ژلوفن فشار را بالا میبرد

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:علائم مشابه کروناخون دماغ یا گوش دردمشکل در بلعخون در مدفوعاختلال خوابدرد کمر، پا، دست یا زانوسردردمعده درد یا حالت تهوعزخم مداوم دهانیسرفۀ مزمناضطراب و استرس

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام ها هم مشکل ایجاد می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

علت های مشاهدۀ خون در مدفوع می تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

دردهای اسکلتی یکی از شایع ترین علائم ایرانی هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد علت های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

در صورت ابتلا به فشار خون بالا مصرف بسیاری از داروهای مسکن که نیاز به نسخه پزشک ندارند، می تواند باعث افزایش بیشتر فشار خون شما شود. مطلبی که در ادامه آورده می شود شامل نکاتی است که باید در این مورد بدانید.

با وجود این که داروهایی مانند ویوکس و بکسترا، که برای درمان آرتریت استفاده می شوند و برای دریافت آن ها نیاز به نسخه پزشک می باشد، محبوب هستند اما به دلیل خطراتی که می توانند برای سلامتی داشته باشند دیگر در بازار عرضه نمی شوند.

شاید شما متوجه نشده باشید که بسیاری از داروهای مسکن که نیاز به تجویز از طرف پزشک نیز ندارند، می توانند برای سلامت افرادی که از آن ها استفاده می کنند، خطرناک باشند.

این موضوع به خصوص در رابطه با افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند، مطرح می باشد. بسیاری از داروهای بدون نیاز به نسخه می توانند باعث افزایش فشار خون افراد شوند.

همین مسئله باعث شده استفاده از این داروها بتواند خطرناک باشد. از آنجا که فشار خون بالا هیچ نشانه قابل توجهی ندارد، ممکن است افراد با مصرف این داروها، بدون آنکه اطلاع داشته باشند، خودشان را در معرض آسیب قرار دهند.

افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند نمی دانند مصرف بعضی از این داروهای مسکن چه خطراتی را در پی دارد. آن ها گمان می کنند مصرف هر دارویی که شما بتوانید بدون نیاز به ارائه نسخه پزشکی از داروخانه ها خریداری کنید، ایمن می باشد. اما نباید فراموش شود که این داروها مواد شیمیایی هستند که مصرف آن ها می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

این مشکل تنها مختص به دارو های مسکن OTC نیست. در واقع بسیاری از داورهایی که برای سرماخوردگی،  مشکلات سینوسی و حتی سوزش معده استفاده می شوند، از مواد شیمیایی مشابهی تشکیل شده اند.

مدیریت فشار خون در صورت ابتلا به فشار خون بالا، بسیار حیاتی است. بنابراین پیش از اینکه بخواهید برای تسکین سردرد بعدی تان از داروهای مسکن استفاده کنید، بهتر است باید ها و نبایدهایی را در مورد این داروها بدانید.

بیشتر بخوانید : فشار خون نرمال چیست؟

مصرف مسکن ها چگونه باعث تسکین درد می شود؟

این موضوع کاملاً قطعی است که تمام پیام های درد در مغز شما پردازش می شوند. هنگامی که ما احساس درد می کنیم، این احساس در پی انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق اعصاب واقع در قسمتی از بدن به مغز ایجاد می شود.

اما نباید فراموش کرد که تمام فرایند احساس درد، الکتریکی نمی باشد. هنگامی که بافتی دچار آسیب می شود (مثلاً هنگام پیچ خوردگی مچ پا)، سلول ها مواد شیمیایی به خصوصی را از خود آزاد می کنند.

این مواد شیمیایی باعث ایجاد التهاب شده و به دنبال آن سیگنال های الکتریکی که از اعصاب بافت آسیب دیده ارسال می شوند، تشدید خواهند شد. در نتیجه، دردی که شما در مچ پای خود احساس می کنید نیز تشدید می شود.

