پزشکی و سلامت

بهترین راه درمان کبد چرب گرید 2

در صورتی که با در نظر گرفتن علائم کبد چرب و آزمایش کبد چرب تشخیص کبد چرب داده شد. باید اقدام به درمان کبد چرب نمایید. درمان کبد چرب با توجه به مرحله بیماری متفاوت است به طور حتم درمان کبد چرب گرید 1، درمان کبد چرب گرید 2 و درمان کبد چرب گرید 3 با هم متقاوت است. در صورتی که به دنبال درمان فوری کبد چرب هستید باید به شما بگویم صبور باشید درمان فوری کبد چرب میسر نیست. کبد چرب بیماری است که دارای سه نوع کبد چرب گرید 1، کبد چرب گرید 2 و کبد چرب گرید 3 می‌باشد. که در ادامه راه‌های درمان کبد چرب را برایتان می‌گوییم.

 

درمان کبد چرب گرید 1

معمولا از آنجایی که نوع اول کبد چرب یا ساده ترین نوع کبد چرب گرید 1 است داروی کبد چرب توصیه نمی‌شود. به همین بسیاری از افراد که برای درمان کبد چرب گرید 1 به پزشک مراجعه می‌کنند. پزشک به آن‌ها درمان خانگی کبد چرب، داروی گیاهی برای کبد چرب، رژیم غذایی کبد چرب و تمرینات ورزشی را پیشنهاد می‌کنند و مصرف داروی کبد چرب را در مواقع وخیم تر پیشنهاد می‌کنند. کبد چرب گرید 1 یکی از ساده‌ترین و در عین حال شایع‌ترین نوع بیماری کبد چرب است. تقریبا از هر سه نفر یک نفر به بیماری کبد چرب گرید 1 مبتلا هستند. درمان کبد چرب گرید 1 ملزم به تغییراتی در نحوه زندگی و رژیم غذایی است. برای آنکه از شر بیماری کبد چرب خلاص شوید، هرچه سریع‌تر باید شیوه غلط زندگی خود را تغییر دهید.

 

[مطلب پیشنهادی: علائم کبد چرب ]

 

درمان قطعی کبد چرب گرید 1

علت اصلی ابتلا به کبد چرب رژیم غذایی نامناسب و پرچرب به است. تجمع غیر عادی چربی در کبد باعث ابتلا به بیماری کبد چرب می‌شود. درمان کبد چرب گرید 1 ملزم به تغییر رژیم غذایی است. بنابراین کمی در نحوه ی خوردن خود دقت کنید و هر چیزی را نخورید تا به این بیماری مبتلا نشوید. همچنین لازم نباشد مجبور به خودرن گیاهان دارویی برای کبد چرب شوید. همچنین ورزش کردن و لاغری را هم فراموش نکنید. همچنین طول درمان کبد چرب گرید 1 به نحوه عملکرد شما بستگی دارد.

رژیم غذایی کبد چرب آنقدرها هم چیز بدی نیست. تنها در رژیم غذایی کبد چرب باید کمی مراعات کنید تا چربی کبد شما خوب شود. برای درمان قطعی کبد چرب گرید 1 ضروری است که رژیم غذایی را رعایت نموده و ورزش روزانه را فراموش نکنید. کبد چرب گرید 1 یکی از انواع ساده این بیماری است که معمولا بسیاری از افراد متوجه آن هم نمی‌شوند.

 

 

رژیم غذایی برای درمان کبد چرب گرید 1

اگر می‌خواهید از کبد چرب گرید 1 به 2 ارتقا رتبه پیدا نکند و حتی کبد چرب گرید 3 مبتلا نشوید از خوردن این خوراکی‌های خوشمزه دست بردارید. 

 • غذاهای سرخ شده در روغن فراوان: این غذاها از چربی و کالری فراوانی برخوردار است که نهایتا منجر به افزایش توده چربی در کبدتان می‌شوند.
 • گوشت قرمز: مصرف گوشت‌ گاو و پرچرب که چربی‌شان مستقیما در کبد انباشته می‌شود اکیدا ممنوع است.
 • نمک: مصرف روزانه بیش از 1500 میلی‌گرم نمک می‌تواند باعث انباشته شدن آب در بافت‌های بدن شود. این یکی از علل اصلی ابتلا به کبد چرب به شمار می‌رود.
 • نوشیدنی‌های گازدار: به جای نوشیدنی گاز دار میوه‌های مفید برای کبد چرب گرید را مصرف کنید. میوه‌های مفید برای کبد چرب گرید 1مثل: آووکادو، گریپ فروت و دارابی، پاپایا و هزینه خرید این میوه‌های برایتان مشکل است لیموترش مصرف کنید.

