در مورد قرص های خواب آور

واحد مرکزی خبر: روزنامه انگلیسی گاردین نوشت مطالعات جدید نشان می دهد استفاده مداوم از قرص های خواب آور خطر مرگ را در افراد افزایش می دهد. این روزنامه در نسخه اینترنتی خود نوشت: در پی انتشار یافته های تحقیقات گسترده بر روی قرص های خواب آور، پزشگان درباره افزایش خطر مرگ برای کسانی که این قرص استفاده می کنند، هشدار دادند.

به گفته پزشگان قرصهای خواب آور دارای مواد مخدر هستند که در صورت استفاده مداوم خطر مرگ را در افراد افزایش می دهند. مطالعات نشان میدهند که استفاده مداوم از قرص های تمازپام و زولپیدم تا چهار برابر خطر مرگ را در افراد افزایش می دهد.

معمولا این قرصها برای درمان موقت بی خوابی تجویز می شوند و استفاده مداوم آنها توصیه نمی شود. در این مطالعات که در آمریکا انجام شده است، مشخص شد بیش از ده درصد جمعیت بزرگسال این کشور در سال 2010 از قرص های خواب آور استفاده کرده اند.

نویسنده این تحقیق بر آورد کرده است که استفاده مداوم از قرص های خواب آور عامل اصلی افزایش میزان مرگ و میر در آمریکا در سال 2010 از سیصت و بیست هزار نفر به پانصد و هفت هزار نفر بوده است. در این تحقیق که دو ساله و نیم به طول کشید، محققان میزان مرگ و میر ده هزار و پانصد نفر از افرادی را که به آنها قرص های خواب آور تجویز شده بود را با بیست و سه هزار و ششصد نفر از افرادی که قرص خواب آور مصرف نکرده بودند را مقایسه کردند.

این افراد از نظر سن و سال و شرایط سلامتی به یکدیگر شباهت داشتند.

میانگین افراد مورد مطالعه پنجاه و چهار سال بود. دانشمندان در این مطالعه دریافتند کسانی که به آنها به میزان اندکی قرص خواب آور تجویز شده است- کمتر از هجده دز در سال- سه و نیم برابر بیشتر از کسانیکه قرص خواب آور مصرف نمی کنند ، در معرض خطر مرگ قرار دارند.افرادی که بین هجده تا یکصد و سی و دو دز در سال قرض خواب آور مصرف می کنند چهار برابر دیگران با خطر مرگ دست و پنجه نرم می کنند.

خطر مرگ در افرادی که بیشتر از یکصد و سی و دو دز در سال قرص مصرف می کنند، پنج برابر افرادی است که از این داروها استفاده نمی کنند.


تماشاخانه

ماجرای یکی از عجیب ترین کلاهبرداری  های جهان را ببینید/ دور دنیا در سه سال با برداشتن کلاه مردم (فیلم)

این بروس لی کوچک را ببینید/ درست شبیه بروس لی واقعی نانچیکو می زند (فیلم)

فیلم های دیگر

عضویت در اینستاگرام عصر ایران 15 سال پیش در چنین روزی این لحظه با حافظ نظرات کاربران

زمان مطالعه: 6 دقیقه

تقریباً 95 درصد افراد حداقل یک بار در طول عمر خود دچار بی خوابی می شوند که اغلب به صورت گذرا یا موقتی است. حدود 10 تا 20 درصد دچار بی خوابی مزمن می شوند یعنی بی خوابی در آن ها بیش از یک ماه طول می کشد.

شروع بی خوابی معمولاً با یک یا چند اتفاق استرس زا در زندگی گره می خورد. چیزهایی مثل از دست دادن شغل، جدایی، مرگ یکی از عزیزان، مشکلات مالی یا بیماری.

البته بی خوابی گاهی درزمینهٔ بیماری های جسمی یا روحی رخ می دهد. به عنوان نمونه افرادی که دچار بیماری دیابت یا بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) هستند می توانند دچار بی خوابی شوند چون در طول شب به دفعات برای رفتن به دستشویی از خواب بیدارمی شوند. گاهی بی خوابی علامتی برای یک بیماری روحی دیگر است. مثلاً افرادی که اختلال اضطراب فراگیر(GAD) یا افسردگی (depression)  دارند دچار بی خوابی هم هستند.

