه‌ها در میان بهترین سریال های علمی تخیلی است که در زمینه دنیاهای موازی و مسائل علمی تخیلی تا حد زیادی موفق عمل کرد. سازندگان این سریال، همان‌هایی بودند که در ساخت Star Trek، Mission: Impossible III و همچنین Alias دست داشتند. بنابراین برایشان خیلی سخت و دشوار نبود که یک داستان درام جدید را پیش بکشند که دلهره‌آور، ترسناک و هیجان‌انگیز باشد و مرز نامشخص و تار بین علمی تخیلی و واقعیت را مورد بررسی قرار دهد. در این سریال اتفاقاتی رخ می‌دهد که نه‌تنها برای شخصیت‌ها، بلکه برای خیلی از بینندگان آن زمان قابل باور و درک نبود. در ابتدا منتقدان خیلی از این مجموعه خوششان نیامده بود. اما بعد از پخش فصل اول، نظر خیلی از آن‌ها برگشت. این سریال با الهام از فیلم‌هایی مانند Altered States (احوال دگرگون شده) و سریال‌هایی مانند Lost، The X-Files و منطقه گرگ و میش ساخته شده است؛ اثری که سرانجام توانست در بخش‌ها و جشنواره‌های مختلف زیادی نامزد دریافت جایزه شود.

یودا در انیمیشن سریالی Star Wars: The Clone Wars

۱۸- سریال Star Wars: The Clone Wars

جنگ ستارگان: جنگ‌های کلون

خالق: جورج لوکاس

صداپیشگان: مت لنتر، جیمز آرنولد تیلور و اشلی اکشتاین

شبکه: Cartoon Network، Netflix و Disney+

سال ساخت: ۲۰۰۸

امتیاز متاکریتیک: ۶۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۱۸

خلاصه داستان: این سریال داستان روزهای جنگ آناکین اسکای واکر، اوبی وان کنوبی و یودا را حکایت می‌کند. شوالیه‌های جدای هدایت ارتش بزرگ ریپابلیک را در اختیار می‌گیرند تا علیه ارتش رباتی Separatists مبارزه کنند.

هدف اصلی این انیمیشن سریالی این است که فاصله بین فیلم Star Wars: Episode II – Attack of the Clones و Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith را پر کند و اتفاقاتی را که در این بین رخ داده، نمایش دهد. انیمیشن سریالی The Clone Wars موفقیت فوق‌العاده زیادی را به‌دنبال داشت و اولین پخش خود بالاترین نمره را در شبکه کارتون به‌دست آورد. این مجموعه نظرات مثبت خیلی زیادی را از منتقدان دریافت کرد؛ کسانی که نویسندگی، اجرا، شخصیت‌ها، جلوه‌های تصویری، صداپیشگی، موسیقی، مقیاس و تن و لحن آن را مورد تحسین قرار دادند. علاوه‌بر منتقدان، طرفداران هم حسابی از آن استقبال کردند.

همین محبوبیت و ساخت خیلی حوب باعث شد تا در بخش‌های زیادی نامزد دریافت جایزه شود و در فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی قرار بگیرد. این سریال در ابتدا در سال ۲۰۱۴ بود که با ۶ فصل به کار خود پایان داد. بعد هم یک داستان تولید نشده به نام The Clone Wars Legacy نوشته شد که در قالب کتاب به‌دست مخاطبان رسید. در سال ۲۰۲۰ بود که سرویس استریم دیزنی پلاس این مجموعه را در قالب ۱۲ قسمت به‌عنوان فصل هفتم و آخر احیا کرد که استقبال زیادی را هم به همراه داشت. از طرف دیگر هم در آن ۲ سالی که خبری نبود و همه فکر می‌کردند جنگ‌های کلونی به پایان رسیده، انیمیشن سریالی Star Wars Rebels به روی کار آمد؛ مجموعه‌ای که ماجراجویی شخصیت‌ها را ادامه می‌داد.

بازیگران اصلی فصل اول سریال Misfits

۱۹- سریال Misfits

ناسازگارها

خالق: هاوارد اورمن

بازیگران: ایوان ریان، رابرت شیهان و لورن سوشا

شبکه: E4

سال ساخت: ۲۰۰۹

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲

خلاصه داستان: نیتن، کلی، سایمون، آلیشا و کرتیس انتظار دارند که خدمات اجتماعی آن‌ها خیلی خسته‌کننده باشد. اما بعد از یک رعد و برق بسیار ترسناک متوجه می‌شوند که این مدت می‌تواند هر چیزی باشد به جز خسته‌کننده. این پنج نوجوان که تفاوت خیلی زیادی با هم دارند، قدرت‌های عجیب و غریبی دریافت می‌کنند. آن‌ها زود متوجه می‌شوند که موضوعات مهم‌تر و نگران کننده‌تری نسبت به برداشتن زبانه وجود دارد؛ مثلا اینکه آن‌ها تنها افرادی نیستند که قدرت‌های عجیب دریافت کرده‌اند. اسرار آشکار می‌شود، احساسات ظاهر می‌شوند، روابط شکل می‌گیرند و از بین می‌روند. اما در کل خدمات اجتماعی ۱۲ هفته است، مثلا چه اتفاق بدی می‌تواند رخ دهد؟

