پزشکی و سلامت

ژلوفن برای ترک اعتیاد

آیا به دنبال مسکن سردرد می گردید؟

به صورت کلی، سردردهای خفیف یا شدید در بسیاری از مردم به یک درد روتین تبدیل شده است. اغلب افراد بدون آنکه دلایل سردردشان را بدانند مدت هاست که از این درد آزاردهنده رنج می برند و به دنبال یک مسکن برای سردرد خود هستند.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص مغز و اعصاب مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره مغز و اعصاب

قرص ضد سردرد ممکن است در مواردی بتواند سردرد شما را کنترل کند اما اگر دلایل سردرد شما، بیماری های دیگری باشد، باید علاوه بر مشورت با پزشک در سبک زندگی خود نیز تغییراتی به وجود آورید. کم خوابی، پرخوابی، مصرف الکل و سیگار بیش از حد و سایر موارد ممکن است عامل سردرد شما باشند. مثلاً توجه کنید که در صورت مصرف بی رویه ی الکل مغز شما مقدار بسیار زیادی آب از دست خواهد داد و کم شدن آب اطراف مغز می تواند سردردهای بسیار دردناکی را به دنبال داشته باشد.

این مقاله راهنمای کامل مصرف انواع مسکن سردرد است. با ما همراه باشید تا انواع قرص سردرد، آمپول سردرد و… را بشناسید و از شر درد آزاردهنده سر خود خلاص شوید.

انواع سردردهای مختلف و انواع مسکن ضد سردرد

سردردها در افراد مختلف ممکن است منشأهای مختلفی داشته باشند؛ سردردهای عصبی، سردردهای میگرنی و سردردهای ناشی از عفونت هایی مثل سینوزیت هر یک نشانه های خاصی دارند. اگر دائماً از سردرد رنج می برید، بسیار مهم است که علت آن را بدانید. برای برخی از انواع سردردها نمی توان خودسرانه دارو مصرف کرد و مصرف هرگونه دارو باید زیر نظر پزشک باشد. اما اگر در اثر فشار کارهای روزانه به سردرد مبتلا شدید، احتمالاً مشکل با خوردن یک قرص ضد سردرد حل می شود.

درمان سردرد عصبی

اگر در طول روز دائماً تحت فشار و تنش قرار داشته باشید، یا شغلتان به نحوی باشد که نیاز به تمرکز، دقت و مسئولیت پذیری بالایی داشته باشد، ممکن است در اثر فشار بیش از حد به مغز و کم شدن آب بدن، دچار سردردی آزاردهنده شوید.

در این شرایط معمولاً با خوردن یک قرص ضد سردرد یا مسکن ضد سردرد قوی، مشکل حل می شود و نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید.

درمان سردرد میگرنی

سردردهای میگرنی برخلاف سردردهای عصبی ممکن است ربطی به فشارهای روزانه نداشته باشند. اغلب افرادی که مبتلا به میگرن هستند گاهی ممکن است بدون انجام یک کار سخت و یا طاقت فرسا به این درد آزاردهنده دچار شده باشند. سردرد میگرنی یا به اختصار میگرن، می تواند دلایل ژنتیکی داشته باشد و ممکن است شما آن را از پدر یا مادرتان به ارث برده باشید. با این وجود اگر در خانواده ی شما کسی هست که به میگرن مبتلا باشد، بهتر است خودسرانه مسکن ضد سردرد و یا مسکن سردرد میگرنی مصرف نکنید و بیش از شروع خوددرمانی، با ویزیت آنلاین دکتر مغز و اعصاب در پذیرش 24 مشورت کنید.