به این نوع بی خوابی ها بی خوابی های  ثانویه گفته می شود که درنتیجه یک عامل زمینه ای دیگر بروز می کنند. برای درمان این نوع بی خوابی ها اول باید برای بیماری زمینه ای چاره ای اندیشید.

این روزها بیشتر افراد دچار بی خوابی اولیه هستند یعنی بی خوابی هایی که ریشه در بیماری جسمی یا روحی ندارند.

 

انواع بی خوابی

بی خوابی اولیه ازنظر مدت، به دودسته تقسیم می شود:

1. بی خوابی حاد معمولاً بین چند روز تا چند هفته ادامه پیدا می کند و پس از فروکش کردن عامل تسریع گر، برطرف می شود. به برخی از این عوامل در بالا اشاره کردم.

2. بی خوابی مزمن که در صورت تداوم عامل تسریع گر یا شرطی شدن ذهن بروز می کند. اگر بی خوابی بیش از یک ماه ادامه پیدا کند به تدریج وارد مرحله مزمن می شود. روان پزشکان معتقدند کسانی که حداقل سه شب در هفته برای سه ماه متوالی دچار مشکل در خوابیدن باشند، دچار بی خوابی مزمن هستند.

فرد در بی خوابی احساس کم طاقتی، بی حوصلگی، کج خلقی و نداشتن روحیه می کند. فکر می کند از قدرت تمرکز پایینی برخوردار است، حافظه اش کاهش پیداکرده است و عملکرد روزانه اش مثل گذشته نیست. گاهی آن قدر مستأصل می شود که خود را راضی به استفاده از داروهای خواب آور می کند.

 

سیر تاریخی قرص های خواب آور

سابقه نسبتاً جدید قرص های خواب آور با کشف کلرال هیدرات در اواسط قرن نوزدهم و توسعه بالینی باربیتورات ها به عنوان آرام بخش به آغاز قرن بیستم بازمی گردد.

مشکل اصلی باربیتورات هایی مثل فنوباربیتال سمی بودن آن ها بود. استفاده از 10 دوز از این دارو موجب مسمومیت می شد و همین طور با تحریک آنزیم های کبدی باعث افزایش سرعت غیرفعال سازی سایر داروها هم می شد.

بنابراین، تولید کلردیازپوکساید به عنوان اولین داروی بنزودیازپینی در سال 1960، پیشرفت بزرگی به حساب می آمد. در حال حاضر بیش از 30 داروی مختلف از این دسته به بازار عرضه می شود که احتمالاً نام بسیاری از آن ها را شنیده اید.

همان طور که در ابتدا تولید بنزودیازپین ها پیشرفت بزرگی به حساب می آمد، در سال 1988 هم تصور می شد که تولید داروهای دسته Z مثل زولپیدم دارای مزایای قابل توجهی است و این امر از جهاتی هم درست بود. شروع اثر سریع تر، نیمه عمر کوتاه تر و برخی عوارض کمتر باعث محبوبیت بیشتر این داروها شد.

ولی با فروکش کردن تب اشتیاق اولیه هر داروی جدید معلوم می شد که همه آن ها عوارض نسبتاً مشترکی دارند.

 

انواع قرص های خواب آور

سه دسته کلی داروهای خواب آور وجود دارد:

باربیتورات ها

قدیمی ترین داروهای خواب آور به شمار می آیند البته کاربرد اولیه آن ها به عنوان داروهای بیهوشی بود و در حال حاضر کاربرد چندانی در رابطه با درمان بی خوابی ندارند.

ضدافسردگی ها

در حقیقت اثر خواب آور این داروها جزو عوارض جنبی آن ها است؛ بنابراین گاهی از داروهایی مثل آمی تریپتیلین و دوکسوپین با دوز پایین به عنوان خواب آور استفاده می شود. اگر بی خوابی درنتیجه افسردگی باشد استفاده از این داروها باعث بهبود خواب می شود.

بنزودیازپین ها

به عنوان داروهای آرام بخش شناخته می شوند و در حال حاضر به صورت رایج از آن ها در کنترل اضطراب و حل مشکل بی خوابی استفاده می شود.

داروهای بنزودیازپینی ازنظر نیمه عمر باهم تفاوت دارند. نیمه عمر مدت زمانی است که پس از سپری شدن آن تقریباً نیمی از دارو اثر خود را حفظ می کند. برای اینکه بدن کاملاً از دارو پاک شود، تقریباً 6 نیمه عمر از دارو باید بگذرد. در اینجا جدول مقایسه ای برخی از بنزودیاپین های رایج را می توانید ببینید.

