پزشکی و سلامت

ژلوفن بعد از واکسن سینوفارم

واکسن کرونا این روز ها یکی از جنجالی ترین مباحث تبدیل شده است. ویروس کووید 19 عضو جدید خانواده کرونا ویروس می باشد که با ویروس های سارس و مرس که پیش از این تبدیل به یک اپیدمی شده بودند، هم خانواده است. با گسترش ویروس کووید 19 و پاندمی آن همراه سوالاتی بسیاری در مورد این ویروس عجیب ایجاد می شود. برای مثال یکی از مهمترین سوالات، این است که پس از تزریق واکسن چه اقدامات احتیاطی لازم است انجام شود؟ آیا افراد واکسینه شده می توانند پس از دریافت واکسن و داشتن عوارض احتمالی، از داروهای مسکن قبل استفاده کنند؟
با تولید و تزریق واکسن کرونا شواهدی نشان می دهد که استفاده از داروهای مسکن پس از تزریق واکسن کووید 19 مجاز نیست. البته هنوز شواهد موجود در این رابطه محدود است و مطالعات بیشتری در این زمینه باید انجام گیرد. واکسن کووید 19 در اغلب موارد نسل جدیدی از واکسن ها هستند که از RNA ویروس درون یک پوشش یک ویروس غیر بیماری زا قرار می گیرد و به بدن فرد تزریق می شوود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله حقایقی که باید در مورد واکسن کووید 19 بدانید مراجعه فرمایید) ویروس کووید 19 و به تبع واکسن تولیدی علیه آن مسائل جدیدی هستند که هنوز مقالات و تحقیقات کافی برای آن ها وجود ندارد و تنها هدف بشر کاهش زیان های حاصل از آن می باشد.

علت منع مصرف مسکن پس از تزریق واکسن کرونا چیست؟

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که علت منع مصرف مسکن پس از تزریق واکسن کرونا چیست؟ که در پاسخ این سوال می توان گفت که برخی از داروهای مسکن ممکن است در فعالیت واکسن تداخل ایجاد کرده و موجب بروز پاسخ شدید تر (طوفانی) سیستم ایمنی شوند. برای بررسی دقیق تر این موضوع بهتر است در ابتدا به بررسی این مساله بپردازیم که پس از تزریق واکسن چه اتفاقی در بدن افراد می افتد؟
باید در نظر داشت که وقتی واکسینه می شوید، ویروس ضعیف شده، آنتی بادی یا هر عامل دیگر تشکیل دهنده واکسن، موجب فریب بدن شده و سیستم ایمنی بدن فکر می کند با یک ویروس واقعی مواجه شده و به تبع آن یک ساختار دفاعی در برابر ویروس ایجاد می شود. طی این فرآیند ، بدن شما شاهد بروز علائم مختلفی خواهد بود که برخی از آن ها مهم بوده و بیشتر آن ها موقتی و گذرا هستند.