مکانیسم اثر داروهای مسکن شامل جلوگیری از عمل این مواد شیمیایی ایجاد کننده التهاب می باشد. مشکل این داروها این است که آن ها فقط در موضعی که درد ایجاد شده است باقی نخواهند ماند. بلکه باید پیش از رسیدن به قسمت های آسیب دیده در تمام بدن پخش  شوند که همین امر می تواند باعث بروز عوارض جانبی مرتبط با آن مسکن ها شود.

بیشتر بدانید: فشار خون پایین چیست؟

مصرف داروهای مسکن برای افرادی که فشار خون بالا دارند چه خطراتی دارد؟

مصرف بعضی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) می تواند برای افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند خطرناک باشد. این مواد دارویی شامل ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم و کتوپروفن می باشند.

سایر داروهای مسکن ممکن است کم خطرتر باشند. برای مثال آسپیرین نیز نوعی داروی ضد التهاب غیر استروئیدی به حساب می آید. اما متخصصین عقیده دارند مصرف آن برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، ایمن می باشد.

استامینوفن نوعی متفاوت از داروهای مسکن می باشد که باعث افزایش فشار خون نمی شود. اما مانند سایر داروها عوارض جانبی مختص خود را دارد. مصرف هر گونه داروی بدون نیاز به نسخه پزشک به مدت بیش از 10 روز، بدون تایید پزشک، مجاز نمی باشد.

چرا افراد مبتلا به فشار خون بالا بیشتر از سایرین در معرض خطر عوارض جانبی داروهای مسکن می باشند؟ چون بعضی از این داروهای NSAID باعث کاهش جریان خون کلیوی می شوند. در نتیجه کلیه ها، که مسئول تصفیه خون می باشند، عملکرد پایین تری خواهند داشت و متعاقباً حجم مایعات در بدن افزایش یافته و شما دچار افزایش فشار خون خواهید شد.

وقتی که وضعیت بیماران قلبی تحت مراقبت به ناگهان بدتر می شود، اولین سوالی که از آن ها باید پرسید، این است که آیا از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کرده اند یا نه؟!

مصرف این داروها خطرات دیگری نیز دارند. در صورتیکه شما از این داروها به شکل معمول و در دوزهای بالا استفاده کنید، ممکن است باعث آسیب کلیوی شدید شوند.

خوب پس حالا فردی که مبتلا به فشار خون بالاست، باید برای تسکین سردردش چه کار کند؟ به طور کلی، استفاده از داروهایی مانند استامینوفن یا حتی آسپیرین می تواند موجب تسکین درد این افراد شود.

مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن، کتوپروفن یا ناپروکسن سدیم، مگر در صورت تایید پزشک، مجاز نمی باشد. در صورتی که مصرف آسپیرین یا استامینوفن در تسکین درد شما موثر نبود، با پزشک خود تماس بگیرید و وضعیت را با او در میان بگذارید.

سایر گزینه های تسکین درد برای افراد با فشار خون بالا

مشخص است که مصرف داروهای مسکن تنها راه تسکین درد نمی باشد. بسیاری از راهکارهای جایگزین، در عین موثر بودن در تسکین درد، عوارض جانبی نیز ندارند:

 • استفاده از بسته های یخ
  برای تسکین درد  ناشی از آسیب های حاد فیزیکی، مانند پیچ خوردن مچ پا، می تواند باعث فروکش کردن تورم و کاهش درد شود.
 • استفاده از حرارت
  استفاده از حوله داغ یا بسته های گرمایی، می تواند در تسکین دردهای مزمن و آسیب های طولانی مدت موثر باشد.
 • فعالیت بدنی
  می تواند به تسکین بعضی دردها و ناراحتی ها، مانند آرتریت، کمک کند.
 • حفظ آرامش
  استفاده از فعالیت هایی مانند یوگا یا درون پویی، می تواند در کاهش درد موثر باشد. بیوفیدبک نیز ممکن است بتواند به تسکین درد کمک کند. استفاده از این روش ها می تواند بهترین راهکار برای تسکین درد هایی مانند سردرد باشد که به دلیل استرس، تشدید می شوند.
 • رو ش های غیرسنتی و کم خطر
  مانند طب سوزنی، که می تواند برای افراد مفید باشد.