نام دارو

دوز معمول

میلی گرم در روز

نیمه عمر

دیازپام

5 تا 10

2 تا 5 روز

فلورازپام

15 تا 30

1 تا 5 روز

کلونازپام

0٫5 تا 2

2 تا 3 روز

آلپرازولام

0٫5 تا 1

7 تا 27 ساعت

استازولام

1 تا 2

8 تا 24 ساعت

لورازپام

1 تا 4

10 تا 20 ساعت

تمازپام

20

10 تا 20 ساعت

اگزازپام

10

8 تا 12 ساعت

تریازولام

0٫125 تا 0٫25

2 تا 5 ساعت

زولپیدم

5 تا 10

1٫5 تا 4٫5 ساعت

 

فروش بدون نسخه آزاد است!

بیشتر داروهایی که در این دسته جای می گیرند به آنتی هیستامین ها تعلق دارند. هیستامین یک نوروپپتید یا ناقل عصبی است که ترشح آن علاوه بر بروز آبریزش از بینی و چشم باعث افزایش هوشیاری می شود؛ بنابراین استفاده از داروهای آنتی هیستامین در آلرژی و سرماخوردگی باعث خواب آلودگی هم می شود. آنتی هیستامین ها به صورت شربت مثلاً دیفن هیدرامین و پرومتازین یا قرص مثلاً لوراتادین، سیتریزین و قرص های سرماخوردگی تهیه می شوند.

ملاتونین ترکیب دیگری است که به صورت طبیعی از غده صنوبری یا پینه آل در زمان خواب ترشح می شود. بیشترین اثربخشی این دارو در افرادی است که دچار اختلال در چرخه سیرکادین یا ساعت داخلی هستند مثلاً در پرواززدگی یا افراد شب کار.

 

عوارض قرص های خواب آور

باوجود گستردگی استفاده از داروهای خواب آور، اثربخشی این داروها در حد متوسط است. مشکل بعضی از افراد در شروع خواب است. بررسی ها نشان می دهد که استفاده از این داروها میانگین زمان شروع خواب این افراد را به 46 دقیقه  می رساند که رکورد جالبی به نظر نمی رسد.

علاوه بر این استفاده از داروهای خواب آور همراه با بروز عوارضی است که اصلی ترین آن ها عبارت اند از:

1.وابستگی (Dependence)

کسانی که از این داروها استفاده می کنند بعد از مدتی ازنظر جسمی و روحی به آن وابسته می شوند. وابستگی جسمی بیشتر در آن دسته از افراد دیده می شود که برای مدتی طولانی از دوز بالای دارو استفاده می‎کنند و وابستگی روحی در دوزهای پایین دارو و داروهایی با نیمه عمر کوتاه تر بروز می کند.

عارضه وابستگی زمینه ساز دو عارضه دیگر می شود؛ مقاومت دارویی و سندرم محرومیت.

2.مقاومت دارویی (Tolerance)

افرادی که از داروهای خواب آور برای مدتی بیش از 4 هفته استفاده می کنند، احساس می کنند دارو به اندازه روزهای اول اثربخش نیست درنتیجه ناچار می شوند تعداد قرص هایشان را اضافه کنند.

3.سندروم محرومیت (Withdrawal)

در صورت قطع ناگهانی دارو علائمی نظیر سردرد، اضطراب و تشنج می تواند بروز کند که به آن سندرم محرومیت میگویند.

بنابراین استفاده از داروهای خواب آور چرخه ای از وابستگی، مقاومت دارویی و سندرم محرومیت ایجاد می کند که بیرون رفتن از آن گاهی دشوار است.

4.اثر بازگشتی (Rebound)

زمانی که مغز می آموزد برای خوابیدن به دارو متکی باشد اگر تلاش کنید آن را قطع کنید ممکن است بی خوابی بازگشتی را تجربه کنید. این بی خوابی معمولاً 7 تا 10 روز به طول می انجامد و موقتی است. می تواند نسبت به بی خوابی اولیه شدیدتر باشد و باعث اضطراب  شود. اضطراب به قدری شدید است که باور می کنید بدون دارو هرگز قادر به خوابیدن نیستید. درنتیجه مصرف دارو را از سر می گیرید.

