عمومی

از بین بردن موهای زائد برای همیشه

چگونه موهای زائد دستگاه تناسلی زنان را از بین ببریم

یکی از بزرگ ترین دغدغه های بانوان در بحث بهداشت فردی، از بین بردن موهای زائد است. اکثر خانم ها روش های زیادی را برای از بین بردن موهای زائد برای همیشه امتحان می کنند، اما نتیجه نهایی مورد رضایت بسیاری از آن ها نیست.

به طور کلی روش های زیادی برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی وجود دارد که هر کدام ممکن است مزایا و معایب خاص خود را داشته باشند. در ادامه مطلب قصد داریم انواع مختلف روش از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی را بررسی کنیم و ببینیم هر کدام چه مزایا و معایبی دارند.

اما قبل از آن بهتر است بررسی کنیم که آیا از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی زنان برای همیشه از نظر پزشکی و سلامتی واجب است یا صرفا جنبه ظاهری دارد؟ می توانید با متخصص پوست و مو گفت گو نمایید .

دلیل از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی

اگر بخواهیم از جنبه پزشکی و سلامت به این موضوع نگاه کنیم، هیچ دلیل خاصی که افراد را مجبور به از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی کند وجود ندارد و در صورت از بین نبردن آن ها، اختلال یا مشکل خاصی برای بدن و سلامتی فرد به وجود نمی آید.

اما از آن جایی که داشتن موی زائد در ناحیه تناسلی ظاهر خوبی ندارد و همچنین تراکم آن ها در این ناحیه باعث عرق کردن و ایجاد بوی بد می شود، افراد ترجیح می دهند ناحیه تناسلی خود را همیشه تمیز و بدون مو نگه دارند.

حتما تیتر بالا را زیاد دیده اید یا به گوشتان خورده است. افرادی که محصولات از بین بردن موهای زائد خود را تبلیغ می کنند، معمولا یک عبارت «برای همیشه» یا «دائمی» به انتهای شعار تبلیغاتی خود اضافه کرده و افراد زیادی را ترغیب به استفاده از محصولات خود می کنند.

اما بهتر است بدانید تقریبا هیچ راه حلی به عنوان از بین بردن دائمی موهای زائد در منزل یا هر جای دیگری وجود ندارد.

به جز ریزش مو در اثر بعضی از بیماری ها و اختلالات ایجاد شده در بدن که ممکن است دائمی باشند، حتی قوی ترین لیزرهای از بین برنده موهای زائد نیز نمی توانند موهای ناحیه تناسلی را تا ابد از بین ببرند.

نوشته های مشابه

 • چگونه موهای زائد دستگاه تناسلی زنان را از بین ببریم

بنابراین قبل از مطالعه روش های مختلف از بین بردن موهای زائد در ناحیه تناسلی، این ذهنیت را برای خود ایجاد کنید که با هیچ یک از آن ها قرار نیست موهای زائد ناحیه تناسلی شما برای همیشه از بین بروند و باید هر چند مدت یک بار مجددا آن ها را از اصلاح کنید.

ژیلت مو بر

اولین و رایج ترین راهکاری که افراد برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی خود استفاده می کنند، استفاده از ژیلت یا به  اصطلاح شیو کردن موهای زائد ناحیه تناسلی است.

شما برای استفاده از این راهکار که آسان ترین روش برای از بین موهای زائد است، نیاز به یک ژیلت تمیز و یک کرم، ژل یا صابون برای لغزنده کردن سطح مورد نظر دارید.

از آن جایی که ناحیه تناسلی برای رشد باکتری ها محیط بسیار مناسبی است، باید دقت داشته باشید ژیلت مورد استفاده شما کاملا تمیز باشد تا در صورت بریدن پوست باکتری های مضر به درون بافت بدن وارد نشوند. پیشنهاد می شود همیشه یک ژیلت جداگانه برای شیو کردن موهای زائد ناحیه تناسلی داشته باشید.

 1. برای شیو کردن موهای زائد ناحیه تناسلی خود، ابتدا ژیلت را ضد عفونی کنید.
 2. موهای ناحیه تناسلی خود را با آب مرطوب کنید تا بریدن آن ها آسان تر باشد.
 3. با استفاده از یک کرم، صابون یا ژل سطح مورد نظر را لغزنده کنید تا احتمال بریدن یا آسیب دیدن پوست کمتر شود.
 4. پوست خود را محکم نگه دارید و به  آرامی ژیلت را در مسیر رشد موهای خود روی آن ها بکشید.
 5. پس از هر مرتبه که ژیلت را روی پوست خود می کشید، آن را با آب بشویید.

