پزشکی و سلامت

قرص لیبراکیم خواب اور است

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:علائم مشابه کروناخون دماغ یا گوش دردمشکل در بلعخون در مدفوعاختلال خوابدرد کمر، پا، دست یا زانوسردردمعده درد یا حالت تهوعزخم مداوم دهانیسرفۀ مزمناضطراب و استرس

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام ها هم مشکل ایجاد می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

علت های مشاهدۀ خون در مدفوع می تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

دردهای اسکلتی یکی از شایع ترین علائم ایرانی هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد علت های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

قرص فیفول (Fefol) نوعی دارو در دسته مکمل ها و مواد معدنی است که جایگزین مناسبی برای آهن در بدن محسوب می شود. تولید این فرآورده خون ساز به شکل کپسول بوده و دارای مقداری سولفات آهن و فولیک اسید است.

زمانی که گلبول های قرمز خون کاهش پیدا کنند فرد با مشکلات زیادی از جمله بی حسی، سرگیجه، بی حالی و سستی روبه رو می شود که به آن کم خونی ناشی از فقر آهن می گویند. در حال حاضر کم خونی یکی از مشکلات شایع در بین زنان و مردان است. 

اختلال در تولید گلبول قرمز خون به دلیل کمبود آهن، فولیک اسید و ویتامین 12 رخ می دهد. مصرف قرص فیفول با تامین آهن مورد نیاز بدن از بروز این عارضه و عوارض جبران ناپذیر آن جلوگیری می کند. در ادامه این مقاله از مجله درمانکده همراه ما باشید تا بررسی کنیم فواید قرص فیفول چیست و برای چه افرادی منع مصرف دارد.

بیشتر بخوانید: قرص سیپروفلوکساسین چیست؟

فهرست محتوا:

 • قرص فیفول برای چیست؟
 • زمان مصرف کپسول فیفول
 • فواید کپسول فیفول (Fefol)
  • قرص فیفول در بارداری
  • قرص فیفول در پریودی
  • بازسازی پوست با فیفول
  • تاثیر قرص فیفول در مردان
  • فیفول در دوران شیردهی
  • فیفول برای مو و ناخن
 • عوارض قرص فیفول
  • اختلالات گوارشی
  • ایجاد حساسیت
 • آیا قرص فیفول چاق کننده است؟
 • تداخل دارویی کپسول فیفول 
 • نتیجه قرص فیفول (Fefol)
 • سوالات متداول

قرص فیفول برای چیست؟

قرص فیفول (Fefol) یک مکمل برای جبران کم خونی است و اثربخشی بالایی دارد. ترکیبات اصلی این قرص که به شکل کپسول شفاف تولید می شود، شامل اسید فولیک و آهن است که محرک اصلی برای ساخت گلبول قرمز به شمار می آیند. 

زمانی که بدن قادر نیست به صورت طبیعی گلبول قرمز تولید کند با مصرف قرص فیفول کمبود آهن بدن جبران خواهد شد. از همین رو می توان گفت کپسول فیفول در سلامت عمومی بدن نقش مهمی ایفا می کند.

خوب است بدانید که قرص فیفول (Fefol) برای مردان، زنان و کودکان بالای 6 سال مورد استفاده قرار می گیرد. اما مصرف خودسرانه مکمل های دارویی بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره تلفنی، متنی یا تصویری با بهترین پزشکان عمومی درمانکده در ارتباط باشید.

زمان مصرف کپسول فیفول

زمان خوردن مکمل ها همیشه دغدغه افرادی است که آن ها را مصرف می کنند. فیفول از این قاعده مستثنی نیست. اکثر افراد سوال می پرسند قرص فیفول را کی بخوریم؟ در جواب آن ها می توان گفت کپسول فیفول یک مکمل خون ساز است که به دلیل داشتن آهن باید قبل و بعد از خوردن آن حدود یک تا دو ساعت چیزی میل نکنید. 

درواقع بهترین زمان مصرف قرص فیفول وقتی است که معده شما خالی باشد. زیرا معده خالی آهن را بهتر جذب می کند. بنابراین می توانید صبح قبل از خوردن صبحانه آن را مصرف کنید. البته افرادی که مشکل گوارشی دارند می توانند یک ساعت پس از صرف غذا فیفول بخورند. 

همچنین اگر می خواهید فیفول را همراه غذا میل کنید، وعده غذایی شما نباید شامل گوشت باشد. در این صورت می توانید با آن یکی از منابع ویتامین C استفاده کنید تا جذب آهن بیشتر شود.

در صورت لزوم می توانید با دکتر عمومی آنلاین مشورت کنید و هم می تانید به متخصص عمومی مراجعه کنید به صورت حضوری.

فواید کپسول فیفول (Fefol)

افراد مبتلا به کم خونی به خوبی با نام فیفول (Fefol) آشنا هستند. این کپسول نوعی مکمل است که با مواد معدنی آهن و فولیک اسید بر حفظ سلامت عمومی بدن تاثیر به سزایی دارد. شایع ترین فواید این قرص شامل موارد زیر می شود:

قرص فیفول در بارداری

دوران بارداری بدن مادر اغلب به دلیل تغذیه جنین و استفاده بیشتر از گلبول های قرمز دچار کم خونی می شود. معمولا دکتر متخصص زنان قبل از بروز این مشکل مصرف بهترین قرص فیفول (از هفته سیزدهم بارداری به بعد) را تجویز می کند.  

تاثیرات شگفت انگیز این قرص در دوران حاملگی شامل موارد زیر می شود:

 • سلامت رشد و نمو جنین
 • از بین رفتن خستگی و بیحالی مادر 
 • تنظیم خواب در دوران بارداری 
 • پیشگیری از تغییرات خلقی ناشی از کم خونی مانند افسردگی

بیشتر بدانید: کپسول مگنیفورت برای چی خوبه؟

فوری مشاوره بگیریدمشاورۀ فوریِ آنلاین را همین الان دریافت کنید.
رزرو مشاورۀ فوری

البته لازم به ذکر است که مصرف قرص فیفول در اوایل بارداری (سه ماه اول) توصیه نمی شود. زیرا در شروع حاملگی میزان اسید فولیک و آهن بدن مادر بیشتر خواهد شد که در صورت مصرف فیفول مسمومیت دارویی بروز پیدا می کند.

قرص فیفول در پریودی

اغلب زنان هنگام عادت ماهانه به دلیل خونریزی شدید دچار فقر آهن می شوند. پزشک معمولا برای این دوره مصرف کپسول فیفول را تجویز می کند. اسید فولیک و آهن موجود در این قرص تولید گلبول قرمز را افزایش داده و از بروز کم خونی در دوره پریودی زنان جلوگیری خواهند کرد. از طرفی احساس خستگی، بی حالی و سستی که در این دوره برای زنان بسیار شایع است تا حد زیادی کنترل می شود.

بازسازی پوست با فیفول

ویتامین B12 یک ماده بسیار ضروری برای بدن محسوب می شود که یکی از فواید آن ترمیم پوست آسیب دیده است. این کپسول با داشتن آهن و ویتامین B12 نقش مهمی در سلامت و درخشندگی پوست شما ایفا می کند. بنابراین باید گفت قرص فیفول برای پوست آسیب دیده بسیار مفید است و آن را به درستی بازسازی خواهد کرد. 

اسید فولیک موجود در کپسول فیفول می تواند خشکی پوست شما را برطرف کند. در این صورت پوست برای تولید مجدد چربی و کلاژن تحریک می شود. تمامی این فرایند برای بازسازی سریع تر و درست پوست مورد نیاز هستند.

تاثیر قرص فیفول در مردان

زنان به دلیل بارداری و خونریزی دوران قاعدگی بیشتر در معرض کم خونی هستند. با این حال نمی توان کم خونی در مردان را دست کم گرفت. به همین دلیل مصرف کپسول فیفول برای مردان مانند زنان اهمیت ویژه ای دارد. در اغلب موارد برای درمان ریزش موی مردان که ناشی از فقر آهن است از مکمل فیفول استفاده می کنند.

فیفول در دوران شیردهی

مصرف قرص فیفول در شیردهی همچون دوران بارداری توصیه می شود. اما بهتر است قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید. در ساختار این قرص نوعی قند به نام ساکارز وجود دارد که در صورت حساسیت شما به آن می تواند منجر به عوارض جبران ناپذیر در دوران شیردهی شود. بنابراین اگر به این نوع قند حساسیت دارید حتما در دوران شیردهی و هنگام مصرف فیفول به پزشک اطلاع دهید.

فیفول برای مو و ناخن

یکی از مشکلات رایج در زنان و مردان ریزش مو است. در اغلب افراد ریزش مو به دلیل فقر آهن رخ می دهد. مصرف قرص فیفول می تواند در کاهش این مشکل نقش به سزایی داشته باشد. با افزایش گلبول قرمز جریان خون در زیر پوست بیشتر شده که باعث تقویت فولیکول مو و اکسیژن رسانی خواهد شد. وجود ویتامینی در این کپسول که عملکرد مشابه کلاژن دارد به رشد و استحکام تار مو و ناخن ها کمک می کند.

عوارض قرص فیفول

این کپسول علاوه بر این که تامین کننده ماده حیاتی بدن است اما در صورت مصرف بیش از اندازه و ناصحیح حساسیت ایجاد می کند. 

اختلالات گوارشی

برخی از افراد عوارضی همچون معده درد، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال را گزارش کرده اند. اما در بین همه اختلالات گوارشی ناشی قرص فیفول باعث یبوست می شود. این عوارض بسیار نادر هستند و در صورت مصرف بیش از اندازه بروز پیدا می کنند.

ایجاد حساسیت

واکنش آلرژیک به مواد تشکیل دهنده فیفول یکی دیگر از عوارض آن است که به ندرت اتفاق می افتد. در برخی افراد قرص فیفول باعث جوش صورت می شود. از دیگر علائم آلرژیک مصرف این کپسول باید به خارش پوست، متورم شدن لب، زبان و گلو اشاره کرد. در این شرایط بهتر است مصرف دارو را متوقف کنید و به پزشک اطلاع دهید. 

دیگر عوارض شایع فیفول عبارتند از:

 • سردرد
 • زخم دهان
 • مدفوع تیره
 • مدفوع چسبنده
 • تحریک پذیری روده

بیشتر بدانید: چه میوه ای برای سرماخوردگی بخوریم؟

تست کرونا در محل

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!
ثبت تست کرونا

آیا قرص فیفول چاق کننده است؟

ترکیبات اصلی این قرص مانند سولفات آهن و فولیک اسید باعث چاقی نمی شوند اما می توان گفت مصرف کپسول فیفول با افزایش اشتها همراه است. برخی افراد معتقدند قرص فیفول خارجی چاق کننده است اما درواقع تفاوتی میان دو محصول ایرانی یا خارجی وجود ندارد. زیرا در هر دو قرص از یک نوع مواد سازنده استفاده می شود.

بیشتر بدانید: قرص بنفوتیامین (Benfotiamine) چیست؟

آزمایش (خون، ادرار، مدفوع) خود را در محل انجام دهید
به صفحه رزرو آزمایش در منزل درمانکده بروید و آزمایش مد نظر خود را آنلاین رزرو کنید.
دریافت آزمایش در محل

تداخل دارویی کپسول فیفول 

مصرف فیفول با داروهای زیر به صورت همزمان توصیه نمی شود:

 • داروی پارکینسون
 • داروی فشار خون
 • داروهای آنتی اسید
 • داروی پوکی استخوان
 • داروی تیروئید (لووتیروکسین/Levothyroxine)
 • داروهای درمان عفونت (تتراسایکلین/Tetracycline، سیپروفلوکساسین/Ciprofloxacin، افلوکساسین/Ofloxacin)

نتیجه قرص فیفول (Fefol)

قرص فیفول یک فرآورده خون ساز شامل سولفات آهن و اسید فولیک است که جایگزین مناسبی برای کمبود آهن در بدن محسوب می‎شود. کم خونی عوارض زیادی مانند خستگی، بی حالی، سستی و خواب آلودگی به همراه دارد که می توان آن ها را با مصرف کپسول فیفول برطرف کرد. 

اما بسیار مهم است که این مکمل را زیر نظر پزشک مصرف کنید تا دچار مسمومیت دارویی نشوید. اهمیت این موضوع ما را برآن داشت تا در این مقاله از درمانکده فواید قرص فیفول، زمان مصرف و عوارض آن را بررسی کنیم. شما مکمل فیفول را چه زمانی استفاده می کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

بهترین زمان مصرف قرص فیفول کی است؟

بهتر است این قرص با معده خالی (یک ساعت قبل از صبحانه) مصرف شود. زیرا معده خالی بهتر آهن را جذب می کند.

کاربرد کپسول فیفول چیست؟

تامین آهن مورد نیاز بدن، جلوگیری از کم خونی زنان در دوران قاعدگی، حفظ سلامت جنین در بارداری، پیشگیری از کم خونی در دوران شیردهی

قرص فیفول از چه ترکیباتی ساخته شده است؟

سولفات آهن و اسید فولیک

کپسول فیفول چاق کننده است؟

به طور قطعی خیر. اما گزارشات نشان می دهد در برخی افراد مصرف این قرص باعث افزایش اشتها می شود.

منبع: drugs | pharmeasy | fefol

 461 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد رای ها 36

داروها مواد شیمیایی یا ترکیباتی را شامل می شوند که پیشگیری، بهبود علائم بیماری یا به طور کل برطرف کردن آن را به دنبال دارند. در این میان شاید اسم داروی کلیدینیوم سی را نیز شنیده  باشید و این سوال برایتان پیش آمده باشد که قرص کلیدینیوم سی برای چیست؟ جهت درمان کدام بیماری از این دارو استفاده می شود؟تداخل دارویی آن چیست و آیا در زمان مصرف عوارضی هم دارد؟ در این مطلب از داروخانه آنلاین مثبت سبز با ما همراه باشید تا به صورت کاملا تخصصی پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت کنید.

به پادکست زیر در مورد داروی کلیدینیوم سی گوش دهید:

داروی کلیدینیوم سی چیست؟

لیبراکس، لیبراکیم و لیبرو سی نام های تجاری قرص کلیدینیوم سی هستند. این دارو ترکیبی از دو داروی کلیدینیوم و کلردیازپوکساید است. clidinium c یکی از داروهای پر فروش در داروخانه ها است که در ناراحتی های گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد. کلیدینیوم یک داروی آنتی کولینرژیک و ضد اسپاسم است که به کاهش علائم پیچش و درد در معده و روده ها کمک می کند. علاوه بر آن با شل کردن عضلات گرفته معده و روده حرکات شکم را به حالت اولیه باز می گرداند. ناگفته نماند کلیدینیوم سی سبز رنگ یا قرص معده سبز رنگ در میان انواع مکمل های گوارش و معده با تاثیر بر سیستم عصبی به کاهش استرس در بیمار نیز کمک می کند. می توان گفت این دارو به دسته ای از داروها به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد.

نکات مهم پیش از مصرف کلیدینیوم سی

در صورت بارداری، اقدام به بارداری و یا شیردهی حتما پزشک خود را مطلع سازید. با توجه به اینکه این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع لیست داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

در صورتی که به مشکلات اعصاب مانند افسردگی مبتلا هستید و یا تحت درمان با داروهای آرامبخش هستید پزشک خود را مطلع سازید.

چنانچه مبتلا به بیماری تنفسی هستید یا در گذشته سابقه مشکلات تنفسی داشته اید، حتما در این باره با پزشک صحبت کنید.

در صورت داشتن سابقه مشکلات پروستات، مشکلات چشمی مانند گلوکوم، مشکل در دفع ادرار، هرگونه ناراحتی گوارشی، عفونت، زخم گوارشی، جراحی گوارشی، فشار خون بالا، تیروئید پرکار و … به پزشک خود اطلاع دهید.

 موارد مصرف قرص کلیدینیوم سی

در پاسخ به این سوال که قرص کلیدینیوم سی برای درمان چیست باید بگوییم که این دارو به طور کلی در درمان زخم های گوارشی و سندروم روده تحریک پذیر به کار می رود. همچنین به عنوان داروی کمکی در کاهش ترشحات اسید معده و درمان آنتروکولیت حاد نیز مصرف می شود. به این صورت که کلیندینیوم با مهار گیرنده های موسکارینی باعث کاهش ترشحات و حرکات دودی دستگاه گوارش می شود. کلردیازپوکساید با اثر بر روی گیرنده های گاماآمینوبرتیریک اسید در CNS موجب کاهش تحریکات عصبی شده و به صورت کمکی در کاهش ترشحات دستگاه گوارش موثر است.

نحوه مصرف قرص کلیدینیوم سی

 • دوز و مقدار این قرص از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به همین خاطر دارو را دقیقا همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. برای درمان بیماری افراد مسن مصرف این قرص معمولا با دوز پایین شروع می شود تا عوارض جانبی آن به حداقل برسد.
 • در صورت فراموش کردن یک دوز، به محض یاداوری نوبت فراموش شده را مصرف کنید. البته اگر زمان مصرف دوز بعدی باشد، از مصرف نوبت فراموش شده خودداری کنید و بر طبق برنامه مشخص به مصرف دارو ادامه دهید.
 • در صورتی که در مدت مصرف قرص کلیدینیوم C از داروهای ضد اسید معده استفاده می کنید، قرص را پیش از غذا و داروهای ضد اسید را بعد از غذا مصرف نمایید.
 • از آنجایی که قرص کلی دینیوم سی اعتیادآور است، باید مطابق دستور پزشک مصرف شود. زیرا استفاده طولانی مدت از آن و یا مصرف دوزهای بالای قرص می توانند سبب اعتیاد به این دارو شود.
 • مصرف را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. قطع مصرف به صورت ناگهانی می تواند عوارض جانبی جدی مانند بی قراری، مشکلات خواب، تهوع و استفراغ، افزایش حساسیت به نور یا صدا، افزایش ضربان قلب، کاهش اشتها و درد شکم، گرفتگی عضلات و تغییرات خلقی ایجاد کند. بعد از مصرف طولانی پزشک به منظور جلوگیری از بروز این علائم اغلب به تدریج و با کاهش دوز دارو اقدام به قطع مصرف نمایید.
 • بهترین زمان مصرف قرص کلیدینیوم سی پیش از وعده غذایی و یا قبل از خواب است.
 • به این نکته نیز توجه داشته باشید که مصرف دراز مدت این دارو اثربخشی آن را کاهش می دهد.
 • به هیچ عنوان بدون مشورت متخصص گوارش دوز مصرفی خود و یا تعداد دفعات مصرف دارو را افزایش ندهید. زیرا نه تنها بیماری شما سریع تر بهبود نخواهد یافت؛ بلکه ممکن است احتمال ایجاد اثرات جانبی سوء بالاتر رود.

کلیدینیوم سی برای رفلاکس

ابتدا بهتر است بدانید رفلاکس چیست؟ اگر دریچه مری وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، یعنی به خوبی بسته نشود یا بی موقع باز شود، اسید و شیره معده به داخل مری بر می گردد. دیواره مری نیز در برابر اسید و شیره معده آسیب پذیر است. در نتیجه در شرایطی که دریچه مری کار خود را به درستی انجام ندهد؛ بازگشت اسید و شیره معده به داخل مری موجب آزردگی مری خواهد شد. به این فرایند بیماری رفلاکس معده به مری یا اصطلاحا رفلاکس گفته می شود.

حال کلیدینیوم سی یک داروی ضد اسپاسم و کند کننده حرکات دستگاه گوارش است که تاثیر مخربی بر روی رفلاکس معده ندارد. اما این نکته را حتما مد نظر داشته باشید که بسیاری از علائم گوارشی مانند رفلاکس یا علائم التهاب معده می تواند ریشه اضطرابی داشته باشد. از این رو اگر نشانه ای از اضطراب در خود می بینید اقدام به درمان آن می تواند کمک شایانی به بهبود علائم گوارشی کند.

قرص کلیدینیوم سی برای لاغری

هرچند داروی کلیدینیوم سی برای بسیاری از افراد مفید و کارامد است، اما مصرف آن در بعضی موارد به طور کل نادرست است. به طور مثال برخی افراد بر این باورند با توجه به رفع مشکلات گوارشی توسط این قرص امکان لاغری نیز وجود دارد. این در صورتی است که تحقیقات علمی و معتبری وجود ندارد که اثبات کند این دارو می تواند موجب کاهش وزن شود. درست است که در برخی موارد افراد با خوردن قرص کلیدینیوم سی شاهد کاهش وزن خود بوده اند، اما از آن سو گزارش هایی مبنی بر افزایش وزن به دنبال مصرف این دارو نیز وجود دارد.

موارد منع مصرف داروی کلیدینیوم سی

افرادی که به بیماری های انسدادی مجاری ادراری و بیماری انسدادی دستگاه گوارش مبتلا هستند در رابطه با این دارو منع مصرف دارند. همچنین چنانچه در سابقه خود حساسیت مفرط شناخته شده به آنتی کولینرژیک ها و یا بنزودیازپین ها دارید در مصرف قرص لیراکس احتیاط کنید. افراد با گلوکوم با زاویه باریک، کولیت اولسراتیو شدید، انسداد فلجی روده، آتونی روده یا مگاکولون سمی و میاستنیگراویس نیز قبل از مصرف باید با پزشک متخصص مشورت نمایند. چرا که در چنین شرایطی منع مصرف وجود دارد مگر با تشخیص پزشک.

عوارض قرص کلیدینیوم سی چیست؟

عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارو است. اگر پزشکی مصرف دارویی را برای شما تجویز کرده است، حتما اثرات آن دارو بیش از عوارض جانبی است. درباره قرص لیبراکس هم چنین موردی صدق می کند. در ادامه به شایع ترین عوارض جانبی کلیدینیوم سی اشاره نموده ایم که در صورت بروز هر یک از آن ها حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

 • مشکل در صحبت کردن
 • خستگی غیر معمول
 • مشکل در ادرار کردن
 • ضربان قلب سریع
 • خشکی چشم
 • خشکی دهان
 • تغییرات خلقی
 • خواب آلودگی
 • کاهش تعریق
 • حالت تهوع
 • نفخ شکم
 • سر گیجه
 • تاری دید
 • یبوست
 • ضعف

تداخل دارویی کلیدینیوم سی

تداخل دارویی مسئله بسیار مهمی است که در مصرف هر مکمل یا دارویی (حتی مکمل های گیاهی) باید در نظر گرفته شود. داروی کلیدینیوم سی نیز با داروهای زیر تداخل دارد:

 • مکمل های حاوی پتاسیم و سدیم
 • داروهای ضد قارچ مانند آزول
 • سایمتیدین و دی سولفیرام
 • داروهای آنتی کولینرژیک
 • داروهای ضد اسپاسم
 • داروهای مخصوص بیماری پارکینسون
 • آلپرولازم و لورازپام و زولپیدم
 • داروهای شل کننده عضلات
 • انواع آنتی هیستامین ها
 • فنوتیازین ها
 • ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلین بلو، موکلوبماید، فلنزین، پروکاربازین، رازگلیلینریال سلژیلین، ترانیل سیپرومین
کاهش اثرات دارو توسط کلیدینیوم سی مهار کننده های استیل کولین استراز، پروکاینتیک، ایتوپراید، لووسولپرید، نیتروگلیسرین، سکرتین
کاهش اثرات قرص کلیدینیوم سی توسط داروها مهار کننده های استیل کولین استراز، القا کننده های قوی و متوسط، دابرافنیب، دفراسیروکس، انزالوتامید، اردافتینیب، میتوتان، ساریلومب، سیلتوکسیمب، مشتقات تئوفیلین، یوهیمبین،توسیلیزومب
افزایش اثرات داروها توسط کلیدینیوم C الکل، داروهای آنتی کولینرژیک، آزلاستین، بلونانسرین، برکسانولون، بوپرنورفین، سیمتروپیوم، کلوزاپین، تضعیف کننده های CNS، متادون، متوتری مپرازین، متی روسین، میرابگرون، آگونیست های اوپیوئیدی، راموسترون، روفناسین، روپینیرول، روتیگوتین، مهارکننده های اختصاصی باز جذب سروتونین، سدیم اکسیبات، تالیدومید، تیازید و دیورتیک های شبه تیازید، تیوتروپیوم، زولپیدم، توپیرامات
افزایش اثرات داروی کلیدینیوم سی توسط داروها آکلیندینیوم، آلیزاپرید، آمانتادین، اپرپیتانت، فراورده های حاوی سم بوتولینوم، بروموپرید، برومپریدول، کانابیدیول، ماری جوانا، کلرال بتائین، کلرمتیازول، دی سولفیرام؛ درونابینول، فوزیدیک اسید، هیدروکسی زین، منیزیم سولفات، ملاتونین، سیمپرویر، وکانابیدیول، تدوگلوتاید، اومکلیدینیوم، تری مپرازین، پرامپانل، پالبوسیکلیب، نابیلون

سخن نهایی

با توجه کاربرد دارو کلیدینیوم سی در بهبود مشکلات گوارشی، این دارو توانسته مورد تایید پزشکان و متخصصان این زمینه قرار گیرد. حال شما می توانید در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام جهت قرص کلیدینیوم سی به داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کنید و با ارتباط گرفتن با کارشناسان مثبت سبز چه از طریق تماس تلفنی یا ایمیل به سوالات خود پاسخ دهید.

سوالات متداول در مورد داروی کلیدینیوم سی

کلیدینیوم سی برای چیست؟

این دارو به عنوان یک داروی آنتی کولینرژیک ضد درد معده و روده بوده و مشکلات گوارشی را بهبود می بخشد.

بهترین زمان مصرف کلیدینیوم سی چه وقت است؟

پزشکان بهترین زمان مصرف این قرص را نیم ساعت قبل از شام می دانند.

قرص کلیدینیوم سی برای لاغری خوب است؟

تاثیری روی کاهش وزن و لاغری ندارد.

آیا مصرف کلیدینیوم سی باعث خواب آلودگی می شود؟

بله خواب آلودگی یکی از عوارض این قرص می تواند باشد.

قرص کلیدینیوم سی برای رفلاکس معده خوب است؟

بله این دارو می تواند رفلاکس معده را بهبود بخشد.

 

مدت زمان مصرف قرص کلیدینیوم سی چه مدت است؟

مدت زمان مصرف متناسب با شرایط بیمار و شدت بیماری برای هر فرد متفاوت بوده و باید توسط پزشک تعیین شود.

عوارض کلیدینیوم سی چیست؟

خشکی چشم، خشکی دهان، خواب آلودگی ، گیجی و یبوست از مهم ترین عوارض این دارو می تواند باشد.