پزشکی و سلامت

قرص خوابی که داروخانه می دهد

گاهی اوقات که استرس همهٔ وجودتان را فرا می گیرد، در سفر هستید یا با مشکلات دیگری در زندگی دست وپنجه نرم می کنید، خوابیدن سخت می شود. مشغول بودن فکر، طولانی بودن ساعات کاری، احساس عذاب وجدان و … می توانند دلایل بی خوابی باشند و اگر این مشکل طولانی مدت شود، ممکن است روی عملکرد روزانه ی شما تأثیر بگذارد. استفاده از قرص خواب با مشورت پزشک می تواند یکی از راه حل های درمان این مشکل باشد. در این مقاله چطور شما را با درمان بی خوابی، انواع قرص خواب آور و نکات مربوط به نحوهٔ مصرف آن ها، انواع قرص ها و داروهای ضد افسردگی آرام بخش و عوارض قرص خواب آشنا خواهیم کرد.

آیا بی خوابی درمان دارد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که بله، بی خوابی درمان دارد. به کمک درمان های شناختی می توان متوجه تغییرات رفتاری ناشی از بی خوابی در افراد شد و از این طریق، بی خوابی مداوم را درمان کرد. ورزش کردن مداوم، داشتن برنامهٔ خواب مشخص، استراحت نیم روزی (چُرت زدن کوتاه مدت) و پرهیز از مصرف کافئین می تواند به درمان بی خوابی کمک شایانی بکند. در برخی از موارد هم نیاز به مصرف انواع قرص خواب به وجود می آید.

اطلاعات موردنیاز برای مصرف انواع قرص خواب آور

مصرف انواع قرص خواب باعث راحت تر خوابیدن یا افزایش مدت خواب می شود. در برخی از افراد هم این دو مورد به صورت هم زمان رخ می دهد. مزایا و مضرات مصرف انواع قرص های خواب با یکدیگر متفاوت است. پزشک برای تجویز قرص خواب باید:

 • با پرسش از بیمار از الگوی خواب او آگاهی پیدا کند؛
 • آزمایش هایی برای اطمینان از وجود یا عدم وجود سایر مشکلات پزشکی انجام بدهد؛
 • دربارهٔ مدت، شیوهٔ مصرف، و اَشکال داروی خواب با بیمار صحبت کند؛ مثلا اینکه داروی خواب به شکل قرص، اسپری دهانی یا قرص حل شدنی باشد.
 • با هدف تعیین فواید و عوارض جانبی قرص خواب، آن را به صورت موقتی برای بیمار تجویز کند؛
 • در صورت اثرگذار نبودن قرص قبلی، بعد از پایان دورهٔ مصرف دربارهٔ سوابق تغییر قرص خواب از بیمار سؤال کند؛
 • قرص های ژنریکی را که نسبت به برندهای معروف کم هزینه تر هستند بررسی و به بیمار معرفی کند.

آشنایی با انواع قرص خواب آور

داروی خواب کمک به افزایش مدت خواب خواب آور ایجاد وابستگی در بیمار
دوکسپین (سیلنور)
استازولام
اسزوپیکولن (لونستا)
راملتئون (روزرم)
تمازپام (رستوریل)
تریازولام (هالسیون)
زالپلون (سوناتا)
زولپیدم (آمبین، ادلوآر، اینترمزو، زولپیمیست)
زولپیدم برای مصرف بلندمدت (آمبین. سی .آر)
سوورکسانت (بلسومرا)

1. بنزودیازپین

این دسته از قرص های خواب آور که شامل امازپام، تریازولام و… هستند به رفع اختلالات خواب مانند راه رفتن در خواب یا کابوس  دیدن کمک می کنند. اما باید مراقب عوارض آنها مانند خواب آلودگی در طول روز و اعتیادی که به همراه می آورند هم باشید.

2. دوکسپین (سیلنور)

این قرص هم با مسدود کردن گیرنده های هیستامین به خواب بهتر کمک می کنند. تنها در صورتی از این قرص استفاده کنید که فرصت 7 تا 8 ساعت خوابیدن را داشته باشید.

3. اسزوپیکلون (لونستا)

این قرص هم باعث می شود که زود به خواب بروید. تحقیقات نشان می دهد که افراد با مصرف این قرص حدود 7 تا 8 ساعت به خواب می روند. تنها زمانی از این قرص استفاده کنید که امکان استراحت و خواب کافی به میزان 7 تا 8 ساعت برایتان وجود داشته باشد. زیرا در غیر این صورت، گیجی و خواب آلودگی در روز بعد به سراغ تان خواهد آمد. به خاطر عوارض جانبی محتملی که اسزوپیکلون دارد، سازمان غذاودارو، شروع مصرف را از 1 میلی گرم بیشتر پیشنهاد نمی کند.

4. راملتئون (روزرم)

عملکرد این قرص خواب با موارد دیگر متفاوت است. راملتئون به جای تأثیر روی اعصاب مرکزی، روی چرخهٔ بیداری اثر می گذارد. این قرص برای افرادی که برای به خواب رفتن دچار مشکل می شوند، بسیار مناسب است. راملتئون را می توان در بلندمدت مصرف کرد و وابستگی و اعتیاد هم به همراه ندارد.

5. سوورکسانت (بلسومرا)

این قرص هم باعث انسداد عملکرد هورمونی می شود که علت بیداری و بی خوابی است. سوورکسانت در روز بعد از مصرف، کمی خواب آلودگی ایجاد می کند، اما برای به خواب رفتن و بیدار نشدن در حین خواب مؤثر است.

