لوازم خانگی

در کولر گازی گردش گاز به عهده کدام وسیله است

هیچکس دوست ندارد، یک روز داغ تابستانی را بدون کولر بگذراند. شما هم مزه یک روز گرم و آفتابی را با خرابی وسیله سرمایشی چشیده‌اید؟ اگر پاسخ شما بله است، پس قدر یک سیستم خنک کننده سالم را می‌دانید. هر وسیله‌ای ممکن است روزی دچار مشکل شود، حتی کولرها. در این مقاله شما را با مشکلات رایج کولرهای گازی آشنا کرده و راه‌حل‌های آن را می‌گوئیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • کولر گازی خنک نمی‌کند
 • نشت گاز کولر از جمله گاز فریون
 • باد گرم کولر گازی و کثیفی کندانسور
 • کار نکردن فن کولر گازی
 • کولر گازی خاموش نمی‌شود
 • رفع بوی بد کولر گازی
 • چرا کولر گازی خود به خود خاموش می شود؟
 • دلیل نشت آب از داخل کولر گازی چیست؟
 • دلیل نشت آب از بیرون کولر گازی چیست؟
 • چرا صدای کولر گازی زیاد است؟
 • چرا کمپرسور اسپیلت کار نمی کند؟
 • چرا کولر گازی گرم نمی کند؟
 • چرا ریموت کولر کار نمی کند؟
 • چرا باد کولر گازی پرتاب کمی دارد؟
 • دلیل پرتاب دوده و سیاهی از کولر گازی چیست؟
 • علائم خرابی برد کنترل الکتریکی
 • دلیل برفک زدن کولر گازی چیست؟
 • فیوز متصل به کولر گازی به‌طور مداوم قطع می‌شود
 • چند راه ساده برای جلوگیری از مشکلات کولر گازی

کولر گازی خنک نمی‌کند

یکی از مشکلات رایج کولر گازی، که اغلب کاربران با آن مواجه می‌شوند این است که کولر گازی خنک نمی‌کند. عوامل بسیاری در بروز این مشکل موثر هستند، از خرابی کمپرسور‌ها گرفته تا لوله‌های کثیف. به همین دلیل، در هنگام مواجه با چنین مشکلی نباید به دنبال ایراد در یک قطعه خاص باشید، باید تمامی عوامل را بسنجید. موارد زیر از دلایل خنک نکردن کولر گازی است:

 • نشت گاز فریون
 • یخ زدن کویل اواپراتور
 • کثیفی کندانسور
 • خرابی فن کولر
 • خرابی موتور کولر گازی
 • و …

نشت گاز کولر از جمله گاز فریون

یکی از مشکلات کولر گازی نشت گاز است. همانطور که گفتیم اصلی‌ترین دلیلی که، باعث می‌شود کولر گازی خنک نکند مربوط به نشتی گاز فریون است. فریون کولر گازی، در اصل یک نوع گاز خاص یا یک ماده خنک کننده است، که توسط کمپرسور فشرده شده، گرمای خود را از دست داده و به مایع تبدیل می‌شود. مایع ایجاد شده در کندانسور خنک شده و سپس طی پروسه‌ای، سرمای خود را به محیط می‌دهد.

انواع گاز کولر گازی در بازار به دو دسته گاز مبرد R22 و R410 تقسیم می‌شوند. اگر کولر گازی دچار نشتی گاز شده باشد، دیگر توانایی خنک کردن محیط را نداشته و در نتیجه کولر نیز باد خنکی به محیط نمی‌دهد.بسیاری از افراد متوجه نشتی گاز از جمله گاز فریون نشده و گمان می‌کنند میزان گاز کم است، به همین دلیل آن را دوباره و دوباره شارژ می‌کنند. عده‌ای از کاربران نیز، گمان می‌کنند شارژ گاز فریون می‌‌تواند مانع از نشتی شود. اما شارژ گاز، راهکار این مشکل نیست و باید برای رفع نشتی به سراغ یک متخصص در این زمینه بروید.

متخصص باید محل نشتی را پیدا کرده و آن را درست کند. این فرایند می‌تواند طولانی‌ و هزینه‌بر باشد به ویژه وقتی گاز، بیشتر از یک نقطه نشت کرده باشد.

باد گرم کولر گازی و کثیفی کندانسور

کویل‌های کندانسور که در محیط بیرونی قرار دارند‌، بیشتر از بقیه اجزای کولر در معرض آلودگی‌ها قرار می‌گیرند. گاز کولر گازی، بعد از بیرون آمدن از کمپرسور از فن و کندانسور می‌گذرد و حرارت خود را از دست می‌دهد. این نکته را هم به یاد داشته باشید که، کندانسور یا فن بیرونی، وظیفه انتقال گرمای خانه به محیط بیرون را دارد. اگر این بخش از کولر گازی با آلودگی پوشیده شود، هوای گرم از خانه خارج نشده و به کمپرسور فشار زیادی وارد می‌شود.

این موضوع، یکی از مشکلات رایج کولرهای گازی در شهرهای بزرگ به حساب می‌آید. به عبارت دیگر آلودگی کندانسور انتقال گرما را کند می‌کند و باعث می‌شود کولر، برای انجام کار‌های خود انرژی بیشتری مصرف کند و قطعات بیشتری را به کار بندازد، این مسئله تنها باعث افزایش استهلاک کولر گازی می‌شود. هنگامی که کندانسور کثیف باشد، حتی بعد از شارژ گاز فریون نیز، دستگاه محیط را خنک نخواهد کرد.

کار نکردن فن کولر گازی

یکی از اصلی‌ترین قطعات کولر، که خرابی آن می‌تواند در کارکرد دستگاه اختلال ایجاد کند فن است. هر کولر گازی دو فن دارد که یکی از آنها، هوای درون اتاق را از روی سیم پیچ‌های اواپراتور رد می‌کند و دیگری هوا را از روی کندانسور یونیت خارجی عبور می‌دهد تا گرمای جذب شده را به بیرون از ساختمان هدایت کند.
اگر هر کدام از این دو فن خراب باشند جریان هوا ضعیف و کولر با مشکل مواجه می‌شود. اگر به این مشکل رسیدگی نشود، کل سیستم از کار می‌افتد باید بدانید کار نکردن فن کولر گازی، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. در اولین قدم می‌توانید خازن را بررسی کنید.
ومین قدم بررسی رله برد فن کولر گازی است، این قطعه وظیفه تامین ولتاژ مورد نیاز قطعات کولر را بر عهده دارد. اگر تمام موارد بالا را بررسی کرده‌اید اما هنوز، علت کار نکردن فن کولر گازی را نمی‌دانید، باید سنسور کنترل دما را چک کنید. فن کولر گازی را می‌توان تعمیر و یا تعویض کرد، این بستگی به مشکل قطعه و البته تشخیص تعمیرکار دارد.

خرابی موتور فن کولر گازی

گاهی اوقات باید، علت کار نکردن فن کولر گازی را در موتور دستگاه جستجو کرد. برای عیب یابی این قطعه کافیست، پروانه فن را با دست بچرخانید. اگر می‌بینید که پروانه نمی‌چرخد، باید برای برطرف کردن مشکل، موتور را به طور کامل تعویض کنید. زیرا بلبرینگ‌های موتور سائیده شده‌اند. اما اگر پروانه بدون هیچ مشکلی می‌چرخد، باید جریان برقی که به موتور فن می‌رسد را بررسی کنید. اگر مشکلی در جریان برق وجود ندارد، این موتور است که ایراد پیدا کرده و باید تعویض شود.

کولر گازی خاموش نمی‌شود

گاهی اوقات کولر گازی خاموش نمی‌شود و نمی‌تواند دستورات لازم را از سیستم کنترل خود دریافت کند. این مشکل، می‌تواند به دلیل خرابی و یا معیوب بودن ترموستات باشد. این قطعه برای کنترل کردن میزان دمای ولتاژ کمپرسور و فن کولر گازی به کار می‌رود، در صورت وجود مشکل در اتصال، ترموستات ولتاژ را به صورت دائمی به کمپرسور فرستاده و اجازه خاموشی به کولر را نمی‌دهد.

