پزشکی و سلامت

چرا با قرص خواب اثر نمیکند

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:علائم مشابه کروناخون دماغ یا گوش دردمشکل در بلعخون در مدفوعاختلال خوابدرد کمر، پا، دست یا زانوسردردمعده درد یا حالت تهوعزخم مداوم دهانیسرفۀ مزمناضطراب و استرس

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام ها هم مشکل ایجاد می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

علت های مشاهدۀ خون در مدفوع می تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

دردهای اسکلتی یکی از شایع ترین علائم ایرانی هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد علت های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

یکی از شایع ترین اختلالات خواب، بی خوابی است که بین 10 تا 30 درصد از بزرگ سالان را تحت تاثیر قرار می دهد. بی خوابی زمانی رخ می دهد که فرد در به خواب رفتن و/یا به خواب ماندن مشکل داشته باشد و این مشکلات باعث خواب آلودگی، کند شدن تفکر یا سایر اختلالات در طول روز شود. بی خوابی اغلب با کم خوابی مرتبط است که می تواند عواقب جدی برای سلامت جسمی و روانی داشته باشد. برای رفع بی خوابی و سایر مشکلات خواب، بسیاری از مردم به روش های متعددی متوسل می شوند که عبارت اند: داروهای تجویزی مثل انواع قرص خواب  آور، دارو های بدون نسخه و مکمل های غذایی است. در ادامه این مطلب با مجله درمانکده همراه باشید.

معرفی انواع قرص خواب

سه نوع قرص خواب  آور وجود دارد:

 1. داروهای تجویزی
 2.  داروهای بدون نسخه
 3.  مکمل های غذایی

مطب پزشک روانشناس مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید
به صفحه پزشکان روانشناسی درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.
دریافت نوبت روانشناسی

داروهای تجویزی

قبل از این که یک داروی نسخه ای به فروش برسد، باید توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تایید شود، که به دقت داده های حاصل از مطالعات تحقیقاتی در مورد اثربخشی و ایمنی آن را بررسی می کند. پس از تایید دارو، بیمار باید نسخه ای از پزشک خود دریافت کند تا دارو را از داروخانه تهیه کند. طبقات مختلف داروها بر اساس ترکیب شیمیایی و نحوه تاثیر آن ها بر مغز باعث خواب آلودگی می شوند. انواع داروهای تجویزی که توسط FDA برای بی خوابی تایید شده اند عبارت اند از:

آنتاگونیست های گیرنده ارکسین

 این داروها تولید اورکسین را که یک ماده شیمیایی در مغز که به شما احساس هوشیاری می دهد را مسدود می کند.

بیشتر بدانیم: چقدر به خواب نیاز داریم؟

بنزودیازپین ها

بنزودیازپین ها مانند داروهای خواب آور هستند که فعالیت مغز را برای ایجاد خواب آلودگی کاهش می دهند. این دسته جزو اولین داروهای تجویزی بودند که برای بی خوابی استفاده شدند.

 آگونیست های گیرنده ملاتونین

 این نوع دارو باعث افزایش سطح هورمون ملاتونین در بدن می شود که باعث خواب آلودگی می شود.

مشاورۀ آنلاین با دکتر روانشناس مورد نظرتان را رزرو کنید
به صفحه مشاورۀ آنلاین روانشناسی بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
رزرو مشاورۀ روانشناسی

داروهای ضد افسردگی

 این داروها ابتدا برای درمان افسردگی طراحی شدند اما بعداً مشخص شد که اثر آرام بخشی دارند. تنها یک داروی ضد افسردگی به طور رسمی توسط FDA برای بی خوابی تایید شده است. 

در صورتی که بی دلیل دچار بی خوابی شده اید بهتر است در اولین فرصت به دکتر روانشناس مراجعه کرده تا مشکل شناسایی شود یا از طریق امکان مشاوره آنلاین با بهترین روانشناسان مشکل خود را برطرف کنید.

لازم به ذکر است که اگر قصد مصرف هرگونه داروی خواب آور را دارید بهتر است قبل از آن با دکتر روانپزشک مشورت کنید که می توانید از طریق مشاوره آنلاین با بهترین روانپزشکان سوال خود را بپرسید.