پس به یاد داشته باشید تسکین درد همیشه لازم نیست با استفاده از داروهای مسکن باشد.

دریافت نوبت حضوری از بهترین متخصصان داخلی

دریافت نوبت

نقاط ضعف و قوت داروهای مسکن

ما در این بخش به بررسی نقاط قوت و خطرات احتمالی استفاده از بعضی داروهای مسکن محبوب خواهیم پرداخت، که به شما در انتخاب داروهای مناسب وضعیتتان کمک خواهد کرد.

بیشتر بدانید: فشار خون بالا چیست؟

به خاطر داشته باشید که استفاده از داروهای بدون نیاز به ارائه نسخه پزشک نباید به شکل مستمر صورت بگیرد. در صورتی که درد شما خیلی زیاد باشد، بهتر است با پزشک خود در اینباره مشورت کنید.

1) استامینوفن

مکانیسم اثر

استامینوفن یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی نیست. متخصصین اطلاع دقیقی از چگونگی عملکرد این دارو ندارند، اما به نظر می رسد که این ماده دارویی بر مواد شیمیایی که باعث تشدید احساس درد می شوند، اثر می گذارد.

نقاط قوت

باعث کاهش درد و تب می شود. متخصصین باور دارند که استفاده از استامینوفن برای افرادی که مبتلا به فشار خون بالا می باشند، بی خطر است.

همچنین احتمال بروز اختلالات گوارشی در صورت مصرف استامینوفن کمتر از داروهای NSAID می باشد. مصرف این دارو برای زنان آبستن نیز خطری ندارد.

عوارض جانبی و خطرات

به عقیده متخصصین مصرف استامینوفن برای افرادی که مبتلا به فشار خون بالا می باشند خطری ندارد. دوزهای بالای استامینوفن می تواند باعث ایجاد آسیب جدی کبدی شود.

استفاده طولانی مدت از استامینوفن در دوزهای بالا، به خصوص در صورت استفاده همزمان از کافئین یا کدوئین می تواند باعث آسیب کلیوی باشد.

استامینوفن برخلاف آسپیرین یا سایر داروهای NSAID، باعث کاهش تورم و التهاب نمی شود. از این رو ممکن است مصرف این دارو برای تسکین درد هایی که ناشی از التهاب می باشند، مانند آرتریت، موثر واقع نشود.

بیشتر بخوانید: آزمایش فشار خون چگونه است؟

2) آسپیرین

مکانیسم اثر

آسپیرین یک داروی NSAID می باشد که از طریق خون در تمام بدن پخش می شود. این دارو جلوی اثر مواد شیمیایی که باعث تشدید درد می شوند را می گیرد.

نقاط قوت

آسپیرین به داروی معجزه آسا معروف است. این دارو باعث تسکین درد و کاهش تب می شود. آسپیرین همچنین دارای اثرات ضد التهابی نیز می باشد و می تواند در صورت وجود التهاب، در برطرف سازی آن موثر باشد.

آسپیرین احتمال تشکیل لخته خون، بروز حملات و سکته های قلبی را، به خصوص در افرادی که در معرض چنین خطراتی می باشند، کاهش می دهد. مصرف این دارو معمولاً  در دوز های بسیار پایین به شکل روزانه، برای حفظ سلامت دستگاه قلبی عروقی، توصیه می شود.

سایر داروهای NSAID (مانند ایبوپروفن، کتوپروفن و ناپروکسن سدیم) و استامینوفن دارای چنین اثراتی نمی باشند. با این وجود، مصرف روزانه آسپیرین بدون مشورت با پزشک مجاز نمی باشد.

عوارض جانبی و خطرات

آسپیرین می تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد داروهای رایج کنترل فشار خون، مانند مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین و مسدود کننده های گیرنده های بتا شود. در صورت مصرف سایر داروها برای کنترل فشار خون، بهتر است اول با پزشک خود در مورد بی خطر بودن مصرف آسپیرین مشورت کنید.

آسپرین می تواند در دوزهای پایین باعث اختلالات گوارشی، سوزش و زخم معده شود. مصرف این دارو می تواند برای افراد مبتلا به بیماری های کبدی، نقرس، آرتریت جوانان و تب های روماتیک خطرناک باشد.

