پزشکی و سلامت

چطور قرص خواب را ترک کنیم

قرص های خواب آور یا “قرص خواب” به این منظور تنها توسط پزشک تجویز می شوند تا به بیماران کمک کنند که به خواب بروند و تا صبح به راحتی بخوابند. بعضی قرص های خواب آور مانند آلپرازولام و لورازپام خواب آرام و پیوسته ای را برای بیماران به ارمغان می آورند؛ این داروها در دسته داروهای ضد اضطراب قرار می گیرند. داروهای ضد اضطراب چرخه افکاری را که برخی افراد قبل از خواب درگیرش می شوند و در نتیجه نمی توانند به خواب بروند، متوقف می کند و احساس خواب آلودگی را القا می کند.

پزشکان برای بیمارانی که به سختی به خواب میروند، داروهایی مانند زولپیدم تجویز می کنند که بدن را سریع تر به خواب می برد. هرچند ساز و کار تاثیرگذاری این داروها با هم تفاوت دارد، اما هر سه وابستگی ایجاد می کنند و حتی می توانند اعتیادآور باشند.
اعتیاد به قرص های خواب آور
بیماران به مرور مجبور می شوند که مقدار مصرف داروی خواب آور را بیشتر کنند تا همچنان بتوانند خواب شبانه آرامی را تجربه کنند؛ افزایش دوز دارو باعث ایجاد وابستگی جسمی و اعتیاد به آن می شود.

مهمترین نشانه های سوءمصرف داروهای خواب آور به شرح زیر است:

میل غیرقابل کنترل به مصرف قرص خواب آور
جستجوی پزشکانی که داروهای خواب آور را به راحتی تجویز کنند.
مصرف داروی خواب آور در شرایطی که نیازی به مصرف دارو نیست.
فراموشی
بروز علائم ناخوشایند در صورت قطع مصرف دارو
اگر پزشک داروی خواب آور برایتان تجویز کرد، دارو را طبق دستور پزشک معالج یا دکتر داروساز مصرف کنید و بروشور دارو را حتماً مطالعه کنید. اگر داروی خواب آور را تحت نظر پزشک مصرف نکنید، به راحتی ممکن است دچار اختلال سوءمصرف شوید و به قرص های خواب آور اعتیاد پیدا کنید.
عوارض بلندمدت مصرف داروهای خواب آور
بیماران مبتلا به اختلال سوءمصرف مواد مخدر در اثر مصرف داروهای خواب آور بیشتر در معرض خطر تجربه کردن عوارض جانبی خطرناک و علائم ناشی از قطع مصرف ناگهانی قرص اعصاب و ترک قرص خواب به صورت ناگهانی قرار می گیرند.

علائم شایع ناشی از ترک مصرف داروهای خواب آور به شرح زیر است:

میل غیرقابل کنترل به مصرف دارو
افسردگی
تعریق و افزایش ضربان قلب
استفراغ
سوءمصرف مداوم داروهای خواب آور می تواند منجر به اوردوز شود. نشانه های اوردوز قرص های خواب آور به شرح زیر است:

کما
تنفس آهسته یا سطحی
کاهش ضربان قلب
پاراسومنیا یا خواب پریشی یکی از شدیدترین عوارض بلندمدت مصرف داروهای خواب آور است؛ خواب پریشی به رفتارها و کنش هایی مانند خوابگردی گفته می شود که فرد در حالتی هیپنوتیزم مانند انجام می دهد. خواب پریشی باعث می شود فرد کنشی، مانند رانندگی را در حالت تعدیل یافته هوشیاری انجام دهد و خود و دیگران را به خطر بیندازد.

علائم اعتیاد به داروهای خواب آور و روش های درمان آن ها
مصرف قرص های خواب آور عوارض جانبی متعددی را به دنبال دارد. از جمله می توان به یبوست، اسهال، خشکی دهان، گزگز دست و پا، تغییر در اشتها و یا تغییر میل جنسی، سرگیجه، حالت تهوع، گاز معده، سوزش سردل، رویاهای زنده، لرز و سردرد اشاره کرد.

