پزشکی و سلامت

همه چیز در مورد قرص خواب آور

در این مطلب، به بررسی گاباپنتین ، که یک داروی مقابله کننده با حملات (داروی ضد صرع یا ضد تشنج) به شمار می رود، می پردازیم. در ابتدا این دارو را معرفی کرده، سپس اطلاعات مهم و نکات لازم در مورد گاباپنتین را بیان می کنیم و همچنین به نحوه ی مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی می پردازیم.


معرفی دارو گاباپنتین (Gabapentin)

گاباپنتین یک داروی ضد صرع یا ضد تشنج است که بر مواد شیمیایی و عصب هایی که باعث ایجاد تشنج و بعضی از دردها می شوند، تاثیر می گذارد. این دارو در بزرگسلان برای بهبود دردهای عصبی، که توسط ویروس تبخال یا ویروس زونا ایجاد می گردد، استفاده می شود.

این دارو به نام های دیگری همچون Gralise, Horizant, Neurontin, Gabarone نیز معروف است. برند Horizant برای درمان سندرم پاهای بی قرار نیز استفاده می شود و برند Neurontin از گاباپنتین، برای درمان تشنج در بزرگسالان و کودکان بالای سه سال به کار می رود.

توجه شود که از نوعی از برندِ گاباپنتین که دکتر برای شما تجویز کرده است استفاده کنید. در هر زمانی که به داروخانه مراجعه می کنید تا بسته ی دیگری از این قرص را بخرید، حتما نوع آن را با نسخه ی تجویزی دتر خود مطابقت دهید تا مطمئن شوید که نوع درستِ این دارو را که برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده، مصرف می کنید.


نکات مهمی که قبل از مصرف گاباپنتین باید رعایت کرد

– این دارو را حتما با تجویز پزشک مصرف کنید و قبل از مصرف، تمامی مواردی که روی جلد این دارو نوشته شده است را به دقت مطالعه نمایید.

– قبل از مصرف این دارو، در مورد شرایط سلامتی خود، آلرژی ها و تمام داروهایی که مصرف می کنید، به دکتر خود اطلاعات لازم را بدهید.

– چنانچه به گاباپنتین حساسیت دارید، این دارو را مصرف ننمائید. برای اینکه از عدم تاثیرات سوء این دارو بر روی خود اطمینان داشته باشید، لازم است قبل از مصرف، اگر شامل موارد زیر می شوید، با پزشک خود در میان گذارید:

“بیماری های کلیوی (یا چنانچه در حال دیالیز شدن هستید)، بیماری صرع یا سایر ناهنجاری های تشنجی، دیابت، بیماری های کبدی، بیماری های قلبی”

اگر بیماری سندرم پاهای بی قرار دارید، چنانچه در شیفت شب مشغول به کار هستید، با دکتر خود در میان گذارید.

برخی از افراد در هنگام مصرف این دارو، دچار افکار خود کشی می شوند. بنابراین در طول دوره ی مصرف گاباپنتین، باید میزان بهبود شما توسط دکترتان در مراجعه های مرتب، چک شود. خانواده یا افرادی که پیرامون بیمار هستند، باید در مورد تغییرات خلق و خو یا علائم دیگر در فرد بیمار، مراقب باشند.

همچنین تا کنون مشخص نشده است که این دارو بر روی جنین تاثیر سوء خواهد گذاشت یا خیر. در هر صورت، قبل از مصرف این دارو چنانچه باردار هستید و یا قصد باردار شدن را دارید، با دکتر خود مشورت نمایید. اما ثابت شده است که این دارو در شیر مادر نفوذ کرده و می تواند منجر به خطراتی برای نوزاد شود. اگر در حال شیردهی به نوزاد خود هستید، به دکتر خود در این باره اطلاع دهید.


نحوه ی مصرف گاباپنتین

گاباپنتین را حتماً با تجویز پزشک مصرف کنید و قبل از مصرف، تمامی مواردی که روی جلد این دارو نوشته شده است را به دقت مطالعه نمایید. همچنین از مصرف دوز بیشتر یا کمتر از مقداری که برای شما تجویز شده است، خودداری کنید و فقط در همان دوره ی زمانی که برای شما تجویز شده، آن را مصرف کنید.

برندِ Horizant گاباپنتین، نباید در طول روز مصرف شود. همچنین برای این که بهترین نتیجه را بگیرید، این برند را به همراه غذا، و در حوالی ساعت 5 عصر مصرف نمائید. هر دوی برندهای Gralise و Horizant که مربوط به این دارو هستند، بهتر است به همراه غذا استفاده شوند.

برند Neurontin می تواند به همراه غذا یا بدون آن مصرف گردد. نکته ای که در مورد Neurontin لازم است توجه کنید این است که چنانچه نصف این قرص را مصرف کردید، در مصرف بعدی نصفه ی دیگر را مصرف نمایید و بین آن ها وقفه نیندازید. به عبارت دیگر، هر قرصی که به دو نیم تقسیم می کنید، باید در طی چند روز آتی و در اسرع وقت مصرف شود.

اگر پزشک شما در برند مورد استفاده، شدت یا نوع گاباپنتین تغییراتی را در نسخه ی تجویزی برای شما در نظر گرفت، میزان دوز مصرفی شما ممکن است تغییر کند. در صورتی که در مورد نوع جدید این دارو که در داروخانه دریافت کردید، سوالاتی داشتید، از مسئول مربوطه بپرسید.