6. زالپلون (سوناتا)

در میان انواع قرص خواب جدید، مدت ماندگاری زالپلون در بدن از همه کمتر است. یعنی به خوابیدن بدون قرص کمک می کند و به عنوان محرکی برای به خواب رفتن استفاده می شود. مثلا اگر ساعت 2 نیمه شب شده است و هنوز بیدار هستید، بهتر است از این قرص استفاده کنید. صبح روز بعد هم دچار خواب آلودگی نخواهید شد. اما اگر می خواهید در طول شب بیدار شوید، مصرف این قرص گزینهٔ خوبی نیست.

7. زولپیدم (آمبین، ادلوآر، اینترمزو، زولپیمیست)

این قرص ها هم خواب آورند. آمبین سی .آر یکی از انواع رایج این قرص در بازار است که به شما کمک می کند به رختخواب رفته و مدت طولانی تری در خواب باشید. تأثیر این نوع از قرص های خواب، مدتی طولانی در بدن باقی می مانند. به همین خاطر بعد از مصرف این قرص ها نباید کارهایی نظیری رانندگی انجام داد. فقط زمانی زولپیدم را مصرف کنید که مطمئن هستید امکان خوابیدن به مدت 7 تا 8 ساعت برایتان وجود دارد. سازمان غذاوداروی آمریکا، این قرص را در قالب اسپری و با نام زولپیمیست به بازار عرضه کرده است.

8. داروهای کمکی بدون نسخه برای خواب

بیشتر قرص های خواب، آنتی هیستامین هستند. هیچ شواهدی مبنی بر مفید بودن آنها برای رفع بی خوابی وجود ندارد. ضمن اینکه روز بعد از مصرف، خواب آلودگی به همراه می  آورند. این داروها بدون نسخه به فروش می رسند، اما اگر داروهای دیگری مثل داروی سرماخوردگی یا حساسیت مصرف می کنید، امکان دارد سهوا میزان آنتی هیستامین در بدن تان زیادتر از حد لازم شود.

عوارض جانبی انواع قرص خواب چیست؟

همیشه قبل از مصرف قرص های خواب باید دربارهٔ عوارض جانبی آنها از پزشک سؤال کنید. بنا به نوع قرصی که مصرف می کنید، ممکن است عوارض جانبی مختلفی نظیر موارد زیر برایتان پیش آید:

 • سرگیجه و منگی که موجب افتادن فرد بر زمین می شود؛
 • سردرد؛
 • مشکلاتی در دستگاه گوارش مثل اسهال و تهوع؛
 • خواب آلودگی طولانی مدت در اثر مصرف قرص های خوابی که برای طولانی شدن مدت خواب استفاده می شوند؛
 • واکنش های آلرژیک و حساسیت های شدید؛
 • مشکلاتی در عملکرد روزانه و حافظه؛
 • مشکلاتی در رانندگی و غذا خوردن به واسطهٔ عدم بیداری و هوشیاری کامل.

انواع قرص های ضد افسردگی با خاصیت آرام بخشی را بشناسید

گاهی اوقات، داروهای ضد افسردگی با دُزهای مصرفی پایین می توانند به رفع مشکلات بی خوابی کمک کنند. هر چند که عموم مردم به خاطر این کاربرد داروهای افسردگی، به طور گسترده از آن استفاده می کنند، اما سازمان جهانی غذاوداروی آمریکا، قرص های ضدافسردگی را برای رفع بی خوابی مجاز اعلام نکرده است. اگر بی خوابی یکی از عوارض افسردگی و اضطراب باشد، مصرف قرص های افسردگی به رفع هر دو مشکل به طور هم زمان کمک خواهد کرد. مثال هایی از قرص های ضدافسردگی به شرح زیر است:

 • آمی تریپتیلین (Amitriptyline)؛
 • میرتازاپین یا رمرون (Mirtazapine)؛
 • تارزودون (Trazodone).

عوارض جانبی قرص های ضد افسردگی با خاصیت آرام بخشی چیست؟

قرص های ضدافسردگی با خواص آرام بخشی هم دارای عوارض جانبی هستند:

 • سرگیجه و مَنگی؛
 • سردرد؛
 • خواب آلودگی دائمی؛
 • خشکی دهان؛
 • حالت تهوع؛
 • ضربان قلب نامنظم؛
 • افزایش وزن؛
 • اختلال در حافظه و کارهای روزانه؛
 • یبوست.

نکات مراقبتی دربارهٔ مصرف قرص های خواب  چیست؟

مصرف انواع قرص خواب با نسخه و در مواردی قرص های خواب بدون نسخه، مانند قرص های ضدافسردگی می توانند موجب خطراتی برای افراد باردار، شیرده یا افراد مسن تر بشوند. افتادن از تخت و سقوط بر زمین در اثر مصرف قرص های خواب آور از جمله مشکلات رایجی است که برای افراد پیش می آید. برای ممانعت از بروز مشکلاتی از این دست، پزشکان معمولا برای افراد مسن، مقدار مصرف یا دُز کمتری تجویز می کنند.

بیماری های کلیوی، فشار خون پایین، کَژآهنگی یا آریتمی قلب، سابقهٔ تشنج و …، باعث ایجاد محدودیت در انتخاب  قرص های خواب آور می شوند. حتی ممکن است، داروهایی که پزشک تجویز می کند یا داروهای خواب آوری که برای کمک به رفع بی خوابی روانهٔ بازار می شوند نیز با داروهای مصرفی دیگر فرد، تداخل داشته باشند. بعضی از انواع قرص خواب هم با خود، اعتیاد و وابستگی به همراه می آورند؛ پس باید هنگام مصرف از دستورات پزشک تبعیت شود.

