رایانه

چگونه می توان بازی کامپیوتری ساخت

آموزش بازی سازی: چگونه طراح بازی شویم؟

برای بازی‌ساز شدن باید چه کارهایی انجام دهیم؟‌ در این مقاله سعی کردیم که پرسش­‌های شما را در مسیر یادگیری طراحی بازی پاسخ دهیم.

اولین توانایی که شما به عنوان یک طراح بازی نیاز دارید، توانایی صحبت کردن، خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی است. زبان اصلی جامعه توسعه‌دهندگان بازی، انگلیسی است. تمام کتب مهم در زمینه­­‌ی طراحی و توسعه بازی به زبان انگلیسی نوشته شده و تقریبا همه‌­ی سازندگان بازی و افرادی که در مورد بازی‌­ها در وب سایت‌­ها، توییتر، فیسبوک و دیگر شبکه‌­های اجتماعی در حال نوشتن افکارشان به زبان انگلیسی هستند.

بنابراین درس اول این است که زبان انگلیسی خود را تقویت کنید تا برای تبدیل شدن به یک طراح بازی آماده شوید.

یک طراح بازی کیست؟

اگر شما می خواهید یک طراح بازی باشید باید بدانید یک طراح بازی دقیقا چه می­‌کند. یک طراح بازی متخصصی حرفه­‌ای در درک و ارائه بازی­ها است. کار یک طراح بازی تنها به ارائه یک ایده‌ی خوب برای بازی ختم نمی­‌شود. ایده تقریبا فقط ۱ تا ۵ درصد از کار یک طراح را تشکیل می­‌دهد. طراح یک بازی در واقع تلاش می­‌کند یک بازی را راه‌­اندازی کند؛ از اولین پیش فرض (‌نمونه اولیه) گرفته تا نسخه نهایی کار.

بر اساس تعریف جِس شِل، طراحی بازی به معنی عملِ تصمیم­‌گیری درباره‌­ی این است که یک بازی باید چگونه باشد و تصمیم­‌گیرنده طراح بازی است.

همه چیز از یک فکر (تصور کلی) شروع می­‌شود.

همانطور که گفتیم، طراح بازی فقط یک ایده دهنده‌­ی صرف نیست. در حقیقت ایده‌­ها واقعا کم ارزشند و هر کسی در یک تیم توسعه‌­دهنده بازی می‌تواند آن ایده را داده باشد. اولین وظیفه‌­ی یک طراح بازی، تبدیل ایده خام اولیه به یک سند قابل فهم است. این متن توصیفی کلی از ایده‌ی بازی است و شروعی جهت توجیه تکنولوژی، هزینه و زمانی که برای توسعه بازی لازم است. این سند مفهومی فقط اولین گامِ برداشته شده در این سفر بسیار طولانی محسوب می‌­شود.

GDD) Game Design Document)

این سند مفهومی گسترش پیدا کرده و جزئیات بیشتری را در برمی­‌گیرد و به عنوان یک سند طراحی بازی (GDD) شناخته می‌­شود. این سندی از تمام جنبه­‌های کوچک و بزرگ و جزئیات بازی است و مرجعی برای اعضای تیم بازی­‌سازی است و برای پاسخ­‌های احتمالی پرسش­‌هایتان باید به این سند رجوع کنید. طراح بازی طی فرآیند توسعه GDD مسئولیت حفظ اسناد و مدارک به روز شده را دارد.

نمونه‌­های اولیه و تکرارها (Prototypes and Iterations)

در توسعه بازی ابتدا باید یک نمونه اولیه ساخته شود. در این روش طراح بازی تلاش می­‌کند خروجی و مکانیک­‌های پایه­‌ای بازی و مسیر کلی بازی را نشان دهد. نمونه‌­های اولیه اغلب غیر دیجیتال هستند و طراح بازی می­‌تواند به روش­‌های سریع و موثر این نمونه اولیه را بسازد. ایده بازی واقعی نخواهد شد مگر اینکه اولین نمونه‌­سازی ساخته شود. اولین نمونه‌­سازی‌­ها معمولا بیشتر و بیشتر تکرار و بازگو می­‌شوند تا مکانیک­‌های بازی به طور موثر ساخته شود. در اینجا طراح بازی باید به طور مستقیم تمام چرخه­‌های تکرار و راه­‌حل­‌های جدید را پیاده‌­سازی کند.

