پزشکی و سلامت

بهترین قرص خواب نی نی سایت

آیا فکر می کنید که کودکتان در شبانه روز خواب کافی ندارد و به دنبال علت های بی خوابی کودکان و نشانه های آن می گردید؟ به طور کلی بی خوابی، ترس از تخت خواب، وحشت شبانه و شب  ادراری از جمله مشکلات خواب کودکان، به ویژه در سنین پایین، است.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص روانشناسی مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره روانشناسی

با آن که چنین مسائلی میان کودکان بسیار رایج هستند، اما می توانند الگوهای خواب صحیح کودکان را تغییر دهد. از طرفی والدین نیز معمولا به دلیل بی خوابی کودکان خود نمی توانند خواب درستی داشته باشند. چراکه باید شب ها تا دیر وقت با کودک خود بیدار بمانند و از طرفی او به  علت کم خوابی مدام بهانه  می گیرد.

اما خوشبختانه بیشتر مشکلات کودکان به عادت های خواب و رفتارهای آن ها در روز بستگی دارد، از این رو می توانید با راهکارهایی با این موضوع مقابله کرده و مشکل بی خوابی کودکان خود را رفع کنید.

اگر به دنبال پاسخ سوال باید برای بی خوابی کودکان چه کنیم می گردید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید. چون در کنار بررسی علت های بی خوابی کودکان در شب، نکات کاربردی را برای حل هر چه سریع تر این مشکل توضیح می دهیم.

کودکان به چند ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند؟

برای عملکرد بهتر، کودکان و نوجوانان به ساعت خواب بیشتری در مقایسه با بزرگسالان نیاز دارند. در جدول پایین می توانید ساعت خواب مورد نیاز برای هر یک از گروه های سنی را مشاهده کنید.

گروه سنی ساعت خواب مورد نیاز
نوزادها (4 تا 12 ماه) 12 تا 16 ساعت
کودکان (1 تا 2 سال) 11 تا 14 ساعت
کودکان (3 تا 5 سال) 10 تا 13 ساعت
کودکان (6 تا 12 سال) 9 تا 12 ساعت
نوجوانان (13 تا 18 سال) 8 تا 12 ساعت

منظور از بی خوابی کودکان چیست؟

بی خوابی در کودکان یا Insomnia به این معنا است که کودک در شب خوابش نمی برد یا تنها چرت می زند و از خواب بلند می شود، در نتیجه در صبح کسل و بی حال است.

به طور معمول، این مشکل در گذر زمان حل می شود. اما اگر بی خوابی نوزاد یک ماهه و بزرگتر شما بیشتر از سه بار در هفته و برای چندین ماه مرتب تکرار شود و اثرات آن در روز نیز شدت بیشتری بگیرد، احتمالا او با مشکل بی خوابی درگیر است و باید از یک دکتر بی خوابی درخواست کمک کنید.

بی خوابی کودکان چه نشانه هایی دارد؟

کودکان نیز دقیقا مانند بزرگسالان نمی توانند کنترلی روی خلقیات خود داشته باشند و ممکن است در شب خواب راحتی نداشته باشند. کمبود خواب می تواند روی رفتارهای کودک و حتی حالت های ذهنی او تاثیرگذار باشد. حتی در شرایطی نشانه های بی خوابی در کودکان می تواند با بیش فعالی مشابه باشد.

نوشته های مشابه

 • همه چیز درباره بی خوابی شبانه، علل، انواع و تکنیک­های درمان

  1401-04-14

 • دلایل بی خوابی کودکان و راه های مقابله با آن

  1401-04-09

اگر کودک شما در شبانه روز خواب کافی ندارد، احتمالا رفتارهای زیر را در او ببینید:

 • به طور معمول بداخلاق، زودرنج و بیش از حد حساس است.
 • تمرکز کافی ندارد و در مدرسه و خانه با مشکلات حافظه دست و پنجه نرم می کند.
 • در طول رو احساس خواب آلودگی می کند.
 • درگیری، بحث و در بعضی موارد بالا بردن صدا در گفتگو
 • بیش فعالی

علت بی خوابی کودکان چیست؟

برای بیشتر کودکان، مشکلات بی خوابی از عادت ها و رفتارهایی که در طول روز دارند، سرچشمه می گیرد. برای مثال خوردن بیش از حد غذای شیرین یا تماشای تلویزیون دقیقا قبل از خواب می تواند کاملا خواب کودک را به هم بریزد.