این سریال کلا برای ۵ فصل و ۴ سال به روی آنتن شبکه‌ای ۴ رفت. اما تنها در دو فصل ابتدایی بود که بازیگران یکی بودند. بعد از پایان یافتن فصل دوم، بازیگران کم کم از مجموعه جدا شدند و افراد جدیدی به‌جای آن‌ها آمدند تا نقش شخصیت‌های متفاوتی را ایفا کنند. این سریال از همان ابتدا مورد توجه منتقدان قرار گرفت و با تحسین خیلی زیاد آن‌ها روبه‌رو شد. اکثر منتقدان در آن زمان اعتقاد داشتند که این سریال تجربه منحصربه‌فردی را برای مخاطبان تلویزیونی فراهم کرده است. این مجموعه تلویزیونی تا فصل سوم روند صعودی داشت و مخاطبان بیشتری را با هر قسمت خود به سمت شبکه‌ای ۴ می‌کشاند اما بعد از فصل سوم، این روند نزولی شد و تقریبا به نصف رسید.

این سریال آنقدر محبوب و موفق بود که از جمله موفقیت‌های آن می‌توان به برنده شدن جایزه بهترین سریال درام در مراسم بفتا سال ۲۰۱۰ اشاره کرد. البته این تنها جایزه نبود و در بخش‌های دیگر هم جایزه‌های دیگری را کسب کرد یا نامزد آن‌ها شد. سازندگان آمریکایی که موفقیت این مجموعه را دیده بودند، در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفتند که نسخه بومی‌سازی خودشان را بسازند و حتی در سال ۲۰۱۷ بازیگران خود را رسما انتخاب کردند اما هنوز مشخص نیست که این پروژه در چه مرحله‌ای قرار دارد.

توبی کبل در فصل اول سریال Black Mirror

۲۰- سریال Black Mirror

آینه سیاه

خالق: چارلی بروکر

شبکه: Channel 4 و Netflix

سال ساخت: ۲۰۱۱

امتیاز متاکریتیک: ۷۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳

خلاصه داستان: بلک میرر یا آینه سیاه یک مجموعه آنتولوژی است روی ناآرامی‌های جمعی ما نسبت به دنیای مدرن انگشت می‌گذارد. هر کدام از قسمت‌های آن یک داستان تند و تیز و تعلیقی را تعریف می‌کند که حول محور مضامین ترس از تکنولوژی در عصر معاصر می‌چرخد.

«آینده روشن است». بدون شک می‌توان گفت که تکنولوژی تمام جنبه‌های زندگی ما انسان‌ها را تغییر داده است. این مجموعه یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی محسوب می‌شود که می‌توان آن را برای هرکسی مناسب دانست. در تمام خانه‌ها شما شاهد این تغییر و تحولات هستید. روی هر میز یا هر دستی شما شاهد یک صفحه پلاسما، یک صفحه‌نمایش، یک گوشی هوشمند هستید. کاری که بلک میرر انجام می‌دهد، این است که درست همانند یک آینه، واقعیت ترسناک قرن ۲۱ را دوباره به سمت خودمان بازمی‌گرداند و آن را به ما نشان می‌دهد. این سریال به‌صورت دقیق و جزئی نشان می‌دهد که تکنولوژی با دنیا و زندگی ما انسان‌ها چه کرده است و این تغییرات بعدها چه نتیجه‌هایی برای ما خواهد داشت. داستان هر کدام از قسمت‌های این مجموعه یا در آینده‌ای نزدیک رخ می‌دهد یا در نسخه موازی حال جریان دارد.