درمان سردرد ناشی از کم خوابی

بدن شما درست مثل یک ساعت کار می کند و خودش می تواند شرایط خودش را پایدار کند. اما اگر شما به صورت مداوم خواب کافی و باکیفیت نداشته باشید و بدنتان نتواند انرژی لازم برای پایدار کردن خودش را به دست آورد، ممکن است باعث سردردهای بسیار دردناکی شود؛ بنابراین اگر کم خواب هستید و معمولاً با قرص ضد سردرد، دردهای عصبی خود را درمان می کنید،

نوشته های مشابه

  • سردرد خوشه ای چگونه درمان می شود؟

    1401-06-09

  • سردرد پیشانی چیست و چه زمانی نگران  کننده می شود؟

    1401-06-09

بهتر است کمی هم سبک زندگی تان را تغییر دهید. اگر به راحتی نمی توانید بخوابید و در خواب شبانه با مشکل روبه رو هستید می توانید از قرص های خواب آور استفاده کنید. در بسیاری از موارد با داشتن خواب منظم سردردها بهبود پیدا می کنند و دیگر نیازی به مصرف قرص ضد سردرد یا تزریق آمپول مسکن ضد سردرد نیست.

سردرد ناشی از پرخوابی

فراموش نکنید همان طور که کم خوابی می تواند عملکرد بدن شما را مختل کند و به سردرد مبتلا شوید، پرخوابی هم می تواند چنین عارضه ای داشته باشد. سروتونین (Serotonin) به عنوان یک انتقال دهنده ی عصبی بسیار مهم نقش زیادی در هوشیاری شما و کیفیت زندگی شما دارد. معمولاً وقتی شما زیاد می خوابید در عملکرد ترشح سرتونین مشکل ایجاد می شود و این موضوع می تواند منجر به سردردهای خفیف یا قوی شود.

علاوه بر این زیاد خوابیدن که معمولاً در روز اتفاق می افتد ترشح هورمون ملاتونین (Melatonin) یا همان هورمون خواب را با مشکل روبه رو می کند. فراموش نکنید که مغز یک ساختار منظم و بسیار دقیق است و هر عاملی که در کار آن اختلال ایجاد کند، مغز با فرستادن پیام هایی مثل درد نسبت به فشارهای وارد بر بدن هشدار می دهد.

1. ناپروکسن برای سردرد شدید

‍پیشنهاد بسیاری از کسانی که دائماً با سردرد درگیر هستند، مصرف مسکن ضد سردرد ناپروکسن (Naprouxn) است. ناپروکسن علاوه بر عملکرد خوبش برای درمان سردرد، قرصی است که خانم ها نیز می توانند از آن برای تسکین درد ناشی از قاعدگی بهره بگیرند. باید دقت کنید که ناپروکسن در کنار خوبی هایی که دارد ممکن است عوارضی نیز به دنبال داشته باشد.

اولین هشدار مصرف ناپروکسن این است اگر از زخم معده رنج می برید هرگز به فکر خوردن ناپروکسن به عنوان قرص ضد سردرد نیفتید. ناپروکسن اثر بسیار شدیدی بر روی زخم های گوارشی دارد و ممکن است سبب خونریزی داخلی شود.

2. استامینوفن و ایبوبروفن برای سردرد میگرنی

در کنار ناپروکسن به عنوان یک مسکن سردرد قوی برای درمان فوری سردرد شدید است، دو نمونه از قرص هایی که بسیار معروفند استامینوفن و بروفن هستند. استامینوفن به عنوان یک قرص ضد درد قدیمی راسته ی کار کسانی است که به صورت روزانه با سردردهای حاصل از افزایش فشار کاری و استرس مواجه هستند. البته باید توجه کنید که نباید در مصرف استامینوفن زیاده روی کنید چراکه مانند تمام قرص های دیگر ممکن است عوارضی برای شما داشته باشد.

ایبوبروفن مسکن ضد سردردی است که معمولاً برای سردردهای خیلی شدید و غیرقابل تحمل استفاده می شود. افراد مبتلا به سردردهای خفیف و موضعی زمانی که در معرض فشارهای بیرونی قرار بگیرند ممکن است به خوردن ایبوبروفن نیاز پیدا کنند. ایبوبروفن اثر شدیدتری دارد و می تواند در مدت زمان کمتری سردردهای موضعی را تسکین دهد.

اگر به دنبال درمان فوری سردرد شدید هستید، ایبوبروفن قرص سردرد قوی هست که ما به شما پیشنهاد می کنیم.

