پزشکی و سلامت

ژلوفن چند درصد مرفین دارد

مصرف مسکن در بارداری چگونه است؟ لیست داروهای مجاز در بارداری

استفاد از داروهای مسکن در بارداری آیا مجاز و بی خطر است؟ شرایط استفاده از قرص های مسکن و آرام بخش در دوران بارداری به چه شکل است؟ لیست داروهای مجاز و غیر مجاز در دوران حاملگی شامل چه مواردی است؟ کدام دارو باعث ناقص شدن جنین می شود؟ اصولا هنگام تصمیم گیری برای مصرف یک دارو در دوران بارداری، مهم است که در مورد اثرات احتمالی آن دارو بر روی کودک خود اطلاعاتی داشته باشید. زیرا بیشتر داروهای مصرف شده در دوران بارداری از جفت عبور کرده و و وارد جریان خون جنین می شوند.

همین الان در واتساپ

با پزشک متخصص زنان، زایمان و نازایی گفتگو کنید

شروع گفتگو

پس قبل از مصرف هر دارویی در دوران بارداری از جمله داروهای مسکن، با داروساز، ماما یا پزشک خود در مورد بی خطر بودن آن مشورت کنید.

از عوارض مصرف خودسرانه انواع مسکن در بارداری یا داروهای دیگر می توان به تاخیر در رشد، ناتوانی ذهنی، نقایص مادرزادی، سقط جنین و مرده زایی اشاره کرد. خوشبختانه امرزوه داروهای مسکن بی خطری وجود دارند که پزشک متخصص زنان و زایمان می تواند در شرایط حاد برای تجویز آن ها اقدام کند.

در این مطلب قصد داریم شما را با لیست مسکن های مجاز در بارداری شامل انواع آمپول مسکن در بارداری، شیاف مسکن در بارداری و قرص مسکن در بارداری، داروهای مجاز در بارداری برای سرماخوردگی و داروهای معده مجاز در بارداری آشنا کنیم.

نحوه دسته بندی داروها در بارداری

در حال حاضر یک طبقه بندی کلی برای داروهای مجاز و غیر مجاز مخصوص زنان باردار وجود دارد که عبارت است از:

 • داروهای گروه A: داروهایی که توسط تعداد زیادی از زنان باردار مصرف شده اند و شواهدی در مورد خطر بروز نقص مادرزادی ناشی از آن ها وجود ندارد.
 • داروهای گروه B: داروهایی که تنها توسط تعداد محدودی از زنان باردار مصرف شده اند و داده های انسانی از آن ها وجود ندارد. فقط مطالعات حیوانی آن ها را بی خطر تلقی می کنند.
 • داروهای گروه B1: مطالعات حیوانی هیچ افزایش خطر احتمالی را نشان نداده اند.
 • داروهای گروه B2: مطالعات حیوانی در مورد آن ها محدود است و با این وجود به نظر نمی رسد که خطر افزایش بروز عوارض دارویی وجود داشته باشد.
 • داروهای گروه B3: اگرچه مطالعات حیوانی افزایش خطر بروز عوارض را نشان می دهند، اما مشخص نیست که آیا این خطر در مورد انسان نیز صدق می کند یا خیر.
 • داروهای گروه C: داروهایی که به دلیل تأثیرات خود ممکن است بدون ایجاد نقص مادرزادی، به جنین آسیب های دیگری برسانند. این اثرات ممکن است برگشت پذیر باشند.
 • داروهیا گروه D: داروهایی که باعث نقایص مادرزادی می‎شوند. با این حال، مزایای سلامتی آن ها ممکن است بیشتر از خطرات و عوارض باشد.
 • داروهای گروه X: داروهایی که خطر نقایص مادرزادی بالایی دارند و نباید در دوران بارداری استفاده شوند.

پیشنهاد می کنیم پیش از مصرف مسکن در بارداری یا داروهای دیگر حتما به این دسته بندی دقت کنید. معمولا روی برچسب هر محصول دارویی ذکر می شود که مصرف آن برای خانم های باردار مجاز است یا خیر.

بهترین مسکن های دوران بارداری

داروهای ضد درد که به آن ها مسکن نیز گفته می شود، می توانند بدون نسخه (OTC) یا با نسخه تهیه شوند. به طور طبیعی، مسکن های تجویزی معمولاً قوی تر از داروهای OTC هستند و همچنین خطرات احتمالی بیشتری را برای جنین در حال رشد ایجاد می کنند.