سریال The Twilight Zone (نقطه گرگ و میش) همان چیزی بود که منبع الهام این سریال محسوب می‌شد. چارلی بروکر با دیدن این مجموعه تصمیم گرفت اثری را خلق کند که با شفافیت بیشتری نسبت به مجموعه‌های دیگر، به مسائل معاصر و روزمره‌ای که اکثر مردم با آن درگیر هستند، بپردازد. بروکر در این سریال نشان می‌دهد که ما در این دورانی که غرق در تکنولوژی‌های مختلف هستیم، چطور زندگی می‌کنیم و اگر یک لحظه ناشیانه عمل کنیم، چه بلایی سرمان خواهد آمد. این مجموعه در دو فصل ابتدایی خود آنقدر خوب عمل کرد که نه‌تنها توانست توجه بینندگان خیلی زیادی را به‌دست بیاورد، بلکه توجه سرویس استریم را هم به خود جلب کرد و باعث شد که توسط این شبکه خریداری شود و به خانه جدیدی برود.

تاتیانا مازلانی در حال صحبت کردن با تلفن در سریال Orphan Black

۲۱- سریال Orphan Black

اورفن بلک

خالق: گرم منسن و جان فاست

بازیگران: تاتیانا مازلانی، دیلان بروس و جوردن گاواریس

شبکه: BBC America و Space

سال ساخت: ۲۰۱۳

امتیاز متاکریتیک: ۷۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

خلاصه داستان: سارا یک یتیم انگلیسی محسوب می‌شود که حالا در کشور آمریکا زندگی می‌کند. او در طی این مدت شاهد خودکشی یک زنی به نام بث بوده است؛ کسی که دقیقا شبیه به خودش است. سارا با گرفتن هویت بث توانست یک آپارتمان جدید به‌دست بیاورد، یک نامزد خیلی خوب داشته باشد و دردسرهای مختلفی برایش به بار بیاید.

سریال اورفن بلک با مورد بررسی قرار دادن موضوعاتی درباره پیامدهای معنوی و اخلاقی مفهوم کلون‌سازی انسانی و تاثیر آن روی هویت، توانست تجربه منحصربه‌فردی را برای طرفداران ژانر علمی تخیلی به وجود بیاورد؛ پیش از این هیچ مجموعه‌ای نبود که به این شکل بتواند این موضوع و کلون‌سازی را مورد بررسی قرار دهد. این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی بعد ۴ سال و ۵ فصل کار خود را در تلویزیون به پایان رساند. این مجموعه آنقدر محبوب شد که توانست یک فندوم بسیار بزرگ در تمام پلتفرم‌های اجتماعی به‌دست بیاورد. اورفن بلک در طی این پنج فصل موفق شد که تا حد زیادی تحسین منتقدان را برانگیزد و جایزه‌های زیادی را هم به‌دست بیاورد؛ البته بیشتر آن‌ها به خاطر بازی مازلانی بود.

جالب است بدانید که تاتیانا مازلانی در یکی از مصاحبه‌ها گفته بود که در صحنه فیلم‌برداری، یک تیم پیوستگی همراه خود داشت تا از اشتباه کردن او در اجرای شخصیت‌ها جلوگیری کنند. به‌عنوان مثال، اگر قرار بود که در صحنه‌ای، شخصیت آلیسون حرکت خاصی را انجام دهد، آن‌ها مطمئن می‌شدند که حتما آلیسون آن را انجام دهد؛ به‌جای اینکه اشتباهی سارا آن را انجام دهد. برای فیلم‌برداری این صحنه‌ها، تاتیانا مدام مجبور بود که با بازیگران بدل صحنه‌ها را بارها و بارها اجرا کند تا بعدها در تدوین این سکانس‌ها روی هم قرار بگیرند؛ کاری که به قول جان فاست، «فوق‌العاده زمان‌بر و سخت بود».

کلویی بنت، الیزابت هنستریج و ایان دی کاستکر در سریال Agents of S.H.I.E.L.D.

۲۲- سریال Agents of S.H.I.E.L.D.

ماموران سازمان شیلد

خالق: جاس ویدون، جد ویدون و ماریسا تنچرون

بازیگران: کلارک گرگ، مینگ-نا ون و برت دالتون

شبکه: ABC

سال ساخت: ۲۰۱۳

امتیاز متاکریتیک: ۷۴ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵

خلاصه داستان: بعد از یک نبرد در شهر نیویورک، کل جهان تغییر کرد. جهان حالا نه‌تنها درباره تیم انتقام جویان می‌داند، بلکه تهدیدهای بسیار قدرتمندی هم به وجود آمده که برای مقابله با آن‌ها، چنین ابرقهرمان و موارد دیگری مورد نیاز است. به همین ترتیب، فیل کولسن از سازمان Strategic Homeland Intervention, Enforcement and Logistics Division یک گروه مخفی و نابغه را جمع‌آوری می‌کند تا این تهدیدها را پیدا کنند و هر جایی که با آن‌ها برخورد کردند، مبارزه را انجام دهند.