البته، بچه هایی کوچکتر نمی توانند به خوبی بین عادت ها و کیفیت خوابشان ارتباط برقرار کنند. از جمله علت بی خوابی کودکان زیر یک سال و حتی بزرگتر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

استرس

متاسفانه باید تایید کنیم که علت بی خوابی کودکان 8 ساله می تواند مربوط به استرس آن ها باشد. آن ها می توانند به دلیل درگیری های مختلف در مدرسه، دعوا با دوستان خود یا حتی مورد آزار قرار گرفتن در مدرسه، استرس های زیادی را تحمل کنند.

در خانه، استرس می‎تواند از رفتارهای پدر و مادر با یکدیگر، به  دنیا آمدن بچه و معطوف شدن توجه ها به بچه جدید و حتی تغییرات همیشگی خواب مانند مشترک بودن اتاق خواب با خواهر و برادر، خانواده یا پدربزرگ و مادربزرگ ناشی شود. توصیه می کنیم از یک دکتر بهداشت روان برای رفع استرس کودک خود کمک بگیرید.

کافئین

علت بی خوابی کودکان 10 ساله می تواند مربوط به مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین باشد. بنابراین بهتر است به کودک خود اجازه ندهید که بعد از ناهار از این نوع نوشیدنی بخورد. البته دقت داشته باشید، کودکان بهتر است تا حد امکان از مصرف این نوع از نوشیدنی ها پرهیز کنند و روی تغذیه آن ها دقت داشته باشید.

عوارض جانبی داروها

بعضی از دارو، برای مثال آن هایی که برای درمان بیش فعالی کودک و افسردگی تجویز می شوند، می توانند خود عامل بی خوابی شبانه کودکان باشند.

دیگر مسائل پزشکی

بی خوابی شبانه کودک یک ساله می تواند به  علت اختلال خوابی باشد که او با آن درگیر است. برای مثال می توان به وقفه تنفسی در خواب (آپنه خواب) و سندروم پای بی قرار اشاره کرد.

این مشکل می تواند به  دلیل آلرژی و خارش پوست کودک ناشی از اگزما بروز پیدا کند. همچنین دقت داشته باشید که در پاسخ به سوال کمبود کدام ویتامین باعث بی خوابی در کودکان میشود، می توان منیزیم را نام برد.

بنابراین اگر می خواهید به راحتی به علت بی خوابی در کودک خود پی ببرید، سعی کنید همیشه به طور مرتب سلامتی او را تحت نظر بگیرید. به ویژه روی کمبود مواد معدنی، عناصر ضروری و ویتامین ها در رژیم غذای او دقت داشته باشید.

راه های درمان دیر خوابیدن بچه ها

برای درمان بی خوابی کودکان خود باید عادت های درستی را در زندگی آن ها شکل دهید تا بتوانید بدون مصرف دارو با درمان خانگی بی خوابی کودکانتان را حل کنید. از طرفی اگر به درمان بی خوابی کودکان با داروهای گیاهی علاقه دارید، حتما ابتدا با پزشک او مشورت کنید.

اطمینان پیدا کنید که کودک از تخت خواب خود تنها برای خوابیدن استفاده می کند

بهتر است کودک خود را متقاعد کنید که تنها از تخت خواب خود برای خوابیدن استفاده کند و برای مثال روی آن تکالیف مدرسه اش را انجام ندهد. در غیر این صورت، در ذهن کودک به مرور زمان تثبیت می شود که به جای استراحت روی تخت به انجام فعالیت های مختلف بپردازد.