برنامه­‌نویسی (Scripting)

برنامه­‌نویسی بخشی از کار طراح بازی است. طراح بازی معمولا با استفاده از یک زبان برنامه‌­نویسی (یا یک ویرایشگر گرافیکی؛ یا هر دو) باید رفتارهای شخصیت، سطوح بازی و به طور کلی گیم­‌پلی بازی را راه‌­اندازی کند.

تنظیم (بالانس بازی)

مقادیر موجود در بازی باید به درستی تنظیم شود تا بازی بالانس باشد. اینکه شخصیت بازی چطور و چقدر بپَرد؟ چه تعداد گلوله در یک تفنگ جا شود؟ میزان آسیب حاصل از یک شمشیر خاص چقدر است؟ تمام این مقادیر اغلب در یک سند اِکسل جمع­‌آوری می‌­شود، به طوری که طراح بازی آزادانه می­‌تواند آنها را تغییر دهد و شبیه‌­سازی را اجرا کند. اما در نهایت این مقادیر در بازی قرار داده شده و در زمان اجرا تنظیم می‌­شود.

ارزیابی نهایی

پس، کار یک طراح بازی شامل (البته لزوما محدود به این‌ها نیست)، پیاده­‌سازی ایده روی کاغذ و ساخت نمونه اولیه، مستند سازی، انتخاب حالت کلی بازی، مشخص کردن قوانین و چالش­‌های بازی، تصمیم­‌گیری در مورد سطوح بازی و رفتار شخصیت، تنظیم مقادیر هر چند کوچک به طور مکرر، ایجاد و نگهداری یک فایل اکسل از تمام مقادیر و روابط آنها موارد دیگری است. در نهایت شما باید بدانید که به عنوان یک طراح بازی همیشه باید به روز باشید. آخرین بازی­‌های روز دنیا را بشناسید، در مورد طراحی بازی‌­ها بحث کنید، بسیار مطالعه کنید، فیلم ببینید، بازی کنید و دائما در حال گسترش فرهنگ شخصیتان باشید. حالا بهتر متوجه می­‌شوید که کار یک طراح بازی بسیار زیاد است و ایده بازی فقط بخش کوچکی از این کار است.

به عنوان یک طراح بازی چه چیزهایی را باید بدانم؟

طراحی بازی به معنی یک طیف گسترده­ از دانش­‌هاست. البته تمامی موارد در نهایت مفیدند اما برخی از آنها بسیار مهمتر و ارجح هستند. به یاد داشته باشید، این مسیر آسان نیست، اما جذاب و چالش‌­برانگیز است.

چه چیز­هایی را باید مطالعه کنم؟

این یکی از سوالات متداول در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک طراح بازی­ است. به هر حال پاسخ این سوال ساده نیست. اولین سوالی که معمولا در این رابطه پرسیده می‌­شود این است که آیا یک داوطلب طراحی بازی نیاز به مدرک دانشگاهی دارد؟ در پاسخ باید گفت، بله. یک طراح بازی خوب باید دانشی گسترده داشته باشد، علاوه بر آن، باید در مورد یک یا چند موضوع هم دانشی عمیق داشته باشد. این مطلب به این معناست که حتی اگر به دانشگاه نرفته‌­اید، به منظور انجام این کار (طراحی بازی) شما نیازمند دانشی قابل قیاس با مطالب ارائه شده در یک دانشگاه هستید.

در حال حاضر مهم‌ترین موضوع برای یک طراح بازی چیست؟

من گمان می­‌کنم که تقریبا همه چیز مهم است. اما اگر از بین همه، چند مورد را بخواهم انتخاب کنم باید به ادبیات، هنر، تاریخ، ریاضیات و مطالعات رسانه‌­ای اشاره کنم که می­‌توانند موضوعات مفیدی باشند. در نهایت برای تبدیل شدن به یک طراح بازی دو چیز لازم است: ۱. یادگیری تئوری طراحی بازی ۲. بهبود دانش عمومی خودتان.

