پزشکی و سلامت

ژلوفن سینوس برای چی خوبه

یکی از سؤالاتی که اکثر افراد پس از کاشت ایمپلنت می پرسند این است که بعد از کاشت ایمپلنت چه داروهایی باید مصرف کرد؟ آیا بعد از ایمپلنت برای کاهش درد می توان از مسکن استفاده نمود؟ برای مصرف دارو بعد از کاشت ایمپلنت باید حتما طبق توصیه های متخصص ایمپلنت پیش بروید.

فهرست مطالب

 • 1 مصرف دارو پس از کاشت ایمپلنت
  • 1.1 دهانشویه مخصوص ایمپلنت
 • 2 مراقبت های پس از کاشت ایمپلنت
  • 2.1 مصرف چه داروهایی احتمال شکست جراحی ایمپلنت را افزایش می دهد؟
 • 3 چرا با مصرف مسکن پس از کاشت ایمپلنت بازهم درد شدیدی دارم؟

مصرف دارو پس از کاشت ایمپلنت

از عوارض و مشکلات پس از کاشت ایمپلنت می توان به: درد؛ خون ریزی؛ دردهای موضعی و کبودی اشاره کرد. برای کاهش درد و خون ریزی پس از کاشت ایمپلنت می توانید تحت نظر دندانپزشک خود از آنتی بیوتیک و داروهای ضد درد استفاده کنید. برای از بین بردن عفونت های احتمالی استفاده از آنتی بیوتیک لازم است. با استفاده از قرص های مسکن مانند: استامینوفن؛ ایبوپروفن؛ Nuprin؛ Advil می توانید درد پس از کاشت ایمپلنت را تا حد زیادی کاهش دهید. اگر احساس می کنید تب دارید، از داروهایی مانند استامینوفن استفاده کنید. اگر پس از گذشت چند روز تب شما قطع نشد، حتما آن را با متخصص ایمپلنت در میان بگذارید.

داروهایی مانند یبوپروفن یا Advil نقش زیادی در کاهش درد و خون ریزی پس از کاشت ایمپلنت دارند. اگر بنابه هر دلیلی قادر به مصرف ایبوپروفن نیستید، هر 4 ساعت یک بار الی دو قرص Tylenol مصرف کنید. اگر پس از کاشت ایمپلنت درد شدید دارید ممکن است متخصص ایمپلنت داروهای زیر را علاوه بر ایبوپروفن برای شما تجویز کند:

 • ویکودین
 • نورکو یا لورتاب (هیدروکدون با استامینوفن)
 • تیلنول با کدئین یا پرکوست (اکسی کدون با استامینوفن)

بیشتر بدانید:  آیا ایمپلنت باعث سرطان می شود؟

هنگام مصرف این داروها ترجیحا از رانندگی و مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. علاوه بر داروهای نام برده شده ژل Sockit نیز در کاهش درد اثر گذار است. طریقه مصرف این ژل به این صورت است که به اندازه خمیدگی سر سرنگ، مواد داخل آن بر روی تاج دندان تزریق می شود تا درد را تسکین دهد.

استفاده از آنتی بیوتیک ها قبل از کاشت ایمپلنت تا حد زیادی از آلوده شدن بدن به باکتری جلوگیری می کند. افراد زیر پس از کاشت ایمپلنت بیشتر در معرض عفونت هستند:

 • افراد سالخورده
 • افراد سیگاری
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند
 • دیابتی ها
 • افرادی که اضافه وزن یا کمبود وزن دارند

سؤال دیگری که اکثر افراد می پرسند این است که تا چه مدت پس از کاشت ایمپلنت باید مسکن مصرف کرد؟ در پاسخ به این سؤال می توان گفت 5 تا 7 روز پس از کاشت ایمپلنت از داروهای مسکن استفاده کنید چنان چه پس از گذشت این مدت دردتان کم تر نشد حتما به متخصص ایمپلنت خود مراجعه کنید تا علت را بررسی کند. مصرف طولانی مدت آنتی  بیوتیک به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا باعث اسهال و واکنش های آلرژیک می شود. بهبود کامل محل جراحی شده ایمپلنت، 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارد. نیازی به مصرف مسکن قبل از جراحی ایمپلنت نیست زیرا حین جراحی از بی حسی موضعی استفاده می شود تا شما زیاد احساس درد نکنید. دندانپزشکان معمولا بیمارانی که ترس زیادی از جراحی دارند را بیهوش کامل می کنند تا فرایند کاشت ایمپلنت بهتر انجام شود.

دهانشویه مخصوص ایمپلنت

یکی از نکاتی که بعد از کاشت ایمپلنت باید حتما به آن توجه کنید تمیز نگه داشتن دهان است. استفاده از دهانشویه و شستشوی آنتی بیوتیکی و نمکی، محل کاشت ایمپلنت را ضد عفونی می کند. توصیه می شود دو بار در روز دهان خود را به مدت 30 ثانیه با محلول شستشوی خوراکی Peridex شستشو دهید. از این محلول نیازی نیست به مدت طولانی استفاده کنید و استفاده دو هفته از آن کافی است. 30 دقیقه بعد از استفاده از این محلول سعی کنید چیزی نخورید و ننوشید.

بیشتر بدانید:  ایمپلنت دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

مراقبت های پس از کاشت ایمپلنت

درد و خون ریزی پس از کاشت ایمپلنت موقتی است بنابراین جای نگرانی ندارد. برای این که زودتر به حالت طبیعی برگردید توصیه می شود بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. هم چنین برای از بین بردن باکتری های داخل دهان از آب نمک استفاده کنید و مسواک بزنید. یخ نیز برای کاهش درد و تورم پس از کاشت ایمپلنت بسیار مؤثر است. استفاده از داروهای خاص نیز طبق نظر متخصص ایمپلنت به سریع تر طی شدن دوران نقاهت شما کمک می کند. البته در روش های جدید کاشت ایمپلنت مانند ایمپلنت دیجیتال درد و خونریزی تا حد زیادی کاهش یافته است.

مصرف چه داروهایی احتمال شکست جراحی ایمپلنت را افزایش می دهد؟

مصرف داروهای ضد افسردگی در طبقه SSRIs احتمال شکست ایمپلنت را افزایش می دهند زیرا این داروها رشد استخوان فک و پیوند قطعه فلزی ایمپلنت را دچار مشکل می کنند. این داروها عبارتند از:

 • لکساپرو
 • زولفت
 • پاروکستین
 • فلوکستین

چرا با مصرف مسکن پس از کاشت ایمپلنت بازهم درد شدیدی دارم؟

گاهی اوقات مشاهده می شود فرد پس از کاشت ایمپلنت با وجود مصرف مسکن بازهم احساس درد شدیدی دارد که این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از دلایل درد شدید پس از کاشت ایمپلنت با وجود مصرف مسکن می توان به: وارد آمدن فشار بیش از حد به استخوان فک هنگام دریل کردن، قرار ندادن صحیح هیلینگ کپ، لق شدن ایمپلنت، عفونت، آسیب دیدن رشته های عصبی، پس زدن پایه ایمپلنت؛ ایجاد اصطحکاک هنگام دریل کردن و بالا رفتن حرارت اشاره کرد.

یک متخصص داروسازی بالینی داروهای ضد انعقاد را مهم ترین دسته دارویی در تداخل با قرص ژلوفن دانست و گفت: زنان در سه ماه اول بارداری نباید بدون مشورت با پزشک از این دارو استفاده کنند.

یک متخصص داروسازی بالینی داروهای ضد انعقاد را مهم ترین دسته دارویی در تداخل با قرص ژلوفن دانست و گفت: زنان در سه ماه اول بارداری نباید بدون مشورت با پزشک از این دارو استفاده کنند.

دکتر سپیده الیاسی در گفت وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه داروهای ضد انعقاد مهم ترین دسته دارویی در تداخل با قرص ژلوفن است، گفت: داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین در هنگام مصرف همزمان با قرص ژلوفن می تواند احتمال خونریزی را در فرد افزایش دهد.

این عضو هیات علمی دانشکده داروسازی مشهد در خصوص سایر مشکلات ناشی از مصرف همزمان قرص ژلوفن با آسپرین گفت: ژلوفن اثرات محافظت قلبی را کاهش می دهد و نباید همزمان با داروی آسپرین مصرف شود، بنابراین باید تحت نظر پزشک استفاده شود.

وی تصریح کرد: مصرف همزمان قرص ژلوفن با داروی سنیتوئین که داروی تشنجی است، منجر به افزایش اثرات دارو می شود؛ بنابراین افرادی که از داروی سنیتوئین استفاده می کنند باید با نظر پزشک اقدام به مصرف قرص ژلوفن کنند.

الیاسی مصرف همزمان قرص ژلوفن با داروهایی مانند پیروکسیکام، نالترکسون و دیکلوفناک را از دیگر تداخلات دارویی قرص ژلوفن دانست و بیان کرد: این دسته از داروها که ممکن است توسط پزشکان مختلف به طور همزمان و ناآگاهانه برای بیمار تجویز شود، باعث اثربخشی بیشتر نمی شوند بلکه تنها خطر عوارض را تشدید می کنند.

این متخصص داروسازی بالینی با بیان این مطلب که زنان در سه ماه اول بارداری نباید بدون مشورت با پزشک از قرص ژلوفن استفاده کنند، اظهار کرد: قبل از عمل جراحی نیز باید پزشک در خصوص مصرف دارو از سوی فرد مطلع شود، زیرا یک هفته قبل از جراحی باید مصرف این دارو قطع شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: قرص ژلوفن و این دسته از داروها حالت وابستگی ایجاد نمی کنند و تنها به دلیل اثرات ضد درد، فرد را تحریک به مصرف بیش از تجویز پزشک می کند.

انتهای پیام