مصرف این دارو را به طور ناگهانی قطع نکنید! حتی اگر با مصرف ناگهانی آن، احساس بهبود داشتید. قطع مصرف ناگهانی این دارو ممکن است باعث افزایش تشنج ها شود. درباره ی کاهش دوز مصرفی، از دستورالعمل پزشک تبعیت کنید.

بهتر است یک کارت شناسایی به همراه خود داشته باشید که در مواقع لزوم نشان دهد شما از داروی گاباپنتین یا هر گونه داروی دیگر مربوط به تشنج استفاده می کنید.

لازم است بدانید این دارو ممکن است باعث مثبت شدن آزمایش اعتیاد شما شود. در صورتی که برای این کار به آزمایشگاه مراجعه کردید، توضیحات خود را مبنی بر مصرف داروی مورد نظر به مسئول مربوطه بدهید.

قرص ها و کپسول ها را در دمای اتاق نگهداری کرده و دور از گرما و رطوبت قرار دهید. نوعِ مایع این دارو را در یخچال نگهداری کرده و از یخ زدگی آن نیز جلوگیری نمایید.


مصرف بیش از اندازه یا کمتر از میزان لازم

اگر یک بار مصرف این دارو را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید، آن را مصرف کنید و آن را حتما در حین غذا خوردن مصرف  کنید. چنانچه زمانِ به یادآوری شما، بسیار نزدیک به زمانِ مصرفِ بعدی بود، دوز فراموش شده را مصرف نکنید . فقط در نوبت بعدی، گاباپنتین را مصرف کنید.

چنانچه بیشتر از میزان مورد نیاز، این دارو را مصرف کردید، به موارد اورژانسی در مورد مصرف زیاد این دارو مراجعه کنید و یا از پزشک کمک بگیرید.


در حین مصرف گاباپنتین، از مصرف چه دارو هایی باید اجتناب کرد؟

این دارو ممکن است بر روی توانایی فکر کردن یا واکنش نشان دادن فرد، تاثیر بگذارد. بنابراین اگر قصد دارید رانندگی کنید یا کاری که نیاز به هوشیاری دارد را انجام دهید، مراقب باشید.

از مصرف داروی ضد اسید معده، 2 ساعت قبل و بعد از مصرف گاباپنتین، خودداری نمائید. به دلیل اینکه این دارو ممکن است فرآیند جذب گاباپنتین در بدن را دشوار سازد.

همچنین از مصرف الکل همزمان با مصرف این دارو خودداری کنید؛ چرا که می تواند برخی عوارض جانبی را ایجاد کند.


عوارض جانبی گاباپنتین

اگر علائم مربوط به آلرژی داشتن به گاباپنتین (شامل کهیر، تنفس دشوار، التهاب یا ورم صورت، لب ها، زبان یا گلو) را مشاهده کردید، به دکتر خود اطلاع دهید.

در صورتی که جوش های پوسیتی، با نشانه هایی از یک واکنش آلرژیکی شدید که می تواند بر سایر قسمت های بدن نیز تأثیر داشتهه باشد، داشتید به پزشک اطلاع دهید. مثلاً: تب، ادرار تیره رنگ، ادرار خونی، تورم غدد، گلو درد، خستگی یا ضعف شدید، کبودی یا خونریزی غیرعادی، دردهای عضلانی، زرد شدن چشم ها یا پوست (یرقان).

هر گونه علامت یا بدتر شدن علائم قبلی خود را به دکتر اطلاع دهید. مثلاً: تغییرات خلق و خو یا رفتار، اضطراب، افسردگی، احساس تلاطم و آشوب، احساس بی قراری، خشونت، به بیش فعالی (جسمی یا روحی)، داشتن افکار خودکشی یا صدمه زدن به خود.

در صورتی که موارد زیر را مشاهده کردید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید:

” افزایش تشنج، ضعف یا خستگی شدید، درد در بالای شکم، درد قفسه ی سینه، شروع سرفه یا بدتر شدن سرفه همراه با تب، تنفس دشوار، بی حسی یا مور مور شدن شدید، حرکات عقب و جلو شدن سریع چشم ها، مشکلات کلیوی مثل ادرار ناچیز یا عدم ادرار و یا ادرار دردناک یا دشوار، ورم کف پا یا مچ، احساس خستگی، تنفس کوتاه، واکنش های پوستی شدید، تب، گلو درد، التهاب صورت یا زبان، قرمز شدن چشم ها، دردهای پوستی به همراه جوش های پوستی بنفش یا قرمز که در حال گسترده شدن باشند (مخصوصاً در صورت یا ناحیه ی بالای بدن) که منجر به تاول زدن یا پوست انداختن شود. “

احتمال رخ دادن عوارض جانبی در کودکانی که این دارو را مصرف می کنند بیشتر است. اگر هر کدام از علائم زیر را در اثر مصرف این دارو در کودک خود مشاهده کردید، با دکتر خود تماس بگیرید:

 • تغییرات رفتاری
 • مشکلات حافظه ای
  مشکلات تمرکزی
 • احساس بی قراری، تلاطم یا آشوب

عوارض جانبی متداول داروی گاباپنتین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– گیجی، خواب آلودگی

– سردرد

البته لازم است ذکر شود که ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز در صورت استفاده از این دارو رخ دهد که بسیار نادر است.