game development

آیا من نیاز به یادگیری کد­نویسی دارم؟

باید بگم که، بله. البته لازم نیست که شما یک کُدِر (coder) باشید. اما واقعا به طرز چشمگیری در روند کارتان و بهبود آن موثر است اگر شما حداقل اساس یک زبان برنامه­‌نویسی را یاد بگیرید. واضح است که این موضوع تنها در مورد بازی­‌های دیجیتال صدق می‌­کند. اگر شما یک دانش کلی از برنامه­‌نویسی داشته باشید قادر به انجام اکثر کارها بدون نیاز به دیگران خواهید بود: آماده‌­اید که نمونه اولیه و پایه‌­ای را کامل کنید و چیزی که در سرتان می­‌گذرد را به صورت کارآمد به دیگران نشان دهید. شما اگر تا حدی برنامه­‌نویسی بدانید قادرید کدهای نوشته شده توسط دیگران را درک کنید و پیشنهادات بهتر و منطقی‌تری بدهید و با لحن درست‌تر و سریع‌تری مطلبتان را به دیگران برسانید تا کامل متوجه منظورتان شوند.

آیا نیاز به یادگیری نقاشی دارم؟

بله. هنر چیزی­ست که برخی از طراحان بازی به راحتی از آن چشم­‌پوشی می­‌کنند. اکثرا معتقدند بازی از مکانیک­‌ها ساخته شده و آرت فقط یک چیز ظاهریست. طبیعتا کارهای سخت هنری باید به هنرمندان محول شود اما یک طراح بازی خوب حداقل باید قادر باشد ایده ذهنی خودش را طراحی کند. به یاد داشته باشید، شیگرو میاموتو یکی از بزرگترین طراحان تمام دوران، کار خود را به عنوان هنرمند (Artist) آغاز کرد. یک دانش هنری کلی تا حد زیادی در انتقال ایده اصلی‌­تان به دیگران و ایجاد ارتباط خوب و موثر با تیم به شما کمک خواهد کرد و در بهبود کیفیت نمونه اولیه شما موثر است. در نهایت دانش شما در بخش کد­نویسی به برقراری ارتباطتان با برنامه­‌نویسان به شما کمک می­‌کند و دانش هنریتان در زمان کار با هنرمندان.

از کجا شروع کنم؟

اگر می­‌خواهید که طراح بازی شوید، باید از طراحی بازی شروع کنید. شما می‌­توانید بازی­‌ها را با یک دسته کارت طراحی کنید. البته مداد را فراموش نکنید. شما می­‌توانید با آجر­های لِگو، با یک صفحه شطرنج قدیمی این کار را انجام دهید. درس اول شما این است: «بازی فقط به گرافیک و نرخ فریمش نیست، بازی به قوانینش است.» شما می­‌توانید شروع به ساخت بازی کنید با هر آن چیزی که دم دستتان است. اگر می­‌خواهید بازی طراحی کنید، باید مستقیما از ساخت بازی شروع کنید. ساخت بازی نوشتن مفاهیم آن نیست. ساخت بازی به معنی، برداشت ذهنی شما و شروع آن تا رسیدن به مرحله پایانی­ است. در واقع بازی را شروع کنید و به مرحله نهایی برسانید. اگر هنوز کدنویسی بلد نیستید ‌(باید یاد بگیرید) با هر چیزی که می‌توانید شروع به ساخت بازی کنید و آن را روی کاغذ بنویسید. یک طراح بازی همیشه باید بازی بسازد. به علاوه، ۱۰ بازی اولتان احتمالا شکست می­‌خورند‌ (اما این تقصیر شما نیست) و در این مسیر بازی‌­ها بهتر و بهتر می‌­شود و به زودی قابل بازی­‌کردن خواهند شد.

چطور می­‌توانم اولین بازی خود را بسازم؟

راه­‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. اگر نمی‌­توانید کد بزنید، با نوشتن روی کاغذ شروع کنید. ساخت یک بازی تخته‌­ای (Board Game) برای شروع آموزش­‌های زیادی را به شما می‌دهد. ایجاد یک بازی رومیزی راه بسیارخوبی برای شروع تبدیل شدن به یک طراح بازی­ست. همیشه زمان برای رسیدن به موارد دیجیتال وجود دارد. اما اگر هنوز هم اصرار دارید که از صفحه نمایش کامپیوتر استفاده کنید ابزارهایی مانند Game Maker یا Stencyl برای شروع مناسبند. هر دو آنها برای یادگیری اصول اولیه در مورد اینکه یک بازی چگونه کار می­‌کند بسیار مفید هستند. البته بسیار محدودند (به خصوص Stencyl) اما در حال حاضر شما باید یاد بگیرید که چطور بازی­‌های کوچک و سرگرم­‌کننده بسازید. موارد پیچیده‌­تر بماند برای بعد، زمانی که شما به اندازه کافی تجربه کسب کردید. اگر بیشتر به بازی­‌های 3D علاقه دارید، Unity 3D یک انتخاب عالی‌­ست. یادگیری آن ساده است و جامعه‌­ی بسیار بزرگ وجود دارد که می‌توانند در صورت نیاز، به شما کمک کنند. البته، تمام این موارد فقط یک سری پیشنهاد است و موتورهای بازی­‌سازی بسیار زیادی وجود دارد.