5.کیفیت پایین خواب

تقریباً همه داروهای خواب آور مرحله خواب عمیق و مرحله رویابینی را کاهش می دهند. در عوض مرحله 2 خواب یا خواب نیمه عمیق را بیشتر می کنند. درنتیجه بیشتر در خواب نیمه عمیق به سر می برید؛ بنابراین قرص های خواب آور معماری خواب را تغییر می دهند که به معنی پایین آمدن کیفیت خواب است.

6.خماری(Hangover)

داروهای خواب آور، هوشیاری، حافظه و تفکر را مختل می کنند. این اتفاق توانایی هماهنگی شما در فعالیت هایی مثل رانندگی را  کم می کند. تأثیر بالقوه این اتفاقات در افراد مسن بیشتر است. افراد پیر قادر نیستند از اثرات دارو به سرعت رهایی پیدا کنند. این عارضه با نیمه عمر دارو رابطه مستقیم دارد. مثلاً اگر هر شب از لورازپام استفاده کنید، احتمال اینکه روزها دچار خماری شوید، زیاد می شود، چون نیمه عمر این دارو 10 تا 20 ساعت است. درواقع اثر دارو در بدنتان هرگز از بین نمی رود.

 

زمان استفاده از قرص خواب

بسیاری از داروهای خواب آور باید در دوره مناسبی مورداستفاده قرار گیرند. هنگامی که دچار بی خوابی گذرا هستید، مثلاً در پرواززدگی یا شرایط استرس زا، استفاده از داروهای خواب آور برای چند شب یا حتی چند هفته می تواند مناسب باشد. در این شرایط استفاده از داروهای خواب آور از تبدیل شدن بی خوابی حاد به بی خوابی مزمن جلوگیری می کند.

گاهی نگه داشتن تنها چند قرص خواب آور در جعبه داروها به برخی افراد کمک می کند تا بهتر بخوابند. چون این کار، احساس امنیت بیشتری به انها داده و ترس از بی خوابی را کاهش می دهد. استفاده کوتاه مدت از داروهای خواب آور می تواند باعث شکسته شدن چرخه اضطراب و اختلال خواب شده و از مزمن شدن بی خوابی حاد جلوگیری کند.

اگر ناچار به استفاده از دارو شدید این نکات را در نظر بگیرید:

  • از مقدار کمتر دارو برای حداکثر دو تا سه هفته استفاده کنید.
  • از داروهای خواب آور تنها پس از دو شب بی خوابی پی درپی و به صورت متناوب استفاده کنید. به این ترتیب مطمئن می شوید که بیش از 2 بار در هفته از آن ها استفاده نمی کنید.
  • هرگز از مقدار تجویزشده توسط پزشکتان فراتر نروید. تا حد امکان از داروهایی با نیمه عمر کوتاه تر استفاده کنید.
  • همراه داروهای خواب آور از روش های غیر دارویی مثل تکنیک های درمان شناختی رفتاری استفاده کنید. با استفاده از این تکنیک ها می توانید هر زمان خواستید پس از مدت کوتاهی و به سرعت داروی خود را کاهش دهید.

 

راه حل نهایی

درمان شناختی رفتاری برای خواب یا CBT-I جدیدترین و مؤثرترین روش برای درمان بی خوابی است که بر اساس تغییر شناخت یعنی افکار و رفتارهایتان صورت می گیرد.

افکار، احساسات و اعمال ما دائم در حال تأثیرگذاری روی هم هستند. در مورد بی خوابی شکل گیری افکار منفی در رابطه با خواب موجب بروز احساسات منفی در رختخواب یا انجام یکسری کارهای آسیب رسان به خواب می شود.

منطق اصلی CBT-I این است که بی خوابی را تنها با پرداختن به علل زمینه ای بی خوابی یعنی افکار و رفتارهای آموخته شده، می توان درمان کرد.

با اجرای تکنیک های گفته شده در این روش یاد می گیرید در دوره های پراسترس زندگی، بجای تکیه به عوامل بیرونی مثل داروها، بر کنترل افکار، احساسات و اعمالتان تکیه کنید.

وقتی وضعیت خوابتان بهتر شد گام به گام اعتمادبه نفس لازم را برای کاهش تدریجی دارو به دست خواهید آورد.