 

درمان کبد چرب با فهمیدن به موقع علائم کبد چرب

 

آیا کبد چرب گرید 2 قابل درمان است؟

وقتیزمانی که صحبت از کبد چرب گرید 2 به میان می‌آید اولین چیزی که پرسیده می‌شود این است که آیا کبد چرب گرید 2 قابل درمان است؟ نگران نیاشید درمان کبد چرب گرید 2 نیز میسر است. اما توقع نداشته باشید که کبد چرب گرید 2 همانند کبد چرب گرید 1 به راحتی درمان شود. در ادامه راه‌های درمان کبد چرب گرید 2 را برایتان می‌گوییم.

به طور کلی ما دو نوع بیماری کبد چرب داریم: کبد چرب الکلی و کبد چرب غیر الکلی. همان گونه که از اسم این بیماری مشخص است، کبد چرب الکلی با مصرف بی رویه الکل به وجود می‌آید و تنها روش درمان کبد چرب الکلی گرید 2 قطع دائمی الکل است. اما کبد چرب غیر الکلی می‌تواند علت‌های متفاوتی داشته باشد. در کبد چرب غیر الکلی میزان چربی موجود در کبد با وضعیت چربی موجود در خون ارتباط مستقیم دارد. معمولا از هر پنج نفر یک نفر به بیماری چربی کبد گرید 2 مبتلا می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد که در ایران بیش از 40% افراد به بیماری کبد چرب غیر الکلی مبتلا هستند. که در مواقعی که تشخیص کبد چرب شما کبد چرب گرید 2 غیر الکلی باشد با استفاده از رژیم غذایی درمان کبد چرب میسر می‌شود. 

عوارض کبد چرب چیست؟ بهترین داروی کبد چرب چیست؟ نشانه های کبد چرب

 

آیا کبد چرب گرید 3 قابل درمان است؟

بعد از توضیحات گفته شده اولین سوالی که به ذهن بیمار می‌رسد این است که، آیا کبد چرب گرید 3 قابل درمان است؟ کبد چرب گرید سه قابل درمان است. با توجه به پیشرفت علم پزشکی بسیاری از بیماری‌ها از جمله کبد چرب گرید 3 نیز قابل درمان است. بهترین روش برای درمان کبد چرب گرید 3 بهبود سبک زندگی است. چیز در درمان چربی کبد گرید 3 موثر است زمان تشخیص کبد چرب است. پزشک با دیدن اولین علایم کبد چرب و یا حتی شک کردن به کبد چرب سریعا آزمایشات لازم را تجویز می‌کند. 

 

درمان قطعی کبد چرب گرید 3 چگونه است؟

درمان قطعی کبد چرب گرید 3 امکان پذیر است. اما درمان کبد چرب گرید 3 به سادگی کبد چرب گرید 2 و کبد چرب گرید 3 نیست. بعد از رعایت رژیم غذایی کبد چرب مصرف دارو است. درمان دارویی کبد چرب گرید 3 باید به تشخیص پزشک معالج باشد که در برخی مواقع دیتامین E و پیوگلیتازون تجویز می‌شود. اما قبل از تجویز و مصرف این داروها باید عوارض مصرفی دارو در بدن بیمار مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که بیمار دچار دیابت شده باشد نمی‌تواند این داروها را مصرف کنند.


درمان کبد چرب با طب سنتی و نسخه های خانگی

برای پیشگیری از ابتلا و درمان کبد چرب اکثربیماران ترجیح می دهند از دارو و روش های گیاهی استفاده کنند. چه بخوریم و چه نخوریم تا از شر کبد چرب خلاص شویم و بهترین روش درمان کبد چرب را پیش گیریم.