استفاده از ژیلت برای از بین بردن موهای زائد تعدادی معایب با خود به همراه دارد که مهم ترین آن ها عبارت هستند از:

 • احتمال بریدن پوست
 • احتمال ایجاد خراش های پوستی
 • ایجاد حساسیت پوستی با استفاده از ژیلت های کهنه و کند یا کثیف
 • ایجاد جوش های التهابی در ناحیه تناسلی در صورت نگهداری ژیلت در محیط حمام

کرم مو بر

دومین روش رایج که دقیقا کار ژیلت را انجام می دهد، استفاده از کرم مو بر است. برای از بین بردن موهای ناحیه تناسلی با استفاده از کرم مو بر، مقداری از کرم را روی ناحیه تناسلی بمالید و اندکی صبر کنید.

سپس با استفاده از کاردک مخصوص، کرم را از روی پوست خود بردارید و خواهید دید که موهای زائد بریده شده همراه با کرم از پوست جدا می شوند.

استفاده از کرم مو بر برای از بین بردن موهای قسمت پشت و باسن که دیدن آن برای استفاده از ژیلت سخت است، راهکار مناسبی است.

موچین و بند انداختن

موچین و بند انداختن از راهکارهایی هستند که استفاده از آن ها برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی مشکلی ندارد اما افراد زیادی از آن ها استفاده نمی کنند.

بند انداختن که معمولا برای اصلاح صورت بانوان به کار می رود، کاربرد زیادی برای از بین بردن موهای رایج ناحیه تناسلی ندارد و درد آن تقریبا با وکس برابری می کند.

استفاده از موچین نیز برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه آن چنان رایج نیست، چراکه زمان زیادی می برد و همچنین درد زیادی دارد. معمولا افراد از وکس به عنوان جایگزین این دو روش استفاده می کنند که در بخش بعد آن را توضیح می دهیم.

وکس یا موم

چهارمین روش از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی نی نی سایت، استفاده از وکس یا موم است که می توانید آن را از داروخانه های محلی تهیه کنید.

وکس ماده ای چسبنده است که به طور گسترده ای برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی از ریشه استفاده می شود. دقت داشته باشید که این روش بر خلاف استفاده از ژیلت، موهای زائد را از ریشه جدا می کند و بنابراین مدت زمان بیشتری زمان می برد تا موها مجددا رشد کنند.

این روش علی رغم دردناک بودنش، برای راحت ماندن از موهای ناحیه تناسلی برای مدت زمان حداقل 1 ماه بسیار کاربردی است.

برای از بین بردن موهای ناحیه تناسلی با وکس که معمولا با نام اپیلاسیون شناخته می شود، می توانید به آرایشگاه ها یا مراکز اپیلاسیون مراجعه کنید.

البته در صورتی که خودتان با انجام این کار آشنایی داشته باشید، می توانید در منزل این کار را انجام دهید و نیازی به مراجعه به آرایشگاه یا مراکز اپیلاسیون نیست.

به مراحل استفاده از وکس برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی دقت کنید:

 1. ابتدا وکس را روی حرارت قرار دهید تا از حالت جامد خارج شده و مقداری شل شود.
 2. قبل از هر چیز باید اطمینان حاصل کنید که موهای ناحیه تناسلی شما به اندازه کافی رشد کرده اند. یعنی موهای شما برای استفاده از وکس باید حداقل 4 تا 5 میلی متر رشد کرده باشند تا هنگام از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی با وکس، درد کمتری را احساس کنید.
 3. پوست ناحیه تناسلی خود را کاملا تمیز کنید تا عاری از چربی یا باکتری باشد.
 4. در مرحله چهارم زمانی که وکس به دمای مناسب رسید، آن را در جهت رویش موهای بدن روی ناحیه تناسلی خود بمالید و بلافاصله پد مخصوص، کاغذ را یا پارچه ای را روی آن قرار دهید.
 5. چند دقیقه صبر کنید تا خشک شود، سپس انتهای پد را بگیرید و سریعا آن را از روی پوست بکشید. دقت داشته باشید که در این مرحله باید پد را خلاف جهت موهای ناحیه تناسلی بکشید.
 6. زمانی که موهای زائد تمام قسمت های ناحیه تناسلی خود را با وکس از بین بردید، کمی روغن بچه روی ناحیه تناسلی خود بریزید و ماساژ دهید تا وکس های باقی مانده روی پوست برداشته شوند و همچنین پوستتان کمی رطوبت به خود جذب کند.

