خودرو

انواع صدای لنت ترمز و روش های رفع آن ها

ترمز از مهم ترین بخش های خودرو است که عدم عملکرد درست آن می تواند خطرات مالی و جانی به دنبال داشته باشد؛ در  نتیجه همیشه باید به سالم بودن ترمز ها توجه کنید و زمانی که صدا یی غیرمعمول از ترمز خودرو شنیدید، بلا فاصله علت صدای لنت ترمز خودرو را پیدا کنید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی علت  صدای لنت ترمز ماشین، همچنین علت صدای لنت ترمز بعد از تعویض لنت و راه های رفع آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

نکات کلیدی

 • لنت ترمزهای بی کیفیت به سرعت فرسوده می شوند؛ بنابراین از خرید محصولات بی کیفیت خودداری کنید و اگر مجبور به خرید لنت نامرغوب بودید، در فاصله زمانی کوتاهی آن را تعویض نمایید.
 • برای برطرف کردن صدای لنت ترمز در خودروهای دارای سیستم ترمز دیسکی، باید کالیپر را جدا و سرسره ها را چرب کرد.
 • در سیستم ترمز کاسه ای ارتعاشات لنت ترمز، غالبا بین کفشک و کاسه ایجاد می شود.

انواع صدا های لنت ترمز

هنگام ایجاد مشکل در لنت ترمز، 3 نوع صدا از آن شنیده می شود. در این بخش به بررسی این صدا ها و علت صدای لنت ترمز و راه حل های آن می پردازیم.

1- صدای جیغ یا جیرجیر

اگر صدای جیرجیر یا جیغ از ترمز خودرو می شنوید، به چند علت می تواند این صدا ایجاد شود.

فرسودگی مواد لنت ترمز

لنت ترمز دارای نشانگر سایش فلزی است که به عنوان نشانگر سایش ترمز نیز شناخته می شود. فرسودگی این زبانه فلزی یکی از علت های سروصدای لنت ترمز خودرو است که باعث ساییدگی دیسک ترمز خواهد شد.

این عامل در نهایت باعث اصطکاک و صدای جیغ ترمز می شود. برای حل این مشکل باید قبل از آسیب دیدن روتور ترمز، لنت ترمز را عوض کنید.

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • تعمیر موتور سیکلت و رفع خرابی ها
 • برق و باتری خودرو

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم آچاره

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • تعمیر موتور سیکلت و رفع خرابی ها
 • برق و باتری خودرو

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم آچاره

کثیفی ترمز ها

در سیستم ترمز دیسکی، گرد و غبار بین لنت ترمز و دیسک ترمز (روتور) قرار می گیرد و باعث مشکل در ترمز و صدای جیغ می شود.

برای حل این مشکل باید یک مکانیک ترمز  های کثیف را بررسی کند و گرد و غبار روی ترمز را از بین ببرد.

روتور یا درام ترمز لعاب دار

روتور ترمز و درام ترمز به مرور زمان ساییده می شوند و باعث لعاب می شود. به همین دلیل، ترمز ممکن است صدای جیر جیر ایجاد کند.

برای برطرف کردن آن، باید یک مکانیک روتور یا درام دیسک را برای علائم آسیب مثل ترک ها و نقاط گرما بررسی کند تا تعیین کند که آیا قطعات نیاز به روکش دارند یا تعویض.

بیشتر بخوانید:  راهنمای کامل تعویض لنت ترمز ماشین

روغن کاری نشدن ترمز ها

در خودرو یی با ترمز  های درام عقب، اگر صفحه پشتی و سایر اجزای ترمز به درستی روغن کاری نشده باشند، ممکن است صدای جیر جیر را تجربه کنید.

در همین حال، صدای جیغ ترمز یا صدا جیرجیر در سیستم ترمز دیسکی می تواند در نتیجه ی حرکت چسبنده روی پیستون کالیپر باشد.

برای حل این مشکل باید یک مکانیک تمام اجزای ضروری ترمز  های ماشین (مانند: پیستون کالیپر، صفحه پشتی، نقاط تماس روتور دیسک و لنت ترمز) را روغن کاری کند.

