پزشکی و سلامت

خوردن قرص آهن قبل از خواب

تغذیه

توسط Dr2Tayeb!@dm!nP@n

0 دیدگاه

آیا می دانید بهترین زمان مصرف قرص آهن چه زمانی است؟

 

مواد غذایی غنی از آهن

جگر، گوشت قرمز،ماهی،زرده تخم مرغ،حبوبات مانند لوبیا سفید،لوبیا قرمز، عدس،نخود، بلغور جودوسر، سبزیجات برگ سبز تیره و پهن مانند اسفناج، میوه های خشک مانند زردآلو و کشمش، دانه های روغنی مانند تخم کدو، بادام هندی و شکلات تلخ از جمله مواد غذایی غنی از آهن هستند.

جذب آهن غذا،اغلب تحت تاثیر شکل آهن موجود در آن است.آهن موجود در پروتئینهای حیوانی مانند گوشت گاو،ماهی و پرندگان یعنی آهن هم بیشتر جذب میشود، در حالیکه جذب آهن پروتئینهای گیاهی مانند سبزیها و میوه ها یعنی آهن غیر هم کمتر است.باید توجه داشت که ویتامین سی جذب آهن سبزیها و میوه ها را افزایش می دهد.

 

آیا می دانید بهترین زمان مصرف قرص آهن چه زمانی است؟

بهترین زمان ممکن برای مصرف زمانی است که معده خالی است.مثلا صبح هنگام بیدار شدن از خواب و بصورت ناشتا می باشد،زیرا در این زمان آهن بیشتری جذب بدن می شود.برخی از افراد هستند که اگر قرص آهن را با معده خالی بخورند دچار تهوع،درد معده اسهال و یبوست می شوند.اگر شما هم جزء این افراد هستید می توانید قرص آهن را بعد از غذا یا قبل از خواب میل کنید.قرص آهن را اگر بصورت ناشتا مصرف می کنید،یکساعت قبل از صبحانه یا اگر بعد از غذا مصرف می کنید،دو ساعت بعد از غذا میل کنید.همچنین این دارو بهتر است بهمراه یک لیوان آب یا آب مرکبات(مواد حاوی ویتامین سی) مصرف شود تا جذب آهن را تسریع بخشد.گوشت و همچنین جگر منابع خوب آهن هستند که اگر بهمراه ویتامین سی مصرف شوند جذب آهن افزایش می یابد.برای مثال اگر لیمو را همراه مواد غذایی مصرف کنید جذب آهن بیشتر خواهد شد. اگر قرص آهن را قبل از خواب میل می کنید،سعی کنید زودتر شام بخورید تا میزان جذب آهن کم نشود

مصرف قرص آهن با چه چیزهایی نباید همراه شود؟

قرص آهن با مواد غذایی حاوی کلسیم، مکملهای کلسیم و آنتی اسیدهای معده نباید مصرف شوند.اگر آهن مصرف می کنید حداقل یکساعت قبل از مصرف مکمل آهن یا دو ساعت پس از مصرف مکمل آهن، باید از خوردن پنیر و ماست و شیر،اسفناج،چای و قهوه،نان های سبوس دار،غلات و کورن فلکس اجتناب کنید.

اگر با خوردن آن دچار یبوست می شوید در وعده های غذایی خود از منابع سرشار از فیبر استفاده نمایید.

قرص آهن را هر روز در زمان مشخص مصرف کنید.

 

قرص آهن چه مدت باید مصرف شود؟

نباید طولانی مدت استفاده شود،چون به سلولهای بدن ازجمله کبد و معده  آسیب زده و بدن را دچار اختلالاتی می کند.افرادیکه دچار فقر آهن شدید هستند نباید بیشتر از شش ماه این دارو را مصرف کنند.

13

پزشکان غنی کردن مواد غذایی و تجویز املاح آهن برای پیشگیری از کم خونی ناشی از کمبود آهن را توصیه می کنند.
به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، برای پیشگیری از کم خونی ناشی از کمبود آهن علاوه بر موارد فوق مصرف مواد غذایی که منابع بسیار خوبی از آهن هستند مثل جگر و گوشت قرمز ضروریست.
بهترین و کم خطرترین روش درمان کم خونی استفاده از مکمل های خوراکی است. درمان با داروهای ساده آهن کاملا مؤثر و به شکل قرص، کپسول، شربت و یا قطره تجویز می شود که باید مصرف آنها چندین ماه ادامه یابد.
بر خلاف سایر داروها بهتر است این قرص ها با معده خالی مصرف شوند زیرا جذب آنها بهتر و بیشتر صورت می گیرد. ولی در این حالت ممکن است سبب تحریک معده و بروز مشکلات گوارشی شود.
می توان عوارض گوارشی ناشی از مصرف آهن مانند تهوع، دل پیچه، سوزش قلب، اسهال یا یبوست را به حداقل رساند، به شرطی که آهن را به میزان بسیار کم مصرف کرد و به تدریج به میزان آن افزود تا به حد مورد نیاز بدن برسد.
همچنین، بهتر است قرص آهن در آخر شب قبل از خواب استفاده شود تا عوارض ناشی از آن کاهش یابد. ویتامین ث جذب آهن را افزایش می دهد به همین دلیل معمولا مصرف ویتامین ث به همراه آهن پیشنهاد می شود.
علاوه بر درمان دارویی باید به میزان آهن قابل جذب در غذا نیز توجه کرد.
جذب آهن اغلب تحت تاثیر شکل آهن موجود در غذاست.
آهن موجود در پروتئین های حیوانی (آهن هم ) مثل گوشت گاو، ماهی، گوشت پرندگان (مرغ) بیشتر جذب می شوند. در صورتی که جذب آهن در پروتئین های گیاهی (آهن غیر هم) مثل سبزیجات و میوه جات کمترست.
میزان جذب آهن غیر هم بین 3 تا 8 درصد است. ویتامین ث جذب آهن غیر هم را زیاد
می کند عواملی مثل کربنات ها، اگزالات ها، فسفات ها، میتات ها که در حبوبات، نان سبوس دار، خمیر تخمیر شده موجود است مانع جذب آهن می شوند.
همچنین بر اساس نتایج به دست آمده مواد موجود در سبزیجات ممکن است از جذب آهن غیر هم جلوگیری کنند. مصرف چای همراه یا بلافاصله بعد از غذا می تواند تا 50 درصد جذب آهن را کاهش دهد.
منابع غذایی آهن دار عبارتند از : جگر، گوشت به ویژه گوشت گاو، زرده تخم مرغ، سبزیجات برگ سبز تیره، میوه های خشک شده (برگه ها) بخصوص برگه زرد آلو، لوبیا چشم بلبلی، نخود خشک شده و دانه های روغنی مثل پسته، بادام و فندق.
انتهای پیام