تجهیزات تکمیلی برج خنک کننده

تولید کننده برج خنک کننده، تجهیزات تکمیلی برج خنک کننده جهت کنترل، بهبود و افزایش کارایی برج خنک کننده نصب و مورد استفاده قرار می  گیرند. این تجهیزات شامل سیستم  های کنترل کیفیت آب برج خنک کننده مانند سیستم  های فیلتراسیون، سیستم تزریق اسید، سیستم تزریق مواد شیمیایی، سیستم تزریق کلر و … می  باشند که جهت بهبود و کنترل کیفیت آب برج خنک کن مورد استفاده قرار می  گیرند.شیرها و پمپ  ها دیگر تجهیزات تکمیلی هستند که وجود آنها برای به جریان انداختن آب و کنترل ورود آب حیاتی بوده و سیستم و ترموستات برای کنترل جریان الکتریکی و دور پروانه مورد استفاده قرار می  گیرند.

بررسی تجهیزات تکمیلی برج خنک کننده

به بررسی تجهیزات تکمیلی برج خنک کننده فایبرگلاس می  پردازیم، این تجهیزات بنا به نیاز در کنار واحدهای برج خنک کننده مورد استفاده قرار می  گیرند.یکی از تجهیزات تکمیلی برج خنک کن، سیستم فیلتراسیون آب برج خنک کن است که جهت جداسازی ذرات جامد و مواد خارجی موجود در آب خنک کننده که از طریق هوا و یا روش  های دیگر وارد آب شده  اند، در نظر گرفته شده است. همواره بخشی از آب درون حوضچه به سیستم فیلتراسیون ارسال شده و پس از انجام عمل جداسازی ناخالصی  ها دوباره به حوضچه برگردانده می  شود. این عمل به شفافیت آب کمک کرده و مانع از تشکیل و ته نشین شدن رسوبات در داخل می  گردد.

از تجهیزات تکمیلی دیگر در برج خنک کننده، سیستم تزریق اسید است. معمولاً برای تنظیم PH آب از اسید سولفوریک استفاده می  شود. اسید در تانک  های مخصوص، ذخیره شده و توسط پمپ  های تزریقی در زمان  های لازم به آب اضافه می  شود. البته میزان تزریق اسید و زمان آن، براساس نتایج مربوط به آزمایش آب انجام می  گیرد.

سیست تزریق مواد شیمیایی از دیگر تجهیزات تکمیلی کولینگ تاور می  باشد. مواد بازدارنده رسوب، به نام دیسپرسانت شناخته می  شوند. این مواد شیمیایی، مانع از رسوب در بخش  های مختلف سیستم خنک کننده و مبدل  های حرارتی می  گردد که در زمان  های لازم, توسط پمپ  های تزریقی به آب اضافه می  شود. برای جلوگیری از بروز پدیده  ی خوردگی از مواد شیمیایی ضد خوردگی استفاده می  شود. این مواد در تانک  های مخصوص ذخیره شده و در زمان های لازم به آب اضافه می  شود.

تجهیزات تکمیلی دیگری که در برج خنک کن مورد استفاده قرار می  گیرد، سیستم تزریق کلر است که برای گندزدایی آب استفاده کاربرد دارد. کلر در تانک  های مخصوص ذخیره شده و توسط پمپ  های تزریقی در زمان  های لازم به آب اضافه می  شود. میزان تزریق کلر بایستی به مقداری باشد که مقدار کلرین موجود در آب به میزان1 mgcl2/lit تجاوز نکند.مبدل  های حرارتی و تجهیزات فرآیندی که آب خنک را جهت خنک  سازی سیستم و محصولات فرآیند استفاده می  کنند، مصرف کننده آب خنک می  باشند.

شیرها از مهمترین تجهیزات تکمیلی کولینگ تاور می  باشند که وظیفه کنترل و تنظیم جریان  های مختلف موجود در یک برج خنک کن را انجام می  دهند که شامل شیرهای قطع جریان، شیرهای تنظیم جریان و شیرهای آب جبرانی است. نوع و تعداد و نحوه طراحی شیرها با توجه به نوع و اندازه برج و احتیجات مصرف کننده متفاوت است.

Additional cooling tower equipment

انواع شیر در برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده مکعبی، این شیرها معمولاً از نوع دروازه  ای و یا پروانه  ای می  باشد و در هر نوع برج  های متقابل و در مسیر لوله های رایزر نصب می  گردد که به منظور قطع جریان در مواردی که احتیاج به تعمیرات و یا تمیز کاری است، استفاده می  شود.