نوشته های مشابه

 • تهوع بارداری و روش های درمان آن چیست؟

  1401-05-01

 • ورم پا در بارداری، علل و روش­های درمان

  1401-04-29

با این حال، مصرف خودسرانه مسکن های OTC در دوران بارداری بدون خطر نیست. پس حتماً قبل از مصرف هر دارویی در دوران بارداری، اعم از OTC یا تجویزی، با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه به لیستی از داروهای بی خطر و مجاز در دوران بارداری اشاره خواهیم کرد.

داروی مسکن استامینوفن در دوران بارداری

اصولا مصرف استامینوفن در دوران بارداری بی خطر در نظر گرفته می شود و در درجه اول برای رفع سردرد بارداری، کاهش تب، کاهش درد عضلانی و بهبود گلودرد استفاده می شود. طبق آمار، تقریباً 50 درصد از زنان باردار در سه ماهه اول از آن استفاده می کنند. معمولا رایج ترین مسکنی است که پزشکان به زنان باردار اجازه مصرف آن را می دهند.

با این حال، اخیرا نگرانی هایی در مورد مصرف آن در طی 9 ماه بارداری مطرح شده است. برخی از تحقیقات به طور فزاینده ای ارتباط بین مصرف استامینوفن قبل از تولد و بروز مشکلات رفتاری در دوران کودکی، از جمله اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) را پیدا کرده اند.

برای مثال، یک مطالعه در سال 2019 نشان داد نوزادانی که در معرض سطوح بالای استامینوفن در رحم قرار می گیرند، خطر بیشتری برای تشخیص اوتیسم یا ADHD در دوران کودکی دارند.

بنابراین، با وجود اینکه استامینوفن با مشکلات بزرگی مانند سقط جنین یا نقایص مادرزادی مرتبط نیست و پزشکتان می گوید مصرف آن اشکالی ندارد، تا جایی که می توانید برای مدت کوتاهی از شیاف استامینوفن در بارداری یا استامینوفن 500 در بارداری استفاده کنید.

در یک مطالعه ثابت شده است که مصرف روزانه استامینوفن برای دوره های طولانی (28 روز یا بیشتر) می تواند کودک شما را در معرض خطر بیشتر تاخیر در رشد خفیف یا اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) قرار دهد.

تحقیقات دیگر نشان داده اند که مصرف روزانه استامینوفن در نیمه دوم بارداری احتمال خس خس سینه یا آسم را در کودک افزایش می دهد.

استامینوفن کدئین در بارداری به دلیل داشتن ماده مخدر منع مصرف دارد. زیرا مصرف انواع مواد مخدر با خطر کم وزنی نوزاد هنگام تولد، نارس بودن، مرده زایی و نقایص مادرزادی ( در مغز، قلب، دستگاه تناسلی و دستگاه ادراری جنین) و غیره همراه است.

داروهای مسکن NSAID

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) شامل آسپرین، ادویل یا موترین (ایبوپروفن)، دیکلوفناک و ناپروکسن است.

اگرچه در اکثر موارد مصرف آسپرین در بارداری توصیه نمی شود اما ممکن است پزشک برای درمان مشکلات پزشکی در بارداری مانند پره اکلامپسی آن را تجویز کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه دوز کم آسپرین بعد از هفته دوازدهم بارداری، امکان پیشگیری از عوارض زنان باردار در معرض خطر زایمان زودرس ناشی از پره اکلامپسی را فراهم می کند. آسپرین خطر لخته شدن خون را در این بیماران کاهش می دهد.

 اگرچه تا هفته 20 ام بارداری مصرف ایبوپروفن و ناپروکسن در بارداری بی خطر در نظر گرفته می شود، اما در نیمه دوم بارداری تمام NSAID ها منع مصرف دارند. زیرا می توانند منجر به کاهش مایع آمنیوتیک و بروز سایر عوارض برای جنین از جمله مشکلات کلیوی، قلبی و رشدی شوند. معمولا عواقب آن ها می تواند کشنده باشد.

تحقیقات نشان می دهند که سطوح پایین مایع آمنیوتیک، وضعیتی که به نام الیگوهیدرآمنیوس شناخته می شود، تنها پس از دو روز استفاده از NSAID در زنان باردار پس از هفته 20 ام بارداری قابل مشاهده است. پس از تشخیص مشکل و قطع دارو، حجم مایع آمنیوتیک معمولاً به حالت عادی باز می گردد.

