چه نوع قرص خوابی خوب است

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از نئوروساینس، اختلالات خواب می تواند نشانه اولیه بیماری آلزایمر باشد. بسیاری از افرادی که در نهایت مبتلا به آلزایمر تشخیص داده شده اند، سال ها قبل از بروز مشکلات شناختی مانند از دست دادن حافظه و سردرگمی، دچار مشکل در خواب می شوند. این یک چرخه معیوب است: بیماری آلزایمر شامل تغییراتی در مغز می شود که خواب را مختل می کند و خواب ضعیف تغییرات مضر در مغز را تسریع می کند.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس راه ممکنی را برای کمک به شکستن این چرخه شناسایی کرده اند. مطالعه ای کوچک نشان داده است افرادی که قبل از خواب یک قرص خواب خوردند، کاهش سطح پروتئین های کلیدی آلزایمر را تجربه کرده اند که نشانه خوبی است، زیرا سطوح بالاتر این پروتئین ها با تشدید بیماری همراه است.

این مطالعه که شامل داروی کمک خواب موسوم به suvorexant است ( قبلاً توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای بی خوابی تأیید شده)به پتانسیل داروهای خواب برای کاهش یا توقف پیشرفت بیماری آلزایمر اشاره می کند، اگرچه برای تایید قابلیت چنین رویکردی مطالعات بسیار بیشتری مورد نیاز است.

این یافته در 31 فروردین در مجله Annals of Neurology منتشر شده است.

دانشمندان گفتند که  ما هنوز نمی دانیم که آیا استفاده طولانی مدت این دارو در جلوگیری از زوال شناختی موثر است یا خیر و اگر موثر است، با چه دوزی و برای چه کسی باید استفاده شود. با این حال، نتایج بسیار دلگرم کننده است. این دارو در حال حاضر در دسترس است و ایمنی آن ثابت شده و اکنون شواهدی داریم که نشان می دهد بر سطوح پروتئین هایی که برای هدایت بیماری آلزایمر حیاتی هستند، تأثیر می گذارد.

پایان پیام/

اگر دیابت دارید و در طول روز به شدت احساس می کنید که احتیاج به یک چرت کوچک دارید، احساس خود را به حساب یک خستگی ساده نگذارید و آن را نادیده نگیرید. اختلالات خواب در بیماران دیابتی بسیار رایج است و نباید نادیده گرفته شود. بر اساس تحقیقاتی در سال 2017 مشخص شد رابطه بسیار نزدیکی بین اختلال خواب و بیماری دیابت وجود دارد. افراد دارای انواع دیابت ممکن است خیلی کم یا خیلی زیاد بخوابند. پس اگر در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید، به احتمال زیاد خواب آلودگی دیابت را تجربه می کنید و شب گذشته خواب با کیفیتی نداشته اید. اختلال خواب چه از نوع کم خوابی، بی خوابی و عدم توانایی در خوابیدن و چه پرخوابی و نیاز به خواب بیش از اندازه به دلیل کنترل ضعیف بر روی میزان قند خون در بدن است. خواب و دیابت به این شکل باهم در ارتباط هستند.

دیابت چگونه بر خواب تاثیر می گذارد؟

بدن یک فرد مبتلا به دیابت با میزان قند خون ثابت، در تلاش است تا این قند اضافه را از طریق ادرار از بین ببرد و این به معنی احساس ادرار بیشتر، ناگهانی تر و البته غیر قابل کنترل تر در این افراد. پس اگر نیمه شب از خواب می پرید تا به دستشویی بروید شما دچار اختلال خواب شده اید. اگر شب ها خوب نخوابید یا میزان خواب شما کافی نباشد، نتیجه آن روز بعد به سراغ شما می آید و احساس خستگی و ضعف در کل بدن یا بخش هایی از بدن خواهید داشت. این احساس خستگی و بی حالی می تواند پرخوری را تحریک کند و زیاد خوردن منجر به افزایش میزان قند خون در بدن شود و این چرخه دوباره تکرار شود؛ مانند گیر افتادن در یک سیکل معیوب می ماند.

دیابت به علاوه به عنوان علت کم خوابی و اختلال خواب شناخته شده، علت تنفس بد در خواب هم به شمار می آید. بد تنفس کردن در خواب شرایطی است که تنفس فرد ناگهان برای چند ثانیه قطع می شود، خروپف می کند و خواب راحت ندارد. بر اساس تحقیقات این نوع بد نفس کشیدن در خواب باعث مقاومت انسولین و عدم ثباث گلوکز در بدن می شود و این موضوع منجر به بدتر شدن بیماری دیابت خواهد شد. به عبارت دیگر اگر شما دیابت دارید نخوابیدن به اندازه کافی و خواب بی کیفیت باعث به خطر افتادن سلامت شما می شود.