این نوع شیرها معمولاً در برج  های با جریان متقاطع برای متعادل نمودن میزان آب بین حوضچه  های توزیع کننده در یک سلول و یا بین سلول  های متفاوت در یک سیستم خنک کننده چند سلولی استفاده می  شود. در صورت طراحی مناسب، ممکن است برای قطع جریان ورودی در بعضی از حوضچه  های توزیع کننده آب به منظور تمیز کاری و تعمیرات استفاده شود، در حالیکه سایر قسمت  ها در سرویس معرفی قطعات برج خنک کننده و عملکرد هر یک از آنها:

در اینجا لیستی از رایج ترین قطعات برج خنک کننده که ممکن است در طول عمر برج خنک کننده شما نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند آورده شده است. شما می توانید به کمک این فهرست لوازم یدکی برج خنک کننده را تهیه نمایید تا در زمان نیاز به سرعت دستگاه خنک کن خود را تعمیر و سرویس نمایید.

پکینگ یا سطوح تبادل حرارت (پرکن) یکی از مهم ترین قطعات برج خنک کننده است. درواقع می توان آن را عنصر میانی کل فرایند دستگاه خنک کاری در نظر گرفت. بسیاری از برج های خنک کننده امروزی از پکینگ های پی وی سی pvc و یا پلی پروپیلن PP و یا پکینگ هایی استفاده می کنند که سطح تماس سیال گرم با جریان هوا را برای فرایندهای خنک کننده تبخیری به حداکثر می رساند. آب توسط نازل ها بر روی سطح پاشش و پخش می شود. این فرایند ارتباط آب وهوا را افزایش می دهد و اجازه می دهد تا گرمای اضافی با سرعت بالایی تبخیر شود. از عوامل اصلی در تعمیر و یا تعویض پکینگ می توان به وجود TSS(جامدات معلق کل)، اسیدشویی زیاد و فرسودگی ناشی از آن اشاره نمود. پکینگ ها به دودسته اصلی تقسیم می شوند: پکینگ فیلمی، پکینگ اسپلش

نازل برج خنک کننده (Cooling tower nozzle):

نازل یا افشانک برج خنک کننده بیشتر در برج های خنک کننده جریان متقاطع استفاده می شود، زیرا از حوضچه های توزیع جریان گرانشی استفاده می کنند. در این برج ها، آب ورودی به حوضچه توزیع آب که در بالاتر از پکینگ ها قرار دارد؛ می رود و سپس از طریق نازل های برج خنک کننده که قسمت کف حوضچه تعبیه شده است به پایین پاشیده می شود.

در بعضی از کولینگ تاورها، آب مستقیماً از طریق خطوط لوله کشی در بالای برج خنک کننده توزیع می شود و سپس توسط افشانک یا همان نازل های برج خنک کن که در فاصله های معین بر روی لوله قرار گرفته است بر روی پکینگ ها اسپری می گردد. افشانک های کولینگ تاور با متریال های مختلفی ساخته می شوند که اصلی ترین آنها پی وی سی، پلی پروپیلن و ای بی اس است. ولی در سفارش های تعداد بالا تقاضای مشتری برای انتخاب نوع جنس نازل ها اولویت تولید ماست.

یکی از پرکاربردترین انواع نازل برج خنک کننده که جزو نسل جدید نازل ها است. نازل مربع پاش مدل 2H است. این مدل نازل های برج خنک کن، با افت فشار کمتر نسبت به مدل نازل های دک اسپری و همچنین پاشش آب به صورت منظم و سطح پوشش بالا، از مزایای بسیار بالاتری نسبت به سایر نازل های مربع پاش برخوردار هستند. لازم است بدانید که اصلی ترین قسمت طراحی نازل ها و کاربرد صحیح انواع نازل های آب پاش، رابطه مستقیمی با تامین میزان فشار پشت نازل دارد. نازل های مربع پاش این مزیت را دارند که با کمترین میزان فشار، بیشترین شدت جریان آب را از خود خارج کنند. سایز استاندارد این نازل ها 2 اینچ و 3 اینچ است و در بازه طراحی مدل های مختلف برج خنک کننده در بازه 10 الی 20 مترمکعب در ساعت آب را از خود به صورت استاندارد خارج می نمایند.

از برای ایجاد جریان هوا همراه با فشار لازم و منتشرکردن این جریان هوا در سراسر برج خنک کننده استفاده می شود. هواکش های برج خنک کننده باید طوری ساخته شوند که در برابر اثرات خورنده محیطی که در آن کار می کنند (آب و یا مواد خورنده دیگر) مقاومت بالای داشته باشند. به خاطر ابعاد و قدرت بالای این فن ها معمولاً صدای زیادی دارند. اما انواع خاصی از فن های برج خنک کننده کم صدا نیز وجود دارد. این قطعه کاربردی از کولینگ تاور در انواع برج های خنک کننده جریان متقاطع، جریان متقابل، جریان القایی/ اجباری استفاده می شود.