تاثیر داروهای دیگر بر گاباپنتین

مصرف همزمان این دارو با داروهای خواب آور، می تواند باعث خواب آلوده تر شدن فرد گردد. قبل از مصرف گاباپنتین به همراه یک قرص خواب آور، داروهای ضد درد مخدر، شل کننده ی عضلات، داروهای اضطراب، افسردگی یا تشنج با دکتر خود مشورت کنید. سایر داروها – از جمله ویتامین ها، داروو های بدون نسخه و داروهای گیاهی – نیز ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند. در صورت مصرف هر گونه دارو، یا قصد شروع مصرف یک دارو یا قطع آن، با پزشک حاذق در میان گذارید.


ترجمه ی اختصاصی سایت مجله قرمز

منبع : drugs.com


تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:علائم مشابه کروناخون دماغ یا گوش دردمشکل در بلعخون در مدفوعاختلال خوابدرد کمر، پا، دست یا زانوسردردمعده درد یا حالت تهوعزخم مداوم دهانیسرفۀ مزمناضطراب و استرس

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محلخون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام ها هم مشکل ایجاد می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

خون در مدفوع

علت های مشاهدۀ خون در مدفوع می تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

دردهای اسکلتی یکی از شایع ترین علائم ایرانی هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد علت های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

یکی از شایع ترین اختلالات خواب، بی خوابی است که بین 10 تا 30 درصد از بزرگ سالان را تحت تاثیر قرار می دهد. بی خوابی زمانی رخ می دهد که فرد در به خواب رفتن و/یا به خواب ماندن مشکل داشته باشد و این مشکلات باعث خواب آلودگی، کند شدن تفکر یا سایر اختلالات در طول روز شود. بی خوابی اغلب با کم خوابی مرتبط است که می تواند عواقب جدی برای سلامت جسمی و روانی داشته باشد. برای رفع بی خوابی و سایر مشکلات خواب، بسیاری از مردم به روش های متعددی متوسل می شوند که عبارت اند: داروهای تجویزی مثل انواع قرص خواب  آور، دارو های بدون نسخه و مکمل های غذایی است. در ادامه این مطلب با مجله درمانکده همراه باشید.

معرفی انواع قرص خواب

سه نوع قرص خواب  آور وجود دارد:

 1. داروهای تجویزی
 2.  داروهای بدون نسخه
 3.  مکمل های غذایی

مطب پزشک روانشناس مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

به صفحه پزشکان روانشناسی درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.
دریافت نوبت روانشناسی

داروهای تجویزی

قبل از این که یک داروی نسخه ای به فروش برسد، باید توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تایید شود، که به دقت داده های حاصل از مطالعات تحقیقاتی در مورد اثربخشی و ایمنی آن را بررسی می کند. پس از تایید دارو، بیمار باید نسخه ای از پزشک خود دریافت کند تا دارو را از داروخانه تهیه کند. طبقات مختلف داروها بر اساس ترکیب شیمیایی و نحوه تاثیر آن ها بر مغز باعث خواب آلودگی می شوند. انواع داروهای تجویزی که توسط FDA برای بی خوابی تایید شده اند عبارت اند از:

آنتاگونیست های گیرنده ارکسین

 این داروها تولید اورکسین را که یک ماده شیمیایی در مغز که به شما احساس هوشیاری می دهد را مسدود می کند.

بیشتر بدانیم: چقدر به خواب نیاز داریم؟

بنزودیازپین ها

بنزودیازپین ها مانند داروهای خواب آور هستند که فعالیت مغز را برای ایجاد خواب آلودگی کاهش می دهند. این دسته جزو اولین داروهای تجویزی بودند که برای بی خوابی استفاده شدند.

 آگونیست های گیرنده ملاتونین

 این نوع دارو باعث افزایش سطح هورمون ملاتونین در بدن می شود که باعث خواب آلودگی می شود.

مشاورۀ آنلاین با دکتر روانشناس مورد نظرتان را رزرو کنید

به صفحه مشاورۀ آنلاین روانشناسی بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
رزرو مشاورۀ روانشناسی

داروهای ضد افسردگی

 این داروها ابتدا برای درمان افسردگی طراحی شدند اما بعداً مشخص شد که اثر آرام بخشی دارند. تنها یک داروی ضد افسردگی به طور رسمی توسط FDA برای بی خوابی تایید شده است. 

در صورتی که بی دلیل دچار بی خوابی شده اید بهتر است در اولین فرصت به دکتر روانشناس مراجعه کرده تا مشکل شناسایی شود یا از طریق امکان مشاوره آنلاین با بهترین روانشناسان مشکل خود را برطرف کنید.

لازم به ذکر است که اگر قصد مصرف هرگونه داروی خواب آور را دارید بهتر است قبل از آن با دکتر روانپزشک مشورت کنید که می توانید از طریق مشاوره آنلاین با بهترین روانپزشکان سوال خود را بپرسید.