«همه قهرمانان ابرانسان نیستند». تقریبا اکثر افرادی که دنیای مارول را دنبال می‌کنند، سریال ماموران سازمان شیلد را می‌شناسند. این مجموعه در همان پیوستگی دنیای سینمایی مارول قرار دارد و تغییرات هر کدام روی دیگری هم تأثیرگذار است؛ نه‌تنها دنیای سینمایی بلکه دیگر مجموعه‌های تلویزیونی. برخی از قسمت‌های این سریال به‌صورت مستقیم با فیلم‌های دنیای سینمایی و همچنین دیگر مجموعه‌ها برخورد داشت که در میان آن‌ها می‌توان به فیلم Captain America: The Winter Soldier اشاره کرد که تاثیر زیادی روی فصل اول گذاشت. بلافاصله بعد از اینکه فیلم The Avengers اکران شد، جاس ویدون ساخت این مجموعه را آغاز کرد.

زیرا دوست داشت که با بودجه کمتر، ماجراجویی‌های مارول را در دنیای تلویزیونی ادامه دهد. فصل اول این شماره از بهترین سریال های علمی تخیلی، کار خود را خیلی خوب آغاز کرد؛ با اینکه نقدهای مختلفی ثبت شده بود اما بینندگان زیادی آن را تماشا می‌کردند. بعد از گذشت مدتی این موضوع برعکس شد؛ زمانی‌که نقدها در حال بهتر شدن بودند، تعداد بینندگان در حال کاهش پیدا کردن بود. در فصل‌های بعدی همچنان تعداد بینندگان کاهش داشت و نقدها به مرور زمان خوب و خوب‌تر می‌شدند. چندین شخصیتی که برای این مجموعه خلق شده بودند، وارد دنیای کمیکی و دیگر رسانه‌ها شدند. این مجموعه بالاخره بعد از فراز و نشیب‌های زیاد، در سال ۲۰۲۰ به کار خود پایان داد.

شخصیت‌های ریک و مورتی در انیمیشن سریالی Rick and Morty

۲۳- سریال Rick and Morty

ریک و مورتی

خالق: جاستین رویلند و دن هارمون

صداپیشگان: جاستین رویلند، کریس پارنل و اسپنسر گرمر

شبکه: Adult Swim

سال ساخت: ۲۰۱۳

امتیاز متاکریتیک: ۸۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴

خلاصه داستان: یک سریال درباره ماجراجویی‌های بی‌نهایت ریک (یک نابغه الکلی و دانشمند بی‌پروا) به همراه نوه خود به نام مورتی (یک پسر ۱۴ ساله مضطرب که خیلی هم باهوش نیست). آن‌ها درکنار یکدیگر جهان‌های بیکران را کشف می‌کنند، هرج‌و‌مرج به وجود می‌آورند و مدام خودشان را به دردسر می‌اندازند.

«علم منطقی است، اما خانواده نه». همین ابتدا، قبل از اینکه وارد بحث بشویم، لازم است بدانید که این سریال انیمیشنی براساس یک فیلم پارودی کوتاه و انیمیشنی ساخته شده است؛ احتمالا اسم آن اثر اصلی به ذهنتان آمده است. این اثر پارودی کوتاه، براساس فیلم Back to the Future ساخته شده بود که تا حد فوق‌العاده زیادی مورد تحسین و تقدیر منتقدان قرار گرفت؛ آن هم به خاطر اصالت، خلاقیتی و طنزی که در آن وجود داشت. خیلی‌ها اعتقاد دارند که شخصیت مورتی، تا حد زیادی براساس شخصیت مارتی مک‌فلای از همان فیلم ساخته شده است.

تا به امروز ۴ فصل از این سریال به روی آنتن رفته است و براساس قراردادی که در سال ۲۰۱۸ تنظیم شده، هنوز ۶۹ قسمت دیگر باقیمانده که مشخص نیست در طی چند فصل منتشر شود. این مجموعه انیمیشنی بسیار محبوب، تا همین‌جا هم به واسطه منتقدان فوق‌العاده مورد تحسین قرار گرفته است. از موفقیت‌های خیلی زیاد این سریال می‌توان به جوایز و مراسم‌هایی اشاره کرد که در آن‌ها نامزد یا موفق به دریافت جایزه شده است؛ از جمله مراسم امی، انی، مراسم اهدای جوایز آی‌جی‌ان و غیره. این سریال بیشتر از هر چیزی به این موضوع اشاره می‌کند که چقدر وجود انسان در مقایسه با اندازه جهان، بی‌اهمیت است؛ بدون حضور الهی قابل تشخیص، دقیقا همان‌طور که فلسفه کیهان‌گرایی لاوکرفت توصیف کرده است.

