پزشکی و سلامت

قرص برای خوابیدن ورم بینی

یکی از دغدغه های اصلی کسانی که رینوپلاستی را انجام می دهند، کبودی بعد عمل بینی است. از آن جایی که این کبودی و ورم ها ظاهر نازیبایی به صورت می دهد، همه ی ما دوست داریم آن ها را به حداقل رسانده و یا هر چه زودتر از شرشان خلاص شویم. پس اگر شما هم به دنبال رفع سریع کبودی بعد از عمل بینی هستید، حتما این مطلب را تا انتها با دقت بخوانید.

کبودی بعد عمل بینی چرا به وجود می آید و چطور از بین می رود؟

عمل بینی شایع ترین و پرطرفدارترین جراحی زیبایی در دنیا و به ویژه در ایران است. دلایل زیادی مثل زیبایی صورت، افزایش اعتماد به نفس و نیز بهبود تنفس وجود دارند که فرد را مجاب می کنند به زیر تیغ جراح بینی برود. اما دلیل این تصمیم هر چه که باشد، ترس و نگرانی ها قبل و بعد از عمل را از بین نمی برند.

وحشت از اتاق عمل و درد دو مورد از مهم ترین نگرانی های قبل از عمل بوده و عوارض جراحی اصلی ترین دغدغه بیماران بعد از عمل است. ولی نتیجه ی عمل، آن چیزی است که باعث می شود زیباجو همه ی این استرس ها را به جان بخرد.

از آن جایی که زیبایی هر چه بیشتر دلیل اصلی جراحی بینی است، برخی از عوارض جانبی پس از جراحی مثل کبودی بعد عمل بینی، ممکن است بسیار آزاردهنده باشد. بنابراین اکثرا به دنبال راهی برای جلوگیری از کبودی یا رفع این کبودی ها هستند. اما سوال مهم، دلیل این کبودی چیست؟

علت اصلی کبودی بعد از عمل بینی

به طور کلی کبودی (Bruising) در اصطلاح پزشکی به معنای نشت و تجمع خون در زیر لایه های پوست است. واضح است که در عمل بینی به علت شکستن استخوان  تیغه بینی و نیز دستکاری بافت ها و غضروف های آن، امکان دارد خون به اطراف نشت پیدا کند.

پس نتیجه می گیریم که کبودی پس از عمل بینی کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. اما اندازه این کبودی ها در افراد متفاوت است. در واقع یک سری عوامل از هستند که سبب می شوند میزان کبودی صورت بعد عمل بینی بیشتر یا کمتر شوند که عبارتند از:

عوامل موثر در میزان کبودی پس از عمل رینوپلاستی

 • تکنیک جراحی (بسته یا باز)
 • نوع بینی (استخوانی یا گوشتی)
 • تبحر جراح
 • مشکلات زمینه ای در بیمار مانند مشکل انعقاد خون
 • پیچیدگی و میزان وسعت عمل
 • سابقه شکستگی بینی
 • سن بیمار
 • میزان ضخامت پوست
 • مستعد بودن فرد
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون
 • مصرف الکل یا سیگار
 • عدم رعایت مراقبت های پس از عمل

بهترین راه های جلوگیری از کبودی بعد از عمل بینی؟

همواره ثابت شده که پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین اگر هنوز عمل نکرده اید و قصد انجام آن را دارید ولی با دیدن عکس کبودی بعد از عمل بینی مضطرب شده اید، بهتر است که نکات زیر را رعایت کرده تا کمتر دچار این عارضه شوید.

در اینجا ما این نکات را به دو دسته قبل و بعد از عمل تقسیم می کنیم که انجام آن ها می تواند در جلوگیری از کبودی بعد عمل بینی مؤثر باشند:

4 نکته مهم برای جلوگیری از کبودی قبل از عمل بینی:

1. انتخاب جراح خبره

تجربه نشان داده که هر دکتر جراح بینی شما خبره تر و باسابقه تر باشد، کبودی بعد عمل بینی کمتر خواهد بود. چرا که می تواند با استفاده از تکنیک های درست، ضربات کمتری را به بینی وارد کرده و میزان آسیب به بافت ها را به حداقل برساند. در نتیجه عروق خونی کمتری پاره شده و مقدار کمبودی کاهش می یابد.

نوشته های مشابه

 • علت برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل + درمان برآمدگی پل بینی بعد از عمل

  1401-08-01

 • مهمترین نکات درمورد مشکل تنفس بعد از جراحی بینی و درمان آن

  1401-07-25

2. این داروها را مصرف نکنید:

در صورتی که برایتان امکان پذیر است، حداقل دو هفته قبل از عمل بینی، از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانندآسپرین یا بروفون و نیز غلیظ کننده آن به علاوه مکمل های گیاهی دارای این خاصیت پرهیز کنید. همچنین این روند عدم مصرف دارو را تا دو هفته پس از عمل بینی ادامه دهید. البته قطع دارو برای کسانی که بیمار هستند باید زیرنظر پزشک متخصص انجام گیرد.