board games

چگونه می­‌توانم شناخته شوم؟

اول از همه، پروژه ای را شروع کنید، سخت کار کنید و حداقل یک نمونه اولیه خوب بسازید. از اینترنت استفاده کنید: بهترین راه برای رسیدن به شهرت اینترنت است. افراد جالب را در توییتر دنبال کنید و در بحث­‌ها شرکت کنید. مهم‌تر از این­ها، هویت شخصی برای خود بسازید: در وب سایت توییتر یک حساب باز کنید و روزانه از آن استفاده کنید. در سایت Pinterestعضو شوید. این­ها به شما کمک می‌­کند تا شناخته شوید. آنچه که توانایی انجامش را دارید به دیگران نشان دهید، با دیگران صحبت کنید و به زودی با افرادی آشنا خواهید شد که برایتان اهمیت قائلند و توسط آنها شناخته خواهید شد. به کنفرانس‌­ها و ایونت‌­ها بروید، با افراد همفکر خود معاشرت کنید و مشاوره بگیرید. انتخاب اول شما احتمالا کنفرانس­‌های توسعه بازی باید باشد. شناخته شدن مساله­­‌ی مهمی­‌ست اگر تصمیم دارید بازیتان را به طور مستقل منتشر کنید و البته اگر به دنبال یک کار خوب در یک شرکت خوبید مطمئنا حضور خوب در شبکه­‌های اجتماعی تا حد زیادی به شما کمک می­‌کند.

Game Jam

Game Jam برای شروع بسیار ارزشمند و مفید است. Game Jam رویدادی­‌ست که در آن توسعه­‌دهندگان بازی سعی می­‌کنند طی یک دوره کوتاه مدت ( ۴۸ ساعته) یک بازی را تکمیل کنند. این رویداد در سراسر جهان همزمان انجام می­‌گیرد و امسال در ایران ۱ تا ۳ بهمن برگزار می­‌شود که برای ثبت نام می‌­توانید از این لینک استفاده کنید: www.globalgamejam.org و برای گزینه‌­ی Choose a jam site باید آواگیمز یا انستیتو ملی بازی­‌های رایانه­ ای را انتخاب کنید. اگر واقعا تصمیم دارید یک طراح بازی شوید حتما سعی کنید در این رویداد شرکت کنید چون خیلی چیزها یاد می­‌گیرید.

شغلی پیدا کنید.

زمانی که خوب مطالعه کردید و دو یا سه بازی کوچک ساختید و چند نمونه کار خوب ارائه کردید حالا زمان آن رسیده که به دنبال یک شغل در بخش توسعه بازی باشید. اول از همه باید بدانید که یافتن شغلی با عنوان طراح بازی بسیار مشکل است. اکثر طراحان بازی به طور سنتی در ابتدا تِسترهای سابق، برنامه نویس یا آرتیست­‌هایی بودند که مشخصات کار خود را تغییر داده­‌اند. شاید بد نباشد در ابتدای کار به عنوان تِستر وارد محیط کار شوید. با تست بازی­‌ها شما می­‌توانید نحوه کار در شرکت را یاد بگیرید و به مسائل مفیدی برسید.

چه بازی­‌هایی را انجام دهم؟

به عنوان یک قاعده کلی شما باید خیلی بازی کنید. هر بازی که می­‌توانید را بازی کنید و به یاد داشته باشید که باید نگاهی منتقدانه به بازی­‌ها داشته باشید. بازی­‌ها را تشریح کنید و سعی کنید، درک کنید که چطور کار می­‌کنند، آنها را بشکنید و تجزیه و تحلیل کنید. یک روش خوب برای این کار مطالعه مطالب موجود در اینترنت در رابطه با ارزیابی، بحث و انتقاد  در مورد بازی‌­های منتشر شده است. در این بررسی­‌ها به شما گفته می­‌شود که بازی­ مورد نظر چطور ساخته شده­ یا اینکه توسعه­‌دهندگان با چه مشکلاتی روبرو شده‌­اند و این موارد بسیار به شما کمک می­‌کند.

