پزشکی و سلامت

قرص ژلوفن خواب آور است؟

ژلوفن فرم ژله اي داروي ايبوپروفن است که مشهورترين نام تجاري آن بروفن است. اين مسکن ها جزء داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي هستند.

ژلوفن به صورت کپسول نرم ژلاتيني است از دسته داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي مي باشد و در موارد زير قابل استفاده است:
کاهش موقت درد ناشي از سرماخوردگي، دندان درد، درد عضلاني، سردرد (مثل ميگرن)، آرتريت روماتوئيد، درد قاعدگي و کاهش تب.
مسکن هاي ديگر مانند ايبوپروفن، مفناميک اسيد و … نيز همانند ژلوفن عمل مي کنند.
اين دسته از داروها مي توانند ايجاد زخم معده کنند، بنابراين افرادي که داراي مشکل زخم معده هستند از مصرف اين داروها بايد خودداري کنند.
همچنين مصرف ژلوفن در سه ماه اول دوران بارداري مجاز است، ولي در سه ماه آخر بارداري که جزء گروه پرخطر است، مصرف آن ممنوع است.
مصرف اين داروها بايد در کوتاه مدت صورت گيرد و در بلند مدت نبايد از اين داروها استفاده کرد.

ديدگاه پزشکان
داروي ايبوپروفن با نام تجاري پروفن به صورت دراژه وجود دارد که سه چهار سالي است که به صورت ژله اي و با نام ژلوفن تهيه مي شود.
در تکنولوژي جديد داروسازي توليد داروها به صورت ژله اي بسيار جا باز کرده است زيرا توليد داروها به صورت ژله اي عوارض قرص را به حداقل مي رساند و جذب دارو با سريع تر مي کند.
از عوارض اين دارو عوارض گوارشي است که از آن جمله مي توان اثر آن بر روي کبد را ذکر کرد چون اين دارو در کبد متابوليزه مي شود تا قابليت جذب داشته باشد بنابراين مصرف زياد آن به کبد فشار مي آورد.
يکي ديگر از عوارض آن تاثير اين دارو بر کليه است چرا که دفع دارو از طريق کليه صورت مي گيرد و مصرف بيش از حد آن بر کليه اثر مي گذارد.
اين دارو در بالغين استفاده مي شود و به صورت کپسول هاي 200 و 400 ميلي گرمي در بازار موجود است.
از اين دارو در امراضي چون آرتريت، نقرس، دردهاي شديد قاعدگي و درد دندان استفاده مي شود.
اين دارو خاصيت ضد درد، ضد التهاب، ضد تب دارد که کودکان از اين دارو به صورت شربت و با نام ايبوپروفن استفاده مي کنند.
به طور کلي توصيه مي شود تمامي داروها در سه ماهه اول بارداري استفاده نشود.
ژلوفن در دوران بارداري جز گروه B است يعني براي جنين ضرري ندارد اما بايد طبق دستور پزشک مصرف شود.
اما در 3 ماهه سوم بارداري اين دارو جزء گروه D قرار مي گيرد که نبايد استفاده شود و مصرف آن باعث بروز اختلالات جنيني مي شود.

