پزشکی و سلامت

ژلوفن بعد از واکسن کرونا

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:علائم مشابه کروناخون دماغ یا گوش دردمشکل در بلعخون در مدفوعاختلال خوابدرد کمر، پا، دست یا زانوسردردمعده درد یا حالت تهوعزخم مداوم دهانیسرفۀ مزمناضطراب و استرس

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام ها هم مشکل ایجاد می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

علت های مشاهدۀ خون در مدفوع می تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

دردهای اسکلتی یکی از شایع ترین علائم ایرانی هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد علت های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

هرسال افراد زیادی با استفاده از واکسن آنفولانزا خود را در برابر بیماری آنفولانزا مقاوم می کنند. این واکسن که به صورت تزریق و یا اسپری بینی ارائه می شود، می تواند احتمال ابتلا به آنفولانزا را تا 60 درصد کاهش دهد. با درمانکده همراه باشید.

 

تیمروزال و آنفولانزا

معمولاً عوارض جانبی ناشی از بیماری آنفولانزا خفیف هستند. اگرچه در موارد نادر، احتمال شدیدتر شدن این علائم وجود دارد. بهتر است بدانید که قبل از تزریق آمپول آنفولانزا باید انتظار چه چیزی را داشته باشید. 

تیمروزال یک ماده نگهدارنده بر اساس جیوه است که از آن در واکسن آنفولانزا استفاده می شود. از این ماده برای جلوگیری از رشد باکتری ها و سایر میکروب ها استفاده می شود. 

طبق اظهارات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)،  استفاده از تیمروزال امن بوده و عوارض جانبی محدودی دارد. 

اگر نگران تیمروزال هستید می توانید از واکسن هایی استفاده کنید که حاوی این ماده نباشند. CDC اخیرا لیستی از واکسن های آنفولانزا تهیه کرده است که نشان می دهد این واکسن ها حاوی تیمروزال هستند یا خیر. 

آزمایش (خون، ادرار، مدفوع) خود را در محل انجام دهید
به صفحه رزرو آزمایش در منزل درمانکده بروید و آزمایش مد نظر خود را آنلاین رزرو کنید.
دریافت آزمایش در محل

بیشتر بدانید: انواع واکسن آنفولانزا

شایع ترین عوارض و پیامدها

معمولاً آنفولانزا عوارض جانبی خفیفی دارد. این عوارض در کودکان، بزرگسالان و نوزادان یکسان است. 

واکنش در محل تزریق

شایع ترین عارضه جانبی واکسن آنفولانزا در محل تزریق «قسمت بالایی بازو» مشاهده می شود. پس از تزریق واکسن، احتمال احساس درد، قرمزی، گرما و در برخی از موارد تورم وجود دارد. این اثرات کمتر از دو روز باقی می مانند. 

برای کاهش این اثرات می توانید قبل از تزریق واکسن قرص ایبوپروفن بخورید. 

سردرد و سایر دردها

احتمال دارد پس از تزریق واکسن احساس سردرد یا دردهای ماهیچه ای در بدن خود داشته باشید. این حالت نیز معمولاً در روز اول ایجاد شده و پس از چند روز از بین می رود. خوردن مُسکن ها می تواند به وضعیت شما کمک کند. 

اینکه خوردن ایبوپروفن و استامینوفین قبل از دریافت این واکسن خطری دارد یا نه، هنوز هم بحث برانگیز است. برخی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف این داروها می تواند بر روی عملکرد واکسن تاثیر بگذارد. تحقیقی که بر روی کودکان انجام شده نشان می دهد که خوردن استامینوفن یا ایبوپروفن واکنش بدن نسبت به واکسن آنفولانزا را کاهش نمی دهد. 

دریافت نوبت حضوری از بهترین متخصصان داخلی

دریافت نوبت

نتایج سایر تحقیقات متفاوت است. هنوز مشخص نشده که مصرف از این داروها چه ثاتیری بر روی عملکرد واکسن دارد و اینکه بهتر است آن ها را مصرف کرد یا نه.

بیشتر بدانید: علائم آنفولانزای جدید چگونه است؟

سرگیجه یا غش

احتمال دارد پس از تزریق واکسن آنفولانزا سرگیجه پیدا کرده یا غش کنید. این علائم تنها برای یک یا دو روز باقی می مانند. اگر با دریافت واکسن این احساسات برای شما ایجاد شد، حتماً قبل از دریافت واکسن، این وضعیت را با پزشک خود در جریان بگذارید. 

می توانید موارد زیر را نیز امتحان کنید: 

 • پس از واکسن زدن مدتی بنشینید.
 • قبل و بعد از دریافت واکسن اسنک بخورید. 

تب

تب 101 درجه فارنهایت (38 درجه سانتی گراد) یا کمتر یکی از عوارض واکسن آنفولانزا است. تب خفیف یکی از علائم این بیماری است. این علائم طی یک الی دو روز از بین می روند. 

بیشتر بدانید: آنفولانزا چیست؟

همان طور که در قسمت بالا نیز آورده شده است، نگرانی هایی در رابطه با مصرف استامینوفن و داروهای ضدالتهابی از جمله ایبوپروفن و ناپروکسن وجود دارد. مساله این است که داروهای نام برده می توانند واکنش بدن نسبت به واکسن را کاهش دهند. اگرچه این تحقیقات در این مرحله هنوز کامل نیستند. 

عوارض جانبی جدی

مشاهده عوارض جدی در واکسن آنفولانزا بسیار نادر است اما این موارد می توانند شامل موارد زیر باشند:

تب بالا

تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت (38 درجه سانتی گراد) نرمال نیست. اگر تب دارید با پزشک خود تماس بگیرید. 

واکنش های آلرژیک شدید

واکسن آنفولانزا می تواند واکنش های آلرژیکی را در پی داشته باشد. واکنش های شدید آلرژیک معمولاً چند ساعت پس از دریافت واکسن مشاهده می شوند. این علائم عبارت اند از: 

 • کهیر 
 • تورم
 • مشکلات تنفسی 
 • ضربان قلب تند 
 • سرگیجه
 • ضعف

اگر هریک از علائم بالا را دارید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر این علائم جدی هستند با شماره 911 تماس گرفته یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه نمایید. 

مشاهده بیشتر : بهترین پزشک متخصص آلرژی

سندرم گیلن باره (GBS) 

در موارد بسیار نادر افرادی که واکسن آنفولانزا تزریق کرده  اند سندرم گیلن باره (GBS) را تجربه خواهند کرد. GBS یک بیماری عصبی است که در بدن ضعف ایجاد کرده و می تواند منجر به فلج شود. اگرچه هنوز مشخص نیست که واکسن آنفولانزا می تواند دلیل GBS باشد یا خیر. 

GBS معمولاً در افرادی مشاهده شده که در گذشته نیز به آن مبتلا بوده اند. در صورتی که به این بیماری مبتلا بوده اید حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید. البته ابتلا به GBS در گذشته، همیشه بدان معنا نیست که شما نمی توانید واکسن آنفولانزا دریافت کنید. با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید استفاده از این واکسن برای شما بی خطر است یا نه. 

در صورت مشاهده علائم GBS سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. 

فوری مشاوره بگیریدمشاورۀ فوریِ آنلاین را همین الان دریافت کنید.
رزرو مشاورۀ فوری

تصمیم گیری در رابطه با دریافت یا عدم دریافت واکسن آنفولانزا

معمولاً تزریق واکسن آنفولانزا هر 6 ماه یکبار توصیه می شود. هر فردی که درمعرض ابتلا به بیماری آنفولانزا باشد باید این واکسن را تزریق کند، این افراد عبارت اند از:

 • زنان باردار
 • افراد 65 ساله و مسنتر
 • افرادی که شرایط مزمنی دارند به علاوه افرادی که از آن ها مراقبت می کنند

استفاده از این واکسن برای افراد زیر توصیه نمی شود:

 • در گذشته به واکسن آنفولانزا واکنش آلرژیک نشان داده اند. 
 • به تخم مرغ آلرژی شدید دارند
 • در حال حاضر با میزان تب متوسطی بیمار هستند 

با پزشک خود صحبت کنید

واکسن آنفولانزا خطری نداشته، تاثیرات خوبی بر روی بیماری می گذارد و عوارض جانبی کمی دارد. با این حال اگر هنوز هم نگران هستید می توانید با پزشک و داروساز مشورت کنید. این افراد می توانند مشخص کنند که استفاده از واکسن برای شما مناسب است یا خیر. 

مشاهده بیشتر : فوق متخصص عفونی

سوالاتی که می توانید مطرح کنید عبارت اند از:

مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان داخلی

دریافت نوبت

سحن نهایی

درباره واکسن آنفولانزا مه عوارض ناشی از آن مردم زیادی را نگران کرده است خواندید. در همین راستا، برای آگاهی بیشتر درباره واکسن آنفولانزا یا تزریق آن زیر نظر پزشک، می توانید از سایت درمانکده به صورت آنلاین نوبت بگیرید و با پزشک در ارتباط باشید.

منبع: Healthline

[sibwp_form id=1]

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد رای ها 97

جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است و همان طور که می دانید بازار آن در ایران هم داغ است. یکی از مسائلی که قبل، هنگام و بعد از این عمل مطرح می شود، مسئله داروها است. این که چه داروهایی را قبل از عمل نباید بخورید یا باید بخورید، داروهای بعد از جراحی بینی و داروهایی که تا مدتی باید از آنها اجتناب گردد.

ما در این مقاله سعی می کنیم تا این موارد را پوشش دهیم؛ با این حال تاکید بیشتر این نوشتار بر داروهای بعد از جراحی بینی است. برای این که درباره این داروها بیشتر بدانید، تا آخر مقاله همراه ما باشید.

داروهای بعد از جراحی بینی

داروهای بعد از عمل بینی که تجویز می شوند اکثرا شامل این موارد هستند: آنتی بیوتیک ها، مسکن ها، قرص های سرماخوردگی، قطره بینی، قرص های آنهال، قرص ها و پمادهای پردنیزولون.

داروها معمولاً 6 تا 8 ساعت پس از جراحی بینی شروع می شوند. نحوه مصرف داروها بعد از جراحی بینی بر اساس دستور جراح بینی است و برای هر دارو متفاوت است.

در این قسمت از مقاله هر کدام از این داروها را شرح می دهیم.

1. آنتی بیوتیک ها

معمولاً برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود. کپسول آموکسی سیلین 500 یکی از رایج ترین آنتی بیوتیک هاست که هر 8 ساعت یک بار مصرف می شود.

2. داروهای ضد درد

داورهای ضد درد یا مسکن ها از جمله داروهای بعد از عمل بینی هستند که معمولاً بعد از غذا برای کاهش درد و تورم استفاده می شود. اکثر پزشکان و جراحان قرص ژلوفن و ناپروکسن را تجویز می کنند.

3. قرص سرما خوردگی

از قرص های سرماخوردگی مانند استامینوفن برای کاهش عطسه و آبریزش بینی استفاده می شود. دکتر جراحی بینی معمولا تا 3 روز پس از برداشتن پانسمان بینی، قرص سرماخوردگی را تجویز می کند.

4. قطره بینی

قطره بینی معمولا برای جلوگیری از خونریزی احتمالی بعد از جراحی بینی تجویز می شود. یکی از معروف ترین قطره ها فنیل افرین (phenylephrine) نامید می شود که هر 3 ساعت به مدت 3 تا 4 روز پس از عمل استفاده می شود.

نوشته های مشابه

 • راهنمایی کامل شستشوی بینی بعد از عمل +نکات مهم

  1401-06-31

 • 0 تا 100 ترمیم و از بین بردن جای بخیه بعد از عمل بینی

  1401-06-30

5. قطره رینوسالتین بعد از عمل بینی

یکی دیگر از داروهای بعد از جراحی بینی قطره رینوسالتین (Rinosaltin) است. پس از این که دکتر گوش حلق بینی، تامپون ها را از بینی شما خارج کرد لازم است از این قطره به مدت یک ماه استفاده کنید. برای این کار هر شش ساعت، چهار قطره در هر سوراخ بینی بچکانید. در نظر داشته باشید که بهتر است این قطره از طریق سوراخ بینی به حلق شما برسد. رینوسالتین رطوبت لازم را به بینی شما می رساند و از خشک شدن و چسبنده شدن مجاری تنفسی پیشگیری می کند.

6. قرص آناهیل

قرص آناهیل بعد از عمل بینی استفاده می شود و از ماده ای به نام «بروملین» (Bromelain) موجود در آناناس ساخته شده است. بروملین در کاهش رینیت و کبودی بینی بعد از عمل موثر است. قرص های آناهیل نیز برای تسکین التهاب پوست بسیار مفید هستند.

7. قرص پردنیزولون

کورتیکواستروئیدها از جمله قرص پردنیزولون عوارض زیادی دارند و اصلا توصیه نمی شوند. این داروها را فقط باید با تجویز پزشک و تحت نظر او مصرف کرد. با این حال گاهی در زمره داروهای بعد از جراحی بینی قرار می گیرند.

8. پماد بعد از جراحی بینی

برای کاهش زخم ها و بخیه های بینی، می توان از پمادهای ترمیم کننده استفاده کرد. پماد تتراسایکلین و پماد اکسید روی دو مورد از مفیدترین پمادها هستند. پماد تتراسایکلین در داخل بینی و پماد زینک اکساید برای بخیه ها استفاده می شود.

چه داروهایی بعد از عمل بینی نباید مصرف کرد؟

هرگز از داروهایی مشابه داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده نکنید. همچنین به طور کلی از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده نکنید، زیرا خطر خونریزی بعد از جراحی بینی را افزایش می دهد. برخی از مکمل ها مثل جینسینگ نیز که خود را رقیق می کنند نباید مصرف شوند.

آیا مصرف مکمل بعد از عمل بینی مجاز است؟

چیزی که مهم است این است که از هیچ دارو یا مکمل رقیق کننده خون، از جمله مکمل های ویتامین E، MAOI و مواردی از این قبیل استفاده نکنید.

مکمل های زیر می توانند خون را رقیق کنند و به همیت دلیل باید از آنها اجتناب کنید. اما اگر مکملی که مصرف می کنید عاری از این موارد باشد، احتمالا مصرف آن مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال نظر پزشک خود را بپرسید.

 • آلوئه (Aloe): در صورت مصرف آلوئه ورا با داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین یا ایبوپروفن، خطر خونریزی وجود دارد.
 • زغال اخته: موارد مستندی از تداخل مکمل های کرن بری با وارفارین وجود دارد که می تواند منجر به خونریزی شود.
 • بابونه گاوی (Feverfew): مطالعات آزمایشگاهی روی پلاکت ها نشان می دهد که این گیاه می تواند بر توانایی آنها برای چسبیدن به هم و تشکیل لخته تأثیر بگذارد.
 • روغن ماهی: اگرچه تحقیقات نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است باعث به هم چسبیدن پلاکت ها شود، اما به نظر می رسد که خطر خونریزی افزایش نمی یابد.
 • سیر: مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد که سیر می تواند لخته شدن خون را کند کرده و منجر به خونریزی شود.
 • زنجبیل: شواهدی وجود دارد که زنجبیل در صورت مصرف وارفارین می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.
 • جینکو: می تواند لخته شدن را کند کند. همچنین منجر به خونریزی در افرادی می شود که آن را به تنهایی یا با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مصرف کرده اند.
 • زردچوبه: کورکومین، یکی از ترکیبات فعال زردچوبه، دارای اثرات ضد پلاکتی است.
 • بید سفید: این مکمل اثراتی شبیه آسپرین در بدن دارد. این بدان معناست که ممکن است با مصرف آن پلاکت ها به هم نچسبد. هیچ مدرک مستندی مبنی بر تداخل آن با وارفارین وجود ندارد.
 • بابونه: این گیاه حاوی ترکیب کومارین است. وارفارین یک نسخه مصنوعی از کومارین در خود دارد. اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود آیا این دارو بر لخته شدن خون تأثیر دارد یا خیر.
 • شبدر قرمز: تحقیقات محدودی در مورد این مکمل وجود دارد، اما این گیاه کومارین دارد.
 • روغن گل مغربی: مطالعات حیوانی نشان می دهد که روند انعقاد را کند می کند و از چسبیدن پلاکت ها به هم جلوگیری می کند.
 • جینسینگ: برخی از مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهند که می تواند خون را رقیق کند، اما به تحقیقات بیشتری نیاز است.

حالا که به طور مفصل به داروهای بعد از جراحی بینی پرداختیم، خوب است که کمی هم درباره داروهایی که قبل از عمل باید مصرف شده و یا پرهیز گردند صحبت کنیم.

داروهای قبل از جراحی بینی

آگاهی درباره داروهایی که باید قبل از رینوپلاستی مصرف کنید بسیار مهم است. با این حال مهم تر از آن این است که چه داروهایی را نمی توانید قبل از جراحی بینی مصرف کنید؟

داروهایی که افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند معمولا مصرف می کنند به 3 دسته تقسیم می شوند:

 1. داروهای تجویزی
 2. داروهای بدون نسخه
 3. ویتامین ها و عصاره های گیاهی

هر دسته از این داروها ممکن است خطراتی را برای کسی که قرار است عمل بینی انجام دهد ایجاد می کند. به همین دلیل لازم است هر سه دسته را بررسی کنیم.

1. داروهای تجویزی

هر دارویی که خون را رقیق می کند، مانند داروهای ضد التهاب، می تواند به معنای خونریزی قابل توجه در طول و بعد از جراحی بینی باشد. حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف Cartia (آسپرین)، Celebrex، Mobic و Voltaren خودداری کنید.

2. داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه به ویژه خطرناک هستند زیرا می توانند خونریزی بینی را افزایش دهند. به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف داروهای نوروفن، ناپروژنیک، ایبوپروفن و داروهای سرماخوردگی مانند کودرال و سودافد خودداری کنید.

3. ویتامین ها و عصاره های گیاهی

بسیاری از افرادی که تحت رینوپلاستی قرار می گیرند از اثرات نامطلوب این مواد بر جراحی بینی بی اطلاع هستند. روغن ماهی و ویتامین E می توانند خونریزی بینی را افزایش دهند، بنابراین یک هفته قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف آنها اجتناب کنید. قرص های اکیناسه، جینکو، سیر یا زنجبیل نیز مشکل ساز هستند.

4. داروهای ضد احتقان

داروهای ضد احتقان بینی نیز می تواند باعث خونریزی بینی شود. Sinex، Drixine و Otrivine خطرناک هستند اما Nasonex، Avamys و Rhinocort خوب هستند. اسپری های آسم نیز مشکلی ندارند.

4. سیگار و الکل

اگرچه سیگار و الکل دارو نیستند، با این حال چون روی عمل جراحی اثر دارند و گیاهی هستند، آنها را در اینجا آوردیم.

کشیدن سیگار برای جراحی بینی یک خطر است. سیگار در جریان خون اختلال ایجاد می کند، بنابراین بهبودی ضعیف تر و احتمال عفونت بیشتر است. سیگار کشیدن همچنین باعث سرفه در هنگام به هوش آمدن بعد از جراحی زیبایی بینی می شود. سرفه می تواند منجر به خونریزی شود و نتیجه جراحی بینی را مخدوش کند.

الکل ظرف 48 ساعت قبل از بیهوشی می تواند مقدار دارویی را که متخصص بیهوشی باید بدهد تغییر دهد. بهتر است از آن اجتناب شود.

5. قرص ضد بارداری خوراکی

قرص ضد بارداری خوراکی به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند، اما اگر همراه با سیگار کشیدن باشد، ممکن است سبب انتقال لخته به ریه ها و حتی فوت فردی شود که تحت رینوپلاستی قرار گرفته است.

6. روآکوتان

در یک گروه دیگر دارو، روآکوتان و استروئیدهایی مانند پردنیزون قرار دارند. هر دوی این داروها تا حدی بهبودی را به تاخیر می اندازند. به همین دلیل قبل از جراحی بینی توصیه نمی شود.

اطمینان حاصل کنید که به مدت شش ماه قبل از جراحی بینی از رواکوتان استفاده نکرده اید. از پزشک خود در مورد پردنیزون بپرسید، زیرا بر اساس دوزی که مصرف می کنید ممکن است اثرات و در نتیجه نظر پزشک متفاوت باشد.

سوالات رایج درباره داروهای بعد از جراحی بینی

مصرف قرص زینک بعد از عمل بینی مجاز است؟

بله مجاز است. با این حال دقت کنید که مکمل زینک دارای ترکیبات رقیق کننده ای که در قسمت های قبل به آنها اشاره شد نباشند.

چه مکمل هایی برای بعد از عمل بینی مناسب است؟

مواد مغذی کلیدی برای بهبود پس از جراحی بینی شامل ویتامین C، ویتامین A، ویتامین های گروه B، روی و آهن هستند. مرکبات، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، سبزیجات با برگ سبز تیره، سبزیجات نارنجی یا زرد، و غلات غنی شده به تامین این مواد مغذی ضروری کمک می کنند. با این حال شما می توانید مکمل آنها را هم مصرف کنید.

قرص اورژانسی بعد از عمل بینی مجاز است؟

در این مورد اطلاعات دقیقی در منابع اینترنتی موجود نیست. لازم است این سوال را از پزشک خود بپرسید. با این حال به نظر نمی رسد مشکل خاصی را ایجاد کند.

سایت پذیرش 24 از معدود سایت هایی است که این امکان را برای شما فراهم کرده که با دکتر آنلاین گوش حلق بینی مشورت کنید. اگر نمی دانستید که آیا می توانید داروی خاصی را قبل یا بعد از عمل خود مصرف کنید و یا به پزشک جراح خود دسترسی نداشتید می توانید از طریق این سایت با جراحان بینی ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را بپرسید.

سخن آخر

داروهای بعد از جراحی بینی خیلی متفاوت هستند. همچنین برخی از داروها و مکمل ها هستند که نباید آنها را بعد از رینوپلاستی مصرف کنید. در این مقاله به طور مشروح به این داروها پرداختیم.

3.5/5

(6 نظر)