شخصیت‌های اصلی سریال Humans

۲۴- سریال Humans

هیومنز

خالق: سم وینسنت و جاناتان برکلی

بازیگران: امیلی برینگتون، روث بردلی و جما چان

شبکه: Channel 4 و AMC

سال ساخت: ۲۰۱۵

امتیاز متاکریتیک: ۷۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴

خلاصه داستان: سریال هیومنز در زمان حال موازی رخ می‌دهد؛ جایی که آخرین ابزار لازم برای هر خانواده پر مشغله، یک Synth است. Synth یک خدمتکار روباتیک بسیار پیشرفته است که شباهت خیلی زیاد و البته ترسناکی به همتای زنده خود دارد. یک خانواده که در حومه شهر زندگی می‌کنند، با امید به اینکه شیوه زندگی‌شان تغییر کند، یک Synth بازسازی شده و تعمیری را می‌خرند. اما خیلی زود متوجه می‌شوند که زندگی مشترک با یک ماشین عواقب خیلی زیاد و البته ترسناکی دارد.

شاید اینطور تصور کنید که ایده اصلی این مجموعه از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی را خود سم وینسنت و جاناتان برکلی مطرح کرده‌اند. اما حقیقت این است که این مجموعه براساس یک سریال علمی تخیلی و درام سوئدی به نام Real Humans ساخته شده است. همان‌طور که از خلاصه داستان هم مشخص است، این سریال مضامین هوش مصنوعی و روباتیک را مورد بررسی قرار می‌دهد و تمرکز اصلی آن روی تاثیراتی است که ربات‌های شبیه به انسان، روی جامعه، فرهنگ و حتی روان می‌گذارند. این سریال تنها برای سه فصل ساخته و پخش شد. متاسفانه با وجود امتیاز بالا و محبوبیت زیادی که کسب کرده بود، اما در سال ۲۰۱۹ شبکه چنل ۴ اعلام کرد که ساخت و پخش ادامه این سریال متوقف شده است. این سریال هم درست همانند دیگر مجموعه‌های این فهرست، به موفقیت‌های زیادی رسیدند و توانستند در بخش‌ها و مراسم‌های مختلف نامزد و حتی موفق به دریافت جایزه شود؛ از جمله جایزه بفتا برای بخش بهترین تیم توسعه و تولید.

شخصیت‌های اصلی فصل اول سریال The Expanse

۲۵- سریال The Expanse

فضای گسترده

خالق: مارگ فرگوسن و هاوک اوتسبی

بازیگران: توماس جین، استیون استریت و کاس انور

شبکه: SyFy و Prime Video

سال ساخت: ۲۰۱۵

امتیاز متاکریتیک: ۷۰ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

خلاصه داستان: در این سریال، داستان حول محور یک گروه از ضدقهرمان‌های ناامیدی که عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد هم هستند، می‌چرخد؛ افرادی به نام کریسین آواسارالا، کاراگاه پلیس به نام جوزفس میلر، افسر جیمز هولدن از کشتی و دیگر خدمه آن. آن‌ها ناخواسته گره‌ای را باز می‌کنند و خودشان را در مرکز توطئه‌ای قرار می‌دهند که وضعیت شکننده جنگ سرد سیستم را تهدید می‌کند.

«ستاره‌ها بدون ما وضعیت بهتری دارند». فیلمنامه این سریال براساس سری رمانی که با نام The Expanse که توسط جیمز اس. ای. کوری منتشر شده، نوشته شده است. داستان در آینده‌ای جریان دارد که در آن بشریت منظومه شمسی را مستعمره خودشان کرده‌اند. سریال فضای گسترده هم درست همانند اکثر مجموعه‌های دیگر این فهرست، از همان ابتدا مورد استقبال گسترده منتقدان و مخاطبان تلویزیونی قرار گرفت. همه جلوه‌های ویژه، تکامل شخصیت‌ها و روایت سیاسی این مجموعه را دوست داشتند. این سریال هم به خاطر محبوبیت و ساخت فوق‌العاده خود در جشنواره‌هایی مانند مراسم هیوگو، ساترن و غیره نامزد و موفق به دریافت جایزه شد.