بیشتر بدانیم: بی خوابی و 5 تکنیک برای خوابیدن شبانه

داروهای خواب آور بدون نسخه

واکنش افراد مختلف به دارو متفاوت است و داروهای بدون نیاز به داشتن نسخه(OTC ) نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با گزینه های مختلف موجود، یافتن گزینه ای که برای شما مناسب است گزینه ای که توسط پزشک تایید شده باشد ممکن است کمی طول بکشد. در ادامه به معرفی برخی از رایج ترین این نوع داروها می پردازیم:

دیفن هیدرامین بنادریل

 تیلنول پی ام و سایر مسکن های ضد درد با فرمولاسیون PM حاوی دیفن هیدرامین هستند که یک آنتی هیستامین آرام بخش است. در حالی که در صورت احتقان یا سرفه می توانند به خواب شما کمک کنند، ممکن است در طول روز بعد احساس خواب آلودگی کرده و باعث خشکی دهان شوند.

مشاورۀ آنلاین با دکتر روان پزشک (اعصاب و روان) مورد نظرتان را رزرو کنید

به صفحه مشاورۀ آنلاین روان پزشکی (اعصاب و روان) بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
رزرو مشاورۀ روان پزشکی

دوکسیلامین سوکسینات

سوکسینات داکسیلامین به عنوان Unisom SleepTabs فروخته می شود و هم چنین یک آنتی هیستامین آرام بخش است. عوارض جانبی بالقوه شامل خواب آلودگی روز بعد، خشکی دهان، تاری دید، یبوست و احتباس ادرار است.

بیشتر بدانیم: علت کابوس های شبانه چیست؟

ملاتونین

 مغز شما هورمونی به نام ملاتونین تولید می کند که به کنترل چرخه طبیعی خواب و بیداری شما کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که مصرف ملاتونین OTC می تواند برای انواع خاصی از مشکلات خواب مفید باشد، اما هیچ مدرک روشنی مبنی بر کمک به بی خوابی عمومی وجود ندارد. ملاتونین می تواند باعث اختلال در چرخه طبیعی خواب و بیداری شود، اگر این دلیل بی خوابی نباشد و علاوه بر این، اغلب فرم مکمل در اندازه 10 میلی گرم است.

والرین

برخی از مکمل هایی که به عنوان خواب آور به بازار عرضه می شوند شامل این گیاه می شوند. خبر خوب این است که به نظر نمی رسد عوارض جانبی ایجاد کند.

مکمل های غذایی

اگرچه ممکن است افراد به دلایل سلامتی از آن ها استفاده کنند، اما مکمل های غذایی داروهای رسمی نیستند. آن ها نیازی به تایید FDA ندارند، و در نظر داشته باشید که نظارت قابل توجهی بر روی این نوع داروهای خواب فروخته شده به عنوان مکمل های غذایی وجود ندارد.

کمک های خواب طبیعی، مانند: سنبل الطیب، نمونه هایی از مکمل های غذایی کمک کننده خواب هستند. 

بیشتر بدانیم: راز های ناگفته از مراقبه و مدیتیشن

مطب پزشک روانشناس مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

به صفحه پزشکان روانشناسی درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.
دریافت نوبت روانشناسی

علائم حساسیت به قرص خواب آور

مصرف برخی از داروهای که در مباحث پیشین بدان پرداختیم می تواند همراه با حساسیت های برای افراد باشد که برخی از نشانه های بروز حساسیت در برخورد با مصرف این داروها شامل موارد زیر می شوند:

 • اختلال در دید یا هر گونه مشکلی در بینایی افراد
 • احساس درد شدید و سنگین در ناحیه قفسه سینه
 • اختلال در تنفس
 • احساس احتقان گلو
 • گرفتگی صدا
 • خارش در تمامی نواحی بدن
 • حالت تهوع و استفراغ

بیشتر بدانیم: نقش تغذیه در بروز اختلالات روانی

کاربرد قرص خواب آور

قرص  خواب آور داروهایی هستند که برای کمک به به خواب رفتن یا به خواب ماندن شما طراحی شده اند و گاهی اوقات برای کمک به درمان بی خوابی استفاده می شوند. قرص های خواب آور می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند، بنابراین اگر مشکلات خواب دارید، ایده خوبی است که با یک پزشک متخصص متبحر صحبت کنید. مهم است که به یاد داشته باشید که قرص های خواب ممکن است به شما کمک کنند تا بخوابید، اما علت بی خوابی شما را درمان نمی کنند.

مشاورۀ آنلاین با دکتر روانشناس مورد نظرتان را رزرو کنید

به صفحه مشاورۀ آنلاین روانشناسی بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
رزرو مشاورۀ روانشناسی

اعتیاد به قرص خواب  آور

اگرچه افراد بی خوابی کوتاه مدت را با موفقیت با قرص های خواب درمان می کنند، اما بسیاری به آن ها وابسته می شوند. اعداد به نفع آن ها نیست. تقریباً 38 میلیون نسخه برای Ambien (یک قرص خواب معمولی) بین سال های 2006 و 2011 نوشته شد. با چنین دسترسی گسترده از سوی متخصصان پزشکی، جای تعجب نیست که بسیاری از مردم طعمه قدرت قرص  خواب آور شوند. بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که نمی توانند به قرص  خواب  آور معتاد شوند و حتی برخی افراد ادعا می کنند که این اطلاعات را از پزشک خود دریافت کرده اند. با این حال، برخی از افراد بدون کمک قرص خواب قادر به خوابیدن نیستند. با افزایش تحمل، بسیاری متوجه می شوند که برای به دست آوردن اثر مورد نظر باید دوزهای بیشتری مصرف کنند. بسیاری از مردم تا زمانی که مصرف داروهای خود را متوقف نکنند متوجه نمی شوند که وابسته شده اند یا به تعبیر دیگری معتاد شده اند. سپس ممکن است علائم ترک را تجربه کنند، که نشانه ای از وابستگی و اعتیاد است.