موارد منع مصرف ژلوفن
مصرف داروي ژلوفن در مواردي منع مصرف دارد که نداشتن آگاهي در اين خصوص مي تواند باعث بروز مشکلاتي شود.
افراد مبتلا به آسم نبايد از ژلوفن استفاده کنند.
مبتلايان به فشار خون نيز نمي توانند از ژلوفن استفاده کنند چرا که حجم خونشان بالا مي رود.
همچنين افراد مبتلا به ناراحتي هاي خوني مثل هموفيلي و افرادي که مشکلات انعقادي دارند نيز بايد از خوردن داروي ژلوفن پرهيز کنند.
اين دارو بر روي معده اثر مي گذارد بنابراين اگر افرادي مبتلا به زخم معده باشند و يا کوليت داشته باشند نيز ژلوفن برايشان مضر است.
چون دفع اين دارو از طريق کليه و به صورت ادرار است مبتلايان به ناراحتي هاي خيلي شديد کليه نيز نبايد از اين دارو استفاده کنند همچنين کساني که به ترکيبات آسپيرين حساسيت دارند نيز جزء موارد منع ژلوفن هستند.
اين دارو با برخي داروها تداخل دارد، ژلوفن استامينوفن و همچنين داروهاي ضد انعقادي تداخل دارويي دارد و نبايد همراه اين داروها استفاده شود.
افرادي که داروهاي آنتي ديابتيک استفاده مي کنند نبايد ژلوفن بخورند چرا که ژلوفن باعث افزايش اثر ضد قند داروهايشان مي شود و افت ناگهاني قند و به دنبال آن بروز شوک را به همراه دارد.
ژلوفن نبايد همراه با داروهاي ادرار آور استفاده شود چرا که کاهش اثر داور مي شود.
لازم است که مصرف اين داور به حداقل رسانده شود و حتماً زير نظر پزشک تهيه شود و به صورت خود سرانه مصرف نشود و حتماً زير نظر پزشک تهيه شود و به صورت خود سرانه مصرف نشود تا مشکلات ناشي از مصرف خودسرانه اين دارو از بين برود.

عوارض خفیف ژلوفن
اسهال، حالت تهوع و استفراغ، سوء هاضمه شامل نفخ و درد شکمی، هرگونه درد در ناحیه معده یا روده ها جزو عوارض شایع این مسکن ها و ضد التهاب ها به شمار می رود. البته عوارض ژلوفن به تدریج در طی درمان، با تطبیق بدن با دارو از بین می روند.

عوارض شدید ژلوفن
عوارض شدیدتر و البته نادر این قرص ها شامل سردرد شدید، اختلالات پوستی، اختلالات بینایی، تنگی نفس، افسردگی یا تغییرات رفتاری، اختلالات شنوایی،اختلالات ادراری و افزایش وزن است. همچنین اگر مدفوع قیری رنگ یا خون آلود، احساس درد و فشار در قفسه سینه، تشنج با لرزش یا بدون لرز، لکه های قرمز کوچک روی پوست، جراحت، زخم یا لکه های سفید روی لب ها یا داخل دهان، خون دماغ بدون علت خاص، خونریزی یا کبودی غیرمعمول، استفراغ و بالا آوردن خون در خود مشاهده کردید سریعا دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید.

آیا ژلوفن خواب آور است؟
از علائم دیگر پس از مصرف ژلوفن می توان به بی حسی یا ضعف در دست ها و پاها، احساس خستگی و خواب آلودگی اشاره کرد. بنابراین مصرف ژلوفن در برخی از موارد می تواند منجر به بی حالی وخواب  آلودگی فرد گردد.

عوارض ژلوفن در طولانی مدت
مصرف ژلوفن حساسیت به نور آفتاب را بالا می برد. از این رو، قرار گرفتن طولانی مدت در برابر خورشید می تواند احتمال آفتاب سوختگی را افزایش دهد که استفاده از ضدآفتاب ها و لباس های پوشیده می تواند خطر را کاهش دهد.
استعمال دخانیات در ترکیب با ژلوفن خطر خونریزی معده را بالا می برد. به همین دلیل پزشکان به این افراد توصیه می کنند کشیدن سیگار را کنار بگذارند.
داروی ایبوپروفن با نام تجاری پروفن به صورت دراژه وجود دارد که سه چهار سالی است که به صورت ژله ای و با نام ژلوفن تهیه می شود.
در تکنولوژی جدید داروسازی تولید داروها به صورت ژله ای بسیار جا باز کرده است زیرا تولید داروها به صورت ژله ای عوارض ژلوفن را به حداقل می رساند و جذب دارو با سریع تر می کند.
از عوارض این دارو عوارض گوارشی است که از آن جمله می توان اثر آن بر روی کبد را ذکر کرد چون این دارو در کبد متابولیزه می شود تا قابلیت جذب داشته باشد بنابراین مصرف زیاد آن به کبد فشار می آورد.
یکی دیگر از عوارض آن تاثیر این دارو بر کلیه است چرا که دفع دارو از طریق کلیه صورت می گیرد و مصرف بیش از حد آن بر کلیه اثر می گذارد.
این دارو در بالغین استفاده می شود و به صورت کپسول های 200 و 400 میلی گرمی در بازار موجود است.
از این دارو در امراضی چون آرتریت، نقرس، دردهای شدید قاعدگی و درد دندان استفاده می شود.
این دارو خاصیت ضد درد، ضد التهاب، ضد تب دارد که کودکان از این دارو به صورت شربت و با نام ایبوپروفن استفاده می کنند.

ستاره | سرویس سلامت – ژلوفن یا همان فرم ژله ای داروی ایبوپروفن قرصی است که در سبد دارویی خانه های ایرانی به وفور یافت می شود. این قرص را که می توان بدون نسخه پزشک هم تهیه کرد جزء دسته داروهای ضد التهابی غیر کورتونی بشمار می آورند. تولید دارو به صورت ژله ای عوارض را به کمترین میزان می رساند و جذب دارو را سریع تر می سازد هر چند که عوارض ژلوفن در حالت کلی همچنان پابرجاست.

 

 

موارد مصرف ژلوفن

به طور کلی موارد مصرف ژلوفن شامل کاهش دردها و التهاب های ناشی از التهاب روماتیسمی مفاصل و پوکی استخوان، تب، دردهای خفیف تا متوسط و درمان اولیه دردهای قاعدگی است. البته برای کاهش دردهای اولیه دوران قاعدگی می توان از مفنامیک اسید و 2 روز قبل از پریود شدن به جای مصرف ژلوفن استفاده کرد. استفاده خودسرانه و بی اندازه از این نوع قرص  ها در کشور ما به شدت افزایش یافته که با توجه به عوارض نسبی این دارو می بایست از مصرف بدون تجویز پزشک خودداری نمود.

 

عوارض ژلوفن در کوتاه مدت

باتوجه به این نکته که هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز بشود. اگر چه تمام عوارض یک دارو ممکن است در یک فرد دیده نشود ولی در صورت مشاهده هرگونه از عوارض سریعا به پزشک مراجعه کنید.

عوارض ژلوفن (خفیف): اسهال، حالت تهوع و استفراغ، سوء هاضمه شامل نفخ و درد شکمی، هرگونه درد در ناحیه معده یا روده ها جزو عوارض شایع این مسکن ها و ضد التهاب ها به شمار می رود. البته عوارض ژلوفن به تدریج در طی درمان، با تطبیق بدن با دارو از بین می روند.

عوارض ژلوفن (شدید): عوارض شدیدتر و البته نادر این قرص ها شامل سردرد شدید، اختلالات پوستی، اختلالات بینایی، تنگی نفس، افسردگی یا تغییرات رفتاری، اختلالات شنوایی،اختلالات ادراری و افزایش وزن است. همچنین اگر مدفوع قیری رنگ یا خون آلود، احساس درد و فشار در قفسه سینه، تشنج با لرزش یا بدون لرز، لکه های قرمز کوچک روی پوست، جراحت، زخم یا لکه های سفید روی لب ها یا داخل دهان، خون دماغ بدون علت خاص، خونریزی یا کبودی غیرمعمول، استفراغ و بالا آوردن خون در خود مشاهده کردید سریعا دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید.

 

آیا ژلوفن خواب آور است؟

از علائم دیگر پس از مصرف ژلوفن می توان به  بی حسی یا ضعف در دست ها و پاها، احساس خستگی و خواب آلودگی اشاره کرد. بنابراین مصرف ژلوفن در برخی از موارد می تواند منجر به بی حالی وخواب  آلودگی فرد گردد.

 

عوارض ژلوفن در طولانی مدت

 • مصرف ژلوفن حساسیت به نور آفتاب را بالا می برد. از این رو، قرار گرفتن طولانی مدت در برابر خورشید می تواند احتمال آفتاب سوختگی را افزایش دهد که استفاده از ضدآفتاب ها و لباس های پوشیده می تواند خطر را کاهش دهد.
 • استعمال دخانیات در ترکیب با ژلوفن خطر خونریزی معده را بالا می برد. به همین دلیل پزشکان به این افراد توصیه می کنند کشیدن سیگار را کنار بگذارند.

 

ژلوفن دشمن کبد

مصرف بی رویه ژلوفن می تواند به کبد آسیب شدیدی وارد کند. این دارو مانند هم خانواده هایش در کبد متابولیزه می شود تا قابلیت جذب برای بدن را داشته باشد. بنابراین مصرف بیش از اندازه آن فشار زیادی را به کبد وارد کرده و آن را دچار آسیب می گرداند. آسیب زدن یکی از مهمترین عوارض ژلوفن به حساب می  آید.

 

 

موارد منع مصرف ژلوفن

مصرف داروی ژلوفن در مواردی منع مصرف دارد که نداشتن آگاهی در این خصوص می تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

 • افراد مبتلا به آسم نباید از ژلوفن استفاده کنند.
 • مبتلایان به فشار خون نیز نمی توانند از ژلوفن استفاده کنند چرا که حجم خونشان بالا می رود.
 • افرادی که ناراحتی های خونی مثل هموفیلی و افرادی که مشکلات انعقادی دارند نیز باید از خوردن داروی ژلوفن پرهیز کنند.
 •  همانطور که گفته شد این دارو بر روی معده اثر می گذارد بنابراین اگر افرادی مبتلا به زخم معده باشند و یا کوليت داشته باشند نیز ژلوفن برایشان مضر است.
 • افرادی که داروهای آنتی دیابتيك استفاده می کنند نباید ژلوفن بخورند چرا که ژلوفن باعث افزایش اثر ضد قند داروهایشان می شود و افت ناگهانی قند و به دنبال آن بروز شوک را به همراه دارد.
 •  ژلوفن نباید همراه با داروهای ادرار آور استفاده شود چرا که کاهش اثر داور می شود. 

 

تداخل دارویی قرص ژلوفن

ژلوفن نیز مانند هر داروی دیگری اگر با داروهای نامناسب مصرف شود می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. در هنگام مصرف ژلوفن به موارد زیر دقت کنید.

 1. داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین در هنگام مصرف همزمان با قرص ژلوفن می تواند احتمال خونریزی را در فرد افزایش دهد. همچنین ژلوفن اثرات محافظت قلبی را کاهش می دهد و نباید همزمان با داروی آسپرین مصرف شود و باید تحت نظر پزشک استفاده شود.
 2. مصرف همزمان قرص ژلوفن با داروهایی مانند پیروکسیکام، نالترکسون و دیکلوفناک نه تنها کمکی به بهبود یافتن درد نخواهد کرد بلکه تنها خطر عوارض را تشدید می کنند که متاسفانه توسط بعضی از پزشکان به طور ناآگاهانه همزمان تجویز می شوند.
 3. زنان باردار در 3 ماهه اول بارداری از ژلوفن بدون مشورت با پزشک معالج خود استفاده نکنند.
 4. قبل از عمل جراحی نیز باید پزشک در خصوص مصرف دارو از سوی فرد مطلع شود، زیرا یک هفته قبل از جراحی باید مصرف این دارو قطع شود.

در پایان توصیه می شود که افراد از مصرف بیش اندازه قرص ژلوفن خودداری کنند و استفاده از کافئین به جای مسکن ها برای کم کردن عوارض داروها برای التیام دردهای عضلانی و فروکش کردن التهاب ها بکار ببرند.

با تفاوت ژلوفن وایبوپروفن آشنا شوید.

 


آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

بله
خیر