عمومیکسب و کار ایرانی

از بین بردن لکه رژ لب روی فرش

برخی از مواقع در خانواده هایی که کودک خردسال دارند ، این کودکان دور از چشم مادر وسایل آرایشی را به خصوص را برداشته و بر روی دیوار یا قالی می کشند . در این بخش از نکات نکاتی را برای پاک کردن رژلب از روی انواع دیوارو فرش و موکت را آورده ایم تا شما بتوانید با استفاده از این نکات ، سریع و راحت این لکه ها را از روی دیوارو فرشتان پاک کنید.

نکاتی برای از بین بردن لکه رژ لب از روی دیوار

رژ لب ها انواع مختلفی دارند که همه آنها از موادی مانند موم، چربی و رنگ تشکیل شده اند .برای پاک کردن دو قسمت موم و چربی رژ لب به یک رقیق کننده و حلال نیازمند هستیم اما نوع رقیق کننده و حلالی که استفاده می کنیم برای انواع مختلف دیوار باید متفاوت باشد.

پاک کردن لکه رژ لب از روی دیوارهای مختلف

لکه رژلب را چگونه از دیوار گچی پاک کنیم؟

اگر دیوار شما گچی و رنگ نشده است و بر روی آن لکه رژلب وجود دارد ، برای پاک کردن این لکه :

 1. با یک قاشق پلاستیکی نازک یا کاردی تیز اضافه های جرم رژلب را از روی دیوار بردارید اما مواظب باشید لکه رژلب پخش نشود.
 2. با یک پارجه نمدار که روی آن کمی ریخته اید ، لکه باقیمانده را تمیز کنید تا پاک شود.
 3. با یک دستمال کمی مرطوب مواد روی دیوار را تمیز کنید.
 4. سپس یک پارچه خشک را روی دیوار بفشارید تا سریعتر دیوار خشک شود.

اگر این روش پاسخگو نبود روش های دیگر را امتحان کنید :

 • بجای جوش شیرین و پارچه می توانید از مایع ظرفشویی و اسکاچ استفاده کنید.
 • می توانید از محلول رقیق شده وایتکس نیز استفاده نمایید.
 • می توانید آن بخش از دیوار را با کاغذ سمباده به آرامی بسایید تا رنگی از رژ باقی نماند.
 • در صورتی که دیوار گچی باشد می توانید مقداری خمیر دندان بر روی لکه قرار داده و سپس با مسواک بر روی آن بکشید.

چگونه لکه رژلب را از دیوار پلاستیکی تمیز کنیم ؟

برای تمیز کردن لکه رژ لب از روی دیوار پلاستیکی راهکارهای زیر را به کار ببرید:

 • با یک کاردک جرم اضافی رژ لب را بردارید.
 • محلولی از الکل سفید و آب درست کنید و روی یک دستمال بریزید و لکه را تمیز کنید.
 • سپس با یک دستمال نمدار همان قسمت را تمیز نمایید و بگذارید تا خشک شود.
 • توجه کنید که از مواد روغنی یا تمیزکننده های قوی روی این نوع دیوارها استفاده نکنید.
 • می توانید برای پاک کردن لکه از محلول مایع ظرفشویی و آب و رقیق شده استفاده نمایید.

چگونه لکه رژلب را از دیوار روغنی پاک کنیم؟

اگر دیوار رنگ روغنی دارد ، برای پاک کردن لکه رژلب از روی این دیوار می توانید روشهای زیر را به کار ببرید :

 • ابتدا جرم باقی مانده رژلب را از روی دیواربردارید.
 • برای تمیزکردن لکه می توانید از مواد شوینده قوی مانند پاک کننده های چندمنظوره استفاده کنید.
 • می توانید برای پاک کردن این لکه می توانید کمی از محلول های با حلال چربی را روی لکه بپاشید و بعد از مدت کوتاهی و نرم شدن رژ لب آن را با پنبه یا اسفنج پاک کنید.
 • برای تمیزکردن لکه می توانید ازروغن بچه نیز استفاده نمایید.
 • برای تمیزکردن لکه می توانید ازچند قطره محلول آمونیاک استفاده کنید.
 • شما می توانید لکه های رژلب را از روی دیوار روغنیتان با ترکیب مایع ظرفشویی و جوش شیرین از بین ببرید.