عوارض احتمالی واکسن کرونا چیست؟

همه واکسن ها از جمله واکسن کرونا اغلب دارای عوارضی می باشد که این عوارض ناشی از واکنش سیستم ایمنی به ویروس می باشد. به طوری که وقتی واکسن به فردی تزریق می شود بدن تصور می کند یک عامل بیگانه وارد بدن شده است. به این ترتیب شروع به مقابله با این ویروس می کند. این دفاع علیه کووید 19 حالتی را ایجاد می کند فرد به طور خفیف دچار علائمی می شود. البته این عوارض گذرا و موقتی هستند و پس از مدتی از بین می رود.
در حال حاضر واکسن کرونا با ایجاد عوارض جانبی کوتاه مدت که به طور موقت بر فرد تأثیر می گذارد، مرتبط هستند. در حالی که بررسی این عوارض نیاز به تحقیقات بیشتری دارد، اما عوارض جانبی خفیف می تواند مردم را برای آنچه که ممکن است انتظار دارند، آماده کند. از آنجا که واکسن ها دقیقاً مثل هم نیستند و هر واکسنی می تواند عوارض خاص خودش را داشته باشد، کسب آگاهی از نتایج و جوانب مثبت و منفی آنها نیز می تواند موثر باشد. اما علت عوارض واکسن ممکن است به علت حساسیت به تخم مرغ، واکنش شدید بدن و تولید طونان های سایتوکاینی علیه مواد و اجزای ویروس و یا به دلایل دیگر باشد. در ادامه به عوارض و یا بهتر است بگوییم علائم مقابله با واکسن کووید 19 اشاره می کنیم:
1. واکسن ممکن است باعث درد بازو شود.
2. ممکن است تب داشته باشید که با گذشت زمان شدیدتر شود.
3. سردرد سبک و احساس سرگیجه نیز می تواند پس از تزریق واکسن رخ دهد.
4- درد عضلانی یا سایر علائم موقتی التهاب نیز می تواند بخشی از واکنش بدن نسبت به واکسن باشد.

کاهش تولید آنتی بادی و بی اثر شدن واکسن کرونا با مصرف دارو های مسکن!

پس از تزریق واکسن کرونا با بروز این علائم ممکن است برای کاهش درد ، اقدام به مصرف داروهای مسکن کنید ولی متخصصان می گویند پس از تزریق واکسن کووید 19 بهتر است از مصرف داروهای مسکن اجتناب شود. مهمترین دلیل توصیه فوق، این است که داروهای مسکن از جمله ایبوبروفن، ادویل، استامینافن و …. عمدتا ضد التهاب بوده و ممکن است پاسخ ایمنی بدن شما را مهار کنند. یک مطالعه جدید روی موش ها که نتایج آن اخیرا در مجله ویروس شناسی (Journal of Virology) منتشر شد، نشان داد که این داروها ممکن است تولید آنتی بادی ها را کاهش دهند.

استفاده از دارو های مسکن مانند استامینافن پس از تزریق واکسن

محققان توصیه می کنند که اگر درد عضلانی و شرایط پس از واکسن کرونا برای افراد دریافت کننده، بسیار شدید بوده و امکان دسترسی به پزشک نیز وجود نداشت و یا اگر کسی در حال حاضر از هر داروی مسکنی استفاده می کند، داروی استامینافن از مابقی مسکن ها بهتر است زیرا این دارو به میزان بسیار کمتری پاسخ ایمنی بدن شما را تغییر می دهد. دارو های مسکن به چند دسته خواب آور ها، آرامش بخش ها، دارو های ضد التهاب، دارو های مخدر تقسیم بندی می شود.
دارو های ضد التهاب با تاثیر بر سیستم ایمنی و سرکوب آن باعث کاهش درد می شوند که علت آن این است که التهاب ناشی از سیستم ایمنی باعث احساس درد می شود همان حالتی که ما در عفونت ها شاهد بدن درد و درد عضلانی می باشیم. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آیا درد عضلانی و کمردرد از علائم کووید 19 محسوب می شود؟ مراجعه فرمایید)
استفاده از دارو های ضد التهاب برای کاهش درد، باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن در نتیجه کاهش تولید آنتی بادی پس از تزریق واکسن کرونا می باشد. هدف از تزریق واکسن ها در بسیاری از موارد کارازموده کردن و تولید IgG می باشد که باعث مصونیت بدن در مواجه های بدنی با عامل عفونی می باشد بنابراین دارو های ضد التهابی به عنوان مسکن با تضعیف سیستم ایمنی باعث کاهش کارآمدی واکسن می شوند. بنابراین توصیه می شوند پس از تزریق واکسن کووید 19 از مسکن ها به ویژه مسکن های ضد التهابی مانند ایبوبروفن، ادویل، و …. استفاده نشود.

برای کاهش علائم بعد از واکسن کرونا چه باید کنیم؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که اگر مصرف مسکن پس از تزریق واکسن کرونا ممنوع می باشد، پس برای کاهش درد، تب و دیگر علائم پس از تزریق این واکسن چه باید کنیم؟ در پاسخ می توان گفت همان طور که در بالا اشاره شد عوارض ناشی از واکسن کووید 19 موقتی و در بیشتر موارد خفیف می باشد و نیاز به اقدامی خاص ندارند ولی گاهی این علائم با شدت بیشتری رخ می دهند که برای فرد آزار دهنده می باشد.( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله عوارض احتمالی واکسن کرونا چه مواردی می باشد؟ مراجعه فرمایید) در ادامه به اقداماتی که می توان برای رفع علائم واکسن به کار برد، اشاره می کنیم:

کاهش تب

برای کاهش تب پس از واکسن کرونا نیاز است به مقدار کافی آب و مایعات بنوشید و در صورت لزوم می توانید از سرم های تزریقی برای کاهش سریع تر تب استفاده کنید . استفاده از دسمال نم برای پیشانی ، دست ها، پا ها و غیره برای کاهش تب بسیار موثر است. همچنین در صورت احساس تب لباس های سبک تر بپوشید.

احساس درد در ناحیه تزریق

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده نگه داشتن پارچه خنک روی ناحیه تزریق را برای کاهش علائم بعدی تزریق واکسن توصیه می کند. همچنین اگر پس از تزریق واکسن، قرمزی یا حساسیت به لمس در بازوی شما دیده شده و بیش از یک روز ادامه داشت حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا زدن واکسن کرونا اجباری است؟

در حال حاضر تعداد کشور هایی که اقدام به دریافت واکسن کرونا کرده اند بسیار کم است و همچنین تعداد افرادی را این تعداد تولید آن پوشش می دهد نیز بسیار کم می باشد. بنابراین هیچ اجباری برای تزریق واکسن نمی باشد. به طوری که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اظهار داشته است که که واکسن کووید 19 نباید اجباری باشد ولی قویا شهروندان آمریکایی را تشویق می  کند تا کار درست را انجام دهند.
در صورت بروز چه علائمی پس از تزریق واکسن کرونا باید با اورژانس تماس بگیریم؟
واکسن کرونا از روش های مختلفی استفاده می کنند، اما هیچ یک شامل ویروس های بیماری زا نیستند و خود واکسن منجر به بیماری نمی شود. از طرفی هم قانون ملی آسیب واکسن ایجاب می کند که واکسن ها باید “ایمن و موثر” باشند و تا زمانی که بی خطر نباشند در دسترس عموم قرار نمی گیرند. عوارضی که باید در صورت مشاهده در فرد واکسینه شده ، با اورژانس تماس گرفته شود شامل موارد زیر می باشد:

 • شوک آنافیلاکسی
 • تنگی نفس
 • قرمز شدن یا کبودی صورت یا بدن
 • از دست دادن حافظه
 • درجه پایین یا تب بالا
 • درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق
 • کاهش شنوایی و یا از دست دادن آن
 • فلج کامل عضلات در ناحیه خاصی از بدن
 • نکته ای که باید در خصوص عوارض جانبی واکسن کرونا در نظر داشت این است که عوارض واقعی یک واکسن معمولا چهار سال زمان نیاز دارد تا ما از ایمن بودن و همچنین کارساز بودن آن مطمئن شویم اما با توجه به شرایط کل دنیا امکان انتظار برای این مدت نا معقول به نظر می رسد اما نکته دیگر این است که برای آن که یک واکسن مورد تایید شود چندین مراحله را طی می کند که یکی از این مراحل تزریق واکسن به یک حیوان آزمایشگاهی می باشد و همچنین در یک مرحله دیگر واکسن به یک فرد داوطلب تزریق می شود.

  نحوی اثربخشی واکسن کرونا

  هدف واکسن کرونا همانند هر واکسن دیگری تحریک سیستم ایمنی بدن علیه ویروس و کارآزموده کردن آن می باشد. به طوری که در همه واکسن ها قسمتی از عامل عفونی وارد بدن می شود و عامل عفونی بدون آن که بتواند مشکلی در بدن ایجاد کند سیستم ایمنی شناسایی و علیه آن تولید انتی بادی و دیگر سلول های ایمنی می کند. به طور کلی واکسن کووید 19 به این صورت در بدن عمل می کند:
  -محققان ژن پروتئین سطحی ویروس کووید 19 (اسپایک) را وارد آدنو ویروس به عنوان وکتور (حامل) می کنند و به این صورت پروتیین های اختصاصی ویروس کووید 19 بر سطح یک ویروس بی ضرر به نام آدنو ویروس ظاهر می شود.
  -واکسن کرونا به فرد تزریق می شود و بدن پروتئین های اسپایک شناسایی و تولید به تولیدآنتی بادی می کند. سپس لنفوسیت های تی (T cell) علیه این پروتئین ها حساس شده و شروع به از بین بردن سلول هایی می شود که آلوده به این ویروس هستند.
  – در دوز بعدی که به آن دوز یادآور می گویند انتی بادی بیشتر و با میل ترکیبی بالاتر تولید و ترشح می شود و به این ترتیب بدن نسبت به ویروس کووید 19 ایمنی بیشتری پیدا می کند.
  – اگر ویروس کووید 19 وارد بدن فرد شود آنتی بادی ها و سلول های خاطره ای که از قبل وجود داشته است شروع به از بین بردن این ویروس می کنند.

  با همه گیر شدن ویروس کووید 19 و قطعی نشدن واکسن کرونا هنوز بهترین رویکرد در مقابل آن پیشگیری و ادامه قرنطینه ها می باشد. ولی در این میان همچنان نیاز به انجام آزمایش ها ، تشخیص و در نهایت درمان بیش از پیش به نظر می رسد. آنی آزما برای حل این مشکل به وجود امده است و هدف آن آسان نمودن مراحل تشخیص و درمان می باشد. به این صورت که شما می توانید با انجام پذیرش ، نمونه گیری در منزل و آزمایش کرونا در منزل و جوابدهی غیرحضوری با رعایت شرایط قرنطینه و اقدامات پیشگیرانه ، به آسانی، در کمترین زمان، و سریع آزمایش کرونا در منزل و دیگر آزمایشات خود را انجام دهید. و به این صورت در زمان، هزینه های خود صرفه جویی کنید.

  توزیع و تزریق واکسن ویروس کرونا در بریتانیا ادامه دارد و تاکنون 15 میلیون و 630 هزار و هفت نفر به طور کامل در برابر این بیماری واکسینه شده اند.
  نظیم زهاوی، وزیر واکسن، روز چهارشنبه، ششم مه، به برنامه «صبح بخیر بریتانیا» شبکه آی تی وی گفت که انگلستان کاملا روی برنامه حرکت می کند تا از قرنطینه خارج شود. در همین حال، 83 تا 84 درصد از بزرگسالان این کشور گفته اند واکسن را تزریق خواهند کرد.
  گرچه بیش از 34 میلیون نفر در بریتانیا حداقل یک دوز از واکسن کووید را تزریق کرده اند، اما باقیمانده جمعیت این کشور، یعنی 21 میلیون نفر دیگر، هنوز واکسنی دریافت نکرده اند. 
  آن هایی که می خواهند واکسن بزنند، شاید این سوال را داشته باشند که آیا مصرف مسکن قبل یا بعد از دریافت واکسن می تواند از عوارض جانبی آن شامل تب، لرز، خستگی، سردرد و  احتمالا دردی در بازوی محل تزریق، بکاهد؟
  این در حالی است که کارشناسان درباره مصرف هرگونه مسکنی قبل یا بعد از دریافت واکسن کووید، هشدار داده اند.
  چرا نباید مسکن مصرف کرد؟
  به گفته کارشناسان، شما باید از مصرف مسکن قبل یا بعد از دریافت واکسن کووید خودداری کنید تا به سیستم ایمنی بدن خود اجازه دهید به بهترین شکل، شیوه مبارزه با ویروس کرونا را فرا بگیرد.

  از طرفی مسکن ها ممکن است با تأثیر واکسن تداخل داشته باشند؛ کما این که با واکسن آنفلوآنزا تداخل دارند. مطالعات نشان داده است کودکانی که بعد از دریافت واکسن آنفلوآنزا داروهای ضد التهاب یا کاهش تب مصرف کرده اند، در مقایسه با کودکانی که بعد از واکسن، تب کردند و دارو مصرف نکردند، پادتن های کمتری داشتند.
  روشل والنسکی، دبیر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ایالات متحده، گفت بروز علایم ملایمی مانند تب حاکی از این است که سیستم ایمنی بدن شما در حال «آماده شدن» برای یادگیری نحوه مبارزه با این ویروس است.
  این علائم، عادی و نشانه آماده شدن سیستم ایمنی بدن علیه ویروس کرونا است.
  مایکل مینا، استادیار رشته اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی تی اچ چان دانشگاه هاروارد، گفت اگر به بدن خود اجازه دهید بدون کمک مسکن به مقابله با ویروس برود،  «حافظه ایمونولوژیک» ایجاد می شود. او در ماه فوریه به خبرنگاران گفت: «قبل از واکسن، مسکن مصرف نکنید.» او افزود: مردم باید «تمام تلاش خود را بکنند» که بعد از دریافت واکسن هم مسکن استفاده نکنند.
  چگونه بدون استفاده از مسکن، از تأثیر عوارض جانبی بکاهیم؟
  کارشناسان پیشنهاد می کنند بعد از تزریق واکسن حسابی استراحت کنید و مطمئن باشید به میزان کافی آب می نوشید. اگر در محل تزریق، احساس کوفتگی دارید از کمپرس سرد استفاده کنید تا کوفتگی را کم کند یا با آن بازو ورزش کنید تا از دردش کاسته شود.
  نوشیدن مایعات فراوان و پوشیدن لباس های رنگ روشن نیز می تواند به کاهش آثار ناملایم تب کمک کند.
  اگر باید مسکن مصرف کنید، سازمان جهانی بهداشت، استامینوفن را برای درمان درد یا تب بعد از واکسن پیشنهاد می دهد.
  به گفته سرویس سلامت همگانی، اکثر عوارض جانبی واکسن کووید-19 ملایم هستند و نباید بیش از یک هفته باقی بمانند. با این وجود، اگر تب بالایی تجربه کردید که بیش از دو روز ادامه یافت یا سرفه جدید و ادامه داری داشتید یا با از دست دادن یا تغییر حس بویایی مواجه شدید، احتمالا به کووید-19 مبتلا شده اید و باید در خانه بمانید و آزمایش دهید.

  به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، با وجود اینکه دریافت واکسن کرونا بسیار ضروری است، اما معمولاً افراد نگران عوارض جانبی آن هستند. ممکن است پزشکان به افراد توصیه کنند به منظور کاهش درد و التهاب پس از دریافت واکسن کرونا، داروهای مسکن مصرف کنند، اما هشدار داده اند که نباید پیش از دریافت واکسن از این داروها استفاده کرد.
  داروهای مسکن معمولاً برای کاهش التهاب مصرف می شود؛ اغلب این مسکن ها جز داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) هستند که به کاهش درد کمک می کنند. اگر چه اکثر مسکن ها بدون نسخه پزشک در دسترس هستند، اما مصرف آن ها به صورت منظم و بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود. نتایج چندین مطالعه نشان می دهد که استفاده طولانی مدت از داروهای تسکین دهنده درد و NSAIDs خطر ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