زنان آبستن نباید از این دارو استفاده کنند. زیرا می تواند باعث رسیدن آسیب به مادر یا ایجاد نواقص مادرزادی در جنین شود. همچنین مصرف این دارو توسط کودکان و نوجوانان، تنها با تایید پزشک مجاز می باشد. زیرا مصرف این دارو می تواند خطر ابتلا به سندرم ری را در آن ها افزایش دهد.

بعضی از افراد ممکن است به آسپرین حساسیت داشته باشند. مصرف این دارو توسط این افراد می تواند باعث خس خس سینه، کهیر، تورم صورت و شوک شود. در موارد نادر گزارش شده است که مصرف آسپیرین باعث تیر کشیدن گوش و از دست رفتن شنوایی نیز شده است.

التهاب، با وجود اینکه باعث ایجاد درد می شود. یکی از اجزای کلیدی در فرایند طبیعی التیام بخشی بدن است. از آنجا که استفاده از این دارو در دوزهای بالا می تواند باعث پیشگیری از بروز التهاب شود، ممکن است بهبود بعضی آسیب های به خصوص را نیز به تاخیر بیندازد.

3) ایبوپروفن

مکانیسم اثر

کتوپروفن از اثر مواد شیمیایی که باعث تشدید درد می شوند، جلوگیری می کند.

نقاط قوت

این دارو باعث کاهش تب، تسکین درد و فروکش کردن التهاب می شود.

عوارض جانبی و خطرات

مصرف ایبوپروفن، در صورت ابتلا به فشار خون بالا، تنها با مشورت و تاییدیه پزشک مجاز می باشد. این دارو همچنین باعث اخلال در عملکرد داروهای کنترل فشار خون مانند مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین و مسدود کننده های گیرنده های بتا می شود.

مصرف ایبوپروفن می تواند باعث ایجاد اختلالات گوارشی، سوزش و زخم معده شود. این دارو همچنین می تواند خطر بروز حملات و سکته های قلبی را نیز افزایش دهد. سازمان غذا و دارو، شرکت های دارویی را ملزم کرده است که خطرات احتمالی مصرف ایبوپروفن را برروی بسته های دارویی ذکر کنند. استفاده از این دارو در سه ماه آخر بارداری مجاز نمی باشد.

بعضی افراد ممکن است نسبت به ایبوپروفن یا سایر داروهای NSAID، حساسیت داشته باشند. مصرف این دارو می تواند باعث ایجاد کهیر و تورم صورت شود.

استفاده از این دارو توسط افراد مبتلا به آسم، می تواند برای آن ها خطرناک باشد. در بعضی موارد، مصرف ایبوپروفن می تواند فرایند التیام بخشی طبیعی بدن را به تاخیر بیندازد.

4) کتوپروفن

مکانیسم اثر

این دارو از اثر مواد شیمیایی که باعث تشدید درد می شوند، جلوگیری می کند.

نقاط قوت

کتوپروفن باعث کاهش تب، تسکین درد و فروکش کردن التهاب می شود.

عوارض جانبی و خطرات

در صورت ابتلا به فشار خون بالا، استفاده از این دارو تنها با مشورت و تاییدیه پزشک مجاز می باشد. کتوپروفن همچنین می تواند باعث اخلال در اثر داروهای کنترل کننده فشار خون مانند مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین و مسدود کننده های گیرنده های بتا شود.

مصرف کتوپروفن می تواند باعث ایجاد اختلالات گوارشی، سوزش و زخم معده شود. این دارو همچنین می تواند خطر بروز حملات و سکته های قلبی را نیز افزایش دهد. سازمان غذا و دارو، شرکت های دارویی را ملزم کرده است که خطرات احتمالی مصرف کتوپروفن را برروی بسته های دارویی ذکر کنند. استفاده از این دارو در سه ماه آخر بارداری مجاز نمی باشد.