لازم است عوارض جانبی فوق و شدت آنها تحت نظر باشد تا در صورت تشدید و جدی شدن آن ها بتوان به موقع برای درمان اقدام کرد. صرفاً به این دلیل که مصرف داروهای خواب آور می تواند عوارض جانبی فوق را به وجود بیاورد، نمی توانید به این نتیجه برسید که بروز عوارضی مانند لرزش غیرقابل کنترل، فراموشی های موقت یا اسهال مکرر خطرناک نیست. چنانچه ترک اعتیاد قرص خواب آور را در کلینیک پیام تندرستی و تحت نظر پزشک انجام بدهید، می توانید داروهای خواب آور را به روشی ایمن و با تحمل حداقل عوارض جانبی ترک کنید.

چگونه عادت به مصرف قرص خواب را ترک کنیم؟
نخستین مرحله از درمان وابستگی فیزیکی به داروهای خواب آور، سم زدایی بدن از داروهای خواب آور است. سم زدایی دوره ای است که بدن ماده مخدر را دفع می کند و خود را به گونه ای تطبیق می دهد تا بتواند عملکرد طبیعی اش را دوباره بدون وجود مواد مخدر ارائه دهد. این فرآیند به لحاظ جسمی و روانی دشوار و خسته کننده است. همواره بهترین کار این است که سم زدایی ترک اعتیاد را تحت نظر پزشک سم زدایی انجام دهید. در دوران پاکسازی بدن از داروهای خواب آور ممکن است با عوارضی مانند استفراغ، لرز، اسهال، سردرد شدید، دل درد و آشفتگی روبه رو شوید.

اگر بیشتر از چندین هفته است که شما از قرص های خواب آور بصورت مرتب استفاده می کنید نباید آن را ناگهانی قطع کنید! ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. قطع ناگهانی داروهای خواب آور در بعضی موارد ممکن است خطرناک باشد، خصوصاً اگر خیلی وقت باشد که از آن ها برای درمان بی خوابی استفاده می کنید.

——————————–

درباره کلینیک

 اولین مرکز درمان سوء مصرف مواد با مجوز رسمی از دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان                                        

  کلینیک ترک اعتیاد پویان (سال تاسیس : 1385 )      

  دکتر سیده زهرا پیرو نذیری       

  ساعت کار صبح ها 9 الی 13 و عصر ها 17 الی 21

آدرس : رشت – خیابان مطهری – بین مسجد چهار برادران و سه راه حاجی آباد – ساختمان حکمت – طبقه 2

تلفن : 33330485 013 – 33341501  013

پست الکترونیک :info@pooyanclinic.ir
اینستاگرام : instagram.com/pooyan_clinic

—————-

منبع:www.clinicpayam.com

 

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ترک قرص خواب

افراد ممکن است بی خوابی کوتاه مدت را با استفاده از داروهای خواب آور با موفقیت درمان کنند، اما بسیاری از این افراد به آن وابسته می شوند. تقریباً 38 میلیون نسخه برای زولپیدم  (Ambien) بین سال های 2006 و 2011 نوشته شده است. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که نمی توانند به داروهای خواب آور معتاد شوند و حتی برخی ادعا می کنند که این اطلاعات را از پزشک خود گرفته اند. با این حال، برخی از افراد بدون کمک قرص خواب قادر به خواب نیستند. با افزایش مقاومت بدن نسبت به دارو، بسیاری دریافتند که برای دستیابی به اثر مطلوب نیاز به دوزهای بیشتری دارند.