  چرا نباید پیش از دریافت واکسن از داروهای مسکن استفاده کرد؟

  محققان معتقدند که افراد نباید پیش از دریافت واکسن کرونا هیچ فعالیت خاصی انجام دهند یا غذا و دارویی مصرف کنند که تأثیر واکسن کرونا را خنثی کند یا پاسخ ایمنی به واکسن را کاهش دهد. ممکن است مصرف داروهای مسکن پیش از دریافت واکسن کرونا اقدامی کاملاً بیهوده باشد، زیرا همه افراد واکنش یکسانی به واکسن کرونا نشان نمی دهند. به طور کلی مصرف داروهای مسکن فقط زمانی مؤثر است که فرد پس از دریافت واکسن کرونا دچار عوارض جانبی متوسط تا شدید آزاردهنده شده باشد.

  آیا داروهای مسکن سیستم ایمنی بدن انسان را سرکوب می کند؟

  نتایج مطالعات انجام شده در طول سال های گذشته نشان می دهد که بعضی از داروهای مسکن باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن افراد می شود. زمانی که واکسن به بدن افراد تزریق می شود سیستم ایمنی بدن را وادار به تولید آنتی بادی می کند؛ بنابراین واکنش های التهابی در بدن رخ می دهد که به عنوان عوارض جانبی شناخته می شوند؛ بنابراین استفاده از داروهای مسکن ممکن است مانع عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن شود.
  نتایج مطالعه دیگری که روی موش ها انجام شده است و در مجله Virology منتشر شده است، نشان می دهد که بعضی از داروهای مسکن ضد التهاب می توانند میزان تولید آنتی بادی در بدن را کاهش دهد. واکنش بدن هر فرد به واکسن کرونا متفاوت است و افراد عوارض جانبی متفاوتی را تجربه می کنند، بنابراین استفاده از داروهای مسکن قطعاً به این معنا نیست که فرد عوارض جانبی خاصی را تجربه نمی کند. بازو درد، تب، لرز و ضعف جز عوارض جانبی خفیف واکسن کرونا هستند که در عرض دو تا سه روز برطرف می شوند؛ بنابراین استفاده از داروهای مسکن به منظور پیشگیری از بروز عوارض جانبی توصیه نمی شود، مگر اینکه پزشک به شما توصیه کرده باشد این کار را انجام دهید.

  آیا افراد می توانند داروهای معمول خود را پیش از دریافت واکسن کرونا مصرف کنند؟

  ممکن است وضعیت سلامتی فرد در شرایطی باشد که باید داروهای مسکن را نیز در کنار دیگر داروها مصرف کند. افرادی که به بیماری های زمینه ای مبتلا هستند باید در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار بگیرند، اگر این افراد به طور معمول از داروهای مسکن استفاده می کنند، نباید مصرف داروی خود را بدون مشورت با پزشک قطع کنند. از آنجایی که در این شرایط مصرف داروهای مسکن به بهبود عملکرد بدن فرد کمک می کند افراد باید پیش از دریافت واکسن با پزشک خود مشورت کنند تا در صورت لزوم دوز آن را کاهش دهند یا مصرف آن را قطع کنند.

  برای تسکین عوارض جانبی چه اقداماتی باید انجام داد؟

  افراد باید آگاه باشند که ممکن است پس از دریافت واکسن کرونا عوارض جانبی ناشی از آن را تجربه کنند؛ بنابراین باید خود را برای آن آماده کنند؛ به میزان کافی بخوابند و از رژیم غذایی سالم پیروی کنند. علاوه بر این افراد می توانند به منظور تسکین عوارض جانبی ناشی از دریافت واکسن کرونا، از داروهای مسکن استفاده کنند. توصیه شده است که افراد پیش از مصرف دارو با پزشک مشورت کنند، خود درمانی نکنند و دوزهای بالا نیز مصرف نکنند.

  کد خبر 504854