پزشکی و سلامت

بعد واکسن میشه ژلوفن خورد

واکسن کرونا این روز ها یکی از جنجالی ترین مباحث تبدیل شده است. ویروس کووید 19 عضو جدید خانواده کرونا ویروس می باشد که با ویروس های سارس و مرس که پیش از این تبدیل به یک اپیدمی شده بودند، هم خانواده است. با گسترش ویروس کووید 19 و پاندمی آن همراه سوالاتی بسیاری در مورد این ویروس عجیب ایجاد می شود. برای مثال یکی از مهمترین سوالات، این است که پس از تزریق واکسن چه اقدامات احتیاطی لازم است انجام شود؟ آیا افراد واکسینه شده می توانند پس از دریافت واکسن و داشتن عوارض احتمالی، از داروهای مسکن قبل استفاده کنند؟

با تولید و تزریق واکسن کرونا شواهدی نشان می دهد که استفاده از داروهای مسکن پس از تزریق واکسن کووید 19 مجاز نیست. البته هنوز شواهد موجود در این رابطه محدود است و مطالعات بیشتری در این زمینه باید انجام گیرد. واکسن کووید 19 در اغلب موارد نسل جدیدی از واکسن ها هستند که از RNA ویروس درون یک پوشش یک ویروس غیر بیماری زا قرار می گیرد و به بدن فرد تزریق می شوود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله حقایقی که باید در مورد واکسن کووید 19 بدانید مراجعه فرمایید) ویروس کووید 19 و به تبع واکسن تولیدی علیه آن مسائل جدیدی هستند که هنوز مقالات و تحقیقات کافی برای آن ها وجود ندارد و تنها هدف بشر کاهش زیان های حاصل از آن می باشد.

علت منع مصرف مسکن پس از تزریق واکسن کرونا چیست؟

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که علت منع مصرف مسکن پس از تزریق واکسن کرونا چیست؟ که در پاسخ این سوال می توان گفت که برخی از داروهای مسکن ممکن است در فعالیت واکسن تداخل ایجاد کرده و موجب بروز پاسخ شدید تر (طوفانی) سیستم ایمنی شوند. برای بررسی دقیق تر این موضوع بهتر است در ابتدا به بررسی این مساله بپردازیم که پس از تزریق واکسن چه اتفاقی در بدن افراد می افتد؟

باید در نظر داشت که وقتی واکسینه می شوید، ویروس ضعیف شده، آنتی بادی یا هر عامل دیگر تشکیل دهنده واکسن، موجب فریب بدن شده و سیستم ایمنی بدن فکر می کند با یک ویروس واقعی مواجه شده و به تبع آن یک ساختار دفاعی در برابر ویروس ایجاد می شود. طی این فرآیند ، بدن شما شاهد بروز علائم مختلفی خواهد بود که برخی از آن ها مهم بوده و بیشتر آن ها موقتی و گذرا هستند.

عوارض احتمالی واکسن کرونا چیست؟

همه واکسن ها از جمله واکسن کرونا اغلب دارای عوارضی می باشد که این عوارض ناشی از واکنش سیستم ایمنی به ویروس می باشد. به طوری که وقتی واکسن به فردی تزریق می شود بدن تصور می کند یک عامل بیگانه وارد بدن شده است. به این ترتیب شروع به مقابله با این ویروس می کند. این دفاع علیه کووید 19 حالتی را ایجاد می کند فرد به طور خفیف دچار علائمی می شود. البته این عوارض گذرا و موقتی هستند و پس از مدتی از بین می رود.

در حال حاضر واکسن کرونا با ایجاد عوارض جانبی کوتاه مدت که به طور موقت بر فرد تأثیر می گذارد، مرتبط هستند. در حالی که بررسی این عوارض نیاز به تحقیقات بیشتری دارد، اما عوارض جانبی خفیف می تواند مردم را برای آنچه که ممکن است انتظار دارند، آماده کند. از آنجا که واکسن ها دقیقاً مثل هم نیستند و هر واکسنی می تواند عوارض خاص خودش را داشته باشد، کسب آگاهی از نتایج و جوانب مثبت و منفی آنها نیز می تواند موثر باشد. اما علت عوارض واکسن ممکن است به علت حساسیت به تخم مرغ، واکنش شدید بدن و تولید طونان های سایتوکاینی علیه مواد و اجزای ویروس و یا به دلایل دیگر باشد. در ادامه به عوارض و یا بهتر است بگوییم علائم مقابله با واکسن کووید 19 اشاره می کنیم:

1. واکسن ممکن است باعث درد بازو شود.

2. ممکن است تب داشته باشید که با گذشت زمان شدیدتر شود.

3. سردرد سبک و احساس سرگیجه نیز می تواند پس از تزریق واکسن رخ دهد.

4- درد عضلانی یا سایر علائم موقتی التهاب نیز می تواند بخشی از واکنش بدن نسبت به واکسن باشد.

کاهش تولید آنتی بادی و بی اثر شدن واکسن کرونا با مصرف دارو های مسکن!

پس از تزریق واکسن کرونا با بروز این علائم ممکن است برای کاهش درد ، اقدام به مصرف داروهای مسکن کنید ولی متخصصان می گویند پس از تزریق واکسن کووید 19 بهتر است از مصرف داروهای مسکن اجتناب شود. مهمترین دلیل توصیه فوق، این است که داروهای مسکن از جمله ایبوبروفن، ادویل، استامینافن و …. عمدتا ضد التهاب بوده و ممکن است پاسخ ایمنی بدن شما را مهار کنند. یک مطالعه جدید روی موش ها که نتایج آن اخیرا در مجله ویروس شناسی (Journal of Virology) منتشر شد، نشان داد که این داروها ممکن است تولید آنتی بادی ها را کاهش دهند.

استفاده از دارو های مسکن مانند استامینافن پس از تزریق واکسن

محققان توصیه می کنند که اگر درد عضلانی و شرایط پس از واکسن کرونا برای افراد دریافت کننده، بسیار شدید بوده و امکان دسترسی به پزشک نیز وجود نداشت و یا اگر کسی در حال حاضر از هر داروی مسکنی استفاده می کند، داروی استامینافن از مابقی مسکن ها بهتر است زیرا این دارو به میزان بسیار کمتری پاسخ ایمنی بدن شما را تغییر می دهد. دارو های مسکن به چند دسته خواب آور ها، آرامش بخش ها، دارو های ضد التهاب، دارو های مخدر تقسیم بندی می شود.

دارو های ضد التهاب با تاثیر بر سیستم ایمنی و سرکوب آن باعث کاهش درد می شوند که علت آن این است که التهاب ناشی از سیستم ایمنی باعث احساس درد می شود همان حالتی که ما در عفونت ها شاهد بدن درد و درد عضلانی می باشیم. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آیا درد عضلانی و کمردرد از علائم کووید 19 محسوب می شود؟ مراجعه فرمایید)

استفاده از دارو های ضد التهاب برای کاهش درد، باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن در نتیجه کاهش تولید آنتی بادی پس از تزریق واکسن کرونا می باشد. هدف از تزریق واکسن ها در بسیاری از موارد کارازموده کردن و تولید IgG می باشد که باعث مصونیت بدن در مواجه های بدنی با عامل عفونی می باشد بنابراین دارو های ضد التهابی به عنوان مسکن با تضعیف سیستم ایمنی باعث کاهش کارآمدی واکسن می شوند. بنابراین توصیه می شوند پس از تزریق واکسن کووید 19 از مسکن ها به ویژه مسکن های ضد التهابی مانند ایبوبروفن، ادویل، و …. استفاده نشود.

برای کاهش علائم بعد از واکسن کرونا چه باید کنیم؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که اگر مصرف مسکن پس از تزریق واکسن کرونا ممنوع می باشد، پس برای کاهش درد، تب و دیگر علائم پس از تزریق این واکسن چه باید کنیم؟ در پاسخ می توان گفت همان طور که در بالا اشاره شد عوارض ناشی از واکسن کووید 19 موقتی و در بیشتر موارد خفیف می باشد و نیاز به اقدامی خاص ندارند ولی گاهی این علائم با شدت بیشتری رخ می دهند که برای فرد آزار دهنده می باشد.( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله عوارض احتمالی واکسن کرونا چه مواردی می باشد؟ مراجعه فرمایید) در ادامه به اقداماتی که می توان برای رفع علائم واکسن به کار برد، اشاره می کنیم:

کاهش تب

برای کاهش تب پس از واکسن کرونا نیاز است به مقدار کافی آب و مایعات بنوشید و در صورت لزوم می توانید از سرم های تزریقی برای کاهش سریع تر تب استفاده کنید . استفاده از دسمال نم برای پیشانی ، دست ها، پا ها و غیره برای کاهش تب بسیار موثر است. همچنین در صورت احساس تب لباس های سبک تر بپوشید.

احساس درد در ناحیه تزریق

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده نگه داشتن پارچه خنک روی ناحیه تزریق را برای کاهش علائم بعدی تزریق واکسن توصیه می کند. همچنین اگر پس از تزریق واکسن، قرمزی یا حساسیت به لمس در بازوی شما دیده شده و بیش از یک روز ادامه داشت حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا زدن واکسن کرونا اجباری است؟

در حال حاضر تعداد کشور هایی که اقدام به دریافت واکسن کرونا کرده اند بسیار کم است و همچنین تعداد افرادی را این تعداد تولید آن پوشش می دهد نیز بسیار کم می باشد. بنابراین هیچ اجباری برای تزریق واکسن نمی باشد. به طوری که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اظهار داشته است که که واکسن کووید 19 نباید اجباری باشد ولی قویا شهروندان آمریکایی را تشویق می  کند تا کار درست را انجام دهند.
در صورت بروز چه علائمی پس از تزریق واکسن کرونا باید با اورژانس تماس بگیریم؟

واکسن کرونا از روش های مختلفی استفاده می کنند، اما هیچ یک شامل ویروس های بیماری زا نیستند و خود واکسن منجر به بیماری نمی شود. از طرفی هم قانون ملی آسیب واکسن ایجاب می کند که واکسن ها باید “ایمن و موثر” باشند و تا زمانی که بی خطر نباشند در دسترس عموم قرار نمی گیرند. عوارضی که باید در صورت مشاهده در فرد واکسینه شده ، با اورژانس تماس گرفته شود شامل موارد زیر می باشد:

  • شوک آنافیلاکسی
  • تنگی نفس
  • قرمز شدن یا کبودی صورت یا بدن
  • از دست دادن حافظه
  • درجه پایین یا تب بالا
  • درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق
  • کاهش شنوایی و یا از دست دادن آن
  • فلج کامل عضلات در ناحیه خاصی از بدن

نکته ای که باید در خصوص عوارض جانبی واکسن کرونا در نظر داشت این است که عوارض واقعی یک واکسن معمولا چهار سال زمان نیاز دارد تا ما از ایمن بودن و همچنین کارساز بودن آن مطمئن شویم اما با توجه به شرایط کل دنیا امکان انتظار برای این مدت نا معقول به نظر می رسد اما نکته دیگر این است که برای آن که یک واکسن مورد تایید شود چندین مراحله را طی می کند که یکی از این مراحل تزریق واکسن به یک حیوان آزمایشگاهی می باشد و همچنین در یک مرحله دیگر واکسن به یک فرد داوطلب تزریق می شود.

نحوی اثربخشی واکسن کرونا

هدف واکسن کرونا همانند هر واکسن دیگری تحریک سیستم ایمنی بدن علیه ویروس و کارآزموده کردن آن می باشد. به طوری که در همه واکسن ها قسمتی از عامل عفونی وارد بدن می شود و عامل عفونی بدون آن که بتواند مشکلی در بدن ایجاد کند سیستم ایمنی شناسایی و علیه آن تولید انتی بادی و دیگر سلول های ایمنی می کند. به طور کلی واکسن کووید 19 به این صورت در بدن عمل می کند:

-محققان ژن پروتئین سطحی ویروس کووید 19 (اسپایک) را وارد آدنو ویروس به عنوان وکتور (حامل) می کنند و به این صورت پروتیین های اختصاصی ویروس کووید 19 بر سطح یک ویروس بی ضرر به نام آدنو ویروس ظاهر می شود.

-واکسن کرونا به فرد تزریق می شود و بدن پروتئین های اسپایک شناسایی و تولید به تولیدآنتی بادی می کند. سپس لنفوسیت های تی (T cell) علیه این پروتئین ها حساس شده و شروع به از بین بردن سلول هایی می شود که آلوده به این ویروس هستند.

– در دوز بعدی که به آن دوز یادآور می گویند انتی بادی بیشتر و با میل ترکیبی بالاتر تولید و ترشح می شود و به این ترتیب بدن نسبت به ویروس کووید 19 ایمنی بیشتری پیدا می کند.

– اگر ویروس کووید 19 وارد بدن فرد شود آنتی بادی ها و سلول های خاطره ای که از قبل وجود داشته است شروع به از بین بردن این ویروس می کنند.

با همه گیر شدن ویروس کووید 19 و قطعی نشدن واکسن کرونا هنوز بهترین رویکرد در مقابل آن پیشگیری و ادامه قرنطینه ها می باشد. ولی در این میان همچنان نیاز به انجام آزمایش ها ، تشخیص و در نهایت درمان بیش از پیش به نظر می رسد. آنی آزما برای حل این مشکل به وجود امده است و هدف آن آسان نمودن مراحل تشخیص و درمان می باشد. به این صورت که شما می توانید با انجام پذیرش ، نمونه گیری در منزل و آزمایش کرونا در منزل و جوابدهی غیرحضوری با رعایت شرایط قرنطینه و اقدامات پیشگیرانه ، به آسانی، در کمترین زمان، و سریع آزمایش کرونا در منزل و دیگر آزمایشات خود را انجام دهید. و به این صورت در زمان، هزینه های خود صرفه جویی کنید.