پس در مورد مصرف قرص ناپروکسن در بارداری، مصرف ژلوفن در بارداری و حتی شیاف دیکلوفناک در بارداری با احتیاط عمل کنید.

داروی آکسار در دوران بارداری

قرص آکسار در واقع ترکیبی از استامینوفن، کافئین و آسپرین است و به همین دلیل به عنوان آ سی آ (ACA) شناخته می شود. یک ضد درد، ضد التهاب و ضد تب رایج است. ازآنجایی که حاوی کافئین و آسپرین است مطمئنا به عنوان یک خانم باردار اجازه مصرف طولانی مدت آن به خصوص در سه ماه اول بارداری را ندارید.

از عوارض قرص آکسار در بارداری می توان به کم وزنی نوزاد هنگام تولد، سقط جنین و افزایش خونریزی در زمان زایمان اشاره کرد.

بنابراین در پاسخ به سوال کدام داروهای مسکن در دوران بارداری بی خطرند؟ می توان گفت که مصرف حتی بی خطرترین داروهای مسکن در بارداری توصیه نمی شود. زیرا عوارض مصرف مسکن در دوران بارداری برای جنین را نمی توان دست کم گرفت.

مسکن هایی که برای زنان باردار ممنوع است

داروهای ضد درد اپیوئیدی مسکن های قوی هستند که معمولا برای رفع دردهای شدید ناشی از جراحات، جراحی، کارهای دندانپزشکی یا سردردهای میگرنی استفاده می شوند. حاوی مواد افیونی هستند که از گیاه خشخاش استخراج می شوند. تمام مواد افیونی به عنوان مواد مخدر در نظر گرفته می شوند و به همین دلیل بدون نسخه نمی‎توانید داروهای ضد درد اپیوئیدی را تهیه کنید. این مسکن های تجویزی در چندین شکل و نام های تجاری مختلف موجود هستند، از جمله:

 • کدئین
 • اکسی کانتین (اکسی کدون)
 • پرکوست (اکسی کدون و استامینوفن)
 • رکسانول (مورفین)
 • دمرول (مپریدین)
 • دوراژیک (فنتانیل)
 • ویکودین (هیدروکودون و استامینوفن)

ازآنجایی که مواد افیونی داروهای قوی با اثرات نامطلوب هستند، زمانی که فواید آن ها بر خطرات احتمالی غالب باشد، پزشکان استفاده از این داروها را در خانم های باردار مجاز اعلام می کنند.

هیچ مدرکی مبنی بر بی خطر بودن مصرف هر میزان از مواد مخدر در دوران بارداری وجود ندارد و تحقیقات زیادی حاکی از خطرات جدی مانند سقط جنین، مرده زایی یا زایمان زودرس هستند. حتی احتمال مشاهده وزن کم نوزاد هنگام تولد و مشکلات تنفسی و تغذیه وجود دارد. اصولا پزشک شما ممکن است بتواند داروی مشابهی را تجویز کند که استفاده از آن در دوران بارداری ایمن تر باشد.

لیست داروهای مجاز سرماخوردگی در بارداری

خانم های باردار در طول 9 ماه باردرای ممکن است بارها دچار سرماخوردگی شوند. حتی خطر بروز آنفولانزا و کووید-19 آن ها را تهدید می کند. زیرا بارداری منجر به کاهش سطح ایمنی بدن می شود. تا قبل ار هفته 12 ام بارداری بهتر است از مصرف هر نوع داروی سرماخورگی اجتناب کنید و از درمان های خانگی استفاده کنید. پس از این دوره و تا قبل از هفته 28 ام می توانید تحت نظر پزشک متخصص از داروهای زیر استفاده کنید:

 • قرص های مکیدنی برای رفع گلودرد
 • استامینوفن برای رفع تب و بدن درد
 • کربنات کلسیم برای رفع حالت تهوع یا سوزش سر دل
 • شربت سرفه دکسترومتورفان

اگر سرماخوردگی شما بیش از چند روز با درمان های خانگی و تغذیه سالم بهبود پیدا نکرد، حتما به پزشک مراجعه کنید. از مصرف خودسرانه انواع آنتی بیوتیک و داروهای ضد احتقان اجتناب کنید. قرص سرماخوردگی بزرگسالان حاوی آنتی هیستامین است و مصرف مداوم آن باعث کاهش هوشیاری جنین می شود.