مصرف قرص خواب چگونه است؟

اگر تلاش هایتان برای رفع بی خوابی نتیجه ای به همراه نداشته است، استفاده از انواع قرص خواب با نسخه هم می تواند یک راه چاره باشد. فقط باید هنگام مصرف آنها به نکات زیر توجه کنید:

معاینهٔ پزشکی

قبل از مصرف قرص خواب، بهتر است برای معاینه ای کلی به پزشک مراجعه کنید. اغلب، پزشکان می توانند دلایل خاص دچار شدن به بی خوابی را تشخیص بدهند. درصورتی که بیش از چند هفته از مصرف قرص خواب تان می گذرد، دربارهٔ شیوهٔ اثربخشی دارو با پزشک مشورت کنید.

مطالعهٔ دستورالعمل مصرف قرص خواب

با مطالعهٔ شیوهٔ مصرف دارو باید از شیوه و زمان مصرف کاملا اطلاع پیدا کنید. عوارض جانبی مصرف هم معمولا در بروشور معرفی قرار می گیرد. در صورت وجود هرگونه ابهام باید از پزشک یا داروساز کمک بگیرید.

مصرف قرص فقط در هنگام رفتن به رختخواب

انواع قرص خواب روی هوشیاری اثر می گذارند. پس برای پرهیز از وقوع خطر، بهتر است بعد از پایان فعالیت های روزانه و در هنگام رفتن به رختخواب مصرف شوند.

مصرف قرص خواب در صورت داشتن زمان کافی برای خواب کامل

تنها در صورتی از قرص های خواب استفاده کنید که مطمئن هستید امکان خوابیدن کامل به مدت هفت تا هشت ساعت برایتان مقدور است. در غیر این  صورت بهتر است به سراغ مصرف قرص های خوابی بروید که برای خواب به مدت حداقل 4 ساعت تنظیم و تهیه شده اند. این قرص ها باعث بیدار شدن از خواب در شب می شوند.

توجه به عوارض جانبی

اگر در طول روز با مصرف قرص، حالت گیجی و خواب آلودگی دارید یا عوارض جانبی دیگری را در خود مشاهده می کنید، باید با پزشک دربارهٔ تغییر دُز مصرفی یا قطع آن مشورت کنید. شب قبل از فعالیت یا رویدادی مهم نباید از قرصی جدید استفاده کنید، زیرا نمی دانید که عوارض مصرف در روز بعد چگونه خواهد بود.

پرهیز از مصرف الکل

هیچ گاه نباید الکل و قرص های خواب را باهم مصرف کنید. عوارض مصرف هم زمان این دو ماده می تواند به شکل گیجی، سرگیجه و غش کردن ظاهر شود. ترکیب الکل با برخی داروهای خواب منجر به کندی تنفس و کُما می شود. ضمن اینکه الکل بی خوابی هم می آورد.

پیروی از نسخهٔ پزشک

برخی از انواع قرص خواب فقط برای مصرف در کوتاه مدت هستند. برای استفاده از قرص خواب با پزشک مشورت کنید و بیش از دُز تجویزشده، قرص مصرف نکنید. حتی اگر میزان دوز تجویزشده از سوی پزشک مؤثر واقع نمی شود، باز هم بدون اجازه او دست به افزایش میزان مصرف نزنید.

توجه به نکات لازم برای قطع مصرف

برای قطع مصرف انواع قرص خواب هم باید از دستورالعملی که روی جعبه نوشته شده یا پزشک به شما می گوید، کاملا پیروی کنید. برخی از انواع قرص خواب را باید به تدریج کنار گذاشت. یادتان باشد که چند روز بعد از ترک قرص ها ممکن است، بی خوابی موقتی به سراغ تان بیاید.

اگر مصرف قرص هم چاره ساز نباشد، باید از پزشک برای معرفی گزینه های دیگر کمک بگیرید.


قرص لاغری از پرمصرف ترین و پرفروش ترین محصولاتی است که معمولا افراد برای تهیه آن به داروخانه مراجعه می کنند. چاقی نه تنها عوارض ناخوشایندی را به وجود آورده و عاملی برای ابتلا به برخی بیماری ها است، ظاهری نامطلوب و اندامی نامتناسب نیز ایجاد می کند که برای فرد آزاردهنده به نظر می رسد. قرص های لاغری معمولا در صورتی بهترین نتیجه را عاید مصرف کننده می کنند که در کنار مصرف آنها اصلاحاتی در رژیم غذایی و سبک زندگی نیز ایجاد شده و ورزش به عنوان یک فعالیت همیشگی به روال معمول زندگی افزوده شود. در این مقاله از میان قرص های لاغری موجود در داروخانه بهترین و پرفروش  ترین قرص لاغری را به شما معرفی خواهیم کرد.

چاقی و عوارض آن

از طریق بررسی شاخص توده بدنی یا BMI می توانید متوجه شوید که در دسته افراد چاق و دارای اضافه وزن قرار می گیرید یا خیر. جهت تعیین و محاسبه BMI مقدار وزن و اندازه قد حتما ضروری است. بزرگسالانی که دارای BMI بالاتر از 30 هستند، به انواع افراد چاق شناخته می شوند. چاقی با خطر ابتلا به بیماری های دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و سرطان همراه است و حتما باید برای رفع آن اقدامات لازم را صورت داد. دقت داشته باشید که برای سنجش چاقی و میزان آن حتما عوامل دیگری همچون سن، جنسیت و مقدار توده عضلانی نیز باید در نظر گرفته شود زیرا BMI تفاوتی بین چربی، عضله یا توده استخوانی قائل نمی شود و این مورد از جمله محدودیت های سنجش چاقی با استفاده از شاخص توده بدنی است.