بهترین راههای پیشگیری و درمان کبد چرب با داروهای گیاهی و تغذیه

برای درمان کبد چرب و پیشگیری از ابتلا به بیماری خطرناک و کشنده کبد چرب استفاده از روش های طب سنتی و داروهای گیاهی بهترین راه است. راهی که هر کسی با اطمینان آن را دنبال می کند، بدون درد و بدون عوارض! برای درامان ماندن از کبد چرب و برای درمان کبد چرب بایستی تغییراتی در برنامه غذایی خود ایجاد کنید و با استفاده از عرقیات و مواد غذایی طبیعی بدن خود را به سمت سلامت پیش ببرید. در این بخش از سلامت نمناک مجموعه ای از بهرین راه و روش های درمان کبد چرب و پیشگیری از ابتلا به کبد چرب با طب سنتی را برایتان خواهیم گفت.

 بهترین راه درمان کبد چرب

درمان سریع کبد چرب با طب سنتی

 

قبل از درمان کبد چرب، علت را بشناسید

چه کسانی کبد چرب می گیرند؟

 1. کسانی که دیابت و بیماری قند نوع یک یا دو دارند اما بدنشان انسولین را پس می زند حتی اگر انسولین تزیریقی باشد اینها دچار کبد چرب می شوند چرا انسولین کریستال بزنند چه انسولین شیری رنگ.
 2. کسانی که داروهای شیمیایی خاص مصرف می کنند که اثر سوء بر روی کبد دارد. مخصوصاً آنتی بیوتیک ها چرک خشک کن ها بدون تجویز متخصص، بدون آنکه عفونت یا چرک داخلی ثابت بشود از پیش خودشان می خورند و متأسفانه در کشور ما زیاد است.
 3. چاقی، اضافه وزن، در چربی ها وقتی تری گلیسرید خون بالا برود کبد را چرب می کند.
 4. کسانی که مصرف چربی زیاد دارند سرخ کردنی، تف دادنی، بو دادنی چند بیماری می آورد حتی سوزش چشم و خارش چشم و یکی هم ایجاد کبد چرب است.
 5. کسانی که تخم مرغ نیمرو و یا آب پز زیاد می خورند چند بیماری می آورد که یک از آنها کبد چرب است.
 6. کسانی که خود درمانی های غلط دارند از پیش از خودشان کاهش وزنشان را سریع انجام می دهند. مثلاً در هفته بیش از دو کیلو وزنشان را کاهش می دهند. این کار هم عوارض سوء دارد علاوه بر سکته، کبد را هم چرب می کند.
 7. کسانی که آب آلوده، شیر آلوده یا جگر سیاه مانده گوسفند یا گاو مصرف می کنند به کبد چرب مبتلا می شوند، زیرا هر تکه از جگر سیاه به مقدار نیم کیلو پی و دنبه کلسترول بد دارد. درست است که اینها حلال گوشت هستند و خوردنش اشکال ندارد اما زندگی شهری و کم تحرکی با آن سازگار نیست. اگر چنین شخصی یکی دو تا سیخ جگر بخورد معلوم است که کبدش چرب می شود. کلسترول بد خون بالا می رود.

پیشگیری و درمان کبد چرب 

بهترین راه درمان کبد چرب 

 

برای پیشگیری و درمان کبد چرب این غذاهای را نخورید

چای ، سرخ کردنی ، غذاهای چرب و پر حجم ، سیر داغ ، پیاز داغ ، آب همراه غذا ، دوغ همراه غذا ، تخم مرغ ، تنقلات شور ، دارو ، پفک ، یخمک ، روغن سرخ کردنی ، شیرینی ، غذای فریز شده ، نمک زیاد ، ترشیجات ، رب ، سس و…

 

برای پیشگیری و تسریع درمان کبد چرب این خوراکی ها را بخورید

غذاهای مفید برای کبد :آب ، میوه جات ، لیمو ترش ، روزی 4-5 واحد سبزیجات ، ترشیجات طبیعی ( مثل زرشک یا شاتوت که بهترین دارو است .) انواع مرکبات ، غلات سبوس دار . نخود، سیب، به، انگور، کرفس، دارچین، بالنگ، زعفران، ماش، شقاقل، زیتون، زنجبیل، زردچوبه، انجیر، کاهو، اسفناج، هویج، زرشک و کدو.

درمان کبد چرب با طب سنتی

برای درمان کبد چرب چه بخوریم؟

 

درمان کبد چرب با توصیه های طب سنتی و تغذیه

1- اولین توصیه اصلاح تغذیه و شیوه زندگی است.کاهش مصرف گوشت چربی و مواد قندی و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات توصیه کلی بسیار مفید است.

