رایانه

از کجا بفهمیم کامپیوتر چند بیتی است

تشخیص نسخه 32 یا 64 بیتی ویندوز + آموزش تصویریبه گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ قبل از اینکه شما به این موضوع بپردازید که کدام یک از ویرایش ها (Edition) برای شما مناسب است باید موضوع نسخه ی (Version) مورد نیاز را برای خود تعیین کنید. این انتخاب کاملا به سخت افزار سیستم شما بستگی دارد که البته مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب نسخه ویندوز، به پردازنده دستگاه مربوط می‌شود. نسخه  32 بیتی مناسب دستگاه هایی با پردازنده ی قدیمی و نسخه  64 بیتی برای دستگاه‌هایی با مشخصات به روزتر مناسب است. اکثر سیستم‌هایی که از سال 2007 به بعد تولید شده اند دارای پردازنده‌های 64 بیتی هستند. معماری 64 بیتی به پردازنده این امکان را می‌دهد که با سرعت و عملکرد بهتری پردازش ها را انجام دهد.

لازم به ذکر این نکته هست که امکان نصب نسخه ی 32 بیتی ویندوز بر روی پردازنده های 64 بیتی وجود دارد اما اکیدا توصیه می‌کنیم که بر اساس مشخصات سخت افزاری سیستم خود، نسخه مناسب را انتخاب کنید.هنگامی در حال نصب یک برنامه یا بازی بر روی سیستم خود هستید احتمالا به این گزینه برخورد کرده اید که از شما می‌خواهد ویندوز خود را از بین 32 و 64 انتخاب کنید. ممکن است شما این کار را بلد نباشید برای همین در ادامه آن را به شما آموزش می‌دهیم.

برای فهمیدن نسخه ویندوز خود روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه آن ها را توضیح می‌دهیم. این روش‌ها به ویندوز شما مربوط می‌شوند.

ویندوز 8، 8.1، 10

روش اول:
دکمه win+x را همزمان فشار دهید.

تشخیص نسخه 32 یا 64 بیتی ویندوز + آموزش تصویری

گزینه system را انتخاب کنید.

تشخیص نسخه 32 یا 64 بیتی ویندوز + آموزش تصویری

اگر system type برابر با 64-bit یا X64 باشد ویندوز شما 64 بیتی است و اگر به جای آن 32-bit یا X86 نوشته شده باشد ویندوز شما 32 بیتی می باشد.

روش دوم:
روی my computer کلیک راست کرده و گزینه properties را انتخاب کنید.

تشخیص نسخه 32 یا 64 بیتی ویندوز + آموزش تصویری

در صفحه system اطلاعات سیستم برای شما نشان داده می شود.

روش سوم:
بر روی آیکون my computer در دسکتاپ کلیک کرده و وارد آن شوید و در میان صفحه کلیک راست کرده و properties را انتخاب کنید. تا پنجرهsystem به شما نشان داده شود و مانند روش قبل باقی مراحل را ادامه دهید.

 

تشخیص نسخه 32 یا 64 بیتی ویندوز + آموزش تصویری

 ویندوز XP ، 7 و Vista

روش اول:

در دسکتاپ پایین صفحه روی start کلیک کرده و در قسمت run عبارت msinfo32 یا عبارت winmsd.exe را تایپ کرده و جستجو کنید .صفحه ای مطابق شکل برای شما ایجاد می شود که در مقابل system type می توانید از نوع ویندوز خود اطلاع پیدا کنید. اگر با عبارت x86 مواجه شدید ویندوز شما 32بیتی می باشد اما اگر در مقابل system type عبارت x64 یا عبارت IA-64 یا عبارت AMD64 نوشته شده باشد ویندوز شما 64بیتی می باشد.

تشخیص نسخه 32 یا 64 بیتی ویندوز + آموزش تصویری

روش دوم:
از دسکتاپ بر روی my computer کلیک راست کرده و گزینه properties را انتخاب کنید و بعد از آن بر روی گزینه general کلیک کنید. اگر ویندوز شما ۶۴ بیتی باشد با عبارتی نظیر Windows XP Professional/Home x64 Edition مواجه خواهید شد و اگر ویندوز شما ۳۲ بیتی باشد فقط این عبارت قید می شود Windows XP Professional/Home مواجه خواهید شد.

تشخیص نسخه 32 یا 64 بیتی ویندوز + آموزش تصویری

انتهای پیام/

تشخیص نسخه 32 یا 64 بیتی ویندوز

باشگاه خبرنگاران جوان فضای مجازی دریچه فناوری