3. سریع ترین قرص سردرد؛ قرص ادوالژین

در شرایطی که ممکن است سردردهای موضعی آن قدر آزاردهنده باشند که از توان فرد خارج شوند، مصرف مسکن ضد درد ادوالژین می تواند پیشنهاد بسیار خوبی باشد. ادوالژین (Advalene) به دلیل آنکه زود جذب می شود و به سرعت می تواند بر روی دستگاه عصبی تأثیر بگذارد، معمولاً انتخاب افرادی است که به حمله های میگرنی شدید دچارند.

قرص ادوالژین را برای درمان فوری سردردهای آزاردهنده پیشنهاد می کنیم.

البته در مصرف ادوالژین هم باید توجه کنید که اگر زخم معده دارید مصرف آن برای شما ممنوع است چراکه ممکن است سبب خونریزی و افزایش درد شما شود.

4. نوافن و ژلوفن برای سردرد

نوافن و ژلوفن دو قرص ضد سردرد هستند که به شکل کپسول های آبی و قرمز توسط شرکت های داروسازی مختلف تولید می شوند. ژلوفن قرص بسیار سنگینی است و جدای از خطراتی که می تواند برای سلامتی شما داشته باشد، در مواقع سردرد شدید می توانید روی اثر و قدرت آن حساب کنید. نوافن نیز معمولاً برای دندان درد استفاده می شود اما از آنجا که منشأ تمام دردها دستگاه عصبی بدن انسان است مکانیسم داروهای ضد درد نیز تقریباً یکسان است.

5. آمپول مسکن برای سردرد

جالب است بدانید بسیاری از کسانی که در تمام عمرشان دائماً در معرض سردردهای عصبی و میگرنی بوده اند و گاهی تا سر حد مرگ با درد کلنجار رفته اند امروزه با پیشرفت علم پزشکی نفس راحتی می کشند. تزریق بوتاکس که همیشه برای درمان نارسایی های پوستی استفاده می شد امروزه به عنوان یک درمان موقت برای رفع سردرد نیز استفاده می شود.

به صورت کلی آمپول بوتاکس (Botax) رایج ترین آمپول تزریقی برای درمان سردرد است. اگر به فکر تزریق آمپول مسکن برای سردرد هستید، فراموش نکنید که سردردهای شما علاوه بر فشارهای عصبی و میگرنی ممکن دلایل داخلی نیز داشته باشد.

مثلاً اگر با کمبود ویتامین ب -کمپلکس (B-compelex) باشید ممکن است عوارضی مانند درد بدن و سردرد به سراغ شما بیاید. ویتامین ب کمپلکس تمام انواع ویتامین های B را درون خود دارد و تأمین این ویتامین ها ممکن است تا حد زیادی از سردردهای شما بکاهدُ در این حالت بهتر است برای درمان سردرد بجای خوردن قرص یا بزریق آمپول ویتامین بدن خود را تامین کنید. متخصص مغز و اعصاب میتواند به شما در علت یابی سردردها کمک کند.

6. آمپول کترولاک برای سردرد

از میان آمپول هایی که به عنوان آمپول مسکن برای سردرد استفاده می شوند، آمپول کترولاک (ketrolak) نیز در موارد بسیار شدید می تواند مفید باشد. کترولاک یک داروی ضددرد و ضدالتهاب است و می توان در تسکین دردهای سر عملکردی بسیار قوی تر نسبت به قرص ضد سردرد داشته باشد. البته نمی توان این آمپول را خودسرانه و برای درمان سردردهای روزمره استفاده کرد.

باید توجه داشته باشید که کترولاک با داروهای بسیاری تداخل دارد و لازمه ی تزریق آن این است که این داروها را مصرف نکنید. مثلا داروی لیتیوم که معمولاً برای درمان بیماری های مربوط به افسردگی مصرف می شود با کترولاک به شدت واکنش می دهد و ممکن است حال فرد را بسیار بد کند. علاوه بر این اگر داروهای مربوط به بیماری های خونی مثل هپارین (Heparin) را مصرف می کنید، در استفاده از آمپول کترولاک هوشیار باشید و حتی المقدور با پزشک مشورت کنید.

شما می توانید برای آگاهی از اینکه چه نوع مسکن هایی را می توانید استفاده کنید، با راحت ترین شیوه ی ممکن از ویزیت دکتر سردرد در سایت پذیرش 24 بهرهمند شوید تا مسکن ضد درد را هوشمندانه و درست مصرف کنید.

7. مورفین برای سردرد

مورفین به عنوان یک مسکن ضد درد قدیمی است سال هاست که در پزشکی و در بیمارستان ها به بیمارانی تزریق می شود که علاوه بر درد فراوان از نواحی مختلف بدن، بی قرار هم هستند. مورفین با اثر ضددردی که دارد می تواند درد را ساکت و آرامش را به بدن شما برگرداند. اما مورفین نیز از آن دسته داروهایی است که بدون تجویز پزشک نمی توان به راحتی مصرفش کرد. پزشکان متخصص مغز و اعصاب در صورت معاینه ی شما و پیدا کردن منشأ درد می توانند برای شما مورفین تجویز کنند تا درد و بی قراری شما ساکت شود.

تزریق سایر مسکن های معروف به مسکن ضددرد

امروزه در بسیاری از تحقیقات پزشکی ثابت شده است که تزریق مسکن ضد درد می تواند تأثیر شدیدتر و سریع تری بر روی تسکین درد داشته باشد. البته تزریق تمام مسکن ها به سادگی ممکن نیست و معمولاً فرد نمی تواند به آمپول مسکن ضد درد به سادگی دسترسی پیدا کند. اما به صورت کلی اگر سردردهای عصبی در خانواده ی شما موروثی است و دائماً از سردرد رنج می برید و مصرف قرص ضد سردرد نیز مشکل شما را حل نکرده است می توانید با پزشک مشورت کنید تا شاید بهبود سردرد شما از راهی غیر از مصرف مسکن ممکن شد.

اما لازم است پیش از مصرف هر گونه قرص و دارویی حتما با دکتر مغز و اعصاب انلاین تلفنی و یا متنی مشورت کنید. 

سوالات متداول درباره انواع قرص های سردرد

کدام کپسول ضد درد برای درمان سردردهای عصبی خوب است؟

از میان داروهای سردردی مثل بروفن، استامینوفن و ادوالژن، دو کپسول نوافن و ژلوفن نیز انتخاب هایی بسیار خوب هستند.

درمان سردرد با تزریق آمپول ضد درد نیز ممکن است؟

همانطور که در قسمت آمپولهای سردرد گفتیم، تزریق آمپول بوتاکس نیز برای درمان سردرد توصیه می شود. متخصصان اعصاب و روان می گویند تزریق بوتاکس برای درمان سردردُ سردردها را کمتر و کمتر کند و این حملات را به چند ماه یک بار کاهش دهد.

حالا دیگر برای درمان سردرد فقط استفاده از قرص ضد سردرد پیش  روی شما نیست و اگر سردردهای میگرنی حسابی کلافه تان کرده می توانید به تزریق بوتاکس نیز فکر کنید.

بهترین قرص ضد سردرد چیست؟

 به صورت کلی می توان گفت بهترین قرص ها برای درمان سردردهای موضعی و میگرنی دو قرص ایبوبروفن و ناپروکسن هستند. این قرص ها می توانند لحظات آزاردهنده ی سردرد شما را به یک آرامش نسبی ختم کنند تا سردردهای عصبی کارهای روزانه تان را تحت تأثیر قرار ندهد. البته توجه داشته باشید که اگر سردردهای شما همیشگی و تکرارشونده است باید مطمئن شوید که درد شما به بیماری عصبی خاصی مربوط نمی شود.

متأسفانه اگر مبتلا به بیماری های عصبی باشید و خودسرانه مسکن ضد درد مصرف کنید ممکن است نه تنها موجب بهبودی شما نشود بلکه شدت بیماری را نیز افزایش دهد.

قوی ترین قرص ضد سردرد چه قرصی است؟

اگر چند سالی است دائماً سردرد داشته اید و به دنبال راهی برای درمان آن بوده اید، حتماً خوردن چند قرص ضد سردرد به شما پیشنهاد شده است. استامینوفن (Acetaminiphen)، نوافن، بروفن و ژلوفن متداول ترین قرص هایی هستند که مردم برای تسکین سردرد از آن ها استفاده می کنند. البته این قرص ها فقط نمونه هایی متداول از میان مسکن هایی هستند که به مسکن ضد سردرد شناخته می شوند.

بهترین قرص سردرد را باید با توجه به علت سردرد خود پیدا کنید. همان طور که در بخش های گذشته نیز توضیح دادیم، سردردها اگر دلیلی جدی و خطرناک داشته باشند پزشک راه های درمانی دیگری جز مصرف مسکن های ضد سردرد را پیشنهاد خواهد داد.

بهترین قرص برای درمان فوری سردرد شدید چیست؟

قرص ادوالژین، پروفن و ژلوفن برای درمان سریع سردردهای شدید پیشنهاد می شود. درصورتی که سردرد شدید و مداوم دارید و مسکن ها تاثیری نمی گذارند حتما به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

داروی سردرد مناسب کودکان چیست؟

علت یابی سردرد در کودکان بسیار مهم است و نباید سرخود و بدون مشورت با دکتر اطفال مصرف شود. اما در اگر سردرد همراه بیماری های ساده کودکان و طبیعی است میتوانید از مسکن های ساده مثل استامینوفن استفاده کنید. در صورت تداوم سردرد کودک، حتما به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

پزشکان مختلف معتقدند در مواجهه با دردهای مختلفی که ممکن است با آن ها برخورد کنید و ما را آزار دهند، نباید عجولانه عمل کرد و برای هر نوع دردی سریعاً مسکن ضد درد مصرف کنیم. دردها برخی مواقع یک نشانه هستند تا ما به فکر درمان بیفتیم و بتوانیم با مشاوره از پزشک مشکلاتی را که ممکن است به سلامتی مان آسیب بزنند، پیدا کنید.

پس توجه داشته باشید که در کنار معرفی مسکن های مختلف به شما پیشنهاد می کنیم با مشاوره دارویی پذیرش 24 نیز مشورت کنید. دردهای عصبی مثل سردردهای عصبی لزوماً با استفاده ی همیشگی از مسکن ضد درد بهبود پیدا نمی کنند و گاهی لازم است اقدامی عملی تر انجام دهید.

4.3/5

(12 نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص مغز و اعصاب را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر مغز و اعصاب

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 دیکلوفناک برای ترک

 یک گروه از داروها به نام داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی وجود دارند که دارای اثرات ضد درد و ضد التهاب هستند و فاقد کورتون(کورتیکواستروئید) می باشند.
داروهای تسکین دهنده ی درد ضد التهاب مانند دیکلوفناک که به ضد درد های NSAIDs معروف هستند در تسکین دردهایی نظیر آرتریت (التهاب مفاصل)،رگ به رگ شدن عضلات یا ضرب دیدگی استخوان،نقرس،میگرن،درد دندانی و دردهای پس از عمل جراحی کاربرد دارند. داروهای تسکین دهنده ی درد ضد التهاب مانند دیکلوفناک که به ضد درد های NSAIDs معروف هستند در تسکین دردهایی نظیر آرتریت (التهاب مفاصل)،رگ به رگ شدن عضلات یا ضرب دیدگی استخوان،نقرس،میگرن،درد دندانی و دردهای پس از عمل جراحی کابرد دارند.


این دارو با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.
دیکلوفناک با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز،منجر به کاهش ساخت ماده ای شیمیایی به نام پروستاگلاندین در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه ی آسیب دیده می باشند.در نتیجه با مهار آنزیم های سکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندین،درد و التهاب کاهش می یابد.
این دارو یک مسکن خیلی خوب محسوب می شود و با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.
دیکلوفناک عوارض نسبتا کمی دارد و بعضی از این عوارض در ایران بیش از سایر نقاط جهان مشاهده شده است مثلا مواردی از فلج عضلات در مصرف عضلانی دیکلوفناک در ایران دیده شده که همین امر موجب منع مصرف دیکلوفناک در مراکز غیر بیمارستانی شده است.
دیکلوفناک با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز،منجر به کاهش ساخت ماده ای شیمیایی به نام پروستاگلاندین در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه ی آسیب دیده می باشند.در نتیجه با مهار آنزیم های سکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندین،درد و التهاب کاهش می یابد.
دیکلوفناک به صورت دو ملح تولید می شود: دیکلوفناک سدیم و دیکلوفناک پتاسیم .
تفاوت اصلی بین این دو نوع این است که جذب دیکلوفناک پتاسیم در بدن سریع تر می باشد در نتیجه با اثر سریع تر در درد های حاد و ناگهانی که نیاز به تسکین سریع درد وجود دارد،دیکلوفناک پتاسیم انتخاب بهتری می باشد.
مصرف دیکلوفناک در افرادی که مبتلا به بیماری های قلب و عروق می باشند یا سابقه ی حمله ی قلبی یا سکته دارند،مناسب نمی باشد به علت اینکه این دارو تا حدودی ریسک حمله و سکته های قلبی در افراد مستعد را افزایش می دهد.لذا در صورت سابقه ی بیماری های قلبی حتما با پزشک یا داروساز خود در مورد داروی ضد درد مناسب ،مشورت نمایید.
این دارو به صورت قرص خوراکی ،ژل موضعی ،چسب پوستی،قطره ی چشمی و آمپول تزریقی نیز موجود می باشد.

اطلاعات بیشترنقش خانواده در پیشگیری از اعتیاد

عوارض قرص دیکلوفناک چیست ؟

با مصرف طولانی مدت دارو خطر خونریزی گوارشی از معده و روده افزایش می یابد.مهم ترین و شایع ترین عارضه ، اختلالات گوارشی است.

تداخل دارویی قرص دیکلوفناک با چه داروهایی است؟
1-مصرف همزمان قرص دیکلوفناک با سایر داروهای ضدالتهابی استروئیدی و غیر استروئیدی باعث خونریزی و یا زخم معده می شود.

2-داروهای ضد فشار خون و مُدرها

3-استفاده همزمان از سیکلوسپورین (داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی که در پیوند اعضا بکار می رود) با قرص دیکلوفناک باعث آسیب کلیوی می شود.

4-در مصرف همزمان دیکلوفناک با داروهای سوءهاضمه باعث آسیب به دیواره معده می شود.

علائم درمانی دیکلوفناک

بزرگسالان و سالخوردگان

تسکین انواع دردها و التهابات در طیف وسیعی از شرایط ، از جمله:

1- آرتریت روماتوئید ، آرتروز ، اسپوندیلیت آنکیلوزان ، نقرس حاد
2- اختلالات حاد اسکلتی عضلانی مانند پری آرتریت (به عنوان مثال شانه منجمد) ، التهاب تاندون ، تنوسینوویت ، بورسیت
3- سایر شرایط دردناک ناشی از ضربه ، از جمله شکستگی ، کمردرد ، رگ به رگ شدن ، کشیدگی ، دررفتگی
کودکان : قرص های دیکلوفناک سدیم 100 میلی گرم با انتشار طولانی مدت برای کودکان مناسب نیست.

مقدار مصرف دیکلوفناک در بزرگسالان :

روزانه یک قرص 100 میلی گرم دیکلوفناک سدیم در صورت لزوم ، دوز روزانه را می توان با مکمل با دوزهای معمول حاوی دیکلوفناک سدیم 25 میلی گرم یا 50 میلی گرم به 150 میلی گرم افزایش داد.
حداکثر دوز توصیه شده روزانه دیکلوفناک سدیم 150 میلی گرم است.

سالمندان: اگرچه فارماکوکینتیک دیکلوفناک سدیم در بیماران مسن به هیچ وجه از نظر بالینی مختل نمی شود ، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی باید در چنین بیمارانی که به طور کلی مستعد واکنش های جانبی هستند ، با احتیاط خاص استفاده شود. به ویژه توصیه می شود که کمترین دوز موثر در بیماران مسن ضعیف یا با وزن کم بدن استفاده شود (به اقدامات احتیاطی نیز مراجعه کنید) و بیمار باید از نظر خونریزی دستگاه گوارش در حین درمان با NSAID کنترل شود.

اطلاعات بیشترترک دیازپام | بزرگترین مرکز تخصصی ترک دیازپام