تا می­‌توانید مطالعه کنید.

در نهایت باید بگویم که تا می‌­توانید بخوانید. در اینجا لینک تعدادی از مقالات مفید را قرار می­‌دهم:

  • Indie Game Design Do-s and Don’t-s: A Manifesto
  • Locomalito – Filosofia
  • MDA Model
  • Game Design Concepts

و بعد از این موارد می‌­توانید کتاب­‌هایی که در زیر لینک­ آنها آمده است را بخوانید:

  • Rules of Play
  • The Art of Game Design
  • Challenges for Game Designers
  • Game Feel


یکی از شغل‌های جذاب و پرطرفدار در عصر حاضر ساخت بازی کامپیوتری است. ساخت بازی کامپیوتری نیازمند دانش فنی و مهارت کافی در استفاده از نرم‌افزارهای مرتبط برای بازی‌سازی است. علاوه بر این ساخت بازی کامپیوتری کاری نیست که در مدت کوتاهی به سرانجام و نتیجه‌ی مطلوب برسد و نیازمند پشتکار و کوشش فراوان است. در ابتدای هر حرفه‌ای نیاز نیست که تمام نرم‌افزارها و برنامه‌های  مختلف را بشناسید و به آن‌ها مسلط باشید. اما حوزه‌ی ساخت بازی کامپیوتری متفاوت است و شما باید حتی در ابتدای راه نیز آشنایی حداقلی با نرم‌افزارهای ساخت بازی داشته باشید تا به موفقیت برسید. نرم‌افزارهای  مختلفی در حیطه ساخت بازی وجود دارند. در حال حاضر برای ساخت بازی موبایلی، بازی کامپیوتری بازی ویدیویی نر از نرم‌افزارهای مختلف و متنوعی در بازار وجود دارند در ادامه مقاله همراه دنیای بازی باشید تا بهترین نرم‌افزار های ساخت بازی در هر سه حوزه را بررسی و معرفی کنیم.

لیست عناوین مطلب

مراحل ساخت بازی کامپیوتری

با توجه به پیشرفت‌های چشمگیر تکنولوژی در عصر حاضر نرم‌افزار های ساخت بازی کامپیوتری و موبایلی و ساخت بازی ویدیویی به‌شدت افزایش پیداکرده‌اند و شما گزینه‌های مختلفی برای ساخت بازی موبایلی یا ساخت بازی کامپیوتری در اختیاردارید. حوزه ساخت نرم‌افزار کامپیوتری هرساله پیشرفته‌تر می‌شود و افراد جدیدی درزمینهٔ بازی‌سازی در سراسر دنیا فارغ‌التحصیل می‌شوند اما به این معنی نیست که برای ساخت بازی موبایلی حتماً باید تحصیلات آکادمیک داشته باشید، با داشتن انگیزه و پشتکار در یادگیری شما هم می‌توانید بازی ویدیویی موردنظرتان را بدون داشتن تحصیلات آکادمیک به‌وسیله‌ی یکی از بهترین نرم‌افزار های ساخت بازی که بتواند به نیازهای شما برای طراحی پاسخ دهد بسازید.

ساخت بازی با یونیتی

نرم‌افزار ساخت بازی Unity

نرم‌افزار بازی‌سازی Unity یکی از جدیدترین و قدرتمندترین نرم‌افزارها در حوزه‌ی ساخت بازی کامپیوتری است. Unity ازجمله نرم‌افزارهایی است که می‌توانید برای ساخت بازی کامپیوتری ساده از آن استفاده کنید. نرم‌افزار Unity قابلیت‌های فراوانی دارد که توانسته این نرم‌افزار را در فهرست بهترین نرم‌افزار های ساخت بازی کامپیوتری قرار دهد. Unity از دو زبان به‌طور هم‌زمان پشتیبانی می‌کند. Unity یک موتور ساخت بازی بین پلتفرمی است که در سال ۲۰۰۵ برای اولین بار توسط شرکت Unity Technologies برای سیستم‌عامل مک به بازار عرضه شد. در حال حاضر نرم‌افزار Unity از ۲۵ پلتفرم مختلف پشتیانی می‌کند که در بین نرم‌افزار های ساخت بازی امتیاز بزرگی است. شما می‌توانید به‌وسیله موتور بازی‌سازی Unity به ساخت بازی برای پلتفرم‌های مختلف اندروید، iOS، ویندوز، انواع کنسول بپردازید.

علاوه بر این شما می‌توانید برای ساخت بازی‌های دوبعدی و سه‌بعدی، واقعیت مجازی و همچنین بازی‌های واقعیت افزوده از موتور بازی‌سازی Unity استفاده کنید. علاوه بر این Unity به دلیل دارا بودن سیستم طراحی و گرافیکی بالا برای طراحی پروژه‌های معماری و یا انیمیشن‌های Real-Time سه‌بعدی نیز از استفاده می‌شود.. موتور بازی‌سازی Unity از زبان‌های جاوا اسکریپت، #C و boo برای ساخت بازی استفاده می‌کند. در حال حاضر اغلب بازی‌ های موبایلی به‌وسیله‌ی نرم‌افزار Unity ساخته می‌شوند. یکی از مزیت‌های ویژه نرم‌افزار Unity این است که به شما امکان ساخت بازی کامپیوتری بدون کد نویسی را نیز می‌دهد. Pokemon GO، FireWatch، FAR: Lone Sails ازجمله محبوب‌ترین بازی‌هایی هستند که توسط موتور بازی‌سازی Unity ساخته‌شده‌اند.

نرم افزارهای بازی سازی

نرم‌افزار ساخت بازی Unreal Engine

نرم‌افزار بازی‌سازی Unreal Engine یکی دیگر از بهترین نرم‌افزار های ساخت بازی که بسیار پرکاربرد است. موتر بازی‌سازی Unreal Engine برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ به بازار عرضه شد. نرم‌افزار بازی‌سازی Unreal Engine درواقع یک موتور بازی‌سازی است که توسط کمپانی Epic Games در سال ۱۹۹۸ ساخته‌شده است. در همان سال ۱۹۹۸ برای اولین بار در ساخت بازی Unreal از نرم‌افزار Unreal Engine استفاده شد. نرم‌افزار بازی‌سازی Unreal Engine به دلیل دارا بودن Blueprint نیاز به کد نویسی ندارد و به‌راحتی می‌توانید برای ساخت بازی کامپیوتری بدون کد نویسی از آن استفاده کنید. موتور بازی‌سازی Unreal Engine ازلحاظ گرافیکی نیز بسیار پیشرفته است. Unreal Engine دارای تعداد زیادی کد از پیش تعیین‌شده است که شما می‌توانید به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنید و بخش‌های زیادی از بازی مدنظرتان را به‌وسیله‌ی آن طراحی کنید. نرم‌افزار ساخت بازی Unreal Engine مشابه نرم‌افزار Unity است با این تفاوت که اغلب برای ساخت بازی‌های مبارزه‌ای، پلتفرم، نقش‌آفرینی و تیراندازی اول‌شخص از Unreal Engine استفاده می‌شود چراکه در این حوزه‌ها نسبت به کامل‌تر است. Batman: Arkham serie، Gears of War 4 و Abzu ازجمله بازی‌هایی هستند که توسط موتور بازی‌سازی Unreal Engine ساخته‌شده‌اند. شرکت‌های مشهور زیادی ازجمله شرکت Activision, Ubisoft, N@ughty Dog, Microsoft برای ساخت بازی از نرم‌افزار بازی‌سازی Unreal Engine استفاده می‌کنند.

ساخت بازی کامپیوتری ساده

نرم‌افزار ساخت بازی CryEngine

نرم‌افزار بازی‌سازی CryEngine توسط شرکت آلمانی Crytek ایجادشده است و برای ساخت اغلب بازی‌های شرکت Crytek از موتور بازی‌سازی CryEngine استفاده می‌شود. Far Cry، Enemy Front و Crysis ازجمله بازی‌های ساخته‌شده به‌وسیله‌ی نرم‌افزار CryEngine هستند. موتور بازی‌سازی CryEngine نسبت به سایر موتورهای بازی‌سازی که معرفی کردیم پیشرفته‌تر است و علاوه برساخت بازی کامپیوتری برای ساخت برنامه‌های کاربردی تعاملی، فیلم‌ها و بازی‌های شگفت‌انگیز و شبیه‌سازی باکیفیت بالا از CryEngine استفاده می‌شود. به‌وسیله‌ی نرم‌افزار CryEngine تنها قادر هستید تا برای پلتفرم‌های Xbox 360 و PlayStation 3 بازی طراحی کنید و نمی‌توانید برای ساخت بازی موبایلی از نرم‌افزار CryEngine استفاده کنید. گرافیک بسیار پیشرفته است و از هوش مصنوعی در سطح بسیار بالایی در آن استفاده‌شده است. نرم‌افزار بازی‌سازی CryEngine در سال ۲۰۱۵ توسط شرکت آمازون خریداری‌شده است و در سال ۲۰۱۶ نسخه بازسازی‌شده نرم‌افزار به نام Amazon Lumberyard توسط کمپانی آمازون عرضه‌شده است.

ساخت بازی

نرم‌افزار ساخت بازی Construct

نرم‌افزار بازی‌سازی Construct درواقع یک ویرایشگر برای ساخت بازی‌های دوبعدی است که توسط شرکت Scirra ساخته و عرضه‌شده است. نرم افزا Construct ر به‌ویژه برای افرادی مناسب است که به کد نویسی آشنایی ندارند. به‌وسیله‌ی موتور بازی‌سازی Construct شما می‌توانید به‌راحتی با استفاده از ربان بصری Visual programming به طراحی بازی دلخواه خودتان بپردازید. به دلیل سهولت در کاربری و نیاز نداشتن به کد نویسی برای ساخت بازی نرم‌افزار Construct بیش از ۱۰ هزار کاربر فعال دارد و سالانه تعداد زیادی بازی توسط کاربران نرم‌افزار بازی‌سازی Construct ساخته و در بازار به فروش می‌رسد.

آموزش ساخت بازی

نرم‌افزار ساخت بازی GameMaker

نرم‌افزار بازی‌سازی GameMaker یکی از بهترین نرم‌افزارها برای ساخت بازی موبایل است. GameMaker در اصل مجموعه‌ای از موتورهای ساخت بازی بین پلتفرمی است که در سال ۱۹۹۹ مارک اورمارس (Mark Overmars) در سال ۱۹۹۹ ساخته‌شده است. از ساب ۲۰۰۷ به بعد شرکت بازی‌سازی YoYo Games تولید و به‌روزرسانی نرم‌افزار بر عهده گرفت. زبان مورداستفاده برای برنامه‌نویسی در نرم‌افزار Visual Programming Language یا در اصطلاح عام Game Maker Language است. موتور بازی‌سازی GameMaker یکی از موتورهای پرطرفدار برای ساخت بازی در بین ایرانیان است. خصوصاً درزمینهٔ ساخت بازی‌های دوبعدی نرم‌افزار انتخاب بسیار مناسبی است. علاوه برساخت بازی موبایل در حال حاضر این امکان وجود دارد تا برای ساخت بازی کامپیوتری و بازی ویدیویی نیز از نرم‌افزار GameMaker استفاده کنید. در نسخه‌های جدید نرم‌افزار امکان ساخت بازی کامپیوتری بدون کد نویسی نیز فراهم مشده است و شما می‌توانید به‌راحتی بدون کد نویسی یا با حداقل کد نویسی بازی دلخواه خودتان را طراحی کنید. بازی‌های Hotline Miami و Undertale ازجمله بازی‌های معروف طراحی‌شده به‌وسیله‌ی موتور بازی‌سازی GameMaker هستند.

چگونه یک بازی موبایلی بسازیم

نرم‌افزار ساخت بازی Source Engine

نرم‌افزار بازی‌سازی Source Engine یکی از موتورهای بازی قدرتمند است که توسط شرکت بازی‌سازی Valve ساخته‌شده است. موتور بازی‌سازی Source Engine قابلیت طراحی بازی به‌صورت سه‌بعدی را دارد. در ابتدا Source Engine فقط برای ساخت بازی کامپیوتری تیراندازی اول‌شخص از نرم‌افزار بازی استفاده می‌شد اما در حال حاضر برای ساخت انواع بازی‌های پازل، ماجراجویی از موتور بازی‌سازی Source Engine استفاده می‌شود.

نرم افزار ساخت بازی

نرم‌افزار ساخت بازی id Tech

نرم‌افزار بازی‌سازی id Tech ازجمله نرم‌افزار های ساخت بازی ویدیویی است که تابه‌حال در ۷ نسخه عرضه‌شده است. برای استفاده از نرم‌افزار id Tech نیاز به گرافیک و حجم بالایی دارید و اغلب بازی‌های که توسط موتور بازی‌سازی id Tech ساخته می‌شوند نیز حجم بالایی دارند. ازجمله محبوب‌ترین بازی‌هایی که به‌وسیله‌ی نرم‌افزار ساخت بازی id Tech ساخته‌شده‌اند می‌توان به Quake، Doom و Rage اشاره کرد.

بازی سازی

نرم‌افزار ساخت بازی RAGE

نرم‌افزار بازی‌سازی RAGE پلتفرمی خصوصی و متعلق به کمپانی راک‌استار است. نام اصلی نرم‌افزار بازی‌سازی RockStar Advanced Game Engine است. معروف‌ترین بازی که توسط موتور بازی‌سازی RAGE ساخته‌شده است سری بازی‌های پرطرفدار GTA است. از ویژگی‌های مهم و خاص نرم‌افزار بازی‌سازی RAGE می‌توان به ماژولار بودن آن اشاره کرد. کاربران به‌راحتی می‌توانند مودهای دلخواه شان در محیط نرم‌افزار اضافه کنند. اغلب کاربران ایرانی برای ساخت بازی از موتور بازی‌سازی استفاده می‌کنند RAGE چراکه می‌توانند به‌راحتی مود هایی که نیاز دارند را اضافه کنند.

مراحل ساخت بازی کامپیوتری

نرم‌افزار ساخت بازی Godot

نرم‌افزار بازی‌سازی Godot ازجمله نرم‌افزار های ساخت بازی که به دلیل رایگان بودن توجه کاربران را به خود جلب کرده است. شما برای استفاده از موتور بازی‌سازی Godot نیاز به هیچ لایسنس و کرکی ندارید علاوه بر این بازی به‌صورت متن‌باز است و شما می‌توانید به‌راحتی تغییرات موردنیازتان روی برنامه اعمال کنید و به‌راحتی می‌توانید نرم‌افزار Godot را بر روی کامپیوتر خود نصب و به طراحی بازی موردنظر خودتان بپردازید. ازلحاظ گرافیکی نیز قابلیت طراحی بازی به‌صورت دوبعدی و سه‌بعدی به‌وسیله‌ی نرم‌افزار بازی‌سازی Godot وجود دارد. شما می‌توانید از نرم‌افزار بازی‌سازی Godot برای هر نوع سیستم مک، ویندوز، لینوکس، اندروید و آیفون خروجی بگیرید و هیچ مشکلی وجود ندارد. برای طراحی بازی به‌وسیله نرم‌افزار بازی‌سازی Godot نیاز به کد نویسی است و کد نویسی موتور بازی GDScript نام دارد که بسیار مشابه زبان پایتون است و نسبت به سایر زبان‌های برنامه‌نویسی در برنامه‌های بازی‌سازی مشابه بسیار آسان است. علاوه بر این در نسخه‌های جدید Godot امکان طراحی بازی با زبان‌های C# یا C++ نیز وجود دارد. Godot در زمره‌ی نرم‌افزارهای ساده کامپیوتری قرار می‌گیرد.

در ابن مقاله سعی کردیم تا بهترین نرم‌افزار های  ساخت بازی را معرفی و قابلیت‌های هرکدام را مورد بررسی قرار دهیم. به‌طورکلی ساخت بازی کامپیوتری، ساخت بازی موبایلی و ساخت بازی ویدیویی نیازمند دانش و مهارت کافی درزمینهٔ ی طراحی و آشنایی با نرم‌افزار های ساخت بازی است. اگر شما هم علاقه‌مند به این حوزه و ساخت بازی با توجه به سلیقه شخصی‌تان هستید پیشنهاد می‌کنیم تا یکی از موتورهای بازی‌سازی معرفی‌شده در مقاله را با توجه به هدفی که در سردارید انتخاب کنید و مهارت خودتان را در کار با نرم‌افزار بالا ببرید. مطمئن باشید موفقیت در انتظار شماست.