برای مطالعه در زمینه 0 تا 100 تعویض روغن خودرو کلیک کنید.

مواد اصطکاکی نامرغوب (لنت ترمز)

اگر لنت ترمز از مواد اصطکاک بی کیفیت ساخته شده باشد، معمولا به سرعت فرسوده می شود. همین فرسودگی می تواند باعث ایجاد صدای جیغ بلند در سیستم ترمز شود.

برای برطرف کردن علت صدای لنت ترمز، باید مواد اصطکاک با کیفیت را از یک فروشگاه خودرو تهیه کنید و از یک مکانیک حرفه ای بخواهید تا آن را برای شما جایگزین کند.

2- صدای سنگ زنی

اگر ترمز های شما صدای خراش بلند ی تولید می کنند، علت صدای لنت ترمز موارد پایین است.

مواد لنت ترمز یا کفشک ترمز فرسوده است

معمولا صدای ترمز به این معنی است که کفشک یا لنت ترمز فرسوده شده است که باعث ایجاد گرمای بیش از حد ناشی از اصطکاک در سیستم ترمز می شود؛ زیرا قطعات فرسوده کمتر قادر به دفع گرما هستند.

قبل از ساییدگی شدید مواد اصطکاک کفشک ترمز یا لنت ترمز را عوض کنید. ولی لنت یا کفشک ترمز بی کیفیت نخرید؛ زیرا خیلی سریع از بین می رود.

چسباندن کولیس یا سیلندر چرخ

در یک سیستم ترمز دیسکی، یک کالیپر چسبنده می تواند به طور مداوم هر لنت ترمز را روی روتور دیسک فشرده کند و باعث ترمز شود. همچنین اگر دیسک روتور با بخشی از کالیپر ترمز تماس داشته باشد، ممکن است صدای ساییدن بلندی بشنوید.

برای حل این مشکل اگر خودروی شما دارای سیستم ترمز دیسکی است، مکانیک باید کالیپر را جدا کند و سرسره های آن را چرب کند. اگر با این کار مشکل حل نشد، ممکن است این قطعات نیاز به تعویض داشته باشند.

3- صدای تق تق، ارتعاش یا سر و صدا

اگر هنگام زدن پدال ترمز احساس لرزش (ارتعاش) کنید، علت صدای لنت ترمز به موارد زیر مربوط می شود.

روتور تاب دار

اگر روتور تاب دار دارید، سطح روتور با لنت های ترمز تماس ناهمواری برقرار می کند و باعث ایجاد ضربان پدال، لرزش فرمان یا صدای کوبیدن می شود. باید سیستم ترمز را بررسی کنید و هر روتور یا درام تاب خورده را تعویض کنید تا از شر لرزش یا صدای کوبیدن خلاص شوید.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو!

تنظیمات نادرست یا از دست رفتن سخت افزار ترمز

اگر برخی از اجزای سیستم ترمز، مانند گیره های ضد جغجغه و لنت ترمز گمشده باشند یا به درستی تنظیم نشده باشند، باعث ایجاد لرزش یا صدای ترمز آزار  دهنده می شود.

گاهی اوقات لرزش، تکان دادن پدال و لرزش فرمان می تواند ناشی از وجود مشکلی در سایر قطعات خودرو مانند فرسوده شدن مفصل توپ یا بلبرینگ چرخ باشد.

برای حل این مشکل باید یک مکانیک، سیستم ترمز را بررسی کند و مطمئن شود که از مواد ترمز اشتباه استفاده نمی کنید.

همچنین مطمئن شود آیا به تعویض سخت افزار مفقود یا آسیب دیده (براکت کالیپر، بلبرینگ چرخ، گیره ضد جغجغه و سایر قطعات خودرو) نیاز دارید یا خیر.

اسلاید های کثیف کولیس (سیلندر چرخ)

کثیف بودن کالیپر ترمز از عملکرد صحیح لنت های ترمز جلوگیری می کند و باعث چسبیدن کالیپر ترمز می شود و در نهایت باعث ایجاد یک لرزش یا صدای تق تق می شود.

باید یک مکانیک، لغزنده های کالیپر و سایر اجزای کثیف ترمز را که ممکن است باعث ایجاد صدای آزار دهنده یا لرزش شوند، تمیز کند.

علت صدای لنت ترمز بعد از تعویض لنت به چه چیزی مربوط می شود؟

علت صدای لنت ترمز بعد از تعویض لنت (صدا هایی مانند جیر جیر) به چند مورد مربوط می شود:

1. کیفیت روتور

کیفیت روتور به صورت مستقیم در صدای ترمز پس از تعویض تاثیر دارد. اگر روتور بی کیفیت باشد، پس از تعویض لنت ترمز، صدای جیرجیر یا جیغ شنیده می شود.

پایین بودن کیفیت روتور علاوه  بر جیر جیر کردن یا جیغ کشیدن ترمز، باعث ایراد در سیستم ترمز  گیری می شود.

بیشتر بخوانید:  10 علت صدای اگزوز خودرو [صدای پت پت، انفجار، عطسه و ترقه]

2. شرایط آب  و  هوایی

شرایط آب و هوا، به این معنی که ماشین در چه شرایط جوی تردد دارد؛ چون الگوهای آب  و  هوایی در آن نقش دارند.

چنانچه پس از تعویض لنت ترمز، در شرایط آب  و  هوایی مرطوب، بارش باران و برف استفاده شود، احتمالا از لنت ترمز «هنگام ترمز گرفتن» صدای جیرجیر به گوش می رسد.

به دلیل این که رطوبت، موجب جذب گرد  و  غبار به روتور می شود و صدا تولید می کند.

3. مواد لنت ترمز

لنت های ترمز بیشتر از سیلیکون، مانند گردوغبار سیلیکون مخلوط شده است و با براده های فلزی ساخته شده اند که لنت های جدید را می ساید.

تولیدکنندگان نیز از محافظ هایی روی پد استفاده می کنند که از خراب شدن سریع لنت جلوگیری کنند.

4. فرآیند نصب

بیشتر لنت های جدید، مشکل سایش دارند و گاهی با عناصر محافظ پوشانده می شوند که باعث تولید صدا می شود.

به  مرور زمان سایش و صدا ی جیرجیر لنت ترمز از بین می رود؛ ولی چنانچه پس از مدتی، صدا از بین نرفت باید به یک مکانیک حرفه ای مراجعه کنید.

علت صدای لنت حین حرکت چیست؟

 • علت صدای لنت ترمز در سرعت های پایین دلایل مختلفی دارد. برخی از ترمز  ها با کارایی بالا، اغلب با سرعت های پایین تر و با ترمز ملایم جیغ می زنند؛ اما پس از جا  افتادن ترمز  ها دیگر این صدا را ایجاد نمی کنند.
 • بسیاری از خودرو های جدید با مواد لنت ترمز سخت تری مجهز شده اند. به خصوص در سرعت های پایین تر تمایل بیشتری به جیر جیر دارند.
 • ترمز های دارای صدای جیر جیر، در سرعت های پایین نیز می تواند ناشی از کثیفی یا زباله های محبوس شده در مکانیسم ترمز باشد، که باعث ساییدگی ناحیه و در نتیجه صدای جیغ بلند می شود.
 • یکی دیگر ازعلت های صدای لنت حین حرکت در سرعت های بالا تر، این است که مالش سریع تر اتفاق می افتد.

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم حرفه ای آچاره

راه حل رفع صدای لنت ترمز

همان طور که گفته شد، علت اصلی ایجاد صدا در ترمز خودرو، وجود ارتعاش است. در سیستم ترمز دیسکی، این ارتعاش می تواند بین لنت و دیسک، لنت و کلیپر، کلیپر و متعلقات آن به وجود آید.

ولی در سیستم ترمز کاسه ای این ارتعاشات غالبا بین کفشک و کاسه ایجاد می شود.

در ادامه کار هایی که برای حذف انواع صداهای لنت ترمز می توانید انجام دهید را می خوانید:

 • به صدای لنت ها موقع ترمز کردن گوش کنید و منشاء صداهای غیرمعمول را پیگیری نمایید.
 • برای اطمینان بیشتر لنت ها را از نظر مقدار باقی مانده و شل نبودن بررسی کنید.
 • در انتخاب نوع لنت دقت کنید و از لنت های با کیفیت استفاده کنید.
 • اگر لنت ها در جای خود به درستی نصب شده اند و از کیفیت آن ها نیز مطمئن هستید ولی همچنان صدا می دهند، لنت ها را خارج کنید و پشت آن ها Shim نصب کنید. در حقیقت Shim  ها برای جلوگیری از ارتعاش بین لنت و کلیپر استفاده می شوند.
 • تمام اجزای ترمز مانند گیره ها، پین ها و فنر ها که بر اثر فشار، دمای بالا و یا کارکرد زیاد کیفیت خود را از دست داده اند یا شل شده اند، باید تعویض شوند.

بیشتر بخوانید:  نحوه تنظیم و رگلاژ ترمز دستی خودرو + علائم خرابی آن

سخن پایانی

ما در این مقاله به علت صدای لنت ترمز و راه حل  هر کدام از آن ها پرداختیم. اگر متوجه صدا های عجیب  یا هر گونه تغییر در عملکرد ترمز شدید، باید برای بازرسی ترمز به یک مکانیک مطمئن مراجعه کنید. رانندگی با ترمز های پر سر  و  صدا خطرناک است و ممکن است در دراز مدت به تعمیرات گران تری نیاز داشته باشد.

برای یافتن علت صدای لنت ترمز ماشین لازم است که در خصوص کارکرد قطعات کمی اطلاعات فنی داشته باشید. اگر به مشاوره فنی و خدمات تعمیر خودرو در محل نیاز دارید با تعمیرکاران آچاره مشورت نمایید.

سوالات متداول

علت صدای لنت ترمز چیست؟

صدای لنت ترمز می تواند به عوامل ذیل مربوط باشد:
● کیفیت روتور
● شرایط آب وهوایی
● مواد لنت ترمز
● فرآیند نصب

هر چندوقت یک  بار باید لنت ترمز خود را عوض کنیم؟

لنت های ترمز باید به طور مرتب تعویض شوند و سیستم ترمز باید حداقل سالی یک بار بازرسی شود.

آیا شرایط جوی بر عملکرد سیستم ترمز و لنت ها تاثیر دارد؟

بله. معمولا در شرایط جوی مرطوب مشکل صدای لنت ترمز بیشتر است؛ زیرا رطوبت، موجب جذب گرد  و  غبار به روتور می شود و صدا تولید می کند.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در هنگام رانندگی صداهای ناهنجاری بشنوید و نگران شوید. این نگرانی شما در بسیاری از مواقع به جا و لازم است. چرا که در بیشتر موارد این صداها هشداری برای آسیب  دیدگی خودروی شما به شمار می روند. یکی از رایج ترین مشکلات خودرو به هنگام ترمز گرفتن، صدای جیرجیر کردن ترمز و سوت کشیدن لنت می باشد. صدای لنت ترمز بسیار مهم است زیرا در اکثر مواقع می تواند زنگ خطر باشد. با این حال، صدای آن الزامی برای وجود مشکل نیست. در نتیجه با آشنایی با انواع صدای لنت  می  توانید اشکالات ترمز را رفع کنید؛ اما چگونه صدای طبیعی ترمز را از صداهای آزاردهنده تشخیص دهیم؟ و چگونه برای رفع آن ها اقدام کنیم؟ برای آشنایی کامل با علت صدای لنت ترمز با ما همراه باشید.

انواع صدای لنت ترمز

به هنگام ترمز گرفتن، ممکن است صداهای زیادی بشنوید که هر یک از آن ها به دلیلی ایجاد شده اند. با توجه به علت هر یک می توانید این مشکل را رفع نمایید. صدای لنت ترمز انواع مختلفی دارد. از رایج ترین آن ها می توان به صدای سوت کشیدن لنت ترمز، صدای تق تق، صدای خرخر، صدای جیغ و خراشیده شدن آهن اشاره کرد. برای مثال هنگامی که صدای ترمز شدید باشد و صدایی همانند خراشیده شدن آهن ایجاد کند؛ تمام شدن لنت ها را نشان می دهد و باید برای تعویض لنت ترمز اقدام کنید. در صورتی که تعویض به موقع انجام نگیرد؛ موجب آسیب دیدن دیسک ها می شود.

صدای جیغ ترمز نیز به تمام شدن لنت ها اشاره می کند. زمانی که در سیستم ترمز شما مشکلی وجود داشته باشد؛ صدای لنت خودرو به صورت تق تق به گوش می رسد و نشان از شل بودن لنت ها دارد. شما می توانید با شناخت صداهای مختلف ترمز، اشکالات احتمالی را حدس بزنید و در صورت لزوم آن ها را تعمیر کنید.

صدای طبیعی لنت ترمز

همان طور که برخی از صداهای لنت ترمز به وجود اختلالی در سیستم آن اشاره می کنند؛ برخی از آن ها طبیعی هستند ودر صورت شنیده شدن، نیازی به سرویس و تعمیر ندارند. به عنوان مثال، وقتی که در صبحگاه ترمز می گیرید؛ ترمزها به دلیل سرد بودن، صدای جیغی آزار دهنده ای از خود تولید می کنند.

زمانی که طی دفعات زیاد اقدام به ترمزگیری می کنید؛ ممکن است صدای لنت ترمز خودرو نویز داشته باشد؛ چرا که در این مواقع دمای دیسک و لنت بالا می رود و مشکلاتی در سطح آن ها به وجود می آورد. البته بالا رفتن دمای دیسک ترمز، دلایل دیگری نیز دارد، که می توانید در مقاله ” دلایل داغ شدن دیسک ترمز ” مطالعه نمایید. یکی دیگر از صداهای طبیعی لنت ترمز، صدای نویز چندگانه است که تنها یکبار بعد از روشن کردن موتور خودرو شنیده می شود. این صدا توسط سیستم خودآزمای ترمز ABS ایجاد می شود و نیاز به هیچ سرویس و تعمیری ندارد.

علت صدای لنت ترمز بعد از تعویض لنت ترمز

معمولا علت صدای لنت جدید پس از تعویض، طبیعی است. اگر پس از یک هفته این صدا رفع نشد و یا حتی بیشتر شد؛ باید به بررسی آن  بپردازید و به تعمیرگاه مراجعه کنید. در برخی مواقع این صداها به دلیل درست بسته نشدن یا شل شدن لنت ها است. گاهی به علت تعویض دیرهنگام لنت قبلی، دیسک چرخ کمی بیشتر خورده شده و ساییده می شود. در این مواقع با نصب لنت جدید و عدم هماهنگی لنت جدید با دیسک مستهلک، امکان بروز صدا هست که معمولا بعد از مدتی، این صدا رفع می شود.

علت صدای لنت در زمان ترمزگیری

ممکن است پس از ترمزگیری نیز صداهایی بشنوید. این صداها معمولا به صورت خرخر یا جیغ هستند که پس از ترمزگیری به گوش می رسند. به طور معمول صدای لنت ترمز پس از ترمزگیری به دلیل تمام شدن لنت ها، بی کیفیت بودن لنت ها، شکستگی یا خرابی پلوس و دیسک است که با تعویض قطعات مربوطه میتوان آن را رفع کرد.

در بسیاری موارد دیده شده که در زمان ترمزگیری، صدای سوتی از طرف لنت ها شنیده می شود که حتی با تعویض لنت نیز این صدا برطرف نشده است. یا حتی دیده شده که قبل از تعویض لنت ترمز هیچ صدایی وجود نداشته اما مدتی بعد از تعویض لنت، این صدا به گوش می رسد. در بسیاری موارد، این صدا مربوط به لنت های محور دیگر خودرو است. به عبارتی دیگر، اگر شما اخیرا لنت های جلوی خودرو را تعویض کرده اید و با ترمزگیری، صدای سوت لنت به گوش می رسد، به احتمال زیاد این صدا، هشدار اتمام لنت های عقب خودرو است.

تاثیر نوع لنت ترمز بر ایجاد صدا

یکی از دلایلی که سبب ایجاد صدا در هنگام ترمزگیری و پس از آن می شود؛ نوع لنت نصب شده در خودرو است. لنت ها با مواد اولیه مختلفی تولید می شوند و هر یک با توجه به ترکیبات و جنس خود، عامل ایجاد صداهای متفاوتی هستند. به صورت کلی لنت ها از نظر ظاهری به دو دسته دیسکی و کفشکی تقسیم بندی می شوند. همین شکل هندسی لنت می تواند بر ایجاد صدای لنت ترمز موثر باشد؛ چرا که می تواند سطح ارتعاش را کاهش یا افزایش دهد و صدای تولید شده را تحت تاثیر خود قرار دهدد.

اگر لنت استفاده شده در خودروی شما لنت ترمز نیمه فلزی باشد؛ ممکن است صدای بیشتری نسبت به سایر لنت ها ایجاد کند. زیرا سختی بیشتری دارد و ترکیبات فلزی موجود در آن ها به هنگام ترمزگیری و سایش فلز بر روی فلز صدای جیغ ایجاد می کند. البته این نوع لنت،  طول عمر بالایی دارد و آستانه تحمل دما در آن ها بالا است. از دیگر انواع لنت می توان به لنت ارگانیک و سرامیکی اشاره کرد که بسیار سبک هستند و صدای کمتری تولید می کنند.

صدای لنت ترمز و روانکاری

اگر صدای لنت ترمز خودروی شما آزاردهنده است اما هیچ مشکلی ندارد؛ بهتر است به سراغ استفاده از روانکار بروید. منظور از روانکاری، روغن کاری قطعات مربوط به ترمز و پیچ  و مهره های آن است که در کاهش صدای لنت تاثیر زیادی دارد. در واقع اگر پیچ و مهره هایی که برای بستن صفحه ی ترمز به کار می روند؛ به درستی روغن کاری نشده باشند؛ در زمان ترمزگیری، صداهایی همچون خرخر و سایش شنیده می شود. البته احتمال وقوع این مشکل بسیار کم است چرا که اغلب مکانیک های اتومبیل در حین تعمیر لنت و تعویض آن ها، پیچ و مهره ها را روغن می زنند یا عوض می کنند.

یکی دیگر از اقدامات موثری که مکانیک ها انجام می دهند، جابجایی لنت ها است که در اغلب موارد موثر واقع می شود.

راه حل رفع صدای لنت ترمز

اگر شما هم با شنیدن صدای لنت های ترمز احساس نگرانی می کنید، می توانید با توجه به نکات زیر به رفع آن بپردازید.

 1. در زمان ترمزگیری، به صدای لنت توجه کنید. بهتر است از نصب صحیح آن مطمئن شده و شل نبودن آن ها را مورد بررسی قرار دهید.
 2. لنت های نامرغوب پس از مدتی صدای گوش  خراشی ایجاد می کنند؛ پس در انتخاب نوع لنت دقت کنید.
 3. برای کاهش صدای لنت ترمز می توانید آن ها را خارج کرده و درصورتی که فاقد شیم است، برای آن شیم مناسب نصب کنید.
 4. در صورتی که قطعات مربوط به ترمز و لنت مانند گیره ها و فنرها کیفیت خود را از دست داده اند؛ باید آن ها را تعویض کنید.
 5. تمیز کردن و روغن کاری لنت ترمز در کاهش صدای لنت موثر است.
 6. جابه جایی لنت   های چرخ های یک محور بسیار موثر است.
 7. در بسیاری موارد یک سمباده نرم بر روی سطح لنت و برداشته شدن لایه نازکی از لنت، به رفع صدا کمک می کند.
 8. حتما لنت های محور مقابل را نیز بررسی نمایید. احتمالا لنت آن ها نیز به اتمام رسیده است.