معرفی پرفروش ترین و بهترین قرص لاغری

انواع قرص لاغری که در ادامه معرفی می شوند، در زمره بهترین ها جای دارند:

 قرص اسلیم کوئیک گل دارو

قرص اسلیم کوئیک سوخت و ساز چربی را در بدن افزایش داده و با کاهش اشتها موجب می شود تا فرد مقدار غذای کمتری را مصرف کند و در نتیجه چربی های دور شکم کمتر شود. این قرص روی مرکز اشتها در مغز تاثیر گذاشته و در انتقال حس گرسنگی وقفه ایجاد می کند. بذر کرفس، بذر شوید و چای سبز از موثرترین ترکیبات موجود در این محصول به شمار می آیند. مصرف قرص اسلیم کوییک همچنین چربی و کلسترول خون را نیز پایین آورده و احتمال بروز دیابت را کاهش می دهد.

 

عوارض مصرف قرص اسلیم کوئیک

در اوایل شروع به مصرف قرص اسلیم کوئیک در برخی افراد که دارای معده حساس هستند ممکن است علائمی همچون اختلالات گوارشی دیده شود که در اکثر موارد پس از مدتی کوتاه از بین می رود.

قرص اسلیم مکس قائم دارو

پرفروش ترین قرص لاغری ، قرص اسلیم مکس قائم دارو نیز می تواند باشد. عصاره گیاهانی مانند تخم کرفس، رازیانه، زیره سبز و کاسنی در این محصول آن را از لحاظ تاثیر در لاغری در گروه بهترین ها قرار می دهد. قرص اسلیم مکس با کاهش توده چربی در بدن، کاهش اشتها و کاهش جذب مواد غذایی، لاغری را به همراه دارد. این فرآورده از جذب چربی در روده پیشگیری به عمل می آورد. قرص اسلیم مکس سوخت و ساز بدن را افزایش داده و در نتیجه کاهش وزن را در پی دارد.

 اسلیم مکس بهترین قرص لاغری

عوارض قرص اسلیم مکس

افرادی که نسبت به داروهای گیاهی حساسیت دارند، با احتیاط باید به سراغ مصرف این محصول بروند. به هنگام استفاده از اسلیم مکس ممکن است برای برخی از افراد مشکل یبوست ایجاد شود که در این صورت شرکت سازنده اسلیم مکس مصرف کپسول رولاکس از شرکت قائم دارو را پیشنهاد می دهد. بهتر است جهت جلوگیری از این عارضه، همراه با خوردن اسلیم مکس مایعات به وفور استفاده شود. اشخاصی که از داروهای کاهنده فشار خون استفاده می کنند، باید با احتیاط کامل و زیر نظر پزشک به سراغ مصرف اسلیم مکس بروند.

کپسول اسلیم ونس بادی دینامیکس

با مصرف روزانه 2 عدد کپسول اسلیم ونس هر بار 20 دقیقه قبل از غذا می توانید به کاهش وزن قابل توجهی دست یابید. این محصول حاوی گیاهانی مانند زردچوبه، مورینگا و کاری بوده و در دسته چربی سوزها قرار می گیرد. جهت کاهش سایز بدن نیز می توان از اسلیم ونس استفاده کرد. این کپسول سبب افزایش متابولیسم شده و از تجمع چربی ها در بدن پیشگیری می کند. گیاهان به کار رفته در این کپسول خاصیت چربی سوزی اثبات شده ای دارند.

 اسلیم ونس

عوارض کپسول اسلیم ونس

این محصول چنانچه اشاره شد کاملا گیاهی بوده و دارای کمترین عوارض است البته اگر شخص به گیاهان موجود در آن حساسیت و آلرژی نداشته باشد. عارضه خاص دیگری بر اثر مصرف اسلیم ونس گزارش نشده است.

کپسول سلنداکر طبیعت زنده

به عنوان بهترین قرص لاغری به سلنداکر نیز می توان اشاره کرد که در کنترل وزن نقش بسزایی دارد. کپسول سلنداکر چربی سوز و کاهنده اشتها بوده و از ترکیباتی کاملا گیاهی مثل زردچوبه و کاری به دست آمده است. مصرف روزانه 2 بار از این محصول به کاهش سایز نیز کمک کرده و چربی های اضافی بدن را آب می کند. قرص لاغری سلنداکر فاقد مواد محرک و کافئین بوده و در بازه زمانی کوتاه کاهش وزن را به دنبال دارد.

 سلنداکر

عوارض کپسول لاغری سلنداکر

تاکنون عارضه جانبی خاصی برای این محصول گزارش نشده است اما در صورت داشتن کم کاری تیروئید، اختلالات کبدی، کم خونی، سرطان سینه و رحم و مشکلات هورمونی باید با احتیاط از آن استفاده نمود.

قرص گارسینیا کامبوجیا بنیان سلامت کسری

اگر به دنبال پرفروش ترین قرص لاغری هستید، قرص گارسینیا کامبوجیا را نیز می توانید امتحان کنید. این قرص در کنار رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات ورزشی می تواند نتایج موثری در کاهش وزن داشته باشد. کاهش جذب چربی و کاهش اشتها از مزایای این قرص است که به لاغری منتهی خواهد شد. این محصول یک فرآورده طبیعی بوده که از نوعی میوه استوایی به دست آمده و در لاغری تاثیرگذار است. 1 ساعت قبل از هر وعده غذایی 1 یا 2 قرص از این محصول باید مورد مصرف قرار گیرد.

 گارسینیا بهترین قرص لاغری

عوارض قرص گارسینیا کامبوجیا

این قرص عارضه جانبی خاصی ندارد مگر اینکه به ترکیب گیاهی موجود در آن حساسیت داشته باشید. اما در موارد نادر ممکن است در برخی از افراد مشکلات گوارشی مثل تهوع و استفراغ به وجود آورد و یا سردرد، سرگیجه و خشکی دهان ایجاد نماید.

قرص لاغری دایان فیت دایان فارما

فرمولاسیون موثر و کاملا طبیعی این قرص در مدت زمانی کوتاه به کاهش وزن کمک می کند. قرص دایان فیت حاوی سداب، زیره سیاه، رازیانه، بوره ارمنی، لاک مغسول، زنیان و مرزنجوش بوده و چربی سوز و کاهنده اشتها به شمار می آید. این محصول فاقد هر گونه مواد شیمیایی و افزودنی غیر طبیعی بوده و به حفظ تناسب اندام کمک می کند. با مصرف این قرص احساس گرسنگی کاهش یافته و به این طریق کنترل وزن میسر می شود. هم قبل از ناهار و هم قبل از شام باید از قرص دایان فیت استفاده کرد تا نتایج موثر آن مشاهده شود.

 

عوارض قرص لاغری دایان فیت

این محصول برای کودکان زیر 12 سال منع مصرف دارد اما برای بزرگسالان معمولا عارضه جانبی خاصی را به همراه نمی آورد. با این حال افرادی که سابقه فشار خون و ناراحتی های قلبی و مشکلات گوارشی دارند، تنها به توصیه پزشک مجاز به مصرف این فرآورده هستند.

کپسول کربو اسلیم هلث اید

کپسول کربو اسلیم هلث اید به عنوان بهترین قرص لاغری می تواند معرفی شود. این محصول ترکیبی از عصاره لوبیای قرمز، عصاره چای سبز و ماده معدنی کروم بوده و خاصیت چربی سوزی و کاهنده اشتها دارد. از فواید و مزایای کپسول کربو اسلیم به این مورد می توان اشاره کرد که گیاهخواران و بیماران مبتلا به دیابت، سلیاک و عدم تحمل به لاکتوز نیز می توانند از آن استفاده نمایند. این قرص در مهار جذب کربوهیدرات های مصرف شده موثر بوده و همراه با سرعت بخشیدن به متابولیسم بدن، به تنظیم قند خون نیز کمک می کند. افراد بالای 16 سال می توانند از کربو اسلیم جهت حفظ تناسب اندام خود استفاده نمایند.

 

عوارض جانبی کپسول کربو اسلیم

از سوی شرکت سازنده کربو اسلیم تاکنون گزارشی مبنی بر عوارض این محصول به ثبت نرسیده است اما اگر فردی به ترکیبات موجود در آن حساسیت دارد، از ادامه مصرف باید بپرهیزد. چنانچه از هر نوع داروی خاص استفاده می کنید، جهت پیشگیری از تداخل دارویی با پزشک مشورت کنید.

قرص لاغری هزال سینا فرآور

دیگر پرفروش ترین قرص لاغری که متقاضیان زیادی دارد، قرص لاغری هزال است. این محصول نیز صد در صد طبیعی و گیاهی بوده و چربی سوز و کاهنده اشتها محسوب می شود. زیره سیاه، مرزنجوش، سداب، زنیان، رازیانه، اشق و لاک مغسول ترکیبات موجود در قرص هزال را تشکیل می دهند. از مزایای مصرف این فرآورده همچنین می توان به کاهش کلسترول و تری گلیسرید و کاهش جذب قند اشاره کرد. این داروی گیاهی برای افرادی که کبد چرب دارند نیز کاملا مناسب است. روزانه 2 عدد قرص هزال نیم ساعت قبل از نهار و شام باید میل شود تا مزایای مصرف آن به خوبی آشکار شود.

 

عوارض قرص لاغری هزال

قرص هزال با توجه به ترکیبات گیاهی موجود در خود اغلب عوارضی را ایجاد نمی کند مگر اینکه بیش از مقدار توصیه شده مورد مصرف قرار گیرد یا اینکه شخص به مواد تشکیل دهنده آن حساسیت داشته باشد و واکنش های آلرژیک نشان دهد. مصرف قرص هزال همچنین ممکن است با افزایش مقدار ادرار و مدفوع در بدن ایجاد کم آبی کند. بنابراین همزمان با مصرف آن نوشیدن آب و دیگر مایعات را فراموش نکنید.

کپسول ارلیستات

این کپسول که تنها با تجویز پزشک قابل تهیه است، حاوی ماده موثره ونوستات بوده و از جذب چربی ها در بدن پیشگیری می کند. این کپسول مهار کننده آنزیم چربی لیپاز است و به این طریق سبب عدم جذب چربی ها می شود. اگر در کنار رژیم غذایی کم کربوهیدرات و انجام تمرینات ورزشی از کپسول ارلیستات استفاده کنید، بهترین نتیجه گیری را خواهید داشت.

 

عوارض جانبی کپسول ارلیستات

قرص ارلیستات به عنوان بهترین قرص لاغری معمولا عوارض ندارد، مگر اینکه نسبت به آن آلرژی داشته باشید که در این صورت با اختلال در تنفس، تورم صورت، زبان یا گلو ممکن است مواجه شوید. در موارد نادر ممکن است با مصرف ارلیستات این عوارض جانبی نیز مشاهده شود: درد معده، احساس خستگی، تنگی نفس، مشکلات کلیوی، تورم پا، خونریزی در ادرار، از دست دادن اشتها و تغییر رنگ در ادرار.

سخن پایانی

در این مطلب به پرفروش ترین قرص لاغری در داروخانه ها اشاره کرده و سعی کردیم از میان محصولات موجود در بازار بهترین قرص لاغری را به شما معرفی کنیم. در پایان یادآور می شویم که در صورت استفاده از هر یک از محصولات بالا بهتر است تغییراتی را نیز در رژیم غذایی خود ایجاد نموده و حتما روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت ورزشی متوسط نیز داشته باشید تا در نتیجه گیری برای کاهش وزن و لاغری بتوانید موفق تر باشید. نظرات خود را در مورد قرص های لاغری حتما با ما در میان بگذارید.