به تعدادی از موارد هشدار استفاده از وکس برای از بین بردن موهای تناسلی دقت کنید:

 • در صورت مراجعه به مراکز اپیلاسیون یا آرایشگاه ها برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی با استفاده از وکس، حتما اطمینان حاصل کنید که وسایل مورد نظر را قبل از استفاده ضد عفونی کنند.
 • در صورت ایجاد بریدگی و خراش روی پوست در اثر استفاده از وکس، راه انتقال بیماری هایی مانند ایدز بسیار آسان می شود. بنابراین سعی کنید به مراکز مورد اطمینان برای این کار مراجعه کنید.
 • در صورت آلوده بودن وسایلی که برای اپیلاسیون ناحیه تناسلی شما استفاده می شود، ممکن است مبتلا به زگیل تناسلی شوید.

لیزر موهای زائد

پنجمین و نتیجه بخش ترین روش از بین بردن موهای ناحیه تناسلی برای مدت بسیاری طولانی، استفاده از دستگاه های لیزر مختلف است که معمولا توسط دکتر لیزر موهای زائد کل بدن انجام می شود.

در استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد، یک دکتر لیزر موهای زائد یا متخصص پوست از یک دستگاه لیزر روی پوست برهنه شما استفاده می کند و اشعه های متراکمی را به درون پوست، روی فولیکول های مو ارسال می کند.

گرمای ناشی از اشعه لیزر باعث ضعیف شدن یا از بین رفتن فولیکول های موهای ناحیه تناسلی می شود و از رشد مجدد موها جلوگیری می کند.

در این روش شما باید دفعات متعددی ناحیه تناسلی خود را لیزر کنید تا فولیکول های موهای زائد ناحیه تناسلی کاملا ضعیف شوند یا از بین بروند.

اگر در مورد استفاده از لیزر مردد هستید، پیشنهاد می کنیم با متخصصان مشاوره آنلاین پوست و مو پذیرش 24 مشورت کنید که در هر ساعت از شبانه روز می توانند به سوالات شما پاسخ دهند.

تعدادی از موارد هشدار لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی عبارت هستند از:

 • ممکن است بلافاصله پس از انجام لیزر، ناحیه تناسلی دچار سوختی شود که در این صورت باید از کرم سوختگی موضعی استفاده کنید.
 • در صورت استفاده از دستگاه های لیزر با طول موج زیاد، ممکن است به بافت های داخلی مانند رحم یا تخمدان ها آسیب برسد.
 • التهاب و قرمزی پوست که جزو عوارض کوتاه مدت هستند و چند دقیقه تا چند ساعت پس از انجام لیزر از بین می روند.
 • پوسته پوسته شدن یا خشک شدن پوست که پس از مدتی از بین می روند.
 • در صورت نگاه کردن به اشعه لیزر ممکن است چشم شما آسیب ببیند، بنابراین در اکثر مراکز لیزر قبل از شروع فرآیند لیزر به افراد عینک های مخصوص داده می شود.

الکترولیز

یکی دیگر از روش های از بین بردن موهای زائد، الکترولیز است که کاربردی تقریبا مانند لیزر دارد. در این روش با استفاده از سوزن های کوچکی، جریان های الکتریکی را به فولیکول های موی درون پوست ارسال می کنند و در نتیجه باعث تضعیف یا نابودی آن ها می شوند.

البته این روش به اندازه روش های بالا و به ویژه لیزر محبوبیت ندارد و قیمت بالای آن دلیل اصلی این امر است. علاوه بر این، روش الکترولیز معمولا برای از بین بردن موهای نواحی کوچک مانند موهای گوش، ابرو و بینی مفید است و معمولا برای مساحت زیادی از پوست استفاده نمی شود.