بعضی افراد ممکن است نسبت به کتوپروفن یا سایر داروهای NSAID، حساسیت داشته باشند. مصرف این دارو می تواند باعث ایجاد کهیر و تورم صورت شود. استفاده از این دارو توسط افراد مبتلا به آسم، می تواند برای آن ها خطرناک باشد. در بعضی موارد، مصرف کتوپروفن می تواند فرایند التیام بخشی طبیعی بدن را به تاخیر بیندازد.

5) ناپروکسن

مکانیسم اثر

ناپروکسن سدیم از اثر مواد شیمیایی که باعث تشدید درد می شوند، جلوگیری می کند.

نقاط قوت

این دارو باعث کاهش تب، تسکین درد و فروکش کردن التهاب می شود.

عوارض جانبی و خطرات

در صورت ابتلا به فشار خون بالا، استفاده از این دارو تنها با مشورت و تاییدیه پزشک مجاز می باشد. ناپروکسن سدیم همچنین می تواند باعث اخلال در اثر داروهای کنترل کننده فشار خون مانند مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین  و مسدود کننده های گیرنده های بتا شود.

مصرف ناپروکسن می تواند باعث ایجاد اختلالات گوارشی، سوزش و زخم معده شود. این دارو همچنین می تواند خطر بروز حملات و سکته های قلبی را نیز افزایش دهد. سازمان غذا و دارو، شرکت های دارویی را ملزم کرده است که خطرات احتمالی مصرف ناپروکسن را برروی بسته های دارویی ذکر کنند. استفاده از این دارو در سه ماه آخر آبستنی مجاز نمی باشد.

پژوهشی که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که میان مصرف ناپروکسن سدیم و خطر بروز حملات و سکته های قلب، ارتباط وجود دارد. برای اطمینان از این موضوع نیاز به پژوهش بیشتر می باشد. اما بهتر است پیش از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

بعضی افراد ممکن است نسبت به ناپروکسن سدیم یا سایر داروهای NSAID، حساسیت داشته باشند. مصرف این دارو می تواند باعث ایجاد کهیر و تورم صورت شود. استفاده از این دارو توسط افراد مبتلا به آسم، می تواند برای آن ها خطرناک باشد. در بعضی موارد، مصرف ناپروکسن می تواند فرایند التیام بخشی طبیعی بدن را به تاخیر بیندازد.

مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان داخلی

دریافت نوبت

تجویز داروهای مسکن به افراد با فشار خون بالا

بسیاری از داروهای مسکن، همچنین دوزهای بالای داروهای NSAID، معمولاً با استفاده از نسخه پزشک قابل تهیه می باشند. از آنجا که این داروها در واقع نوع تقویت شده داروهای NSAID بدون نیاز به ارائه نسخه پزشکی می باشند. عوارض جانبی و خطرات ناشی از آن ها نیز مشابه یا حتی بیشتر خواهد.

مهارکننده آنزیم سیکلو اکسیژناز 2 نوع جدیدی از داروهای NSAID می باشند. این داروها به تازگی به دلیل خطرات احتمالی که می توانند داشته باشند، مورد نقد قرار گرفته اند.

با وجود اینکه انتظار می رود این داروها عوارض گوارشی کمتری نسبت به داروهای NSAID عادی داشته باشند، ممکن است عوارض جانبی آن ها مشابه همان داروها باشد. این داروها همچنین می توانند خطر بروز حملات قلبی و سکته ها را نیز افزایش دهند.

داروهای مخدر، یکی دیگر از دسته های داروهای مسکن می باشند که برای تهیه آن ها نیاز به نسخه پزشک است. این داروها تنها برای افرادی که از درد های شدید و مزمن رنج می برند تجویز می شوند. مصرف داروهای مخدر، برای افراد مبتلا به فشار خون بالا خطری ندارد. با این وجود این داروها عوارض جانبی دیگری مانند یبوست، ضعف و خستگی و خطر سوء مصرف و اعتیاد می باشند.

شما عزیزان برای کسب اطلاعاتی در خصوص ارتباط بین داروهای مسکن و فشار خون بالا بهتر است به فوق متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. امکان رزرو اینترنتی نوبت پزشک از طریق سایت درمانکده به سادگی امکان پذیر است. دسترسی به شماره تماس و آدرس مطب نیز از طریق درمانکده میسر شده است.

