پزشکی و سلامت

چگونه قرص خواب را ترک کنیم

دسته بندی نشده

_ 2 آبان 1401_ کلینیک پردیس_ 0 دیدگاه

ترک قرص آرامبخش

ترک قرص آرامبخش به یکی از دغدغه های اصلی این روزهای بشر تبدیل شده است. چرا که به دلیل فشارهای روانی زندگی مدرن، بسیاری از مردم از قرص های آرامبخش استفاده می کنند. آرامبخش ها گونه ای از داروها هستند که باعث به وجود آمدن احساس رضایت و تسکین در فرد می شوند. این قرص ها اغلب برای افرادی که به بیماری های روانی مبتلا هستند، تجویز می شود. از داروهای آرامبخش برای خواب آوری و یا کاهش میزان عوارض خماری در افرادی که تحت سم زدایی هستند، نیز استفاده می شود.

قرص  آرامبخش از طریق تاثیر بر سیستم مرکزی اعصاب، فعالیت های بدن را کند کرده و به فرد احساس آرامش و خواب آلودگی می دهد. تمامی داروهای خواب آور، شل کننده، ضد اسپاسم و مسکن در دسته دارو های آرامبخش قرار می گیرند. اغلب افراد به قرص های آرامبخش، قرص خواب آور نیز می گویند.

برای آشنایی با این دارو و شیوه ترک قرص آرامبخش در ادامه همراه ما باشید.

قرص آرامبخش چیست؟

قرص آرامبخش از جمله داروهایی است که در درمان انواع اختلالات اضطرابی و مشکلات خواب تجویز می شود. از مشکلات این داروها این است که مصرف آن ها وابستگی ایجاد کرده و بعد از مدتی فرد مجبور به ترک قرص آرامبخش می شود. قرص های آرام بخش فعالیت مغز را کند می کنند و از همین طریق در القای خواب تاثیرگذار هستند.
قرص های آرامبخش تنها توسط پزشک تجویز می شوند تا به بیماران کمک کنند که به خواب بروند. بعضی قرص های آرامبخش مانند آلپرازولام و لورازپام خواب آرام و پیوسته ای را برای فرد به ارمغان می آورند. پزشکان برای بیمارانی که به سختی به خواب می روند، داروهایی مانند زولپیدم تجویز می کنند. این قرص آرامبخش بدن را سریع تر به خواب می برد. سازوکار قرص های آرامبخش و خواب آور با هم تفاوت دارد. اما هر سه وابستگی ایجاد کرده و بعد از مدتی باید برای ترک قرص آرامبخش مصرفی تان اقدام کنید.
استفاده از قرص های آرامبخش به علت آرامشی که در فرد ایجاد می کند، ممکن است باعث شود تا فرد به آن ها اعتیاد پیدا کند. در نتیجه، بیمار باید برای ترک قرص آرامبخش مصرفی اش به کلینیک های ترک اعتیاد مراجعه کند.
استفاده دائمی از قرص آرامبخش باعث می شود پس از مدتی فرد به دارو تمایل پیدا کند و فرد با مصرف به آرامش برسد. اما مرکز بستری ترک اعتیاد به قرص آرامبخش به صورت خودسرانه نیز می تواند عوارض شدیدی برای بیمار داشته باشد. به شکلی که منجر به فراموشی و اختلالات روانی شود. به همین جهت پیشنهاد می شود تا بیماران برای درمان به کلینیک های ترک اعتیاد مراجعه کنند. ترک قرص آرامبخش در پردیس کلینیک در محیطی مجهز با ارائه بهترین خدمات و نظارت متخصصین ترک به صورت شبانه روزی، انجام می شود.

برای خواندن مطلب درباره ترک الکل بدون عوارض

ترک قرص آرامبخش

در صورتی که قرص های آرامبخش به صورت اصولی و براساس تجویز پزشک مصرف شوند، مشکلی به وجود نمی آید. اما اغلب قرص های آرامبخش به صورت غیر اصولی مصرف می شوند و باعث وابستگی و اعتیاد می شوند. به شکلی که افراد بدون مصرف آن ها نمی تواند به خواب برود. در ادامه بهترین راه های ترک قرص آرامبخش را بررسی کرده ایم.

سم زدایی در ترک قرص آرامبخش

اولین مرحله برای ترک قرص آرامبخش، سم زدایی اصولی است. سم زدایی به سه روش فوق سریع، سریع و تدریجی برای درمان وابستگی فیزیکی به این دارو انجام می شود. سم زدایی به دوره ای گفته می شود که پزشکان با روش های مختلف، ماده اعتیاد آور را از بدن دفع می کنند.

به شکلی که میل به مصرف دوباره را در فرد کاهش دهند. فرآیند سم زدایی از لحاظ جسمی و روانی دشوار و خسته کننده است. زیرا با عوارضی مانند استفراغ، لرز، اسهال، سردرد شدید، دل درد و آشفتگی همراه است.

روش بستری

در کلینیک های ترک اعتیاد بعد از گذراندن دوره سم زدایی، برای ترک قرص های خواب آور، دوره بستری شروع می شود. در دوره بستری افراد به صورت شبانه روزی در کلینیک ترک اعتیاد می مانند و با گذراندن جلسات مشاوره فردی و گروهی درمان می شوند.

مراجعه به روانپزشک برای ترک قرص آرامبخش

اصولی ترین روش ترک قرص آرامبخش، مراجعه به روانپزشک است. روان پزشکان از طریق گفتگو به ریشه اصلی اعتیاد فرد پی می برند و نسبت به نحوه تاثیر گذاری دارو بر مغز آگاهی بیشتری دارند. این روش برای ترک قرص آرامبخش و اعتیاد جسمانی و روانی به آن کاربرد دارد.

مراجعه به روانشناس

با توجه به اینکه دارو آرامبخش بر مغز اثر می گذارد و ترک قرص آرامبخش با بد خلقی همراه است. افراد برای ترک قرص آرامبخش نباید از نظر روانی تحت فشار باشند. در این مرحله از ترک قرص خواب آور، استفاده از یک روان درمانگر برای تقویت روحیه فرد برای عمل به برنامه های ترک لازم است. روانشناسان با ارائه تکنیک های مختلف در جلسات فردی به افراد انگیزه برای ترک قرث آرامبخش می دهند.

عوارض ترک قرص آرامبخش چیست؟

درست است که اعتیاد به قرص های آرامبخش آزاردهنده است و عوارض نامتعارفی ایجاد می کند. اما ترک قرص آرامبخش به صورت ناگهانی، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. چرا که ترک قرص آرامبخش به صورت ناگهانی بدن را با سندروم محرومیت مواجه می کند. پیامد آن نیز روبرو شدن بیمار با عوارض جدی روحی و روانی خواهد بود.

از عوارض ترک قرص خواب آور به صورت ناگهانی می توان به بی قراری، تپش قلب، حالت تهوع و تشنج اشاره کرد. بنابراین زمانی که تصمیم به ترک قرص آرامبخش می گیرید، حتما با یک متخصص مشاوره ترک اعتیاد و روانپزشک مشورت کنید. تا ترک قرص خواب آور به صورت کامل و در زمان مناسب اتفاق بیفتد.

قرص های آرامبخش از نظر جسمی و روانی اعتیاد آور هستند. افرادی که از قرص های آرامبخش مصرف می کنند، می توانند به راحتی به این داروها وابسته شوند. ترک قرص آرامبخش مشکل است، زیرا عملکرد بدن فرد به آن ها وابسته می شود. در حین ترک قرص آرامبخش، مصرف کنندگان ناراحتی جسمی و روانی را تجربه خواهند کرد. عوارض ترک قرص خواب آور و آرامبخش در هر فرد متفاوت است. مصرف کنندگانی که دارای اعتیاد چندگانه و یا اختلالات بهداشت روان هستند، ممکن است روند ترک متادون جدی تر و پیچیده تری را تجربه کنند. عوارض ترک قرص آرامبخش عبارتند از:

 • اسپاسم عضلانی
 • تشنج
 • بی خوابی
 • هذیان و توهم
 • اضطراب
 • تحریک پذیری
 • افسردگی
 • تعریق
 • افزایش ضربان قلب
 • لرزش دست
 • حالت تهوع و استفراغ

برای خواندن مطلب درباره ترک تریاک

مدت زمان ترک قرص آرامبخش چه مقدار است؟

روند ترک قرص های آرامبخش، از جمله مدت زمان ترک آن، برای هر مصرف کننده متفاوت خواهد بود. برای اکثر افراد، علائم ترک اعتیاد  طی چند ساعت تا چند روز پس از ترک قرص آرامبخش شروع می شود. علائم به طور کلی پس از حدود یک یا دو هفته کاهش پیدا می کنند. اما این احتمال وجود دارد که علائم روانشناختی تا چند هفته ادامه داشته باشند. این علائم پایدار به عنوان علائم ترک حاد شناخته می شوند. از علائم ترک قرص خواب آور می توان به بی خوابی، اضطراب، تحریک پذیری، تغییرات خلقی و تمرکز ضعیف اشاره کرد.

بهترین روش ترک قرص های خواب آور

پروسه ترک قرص آرامبخش و قرص خواب آور در هر فردی و با توجه به دوز مصرف و بیولوژیک بدن متفاوت است. علائم ترک قرص آرامبخش می تواند از چند ساعت تا چند روز بعد از شروع ترک، آغاز شود. به مرور و طی یک تا دو هفته شاهد کمتر شدن تمایل به مصرف قرص آرامبخش خواهید بود.
روش های مختلفی برای ترک قرص خواب آور وجود دارد که هر کدام از آن ها برای فرد به خصوصی مناسب است. البته امکان ترک قرص آرامبخش و خواب آور در خانه برای افرادی که اعتیاد شدید دارند، امکان پذیر نیست. آن هم به این دلیل که ترک قرص آرامبخش با عوارض شدیدی همراه خواهد بود. ممکن است که فرد بعد از پشت سر گذاشتن مرحله سم زدایی بتواند ادامه درمان را در خانه انجام بدهد. اما قبل از آن بهتر است فرد برای ترک قرص خواب آور در مراکز ترک اعتیاد بستری شود. توصیه می شود برای ترک قرص آرامبخش و خواب آور حتما به یک کلینیک یا مرکز ترک اعتیاد مراجعه کنید. تا بهترین روش ترک قرص آرامبخش متناسب با شرایط و میزان اعتیاد در نظر گرفته شود.
در پردیس کلینیک ترک قرص آرامبخش و خواب آور ابتدا با ارزیابی کامل پرونده پزشکی بیمار آغاز می شود. بعد از اینکه پزشک مطمئن شد که بیمار شرایط لازم را برای درمان دارد، ترک قرص آرامبخش به روش سم زدایی شروع می شود. بعد از سم زدایی، درمان بستری و در نهایت درمان سرپایی صورت می گیرد. به این ترتیب بیمار در مسیر سلامتی و ترک قرص آرامبخش به صورت کامل قرار می گیرد. به مرور فرد توانایی و مهارت های لازم را برای زندگی به دور از هر گونه اعتیاد پیدا می کند. برای شروع ترک قرص های آرامبخش و خواب آور، بهتر است از درمان های تخصصی و روانپزشکی شروع کنید.

ترک اعتیاد قرص های خواب آور به روش بستری

ترک قرص آرامبخش به صورت درمان بستری بیماران، بهترین گزینه برای افراد وابسته به قرص آرامبخش و قرص های خواب آور است. در مرکز ترک اعتیاد پردیس سم زدایی و درمان بستری در محیطی امن و تحت نظر پزشک انجام می شود. بیماران پس از سم زدایی و در دوران اقامت در کلینیک ترک اعتیاد در جلسات مشاوره فردی و گروهی شرکت می کنند. در این جلسات، اعتیاد بیماران ریشه یابی می شود، پزشک علت اصلی اعتیاد را پیدا کرده و اهدافی را برای درمان فرد مشخص می کند.

برای ترک قرص آرامبخش به صورت کامل و بدون بازگشت یکی از روش های کاربردی، بستری در کلینیک های معتبر و مجهز ترک اعتیاد است. چرا که پزشکان و متخصصان در زمینه ترک اعتیاد دائما روند ترک قرض آرامبخش را در فرد بررسی می کنند.

ترک اعتیاد قرص خواب آور به روش سرپایی

ترک قرص خواب آور به صورت سرپایی پس از اتمام دوره ترک به صورت سم زدایی تدریجی یا بستری شروع می شود. بیماران در این مرحله از ترک قرص آرامبخش می توانند درمان را در آسایش و آرامش در خانه دنبال کنند. از بیماران خواسته می شود که همچنان از قرص های خواب آور دوری کنند. همچنین در زمان های تعیین شده برای شرکت در جلسات مشاوره رایگان ترک اعتیاد فردی و گروهی به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه کنند. متخصصان و بیمار با همفکری یکدیگر برنامه درمان و زمان بندی مناسب را با توجه به شرایط زندگی فرد تهیه می کنند.

ترک قرص آرامبخش به صورت سرپایی به صورت مستمر پیگیری می شود و نباید به چشم درمانی کوتاه مدت به آن نگاه شود. افرادی که به زندگی عادی برمی گردند، ممکن است در محل کار و خانه با محرک ها و تهدیدهایی روبه رو شوند. دوره ترک قرص آرامبخش به صورت سرپایی فضای امنی را ارائه می دهد تا بیماران به بهترین وجه با موانع پیش روی شان برخورد کنند. به شکلی که فرد بتواند از زندگی سالمی که به سختی ساخته  است، به خوبی محافظت کند.

عوارض بلند مدت مصرف قرص خواب

قرص های آرامبخش برای استفاده کوتاه مدت و در موارد بی خوابی شبانه تجویز می شوند. اما بسیاری از مردم زمانی که از این داروها استفاده می کنند، نسبت به مصرف آن ها احساس خوبی پیدا می کنند. به شکلی که زمانی که دچار مشکلات روحی می شوند، از داروهای خواب آور برای آرام کردن خود استفاده می کنند. مصرف خارج از تجویز پزشک و در دوزهای سرخودانه، منجر به اعتیاد فرد به قرص های آرامبخش می شود. مصرف غیر اصولی قرص های آرامبخش باعث می شود، فرد دچار توهم شود. مصرف داروهای خواب آور پیامد های فوری و طولانی مدتی بر روی فرد می گذارد. عوارض بلند مدت اعتیاد به قرص های خواب آور، فرد مصرف کننده را به ترک قرص آرامبخش تشویق می کند.

در ادامه به بررسی عوارض بلند مدت مصرف قرص های آرامبخش و خواب آور پرداخته ایم.

 1. استفراغ و حالت تهوع
 2. افسردگی
 3. تعریق بیش از حد
 4. افزایش ضربان قلب

البته مصرف طولانی مدت قرص خواب آور می تواند باعث اوردوز شود که از عوارض اوردوز نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کما
 • ریتم نامنظم قلب
 • تنفس سطحی و آهسته

خلاصه مطلب

قرص آرامبخش بر روی جسم و روان فرد تاثیر می گذارد. همانطور که اشاره شد برای ترک قرص آرامبخش به درمان چند جانبه نیاز است. به همین دلیل تمامی مراحل ترک قرص آرامبخش در مرکز هزینه کمپ  ترک اعتیاد پردیس تحت نظر روان پزشکان و پزشکان متخصص صورت می گیرد. همچنین مراقبت شبانه روزی پرستاران باعث می شود تا بیمار علاوه بر ترک قرص آرامبخش، سلامت روانی و جسمانی خود را مجدد کسب کند.
توجه کنید که ترک قرص آرامبخش به پارامترهای مختلفی مانند نوع و دوز ماده مصرفی، مدت زمان مصرف و سلامت بیمار بستگی دارد.

سوالات متداول ترک قرص آرامبخش


قرص آرامبخش چیست؟

قرص آرامبخش از جمله داروهایی است که در درمان انواع اختلالات اضطرابی و مشکلات خواب تجویز می شود. از مشکلات این داروها این است که مصرف آن ها وابستگی ایجاد کرده و بعد از مدتی فرد مجبور به ترک قرص آرامبخش می شود. قرص های آرام بخش فعالیت مغز را کند می کنند و از همین طریق در القای خواب تاثیرگذار هستند.


عوارض ترک قرص آرامبخش چیست؟

درست است که اعتیاد به قرص های آرامبخش آزاردهنده است و عوارض نامتعارفی ایجاد می کند. اما ترک قرص آرامبخش به صورت ناگهانی، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. چرا که ترک قرص آرامبخش به صورت ناگهانی بدن را با سندروم محرومیت مواجه می کند. پیامد آن نیز روبرو شدن بیمار با عوارض جدی روحی و روانی خواهد بود.


عوارض بلند مدت مصرف قرص های آرامبخش چیست؟

 1. استفراغ و حالت تهوع
 2. افسردگی
 3. تعریق بیش از حد
 4. افزایش ضربان قلب

♥3

نویسنده

کلینیک پردیس

ترک الکل بدون عوارض2 آبان 1401وسوسه مواد مخدر2 آبان 1401