کدام داروی معده در بارداری مجاز است؟

اصولا خانم های باردار در ماه های اول بارداری به دلیل افزایش هورمون پروژسترون با رفلاکس اسید معده به مری مواجه می شوند. این مشکل با افزایش سایز جنین و وارد شدن فشار به معده و مری، دوباره در ماه های آخر بارداری به سراغ مادر می آید.

سعی کنید ابتدا با کاهش حجم غذا، عدم مصرف مایعات حین غذا خوردن، پرهیز از مصرف غذاهای چرب و پرادویه، خوردن شام در ساعات اولیه شب و اصلاح وضعیت بدن هنگام خواب این مشکل را کنترل کنید. اگر همچنان درگیر بودید، تحت نظر پزشک امکان مصرف داروهای ضد اسید معده در بارداری مانند موارد زیر وجود دارد:

 • قرص معده فاموتیدین در بارداری
 • قرص معده امپرازول در بارداری
 • شربت معده در بارداری مانند آلومینیوم ام جی

یکی از سوالات رایج بسیاری از خانم ها این است که رانیتیدین در بارداری آیا مجاز است؟ اخیرا مصرف این قرص برای سوزش معده در بارداری توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ممنوع اعلام شده است. زیرا ترکیبات سرطان زا در آن کشف شده است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

به یاد داشته باشید که همیشه قبل از مصرف تمام داروهای مسکن (با نسخه و بدون نسخه) با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. درحالی که بعضی از داروهای مسکن در بارداری بی خطر هستند اما برخی از داروهای مسکن بدون نسخه و تجویزی می توانند عوارض جدی و حتی کشنده را برای جنین و مادر ایجاد کنند.

درصورتی که شرایط مراجعه حضوری را ندارید، پیشنهاد می کنیم از صدها پزشک آنلاین زنان و زایمان پذیرش 24 مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره های بهترین دکتر آنلاین زنان برای درمان استفاده کنید. در این سامانه، امکان پرسش و پاسخ و مشاهده نظرات در مورد مصرف مسکن در بارداری وجود دارد.

3.2/5

(11 نظر)

دریافت نوبت پزشکی

به صورت آنلاین از متخصص زنان، زایمان و نازایی

دریافت نوبت دکتر زنان، زایمان و نازایی

یک کارشناس حوزه اعتیاد با تشریح علل اصلی مرگ و میر معتادان و ‏افزایش میزان مرگ و میر معتادان نسبت به عدم آگاهی افراد از تداخل های ‏دارویی با مواد مخدر و اور دوز هشدار داد.‏

یک کارشناس حوزه اعتیاد با تشریح علل اصلی مرگ و میر معتادان و ‏افزایش میزان مرگ و میر معتادان نسبت به عدم آگاهی افراد از تداخل های ‏دارویی با مواد مخدر و اور دوز هشدار داد.‏

به گزارش سرویس «اجتماعی» ایسنا، هومان نارنجی ها ‏گفت: زمانی که سقف مصرف مواد مخدر افزایش می یابد به همان میزان دوز مصرف ‏نیز افزایش یافته و مقدار سمی که وارد بدن می شود افزایش می باید لذا ‏افرادی که افسار کنترل از دست آنها خارج می شود معمولا به علت افزایش ‏مصرف در معرض خطر قرار می گیرند.‏

وی افزود: مصرف انواع مواد مخدر با مقدار نامشخص میزان مرگ و میر را افزایش ‏ می دهد و برخی مواد از جمله مخدرهای صنعتی که خطرناک تر نیز هستند ‏با افزایش مصرف و به تبع آن دوز مصرف افراد را در معرض خطر مرگ ‏قرار می دهد.‏

این کارشناس اعتیاد تصریح کرد: چنانچه روش مصرف نیز تغییر کند میزان ‏مرگ و میر افزایش می یابد به این معنا که اگر به جای مصرف عادی، تزریق ‏شود بسیار خطرناکتر بوده و منجر به فوت مصرف کننده می شود.‏

نارنجی ها در ادامه با بیان اینکه میزان مرگ و میر معتادان عموما در افراد ‏تزریقی بیش از سایر معتادان است، گفت: البته این به معنای ایمن بودن روش ‏دودی مخدرها نیست چرا که مصرف هر نوع مخدری با دوز بالا منجر به ‏مرگ می شود.‏

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که معتادان در هر شرایط و حالت ‏روحی وروانی به آن روی می آورند افزایش مصرف است و این استتراتژی ‏غلط فکری در این افراد باعث می شود با افزایش دوز مصرف به حملات ‏شدید و ایست قلبی مواجه شوند که در نهایت به فوت آنها منجر می شود.‏