اهمیت تنظیم خواب در بیماران دیابتی

مرکز مراقبت و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند، افراد بین 18 تا 60 سال ،هر شب حدود 7 ساعت یا بیشتر بخوابند اما برای افراد دارای دیابت این عدد ثابت نیست. در عوض افراد دیابتی بهتر است روی میزانی از خواب تمرکز کنند که پس از آن احساس می کنند خستگی آن ها کاملا از بین رفته است و سرحال و پر انرژی از خواب بیدار می شوند تا بتوانند این انرژی را در طول روز حفظ کنند.

بیشتر بخوانید: چه میزان خواب برای بدن کافی است و عوارض بی خوابی چیست؟

چند نکته برای افزایش کیفیت خواب

به جای اندازه گرفتن و شمردن اینکه چند ساعت خوابیدید و نگران شدن برای این موضوع، سعی کنید بر کیفیت خواب تمرکز کنید. عادت های مفید برای خواب خودتان پیدا کنید. می توانید راه های زیر را برای داشتن خواب بهتر امتحان کنید تا عادت های صحیح خود را بیابید.

  • سعی کنید هر روز را راس یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید. این کار کمک می کند بدن شما روی یک ریتم سالم و منظم برای خوابیدن و بیدار شدن قرار گیرد.
  • در طول روز ورزش کنید، ورزش باعث می شود بدن شما نسبت به انسولین حساس تر شود. ورزش هم در بیماران دیابت نوع یک که انسولین تزریق می کنند و هم در بیماران دیابت نوع دو که انسولین در بدنشان تولید می شود مفید است. اما از ورزش شدید در شب و نزدیک به ساعت خواب خود پرهیز کنید. ورزش سنگین قبل از خواب باعث می شود میزان هوشیاری شما بالا برود و نتوانید خواب عمیق داشته باشید و در به خواب رفتن دچار مشکل می شوید.
  • اگر در طول روز احساس می کنید باید بخوابید، سعی کنید بیشتر از نیم ساعت نخوابید یا یک چرت میان روز کوتاه داشته باشید. اگر احساس می کنید خوابیدن در طول روز، روی خواب شب شما تاثیر منفی می گذارد سعی کنید خودتان را سرگرم کنید و نخوابید.
  • برای شام غذاهای سبک بخورید و از غذاهای سنگین، چرب و تند، همچنین نوشیدن نوشیدنی  پرهیز کنید، چرا که باعث سو هاضمه و سوزش معده می شود و شما را بی خواب می کند.
  • قبل از خواب از کشیدن سیگار خودداری کنید. نیکوتین می تواند نظم خواب بدن را بر هم بزند.
  • از نوشیدن قهوه و نوشیدنی های دارای کافئین خودداری کنید چون علاوه بر بی خوابی و دیر خوابیدن، خواب سبک و بی کیفیتی خواهید داشت.
  • استفاده از موبایل، تبلت و لپ تاپ و تماشای تلویزیون قبل از خواب یا در تخت خواب را کنار بگذارید؛ به این دلیل که نور صفحه نمایش آن ها ریتم سرکادین (circadian rhythm) که نظم طبیعی خواب شماست را دچار اختلال می کند و باعث بیدار ماندن شما می شود.
  • محیط را برای خواب محیا کنید؛ نور چراغ ها را کم کنید و فضا را ساکت و آرام کنید. اگر کتاب خواندن باعث می شود خواب تان بگیرد، قبل از خواب کمی کتاب بخوانید.
  • برای خواب خود برنامه ریزی کنید. می توانید از برنامه های موبایل استفاده کنید تا به شما بگویید چه زمانی بخوابید و چه زمانی بیدار شوید. با کمک این برنامه های موبایل می توانید به یک نظم طبیعی برای خواب خود دست پیدا کنید و همیشه سرحال از خواب بیدار شوید.
  • یک ذهن ناآرام و مضطرب خواب را از سر دور می کند. قبل از خواب یوگا یا مدیتیشن کنید، یا حتی شروع کنید به کشیدن چند نفس عمیق برای دور کردن استرس ها و تنش های روز و با این کار کیفیت خواب خود را بالا ببرید.

با کمی تمرین کردن متوجه عواملی که خواب شما را برهم می زند می شوید و می توانید کنترل خواب خود را دوباره به دست بگیرید و با کم خوابی، پرخوابی و کسلی و خواب آلودگی در طول روز خداحافظی کنید. خواب با کیفیت هم از نظر روحی و هم از نظر روانی برای شما سلامتی به همراه خواهد داشت.

اینفوگرافیک: 10 حقیقت درباره دیابت