انواع قرص خواب و عوارض آن

این روزها، مصرف قرص خواب به شکل قابل توجهی عمومیت یافته است. تنها در آمریکا، بیش از یک سوم افراد از بی خوابی یا کم خوابی شکایت دارند و به خرید قرص خواب آور قوی روی آورده اند. مصرف این داروها ممکن است در کوتاه مدت بتواند مشکل بی خوابی را برطرف کند. با این حال، استفاده از داروهای خواب آور در طولانی مدت می تواند با عوارض جانبی جدی همراه باشد. برای آگاهی از عوارض قرص خواب و داروهای آرام بخش پیشنهاد می کنیم با ما همراه شوید. می توانید با بهترین متخصص داروساز صحبت کنید.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص داروسازی مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره داروسازی

قرص خواب آور به انگلیسی

در زبان انگلیسی داروها و قرص خواب آور با عباراتی نظیر Sleeping Pills، Sleep Medications، Insomnia Medications و Sedative Hypnotics شناخته می شوند.

قرص خواب آور چیست؟

خواب آورها گروهی از داروها هستند که برای القاء حس خواب آلودگی یا بهبود کیفیت خواب مورداستفاده قرار می گیرند. از شناخته شده ترین انواع خواب آورهای دارویی می توان به بنزودیازپین ها (benzodiazepines) و باربیتورات ها (barbiturates) اشاره کرد. به عنوان مثال:

 • دیازپام
 • اگزازپام
 • ملاتونین
 • لورازپام
 • فلورازپام
 • و کلردیازپوکساید چند نمونه از معروف ترین داروهای خواب آور به حساب می آیند.

لازم است بدانید، برخی از داروهای غیراختصاصی نظیر پرومتازین و دیفن هیدرامین هم از تأثیرات خواب آوری برخوردارند. در این میان، مصرف گیاهانی نظیر بومادران، سنبل الطیب، حنا و بسیاری موارد دیگر نیز با احساس خواب آلودگی همراه بوده و برای مقابله با بی خوابی به کار می روند.

از طرف دیگر، گروهی از بنزودیازپین ها نظیر زاناکس از جمله داروهای آرام بخش و ضد اضطرابی هستند که خواب آلودگی هم ایجاد می کنند. داروهای یاد شده، ممکن است در کوتاه مدت به خوابیدن شما کمک کنند. با این حال، اغلب آن ها اعتیادآور بوده و می توانند تمرکز و حافظه افراد را به شدت دچار اختلال کنند. به خاطر داشته باشید، مصرف طولانی مدت داروهای خواب آور به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

برخی از داروهای خواب آور با اثرات آرام بخشی، غالباً به عنوان داروهای بیهوشی مورداستفاده قرار گرفته و مصرف بلندمدت آن ها می تواند با فروپاشی سیستم عصبی مرکزی همراه بوده و دوز نامناسب آن ها می تواند کشنده باشد.

در این میان، داروهای جدیدتری هم وجود دارند که با اتصال به گیرنده های بنزودیازپین مغز می توانند زمان انتظار برای به خواب رفتن را کاهش دهند. مصرف این داروها به افراد کمک می کند مدت کم تری را صرف غلت زدن در رختخواب کنند. احتمال وابستگی به داروهای یاد شده کم تر از بنزودیازپین ها است. با این حال، استفاده طولانی مدت از این قرص ها هم می تواند اعتیادآور باشد.

تعداد دیگری از قرص های خواب آور، ترشح هورمون ملاتونین را تحت تأثیر قرار داده و از این طریق به خوابیدن افراد کمک می کنند. بر اساس مطالعات، احتمال وابستگی و اعتیاد به این داروها به مراتب کم تر از سایرین است. به خاطر داشته باشید، فروش قرص خواب آور بسیار قوی بدون نسخه ممنوع بوده و استفاده از آن حتماً باید طبق دستور پزشک انجام گیرد.

نوشته های مشابه

 • بی خوابی شبانه

  همه چیز درباره بی خوابی شبانه، علل، انواع و تکنیک­های درمان

  1401-04-14

 • بی خوابی کودکان

  دلایل بی خوابی کودکان و راه های مقابله با آن

  1401-04-09

عوارض قرص خواب چیست؟

مصرف قرص خواب آور هم درست مانند اغلب داروها ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشد. با توجه به احتمال تأثیر این داروها بر روند طبیعی تنفس و ایجاد اختلال در آن، افراد مبتلا به بیماری هایی نظیر آسم یا انسداد مزمن ریوی، بیش از سایرین در معرض آسیب های ناشی از عوارض قرص خواب قرار دارند. به همین دلیل، خرید قرص خواب آور قوی و مصرف آن باید تحت نظر و تجویز پزشک و با ارائه نسخه انجام گیرد. برای اطمینان از نوع و دوز مناسب داروهای خواب آور مصرفی پیشنهاد می کنیم از طریق خدمات مشاوره آنلاین پذیرش 24 با پزشکان و متخصصان حاذق در ارتباط بوده و با آن ها مشورت کنید.

شایع ترین عوارض قرص خواب آور عبارت است از:

 • احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن دست ها، پاها و بازوها
 • افزایش یا کاهش اشتها
 • یبوست
 • اسهال
 • مشکل در حفظ تعادل
 • سرگیجه
 • احساس خواب آلودگی در طول روز
 • خشکی دهان و گلو
 • نفخ
 • سردرد
 • سوزش معده
 • اختلال در عملکردهای روزانه
 • اختلال در حافظه و تمرکز
 • معده درد
 • لرزش غیرقابل کنترل برخی از اعضاء بدن
 • رویاهای غیرمعمول
 • ضعف

مصرف برخی داروهای خواب آور ممکن است با عوارض جانبی پیچیده تری نظیر راه رفتن، خوردن و آشامیدن، برقراری رابطه جنسی، رانندگی، تماس تلفنی یا حتی آشپزی در حالت خواب و غیرهوشیاری همراه باشد. رانندگی تحت تأثیر داروهای خواب آور از خطرناک ترین کارهایی است که می تواند تبعاتی بسیار جدی را به همراه داشته باشد. فراموش نکنید، دوز قرص خواب آور حتماً باید طبق نظر پزشک تعیین شده و به هیچ عنوان نمی توان آن را برحسب سلیقه شخصی افزایش یا کاهش داد. در عین حال، در صورت مواجهه با هر یک از عوارض و نشانه های یاد شده، لازم است هر چه سریع تر با پزشک معالج خود تماس گرفته یا از طریق خدمات مشاوره آنلاین پذیرش 24 با بهترین متخصصان ایران مشورت کنید.

علائم حساسیت به قرص خواب آور

علائم حساسیت به قرص خواب

مصرف قرص خواب آور هم درست مانند سایر داروها در برخی افراد ممکن است واکنش های آلرژیک را به دنبال داشته باشد. این حساسیت ممکن است از فرمولاسیون و مواد فعال دارو یا مواد غیرفعال به کار رفته در آن نظیر رنگ، چسب و پوشش قرص ناشی شود. علائم حساسیت به قرص خواب آور عبارت اند از:

 • تار شدن دید و سایر مشکلات مربوط به بینایی
 • درد قفسه سینه
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • احساس خفگی
 • ورم و کهیر
 • گرفتگی صدا
 • خارش
 • حالت تهوع
 • نامنظم شدن ضربان قلب
 • بثورات جلدی
 • تنگی نفس
 • تورم پلک، صورت، لب ها، زبان یا گلو
 • استفراغ

علاوه بر آن چه گفته شد، حساسیت دارویی به خواب آورها ممکن است با واکنش های حادی نظیر آنافیلاکسی (Anaphylaxis) و آنژیوادم (Angioedema) همراه باشد. به خاطر داشته باشید، عوارض یاد شده در مواردی ممکن است کشنده بوده و زندگی فرد را با خطر جدی مواجه کنند. در صورت بروز واکنش های آلرژیک، هر چه سریع تر موضوع را با دکتر بی خوابی خود در میان گذاشته یا از طریق خدمات مشاوره آنلاین پذیرش 24 با متخصص مغر و اعصاب یا متخصص روانپزشک مشورت کنید.

کاربرد قرص خواب آور

از رایج ترین کاربردهای قرص خواب آور می توان موارد زیر را برشمرد:

 • کاهش زمان انتظار برای به خواب رفتن
 • افزایش مدت خواب
 • کاهش تعداد بیدار شدن در طول زمان خواب
 • بهبود کیفیت خواب

ترکیب قرص خواب آور و الکل چه تبعاتی را به دنبال دارد؟

ترکیب داروهای خواب آور و الکل موجب افزایش اثرات آرام بخشی دارو شده و ممکن است با تبعاتی نظیر ایست قلبی و توقف تنفس همراه بوده و نهایتاً به مرگ فرد بیانجامد. در عین حال، هنگام مصرف داروهای خواب آور، لازم است از خوردن میوه هایی نظیر گریپ فروت و آشامیدن آب آن ها خودداری کنید. گریپ فروت میزان داروی جذب شده در جریان خون و مدت زمان باقی ماندن آن در بدن را افزایش می دهد. این امر می تواند تبعاتی بسیار جدی را به همراه داشته باشد.

اعتیاد به قرص خواب آور

پزشک معالج برای مقابله با بی خوابی یا سایر اختلالات خواب ممکن است قرص های خواب آور را برای مدت چند هفته تجویز کند. استفاده منظم از برخی داروهای خواب آور در طولانی مدت ممکن است با وابستگی یا اعتیاد توأم باشد. این امر می تواند از افزایش تحمل دارویی ناشی شده یا از مسائل روان شناختی نشئت گیرد. وابستگی روانی و جسمی به قرص خواب آور موجب می شود حتی فکر عدم استفاده از این داروها نیز خواب را از چشمان شما ربوده و اضطراب شما را افزایش دهد.

درمان بی خوابی

روش های درمان بی خوابی

رایج ترین روش های درمان بی خوابی عبارت اند از:

درمان دارویی بی خوابی

به طور معمول، درمان دارویی روشی است که در صورت عدم پاسخ گویی فرد به روش های درمان خانگی پیشنهاد شده و تنها برای مدت محدودی ادامه می یابد. نوع و دوز دارو به علائم و سابقه پزشکی شما بستگی دارد. اگر از افسردگی رنج می برید، لازم است موضوع را با پزشک خود مطرح کنید. افسردگی از اصلی ترین عوامل ایجاد اختلال در خواب است. درمان بی خوابی ناشی از افسردگی نیازمند به کارگیری روش های متفاوتی است. برخی از شناخته شده ترین انواع داروهای خواب آور عبارت اند از:

قرص خواب آور دیازپام

قرص خواب آور دیازپام نوعی داروی کنترل شده از گروه بنزودیازپین ها است که با نام تجاری والیوم (Valium) هم به فروش می رسد. این دارو به صورت محلول خوراکی، تزریق وریدی، اسپری بینی و ژل مقعدی نیز در دسترس قرار دارد. کاربردهای دیازپام عبارت است از:

 • مقابله با اضطراب
 • برطرف کردن علائم ناشی از ترک الکل
 • کمک به برطرف کردن اسپاسم عضلانی
 • کمک به مقابله با تشنج

قطع ناگهانی دیازپام ممکن است با بروز عوارض نامطلوبی همراه باشد. از این جمله، می توان موارد زیر را برشمرد:

 • لرزش غیرارادی اندام های بدن
 • گرفتگی عضلات
 • تعریق
 • سردرد
 • اضطراب
 • تحریک پذیری
 • توهم
 • حساسیت شدید به نور، صدا و تماس فیزیکی

قرص خواب آلپرازوم

قرص خواب آلپرازوم از جمله داروهایی است که برای کوتاه مدت در کنترل اختلالات ناشی از اضطراب مؤثر بوده و علاوه بر بهبود افسردگی در تنظیم خواب نیز تأثیرگذار است. از شناخته شده ترین هم گروه های این دارو می توان به لورازپام، اگزازپام و دیازپام اشاره کرد. قطع ناگهانی آلپرازوم ممکن است با بروز عوارض نامطلوبی همراه باشد. از این جمله، می توان موارد زیر را برشمرد:

 • تغییر خلق وخو
 • گیجی و منگی
 • تحریک پذیری
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خستگی شدید
 • سردرد
 • خشکی دهان و گلو
 • اختلال در تمرکز

قرص خواب کلونازپام

قرص خواب کلونازپام نیز درست مانند دیازپام از خانواده بنزودیازپین ها بوده و علاوه بر برطرف کردن اختلالات خواب به منظور جلوگیری از تشنج و اضطراب نیز تجویز می شود. قطع ناگهانی کلونازپام ممکن است با بروز عوارض نامطلوبی همراه باشد. از این جمله، می توان موارد زیر را برشمرد:

 • اضطراب
 • بی خوابی
 • تحریک پذیری
 • تشنج
 • حملات پنیک
 • معده درد
نکته:

داروهای خواب آور باید با تجویز پزشک خریداری شده و طبق دستور وی مورداستفاده قرار گیرند.

درمان خانگی

مؤثرترین روش های درمان خانگی بی خوابی عبارت اند از:

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی به شکل قابل توجهی در درمان بی خوابی تأثیرگذار است. برای این منظور، پیشنهاد می کنیم نکات زیر را رعایت کنید:

 • تنها در هنگام خواب آلودگی به رختخواب بروید.
 • فعالیت هایی نظیر مطالعه، تماشای تلویزیون یا غذا خوردن را در محیط خارج از اتاق خواب انجام دهید.
 • تا جای ممکن، ساعت خواب و بیداری خود را تنظیم کنید.
 • تا جای ممکن، استرس و اضطراب خود را کاهش دهید.
 • از مصرف دخانیات اجتناب کنید.
 • از مصرف الکل اجتناب کنید.
 • تا جای ممکن از نوشیدن نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری کنید. بر اساس مطالعات، مصرف این قبیل نوشیدنی ها تا 6 ساعت قبل از خواب می تواند در مختل کردن فرآیند خواب تأثیرگذار باشد.
 • روزانه حدود 20 تا 30 دقیقه ورزش کنید.
 • تغذیه سالم به شکل قابل توجهی در تنظیم خواب تأثیرگذار است. برای این منظور، لازم است به ویژه در وعده شام از غذاهای سبک و زود هضم استفاده کنید.

درمان رفتاری

استفاده از روش های درمان رفتاری به شما کمک می کند خود را با شرایط محیطی تطبیق داده و موقعیت را برای برخورداری از خوابی بهتر و باکیفیت تر فراهم کنید. از این جمله می توان به استفاده از روش های آرامش بخش، مدیتیشن و یوگا اشاره کرد.

درمان گیاهی بی خوابی

استفاده از دمنوش ها، عصاره های روغنی و قرص های گیاهی از عمده ترین روش های درمان گیاهی به حساب می آیند.

دمنوش ها

موارد زیر از بهترین دمنوش های گیاهی مناسب برای درمان بی خوابی به حساب می آیند:

 • گل گاوزبان
 • بهارنارنج
 • بابونه
 • سنبل الطیب
 • اسطوخدوس یا لاواندر
 • وارنگ بو
 • گل ساعتی
نکته:

برای تهیه کلیه دمنوش های یاد شده، کافی است یک تا دو قاشق چای خوری از گیاهان مذکور را در دو فنجان آب جوش ریخته و حدود 10 دقیقه منتظر بمانید. دمنوش دلخواه خود را دو تا سه ساعت قبل از خواب نوش جان کرده و نتیجه را مشاهده کنید.

قرص خواب آور گیاهی

این روزها، برخی از شرکت های داروسازی انواع قرص خواب آور گیاهی را به بازار عرضه کرده اند. از این میان می توان موارد زیر را برشمرد:

قرص خواب آور گیاهی تراگزاکوم

قرص خواب آور گیاهی تراگزاکوم از ترکیب گیاهانی نظیر سنبل الطیب، بهارنارنچ، گل ساعتی و درمنه تولید شده و از اثرات آرام بخشی و ضد اضطرابی برخوردار است.

قرص خواب آور گیاهی ترانکی وال

قرص خواب آور گیاهی ترانکی وال با بهره گیری از عصاره ریشه سنبل الطیب، گل ساعتی، رازک و بادرنجبویه تولید شده و برای کاهش اضطراب و برطرف کردن اختلالات خواب به کار می رود.

مصرف قرص خواب آور می تواند در بهبود کیفیت خواب، کاهش زمان انتظار برای به خواب رفتن و افزایش مدت خواب تأثیرگذار باشد. با این حال، این قبیل داروها به هیچ وجه نباید به طور هم زمان با سایر مواد آرام بخش مورداستفاده قرار بگیرند. انجام این کار، اثرات داروهای خواب آور را تشدید کرده و ممکن است مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد کند. نوع و دوز داروهای خواب آور با توجه به پیشینه پزشکی افراد تعیین شده و حتماً باید به تجویز پزشک مصرف شوند. بنابراین، اگر شما هم از بی خوابی رنج می برید، لازم است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرده یا از طریق خدمات مشاوره آنلاین پذیرش 24 با متخصص خود مشورت کنید.

3.3/5

(4 نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص داروسازی را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر داروسازی