سه فصل ابتدایی این سریال توسط شبکه سای فای ساخته شد و پخش شد. در سال ۲۰۱۸ بود که این شبکه، سریال به این محبوبی را متوقف کرد. اما مجموعه جان دوباره‌ای گرفت و این فرصت را پیدا کرد که برای ۳ فصل دیگر کار خود را در سرویس استریم آمازون پرایم ادامه دهد. جالب است بدانید که شخصیت کریسین آواسارالا در کتاب دوم برای اولین‌بار ظاهر شد اما در بحث سریال، سازندگان تصمیم گرفتند که زودتر او را وارد داستان کنند که بهتر و عمیق‌تر بتوانند وضعیت سیاست در دنیای Expanse را نمایش دهند. داستانی هم که در فصل اول این مجموعه تعریف شد، تنها نیمی از کتاب اول را در بر گرفته بود.

شخصیت‌های اصلی فصل اول سریال Stranger Things

۲۶- سریال Stranger Things

اتفاقات ناآشنا

خالق: برادران دافر

بازیگران: وینونا رایدر، دیوید هاربر، فین ولفهارد

شبکه: Netflix

سال ساخت: ۲۰۱۶

امتیاز متاکریتیک: ۷۵ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳

خلاصه داستان: یک پسر جوان به نام ویل ناگهان ناپدید می‌شود. بهترین دوستان ویل و همچنین افراد دیگر جست‌وجو را برای پیدا کردن او آغاز می‌کنند؛ جستجویی که به یک سری آزمایش‌های بسیار محرمانه و یک دختر کوچک و عجیب در جنگل منجر می‌شود.

«یک دوست همان کسی است که تو حاضری برایش هر کاری انجام بدهی». اگر شما اهل آثار تلویزیونی باشید، امکان ندارد که سریال اتفاقات ناآشنا برایتان ناآشنا باشد. برادران دافر برای ساخت این سریال ژانرها، المان‌ها و موضوعات مختلفی را با یکدیگر ترکیب کردند تا یک مجموعه منحصر‌به‌فرد را تولید کنند. یکی از چیزهایی که هنگام تماشای سریال حتما به چشمتان خواهد آمد، این است که سازندگان چقدر به جزئیات توجه کردند و با چه دقت بالایی عناصر و المان‌های مختلف آن برهه زمانی را در داستان قرار داده‌اند. برادران دافر هنگام ساخت این مجموعه، تا حد زیادی هم از سبک کارگردانی استیون اسپیلبرگ، جان کارپنتر، سبک استیفن کینگ و همچنین انیمه‌ها و بازی‌های ویدیویی الهام گرفته‌اند.

اتفاقات ناآشنا که یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی محسوب می‌شود، با همان فصل اول خود توانست حسابی رکورد بزند و توجه همه را به خود جلب کند. هم مخاطبان و هم منتقدان بعد از تماشا، تا حد زیادی جنبه‌های مختلف آن را مورد تحسین قرار دادند. این سریال خیلی راحت توانست جایزه‌های مختلفی کسب کند و در بخش‌های زیادی هم نامزد دریافت جایزه شود. گفته شده که احتمالا این مجموعه قرار است در فصل پنجم به پایان برسد اما با موفقیتی که سازندگان کسب کردند، خیلی بعید هم نیست که برای فصل بعدی دوباره تمدید شود. این سریال برای افرادی که عاشق ترکیب ژانر وحشت و علمی تخیلی هستند و دوست دارند در دهه ۸۰ غرق شوند، گزینه بسیار مناسبی است.

آنتونی هاپکینز در فصل اول سریال Westworld

۲۷- سریال Westworld

دنیای غرب

خالق: جاناتان نولان و لیزا جوی

بازیگران: ایوان ریچل وود، تندی نیوتون و جفری رایت

شبکه: HBO

سال ساخت: ۲۰۱۶

امتیاز متاکریتیک: ۷۲ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۲

خلاصه داستان: در این پارک که با سبک غرب قدیمی ساخته شده است، مهمانان می‌توانند با ربات‌ها ارتباط برقرار کنند؛ آن هم در سناریوهایی که توسط بخش‌های خلاقیتی، امنیتی و تضمین کیفیتی خود پارک نوشته می‌شود و روی آن نظارت خواهد شد.

«این دلخوشی‌های خشن، پایان‌های خشنی هم دارند». داستان این سریال علمی تخیلی براساس فیلم Westworld (وست ورلد) و توسط مایکل کرایتون و در سال ۱۹۷۳ ساخته شده بود، نوشته شده است. سیستمی که این پارک جالب دارد، این است که مهمانان با پرداخت هزینه زیادی می‌توانند در آن ساکن شوند و بدون هیچگونه ترس یا محدودیتی، به هر شکلی که دوست دارند، زندگی کنند. از طرف دیگر هم میزبانان که یک سری اندروید هستند، اینطور برنامه‌نویسی شدند که به هیچ شکلی به انسان‌ها آسیب نزنند. با اینکه در فصل اول و دوم ماجرا در همان پارک جریان دارد، اما در فصل سوم همه چیز وارد دنیای واقعی هم می‌شود.

