عمومی

ماسک ورقه ای برای پوست خشک

خشکی پوست صورت معضلی است که برخی افراد بیش تر در معرض آن قرار دارند. روش های درمانی ملایم و مراقبت های خانگی می تواند باعث بهبودی خشکی پوست صورت شود و از بازگشت این مشکل جلوگیری کند. یکی از این روش ها استفاده از ماسک صورت مناسب است و خیلی ها می خواهند بدانند بهترین ماسک صورت برای پوست خشک، چه ویژگی هایی دارد.

افراد ممکن است در اثر عوامل زیادی با خشکی پوست صورت مواجه شوند. تغییر دما و رطوبت، استفاده از صابون ها با مواد شیمیایی خشن و برخی شرایط خاص پوستی مثل اگزما می تواند باعث خشکی پوست صورت شود. در اکثر موارد، افراد می توانند با استفاده از روش های درمانی  خانگی و ساده، از شر خشکی پوس خلاص شوند. در این مطلب، به بررسی دلایل خشکی پوست صورت افراد و روش های درمان آن می پردازیم.

چرا پوست خشک می شود؟

پوست به طور طبیعی، یک نوع چربی به نام «سبوم» تولید می کند. وقتی پوست چربی زیادی تولید کند، در نتیجه جوش ها به وجود می آیند. با این حال سبومِ روی پوست برای مرطوب ماندن و حفاظت سلول های پوستی از عفونت نقش مهمی دارد. پوستی که به اندازه کافی سبوم تولید نکند، به تدریج دچار خشکی می شود. پوست خشک ممکن است دچار خارش شود، پوسته پوسته شود و یا لکه هایی قرمز روی آن دیده شود. پوست با رطوبت کم، فاقد آب است و زبر یا کدر به نظر می رسد. برخی از دلایل بالقوه خشکی یا کم آبی پوست، به شرح زیر است:

 • هوای سرد یا هوای خشک
 • قرار گیری در معرض مواد شیمیایی تند صابون ها یا سایر شوینده ها
 • شستن بیش از حد پوست
 • برهم خوردن تعادل pH پوست
 • شرایط خاص پوستی مثل درماتیت آتوپیک، درماتیت سبوره ای و یا پسوریازیس
 • بیماری هایی مثل دیابت یا مشکلات کم کاری تیروئید
 • سیگار کشیدن
 • در معرض قرار گیری نور خورشید برای مدتی طولانی

راه های مختلفی برای درمان خشکی پوست وجود دارد. بهترین روش درمانی هم به علت خشکی پوست فرد و میزان شدت آن بستگی دارد. درمان ها بر اساس نوع پوست فرد که می تواند معمولی، خشک یا چرب باشد، متفاوت خواهد بود.

راه های درمان خشکی پوست

مرطوب کردن و مراقبت از پوست صورت خشک با استفاده از ژل و ماسک های مخصوص یکی از راه های کم هزینه برای حل مشکل خشکی پوست صورت است. در ادامه مطلب، چند راه کار برای از بین بردن خشکی پوست صورت را مرور می کنیم.

مرطوب کردن روزانه پوست

مرطوب کننده ها، کرم ها و ماسک ها، عملکرد طبیعی پوست را بهتر می کنند و باعث حفظ رطوبت موجود در آن می شود. مرطوب کردن پوست در طول شب می تواند مزایای بیش تری هم داشته باشد. فرد می تواند شب و قبل از خواب از مرطوب کننده استفاده کند و صبح با یک پاک کننده ملایم، صورتش را شست وشو دهد. بهترین ماسک برای صورت خشک و مرغوب ترین مرطوب کننده ها را می توانید از فروشگاه مو تن رو خریداری کنید و در ادامه مطلب به معرفی آن ها می پردازیم.