بیشتر بدانیم: بی خوابی و 5 تکنیک برای خوابیدن شبانه

داروهای خواب آور بدون نسخه

واکنش افراد مختلف به دارو متفاوت است و داروهای بدون نیاز به داشتن نسخه(OTC ) نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با گزینه های مختلف موجود، یافتن گزینه ای که برای شما مناسب است گزینه ای که توسط پزشک تایید شده باشد ممکن است کمی طول بکشد. در ادامه به معرفی برخی از رایج ترین این نوع داروها می پردازیم:

دیفن هیدرامین بنادریل

 تیلنول پی ام و سایر مسکن های ضد درد با فرمولاسیون PM حاوی دیفن هیدرامین هستند که یک آنتی هیستامین آرام بخش است. در حالی که در صورت احتقان یا سرفه می توانند به خواب شما کمک کنند، ممکن است در طول روز بعد احساس خواب آلودگی کرده و باعث خشکی دهان شوند.

مشاورۀ آنلاین با دکتر روان پزشک (اعصاب و روان) مورد نظرتان را رزرو کنید
به صفحه مشاورۀ آنلاین روان پزشکی (اعصاب و روان) بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
رزرو مشاورۀ روان پزشکی

دوکسیلامین سوکسینات

سوکسینات داکسیلامین به عنوان Unisom SleepTabs فروخته می شود و هم چنین یک آنتی هیستامین آرام بخش است. عوارض جانبی بالقوه شامل خواب آلودگی روز بعد، خشکی دهان، تاری دید، یبوست و احتباس ادرار است.

بیشتر بدانیم: علت کابوس های شبانه چیست؟

ملاتونین

 مغز شما هورمونی به نام ملاتونین تولید می کند که به کنترل چرخه طبیعی خواب و بیداری شما کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که مصرف ملاتونین OTC می تواند برای انواع خاصی از مشکلات خواب مفید باشد، اما هیچ مدرک روشنی مبنی بر کمک به بی خوابی عمومی وجود ندارد. ملاتونین می تواند باعث اختلال در چرخه طبیعی خواب و بیداری شود، اگر این دلیل بی خوابی نباشد و علاوه بر این، اغلب فرم مکمل در اندازه 10 میلی گرم است.

والرین

برخی از مکمل هایی که به عنوان خواب آور به بازار عرضه می شوند شامل این گیاه می شوند. خبر خوب این است که به نظر نمی رسد عوارض جانبی ایجاد کند.

مکمل های غذایی

اگرچه ممکن است افراد به دلایل سلامتی از آن ها استفاده کنند، اما مکمل های غذایی داروهای رسمی نیستند. آن ها نیازی به تایید FDA ندارند، و در نظر داشته باشید که نظارت قابل توجهی بر روی این نوع داروهای خواب فروخته شده به عنوان مکمل های غذایی وجود ندارد.

کمک های خواب طبیعی، مانند: سنبل الطیب، نمونه هایی از مکمل های غذایی کمک کننده خواب هستند. 

بیشتر بدانیم: راز های ناگفته از مراقبه و مدیتیشن

مطب پزشک روانشناس مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید
به صفحه پزشکان روانشناسی درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.
دریافت نوبت روانشناسی

علائم حساسیت به قرص خواب آور

مصرف برخی از داروهای که در مباحث پیشین بدان پرداختیم می تواند همراه با حساسیت های برای افراد باشد که برخی از نشانه های بروز حساسیت در برخورد با مصرف این داروها شامل موارد زیر می شوند:

 • اختلال در دید یا هر گونه مشکلی در بینایی افراد
 • احساس درد شدید و سنگین در ناحیه قفسه سینه
 • اختلال در تنفس
 • احساس احتقان گلو
 • گرفتگی صدا
 • خارش در تمامی نواحی بدن
 • حالت تهوع و استفراغ

بیشتر بدانیم: نقش تغذیه در بروز اختلالات روانی

کاربرد قرص خواب آور

قرص  خواب آور داروهایی هستند که برای کمک به به خواب رفتن یا به خواب ماندن شما طراحی شده اند و گاهی اوقات برای کمک به درمان بی خوابی استفاده می شوند. قرص های خواب آور می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند، بنابراین اگر مشکلات خواب دارید، ایده خوبی است که با یک پزشک متخصص متبحر صحبت کنید. مهم است که به یاد داشته باشید که قرص های خواب ممکن است به شما کمک کنند تا بخوابید، اما علت بی خوابی شما را درمان نمی کنند.