مطمئن شوید تخت کودک راحت است

باید از مناسب بودن دمای اتاق کودک، نبود سروصدای زیاد و حتی راحتی تخت او مطمئن شوید. در شرایطی که تخت کودک را با عروسک های زیاد پر می کنید، کودک برای خوابیدن کلافه می شود.

کودک باید برنامه خواب منظمی داشته باشد، حتی در روزهای تعطیل

وقتی برنامه مشخصی برای خواب کودک خود داشته باشید و آن را رعایت کنید، رفته رفته ذهن او به این برنامه عادت می کند. در تاپیک درمان بی خوابی کودکان نی نی سایت نیز به این مورد اشاره شده است.

پرخوری زیاد یا گرسنگی

برای قبل از خواب کودک خود یک وعده غذایی سبک مثل یک لیوان شیر گرم به  همراه موز را در نظر بگیرید. بهتر است بدانید مصرف غذاهای سنگین یک تا دو ساعت قبل از خواب، اجازه خواب درست را از کودک می گیرد.

تشویق به سبک زندگی پرجنب وجوش

فعالیت های منظم مانند ورزش به مدت یک ساعت در روز، سبب می شود کودک شب خواب بهتری داشته باشد. اما دقت داشته باشید انجام فعالیت های ورزشی سه ساعت قبل از خواب توصیه نمی شود.

توجه به خواب های کوتاه در طول روز

کودکان حداقل به چهار ساعت بین دوره های خواب نیاز دارند تا به اندازه کافی خسته شوند و دوباره بخوابند. به همین دلیل دقت داشته باشید که کودکتان در روز خیلی چرت نزند تا بتواند شب راحت تر بخوابد.

گذاشتن محدودیت برای استفاده از لوازم الکترونیکی

نور آبی رنگ تلویزیون، گوشی ها، تبلت و به طور کلی لوازم هوشمند، چرخه خواب کودک را به هم بریزند و او نمی تواند شب به راحتی بخوابد. در نتیجه حداقل یک ساعت قبل از خواب به کودکتان اجازه ندهید که از این لوازم استفاده کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

گاهی راهکارهای بالا نیز برای حل مشکل بی خوابی کودکان جوابگو نیستند. در این شرایط باید از یک دکتر روانشناسی عمومی یا دکتر روانپزشکی برای حل مشکل کودک خود کمک بگیرید.

پس از مشاهده علائم زیر در کودک خود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 • نشانه های بی  خوابی در کودک بیشتر از چهار هفته طول کشیده و فعالیت ها و توانایی های او را تحت تاثیر قرار داده است.
 • نگرانی در این مورد که کودک در طول خواب با نفس نفس زدن از جا بلند می شود یا وقفه تنفسی در خواب و دیگر مشکلاتی که می توانند خواب کودک شما را مختل کنند.
 • کودکتان دارویی مصرف می کند که احتمالا بر کیفیت خواب او تاثیرگذار است.
 • تجربه دل دردهای شدید در شب که مسبب بیدارخوابی کودک است.
 • تغییرات در خلقیات مانند افسردگی، بی حالی و حتی پرخوری

سخن نهایی

همان طور که گفتیم بی خوابی کودکان مشکل شایعی است که اغلب بچه ها آن را تجربه می کنند. این مشکل سبب می شود کودک در شبانه روز خواب کافی نداشته باشد، در نتیجه صبح ها انرژی لازم برای انجام فعالیت های عادی را ندارد.

اگر نتوانستید با استفاده از راهکارهای ارائه شده در بالا، کیفیت و ساعت خواب کودک را بهبود دهید، حتما از یک دکتر بهداشت روان که در کار خود متخصص است کمک بگیرید یا از طریق سامانه پذیرش 24 با یک دکتر روانشناس آنلاین ارتباط برقرار کنید.

5/5

(1 نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص روانشناسی را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر روانشناسی