2- جایگزینی گوشت با سویا جایگزینی شام با سالادی شامل هویج، کلم، کاهو، ترب، تربچه، سرکه، سیب، آبغوره، پرهیز از آب خوردن بین غذا، استفاده بیشتر از سیر، پیاز، سبزیجات تازه، لیموترش و سیب در رژیم غذایی روزانه بسیار مفید است.

3-هر روز خوردن یک مشت برگ زرد آلو

4- خوردن 7 برگ کاسنی یا یک استکان عرق کاسنی

6- یکی دیگر از شیوه های درمان کبد چرب و کاهش جذب چربی در بدن مصرف زنجبیل در برنامه غذایی هفتگی است. افرادی که در طول هفته 2 تا 3 بار زنجبیل استفاده می کنند، می توانند از خواص درمانی آن در افزایش میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن و کاهش جذب چربی ها بهره مند شوند. برای این منظور می توانید یک تکه زنجبیل را درون یک کاسه ماست رنده کرده و آن را بعد از صرف وعده های غذایی میل کنید.

7- نیم گرم زعفران را بخورند که هم پیشگیری است هم درمان

زعفران

خواص زعفران برای درمان کبد چرب

8- نوشیدن یک لیوان آب که در آن عصاره یک لیموترش تازه وجود دارد در آغاز روز می تواند بهترین دارو برای پیشگیری از ابتلا به کبد چرب باشد. از آنجا که لیمو سرشار از ویتامین C است و به عنوان یک آنتی اکسیدان می تواند نقش موثری در هضم و جذب مواد مفید در بدن داشته باشد، قابلیت زیادی در پیشگیری و درمان کبد چرب دارد.

9-خوردن یک لیوان آب لبو در صبح و شب در درمان فشار خون بالا موثر است. یکی از راه های درمان کبد چرب نوشیدن آب لبو است.

10-توت ها این میوه های خوشمزه که انواع مختلفی دارند یکی از منابع غنی انتی اکسیدان به شمار می روند .این نوع میوه ها غنی از آنتی اکسیدان است و کبد را ترمیم می کند. برای دفع چربی از سلول های کبد، از انواع توت ها استفاده کنید.

11- نوشیدن چای سبز یا استفاده از عصاره این گیاه دارویی تاثیر زیادی در پیشگیری از تجمع و رسوب چربی ها در اطراف کبد دارد، ضمن آنکه می تواند به تسریع روند درمانی کبد چرب نیز کمک کند. افرادی که احتمال و استعداد ابتلا به این بیماری در آنها زیاد است مانند افراد چاق و کم تحرک می توانند با گنجاندن چای سبز در رژیم غذایی روزانه خود از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند، به شرط آنکه در کنار نوشیدن چای سبز، رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه ها را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

12- مصرف روزانه یک لیوان سرکه انگبین تاثیرات شفابخشی در درمان کبد چرب دارد و عرق کاسنی، عرق خارشتر، عرق بید و عرق شاه تره نیز مفید است.بعضی کارخانجات تولید دارو از بعضی از کنگرهای خاص خوراکی قرصی درست کردند که قرص متبی گفته می شود و قرص کنگ است این هم در درمان کبد چرب مفید است.

  درمان کبد چرب با تغذیه

سرکه انگبین برای درمان سریع کبد چرب 

 

عرقیات گیاهی برای درمان کبد چرب

1-نوشیدن دم کرده گل مریم نیز اثربخش است.کاهش تدریجی وزن و ورزش روزانه می تواند به گونه چشمگیری در درمان کبد چرب مفید باشد. البته توجه داشته باشید کاهش ناگهانی وزن ممکن است این مشکل را تشدید کند.

2-سکنجبین عنصلی را که همان پیاز دشتی و پیاز موش است و عرب ها عنصل می گویند در سکنجبین می جوشانند و آبش را صاف می کنند و روزی یک الی دو قاشق پلو خوری به فاصله 12 ساعت مصرف می کنند.

3-عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی از جمله داروهای گیاهی موثر در کنترل و درمان کبد چرب به شمار می آیند. این نوشیدنی های گیاهی از آنجا که طبعی سرد و تر دارند موجب کاهش میزان کلسترول خون می شوند و در عین حال به پاکسازی کبد و بدن از سموم و مواد زائد هم کمک می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید