پزشکی و سلامت

ژلوفن یا استامینوفن کدئین

سلامت نیوز: «درد را از هر طرف بنویسی درد است.» این جمله را شاید بارها شنیده باشید. درد كه بیاید فرقی نمی كند از كجا شروع  شود و كجا را درگیر كند مهم آن لحظه ای است كه به دنبال یك قرص مسكن تمام خانه را زیر و رو می كنید. همان طور كه درد جزء جدا نشدنی زندگی است مسكن ها هم نقش روزانه خود را ایفا می كنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برترین ها ؛ در هر كیفی یك ورقه قرص مسكن وجود دارد با نام ها و دوزهای مختلف. قرص های ایرانی و خارجی كه تنها با عنوان مسكن شناخته می شوند اما چقدر در موردشان می دانیم؟ اصلا آنها به درد مشكل ما می خورند؟ در یك روز چقدر مجاز به استفاده از مسكن ها هستید؟ هر چند ساعت یك بار باید آنها را تمدید كرد؟ اینها تمام سؤال هایی است كه باید جوابشان را بدانید تا تندرستی را عضو جدانشدنی وجودتان بكنید. برای دانستن جواب همه این سؤال ها این مطلب را بخوانید.

استامینوفن

ضددرد، ضد تب

كجا به درد می خورد؟

رایج ترین انتخاب هر كسی برای درد، استامینوفن است. تازگی ها هم حرف از ممنوعیت واردات آن به میان آمده كه باعث نگرانی داروسازهای زیادی شده است. در حال حاضر استامینوفن بی ضررترین دارویی است كه برای كودكان و خانم های باردار تجویز می شود. شاید بتوان گفت استامینوفن ساده تنها مسكنی است كه خانم های باردار مجاز به خوردن آن هستند. این دارو در دو دوز 325 و 500 میلی گرم وجود دارد و نوع شربت و شیاف آن معمولا برای كودكان تجویز می شود.

حواستان باشد:

استامینوفن ساده كم عارضه ترین داروی تب بر است. برای استفاده آن باید به ازای هر كیلوگرم وزن بیمار 15- 12.5 میلی گرم مصرف شود. یعنی اگر 50 كیلوگرم هستید باید حداكثر 725 میلی گرم دارو استفاده كنید.  مدت زمان تمدید استامینوفن هم هر 6-4 ساعت است. در خانم های باردار خوردن این دارو باید هر 6 ساعت یك بار باشد. این را بدانید كه هیچ قرصی بی عارضه نیست پس اگر شروع به خوردن بی وقفه آن بكنید باید قید سلامت تان را بزنید.

استامینوفن كدئین

ضد سرفه، مسكن برای دردهای متوسط

كجا به درد می خورد؟

گاهی اوقات افراد از استامینوفن كدئین به عنوان یك داروی مسكن قوی یاد می كنند. با اینكه فروش این دارو بدون نسخه ممنوع است اما اگر از داروهای باقیمانده نسخه های قبلی تان نگه شان داشته اید یادتان باشد این دارو در طولانی مدت شما را به ماده كدئین فسفات وابسته می كند. كدئین فسفات بعد از ورود به بدن به مورفین تبدیل می شود به همین دلیل بهتر است حتما با نسخه پزشك و در فواصل زمانی كه پزشك پیشنهاد می كند مصرف شود. استامینوفن كدئین نباید بیشتر از 3 گرم در روز استفاده شود یعنی با توجه به نسخه پزشك چیزی حدود 6-4 قرص.

 حواستان باشد:

این داروی ضدسرفه،  خواب آلودگی می آورد. پس سعی كنید در زمان هایی كه نیاز به هوشیاری كامل  دارید این دارو را مصرف نكنید. استامینوفن كدئین می تواند در مواردی هم حساسیت زا باشد. نكته قابل توجه این دارو این است كه هرگز نباید همراه با داروهای اعصاب استفاده شود چون ممكن است تداخل دارویی ایجاد كند.

استامینوفن کافئین

 مشكلات تنفسی نوزادان، میگرن، خواب آلودگی

کجا به درد می خورد؟

وقتی قهوه،  شكلات یا نوشابه می خورید مقدار پایینی از كافئین را به بدن خود وارد می كنید. كافئین موجود در این دارو جذب استامینوفن و هوشیاری را بالا می برد. با اینكه مصرف ماده كافئین عوارض دارد اما مقدار مجازش در بعضی مكمل ها هم آثار مثبتی دارد. همانطور كه در مكمل های غذایی ورزشكاران دیده می شود،  این ماده با ترشح اسیدهای چرب  به چربی سوزی بدن كمك می كند. با خوردن كافئین خالص، عمل هضم هم تقویت می شود. بهترین مورد استفاده این دارو برای میگرن است چون كه خیلی زود جذب می شود و اثرش را می گذارد.

حواستان باشد:

در زمان مصرف دارو نوشیدنی های کافئین دار( نوشابه های انرژی زا) مصرف نکنید چون باعث بی خوابی و تپش قلب می شود. این ماده در شیر ترشح می کند پس اگر نوزادتان را شیر می دهید کافئین و هر ماده کافئین دار را فراموش کنید. باید توجه داشته باشید که آدم های مسن تر واکنش های حساس تری نسبت به این ماده دارند. ممکن است به بی خوابی های حاد یا مشکلات قلبی دچار شوند.

آسپیرین  ( آ. اس. آ)

 ضددرد غیرمخدر، تب بر،  ضدالتهاب،  ضدپلاكت

کجا به درد می خورد؟

آسپیرین با تاثیری نامعلوم روی هیپوتالاموس درد را از بین می برد. هیپوتالاموس دقیقا جایی است كه فرمان درد را به اعضا صادر می كند. شاید از خودتان بپرسید چطور روی از بین رفتن تب اثر می گذارد؟ ترموستات بدن در همان قسمت هیپوتالاموس واقع شده است. آسپیرین با تاثیر مستقیم روی این ناحیه aدمای بدن را حفظ می كند و با فرمان تعریق سعی در حفظ دمای بدن می كند. آسپیرین از آن دسته داروهایی است كه در حال حاضر خیلی تجویز نمی شود. آسپیرین با تاثیر روی غلظت خون یكسری آثار منفی دارد كه به همین دلیل دیگر از آن به عنوان داروی مسكن استفاده نمی شود اما باید گفت  هنوز هم آسپیرین تنها درمان بعضی بیماری ها مثل روماتیسم مفصلی است.

حواستان باشد

مصرف خودسرانه آسپیرین باعث رقیق شدن خون و پایین آمدن پلاكت خون می شود. این مشكل ممكن است باعث جلوگیری از ایجاد لخته و بند نیامدن خون در هنگام جراحت شود. این دارو عوارض ضعیف دیگری مانند وزوز گوش،  تهوع،  نارسایی حاد كلیه و كهیر دارد.

آکسار ( آ.ث.آ)

ضددرد، ضدتب، ضدمیگرن

کجا به درد می خورد؟

آکسار را به نام قرص دورنگ یا قرص سفید-صورتی می شناسند. این دارو در گذشته طرفداران زیادی داشت اما در حال حاضر با این همه تنوع دارویی آکسار نمونه یک قرص فراموش شده است و مورد استفاده ای ندارد. این دارو از استامینوفن، کافئین و اسید استیل سالیسیلیک ( آ.اس.آ) تشکیل شده است.

حواستان باشد

اگر به هرکدام از داروهای مسکن مثل استامینوفن، کافئین یا آسپیرین حساسیت دارید پس دور آکسار را خط بکشید و از پزشك تان جایگزین بخواهید. یادتان باشد که این دارو را نباید به طور همزمان با استامینوفن، آسپیرین و ترکیبات حاوی الکل  مصرف کنید. بهتر است که برای مقابله با عوارض گوارشی آن را همراه با غذا یا یک لیوان آب پربخورید. توجه داشته باشید که اگر این قرص بوی سرکه بدهد باید از مصرف آن خودداری کرد.

ایبوپروفن

آرتریت،  درد پس از كشیدن دندان، ضدتب

كجا به درد می خورد؟

به رنگ صورتی زیبا و گول زنکش دقت نکنید. این دارو عوارض بسیاری دارد. البته برای دردهای نام برده بسیار مناسب است. اگر  هر كدام از این مشكلات را دارید می توانید پروفن را استفاده كنید. پروفن دارویی است كه بدون نسخه هم می توانید آن را تهیه كنید. این مسئله تهیه دارو بدون نسخه خیلی وقت ها باعث شده است كه تصور شود آنها بی خطر هستند در صورتی كه استفاده بیش از حد پروفن در درازمدت بیشترین عوارض را نسبت به هر داروی دیگری دارد.

حواستان باشد:

دوز مصرفی این دارو نباید بیشتر از 1200 میلی گرم در روز باشد. و مدت زمانی که آن را تكرار می كنید نباید بیشتر از 3 روز باشد. مصرف زیاد پروفن عوارضی مثل سردرد، سرگیجه، خارش و کهیر، کم خونی و… دارد. خیلی ها تصور می كنند به دلیل اینكه این دارو در شیر مادر ترشح نمی شود، مصرفش بی خطر است اما باید گفت كه پزشكان مصرف آن را در زمان شیردهی توصیه نمی كنند.

ژلوفن

ضد التهاب، ضددرد و سردردهای میگرنی

كجا به درد می خورد؟

ژلوفن فرم مایع پروفن است كه داخل كپسول های ژلاتینی نرم تعبیه شده. این دارو به دلیل اینكه خیلی سریع در بدن باز می شود، تاثیر سریع تری دارد. به این دلیل است كه بیشتر اوقات تصور می شود كه این دارو از پروفن قوی تر است. اثر سریع این دارو باعث شده كه از این دارو استقبال بیشتری شود.

حواستان باشد:

مدت زمان تاثیر این دارو 15 دقیقه است. این قرص این مدت زمان را لازم دارد تا در معده باز و جذب شود. اكثر مردم این تصور را دارند كه ژلاتینی بودن این دارو باعث می  شود كه آسیب كمتری به معده و دستگاه گوارش برسد اما باید گفت كه عوارض ژلوفن دقیقا مانند پروفن است. این دارو در دراز مدت عوارض گوارشی حادی مثل زخم معده ایجاد می كند.

نوافن

دندان درد، سردرد، دردهای عضلانی- مفصلی

كجا به درد می خورد؟

نوافن را در اولویت انتخاب های خود برای دندان درد بگذارید. این دارو از تركیب 3 ماده استامینوفن، پروفن و كافئین تهیه می شود. دو ماده اول، استامینوفن و كافئین تاثیر ضددردی خود را روی سردرد و دندان درد دارند اما پروفن به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد برای دردهای عضلانی- مفصلی استفاده می شود. هر کپسول نوافن حاوی 325 میلی گرم استامینوفن، 40 میلی گرم کافئین و 200 میلی گرم ایبوپروفن است.

حواستان باشد:

برای نتیجه بهتر این دارو تنها می توانید در هر بار یک کپسول، آن هم هر 8 ساعت یک بار استفاده کنید.  این دارو مانند قهوه و نوشابه منبعی غنی از كافئین است به همین دلیل زیاده روی كردن در خوردن آن باعث تپش قلب و بی خوابی می شود. از طرفی هم به دلیل وجود ماده استامینوفن در نوافن ممکن است استفاده از آن نتیجه کاذب در تست های افراد دیابتی ایجاد کند. باید توجه داشت که مصرف این دارو برای بیماران دچار اختلالات کلیوی به دلیل وجود ایبوپروفن باید حساب شده و زیر نظر پزشک باشد در غیر این صورت شاید مشکلات زیادی برای فرد ایجاد کند.

پانادول

ضددرد، ضدتب

كجا به درد می خورد؟

همان استامینوفن خارجی است. فقط نامش تغییر كرده است. ما ایرانی ها معمولا بیش از حد به اجناس خارجی اعتماد داریم. تصور اینكه این دارو خارجی است پس عوارض آن هم كمتر است را دور بیاندازید. هیچ فرقی نمی كند استامینوفن باشد یا پانادول، مهم این است كه شما با وارد كردن بی رویه داروی شیمیایی به بدنتان صدمه می زنید. پانادول در دو نوع قرص و شیاف در بازار وجود دارد.
 
حواستان باشد:

اینكه یك دارو خارجی باشد دلیل بر كیفیت بالا و نداشتن عوارض جانبی اش نیست. پس در مصرف هر دارویی باید به مقدار مصرفی اش توجه كرد تا دچار مسمومیت دارویی نشد. بهتر است مسكن ها همراه با غذا مصرف شوند تا آثار مخرب كمتری به دستگاه گوارش وارد كنند.

ناپروكسن

ضددرد، ضدالتهاب با عوارض کمتر

كجا به درد می خورد؟

باید به ناپروکسن اعتماد کرد. استفاده ناپروکسن اگر درست باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید. این دارو  ضددرد و التهاب است البته بیشتر اثر ضدالتهابی دارد. به همین دلیل مصرف آن در دردهای عضلانی-مفصلی توصیه می شود. این دارو از این جهت كه در داخل روده باز می شود عوارضی برای معده ندارد و سریع تر هم جذب می شود. ناپروکسن را می توانید در دو نوع قرص و شیاف و در دو دوز 500 و 325 تهیه کنید.

حواستان باشد:

هر چیزی اگر از حد بگذرد نه تنها اثر مثبتی نخواهد داشت بلکه عوارض هم دارد. فرم 500 میلی گرمی ناپروکسن به دلیل زودتر باز شدن در روده و جذب سریع، برای معده مشکلی ایجاد نمی کند. باید گفت  این دارو نسبت به ایندومتاسین و پیروکسیکام عوارض کمتری دارد.

دیكلوفناك

ضد آرتریت(ضد التهاب مفصلی)، ضدتب

كجا به درد می خورد؟

به آرتروز مبتلا هستید؟ اگرگاهی اوقات دچار دردهای مفصلی می شوید دیكلوفناك بهترین مسكن است. این دارو در درمان آرتروز (بیماری تخریب غضروف مفصل)، دردهای زانو و مچ، التهاب مفاصل و درمان دیسمنوره ها (قاعدگی های دردناک) به کار می رود. این دارو یكی از كم عارضه ترین دارو در زمینه درمان آرتریت هاست.

حواستان باشد:

در طولانی مدت مصرف دیکلوفناک باعث زخم و خونریزی در دستگاه گوارش و اختلال در کبد می شود این دارو از طریق کلیه دفع می شود در نتیجه ممکن است منجر به ایجاد یا تشدید نارسایی کلیوی هم شود، پس مصرف آن در بیمارانی که مشکل کلیه دارند توصیه نمی شود. باید حواستان باشد که عوارض دیکلوفناک هم مانند ناپروکسن از دو کپسول ایندومتاسین و پیروکسیکام کمتر است، از آنجا كه دیكلوفناك ممكن است علائم معمولی عفونت را پنهان كند باید امكان بروز عفونت را بررسی كرد.

سلبركس

ضد التهاب

كجا به درد می خورد؟

این دارو بیشتر از اینكه خاصیت ضددرد داشته باشد خاصیت ضد التهابی دارد. به این معنی كه التهابات مفصلی و عضلانی را رفع می كند. به همین دلیل بهترین انتخاب برای این نوع مشكل هاست. سلبركس تنها داروی مسكنی است كه روی مخاط معده و دستگاه گوارش تاثیر منفی نمی گذارد. البته این به این دلیل نیست كه كلا عوارضی ندارد. هر دارویی عوارض دارد این را یادتان باشد.

حواستان باشد:

حواستان باشد كه این دارو با اینكه بهترین و كم عارضه ترین انتخاب است اما پژوهشگران ثابت كرده اند كه مصرف زیاد آن باعث مشكلات (آریتمی) قلبی می شود. سلبركس در حال حاضر تا حدودی جای ایندومتاسین و پیروكسیكام را در بازار نسخه نویسی گرفته است. این دارو در افراد محدودی در درازمدت باعث گیجی،  سردرد،  دردهای شكمی و كمردرد می شود.

مفنامیك اسید

دردهای قاعدگی، دندان درد

كجا به درد می خورد؟

مفنامیک اسید برای دردهای قاعدگی مناسب است اما باید مراقب عوارض گوارشی این دارو هم بود. پس سعی كنید در زمان قاعدگی آن را زیر نظر پزشك و زمانی كه درد شدید دارید مصرف كنید.

حواستان باشد:

این دارو را نباید بیش از 10-7 روز استفاده كرد چون باعث كم خونی یا افت فشار خون می شود و بهتر است آن را همراه با غذا یا شیر مصرف كنید. از آنجایی كه داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل مفنامیك اسید ممکن است باعث افت فشارخون، خواب آلودگی یا بی حالی شوند، توصیه می شود بعد از مصرف مفنامیك اسید رانندگی نكنید.

ایندو متاسین

ضدالتهاب، ضددرد

كجا به درد می خورد؟

این دارو در انواع كپسول،  قرص آهسته رهش،  سوسپانسیون و شیاف در بازار موجود است. مكانیسم كاركردن قرص آهسته رهش در بدن به این صورت است كه بعد از مصرف در معده آهسته آهسته باز می شود. به همین دلیل در مدت زمانی طولانی در شبانه روز دوز مشخصی از دارو در بدن وجود دارد و درد را در طولانی مدت كنترل می كند.

حواستان باشد:

سوسپانسیون این دارو را با آبمیوه ها تركیب نكنید. در این صورت باعث یكسری فعل و انفعالات شیمیایی در دارو می شوید. ایندومتاسین ممكن است باعث افزایش فشارخون،  سردرد و منگی،  تاری دید و تهوع شود. در صورت دیدن هر كدام از این عوارض به پزشك مراجعه كنید. حواستان به سالمندها باشد،  این دارو برای  بیماران بالای 90 سال مناسب نیست و آنها را دچار مسمومیت صددرصدی ایندومتاسین می كند.

پیروكسیكام

ضد التهاب،  ضددرد،  تب بر

كجا به درد می خورد؟

 پیروكسیكام و ایندومتاسین داروهای مناسبی نیستند. چون نسبت به اثرشان،  عوارض زیادی دارند. در حال حاضر بیشتر برای دردهای التهابی ژل موضعی پیروكسیكام تجویز می شود. این دارو در سه نوع كپسول،  آمپول،  شیاف و ژل موضعی وجود دارد. مسمومیت در مصرف بی رویه پیروكسیكام و بدون نسخه زیاد دیده می شود.

حواستان باشد:

این دارو در حال حاضر بین روماتولوژیست ها طرفداران كمتری دارد. پیروكسیكام ممكن است باعث خونریزی شدید گوارشی، یبوست،  تهوع،  سردرد و خواب آلودگی،  كم خونی و افزایش مدت زمان خونریزی شود كه نسبت به اثر مثبتش نمی ارزد.

شربت ها

سروعده های محلول مثل شربت ها و سوسپانسیون ها برای كسانی تجویز می شود كه نمی توانند قرص را راحت بخورند. شربت برای كودكان و سالمندانی كه در بلع قرص مشكل دارند،  بهترین انتخاب است. خیلی وقت ها هم فرو بردن قرص برای كسانی كه بزاق كمتری دارند سخت است در این صورت شربت داده می شود. شربت ها همان اثر قرص ها را دارند و به نسبت قرص سریع تر جذب می شوند. شربت ها در مواقعی كه بیمار در شرایط هوشیار به سر نمی برد و در كماست،  هم استفاده می شوند.

شیاف ها

شیاف برای كسانی تجویز می شود كه تهوع و استفراغ شدید دارند و دارو اصلا به دستگاه گوارش شان نمی رسد. در مواردی هم این مورد برای كودكانی كه خوراندن دارو برایشان سخت است، توصیه می شود. مكانیسم جذب این نوع دارو از قسمت ركتوم است. گرمای ركتوم به حل شدن دارو كمك می كند و دارو جذب عروق خونی می شود. باید گفت كه به دلیل جذب مستقیم از طریق عروق خونی سریع ترین اثر دارویی را دارند.

به گزارش گروه فضای مجازی «خبرگزاری دانشجو»، سیدعلی فاطمی، داروساز درمصاحبه با یکی از پایگاههای اینترنتی گفت: پروفن و ژلوفن هر دو مادهٔ موثره  به نام ایبوبروفن دارند و هنگامی که دارو به شکل قرص به بیمار داده می شود، مشکلی که ایجاد می کند، این است که این قرص در دستگاه گوارش با ترشحات آن ترکیب شده، تبدیل به مایع و سپس جذب می شود؛ به این دلیل زمان ماندن قرص در دستگاه گوارش طولانی می  شود.

 

وی افزود: زمانی که دارو در داخل کپسول ژلاتینی مانند ژلوفن ریخته می شود، به صورت محلول است و دیگر نیازی نیست که در دستگاه گوارش با ترشحات آن ترکیب شود و به صورت مایع در آید. بنابراین خیلی سریع از دستگاه گوارش جذب می شود و دیگر توقف ندارد؛ این موضوع سبب می شود که ژلوفن عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

 

فاطمی تصریح کرد: توصیه می شود ژلوفن و بروفن را با یک لیوان آب مصرف کرد و فرد پس از مصرف این دارو ها تا نیم ساعت نباید به حالت دراز کش قرار گیرد و باید فرصت دهد از دستگاه گوارش خارج شوند.

 

این متخصص در پایان خاطرنشان کرد: اثر بخشی هر دو قرص یکسان است، اما ژلوفن به علت محلول بودن و جذب سریع از دستگاه گوارش عوارض گوارشی و زخم معده کمتری ایجاد می کند. ژلوفن برای کسانی که مشکل کلیوی دارند بهتر است استفاده نشود. در مسکن ها، استامینوفن تنها دارویی است که مشکل کبدی به وجود می آورد و مصرف بیش از حد آن فرد را دچار هپاتیت می کند. این هپاتیت از نوع ویروسی نیست، بلکه از نوع التهاب کبدی است.
 

 

منبع: شبکه خبر