مرطوب کننده های ملایم و دوستِ پوست صورت معمولا حاوی ترکیبات مفیدی چون اسید هیالونیک، سرامید و جوی دو سر کلوئیدی هستند. برخی از مرطوب کننده ها و ماسک های صورت، شامل ترکیبات خشک کننده هستند که می توانند خشکی پوست را بدتر کنند. در مجموع باید از مصرف محصولاتی که دارای الکل، دی اکسان، رنگ و بوی مصنوعی و مواد بر پایه نفت هستند، دوری کنید.

برخی افراد ترجیح می دهند از مرطوب کننده هایی طبیعی جهت بازیابی رطوبت پوست صورت شان استفاده کنند. ژل آلوئه ورای خالص، روغن نارگیل و کره شیا از جمله این مرطوب کننده های طبیعی هستند.

استفاده از پاک کننده ملایم

صابون هایی که شامل رنگ و عطر مصنوعی و مواد شیمیایی هستند باعث تحریک و خشکی پوست می شوند. پس بهتر است از یک پاک کننده ملایم و بدون عطر استفاده کنید. استفاده از محصولات و صابون هایی حاوی الکل، رنگ مصنوعی و یا پلاستیک هستند، توصیه نمی شود. محصولاتی که از نفت یا روغن های معدنی مشتق می شوند و یا حاوی پارابن هستند نیز نباید مورد استفاده قرار گیرند.

استفاده از لایه بردار

پوست شما به صورت طبیعی، سلول های جدید تولید می کند. سلول های قدیمی، از بین می روند و معمولا این جایگزینی طی یک ماه انجام می شود. وقتی سلول های مرده روی سطح پوست باشند، افراد ممکن است متوجه وجود لکه های خشک و منفذهای بسته روی پوست شوند. لایه برداری به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می کند. این اقدام باعث کاهش لکه های خشک روی صورت می شود و بافت کلی پوست را بهتر می کند. لایه بردارها می توانند شیمیایی یا مکانیکی باشند.

لایه بردارهای مکانیکی، محصولاتی چون برس های پاک کننده، دستمال های مرطوب مخصوص لایه برداری و اسکراب های صورت هستند. لایه برداری مکانیکی با حذف فیزیکی سلول های مرده از سطح پوست انجام می شود. لایه بردارهای شیمیایی یک گزینه جای گزین محبوب برای لایه بردارهای مکانیکی است. این محصولات از جمله ماسک  صورت حاوی آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید هستند. آلفا هیدروکسی اسید، سلول های مرده روی سطح پوست را حل می کنند. بتا هیدروکسی اسید نیز با نفوذ به لایه های عمیق تر پوست، باعث زدودن سلول های مرده از منافذ می شوند. لایه بردارهای شیمیایی چرخش سلولی پوست را افزایش می دهند که پوست را نرم و لطیف نگه می دارد. با این حال باید چند نکته را حین استفاده از لایه بردارها مدنظر قرار داد:

 • استفاده بیش از حد لایه بردار باعث بدتر شدن خشکی پوست می شود
 • از لایه برداری روزانه باید خودداری شود چون این کار پوست را تحریک می کند
 • پس از لایه برداری بهتر است از یک مرطوب کننده صورت استفاده شود

بهینه حمام کنید

حین حمام کردن از آب گرم و نه آب داغ استفاده کنید. آب داغ باعث می شود چربی پوست از بین برود. سپری کردن مدت زمان طولانی زیر آب گرم باعث از بین رفتن سبوم پوست می شود. توصیه شده مدت زمان دوش گرفتن بین 5 تا 10 دقیقه باشد تا پوست خشک و حساس شما آسیب نبیند. بهتر است پس از حمام کردن یا شست وشوی صورت از یک مرطوب کننده صورت استفاده کنید تا رطوبت پوست شما حفظ شود.

استفاده از تهویه مطبوع

استفاده همیشگی از دستگاه تهویه خانگی می تواند رطوبت پوست را کاهش دهد. از این رو فردی با پوست خشک بهتر است استفاده از دستگاه های تهویه یا گرمایشی را محدود کند و سیستم تهویه خانگی را بهبود دهد.

پیش گیری از خشکی پوست

استفاده روزانه از کرم ضدآفتاب و ماسک  صورت می تواند از خشک شدن پوست جلوگیری کند. با دنبال کردن نکات زیر می توانید از خشکی پوست صورت خود جلوگیری کنید:

 • شستن روزانه صورت با یک پاک کننده ملایم
 • استفاده روزانه از کرم ضدآفتاب
 • استفاده از مرطوب کننده پس از حمام یا شست وشوی صورت
 • استفاده از آب گرم حین حمام و پرهیز از داغ کردن آب
 • مرطوب و هیدراته ماندن بدن با نوشیدن آب زیاد
 • محدود کردن مصرف کافئین
 • محدود کردن زمان قرار گیری در معرض مستقیم نور خورشید
 • جلوگیری از برنزه کردن مصنوعی
 • استفاده از سیستم تهویه مناسب
 • ترک سیگار در صورت لزوم

همچنین بخوانید: 10 روش برای از بین بردن خشکی پوست

بهترین ماسک برای صورت خشک

در این بخش از مطلب، به بررسی بهترین ماسک  برای صورت خشک می پردازیم و با استفاده از این محصولات، می توانید مشکل خشکی پوست صورت تان را به سادگی از بین ببرید. این ماسک های مخصوص صورت خشک بسیار باکیفیت و پرفروش هستند که می توانید آن ها را از فروشگاه مو تن رو تهیه کنید.

 • در همین رابطه بخوانید: انواع ماسک عسل برای پوست خشک، چرب و مختلط

ماسک صورت لورآل، مدل Revitalift Crystal

ماسک ورقه ای صورت لورآل مدل Revitalift Crystal با حجم 25 میل برای پوست های خشک و حساس بسیار مناسب است و به راحتی می تواند روی صورت مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این ماسک، باعث درخشندگی و شادابی بیش تر پوست می شود. این ماسک صورت خاصیت لایه برداری ملایم دارد و با تمیز کردن منافذ پوستی، جوش و آکنه را از بین می برد. اگر به دنبال بهترین ماسک صورت خشک هستید، این محصول می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

ماسک صورت هیدرودرم، حاوی گل رس

ماسک مغذی صورت هیدرودرم حاوی گل رس و اسید میوه با حجم 100 میل، جهت استفاده از انواع پوست، به خصوص پوست های کدر مناسب است. این ماسک با خواص رطوبت رسانی، تغذیه کنندگی و بازسازی پوست صورت، به پاکسازی و احیای پوست کمک می کند. اگر پوست شما سبوم بیش از حد دارد و یا در معرض آلودگی های محیطی قرار گرفته اید، این محصول برای شما مناسب است.

ماسک صورت فریمن، حاوی کانی های دریایی

ماسک صورت ضد استرس فریمن با حجم 175 میل که دارای کانی های دریایی است، برای تمام انواع پوست مناسب است. روشن و شفاف کنندگی از جمله ویژگی های برجسته این ماسک است. علاوه بر این ماسک صورت فریمن باعث تنظیم چربی پوست و افزایش رطوبت آن می شود.

ماسک و اسکراب ملایم صورت سینت ایوز

ماسک و اسکراب ملایم صورت سینت ایوز، محصولی آمریکایی حاوی جو دو سر با وزن 170 گرم است. این محصول با جو دو سر و عسل غنی شده و به علت داشتن پوست گردو، به شفافیت پوست کمک می کند. لایه برداری ملایم، نرم کنندگی و مرطوب کردن پوست از جمله ویژگی های مهم این محصول است. ماسک صورت سینت ایوز جوش های سر سیاه پوست را از بین می برد و علائم خستگی پوست را از بین می برد. تغذیه کنندگی و ضد جوش بودن از دیگر ویژگی های ماسک سینت ایوز است.

ماسک زغالی صورت رینوزیت

ماسک زغالی صورت رینوزیت با کربن فعال و ویتامین E برای انواع پوست مناسب است و منافد پوست را کوچک می کند. لایه برداری پوست صورت، جذب کثیفی های پوست و از بین بردن ذرات آلوده از ویژگی های بارز این محصول به شمار می روند. این محصول با حجم 100 میل به درمان چربی بیش از حد پوست نیز کمک می کند.

ماسک صورت رینوزیت با عصاره خیار

این ماسک صورت رنیوزیت، دارای عصاره خیار و ویتامین های A و E است. این ماسک باعث تحریک و خنک شدن پوست صورت شده و به افزایش کلاژن سازی کمک می کند. این محصول، پوست خشک را نرم و مرطوب می کند و می تواند تا اعماق پوست صورت نفوذ داشته باشد.

ماسک صورت بایوآکوا با عصاره گل رز

ماسک صورت بایوآکوا با گلبرگ های تازه گل رز، برای از بین بردن خشکی و لکه های پوست مناسب است. این محصول به شکلی عمیق پوست را پاک سازی می کند و باعث کوچک شدن منافذ باز پوست می شود. ماسک صورت بایوآکوا به روشن شدن پوست کمک می کند و خواص ضد چروک، ضد پیری و لیفت صورت هم دارد.

ماسک صورت وارمی با خاک رس و کانی های دریایی

ماسک صورت وارمی برای انواع پوست از جمله پوست های مناسب است. ترکیبات این محصول متشکل از مواد کف دریا و خاک رس است که به افزایش آرامش پوست کمک می کند. این ماسک صورت، آنتی باکتریال است، خاصیت لایه برداری دارد و باعث پاک سازی پوست می شود.

ماسک صورت اوریفلیم حاوی عصاره جو

اگر به دنبال بهترین ماسک صورت خشک هستید، ماسک صورت اوریفلیم با عصاره جو و گوجی، پیشنهاد جذابی است. این ماسک صورت برای پوست های خشک و حساس بسیار مناسب است و در امر تغذیه و نرم کنندگی پوست بسیار خوب کار می کند. قدرت جذب این ماسک مو بسیار بالاست و احساسی نرم و لطیف به پوست خشک شما خواهد داد. حجم این محصول، 75 میل است.

نتیجه گیری

عوامل محیطی و سبک زندگی می تواند در خشک شدن پوست صورت موثر باشد. با این حال می توانید از طریق درمان های ملایم و خانگی چون استفاده از ماسک صورت، از خشک شدن پوست صورت جلوگیری کنید. اگر خشکی پوست شما بهبود نیافت و حتی بدتر هم شد، می توانید نزد پزشک متخصص پوست بروید تا از کرم ها و داروهای قوی تر برای حل این مشکل استفاده کنید.

سوالات متداول

چرا پوست صورت خشک می شود؟

عوامل محیطی از جمله آب و هوا، سبک زندگی از جمله تغذیه و شرایط پوستی مثل اگزما و جوش باعث خشکی پوست صورت می شود

استفاده از ماسک برای صورت خشک و حساس نتیجه بخش است؟

بله، استفاده از ماسک یک نوع درمان خانگی برای پوست خشک صورت است و در صورت استفاده از ماسک های مرطوب کننده می توانید مشکل خشکی پوست صورت خود را حل کنید

بهترین ماسک های موجود در بازار برای رفع خشکی صورت چیست؟

همان طور که بالاتر اشاره شد، ماسک های صورت اوریفلیم با عصاره جو، ماسک ورقه ای لورآل و ماسک صورت بایوآکوا برای پوست های خشک و حساس مناسب هستند. با این حال سایر محصولاتی که معرفی شدند نیز می توانند باعث رفع خشکی پوست شوند