در واقع افراد تا زمانی که مصرف داروهای خواب خود را متوقف نکنند، نمی فهمند که به آن وابسته شده اند و یا احتمالا به آن اعتیاد پیدا کرده اند. پس از قطع مصرف ناگهان علائم ترک را تجربه می کنند که نشانه ای از وابستگی و اعتیاد است. سایر علائم مصرف قرص خواب از کنترل خارج شده است:

 • داشتن چندین تلاش ناموفق برای ترک
 • هوس مصرف داروهای خواب آور
 • مراجعه به بیش از یک پزشک برای پر کردن مجدد نسخه
 • ادامه مصرف قرص با وجود عواقب منفی
 • از دست دادن حافظه از طریق قرص ها

اعتیاد می تواند در رفتارهای مختلف ایجاد شود و بروز کند، از جمله در مواردی که فرد دوز خود را بدون مشورت با پزشک افزایش می دهد یا اشتیاق مداوم و تمایل به استفاده از داروی مورد علاقه خود را افزایش می دهد.

درک عملکرد قرص های خواب آور

فهرست

 • 1 درک عملکرد قرص های خواب آور
 • 2 اثرات قرص خواب آور و سو مصرف
 • 3 علائم ترک قرص خواب
 • 4 طول مدت ترک قرص خواب آور
 • 5 درمان اعتیاد به قرص خواب

اطلاعات بیشترمواد مخدر چه مدت در سیستم شما باقی می مانند؟ | خانه سپید

قرص های خواب آور در دسته داروهایی قرار می گیرند که به آرامبخش ها معروف هستند. این دسته همچنین شامل باربیتورات ها و بنزودیازپین ها مانند زاناکس است. برخلاف سایر داروهای این گروه، قرص های خواب آور غیر بنزودیازپین هستند. آنها معمولا به عنوان “داروهای ” z شناخته می شوند زیرا باعث خواب می شوند. رایج ترین قرص های خواب عبارتند از:

 • آمبین (زولپیدم)
 • سوناتا (زالپلون)
 • لونستا (ازوپیکلون)

اگرچه بیشتر قرص های خواب آور غیر بنزودیازپین آرایش مولکولی متفاوتی دارند، اما همه آنها دارای اثرات مشابه هستند. قرص های خواب آور به همان گیرنده های GABA در مغز مانند بنزودیازپین ها متصل می شوند، اما اعتقاد بر این است که اثرات جانبی کمتری دارند.

اثرات قرص خواب آور و سو مصرف

بیشتر پزشکان فقط داروهای خواب آور را برای استفاده کوتاه مدت تجویز می کنند. پزشکان آنها را برای موارد بی خوابی شدید تجویز می کنند و نه لزوما طبق یک برنامه دقیق مصرف دوز. متأسفانه، بسیاری از افراد هر زمان که در خوابیدن مشکل دارند یا با چیزی در زندگی روبرو می شوند، از قرص های خواب آور استفاده می کنند.

وقتی از داروهای آرامبخش به روشی که پزشک تجویز نکرده است استفاده شود، سو مصرف در نظر گرفته می شود. در دوزهای بالاتر، قرص های خواب آور همان اثر خواب آور و احساس سرخوشی را ایجاد می کنند که مشابه اعتیاد آور آنها، بنزودیازپین ها است. قرص های خواب آور همچنین می توانند اثرات توهم زا در هنگام مصرف دارو در فرد ایجاد کنند اما با میل به خوابیدن مقابله می کند. سایر اثرات قرص های خواب آور عبارتند از:

 • کاهش اضطراب
 • خواب بی رویا
 • عدم هماهنگی
 • سرگیجه
 • سبکی سر
 • توهم

اطلاعات بیشترهمه چیز درباره اختلال خواب | درمان خواب خانه سپید

سو مصرف در قرص خواب برای دانشجویان دبیرستانی و دانشگاهی که فقط به دنبال گذراندن اوقات خوشی هستند نیز افزایش یافته است. این دارو می تواند در مصرف همزمان، اثرات الکل را تشدید کند یا به تنهایی احساس مشابهی ایجاد کند. غالبا، معتادان بهبود یافته از سو مصرف قرص خواب از “بی خوابی برگشتی” یا بی خوابی مرکب رنج می برند که حتی از قبل از شروع مصرف دارو نیز شدیدتر خواهد بود. این یک عارضه جانبی رایج است و نباید به عنوان دلیلی برای ادامه مصرف قرص های خواب آور استفاده شود. خوشبختانه سم زدایی با کمک پزشکی می تواند به حداقل رساندن این علائم و سایر علائم ترک کمک کند و اغلب بسیار آسان می شود. متخصصین و مشاورین در مرکز ترک اعتیاد خانه سپید آماده خدمت رسانی در این مسیر به شما هستند.

علائم ترک قرص خواب

قرص های خواب آور از نظر جسمی و روانی اعتیاد آور هستند. افرادی که از قرص های خواب آور سو مصرف می کنند، می توانند به راحتی به داروها وابسته شوند. ترک اعتیاد به قرص های خواب آور مشکل است زیرا عملکرد بدن کاربر به آنها وابسته می شود. اگر آنها قرص های خواب آور را ترک کنند، بدن آنها سعی می کند که دوباره تنظیم مجدد کند.

در حین ترک، مصرف کنندگان قرص خواب ناراحتی جسمی و روانی را تجربه خواهند کرد. علائم ترک داروهای خواب آور در هر فرد متفاوت است. مصرف کنندگانی که دارای اعتیاد چندگانه و یا اختلالات بهداشت روان به صورت همزمان هستند نیز ممکن است روند ترک جدی تر و پیچیده تری را طی کنند. مبتلایان به اختلالات همزمان ممکن است نیاز به مدت طولانی تری در سم زدایی پزشکی داشته باشند. علائم ترک معمول قرص خواب عبارتند از:

 • اسپاسم بدن
 • تشنج
 • بیخوابی
 • هذیان
 • اضطراب
 • هوس مواد مخدر
 • تحریک پذیری
 • افسردگی
 • گیجی
 • توهم
 • تعریق
 • افزایش ضربان قلب
 • لرزش دست
 • حالت تهوع
 • استفراغ

اطلاعات بیشترتاثیر مصرف مواد مخدر و الکل روی جنین در دوران بارداری | خانه سپید

این علائم تهدید کننده زندگی نیستند، اما یک سم زدایی پزشکی حتی در علائم خفیف ناراحت کننده نیز کمک می کند. در حالی که اطمینان حاصل می کند هیچ چیز در طی روند ترک به سمت اشتباهی نرود.

طول مدت ترک قرص خواب آور

روند ترک، از جمله مدت زمان ترک، برای هر مصرف کننده قرص خواب آور متفاوت است. برای اکثر افراد، علائم ترک طی چند ساعت تا چند روز پس از ترک دارو شروع می شود. علائم به طور کلی پس از حدود یک یا دو هفته کمرنگ می شوند، اما این احتمال وجود دارد که علائم روانشناختی تا چند هفته آینده ادامه پیدا کند. این علائم پایدار به عنوان علائم ترک حاد یا PAWS شناخته می شوند. آنها شامل بی خوابی، اضطراب، تحریک پذیری، تغییرات خلقی و تمرکز ضعیف هستند.

درمان اعتیاد به قرص خواب

درمان اعتیاد به قرص خواب در مراکز درمانی بستری یا سرپایی بیشترین موفقیت را دارد. این برنامه ها با ایجاد یک برنامه درمانی شخصی مبتنی بر مصرف مواد مخدر، سابقه شخصی، سابقه پزشکی و عوامل ریسک فردی به بیماران کمک می کند تا بر اعتیاد خود غلبه کنند. اگر شما یا کسی که دوستش دارید با اعتیاد به قرص خواب دست و پنجه نرم می کنید، همین حالا کمک بگیرید. امروز برای کمک، به یافتن یک مرکز درمان اعتیاد با یک ارائه دهنده درمان صحبت کنید. متخصصین و مشاورین در مرکز ترک اعتیاد خانه سپید آماده خدمت رسانی به شما هستند.