از بین بردن لکه لوازم آرایش از روی موکت | پاک کردن رژ لب از روی پارچه

چگونه رژلب را از روی انواع کاغذ دیواری پاک کنیم؟

برای پاک کردن لکه رژلب از روی کاغذ دیواری می توان از محلول مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید اما قبل از استفاده این روش را روی قسمتی از کاغذ دیواری که خیلی در مرکز توجه نیست ، امتحان کنید زیرا ممکن است رطوبت به پشت کاغذها نفوذ کند و چسب نگهدارنده کاغذها خیس شده و از دیوار جدا شوند.

نکته :

 • به سرعت برای پاک کردن لکه اقدام کنید .
 • برای جلوگیری از پخش شدن بیشتر لکه به جای آب گرم از آب سرد استفاده کنید.
 • برای پاک کردن رژلب اکلیلی نیز می توان از روش های بالا استفاده نمود اما درصورت باقی ماندن اکلیل روی دیوار در آخر پس از از بین رفتن اصل لکه یک دستمال خشک یا روی سطح بکشید تا اکلیل ها برطرف شوند.

مراحل تمیز کردن لکه رژ لب از روی فرش و موکت

قبل از تمیز کردن لکه رژ لب از روی فرش یا موکت ، این کار را سریع انجام دهید زیرا هر چه سرعتتان بیشتر شود ، لکه زودتر و راحت تر تمیز خواهد شد.

مرحله اول :

اگر روی فرش یا موکت شما رژ لبی شده ابتدا باید حجم رژلب باقی مانده را از روی سطح بزدائید برای اینکار بهتر است از یک قاشق یا کاردی که خیلی تیز نباشد ، استفاده نمایید . دقت کنید در حین انجام این کار طوری عمل کنید که لکه رژ پخش نشود و به عمق بافت و پرزهای موکت یا فرشتان فرو نرود . استفاده از وسایل تیز سبب می شود به فرش یا موکت آسیب برسد .

مرحله دوم :

سپس برای اینکه لکه پخش نشود از چسب نواری استفاده کنید و چسب را جدا کرده و به آرامی روی سطح بچسبانید؛ سپس آن را جدا کرده و مجددا همین کار را با نوارچسب بعدی انجام دهید؛ این کار را آنقدر ادامه دهید تا بجز لکه رنگی روی فرشتان چیزی از ماده رژ باقی نماند.

همچنین می توانید بر روی فرش دستمال را بگذارید و بردارید . این کار را می توانید بصورت حرکات عمودی انجام دهید زیرا حرکات افقی باعث کثیف شدن بیشتر فرشتان می شود .

با چه موادی لکه رژ لب را تمیز کنیم ؟

قبل از انجام روش هایی که در زیر آورده ایم ، مواد شوینده را ابتدا روی نقطه ای از فرش مثل اطراف و کناره ها که کمتر در معرض دید قرار دارد ، امتحان کنید .

تمیز کردن لکه رژ با خمیر دندان

برای تمیز کردن لکه رژ لب از روی فرش یا موکت ، خمیر دندان را بر روی این قسمت بمالید . سپس با شامپو فرش یا مایع ظرفشویی ان را بطور کامل از بین ببرید.

تمیز کردن لکه رژ به وسیله اسپری مو

برای از بین بردن لکه رژ، اسپری مو را روی محل لک شده اسپری کرده و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه باقی بماند تا الکل موجود در اسپری، رژ لب را کاملا در خود حل کند. پس از این مدت اگر محل لکه خشک شده بود روی آن را کمی ریخته و سپس سایر مراحل را انجام دهید. سپس حوله ی نرم را به آب معمولی آغشته کنید و با آن سطح لکه را کاملا شستشو دهید.

استفاده از الکل برای تمیز کردن لکه رژ لب

روی لکه رژ لب ، پارچه اغشته به الکل را بکشید تا لکه از بین برود سپس با اسفنج آغشته به محلول اب و مایع ظرفشویی یا شامپو فرش سطح مورد نظر را تمیز کنید تا اثری از لکه باقی نماند.