اواسط قرن ۲۱ است که زندگی مردم توسط یک هوش مصنوعی بسیار قدرتمند کنترل و هدایت می‌شود. این سریال آنقدر مفاهیم و کانسپت‌های جالبی را به مخاطبان نشان داد که خیلی زود تبدیل به یکی از بهترین مجموعه‌های شبکه HBO شد که جایگاه اول را در پربیننده‌ها دریافت کرد و امتیاز خیلی خوبی را هم در میان بهترین سریال های علمی تخیلی گرفت. این سریال در همان فصل اول تحسین تقریبا تمام بینندگان و منتقدان را دریافت کرد و در مراسم امی، نامزد دریافت ۴۳ جایزه شد. لیزا جوی و همچنین جاناتان نولان هنگام ساخت این سریال هم دوست داشتند که مجموعه هم حس و حال فیلم Blade Runner (بلید رانر) را داشته باشد و هم خیلی دارک‌تر و پیچیده‌تر از فیلم وست ورلد باشد.

لوئیس هوفمان در فصل اول سریال Dark

۲۸- سریال Dark

تاریک

خالق: باران بو اودار و یانتیه فریز

بازیگران: لوئیس هوفمان، آندریاس پیتسچمن و مایا شونه

شبکه: Netflix

سال ساخت: ۲۰۱۷

امتیاز متاکریتیک: ۷۲ | امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹

خلاصه داستان: ناپدید شدن دو کودک در یک شهر آلمانی باعث می‌شود تا راز و رمزهای چهار خانواده آشکار شود و پیوندی بین آن‌ها و یک چیز ماوراطبیعی به وجود بیاید.

سریال تاریک یا همان دارک، اولین مجوعه آلمانی زبان در میان بهترین سریال های علمی تخیلی محسوب می‌شود که توسط بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین شبکه تلویزیونی اینترنتی جهان ساخته شده است. داستان این سریال در ۱۰ قسمت ۱۰ ساعته آنقدر پیچ و تاب پیدا می‌کند که برخی اوقات اصلا نمی‌توان سر و ته آن را به درستی تشخیص داد. با اینکه داستان اصلی این مجموعه در زمان حال رخ می‌دهد، اما همین پیچ و تاب‌ها ماجرا را به سال ۱۹۸۶ و دقیقا به همان شهر بازمی‌گرداند. زمانی‌که شخصیت اصلی داستان به‌دنبال حقیقت آن کودکان ناپدید شده می‌گردد، به یک توطئه شرورانه در رابطه با سفر در زمان می‌رسد که چندین نسل سینه به سینه چرخیده است. ماهیت و هدف اصلی این سریال این است که پیامدهای وجود زمان را مورد بررسی قرار دهد و نشان دهد که زمان چه تاثیری می‌تواند روی طبیعت انسان بگذارد.

سریال دارک از همان ابتدا که پخش خود را آغاز کرد، به‌صورت گسترده‌ای مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. آن‌ها فوق‌العاده تن، لحن، جلوه‌های بصری، بازیگری، انتخاب بازیگران، موسیقی‌ها و همچنین جاه‌طلبی سازندگان و پیچیدگی داستان را مورد تحسین قرار دادند و تقریبا همه چیز آن را دوست داشتند. شاید پیچیدگی این سریال در ابتدا کمی بیش از اندازه گیج کننده باشد و لذت بردن از داستان را برای شما سخت کند. اما لذت واقعی را شما زمانی حس می‌کنید که این سردرگمی را پشت سر می‌گذارید و به حقایق اصلی ماجرا پی می‌برید. این مجموعه به خاطر محبوبیت و ساخت فوق‌العاده‌ای که داشت، توانست در بخش‌های زیادی نامزد و موفق به دریافت جایزه شود.

جی کی سیمونز در فصل اول سریال Counterpart

۲۹- سریال Counterpart

همتا

خالق: جاستین مارکس

بازیگران: جی. کی. سیمونز، اولیویا ویلیامز و هری لوید

شبکه: Starz

سال ساخت: ۲۰۱۷

امتیاز متاکریتیک: ۷۶ | امتیاز راتن تومیتوز: ۱۰۰

خلاصه داستان: یکی از کارمندان بخت برگشته سازمان ملل متحد متوجه می‌شود، آژانسی که برای آن کار می‌کند، در حال پنهان کردن یک دروازه به یک بعد موازی است؛ بعدی که با همین بعد در جنگ سرد قرار دارد؛ بعدی که در آن همتای خودش یک جاسوس برجسته حساب می‌شود. به مرور زمان و به‌لطف جاسوس‌های دو طرف، جنگ کم کم گرم می‌شود و شدت می‌گیرد.