مشاورۀ آنلاین با دکتر روانشناس مورد نظرتان را رزرو کنید
به صفحه مشاورۀ آنلاین روانشناسی بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
رزرو مشاورۀ روانشناسی

اعتیاد به قرص خواب  آور

اگرچه افراد بی خوابی کوتاه مدت را با موفقیت با قرص های خواب درمان می کنند، اما بسیاری به آن ها وابسته می شوند. اعداد به نفع آن ها نیست. تقریباً 38 میلیون نسخه برای Ambien (یک قرص خواب معمولی) بین سال های 2006 و 2011 نوشته شد. با چنین دسترسی گسترده از سوی متخصصان پزشکی، جای تعجب نیست که بسیاری از مردم طعمه قدرت قرص  خواب آور شوند. بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که نمی توانند به قرص  خواب  آور معتاد شوند و حتی برخی افراد ادعا می کنند که این اطلاعات را از پزشک خود دریافت کرده اند. با این حال، برخی از افراد بدون کمک قرص خواب قادر به خوابیدن نیستند. با افزایش تحمل، بسیاری متوجه می شوند که برای به دست آوردن اثر مورد نظر باید دوزهای بیشتری مصرف کنند. بسیاری از مردم تا زمانی که مصرف داروهای خود را متوقف نکنند متوجه نمی شوند که وابسته شده اند یا به تعبیر دیگری معتاد شده اند. سپس ممکن است علائم ترک را تجربه کنند، که نشانه ای از وابستگی و اعتیاد است.

بیشتر بدانیم: اختلال شخصیت نمایشی چیست و چطور باید با آن مقابله کرد؟

عوارض مصرف قرص خواب

 1. یکی از خطرات اصلی قرص  خواب آور این است که به آن ها وابسته می شوید. این بدان معنی است که آن ها با گذشت زمان کم تر موثر می شوند، بدون آن ها نمی توانید خوب بخوابید. هم چنین ممکن است زمانی که سعی می کنید این کار را متوقف کنید، احساس ناخوشایندی داشته باشید یا بی خوابی بدتری را تجربه کنید.
 2. قرص های خواب آور نیز می توانند باعث بی ثباتی، سرگیجه و فراموشی شما شوند. آن ها می توانند تمرکز را برای شما سخت کنند. ممکن است روز بعد احساس گیجی یا خستگی کنید. این عوارض جانبی ممکن است خطر تصادف و سقوط را افزایش دهد، به خصوص اگر سن شما بالا باشد.
 3. برخی از انواع قرص  خواب  آور می توانند باعث شوند در هنگام خواب کارهایی را انجام دهید. این می تواند خوردن، صحبت کردن یا حتی رانندگی باشد. اگر بیش از یک نوع قرص خواب  آور یا الکل مصرف می کنید، این احتمال بیشتر است.

مشاورۀ آنلاین با دکتر روانشناس مورد نظرتان را رزرو کنید
به صفحه مشاورۀ آنلاین روانشناسی بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
رزرو مشاورۀ روانشناسی

چه زمانی باید به متخصص مراجعه کرد؟

ممکن است پزشک شما را برای مطالعه خواب به یک پزشک خواب ارجاع دهد. در یک مطالعه خواب، بدن شما در هنگام خواب مشاهده می شود. معمولاً فقط در صورتی نیاز به مطالعه خواب دارید که ممکن است مشکل خواب دیگری مانند: آپنه خواب داشته باشید که باعث بی خوابی شما می شود. 

علائم هشدار دهنده شایع آپنه خواب عبارت اند از:

 • خروپف با صدای بلند یا مکرر
 • کندی در هنگام نفس کشیدن
 • در طول روز بسیار خواب آلود هستید.

لازم به ذکر است که این مقاله به شما کمک می کند تا با اطلاعات بیشتری نسبت به رفع مشکل خود اقدام کنید و به با شناخت بهتر عارضه تان به سراغ بهترین پزشک متخصص موجود در دسترس بروید و تحت هیچ شرایطی نمی تواند جایگزین مناسبی برای مراجعه به پزشک باشد.

بیشتر بدانیم: 12 مورد از علائم و نشانه های افسردگی

آزمایش (خون، ادرار، مدفوع) خود را در محل انجام دهید
به صفحه رزرو آزمایش در منزل درمانکده بروید و آزمایش مد نظر خود را آنلاین رزرو کنید.
دریافت آزمایش در محل

خلاصه

قرص خواب  آور یکی از رایج ترین درمان های بی خوابی هستند. اگر به درستی استفاده شوند، می توانند راهی مفید برای بی حرکتی در شب هایی باشند که خواب دشوار است. متاسفانه، مطالعات نشان داده اند که بسیاری از افراد عادت های ناامن در مورد داروهای کمک خواب ایجاد می کنند. با همکاری با پزشک و درک خطرات مرتبط با داروهای خواب، می توانید احتمال عوارض جانبی ناخواسته خود را به حداقل برسانید.

درمانکده با فراهم آوردن فضایی برای رزرو نوبت آنلاین پزشکی در روند ویزیت شما سرعت بخشیده و حتی امکان مشاوره آنلاین با بهترین پزشکان را برای شما عزیزان فراهم نموده.

 21,610 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد رای ها 11