با توجه به نکات گفته شده و بررسی اجزای ترمز می توانید علت ایجاد صدای لنت ترمز را یافته و با تعمیر یا تعویض لنت یا سایر قطعات، مشکل را رفع نمایید.

خرید لنت ترمز باکیفیت

ترمز یکی از حیاتی ترین قطعات خودرو است که در حفظ امنیت آن و سرنشینان نقش بسیار مهمی دارد. یکی از نشانه هایی که به خرابی  سیستم ترمز و وجود مشکل در آن ها اشاره می کند؛ صدای ناهنجار لنت  ترمزها است. صدای لنت در بسیاری از مواقع وجود عیب و خرابی را در سیستم ترمز نشان می دهد. مثلا صدای سوت که از رایج ترین صداهای ترمز به شمار می رود به مشکلاتی همچون تمام شدن لنت ها یا داغ شدن بیش از حد آن ها اشاره می کند. همچنین اگر از لنت های نامرغوب استفاده کنید؛ پس از مدتی صدای لنت ترمز شما به گوش می رسد و ممکن است به دیسک ها و سایر قطعات نیز آسیب برساند. می توانید با بررسی لنت ها و سایر قطعات و اتصالات ترمز، تمیزکاری و و روغن  کاری آن ها، صداهای ایجاد شده را کاهش دهید.

بهترین راه برای اینکه بتوانید طول عمر لنت  ترمز خود را افزایش دهید و از سر و صدای آن ها رها شوید؛ این است که به سراغ لنت  ترمزهای باکیفیت بروید.اگر قصد خرید لنت ترمز باکیفیت را دارید، برندهای زیر انتخاب خوبی هستند. برای خرید لنت ترمز خودروی خود از برندهای زیر، کافیست روی نام برند کلیک کنید.

 • خرید لنت ترمز nhc
 • خرید لنت ترمز ام بی کوریا
 • خرید لنت ترمز های کیو
 • خرید لنت ترمز فریکسا
 • خرید لنت ترمز های تک
 • خرید لنت ترمز تایومی
 • خرید لنت ترمز پارس
 • خرید لنت ترمز اینتیما

فروشگاه lent.ir، با ارائه لنت  ترمزهای مرغوب به شما کمک می کند تا صدای لنت ترمز خودروی خود را از بین ببرید و از سلامت آن ها اطمینان داشته باشید. برای خرید آنلاین لنت ترمز، کافیست مدل خودروی خود را انتخاب کرده و لنت ترمز موردنظر را به صورت آنلاین سفارش دهید. اگر در هنگام خرید لنت ترمز سوالی داشتید، کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید. متخصصان فروشگاه شما را در خرید بهترین لنت ترمز راهنمایی می کنند.

سوالات متداول درباره صدای لنت ترمز

علت صدای لنت ترمز چیست؟

صدای لنت ترمز بعد از تعویض، طبیعی است. اما در هنگام ترمزگیری، به معنای تمام شدن لنت می باشد. البته صدای لنت به عوامل دیگری بستگی دارد که در این مقاله کامل به آن پرداخته ایم.

چگونه صدای لنت ترمز را رفع کنیم؟

با بررسی اجزای مختلف سیستم ترمز و یا تعویض و تعمیر قطعات، میتوانید، صدای لنت را رفع کنید. اما بهترین راه برای جلوگیری صدای لنت، خرید لنت ترمز باکیفیت است. زیرا لنت ترمز تقلبی و بی کیفیت، علاوه بر ایجاد صدا، به دیسک ترمز نیز آسیب زیادی می رساند.

آیا صدای لنت ترمز طبیعی است؟

در برخی شرایط مانند ترمزگیری در صبح، بعد از تعویض لنت و ترمزگیری مکرر، صدای لنت طبیعی است. اما صدای جیغ و خرخر به معنای اتمام لنت میباشد و باید برای خرید لنت جدید سریعا اقدام کنید.