تمیز کردن لکه رژ لب با شامپو فرش

برای تمیز کردن لکه رنگی باقی مانده از رژ لب روی موکت یا فرش می توانید از شامپوفرش استفاده نمایید . شامپو فرش را روی قسمت مورد نظر بکشید سپس اجازه دهید کمی بماند پس از اینکه کف روی لکه رنگ رژ را به خود گرفت، مواد و کف ایجاد شده روی فرش یا موکتمان را با یک دستمال یا اسفنج نم دار تمیز می کنیم. اگر رنگ رژلب روی فرش باقی ماند مجددا مرحله قبل را تکرار کنید .

استفاده از بخارشوی برای از بین بردن لکه رژ لب

یکی از بهترین راهها برای از بین بردن لکه رژ از روی فرش یا موکت ، استفاده از بخارشوی است.

دیگر حلال ها برای تمیز کردن لکه رژ لب از روی فرش یا موکت :

الکل سفید، ترکیب شامپو فرش با سرکه سفید ، مایع ظرفشویی، محلول های آرایش پاک کن مختلف

پاک کردن لکه قدیمی رژلبپاک کردن لکه لوازم آرایش از روی فرش چگونه انجام می شود؟ از بین بردن لکه لوازم آرایش از روی موکت و فرش امکان پذیر است؟ از آنجایی که فرش در زیر پا قرار دارد، هر نوع آلودگی را به خود جذب می کند. یکی از پرتکرارترین لکه ها روی فرش، به خصوص فرش اتاق خواب، لکه لوازم آرایش است.

افتادن لوازم آرایشی و ایجاد لکه روی فرش و موکت، ممکن است برای هرکسی پیش بیاید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با بهترین روش های تمیز کرده لکه لوازم آرایش روی فرش و موکت آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

اگر شما هم با جای لکه لوازم آرایش روی فرش و موکت، سروکله می زنید، اما به هر دلیلی نمی خواهید یا نمی توانید در خانه فرش هایتان را تمیز کنید، باید از یک تهران معتبر استفاده کنید تا دیگر نگرانی بابت سلامت فرش هایتان و تمیزی آن ها نداشته باشید.

آنچه در این مقاله می خوانیم:

از آنجایی که هر کدام از لازم آرایشی از مواد مختلفی تشکیل شده اند، روش پاک کردن هر یک از آن ها و موادی که باید برای این کار از آن ها استفاده کنید، نیز متفاوت هستند. در ادامه ما روش تمیز کردن لکه برخی از پر استفاده ترین لوازم آرایشی را مورد بررسی قرار می دهیم.

مراحل پاک کردن رژ لب از روی فرش و موکت

پاک کردن رژلب از روی فرش باید در سریع ترین زمان ممکن و پس از ایجاد آن انجام شود. برای این کار در ابتدا باید حجم باقی مانده از رژلب را به وسیله یک قاشق یا کارد بردارید. توجه داشته باشید که این کار باید به گونه ای انجام شود که بقایای رژلب روی فرش پخش نشده و وارد بافت های عمیق تر فرش نشود.

برای پاک کردن رژ از روی فرش و به منظور جلوگیری از پخش شدن بیشتر آن روی سطح فرش، می توانید از چسب نواری استفاده کنید. در ادامه و برای شستشوی آن نیز می توانید از خمیر دندان، اسپری مو، الکل و شامپو فرش استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه: در زمان شستشوی فرش ها مواد متعددی وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید. از میان گزینه های بی شمار، کدام یک می تواند لکه موردنظر شما را بهتری پاک کند؟ اگر می خواهید با تمامی این مواد و کارایی آن ها آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم از محتوای مقاله استفاده کنید.

پاک کردن رنگ مو از روی فرش

رنگ مو روی فرشتان ریخته است؟ نگران ماندگار شدن این لکه هستید؟ از آنجایی که پاک کردناین لکه کار دشواری است، پاک کردن سریع آن بهترین کاری است که می توانید انجام دهید. شما برای پاک کردن رنگ مو از روی فرش می توانید از مواد مختلفی استفاد کنید؛ از جمله:

 • آب
 • سرکه سفید
 • الکل و آمونیاک
 • مایع ظرفشویی
 • چند دستمال تمیز و سفید
 • و…