به گفته این کارشناس، مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی آن به دلیل ‏ناخالصی ها و سمومی که دارند اینگونه نیست که همچون گذشته فرد مصرف ‏کننده را به حال خود رها کرد تا خود از مصرف آن خسته شود چراکه با ‏افزایش دوز مصرف و میزان سمومی که وارد بدن می شود احتمال مرگ آنها ‏نیز افزایش می یابد.‏

نارنجی ها این را نیز گفت که در برخی موارد افراد حتی با مصرف دوز ‏بالای داروهای ترک اعتیاد از جمله متادون به کام مرگ رفته اند و به جای ‏مصرف دوز یک روزه دوز سه روزه را در یک روز مصرف کرده اند و به ‏تصور اینکه دارو از سوی کلینیک ارایه شده و مشکلی ایجاد نمی کند با ‏مصرف بیش از تجویز فوت کرده اند.‏

این کارشناس اعتیاد تاکید کرد: معتادانی که تحت درمان قرار دارند نباید ‏همزمان با دارو مواد مصرف کنند چرا که تداخل دارویی با سموم مواد مخدر ‏در یک زمان با افزایش تاثیر موجب به فوت می شود همانند مصرف همزمان ‏الکل و دیازپام که منجر به قطع تنفس شده و سایر گزارش های متعددی از ‏مرگ و میر ناشی از تداخل دارو با مصرف انواع مخدرها وجود دارد.‏

وی ادامه داد: گاهی افراد به دلیل مصرف قرص های متعدد و همزمان مصرف ‏مواد با خطر مرگ مواجه می شوند لذا خانواده ها باید مراقب باشند که ‏فرزندانشان چه نوع قرص هایی را مصرف می کنند. ‏

نارنجی ها گفت: برخی از افراد پس از ترک تصور می کنند ‏که همانند زمان اعتیادشان می توانند به همان میزان مواد مصرف کنند که پس از ‏یک مصرف با دوز بالا به دلیل اینکه مواد سمی با مقدار زیاد وارد بدن می شود و این حالت واکنش و حساسیت به مواد فوت افراد را رقم می زند.‏

به گفته این کارشناس اعتیاد، افرادی که با دوز بالا مواد مصرف می کنند از ‏مقدار کم شروع کرده و به آن مقدار می رسند و پس از ترک به تصور اینکه ‏می توانند با دوز بالا مخدر مصرف کنند در واقع خود را به مرگ می سپارند.‏

وی اظهار کرد: در برخی مواقع نیز اتفاق می افتد که فرد پس از پاک شدن از ‏مواد به همان میزان قبل از ترک مخدر به خود تزریق می کند که در چنین ‏مواردی نیز احتمال مرگ افراد افزایش یافته و معمولا کارتون خواب ها جز ‏این دسته هستند که برای اعتیاد به هر دری می زنند و تحقیقات میدانی که ‏نیز مرگ ومیر این دسته از معتادان را بیشتر نشان می دهد.‏

هومان نارنجی ها گفت: برخی مخدرها به اندازه ای خطرناک هستند که وقتی ‏شیوه مصرف آن تغییر می کند معمولا نتیجه آن مرگ افراد است همانند شیشه ‏که بجای استعمال اگر تزریق شود با توجه به اینکه این مخدر صنعتی در ‏آشپزخانه های آلوده داخل کشور تولید می شود و بسیار نامرغوب و بی ‏کیفیت هستند، احتمال مرگ و میر ناشی از تزریق را افزایش می دهد.‏

به اعتقاد این کارشناس اعتیاد، برخی افراد پس از مصرف اقدام به مصرف ‏قرص کرده و بلافاصله به خواب فرو می روند که گزارش های ناشی از فوت ‏افراد در هنگام خواب نیز ناشی از تداخل مصرف قرص و ماده مخدر است و ‏باید افراد آگاهی لازم را داشته باشند.

وی تصریح کرد: تریاک های آلوده به گریس، هرویین آلوده به خاک و ‏بسیاری مواد ناشناخته در آن باعث واکنش ناگهانی در بدن می شود و یا ‏تزریق مواد آلوده و خطرناک که حاوی مقدار زیادی سموم و مواد ناشناخته ‏است پس از ورود به خون با حساسیت شدید و واکنش بدن مواجه شده و در ‏بیشتر موارد منجر به فوت افراد می شود.‏

انتهای پیام