برج های خنک کننده جریان طبیعی نیازی به فن ندارند؛ زیرا از جریان هوای طبیعی و فرایندهای مختلفی استفاده می کنند که آب را خنک می کند. مقدار هوادهی پروانه برج خنک کننده به قطر فن تعداد تیغه و سرعت چرخش پروانه بستگی دارد. متریال بکار رفته در ساخت فن برج خنک کننده از مواد مقاوم و سبک است. در ابعاد کوچک تر تا قطر 120 سانتیمتر از متریال پلی پروپیلن برای ساخت فن استفاده می شود و برای سایزهای بالاتر از 120 تا قطر 600 سانتی متر از متریال فایبرگلاس و آلومینیم استفاده می شود.

بدنه و پنل های برج خنک کننده :

یکی از قسمت های اصلی و اجزای برج خنک کننده دیواره های برج یا همان پنل های برج خنک کن هستند. قطعات بدنه فایبرگلاس پس از گذشت چندین سال امکان دارد نیازمند تعویض یا بازسازی باشند. بدنه برج خنک کننده فایبرگلاس شامل دیواره اصلی، لوور یا دریچه ورود هوا، گلویی، تشتک و… است.قسمت های که از متریال فایبرگلاس ساخته می شوند ضخامتی در حدود 4 تا 12 میلیمتر دارند و به صورت لایه گذاری از رزین و الیاف ترکیبی ساخته می شوند. باید بدانید که رزین اصلی در ساخت قطعات فایبرگلاس از نوع رزین پلی استر غیراشباع مدل ایزوفتالیک برند BKC یا روزیتان سپاهان دارای گواهینامه مدیریت کیفیت ISO9001 از شرکت SGS است.

این نوع از رزین ها بر پایه ایزوفتالیک زمان پخت بیشتری دارند و مقاومت و وزن بالاتری نسبت به نوع ارتوفتالیک و فنالوئیک نیز دارند. الیاف بکار رفته در بدنه برج خنک کننده به صورت ترکیبی و از دو نوع حصیری و سوزنی هستند، الیاف حصیری بکار رفته در پنل کولینگ تاور نقش مهمی در ساختار آن دارد و به طور معمول هر سه لایه الیافی سوزنی یک لایه الیاف حصیری در ساخت بدنه مورداستفاده قرار می گیرد. همچنین برای مقاومت بدنه برج خنک کننده در برابر اشعه UV از مواد آنتی یووی استفاده می گردد.

الکتروموتور فن برج خنک کننده :

در کاربردهای برج خنک کننده پتروشیمی و پالایشگاه به موتورهای فن ضد انفجار IP 66 برای جلوگیری از نشتی در مبدل های حرارتی نیاز دارند و در کاربری های دیگر از الکتروموتورهای کلاس F با درجه حفاظتی IP 55 و فلنچ دار استفاده می گردد. موتوربرقی فن باید با رله خطای زمین و سیستم های حفاظت رله بار بیش از حد تولید شوند. یا نحوه اتصال موتور به پروانه تا ظرفیت برج خنک کن 100 تن به صورت مستقیم و از برج خنک کن 100 تن به بالا به صورت فولی تسمه یا گیربکسی است. الکترو موتورهای اروپایی مانند زیمنس و مارلی و موتورهای ایرانی مانند موتوژن، جمکو و الکتروژن از نمونه های پرکاربرد هستند. که در کولینگ تاورها استفاده می شوند.

شفت موتور ( محورهای محرک ):
شفت های محرک نیرو را از شفت خروجی موتور به شفت ورودی دنده کاهنده انتقال می دهند. شفت های محرک همچنین باید به دلیل محیط مرطوبی که در آن کار می کنند در برابر خوردگی مقاوم باشند. شفت محرک حلقه اتصال بین موتور الکتریکی و شفت ورودی گیربکس است.

ابزار اندازه گیری برج خنک کننده:

دستگاه های ابزاردقیق برج خنک کننده معمولاً عبارت اند از: جریان سنج آب آرایشی برج خنک کننده، سوئیچ های کنترل کننده سطح آب برای حوضچه های آب سردوگرم، ترموکوپل ها برای اندازه گیری دما آب سردوگرم، کلیدهای محاسبه لرزش و سوئیچ های کنترل کننده سطح روغن.