بیشتر بدانیم: اختلال شخصیت نمایشی چیست و چطور باید با آن مقابله کرد؟

عوارض مصرف قرص خواب

 1. یکی از خطرات اصلی قرص  خواب آور این است که به آن ها وابسته می شوید. این بدان معنی است که آن ها با گذشت زمان کم تر موثر می شوند، بدون آن ها نمی توانید خوب بخوابید. هم چنین ممکن است زمانی که سعی می کنید این کار را متوقف کنید، احساس ناخوشایندی داشته باشید یا بی خوابی بدتری را تجربه کنید.
 2. قرص های خواب آور نیز می توانند باعث بی ثباتی، سرگیجه و فراموشی شما شوند. آن ها می توانند تمرکز را برای شما سخت کنند. ممکن است روز بعد احساس گیجی یا خستگی کنید. این عوارض جانبی ممکن است خطر تصادف و سقوط را افزایش دهد، به خصوص اگر سن شما بالا باشد.
 3. برخی از انواع قرص  خواب  آور می توانند باعث شوند در هنگام خواب کارهایی را انجام دهید. این می تواند خوردن، صحبت کردن یا حتی رانندگی باشد. اگر بیش از یک نوع قرص خواب  آور یا الکل مصرف می کنید، این احتمال بیشتر است.

مشاورۀ آنلاین با دکتر روانشناس مورد نظرتان را رزرو کنید

به صفحه مشاورۀ آنلاین روانشناسی بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
رزرو مشاورۀ روانشناسی

چه زمانی باید به متخصص مراجعه کرد؟

ممکن است پزشک شما را برای مطالعه خواب به یک پزشک خواب ارجاع دهد. در یک مطالعه خواب، بدن شما در هنگام خواب مشاهده می شود. معمولاً فقط در صورتی نیاز به مطالعه خواب دارید که ممکن است مشکل خواب دیگری مانند: آپنه خواب داشته باشید که باعث بی خوابی شما می شود. 

علائم هشدار دهنده شایع آپنه خواب عبارت اند از:

 • خروپف با صدای بلند یا مکرر
 • کندی در هنگام نفس کشیدن
 • در طول روز بسیار خواب آلود هستید.

لازم به ذکر است که این مقاله به شما کمک می کند تا با اطلاعات بیشتری نسبت به رفع مشکل خود اقدام کنید و به با شناخت بهتر عارضه تان به سراغ بهترین پزشک متخصص موجود در دسترس بروید و تحت هیچ شرایطی نمی تواند جایگزین مناسبی برای مراجعه به پزشک باشد.

بیشتر بدانیم: 12 مورد از علائم و نشانه های افسردگی

آزمایش (خون، ادرار، مدفوع) خود را در محل انجام دهید

به صفحه رزرو آزمایش در منزل درمانکده بروید و آزمایش مد نظر خود را آنلاین رزرو کنید.
دریافت آزمایش در محل

خلاصه

قرص خواب  آور یکی از رایج ترین درمان های بی خوابی هستند. اگر به درستی استفاده شوند، می توانند راهی مفید برای بی حرکتی در شب هایی باشند که خواب دشوار است. متاسفانه، مطالعات نشان داده اند که بسیاری از افراد عادت های ناامن در مورد داروهای کمک خواب ایجاد می کنند. با همکاری با پزشک و درک خطرات مرتبط با داروهای خواب، می توانید احتمال عوارض جانبی ناخواسته خود را به حداقل برسانید.

درمانکده با فراهم آوردن فضایی برای رزرو نوبت آنلاین پزشکی در روند ویزیت شما سرعت بخشیده و حتی امکان مشاوره آنلاین با بهترین پزشکان را برای شما عزیزان فراهم نموده.

 21,186 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.9 / 5. تعداد رای ها 7


انواع قرص خواب و عوارض آن

این روزها، مصرف قرص خواب به شکل قابل توجهی عمومیت یافته است. تنها در آمریکا، بیش از یک سوم افراد از بی خوابی یا کم خوابی شکایت دارند و به خرید قرص خواب آور قوی روی آورده اند. مصرف این داروها ممکن است در کوتاه مدت بتواند مشکل بی خوابی را برطرف کند. با این حال، استفاده از داروهای خواب آور در طولانی مدت می تواند با عوارض جانبی جدی همراه باشد. برای آگاهی از عوارض قرص خواب و داروهای آرام بخش پیشنهاد می کنیم با ما همراه شوید. می توانید با بهترین متخصص داروساز صحبت کنید.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص داروسازی مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره داروسازی

قرص خواب آور به انگلیسی

در زبان انگلیسی داروها و قرص خواب آور با عباراتی نظیر Sleeping Pills، Sleep Medications، Insomnia Medications و Sedative Hypnotics شناخته می شوند.

قرص خواب آور چیست؟

خواب آورها گروهی از داروها هستند که برای القاء حس خواب آلودگی یا بهبود کیفیت خواب مورداستفاده قرار می گیرند. از شناخته شده ترین انواع خواب آورهای دارویی می توان به بنزودیازپین ها (benzodiazepines) و باربیتورات ها (barbiturates) اشاره کرد. به عنوان مثال:

 • دیازپام
 • اگزازپام
 • ملاتونین
 • لورازپام
 • فلورازپام
 • و کلردیازپوکساید چند نمونه از معروف ترین داروهای خواب آور به حساب می آیند.