«همه ما دو بعد داریم». بعد از سریال فرینج، سریال همتا خیلی خوب و بسیار موفق توانست دوباره مفهوم دنیاهای موازی را به تلویزیون بیاورد. این مجموعه کلا ۲ فصل داشت که هر کدام از آن‌ها هم ۱۰ قسمت داشتند. البته این سریال به خاطر داستانش به پایان نرسید بلکه شبکه استارز دیگر ساخت قسمت‌های جدیدی را سفارش نداد. بعد از این اتفاق هم حامیان مجموعه تلاش کردند تا خانه جدیدی را برای آن پیدا کنند اما تلاش‌های آن‌ها اثربخش نبود. یکی از منتقدان سایت راتن تومیتوز، این سریال را با عنوان «یک اثر دلهره‌آور، جذاب و پرتنش توصیف کرد که حضور جی. کی. سیمونز در قالب چهره‌های مختلف، جذابیت آن را چند برابر کرده است».

این سریال در ابتدای پخش خود بینندگان خیلی زیادی را به شبکه استارز آورد اما به مرور زمان این تعداد کاهش پیدا کرد و احتمالا همین موضوع باعث توقف ساخت آن شد. نکته جالبی که درباره این مورد از فهرست بهترین سریال های علمی تخیلی وجود دارد این است که «در بعد دیگر»، پلاک‌های آلمانی نماد زرد/آبی اتحادیه اروپا را در سمت چپ ندارند. از طرف دیگر هم اسکناس‌ها به‌جای یورو، دویچه مارک دارند. این دو مورد نشان می‌دهد که در دنیای موازی این سریال، اصلا اتحادیه اروپایی وجود ندارد.

شخصیت مندلورین در فصل اول سریال The Mandalorian

۳۰- سریال The Mandalorian

مندلورین

خالق: جان فاورو

بازیگران: پدرو پاسکال، کارل ویترز و ورنر هرتسوک

شبکه: Disney+

سال ساخت: ۲۰۱۹

امتیاز متاکریتیک: ۷۰ | امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲

خلاصه داستان: بعد از داستان‌های جنگو و بوبا فت، یک جنگجوی دیگر در دنیای جنگ ستارگان ظاهر شده است. داستان سریال مندلورین بعد از سقوط امپراطوری و پیش از ظهور فرست اوردر جریان دارد. ما داستان یک مبارز تفنگ‌دار تنها هستیم که در قسمت‌های دور و خارجی کهکشان قرار دارد؛ در فاصله دوری از قدرت و نفوذ جمهوری جدید.

این روزها هیچ طرفدار دنیای جنگ ستارگان نیست که این سریال را ندیده باشد یا درباره آن صحبت نکند؛ جدیدترین مورد در میان بهترین سریال های علمی تخیلی تاریخ. شما کمتر کسی را پیدا می‌کنید مجذوب این سریال بسیار جذاب نشده باشد. مندلورین مجموعه‌ای است که در آن سبک وسترنی و فضایی ترکیب شده است؛ اولین لایو اکشن سریالی که از مجموعه استار وارز ساخته شده است. داستان این مجموعه از ۵ سال بعد از زمانی آغاز می‌شود که رویدادهای فیلم Return of the Jedi به پایان رسیده بود. جالب است بدانید که جورج لوکاس تولید این مجموعه را از سال ۲۰۰۹ آغاز کرد اما از آنجایی که هزینه زیادی را می‌طلبید، برای مدتی کنار گذاشته شد.

اما شرکت دیزنی بعد از خریدن لوکاس فیلم در سال ۲۰۱۲، تصمیم گرفت که روی یک سری جدید از استار وارز سرمایه‌گذاری کند. لازم به ذکر است که این سریال از یک سری تجهیزات و فناوری‌هایی استفاده کرده بود که برای همین مجموعه ساخته شد و بعد از آن مورد استفاده پروژه‌های دیگر قرار گرفت. این سریال با همان ۸ قسمت فصل اول توانست نقدها و نظرات مثبتی را به سمت خود جذب کند و در بخش‌ها و مراسم‌های مختلف، نامزد یا موفق به دریافت جایزه شود. گفته شده که فصل سوم قرار است سال دیگر و در ماه دسامبر در دیزنی پلاس پخش شود. اما دو اسپین آف هم به نام Rangers of the New Republic و Ahsoka معرفی شده که قرار است خط داستانی این مجموعه را گسترش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید