پزشکی و سلامت

درباره قرص خواب ملاتونین

فرارو- مصرف ملاتونین در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است و بسیاری از افراد دزهای بالایی از این مکمل را مصرف و از آن به عنوان یک قرص خواب استفاده می کنند.

درحالی که استفاده کوتاه مدت از این هورمون بی خطر تلقی می شود، خطرات مرتبط با مصرف دزهای بالا طی مدت طولانی هنوز مشخص نیست.کارشناسان توصیه می کنند قبل از مصرف ملاتونین با پزشک مشورت کنید، فقط در کوتاه مدت از آن استفاده کرده و بر ایجاد عادات خواب سالم تمرکز کنید.

به گزارش فرارو، برخی افراد فکر می کنند ملاتونین یک خواب آور طبیعی است و دزهای بسیار بالایی از این مکمل را به صورت شبانه مصرف می کنند؛ اما متخصصان می گویند ملاتونین قرار نیست مانند قرص خواب استفاده شود و مصرف بیش ازحد آن می تواند خطراتی برای سلامتی داشته باشد.

مصرف کلی ملاتونین در بین بزرگ سالان نسبتاً کم است. بااین حال طبق یک مطالعه اخیر در امریکا، از سال 2017 تا 2018، درصد بزرگ سالانی که بیش از 5 میلی گرم ملاتونین در روز مصرف می کردند، در مقایسه با یک دهه قبل بیش از سه برابر شده است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تعداد کودکانی که ملاتونین را به طور تصادفی یا عمدی مصرف می کنند، از سال 2012 تا 2021 با بیش از 260000 مصرف، 530 درصد افزایش یافته است.

به دلیل افزایش مصرف ناخواسته ملاتونین در کودکان زیر پنج سال، میزان بستری شدن در بیمارستان و پیامدهای خطرناک جدی بیشتری گزارش شده است. حداقل 27795 کودک در طول این دهه به مراقبت های پزشکی نیاز پیداکرده اند و دو کودک نیز جان خود را ازدست داده اند.

ملاتونین چگونه عمل می کند؟

ملاتونین هورمونی است که به ما کمک می کند سریع تر به خواب برویم. به گفته جف گلد، پزشک متخصص، این ماده به طور طبیعی توسط غده صنوبری مغز تولید می شود و از اسیدآمینه تریپتوفان و انتقال دهنده عصبی سروتونین ساخته شده است.

وقتی در معرض نور روز قرار می گیریم، سطح ملاتونین در بدن کاهش می یابد و با نزدیک شدن به شب و کاهش میزان نور، مقدار آن افزایش می یابد. این هورمون نقش مهمی در تنظیم چرخه خواب وبیداری ایفا می کند (همچنین به عنوان ریتم شبانه روزی ما نیز شناخته می شود.)

مکمل های ملاتونین بدون نسخه در آمریکا در دزهای پایین 0.3 میلی گرم تا 60 میلی گرم فروخته می شوند. گفته می شود که این مکمل ها در ایجاد شرایط خاصی مانند جت لگ، اختلال تأخیری در فاز خواب وبیداری و اضطراب قبل و بعد از عمل تأثیر دارند، اگرچه بسیاری از آمریکایی ها هر شب از آن برای درمان بی خوابی مزمن استفاده می کنند.

این در حالی است که آکادمی پزشکی خواب آمریکا به این نتیجه رسیده که شواهد کافی در مورد اثربخشی یا بی خطر بودن ملاتونین برای بی خوابی مزمن وجود ندارد تا استفاده از آن را توصیه کند.

یکی از متخصصان می گوید تصور طبیعی بودن ملاتونین می تواند یک احساس کاذب ایمنی ایجاد کند، به این معنی که افراد درنهایت آن را به اشتباه به عنوان یک قرص خواب مصرف می کنند. ملاتونین درواقع یک خواب آور خیلی قوی نیست و ممکن است فقط به برخی از اختلالات خواب کمک کند.

اگرچه ملاتونین خالص یک هورمون طبیعی است، اما دزهای خوراکی که افراد مصرف می کنند گاهی به میزان قابل توجهی بیشتر از آن چیزی است که بدن تولید می کند و یک محصول ملاتونین بی کیفیت می تواند حاوی ناخالصی هایی باشد که طبیعی نیستند.

OTC در مقابل ملاتونین تجویزی

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، ژاپن، استرالیا و بریتانیا که برای دسترسی به محصول نیاز به نسخه پزشک است، ملاتونین به عنوان مکمل OTC در ایالات متحده فروخته می شود.

ازآنجاکه مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو (FDA) به عنوان غذا طبقه بندی می شوند، مشمول مقررات سخت گیرانه فدرال مانند داروهای تجویزی نیستند و معنایش این است که احتمالاً حاوی مواد افزودنی هستند.

FDA در آمریکا تنها زمانی محصولی را به عنوان OTC علامت گذاری می کند که سطح مشخصی از شواهدی وجود داشته باشد که نشان می دهد محصول مؤثر است، دارای حاشیه ایمنی قابل قبولی است، پتانسیل سوءاستفاده پایینی دارد و می تواند توسط خود مردم مدیریت شود. البته با افزایش چشمگیر استفاده از ملاتونین، این طبقه بندی OTC می تواند تغییر کند.

ملاتونین بدون خطر نیست

ملاتونین برای استفاده کوتاه مدت نسبتاً بی خطر در نظر گرفته می شود، اما برای افراد باردار یا شیرده یا افراد مبتلا به زوال عقل توصیه نمی شود. به گفته کارشناسان، کسانی که به طور منظم ملاتونین مصرف می کنند برخی از عوارض جانبی خفیف ازجمله سرگیجه، سردرد، حالت تهوع و خواب آلودگی را گزارش کرده اند.

آن ها می افزایند داده های حاکی از ایمن بودن مصرف درازمدت دزهای بالای ملاتونین – به ویژه برای کودکان و نوجوانان – وجود ندارد و نیاز به بررسی بیشتر است.

مقدار زیاد ملاتونین ممکن است خطر عوارض جانبی ازجمله سردرد، رؤیاهای واقع نما، اختلالات خلقی و ناراحتی معده را افزایش دهد. خواب آلودگی در طول روز نیز ممکن است و می تواند منجر به اختلال در ریتم شبانه روزی شود که برعکس آن چیزی است که ما به دنبالش هستیم.

ازآنجاکه هیچ مطالعه بالینی وجود ندارد تا نشان دهد مصرف چه مقدار مکمل ملاتونین ایمن است، توصیه می گردد مصرف آن را به کوتاه مدت محدود کنید.

مانند هر مکمل یا دارویی، مهم است که افراد قبل از شروع ملاتونین با پزشک خود مشورت کنند تا مطمئن شوند که مکمل برای آن ها مناسب است و برنامه ای برای تمرین روی سایر جنبه های خواب باکیفیت ایجاد کنند تا اطمینان حاصل شود که از استفاده از ملاتونین موقت است.

چگونه بهتر بخوابیم

برای جلوگیری از اتکا طولانی مدت به داروهای خواب آور مانند ملاتونین، متخصصان توصیه می کنند انواع روش های بهداشت خواب را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

اولین مورد این است که زمان خواب وبیداری منظمی داشته باشید و پیشنهاد می گردد که یک ساعت خواب روزانه و زنگ صبح را به عنوان اولین قدم تنظیم کنید. ورزش همچنین می تواند ابزار مفیدی برای بهبود خواب در افراد سالم و همچنین مبتلایان به اختلالات خواب باشد.

 نور تولید ملاتونین را مختل می کند، بنابراین اتاق خواب خود را تا حد امکان تاریک نگه دارید، از چشم بند خواب استفاده کنید و پرده های تیره برای اتاق خواب در نظر بگیرید. همچنین قرار گرفتن در معرض نور آبی وسایل الکترونیکی در شب را محدود کنید.

سعی کنید سه ساعت قبل خواب از کامپیوتر، تلویزیون، تلفن یا تبلت خود استفاده نکنید. اگر اتاق خواب شما در شب پرسروصدا است راهکاری برای پوشش صدای بیرون مانند دستگاه صدای سفید یا پنکه در نظر بگیرید. در نهایت، اگر امکان دارد طی شب خیلی گرمتان شود، قبل از رفتن به رختخواب دوش بگیرید یا پاهای خود را برای بهینه سازی دما و راحتی پوست با آب ملایم بشویید.

منبع: verywellhealth

قرص ملاتونین و صفر تا صد عوارض آن؛ بی خوابی و بد خوابی می تواند عامل بسیاری از بیماری ها باشد، اما اختلال در خواب و مشکل در خوابیدن راحت شبانه نیز می تواند به عنوان یک بیماری شناخته شود. در این مقاله، با یکی از بهترین قرص های خواب، یعنی ملاتونین، آشنا خواهید شد. در ادامه، توضیح می دهیم که قرص ملاتونین چیست، چه مزیت ها و عوارضی دارد.

آنچه در این مقاله میخوانیم

 • قرص ملاتونین چیست؟
 • فواید و کاربردهای قرص ملاتونین
 • مدت اثر قرص ملاتونین در بدن چقدر است؟
 • افراد واجد شرایط استفاده از ملاتونین
 • چه کسانی نباید از ملاتونین استفاده کنند؟
 • عوارض مصرف قرص ملاتونین
 • سخن پایانی

قرص ملاتونین چیست؟

ملاتونین یک هورمون طبیعی در بدن است که چرخه خواب را تنظیم و مدیریت می کند. قرص خواب ملاتونین برای ترشح این هورمون در بدن مصرف می شود. برای درمان و بهبود سریع تر کم خوابی و بی خوابی، افراد می توانند از انواع قرص های خواب استفاده کنند، اما میزان مصرف و دوز قرص خواب باید توسط پزشک مشخص شود. خرید و مصرف قرص خواب بدون مشاوره پزشک می تواند بیماری را تشدید کند. 

ترشح هورمون ملاتونین توسط مغز با تاریک شدن فضای اطراف داده می شود و قرص ملاتونین هم به ترشح همین هورمون کمک می کند. با این حال، به دلیل دفع ناقص ترکیبات این قرص در کلیه، بیماران کبدی (مثلا بیماران کبد چرب) و کلیوی باید از مصرف آن خودداری کنند. برای استفاده از قرص ملاتونین، باید ابتدا با عوارض و مشکلات آن آشنا شد و پس از آن از آن استفاده کرد.

فواید و کاربردهای قرص ملاتونین 

اطلاع از قرص ملاتونین و کاربردهای آن تنها برای بیماران دارای مشکلات خواب مفید نیست. این قرص در موارد دیگری نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال، ملاتونین می تواند تخریب شبکه چشم را متوقف کند و به تعویق بیندازد. همچنین، مصرف ملاتونین برای بیماران مبتلا به اوتیسم مناسب است و می تواند برای کاهش و بهبود پرخاشگری ناشی از اوتیسم در کودکان مصرف شود. 

همچنین، ملاتونین در برخی موارد توانسته است فشار خون را کنترل کند، اما این به معنای جایگزینی قرص فشار خون نیست. برای کسانی که در معرض عمل جراحی هستند، مصرف ملاتونین می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. همچنین، ملاتونین در دوز پایین، می تواند برای درمان بدخوابی کودکان در شب استفاده شود.

مدت اثر قرص ملاتونین در بدن چقدر است؟

اطلاع از تنها مفهوم قرص ملاتونین کافی نیست و برای مصرف آن باید میزان مصرف، مدت اثربخشی و ماندگاری آن را نیز بدانید. معمولاً، مصرف ملاتونین باید 1 تا 2 ساعت قبل از خوابیدن انجام شود و اثربخشی دارو 2 تا 3 ساعت پس از مصرف، ماندگار است. با مصرف این قرص، به خواب عمیق دست خواهید یافت و احتمال بیدار شدن در شب کاهش خواهد یافت. برای اطلاعات بیشتر، بهتر است این سوالات را از پزشک خود بپرسید.

افراد واجد شرایط استفاده از ملاتونین 

سطح ترشح هورمون ملاتونین با بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند و بنابراین افراد سالمند می توانند از قرص ملاتونین استفاده کنند. همچنین، افرادی که با مشکلات خواب مانند اضطراب، استرس، سفرهای طولانی مدت با هواپیما و غیره مواجه هستند، می توانند از قرص ملاتونین برای درمان اختلالات خواب خود استفاده کنند. 

با این حال، مصرف قرص ملاتونین به برخی افراد پیشنهاد نمی شود. به عنوان مثال، افرادی که دارای حساسیت به ملاتونین هستند، باید از مصرف آن خودداری کنند. همچنین، افرادی که دارای بیماری های کبدی هستند، نباید از قرص ملاتونین استفاده کنند. قبل از مصرف هر گونه دارو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. 

چه کسانی نباید از ملاتونین استفاده کنند؟

درست است که مصرف ملاتونین به هر کسی که دچار اختلال خواب است، پیشنهاد نمی شود و دوز قرص باید کنترل شده و با در نظر گرفتن نوع جنس فرد، سن فرد و نیاز او باشد. همچنین، مصرف این قرص برای کسانی که سیستم ایمنی بدنشان تضعیف شده باشد، مناسب نیست. افرادی که شیمی درمانی کرده باشند یا به هر دلیلی دیگری، سیستم ایمنی بدن قوی نداشته باشند، نباید ملاتونین مصرف کنند. همچنین، قرص خارجی و ایرانی ملاتونین می تواند باعث بروز عوارض مختلفی در بدن شود که در بالاتر در موردش، گفته ایم. 

  خرید محصولات مرتبط با قرص ملاتونین و صفر تا صد عوارض آن

 • شربت بی بی سد گل دارو 60 میلی لیتری

  89,000 تومان

 • شربت اهورا اسلیپ اهورا دارو 60 میلی لیتر

  64,000 تومان

برای مثال، کسانی که دچار بیماری آلزایمر هستند، با مصرف این قرص خواب طولانی تر و خواب آلودگی بیش از حد را تجربه کنند و نباید ملاتونین مصرف کنند. همچنین، مصرف دوز کم ملاتونین هم می تواند به جای تنظیم خواب شبانه، باعث مختل شدن ریتم خواب آن ها شود. قبل از مصرف هر گونه دارو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و توصیه های او را رعایت کنید. همچنین، برای تقویت سیستم ایمنی بدن، می توانید از روش های مختلفی مانند مصرف خوراکی های مفید و انجام ورزش های منظم استفاده کنید.

عوارض مصرف قرص ملاتونین

 مصرف ملاتونین به صورت خوراکی و به مدت کوتاه برای بیشتر بالغین بی خطر است، اما در برخی موارد ممکن است عوارض کوچکی همچون سردرد، افسردگی کوتاه مدت، خواب آلودگی در طول روز، گیجی، گرفتگی شکم و تحریک پذیری رخ دهد. مصرف زیاد ملاتونین ممکن است باعث خواب آلودگی زیاد و خمولی شدید در طول روز شود. این عارضه معمولاً پس از کاهش دوز ملاتونین از بین می رود.

استفاده زیاد از ملاتونین ممکن است الگوی خواب شما را به هم بزند و مشکلاتی مانند بیداری در شب زودتر اتفاق بیفتد یا به طور کلی کیفیت خواب شما تحت تأثیر قرار گیرد. این تغییرات معمولاً طبیعی هستند و در بیشتر موارد مشکلی ایجاد نمی کنند. بعضی افراد ممکن است با مشکلات گوارشی مانند اسهال، تهوع یا درد شکم در نتیجه مصرف زیاد ملاتونین مواجه شوند. این عوارض معمولاً موقت و گذرا هستند. مصرف زیاد ملاتونین ممکن است منجر به سردرد و گیجی شود. این عوارض معمولاً خود به خود خوب می شود و نیازی به مراجعه به پزشک ندارند. پس از مصرف ملاتونین به مدت 4 تا 5 ساعت رانندگی نکنید و از وسایل نقلیه استفاده نکنید. 

 • عوارض قرص ملاتونین زیر زبانی

استفاده از قرص ملاتونین زیر زبانی معمولاً ایمن است، اما در برخی موارد ممکن است عوارض کوچکی رخ دهد. در صورت مصرف قرص ملاتونین زیر زبانی، ممکن است طعم متفاوتی در دهان احساس شود یا برخی از افراد مزاحمت یا تغییر در حالت زبان خود را تجربه کنند. همچنین، در برخی موارد نادر، ممکن است واکنش آلرژیک مانند خارش، قرمزی، تورم و تنگی نفس رخ دهد.

 • عوارض ملاتونین بر پوست

استفاده از قرص ملاتونین زیر زبانی معمولاً ایمن است، اما در برخی موارد ممکن است عوارض کوچکی رخ دهد. ممکن است طعم متفاوتی در دهان احساس شود یا برخی از افراد مزاحمت یا تغییر در حالت زبان خود را تجربه کنند. همچنین، در برخی موارد نادر، ممکن است واکنش آلرژیک مانند خارش، قرمزی، تورم و تنگی نفس رخ دهد. به احتمال زیاد ملاتونین برای بیشتر بالغین هنگامی که به صورت مستقیم به پوست استعمال می شود، برای مدت کوتاه، بی خطر است. استفاده از ملاتونین بر روی پوست ممکن است تأثیرات متنوعی داشته باشد.

 در برخی موارد، ممکن است مصرف ملاتونین باعث تحریک پوست شده و عوارضی مانند خارش، قرمزی، خشکی یا تحریک پوستی دیگر را به همراه داشته باشد. علاوه بر این، ممکن است در برخی افراد حساس، واکنش آلرژیک نظیر تورم، خارش شدید یا قرمزی شدید رخ دهد. در صورت تجربه هرگونه عارضه ناخواسته پس از استفاده از ملاتونین بر روی پوست، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب ارائه دهد. همچنین، در صورتی که قصد استفاده از محصولات حاوی ملاتونین بر روی پوست را دارید، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آن محصول برای شما مناسب است و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. 

سخن پایانی

با توجه به نکاتی که گفته شد و اطلاع از عوارض قرص خواب آور ملاتونین، بهتر است افراد بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده نکنند. بسیاری از بی خوابی ها به دلیل استرس و افزایش متابولیت هایی در بدن است که چنانچه سبک زندگی خود را تغییر دهید، درمان می شوند. تغییر سبک زندگی به معنای استفاده از یک غذای رژیمی اصولی و سالم و همچنین داشتن تحرک کافی است.