لازم است بدانید، برخی از داروهای غیراختصاصی نظیر پرومتازین و دیفن هیدرامین هم از تأثیرات خواب آوری برخوردارند. در این میان، مصرف گیاهانی نظیر بومادران، سنبل الطیب، حنا و بسیاری موارد دیگر نیز با احساس خواب آلودگی همراه بوده و برای مقابله با بی خوابی به کار می روند.

از طرف دیگر، گروهی از بنزودیازپین ها نظیر زاناکس از جمله داروهای آرام بخش و ضد اضطرابی هستند که خواب آلودگی هم ایجاد می کنند. داروهای یاد شده، ممکن است در کوتاه مدت به خوابیدن شما کمک کنند. با این حال، اغلب آن ها اعتیادآور بوده و می توانند تمرکز و حافظه افراد را به شدت دچار اختلال کنند. به خاطر داشته باشید، مصرف طولانی مدت داروهای خواب آور به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

برخی از داروهای خواب آور با اثرات آرام بخشی، غالباً به عنوان داروهای بیهوشی مورداستفاده قرار گرفته و مصرف بلندمدت آن ها می تواند با فروپاشی سیستم عصبی مرکزی همراه بوده و دوز نامناسب آن ها می تواند کشنده باشد.

در این میان، داروهای جدیدتری هم وجود دارند که با اتصال به گیرنده های بنزودیازپین مغز می توانند زمان انتظار برای به خواب رفتن را کاهش دهند. مصرف این داروها به افراد کمک می کند مدت کم تری را صرف غلت زدن در رختخواب کنند. احتمال وابستگی به داروهای یاد شده کم تر از بنزودیازپین ها است. با این حال، استفاده طولانی مدت از این قرص ها هم می تواند اعتیادآور باشد.

تعداد دیگری از قرص های خواب آور، ترشح هورمون ملاتونین را تحت تأثیر قرار داده و از این طریق به خوابیدن افراد کمک می کنند. بر اساس مطالعات، احتمال وابستگی و اعتیاد به این داروها به مراتب کم تر از سایرین است. به خاطر داشته باشید، فروش قرص خواب آور بسیار قوی بدون نسخه ممنوع بوده و استفاده از آن حتماً باید طبق دستور پزشک انجام گیرد.

نوشته های مشابه

 • بی خوابی شبانه

  همه چیز درباره بی خوابی شبانه، علل، انواع و تکنیک­های درمان

  1401-04-14

 • بی خوابی کودکان

  دلایل بی خوابی کودکان و راه های مقابله با آن

  1401-04-09

عوارض قرص خواب چیست؟

مصرف قرص خواب آور هم درست مانند اغلب داروها ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشد. با توجه به احتمال تأثیر این داروها بر روند طبیعی تنفس و ایجاد اختلال در آن، افراد مبتلا به بیماری هایی نظیر آسم یا انسداد مزمن ریوی، بیش از سایرین در معرض آسیب های ناشی از عوارض قرص خواب قرار دارند. به همین دلیل، خرید قرص خواب آور قوی و مصرف آن باید تحت نظر و تجویز پزشک و با ارائه نسخه انجام گیرد. برای اطمینان از نوع و دوز مناسب داروهای خواب آور مصرفی پیشنهاد می کنیم از طریق خدمات مشاوره آنلاین پذیرش 24 با پزشکان و متخصصان حاذق در ارتباط بوده و با آن ها مشورت کنید.

شایع ترین عوارض قرص خواب آور عبارت است از:

 • احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن دست ها، پاها و بازوها
 • افزایش یا کاهش اشتها
 • یبوست
 • اسهال
 • مشکل در حفظ تعادل
 • سرگیجه
 • احساس خواب آلودگی در طول روز
 • خشکی دهان و گلو
 • نفخ
 • سردرد
 • سوزش معده
 • اختلال در عملکردهای روزانه
 • اختلال در حافظه و تمرکز
 • معده درد
 • لرزش غیرقابل کنترل برخی از اعضاء بدن
 • رویاهای غیرمعمول
 • ضعف

مصرف برخی داروهای خواب آور ممکن است با عوارض جانبی پیچیده تری نظیر راه رفتن، خوردن و آشامیدن، برقراری رابطه جنسی، رانندگی، تماس تلفنی یا حتی آشپزی در حالت خواب و غیرهوشیاری همراه باشد. رانندگی تحت تأثیر داروهای خواب آور از خطرناک ترین کارهایی است که می تواند تبعاتی بسیار جدی را به همراه داشته باشد. فراموش نکنید، دوز قرص خواب آور حتماً باید طبق نظر پزشک تعیین شده و به هیچ عنوان نمی توان آن را برحسب سلیقه شخصی افزایش یا کاهش داد. در عین حال، در صورت مواجهه با هر یک از عوارض و نشانه های یاد شده، لازم است هر چه سریع تر با پزشک معالج خود تماس گرفته یا از طریق خدمات مشاوره آنلاین پذیرش 24 با بهترین متخصصان ایران مشورت کنید.

علائم حساسیت به قرص خواب آور

علائم حساسیت به قرص خواب

مصرف قرص خواب آور هم درست مانند سایر داروها در برخی افراد ممکن است واکنش های آلرژیک را به دنبال داشته باشد. این حساسیت ممکن است از فرمولاسیون و مواد فعال دارو یا مواد غیرفعال به کار رفته در آن نظیر رنگ، چسب و پوشش قرص ناشی شود. علائم حساسیت به قرص خواب آور عبارت اند از:

 • تار شدن دید و سایر مشکلات مربوط به بینایی
 • درد قفسه سینه
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • احساس خفگی
 • ورم و کهیر
 • گرفتگی صدا
 • خارش
 • حالت تهوع
 • نامنظم شدن ضربان قلب
 • بثورات جلدی
 • تنگی نفس
 • تورم پلک، صورت، لب ها، زبان یا گلو
 • استفراغ

علاوه بر آن چه گفته شد، حساسیت دارویی به خواب آورها ممکن است با واکنش های حادی نظیر آنافیلاکسی (Anaphylaxis) و آنژیوادم (Angioedema) همراه باشد. به خاطر داشته باشید، عوارض یاد شده در مواردی ممکن است کشنده بوده و زندگی فرد را با خطر جدی مواجه کنند. در صورت بروز واکنش های آلرژیک، هر چه سریع تر موضوع را با دکتر بی خوابی خود در میان گذاشته یا از طریق خدمات مشاوره آنلاین پذیرش 24 با متخصص مغر و اعصاب یا متخصص روانپزشک مشورت کنید.

کاربرد قرص خواب آور

از رایج ترین کاربردهای قرص خواب آور می توان موارد زیر را برشمرد:

 • کاهش زمان انتظار برای به خواب رفتن
 • افزایش مدت خواب
 • کاهش تعداد بیدار شدن در طول زمان خواب
 • بهبود کیفیت خواب

ترکیب قرص خواب آور و الکل چه تبعاتی را به دنبال دارد؟

ترکیب داروهای خواب آور و الکل موجب افزایش اثرات آرام بخشی دارو شده و ممکن است با تبعاتی نظیر ایست قلبی و توقف تنفس همراه بوده و نهایتاً به مرگ فرد بیانجامد. در عین حال، هنگام مصرف داروهای خواب آور، لازم است از خوردن میوه هایی نظیر گریپ فروت و آشامیدن آب آن ها خودداری کنید. گریپ فروت میزان داروی جذب شده در جریان خون و مدت زمان باقی ماندن آن در بدن را افزایش می دهد. این امر می تواند تبعاتی بسیار جدی را به همراه داشته باشد.

اعتیاد به قرص خواب آور

پزشک معالج برای مقابله با بی خوابی یا سایر اختلالات خواب ممکن است قرص های خواب آور را برای مدت چند هفته تجویز کند. استفاده منظم از برخی داروهای خواب آور در طولانی مدت ممکن است با وابستگی یا اعتیاد توأم باشد. این امر می تواند از افزایش تحمل دارویی ناشی شده یا از مسائل روان شناختی نشئت گیرد. وابستگی روانی و جسمی به قرص خواب آور موجب می شود حتی فکر عدم استفاده از این داروها نیز خواب را از چشمان شما ربوده و اضطراب شما را افزایش دهد.

درمان بی خوابی

روش های درمان بی خوابی

رایج ترین روش های درمان بی خوابی عبارت اند از:

درمان دارویی بی خوابی

به طور معمول، درمان دارویی روشی است که در صورت عدم پاسخ گویی فرد به روش های درمان خانگی پیشنهاد شده و تنها برای مدت محدودی ادامه می یابد. نوع و دوز دارو به علائم و سابقه پزشکی شما بستگی دارد. اگر از افسردگی رنج می برید، لازم است موضوع را با پزشک خود مطرح کنید. افسردگی از اصلی ترین عوامل ایجاد اختلال در خواب است. درمان بی خوابی ناشی از افسردگی نیازمند به کارگیری روش های متفاوتی است. برخی از شناخته شده ترین انواع داروهای خواب آور عبارت اند از:

قرص خواب آور دیازپام

قرص خواب آور دیازپام نوعی داروی کنترل شده از گروه بنزودیازپین ها است که با نام تجاری والیوم (Valium) هم به فروش می رسد. این دارو به صورت محلول خوراکی، تزریق وریدی، اسپری بینی و ژل مقعدی نیز در دسترس قرار دارد. کاربردهای دیازپام عبارت است از:

 • مقابله با اضطراب
 • برطرف کردن علائم ناشی از ترک الکل
 • کمک به برطرف کردن اسپاسم عضلانی
 • کمک به مقابله با تشنج

قطع ناگهانی دیازپام ممکن است با بروز عوارض نامطلوبی همراه باشد. از این جمله، می توان موارد زیر را برشمرد:

 • لرزش غیرارادی اندام های بدن
 • گرفتگی عضلات
 • تعریق
 • سردرد
 • اضطراب
 • تحریک پذیری
 • توهم
 • حساسیت شدید به نور، صدا و تماس فیزیکی

قرص خواب آلپرازوم

قرص خواب آلپرازوم از جمله داروهایی است که برای کوتاه مدت در کنترل اختلالات ناشی از اضطراب مؤثر بوده و علاوه بر بهبود افسردگی در تنظیم خواب نیز تأثیرگذار است. از شناخته شده ترین هم گروه های این دارو می توان به لورازپام، اگزازپام و دیازپام اشاره کرد. قطع ناگهانی آلپرازوم ممکن است با بروز عوارض نامطلوبی همراه باشد. از این جمله، می توان موارد زیر را برشمرد:

 • تغییر خلق وخو
 • گیجی و منگی
 • تحریک پذیری
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خستگی شدید
 • سردرد
 • خشکی دهان و گلو
 • اختلال در تمرکز

قرص خواب کلونازپام

قرص خواب کلونازپام نیز درست مانند دیازپام از خانواده بنزودیازپین ها بوده و علاوه بر برطرف کردن اختلالات خواب به منظور جلوگیری از تشنج و اضطراب نیز تجویز می شود. قطع ناگهانی کلونازپام ممکن است با بروز عوارض نامطلوبی همراه باشد. از این جمله، می توان موارد زیر را برشمرد:

 • اضطراب
 • بی خوابی
 • تحریک پذیری
 • تشنج
 • حملات پنیک
 • معده درد
نکته:

داروهای خواب آور باید با تجویز پزشک خریداری شده و طبق دستور وی مورداستفاده قرار گیرند.

درمان خانگی

مؤثرترین روش های درمان خانگی بی خوابی عبارت اند از:

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی به شکل قابل توجهی در درمان بی خوابی تأثیرگذار است. برای این منظور، پیشنهاد می کنیم نکات زیر را رعایت کنید:

 • تنها در هنگام خواب آلودگی به رختخواب بروید.
 • فعالیت هایی نظیر مطالعه، تماشای تلویزیون یا غذا خوردن را در محیط خارج از اتاق خواب انجام دهید.
 • تا جای ممکن، ساعت خواب و بیداری خود را تنظیم کنید.
 • تا جای ممکن، استرس و اضطراب خود را کاهش دهید.
 • از مصرف دخانیات اجتناب کنید.
 • از مصرف الکل اجتناب کنید.
 • تا جای ممکن از نوشیدن نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری کنید. بر اساس مطالعات، مصرف این قبیل نوشیدنی ها تا 6 ساعت قبل از خواب می تواند در مختل کردن فرآیند خواب تأثیرگذار باشد.
 • روزانه حدود 20 تا 30 دقیقه ورزش کنید.
 • تغذیه سالم به شکل قابل توجهی در تنظیم خواب تأثیرگذار است. برای این منظور، لازم است به ویژه در وعده شام از غذاهای سبک و زود هضم استفاده کنید.

درمان رفتاری

استفاده از روش های درمان رفتاری به شما کمک می کند خود را با شرایط محیطی تطبیق داده و موقعیت را برای برخورداری از خوابی بهتر و باکیفیت تر فراهم کنید. از این جمله می توان به استفاده از روش های آرامش بخش، مدیتیشن و یوگا اشاره کرد.

درمان گیاهی بی خوابی

استفاده از دمنوش ها، عصاره های روغنی و قرص های گیاهی از عمده ترین روش های درمان گیاهی به حساب می آیند.

دمنوش ها

موارد زیر از بهترین دمنوش های گیاهی مناسب برای درمان بی خوابی به حساب می آیند:

 • گل گاوزبان
 • بهارنارنج
 • بابونه
 • سنبل الطیب
 • اسطوخدوس یا لاواندر
 • وارنگ بو
 • گل ساعتی
نکته:

برای تهیه کلیه دمنوش های یاد شده، کافی است یک تا دو قاشق چای خوری از گیاهان مذکور را در دو فنجان آب جوش ریخته و حدود 10 دقیقه منتظر بمانید. دمنوش دلخواه خود را دو تا سه ساعت قبل از خواب نوش جان کرده و نتیجه را مشاهده کنید.

قرص خواب آور گیاهی

این روزها، برخی از شرکت های داروسازی انواع قرص خواب آور گیاهی را به بازار عرضه کرده اند. از این میان می توان موارد زیر را برشمرد:

قرص خواب آور گیاهی تراگزاکوم

قرص خواب آور گیاهی تراگزاکوم از ترکیب گیاهانی نظیر سنبل الطیب، بهارنارنچ، گل ساعتی و درمنه تولید شده و از اثرات آرام بخشی و ضد اضطرابی برخوردار است.

قرص خواب آور گیاهی ترانکی وال

قرص خواب آور گیاهی ترانکی وال با بهره گیری از عصاره ریشه سنبل الطیب، گل ساعتی، رازک و بادرنجبویه تولید شده و برای کاهش اضطراب و برطرف کردن اختلالات خواب به کار می رود.

مصرف قرص خواب آور می تواند در بهبود کیفیت خواب، کاهش زمان انتظار برای به خواب رفتن و افزایش مدت خواب تأثیرگذار باشد. با این حال، این قبیل داروها به هیچ وجه نباید به طور هم زمان با سایر مواد آرام بخش مورداستفاده قرار بگیرند. انجام این کار، اثرات داروهای خواب آور را تشدید کرده و ممکن است مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد کند. نوع و دوز داروهای خواب آور با توجه به پیشینه پزشکی افراد تعیین شده و حتماً باید به تجویز پزشک مصرف شوند. بنابراین، اگر شما هم از بی خوابی رنج می برید، لازم است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرده یا از طریق خدمات مشاوره آنلاین پذیرش 24 با متخصص خود مشورت کنید.

3.3/5

(4 نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص داروسازی را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر داروسازی