3. الکل و سیگار مصرف نکنید

حداقل یک هفته قبل از عمل بینی، از نوشیدن مشوربات الکلی و قهوه پرهیز کنید. چرا که مصرف کافئین و الکل سبب افزایش فشار خون شده و علاوه بر ازدیاد خونریزی، امکان بروز کبودی را افزایش می دهد. همچنین دو هفته قبل و بعد از عمل از کشیدن سیگار خودداری کنید.

4. قبل از عمل آرایش صورت انجام ندهید

خانم ها باید در روز عمل از آرایش کردن صورت خود پرهیز کنند. زیرا عروق خونی در زیر مواد آرایشی محو شده و جراح نمی تواند آن ها را ببیند. در نتیجه امکان آسیب به آن ها بسیار بیشتر شده و احتمال بروز کبودی افزایش پیدا می کند.

3 نکته مهم برای جلوگیری از کبودی باید بلافاصله بعد از عمل بینی:

1. استفاده از کمپرس برای جلوگیری از کبودی بعد از عمل بینی

یکی از راه های جلوگیری و کاهش کبودی بعد عمل بینی قرار دادن کمپرس بر روی صورت است. برای این کار در ابتدا و دو روز اول پس از عمل، کمپرس سرد را زیر چشمان به مدت 10 الی 20 دقیقه قرار می دهید تا رگ های خونی بسته و ترمیم شوند.

پس از آن وقت گذاشتن کمپرس گرم است تا با افزایش جریان خون، خون مردگی ها سریع تر از بین بروند. به جای کمپرس، از حوله گرم هم می توانید استفاده کنید.

2. استراحت

بهتر است حداقل یک هفته پس از عمل استراحت کنید. کار زیاد به خصوص برداشتن اجسام سنگین می تواند کبودی ها را بیشتر کند. همچنین به خاطر داشته باشید که موقع خوابیدن حتما رو به بالا بوده و از چند بالشت برای زیر سرتان استفاده کنید.

3. رژیم غذایی مناسب

یکی دیگر از روش ها برای جلوگیری از کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی مصرف غذاهای حاوی ویتامین k است که می توانند کبودی را تا حد زیادی کمتر کنند. همچنین سعی کنید بدن خود را با نوشیدن آب کافی هیدراته نگه دارید.

چگونه کبودی بعد عمل بینی را از بین ببریم؟

گفتیم که کبودی بینی یک عارضه طبیعی و بسیار شایع است که معمولا اکثر زیباجویان آن را تجربه می کنند. اما در ادامه چند راهکار را ارائه می دهیم که در درمان ورم و کبودی بعد از عمل بینی بسیار مؤثر هستند.

درمان خانگی کبودی بعد از عمل بینی

رعایت دستورالعمل ارائه شده توسط پزشک

پس از عمل، متخصص گوش و حلق و بینی برگه ای حاوی دستورالعمل هایی مانند موارد زیر برای مراقبت در خانه به شما می دهد که اجرای دقیق آن ها می تواند در کاهش کبودی بعد عمل بینی تأثیرگذار باشد. این موارد عبارتند از:

 • مصرف دارو
 • خوابیدن به پشت
 • قرار گرفتن سر در بالا با کمک بالش
 • پرهیز از خندیدن و صحبت کردن زیاد
 • شیوه صحیح استفاده از کمپرس
 • عدم استفاده از عینک به مدت حداقل سه ماه

مصرف غذاهای مفید برای کاهش کبودی بعد از عمل بینی

یکی دیگر از راه های درمان کبودی بعد عمل بینی، خوردن غذاها و نوشیدنی های حاوی ویتامین به ویژه ویتامین k است. تحقیقات نشان داده که مصرف آناناس و اب کرفس برای کبودی بعد عمل بینی بسیار مفید هستند. همچنین غذاهای حاوی آهن مانند اسفناج می توانند با افزایش خون رسانی به محل زخم و کبودی، در بهبودی آن ها مؤثر باشند.

استفاده از پماد و کرم برای رفع کبودی بعد از عمل بینی

همچنین می توانید زیرنظر متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن از پمادها و کرم های پس از عمل رینوپلاستی استفاده کنید:

1. پماد لازونیل برای رفع کبودی بعد از عمل بینی

استعمال پماد لازونیل (LASONIL) بر روی پوست، سبب می شود که خونرسانی به بافت های ملتهب افزایش پیدا کند که همین امر باعث رفع کبودی و ورم صورت بعد از عمل بینی خواهد شد.

2. کرم هیرودوئید برای رفع کبودی بعد از عمل بینی

کرم و ژل موضعی هیرودوئید (Hirudoid) به دلیل خاصیت ضد انعقادی که دارند می تواند علاوه بر کاهش درد و التهاب، لخته های خونی زیر پوست را از بین برده و آثار کبودی را کاهش دهند.

3. کرم سیکاستیم آرنیکا

کرم آرنیکا (Cicastim Arnica Soothing Cream) نیز یک کرم رفع کبودی بعد از عمل بینی بوده با خواص ترمیم کنندگی که دارد در رفع التهاب و کبودی ناشی از عمل بینی مؤثر است.

قرص آناهیل برای رفع کبودی بعد از عمل بینی

قرص آناهیل (Anaheal) یکی از پرطرفدارترین نوع از قرص رفع کبودی بعد از عمل بینی است که تقریبا همه جراحان پس از عمل تجویز می کنند. این کپسول حاوی ماده بروملئین است که در رفع و کاهش کبودی و خون مردگی بسیار سودمند است.

رفع کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی

کبودی و ورم چشم بعد عمل بینی نسبت به سایر قسمت های صورت شایع تر و البته آزاردهنده تر است. بنابراین در مقاله ای دیگر از پذیرش 24 به طور کامل به این موضوع پرداخته و تمام راه های رفع سریع کبودی زیر چشم بعد عمل بینی را شرح داده ایم که پیشنهاد می کنم حتما مطالعه کنید.

کبودی بعد از عمل بینی چقدر طول می کشد؟

برای این که با روند کبودی و طول آن بیشتر آشنا شوید در زیر به تفکیک از روز اول تا دو هفته پس از عمل آمده است. نکته مهم این که، نتایج مندرج در این بازه های زمانی برای همه بیماران یکسان نبوده و شدت کبودی و زمان بهبودی برای هر یک متفاوت است.

کبودی روز بعد از عمل جراحی

دقت کنید که کبودی بعد عمل برای همه اتفاق نمی افتد. اما کسانی که مستعد کبودی هستند روز بعد از عمل بلافاصله با آثار آن مواجه می شوند. معمولا شدت این کبودی ها 2 تا 4 روز پس از عمل شدیدتر بوده و در زیر چشم ها بیشتر از سایر قسمت ها است. رنگ آن هم رفته رفته رو به آبی تیره و بنفش شدن وگاهی هم است.

کبودی 3 تا 5 روز بعد از عمل بینی

پس از چند روز اول، کبودی ها باید کمتر شوند و کم کم رنگ آ ن ها به روشنی برود و به سبز یا زرد متمایل شود. البته اگر شدت کبودی زیاد باشد ممکن است این روند بهبودی و تغییر رنگ دیرتر اتفاق بیفتد. ولی در اکثر مواقع بعد از 5 روز رنگ بنفش محو می شود.

کبودی 1 تا 2 هفته پس از عمل بینی

انتظار می رود یک هفته تا 10 روز بعد از عمل با کاهش کبودی ها مواجه شده و رنگ آن بین قهوه ای کمرنگ تا زرد باشد. در ادامه پس از دو هفته کبودی کامل برطرف شده باشد. در موارد شدید هم باید پس از دو هفته آثار بسیار کمی باقی مانده باشد به طوری که بتوان با یک لایه آرایش آن را پوشاند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

کبودی بعد عمل بینی به خودی خود مشکل جدی نیست و با صبوری و پشت سر گذاشتن دوران نقاهت رفع می شود. اما اگر به همراه کبودی در ناحیه چشم درد احساس کردید یا دچار حالت تهوع، سرگیجه، تب، ضعف شدید و اختلال در بینایی شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

همچنین می توانید با استفاده از سرویس ویزیت آنلاین دکتر گوش و حلق و بینی با پزشکان مجرب ای مجموعه صحبت کرده و از آن ها بپرسید که «برای کبودی بعد عمل بینی چه کنیم»

سوالات رایج درباره کبودی بعد عمل بینی

1. علت کبودی زیاد بعد از عمل بینی چیست؟

علت اصلی آن شکستن استخوان بینی و نشت خون به زیر پوست اطراف آن است.

2. کبودی بعد از عمل بینی چند روز است؟

معولا بین 7 تا 10 روز

3. برای رفع کبودی بعد از عمل زیبایی بینی چه کنیم؟

رعایت مراقبت های پس از عمل و مصرف دارو طبق آن چه در مقاله توضیح دادیم.

4. برای رفع کبودی بعد از عمل بینی چه بخوریم؟

مصرف خوراکی های حاوی ویتامین و مواد مغذی به خصوص آب کرفس، آناناس و آب هویج

جمع بندی

در این مطلب به طور جامع و مفصل به علل کبودی بعد عمل بینی پرداختیم و گفتیم که نباید با دیدن عکس کبودی صورت بعد از عمل بینی مضطرب شوید. در ادامه هم گفتیم برای کبودی بعد از عمل بینی چی خوبه. در انتها هم اگر هنوز سؤالی دارید یا نیاز به مشاوره بیشتر، حتما از خدمات سایت وب 24 استفاده کنید.

3.6/5

(12 نظر)