ترموستات کولر گازی به دو دسته مکانیکی و الکترونیکی تقسیم می‌شود. اگر ترموستات‌ کولر از نوع جدید و قابل برنامه‌ریزی است، بهتر است قبل از دستکاری تنظیماتش یا دفترچه راهنمای دستگاه را بخوانید یا با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

رفع بوی بد کولر گازی

کولر گازی شما هوای خانه را می‌گیرد و این هوا باید جایی تخلیه شود. کار لوله در سیستم کولر گازی دقیقا همین است. لوله‌ها این رطوبت را به پَن یا سینی می‌ریزند و در نهایت از سیستم بیرون می‌برند. اگر لوله در هر قسمتی از این مسیر گرفته باشد یا سینی از آب پر شده باشد، آب می‌تواند به سیستم برگشته و به آن آسیب بزند. علت بوی بد کولر گازی همین بازگشت آب و راکد ماندن آن است. همچنین برای جلوگیری از رفع بوی بد کولر گازی، باید هر چند وقت یکبار لوله‌ها و سینی کولر گازی را کنترل کنید و در صورت وجود مشکل و کثیفی آن را تمیز کنید.
ازدیاد آب در سیستم دیوارها، سقف و وسایل خانه شما را خراب خواهد کرد و اگر به آن رسیدگی نکنید، باعث رشد کپک و قارچ در محیط می‌شود. پس سرویس کولر گازی باید به طور مرتب انجام گیرد.
اگر لوله‌ها، مجرا و سینی کولر گازی تمیز هستند، باید اشکال را در قسمت دیگر، یعنی فیلتر‌ها جستجو کنید. برای عملکرد بهتر و بیشتر کولر، باید هر چند وقت یکبار زمانی را برای تمیز کردن فیلتر بگذارید. فیلتر‌ها جلوی ورود گرد و غبار همراه هوا را می‌گیرند، اما خود نیز به مرور زمان کثیف شده و هر از گاهی نیاز به نظافت دارند.

چرا کولر گازی خود به خود خاموش می شود؟

یکی از سوالاتی که برای اغلب کاربران رخ می‌دهد، این است که چرا کولر گازی خود به خود خاموش می شود؟ عوامل مختلفی می‌تواند، باعث چنین مشکلی شود که در ادامه، به شرح آن می‌پردازیم.

 • اتصالات و کابل کشی برق: گاهی تنها عامل خاموش شدن ناگهانی دستگاه در حین کار، اتصالی در کابل کشی ساختمان است.
 • برد نیم سوز شده است: شاید بتوان از برد، به عنوان مغز کولر گازی نام برد. زیرا این قطعه فرماندهی قطعات را بر عهده داشته و دستورات را به بخش‌های مختلف می‌فرستد. با خرابی برد، کولر بعد از مدتی خود به خود خاموش شده و یا در مواردی دیگر روشن نخواهد شد.
 • کمپرسور خراب شده است: کمپرسور از قطعات اصلی، کولر گازی است تا این قطعه استارت نزند دستگاه نیز کار نخواهد کرد. اگر کولر را روشن کرده و می‌بینید که دستگاه، دقایقی بعد از روشن شدن از کار افتاده و خاموش می‌شود، کمپرسور مشکل پیدا کرده است.

دلیل نشت آب از داخل کولر گازی چیست؟

هنگامی که بخار به مایع تبدیل می‌شود، کولر گازی آن را از یک ناودانی رد کرده و به لوله‌های درین رسانده و سپس از دستگاه خارج می‌کند. اما گاهی اوقات این قطرات، به جای خروج از دستگاه از پنل داخلی نشت می‌کنند. حال سوال اصلی اینجاست که، دلیل نشت آب از داخل کولر گازی چیست؟

ناودانی مشکل دارد

اشاره کردیم که، قطرات آب حاصل از سرد شدن رطوبت هوا و میعان، از طریق ناودانی یا همان سینی تخلیه به سمت لوله‌های درین می‌روند. در عین حال هوایی که به داخل پنل می‌رود، دارای ذرات و گرد و غبار ریزی بوده که با رطوبت داخل ناودانی ترکیب شده و به جرم تبدیل می‌شوند. این جرم‌ها باعث گرفتگی خروجی سینی شده و باعث ریزش آب از پنل می‌شود.

فیلتر کولر گازی کثیف است

یکی از قطعاتی که شاید نقش آن، در عملکرد کولر گازی به چشم نیاید فیلتر آن است. کار این قطعه، گرفتن گرد و غبار ذرات هوا بوده و تمیزی آن می‌تواند عملکرد دستگاه را افزایش دهد. اگر فیلتر کولر گازی کثیف باشد، هوا در داخل دستگاه به خوبی جریان نداشته و کولر یخ می‌زند. بعد از خاموشی کولر، یخ آب شده و چکه چکه بیرون می‌آید. نیازی به تعویض فیلتر کولر گازی نیست، شما می‌توانید با کمک دفترچه راهنمای دستگاه این قطعه را بیرون آورده و تمیز کنید.

دلیل نشت آب از بیرون کولر گازی چیست؟

 •  کم شدن میزان گاز مبرد، تنها روی مقدار و قدرت خنکی دستگاه تاثیر نمی‌گذارد. با کم شدن میزان گاز مبرد، پنل و لوله‌های فین یخ می‌زند. با خاموشی کولر، این یخ‌ها آرام آرام آب شده، به داخل ناودانی ریخته و از پنل خارج می‌شود. با سرویس دوره‌ای به موقع، می‌توانید از کم شدن میزان گاز و یا نشت آن آگاه شده و جلوی رخ دادن این مشکلات را بگیرید.
 •  شاید جالب باشد بدانید که، در داخل سیستم کولر گازی، همیشه مقداری آب وجود دارد. خود کولر با انجام پروسه‌هایی، این مقدار آب را تخلیه می‌کند. اما اگر مشکلی در این پروسه رخ دهد و آب از مسیر چرخه خارج شود، در نهایت از پنل و یا دریچه‌های دیگر چکه خواهد کرد.

اگر به دنبال راه حل برای نشتی آب از کولر هستید می توانید با مقاله چرا کولر گازی آب می دهد؟ این مشکل را به راحتی رفع کنید.

چرا صدای کولر گازی زیاد است؟

اغلب مدل‌های مختلف کولر گازی، از قابلیت بی صدا بودن برخوردار هستند. پس اگر در حین کار دستگاه، صدا‌هایی عجیب و غریب از آن می‌شنوید، باید این نشانه را جدی گرفته و آن را تعمیر کنید. علت صدای کولر گازی می تواند از موارد زیر باشد:

کندانسور را بررسی کنید

کولر را بررسی کرده و می‌بینید که به طور طبیعی کار می‌کند اما صدایی ناهنجار می‌دهد. در کولر‌های اسپلیت یا دو تکه، پنل خارجی، بیرون از خانه قرار دارد. گرمای موجود در پنل خارجی، باعث می‌شود این قطعه به پناهگاه و لانه پرندگان تبدیل شود. پس اگر سروصدای زیادی از کولر شنیدید، یک چراغ قوه برداشته، پنل را چک کرده و هرگونه جسم خارجی را از آن خارج کنید.

کولر گازی تراز نیست

تراز نبودن هر وسیله الکترونیکی، می‌تواند روی کارکرد آن تاثیری منفی بگذارد. تراز نبودن پنل داخلی و حتی پنل خارجی، باعث سروصدای غیر عادی دستگاه خواهد شد. بهتر است برای رفع این مشکل، از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

چرا کمپرسور اسپیلت کار نمی کند؟

یکی از سوالاتی که، برای اغلب کاربران رخ می‌دهد این است که، چرا کمپرسور اسپیلت کار نمی کند؟ قبل از پاسخ به این پرسش، باید بگوئیم که کمپرسور در واقع، همان موتور دستگاه است که وظیفه گردش گاز فریون در سیستم کولر گازی را دارد.

 •  با عدم سرویس به موقع و استفاده مداوم از دستگاه، سیم‌های آن پس از مدتی پوسیده شده و دیگر نمی‌توانند برق را به کمپرسور برسانند. در نتیجه کمپرسور نیز روشن نخواهد شد.
 •  همانطور که اشاره کردیم، برد مانند مغز دستگاه عمل کرده و وظیفه تامین ولتاژ فن و کمپرسور را دارد. پس با خرابی برد، ولتاژ کمپرسور نیز تامین نشده و این قطعه روشن نمی‌شود و تعمیر کولر گازی باید انجام شود.
 •  خازن قطعه‌ای است که روی، کمپرسور نصب شده و این قطعه را راه می‌اندازد. با خرابی این قطعه، خبری از کار کمپرسور نخواهد بود.

چرا کولر گازی گرم نمی کند؟

 •  اگر متوجه شدید که، سیستم گرمایشی کولر گازی، باد گرم تولید نمی‌کند باید عیب یابی را شروع کنید. به یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید از سیستم گرمایشی، در فصل زمستان استفاده کنید باید قبل از هرکاری، سرویس کولر گازی به صورت دوره ای دوره‌ای را انجام دهید.
 • ابتدا ترموستات را چک کنید، اگر این قطعه در حالت سرمایش یا خاموش قرار گرفته باشد، خبری هم از گرم شدن فضا نخواهد بود.
 •  اگر دستگاه در حالت گرمایش قرار گرفته، اما باد بسیار ضعیف است باید بدانید که مشکلی در شیر برقی دستگاه وجود دارد.
 • هنگامی که گزینه گرمایشی دستگاه را انتخاب می‌کنید، به کار افتادن دستگاه برای وزیدن باد گرم، در حدود ۵ دقیقه طول خواهد کشید. اما اگر می‌بینید دستگاه برای گرم کردن پنل داخلی، زمان زیادی می‌گذارد، به احتمال قوی کولر نیاز به شارژ گاز دارد. برای راهنمایی بیشتر در این مورد می توانید مقاله آموزش نحوه تنظیمات گرمایش کولر گازی را مطالعه کنید.

چرا ریموت کولر کار نمی کند؟

برق رسانی به ریموت کنترل، توسط باتری‌های قلمی و ساعتی انجام می‌گیرد. با تمام شدن باتری، ریموت نیز عملکرد خود را از دست خواهد داد. پس قبل از هرکاری، ابتدا باتری دستگاه را چک کرده و آن‌ها را با باتری‌های نو تعویض کنید.
اگر با تعویض باتری‌هم، می‌بینید که ریموت کار نمی‌کند، ممکن است کریستالی که روی برد ریموت نصب شده مشکل پیدا کرده باشد. گاهی اوقات شدت خرابی به حدی است که، باید کنترل را تعویض کنید.
با خرابی برد کنترل اصلی، ریموت نیز کار نخواهد کرد. برد کنترل، دارای یک ریسور مادون قرمز بوده که، وظیفه دارد سیگنال‌های ریموت را دریافت کند. اگر این برد خراب شود، ریموت نیز کار نخواهد کرد.

چرا باد کولر گازی پرتاب کمی دارد؟

متوجه شده‌اید که قدرت دستگاه کم شده و محیط خنک نمی‌شود، در چنین شرایطی با استفاده از ریموت قدرت دستگاه را افزایش می‌دهید، اما می‌بینید که تاثیری در میزان قدرت و پرتاب باد ندارد. باید دید که چرا باد کولر گازی پرتاب کمی دارد؟

 •  یکی از اصلی‌ترین عامل‌ها، برای کاهش قدرت و پرتاب باد کثیف شدن فیلتر کولر است. فیلتر به مرور زمان با گرد و غبار مسدود و مانع از پرتاب پر قدرت باد می‌شود.
 • با اینکه فیلتر‌هوا بیشتر گرد و غبار‌ها را به خود می‌گیرد، اما میزان کمی از آن‌ها از فیلتر عبور کرده و روی اواپراتور می‌نشینند. به مرور ضخامت گرد و غبار روی این قطعه افزایش یافته و مانع از عبور جریان هوا می‌شود.

دلیل پرتاب دوده و سیاهی از کولر گازی چیست؟

یکی از مشکلاتی که اغلب کاربران با آن مواجه می‌شوند، پرتاب دود و سیاهی از کولر گازی است. این عامل اغلب با کم شدن قدرت پرتاب باد همزمان است. دقت کنید که کولر گازی شما در کدام قسمت از خانه قرار دارد؟ اگر نزدیک به آشپزخانه باشد، به مرور ذرات چربی روی فن نشسته و باعث جذب گرد و غبار می‌شوند. این دوده‌ها و سیاهی‌ها، قدرت کولر را تحت تاثیر قرار داده و بعد از مدتی به بیرون پرتاب می‌شوند. برای رفع این مشکل باید فن داخلی را تمیز کنید. برای اینکه آسیبی به کولر وارد نشود، این کار را به یک تعمیرکار بسپارید.

علائم خرابی برد کنترل الکتریکی

همانطور که اشاره کردیم، برد الکترونیکی وظیفه کنترل و هماهنگ کردن بخش‌های مختلف دستگاه را بر عهده دارد. این قطعه از دیود، رله برد و وریستور و…تشکیل شده است. از کار افتادن کمپرسور، روشن نشدن کولر گازی، کاهش قدرت دستگاه و وزیدن باد گرم، برخی از علائم خرابی برد کنترل الکترونیکی هستند.

دلیل برفک زدن کولر گازی چیست؟

اولین نکته‌ای که باید، درباره برفک زدن کولر گازی بدانید این است که، این مشکل هیچ ارتباطی به نوع فصل ندارد. به عبارت دیگر اگر سرویس دوره‌ای را، به موقع انجام ندهید، در هر زمانی با این مشکل مواجه خواهید شد. چند عامل باعث چنین رخدادی خواهد شد که، در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 •  یکی از دلایل برفک زدن کولر گازی، کم شدن میزان گاز و یا نشتی آن است. اگر دستگاه دچار نشتی و یا گاز از میزان مشخصی کمتر شده باشد، کولر گازی برفک خواهد زد.
 •  همانطور که اشاره کردیم، کمپرسور از مهم‌ترین قطعات کولر گازی است. با خرابی سایر بخش‌هایی مانند سنسور، کنتاکتور و برد دستگاه و…کمپرسور که در اصل موتور است، به طور یکسره کار می‌کند. با یکسره کار کردن کمپرسور، برفک در پنل داخلی و لوله‌ها ایجاد می‌شود.

گفتیم که تنها راه، برای پیشگیری از برفک زدن کولر گازی، انجام سرویس دوره‌ای است. اما اگر در شرایطی قرار گرفتید که با این مشکل مواجه شدید، می‌توانید فیلتر هوای کولرگازی را تعویض کرده، کویل اواپراتور را تمیز کرده و فن بلوور را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

فیوز متصل به کولر گازی به‌طور مداوم قطع می‌شود

یکی از مشکلاتی که اغلب کاربران، با آن مواجه می‌شوند پریدن فیوز کولر گازی است. شاید ساده‌ترین دلیل برای پریدن فیوز کولر گازی، کثیفی فیلتر‌ها باشد. با نشستن گرد و غبار روی فیلتر‌ها و کثیفی آن‌ها، کولر برای خنک کردن محیط انرژی زیادی مصرف می‌کند. همین امر باعث می‌شود، قطعات داخلی کولر گازی به شدت داغ کرده و به دستگاه فشار زیادی وارد شده و فیوز بپرد.
یکی دیگر از دلایل پریدن فیوز کولر گازی، عمر بالای دستگاه است. قطعات به کار رفته درون کولر گازی، بعد از مدتی مستهلک شده و از کار می‌افتند. در چنین شرایطی کولر گازی، دیگر پاسخگوی نیاز شما نبوده و نمی‌تواند محیط را خنک کند.

چند راه ساده برای جلوگیری از مشکلات کولر گازی

 • داکت‌ها را چک و نشتی آن‌ها را برطرف کنید. اگر هوای کافی و خنک از کولر شما خارج نمی‌شود یا قبض برق به شکلی غیرعادی گران شده، احتمالا داکت کولرتان نشتی دارد. وقت آن رسیده که با تعمیرکار معتبر در تماس باشید.
 • روی یونیت خارجی را بپوشانید. تابش مستقیم آفتاب، دشمن اجزای داخلی یونیت است.
 • ترموستات قابل برنامه‌ریزی را جایگزین ترموستات‌های قدیمی دستی کنید: این ترموستات‌ها علاوه بر کاربری ساده‌ای که دارند و جلوی مصرف بی‌رویه انرژی را می‌گیرند.

از سرویس سالانه غافل نشوید، خیلی از مشکلات گفته شده فقط و فقط به خاطر کهنگی یا کثیفی قطعات به وجود می‌آیند. با سرویس سالانه پیش از شروع فصل گرما، جلوی خرج‌های بزرگ‌تر را بگیرید. برای تعمیر کولر گازی می‌توانید، از خدمات آچارباز استفاده کنید. برای ثبت درخواست به صورت آنلاین به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن این سامانه مراجعه کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید. بعد از ثبت درخواست، تیم پشتیبان با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم تعمیرکار را در زمان دلخواه به مکان مورد نظر شما می‌فرستد.


یکی از سوالاتی که مشتریان از ما به عنوان مجموعه ارائه دهنده خدمات کولر گازی می پرسند، در خصوص هزینه نصب کولر گازی است. سوالی که شاید جواب آن اصلاً مشخص نباشد، چون موضوعی همچون هزینه نصب کولر گازی تحت تاثیر عوامل مختلفی محاسبه می شود و پارامترهای متنوعی هستند که می توانند در بر روی قیمت نهایی موثر باشند.

بنابراین نمی توان یک مقدار ثابت به عنوان هزینه نهایی نصب کولر گازی در نظر گرفت و به تمام مشتری اعلام کرد. با این حال به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. چون قصد داریم با بررسی عوامل مختلف در هزینه نصب و جابجایی کولر گازی قیمت نهایی این اقدام را برای شما تخیمن بزنیم.

 • چه مواقعی به اطلاع از هزینه نصب و جابجایی کولر گازی نیاز داریم؟
 • تعرفه نصب کولر گازی
 • قیمت لوله کشی کولر گازی
 • جدول تعرفه نصب کولر گازی
 • عوامل موثر در هزینه نصب کولر گازی
 • فرمول محاسبه هزینه نصب کولر گازی
 • هزینه جابجایی کولر گازی شامل چه خدماتی می شود؟
 • جدول برآورد هزینه نصب و جابجایی کولر گازی
 • فرمول برآورد هزینه نصب و جابجایی کولر گازی
 • جابجایی یونیت داخلی و خارجی کولر گازی تا چه حد سخت است؟

چه مواقعی به اطلاع از هزینه نصب و جابجایی کولر گازی نیاز داریم؟

ممکن است محل نصب یونیت داخلی کولر گازی شما در نقطه ای از ساختمان قرار گرفته باشد که گردش هوا به خوبی صورت نمی گیرد و قصد جابجایی دستگاه را داشته باشید.

و یا این احتمال وجود دارد بخواهید به دلیل ساخت و ساز جدید ساختمان و یا تغییر مکان از خانه ای به خانه دیگر، کولر گازی خود را از حالت نصب خارج کرده و در یک محل جدید قرار دهید.

به هر حال اگر به هر دلیلی قصد انجام این کار را دارید، توصیه می کنیم حتماً از مجری نصاب کولر گازی کمک بگیرید. چون جابجایی و نصب مجدد کولر گازی آنقدر کار پیچیده و تخصصی است که به تنهایی نمی توانید از پس آن بربیایید.

اما شاید ندانید هزینه انجام این کار چقدر می شود و آیا جابجایی و نصب مجدد کولر گازی مقرون به صرفه هست یا خیر؟

اولاً که با توجه به قیمت خرید بالای انواع کولر گازی، به طور حتم هزینه نصب مجدد کولر گازی بسیار مقرون بصرفه تر از خرید مجدد یک دستگاه کولر گازی است.

دوماً برای اینکه بدانید هزینه تقریبی این کار چقدر می شود، می توانید تا انتها با ما همراه باشید تا ابتدا از هزینه تقریبی نصب کولر گازی و سپس از هزینه تقریبی جابجایی این وسیله مطلع شوید.

 

تعرفه نصب کولر گازی

نصب کولر گازی شامل مراحل مختلفی می شود، که هر کدام از آن ها هزینه مختص به خود را دارند و بر روی اجرت نهایی تاثیرگذارند.

در این قسمت قیمت اجرت نصب کولر گازی را بر اساس اقداماتی که باید توسط مجری برای نصب این وسیله انجام دهد را با هم بررسی می کنیم:

 • تعرفه نصب پایه دیواری و زمینی کولر گازی

یونیت خارجی کولر یا بر روی زمین و یا دیوار قابلیت نصب دارد. در زمان محاسبه اجرت نصب این وسیله تعرفه نصب پایه دیواری به صورت جداگانه محاسبه می شود.

هزینه تخمینی نصب پایه دیواری کولر گازی در مجموعه تاسیسات 24 ساعته در سال 1400 بین 50.000 تا 100.000 تومان می باشد.

اما اگر بخواهید یونیت خارجی کولر گازی خود را بر روی زمین قرار دهید، هزینه تقریبی اجرت این کار توسط مجری ما 50.000 الی 80.000 تومان خواهد بود.

 • هزینه کابل کشی کولر گازی

در صورتی که در ساختمان شما کابل کشی انجام نشده باشد، باید هزینه ای جداگانه بابت اجرای آن پرداخت کنید.

هزینه کابل کشی برای کولر گازی در مجموعه تاسیسات 24 ساعته حدوداً متری 10 الی 15 هزار تومان بر اساس هزینه های سال 1400 می باشد.

 • تعرفه شارژ کولر گازی

به طور معمول در زمان نصب کولر گازی دستگاه به شارژ مجدد نیاز ندارد، مگر اینکه به طول لوله کشی دستگاه اضافه شده باشد.

شارژ گاز کولر گازی توسط مجریان متخصص ما با دستمزد حدودی 150.000 الی 200.000 بدون هزینه گاز صورت می گیرد. توجه داشته باشید این تعرفه مربوط به سال 1400 است.

فرمول محاسبه هزینه نصب و جابجایی انواع کولر گازی 1

قیمت لوله کشی کولر گازی

یکی دیگر از پارامترهای مهم که می تواند نقش بسزایی در تعرفه نصب کولر گازی اسپلیت داشته باشد، قیمت لوله کشی کولر گازی است.

لوله کشی کولر گازی با استفاده از دو لوله رفت و برگشت از جنس مس و به منظور برقراری ارتباط بین دو یونیت و ایجاد سیکل تبرید دستگاه صورت می گیرد.

البته این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که در زمان ساخت ساختمان طراحان یا صاحب خانه به فکر نصب کولر گازی نبوده و به همین دلیل لوله کشی توکار کولر گازی انجام نشده باشد.

در این صورت صاحب خانه دو راه پیش رو دارد، یا باید از مجری نصاب تقاضا کند که لوله های مسی مخصوص کولر گازی را با عایق کاری بسیار مطمئن به صورت روکار از محل نصب یونیت داخلی تا یونیت خارجی کولر هدایت کند.

یا باید هزینه و ریخت و پاش کنده کاری را تقبل کرده و اجازه دهد مجری نصاب، لوله کشی کولر گازی را به صورت توکار در ساختمان اجرا کند.

بدون در نظر عوامل تاثیر گذار در قیمت لوله کشی کولر گازی، مجریان ما در سال 1400 لوله کشی کولر گازی را با دستمزد متری 20.000 تا 30.000 تومان برای شما انجام می دهند.

فرمول محاسبه هزینه نصب و جابجایی انواع کولر گازی 2

نکته ای که در این بین وجود دارد، این است که در صورت اجرای لوله کشی کولر گازی به صورت توکار زیبایی ظاهری ساختمان حفظ شده و از همه مهمتر لوله های مسی تحت حفاظت بالاتری قرار می گیرند.

هر چند هزینه لوله کشی روکار کولر گازی مقرون به صرفه تر از لوله کشی توکار این وسیله است، اما به دلیل حساس بودن لوله های مسی بهتر است هزینه لوله کشی توکار را متقبل شوید تا مجبور به صرف هزینه دوباره نباشید.

 

جدول تعرفه نصب کولر گازی

ما در طول مطلب سعی کردیم تعرفه نصب کولر گازی را به شما اعلام کنیم، با این حال لازم دانستیم تا در این قسمت شما را در جریان هزینه تقریبی نصب کولر گازی در مجموعه تاسیسات 24 ساعته قرار دهیم.

اما پیش از بیان قیمت باید چند نکته را متذکر شویم:

 • اول اینکه هزینه هایی که به عنوان تعرفه خدمات نصب کولر گازی می گوییم، فقط منظور دستمزد مجری نصاب کولر گازی است.

بنابراین هزینه های مربوط به خرید قطعات و لوازم همچون لوله مسی، اتصالات اضافی، گاز کولر و غیره همگی به عهده مشتری می باشد.

 • نکته دوم اینکه هزینه نصب کولر گازی همانند سایر خدمات تاسیساتی ما یک قیمت تخمینی است.

پس این احتمال وجود دارد که پس از مراجعه حضوری مجری نصاب و بررسی شرایط نصب کولر گازی، قیمت ها کمی بالا و پایین شوند.

 • نکته سوم که باید به خاطر داشته باشید این است که هزینه های اعلام شده در این مطلب همگی به سال 1400 مربوط می شوند.
 • و اما نکته آخر که بسیار قابل توجه است، اینکه مجموعه تاسیسات 24 ساعته برای هیچ کدام از خدمات تاسیساتی خود هزینه ایاب و ذهاب دریافت نمی کند.

پس فرقی نمی کند که شما در کدام نقطه از شهر درخواست خود را ثبت کرده اید، در هر صورت مجریان ما در کمترین زمان ممکن و بدون دریافت ریالی پول بابت ایاب و ذهاب به محل شما مراجعه می کنند.

نوع خدمات

هزینه تقریبی

نصب کولر گازی با 3 الی 5 متر لوله فابریک

250.000 الی 350.000 تومان

نصب پایه دیواری کولر گازی

50.000 الی 100.000 تومان

نصب پایه زمینی کولر گازی

50.000 الی 80.000 تومان

دستمزد لوله کشی کولر گازی

متری 20.000 الی 30.000 تومان

دستمزد شارژ گاز کولر گازی

150.000 الی 200.000 تومان

کابل کشی به ازای هر متر

10.000 الی 15.000 تومان

جدول هزینه خدمات نصب کولر گازی در مجموعه تاسیسات 24 ساعته

 

عوامل موثر در هزینه نصب کولر گازی

برای دستیابی به هدف محاسبه هزینه تقریبی نصب کولر گازی لازم است تا ابتدا عوامل دخیل در این محاسبه را با هم بررسی کنیم:

 • نوع کولر گازی

کولرهای گازی مدل پنجره ای، پرتابل، ایستاده، داکت اسپلیت و اسپلیت همگی به نام کولر گازی در بین مردم شناخته می شوند.

در حالی که هر کدام از انواع کولر گازی با دیگری متفاوت است و به دلیل همین تفاوت در مدل و طراحی روش نصب خاص خود را دارند.

به عنوان مثال کولر گازی اسپلیت به صورت دو تکه طراحی شده، یعنی از دو یونیت جداگانه تشکیل شده است.

باید در زمان نصب کولر گازی اسپلیت و به منظور ارتباط بین دو یونیت، لوله کشی لوله های حامل گاز دستگاه نیز توسط فرد نصاب انجام شود.

همین موضوع باعث می شود هزینه نصب کولر گازی اسپلیت به نسبت قیمت نصب کولر گازی پرتابل به مراتب بیشتر باشد.

چون نصب کولر گازی پرتابل نیازی به لوله کشی و نصب پایه های نگه دارنده ندارد و کل دستگاه در یک یونیت خلاصه شده است. کولر گازی داکت اسپلیت در بین انواع کولر گازی بیشترین هزینه را برای نصب می طلبد.

چون یکی از تفاوت های داکت اسپلیت با کولر گازی این است که یونیت های داخلی داکت اسپلیت به صورت توکار و درون سقف کاذب نصب می شوند، اما یونیت کولر گازی اسپلیت به صورت روکار نصب می شود.

علاوه بر این لازم است تا در زمان نصب داکت اسپلیت ارتباط بین اتاق ها و یونیت ها توسط کانال کشی گالوانیزه یا پلی اورتان صورت بگیرد، که تمام این مراحل بسیار سخت تر و طولانی تر از نصب کولر گازی اسپلیت است.

خلاصه اینکه اگر بخواهیم انواع کولر گازی را بر اساس قیمت نصب از کمترین تا بیشترین دسته بندی کنیم، به این صورت خواهد بود:

کولر گازی پرتابل >>> کولر گازی پنجره ای>>> کولر گازی اسپلیت>>> کولر گازی داکت اسپلیت.

فرمول محاسبه هزینه نصب و جابجایی انواع کولر گازی 3

 • ظرفیت کولر گازی

در بین نصابان کولر گازی اینطور مرسوم است که قدرت موتور یا همان ظرفیت کولر گازی می تواند در هزینه نصب این وسیله تاثیر گذار باشد.

دلیل این تاثیر گذاری در افزایش وزن قطعات و در کل سنگین شدن یونیت های داخلی و خارجی کولر گازی است. حتی در زمان نصب کولر گازی این احتمال وجود دارد که دستگاه به شارژ گاز نیاز پیدا کند.

در این صورت هر چه ظرفیت موتور یا همان کمپرسور کولر گازی بیشتر باشد، مقدار گاز مورد نیاز آن نیز بیشتر می شود.

به همین دلیل است که در قیمت گذاری شرکت هایی که خدمات نصب کولر گازی را ارائه می دهند، شاهد آن هستیم که قیمت ها را بر اساس ظرفیت کولر گازی تقسیم بندی کرده اند.

 • محل نصب کولر گازی

تصور کنید شرایط ساختمان مورد نظر برای نصب کولر گازی به صورتی است که نمی توان یونیت کولر گازی را در محلی قابل دسترس نصب کرد.

در این صورت مجری نصاب باید وقت و انرژی بیشتری برای نصب یونیت های داخلی و خارجی کولر گازی صرف کند.

این قضیه بیشتر در خصوص یونیت های خارجی کولرهای گازی اسپلیت صدق می کند که نصاب مجبور است یونیت را در یک محل با دسترسی دشوار نصب کند. با مشاهده کلیپ زیر می توانید از خصوصیات محل نصب کندانسور کولر گازی یا همان یونیت خارجی دستگاه مطلع شوید.

به طور کلی هزینه نصب کولر گازی رابطه مستقیم با محل نصب دستگاه دارد، هر چه این محل دورتر و غیرقابل دسترس تر باشد، زحمت مجری نصاب و حتی طول لوله کشی مورد نیاز برای کولر بیشتر می شود.

حال جدا از این موضوع که محل نصب کولر گازی تا چه حد می تواند بر روی هزینه نصب موثر باشد، توصیه می کنیم مقاله بهترین محل نصب کندانسور و کمپرسور کولر گازی را بخوانید تا در انتخاب محل نصب دستگاه دچار اشتباه نشوید.

فرمول محاسبه هزینه نصب و جابجایی انواع کولر گازی 4

 • نصب کندانسور بر روی پایه دیواری یا پایه زمینی؟

کندانسور کولر گازی اسپلیت را می توان به دو صورت نصب کرد، یکی بر روی پایه نگه دارنده دیواری، یعنی بر روی دیوار و یا اینکه به منظور پیشگیری از فرسایش بدنه یونیت خارجی آن را بر روی پایه زمینی قرار دهند.

از آنجا که فاصله بین یونیت داخلی و خارجی کولر گازی باید کمترین فاصله را داشته باشد، بیشتر افراد ترجیح می دهند به جای اینکه کندانسور را در بالای پشت بام قرار دهند، آن را به دیوار پشت یونیت داخلی نصب کنند.

به دلیل سختی نصب پایه های کولر گازی بر روی دیوار، هزینه نصب پایه دیواری با زمینی متفاوت است و بر روی قیمت نهایی موثر می باشد.

 • متراژ کابل کشی برق جداگانه برای کولر گازی

در برخی پروژه ها که ساختمان مورد نظر از لحاظ ساخت قدیمی است، سیستم برق کشی ساختمان هیچ گونه زیرسازی برای نصب کولر گازی ندارد.

بنابراین لازم است تا کابل کشی توسط مجری نصاب کولر گازی صورت بگیرد و هر چه طول کابل کشی بیشتر باشد، هزینه نصب هم به همان میزان افزایش پیدا می کند.

فرمول محاسبه هزینه نصب و جابجایی انواع کولر گازی 5

 • نیاز به سوراخ کاری بیشتر

برای اینکه لوله درین و لوله مسی کولر گازی به خارج از ساختمان هدایت شوند، لازم است تا با استفاده از دریل هیلتی سوراخ کاری لازم بر روی دیوار محل نصب کولر صورت بگیرد.

حال اگر بنا به شرایط و نوع طراحی ساختمان مجری نصاب مجبور باشد لوله ها را از چندین دیوار عبور دهد، مقدار سوراخ کاری ها بیشتر شده و همین عامل بر روی هزینه نهایی نصب کولر گازی تاثیر می گذارد.

 • دستگاه نیاز به شارژ دارد یا خیر؟

وقتی کولر گازی تازه خریداری شده را نصب می کنیم، در داخل کمپرسور دستگاه به اندازه 5 متر لوله گاز وجود دارد.

پس اینکه کولر گازی در زمان نصب به شارژ گاز هم نیاز پیدا می کند یا خیر؟ کاملاً بستگی به طول لوله مسی استفاده شده در مسیر لوله کشی دستگاه دارد.

یعنی اگر فاصله بین دو یونیت کولر گازی شما به اندازه همان 5 متر باشد، دستگاه در زمان نصب اولیه به شارژ گاز نیاز ندارد.

اما اگر مجری نصاب بنا به فاصله دو یونیت به طول لوله مسی اضافه کرده است، بایستی به اندازه هر یک متر طول لوله اضافی، 20 گرم گاز به کمپرسور تزریق کند. در این صورت هزینه شارژ گاز کولر گازی به هزینه نصب آن افزوده می شود.

در کلیپ زیر مجری تاسیساتی آقای صالح آبادی برای شما توضیح می دهند که فاصله مجاز بین کمپرسور و پنل داخلی کولر گازی چقدر باید باشد؟

 

فرمول محاسبه هزینه نصب کولر گازی

شاید با وجود جدول هزینه نصب کولر گازی باز هم محاسبه قیمت تخمینی نصب این وسیله کمی پیچیده باشد، به همین دلیل در این قسمت فرمول محاسبه هزینه نصب کولر گازی را در اختیارتان قرار می دهیم.

در این فرمول، قیمت ها بر اساس هزینه های حدودی خدمات نصب کولر گازی در مجموعه تاسیسات 24 ساعته است.

شما می توانید خدمات مورد نیاز برای نصب کولر گازی خود را در داخل این فرمول قرار دهید تا در نهایت هزینه تخمینی نصب کولر گازی را پیدا کنید:

هزینه تخمینی نصب کولر گازی در مجموعه تاسیسات 24 ساعته= هزینه نصب کولر گازی+(هزینه هر متر لوله کشی اضافی×تعداد متر)+هزینه نصب پایه دیواری+قیمت شارژ گاز دستگاه بدون هزینه گاز

به عنوان مثال اگر شما بخواهید از تمام خدمات مجموعه ما در نصب کولر گازی استفاده کنید و به 4 متر لوله کشی بیشتر نیاز داشته باشید، هزینه تخمینی نصب کولر گازی شما به صورت زیر محاسبه می شود:

350.000+(30.000×4)+100.000+200.000=770.000 تومان

البته ما در این محاسبه مبنا را سقف هزینه ها در نظر گرفته ایم و این مقدار به طور تقریبی حداکثر مبلغی است که با توجه به پارامترهای گفته شده ممکن است برای نصب کولر گازی پرداخت کنید.

 

هزینه جابجایی کولر گازی شامل چه خدماتی می شود؟

اگر بخواهیم به این سوال به صورت دقیق پاسخ دهیم، لازم است تا مراحل جابجایی و نصب مجدد کولر گازی در ساختمان را از ابتدا تا انتها بیان کرده و هزینه تقریبی هر مرحله را به صورت جداگانه بگوییم.

اما همانقدر بگوییم که جابجایی و نصب مجدد کولر گازی شامل دو مرحله کلی زیر می شود، که هر کدام با یک هزینه تقریبی توسط مجریان ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته قابل انجام هستند:

 1. باز کردن دستگاه بر اساس تعرفه سال 1400 با هزینه تقریبی 150 الی 200 هزار تومان
 2. نصب دستگاه بر اساس تعرفه سال 1400 با هزینه تقریبی 250 الی 350 هزار تومان

در این بین نکات مهمی وجود دارند که می توانند بر روی قیمت نهایی کار نصب و جابجایی کولر گازی تاثیر بگذارند، که در قسمت محاسبه هزینه های نصب کولر به طور کامل آن ها را توضیح دادیم:

 • اگر لازم باشد در محل جدید نصب کولر گازی، به طول لوله ها اضافه شود، باید به ازای هر یک متر لوله کشی کولر گازی مبلغی در حدود 20.000 تا 30.000 تومان پرداخت کنید.
 • در این حالت به احتمال زیاد فشار گاز دستگاه ناکافی خواهد بود، بنابراین کولر گازی به شارژ تکمیلی هم نیاز پیدا می کند که اجرت آن در سال 1400 بین 150 تا 200 هزار تومان، بدون هزینه گاز می باشد.
 • در صورتی که محل جدید نصب کولر گازی به کابل برق مجهز نباشد، هزینه کابل کشی متری 10 الی 15 هزار تومان نیز به این هزینه ها اضافه می شود.
 • چنانچه بخواهید کولر گازی خود را در فاصله مکانی دورتر نصب کنید، لازم است تا از پیک های حمل و نقل کمک بگیرید.

در این حالت هزینه حمل کولر گازی به عهده خوتان است که روی قیمت نهایی نصب و جابجایی دستگاه تاثیر می گذارد.

 • علاوه بر تمام مواردی که گفتیم، میزان سختی کار برای مجری نصاب کولر گازی یک عامل مهم در اجرت وی در زمان نصب و جایجایی کولر گازی است. هر چه کار دشوارتر باشد، اجرت مجری بیشتر خواهد شد.

با این حساب جابجایی کولر گازی به جز هزینه مربوط به حمل و نقل و جابجایی و بدون در نظر گرفتن طول لوله کشی و کابل کشی مورد نیاز و سختی کار، بر اساس تعرفه سال 1400 در حدود 400 تا 550 هزار تومان می باشد.

فرمول محاسبه هزینه نصب و جابجایی انواع کولر گازی 6

باز هم برای اینکه شما را از ریز قیمت این خدمات مطلع کنیم، کل مراحل نصب و جابجایی کولر گازی را به همراه هزینه های آن برای شما توضیح می دهیم:

مرحله اول: جمع کردن گاز داخل کمپرسور کولر گازی

یکی از مهمترین مراحل جابجایی کولر گازی این است که گاز درون سیستم را جمع کنیم. این کار دو دلیل مهم دارد:

 • گاز درون سیستم برای لایه ازون خطرناک است و سبب نازک شدن این لایه می شود. بنابراین نباید این گاز را در هوا رها کرد.
 • عدم جمع کردن صحیح گاز کولر می تواند باعث وارد شدن هوا به داخل سیکل و بروز مشکلات زیاد در کولر گازی شود.

هزینه جمع کردن گاز در کمپرسور کولر گازی در سال 1400 توسط مجریان ما حدوداً 80 هزار تومان می باشد.

مرحله دوم: باز کردن لوله، کابل، پنل داخلی و فریم آن

اکنون که گاز درون کمپرسور جمع شد، می توان با خاطری آسوده یونیت خارجی کولر گازی را جابجا کرد. پس باید کابل برق و لوله های مسی متصل به یونیت خارجی را از آن جدا نمود.

مجری نصاب کولر گازی برای انجام این کار از آچار لوله ای کمک گرفته و لوله های مسی رفت و برگشت متصل به یونیت خارجی را با احتیاط کامل باز می کند.

سپس به سراغ جعبه ترمینال سیم های برق دستگاه رفته و با استفاده از پیچ گوشتی مناسب ابتدا پیچ درپوش جعبه ترمینال را باز کرده و سپس یک به یک پیچ های ترمینال های برق کولر را از روی جعبه باز می کند.

تمامی این مراحل از باز کردن یونیت خارجی در محل نصب قبلی گرفته تا باز کردن یونیت داخلی و فریم آن با هزینه تقریبی 120 هزار تومان توسط مجریان ما انجام می شود.

فرمول محاسبه هزینه نصب و جابجایی انواع کولر گازی 7

مرحله سوم: انتقال مجموعه پنل داخلی و خارجی، کابل و لوله ها به محل نصب جدید

اکنون زمان جابجایی عملی مجموعه پنل داخلی و خارجی، کابل و لوله ها به محل نصب جدید می رسد، که این کار باید با رعایت جوانب احتیاط و با دقت بالا صورت بگیرد.

اگر فاصله مکانی جابجایی یونیت های کولر گازی زیاد است، حتماً توسط وسایل نقلیه مخصوص حمل بار این کار را انجام دهید تا هیچ آسیبی به قطعات وارد نشود.

مرحله چهارم: نصب پنل داخلی و جایگذاری یونیت خارجی

در این مرحله مجری نصاب ابتدا بهترین محل برای نصب کولر گازی را انتخاب کرده و سپس به نصب یونیت داخلی و خارجی کولر گازی اقدام می کند.

همانطور که در بخش اول صحبت هایمان گفتیم، هزینه های تقریبی نصب کولر گازی شامل خدمات مختلفی از جمله هزینه نصب پایه دیواری و یا زمینی یونیت کولر می باشد.

در مجموعه ما بر اساس تعرفه سال 1400 نصب پایه دیواری برای یونیت کولر گازی با اجرت تقریبی 50 الی 100 هزار تومان و نصب پایه زمینی با اجرت تقریبی 50 الی 80 هزار تومان صورت می گیرد.

مرحله پنجم: لوله کشی و کابل کشی بین پنل داخلی و خارجی

نصب مجدد کولر گازی در مکان جدید نیازمند تامین برق مورد نیاز برای کولر گازی و اضافه کردن طول لوله کشی به منظور برقراری ارتباط بین یونیت داخلی و خارجی کولر است.

هزینه کابل کشی کولر گازی توسط مجریان ما با اجرت حدودی 10 الی 15 هزار تومان و هزینه لوله کشی کولر گازی به ازای هر متر لوله مسی، 20 الی 30 هزار تومان در سال 1400 می باشد.

در بین این قیمت ها می توان نصب فیوز مینیاتوری با هزینه تقریبی 50 هزار تومان را هم گنجاند، چون برای تامین امنیت برق دستگاه وجود کلید مینیاتوری در مسیر سیم کشی برق کولر گازی لازم است.

مرحله ششم: وکیوم کردن سیستم

اکنون که یونیت های داخلی و خارجی کولر گازی در محل جدید نصب شدند و ارتباط کابل فرمان، کابل برق، لوله های مسی و لوله درین بین این دو یونیت برقرار شد، باید دوباره فشار گاز در سیستم را چک کنیم.

در زمان اندازه گیری میزان فشار گاز در سیستم به طور حتم متوجه افت فشار گاز شده ایم، هزینه اضافه کردن گاز به کمپرسور کولر گازی بدون در نظر گرفتن قیمت گاز که به عهده مشتری می باشد، چیزی در حدود 150 الی 200 هزار تومان در سال 1400 است.

مرحله هفتم: راه اندازی کولر گازی در محل جدید

در آخرین مرحله از سسله مراتب باز کردن یونیت های داخلی و خارجی کولر گازی و نصب مجدد آن ها در محل جدید، نوبت به راه اندازی کولر گازی می رسد.

برای این منظور مجری نصاب ابتدا برق دستگاه را وصل کرده و سپس دکمه خاموش/ روشن کولر گازی را چند ثانیه فشار می دهد تا دستگاه روشن شود.

در نهایت کولر را بر روی حالت سرمایش یا COOL روشن کرده و پس از اطمینان از کارکرد صحیح کولر گازی، دمای آن را تنظیم می کند.

اگر کولر گازی شما از نوع پنجره ای است، برای جابجایی دستگاه نیاز به مجری نصاب ندارید و خودتان می توانید یونیت کولر را در محل جدید نصب کنید.

 

جدول برآورد هزینه نصب و جابجایی کولر گازی

ما ریز هزینه های نصب و جابجایی کولر گازی را در قالب جدول زیر برای شما آورده ایم. همانطور که ملاحظه می کنید، برخی از هزینه ها با توجه به نیاز دستگاه و شرایط نصب متغییر هستند.

به همین دلیل نمی توان برای تمام کولرهای گازی که قصد جابجایی و نصب مجدد آن ها را داریم، قیمت یکسان اعلام کنیم و قیمت نهایی تنها پس از بازدید مجری نصاب از محل و بررسی حجم کار مورد نیاز تعیین می شود.

توجه داشته باشید تمامی این قیمت ها به سال 1400 مربوط می شود، بنابراین برای دسترسی به هزینه های بروزرسانی شده به صفحه تعرفه خدمات ما مراجعه کنید.

نوع خدمات

اجرت تقریبی

جمع کردن گاز کمپرسور کولر گازی

حدوداً 80 هزار تومان

باز کردن پنل داخلی و خارجی کولر گازی به همراه لوله و کابل

حدوداً 120 هزار تومان

نصب پایه دیواری کولر گازی

50 الی 100 هزار تومان

نصب پایه زمینی یونیت خارجی (در صورت نیاز)

50 الی 80 هزار تومان

نصب کولر گازی با طول 3 الی 5 متر لوله فابریک

250 الی 350 هزار تومان

لوله کشی کولر گازی به ازای هر متر لوله جدید (در صورت نیاز)

20 الی 30 هزار تومان

شارژ گاز کولر بدون احتساب هزینه گاز (در صورت نیاز)

150 الی 200 هزار تومان

کابل کشی برق به ازای هر متر (در صورت نیاز)

10 الی 15 هزار تومان

نصب فیوز مینیاتوری (در صورت نیاز)

حدوداً 50 هزار تومان

هزینه حمل یونیت داخلی و خارجی به همراه کابل و لوله ها به محل جدید

به عهده مشتری

سختی شرایط نصب و جابجایی کولر گازی

افزایش اجرت مجری نصاب

جدول برآورد هزینه جابجایی و نصب مجدد کولر گازی در سال 1400 در مجموعه تاسیسات 24 ساعته

 

فرمول برآورد هزینه نصب و جابجایی کولر گازی

در این قسمت قصد داریم با بیان شرایط های مختلف نصب و جابجایی کولر گازی فرمول برآورد هزینه این عملیات را برای شما بیان کنیم.

شما می توانید ابتدا خدمات مورد نیاز خود را در داخل فرمول پیدا کرده و سپس با استفاده از هزینه های تقریبی گفته شده در جدول برآورد هزینه ها، قیمت تخمینی جابجایی و نصب مجدد کولر گازی خود را بدست آورید.

هزینه تقریبی نصب و جابجایی کولر گازی= هزینه جمع کردن گاز + هزینه باز کردن پنل داخلی و خارجی + هزینه نصب پایه یونیت +هزینه نصب کولر گازی + (هزینه لوله کشی × طول لوله) + هزینه شارژ گاز دستگاه + (هزینه کابل کشی × طول کابل برق) + هزینه نصب فیوز + هزینه حمل بار + اجرت اضافی بابت دشواری نصب

 

جابجایی یونیت داخلی و خارجی کولر گازی تا چه حد سخت است؟

آیا واقعاً جابجا کردن کولر گازی تا این حد که می گویند مشکل است؟ آیا خودم نمی توانم این کار را انجام دهم؟ برای جایجایی یونیت کولر گازی از چه کسی کمک بگیرم؟ این کار چقدر برای من هزینه دارد؟

این ها تنها بخشی از سوالات متعددی هستند که از مشتریان خود در زمینه جابجایی کولر گازی می شنویم.

یکی از سخت ترین مراحل جابجایی یونیت کولر گازی حرکت دادن لوله های مسی دستگاه پس از نصب است. چون لوله های مسی کولر گازی هرگز نباید خم یا زاویه دار شوند.

در غیر این صورت لوله دچار نشتی شده و هزینه های سنگین تری بابت تعمیر و رفع نشتی لوله مسی روی دست شما می گذارد.

از طرفی در زمان جابجایی کولر گازی لازم است تا گاز درون سیکل تبرید توسط پمپ جمع آوری شده و سپس با توجه به مکان جدید نصب کولر گازی و طول لوله کشی آن لازم است تا جوشکاری بر روی لوله مسی صورت بگیرد.

در نهایت مهم است که خط لوله ای که از روی سیستم باز کرده اید، دوباره در محل جدید وصل کرده و گاز کمپرسور کولر گازی را شارژ کنید.

یکی دیگر از اقداماتی که مجری نصاب کولر گازی در زمان جابجایی دستگاه انجام می دهد، سرویس کولر گازی است.

با این هدف که مطمئن شود هیچ نوع آلاینده ای در یونیت داخلی و خارجی دستگاه و همچنین داخل لوله ها انباشته نشده که مانع از سیکل طبیعی گاز کولر شود.

فرمول محاسبه هزینه نصب و جابجایی انواع کولر گازی 8

وقتی کولر گازی جابجا می شود، مسیر لوله کشی جدید برای آن تعیین می گردد، در این مرحله نیز حضور یک متخصص مورد نیاز است.

تا از طولانی بودن بیش از حد مسیر لوله کشی و در ادامه آن وارد شدن فشار بیش از حد به کمپرسور پیشگیری کند.

در محل جدید شما به یک سیم کشی برق مجزا برای کولر گازی نیاز دارید، همچنین لوله های مسی باید کاملاً عایق کاری شده و یونیت داخلی و خارجی کولر گازی به خوبی تراز باشند.

خلاصه اینکه پس از گذراندن این مراحل مختلف و کسب اطمینان از استاندارد بودن روش نصب کولر است که می توان دستگاه را روشن کرد.

با توجه به آنچه گفتیم، دشواری های جابجایی و نصب مجدد کولر گازی به قرار زیر هستند:

 • گاز درون سیکل تبرید باید جمع شده و سیستم لوله کشی مسی باید از سیستم جدا شود.
 • یونیت های داخلی و خارجی کولر گازی پیش از نصب دوباره باید تراز شوند.
 • سیکل تبرید باید از رطوبت و گرد و غبار پاکسازی شود.
 • بعد از اجرای لوله کشی کولر گازی لازم است تا لوله ها در خصوص عدم نشتی چک شوند.

فکر می کنیم با این توضیحات تا حدودی با سختی جابجایی و نصب مجدد کولر گازی و لزوم درخواست از مجری نصاب برای این کار آشنا شدید.

در فیلم کوتاه زیر نکاتی جهت نصب کولرگازی جهت عملکرد بهینه آن و همچنین جلوگیری از هزینه سرویس زیاد را از زبان آقای بایزگلی مجری تاسیساتی می شنویم.

 

جمع بندی

در شرایطی که گرمای هوا در برخی از نقاط کشور بیداد می کند، نصب کولر گازی بهترین راه حل برای تامنی آسایش است، که هزینه های مربوط به این کار را به طور تخمینی برای شما محاسبه کردیم.

گاهی مواقع هم لازم است به منظور افزایش بازدهی کولر گازی و یا حتی یک اسباب کشی ساده، کولر گازی خود را از محل قبلی خود باز کرده و در جای جدید دوباره نصب کنیم.

اما از آنجا که کولر گازی یک وسیله بسیار حساس است که گاز مبرد درون لوله های آن جریان دارند، لازم است فقط از مجری نصاب با تجربه برای نصب و جابجایی کولر گازی کمک بگیریم.

ما در این مطلب تمام هزینه های اصلی و جانبی نصب و جابجایی کولر گازی توسط مجریان نصاب خود را اعلام کردیم.

توجه داشته باشید این هزینه ها تنها مربوط به اجرت یا همان دستمزد مجری نصاب کولر گازی مجموعه ما بوده و خرید قطعات و لوازم مورد نیاز برای جابجایی و نصب مجدد دستگاه به عهده مشتری است.

فرمول محاسبه هزینه نصب و جابجایی انواع کولر گازی 9

شما نیز می توانید در صورتی که قصد نصب و جابجایی کولر گازی خود را دارید، از مجریان ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته کمک بگیرید. 

تمامی تکنسین های ما در این مجموعه مهارت بالایی در نصب و راه اندازی انواع کولر گازی دارند. علاوه بر این ما خدمت نصب و جابجایی کولر گازی را همراه با گارانتی تضمین کیفیت به شما عرضه می کنیم تا مهر تاییدی بر کیفیت خدمات ما باشد.

در کلیپ زیر نظر سرکار خانم حبیب زاده مسئول خانه اشتغال دروازه غار از مراکر جمعیت دانشجویی امام علی (ع) را در مورد تجربه ایشان در استفاده از خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعته در زمینه نصب کولرگازی مشاهده می کنید.

شما نیز می توانید برای ثبت سفارش همین الان با شماره های سایت تماس گرفته و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید تا مجری ما بدون دریافت هزینه ایاب و ذهاب در محل حاضر شود.

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • در مواقعی که قصد جابجایی محل نصب کولر گازی را داریم و یا اینکه می خواهیم کولر گازی را برای اولین بار در ساختمان نصب کنیم، لازم است تا از هزینه این کار مطلع شویم.
 • تعرفه نصب کولر گازی برآیندی از خدماتی از جمله نصب پایه دیواری و زمینی، کابل کشی، شارژ گاز مبرد و لوله کشی کولر گازی است.
 • عواملی از جمله نوع کولر گازی، ظرفیت کولر گازی، محل نصب دستگاه، فاصله بین یونیت داخلی و خارجی، متراژ کابل کشی و نیاز یا عدم نیاز به شارژ مجدد بر روی هزینه نهایی نصب و جابجایی کولر گازی تاثیر می گذارند.
 • مراحل نصب و جابجایی کولر گازی به طور خلاصه عبارتند از: جمع کردن گاز داخل کمپرسور، باز کردن لوله، کابل، پنل داخلی و فریم آن، انتقال مجموعه پنل داخلی و خارجی به ملحقات آن به محل نصب جدید، نصب پنل داخلی و خارجی، لوله کشی و کابل کشی، وکویم کردن سیستم و راه اندازی مجدد کولر گازی
 • یکی از سخت ترین مراحل جابجایی یونیت کولر گازی حرکت دادن لوله های مسی دستگاه پس از نصب است. چون لوله های مسی کولر گازی هرگز نباید خم یا زاویه دار شوند. به همین دلیل فقط باید از مجری نصاب کمک گرفت.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 1. عوامل موثر بر هزینه نصب کولر گازی چیست؟

قیمت کولر گازی، نوع کولر گازی، متراژ و نوع لوله قابل استفاده برای لوله کشی، برند کولر گازی، محل نصب کندانسور و پنل داخلی، شارژ گاز کولر، هزینه حمل کولر گازی و هزینه سوراخ کاری

 1. نصب کولر گازی شامل چه مراحلی می شود؟

انتخاب محل نصب، نصب صفحه پنل داخلی بر روی دیوار، بررسی اتصالات الکتریکی کولر، وصل کردن لوله ها، ایجاد سکو و نصب پنل خارجی، اتصال سیم برق به یونیت خارجی

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین الان درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول


ما در تمام مناطق شهر تهران، مشهد و شیراز فعالیت داریم.


باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.


تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.


بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.


در این صورت فقط هزینه کارشناسی 50.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.


تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.


شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

نظر آقای محمدزاده در مورد تجربه استفاده از خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعته

 

منابع فارسی: منبع 1، منبع 2

منبع انگلیسی

 

دیدگاهتان را بنویسید