منبع : Web MD

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.5 / 5. تعداد رای ها 31

عوارض ژلوفن

قرص ژلوفن یکی از داروهایی است که بسیار کاربرد دارد و می توان گفت که اکثر افراد تقریبا برای تمامی دردها از آن استفاده می شود.

اما قرص ژلوفن هم در اثراستفاده زیاد عوارض هم دارد.

اگر استفاده از قرص ژلوفن ادامه دار شود عوارض آن خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت

که یکی از اعضایی که در معرض خطرات ژلوفن است کبد می باشد.

مصرف بی رویه ژلوفن می تواند به کبد آسیب شدیدی وارد کند.

این دارو مانند هم خانواده هایش در کبد متابولیزه می شود تا قابلیت جذب برای بدن را داشته باشد.

بنابراین مصرف بیش از اندازه آن فشار زیادی را به کبد وارد کرده و آن را دچار آسیب می گرداند.

آسیب زدن یکی از مهمترین عوارض ژلوفن به حساب می  آید. اگر می خواهید بدانید عوارض ژلوفن چیست این مقاله را بخوانید.

آیا ژلوفن خواب آور است؟
از علائم دیگر پس از مصرف ژلوفن می توان به بی حسی یا ضعف در دست ها و پاها، احساس خستگی و خواب آلودگی اشاره کرد.

بنابراین مصرف ژلوفن در برخی از موارد می تواند منجر به بی حالی وخواب  آلودگی فرد گردد.

موارد مصرف ژلوفن
به طور کلی موارد مصرف ژلوفن شامل کاهش دردها و التهاب های ناشی از التهاب روماتیسمی

مفاصل و پوکی استخوان، تب، دردهای خفیف تا متوسط و درمان اولیه دردهای قاعدگی است.

البته برای کاهش دردهای اولیه دوران قاعدگی می توان از مفنامیک اسید و 2 روز قبل از پریود شدن به جای مصرف ژلوفن استفاده کرد.

استفاده خودسرانه و بی اندازه از این نوع قرص  ها در کشور ما به شدت افزایش یافته که

با توجه به عوارض نسبی این دارو می بایست از مصرف بدون تجویز پزشک خودداری نمود.

عوارض خفیف ژلوفن
اسهال، حالت تهوع و استفراغ، سوء هاضمه شامل نفخ و درد شکمی،

هرگونه درد در ناحیه معده یا روده ها جزو عوارض شایع این مسکن ها و ضد التهاب ها به شمار می رود.

البته عوارض ژلوفن به تدریج در طی درمان، با تطبیق بدن با دارو از بین می روند.

عوارض شدید ژلوفن
عوارض شدیدتر و البته نادر این قرص ها شامل سردرد شدید، اختلالات پوستی، اختلالات بینایی،

تنگی نفس، افسردگی یا تغییرات رفتاری، اختلالات شنوایی،اختلالات ادراری و افزایش وزن است.

همچنین اگر مدفوع قیری رنگ یا خون آلود، احساس درد و فشار در قفسه سینه، تشنج با لرزش یا بدون لرز،

لکه های قرمز کوچک روی پوست، جراحت، زخم یا لکه های سفید روی لب ها یا داخل دهان، خون دماغ بدون علت خاص،

خونریزی یا کبودی غیرمعمول، استفراغ و بالا آوردن خون در خود مشاهده کردید سریعا دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید.
عوارض ژلوفن در طولانی مدت
مصرف ژلوفن حساسیت به نور آفتاب را بالا می برد. از این رو، قرار گرفتن طولانی مدت در برابر خورشید می تواند

احتمال آفتاب سوختگی را افزایش دهد که استفاده از ضدآفتاب ها و لباس های پوشیده می تواند خطر را کاهش دهد.
استعمال دخانیات در ترکیب با ژلوفن خطر خونریزی معده را بالا می برد.

به همین دلیل پزشکان به این افراد توصیه می کنند کشیدن سیگار را کنار بگذارند.