بهترین روش اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی مردان

روش های رایج برای اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی در مردان، تفاوت چندانی با روش های ذکر شده برای بانوان ندارد و آقایان نیز معمولا از روش هایی مانند ژیلت و لیزر برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده می کنند.

اما بهترین روش اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی مردان میان بانوان کاربرد رایجی ندارد، ماشین ریش تراش است که استفاده زیادی برای از بین بردن موهای زائد در مردان، به ویژه از بین بردن موهای ناحیه تناسلی دارد.

ماشین اصلاح های بدن بهترین روش اصلاح موهای زائد مردان هستند و معمولا یک سر گرد به همراه تیغه های یک بار مصرف با نوارهای روغن کاری ضد لغزش برای محافظت از پوست فرد در برابر آسیب تیغه ها دارند.

استفاده از ماشین اصلاح که بهترین روش اصلاح موهای زائد در مردان به شمار می رود، انتخاب بسیاری از آقایان برای از بین بردن موهای زائد تناسلی بوده و بدون درد است.

البته دقت داشته باشید از آن جایی که آقایان به اندازه خانم ها برای همیشه تمیز و بدون مو بودن وسواس به خرج نمی دهند، معمولا کمتر طرفدار روش هایی هستند که مو را از ریشه جدا می کنند هستند و عمدتا روش هایی را مانند ژیلت و ماشین اصلاح  انتخاب می کنند.

از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی در دوران بارداری

یکی از مشکلات بزرگی که بانوان در هنگام دوران بارداری خود با آن روبه رو هستند، از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی در دوران بارداری است.

در این دوران بانوان معمولا به دلیل تغییرات ظاهری ایجاد شده در بدن و بزرگ تر شدن شکم، با از بین بردن موهای زائد به مشکل بر می خورند و ابهامات زیادی در این مورد دارد.

تعدادی از فواید از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی در بارداری به شرح زیر هستند:

کاهش احتمال خطر ابتلا به عفونت

اشاره شد که ناحیه تناسلی بانوان به خودی خود محل بسیار مناسبی برای تجمع باکتری های مضر است و افزایش تراکم موهای زائد در این قسمت می تواند رشد باکتری های این قسمت را دو چندان کند.

از بین بردن موهای زائد در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به عفونت های واژن را در دوران حساس بارداری کاهش دهد.

آسان شدن معاینه های دوران بارداری

در دوران بارداری شما ممکن است نیاز به انجام معاینه هایی پیدا کنید که در آن ها پزشک زنان باید از طریق واژن شما را معاینه کند. در این مواقع، در صورتی که ناحیه تناسلی شما تمیز و عاری از موهای زائد باشد، معاینه راحت تر انجام می شود.

انجام مداخله پزشک در طول زایمان طبیعی

اگر قصد دارید زایمان طبیعی انجام دهید، تمیز و بدون مو بودن واژن برای انجام برش ها یا بخیه های لازم در طول فرآیند زایمان طبیعی بهتر است.

راحت تر بودن خونریزی پس از زایمان

در صورت از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی، خونریزی پس از زایمان راحت تر انجام می شود و دیگر خون و لخته ها به موهای ناحیه تناسلی نخواهد چسبید.

این موارد مهم ترین فواید از بین بردن موهای زائد در دوران بارداری بودند و توصیه می شود بانوان برای رعایت بهداشت خود و نکات ذکر شده، حتما این کار را انجام دهند.

اما مشکلی که مطرح است، جلو آمدن شکم در ماه های آخر بارداری و دید نداشتن زن برای از بین بردن موهای ناحیه تناسلی است. در این مواقع برای جلوگیری از ایجاد زخم در نتیجه نداشتن دید کافی، توصیه می شود از فرد دیگری بخواهید این کار را برایتان انجام دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

از بین بردن موهای زائد در بانوان یکی از موضوعاتی است که خانم های زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند و نمی دانند دقیقا چه روشی برای آن ها مناسب است.

در این مقاله سعی کردیم رایج ترین روش های از بین بردن موهای زائد را در بانوان بررسی کنیم و به مزایا و معایب هر کدام بپردازیم. اگر شما عزیزان با وجود مطالعه این مقاله، نمی توانید روش مناسب را برای از بین بردن موهای زائد تناسلی خود پیدا کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

اگر برای مراجعه به پزشک و صحبت راجع به این موضوع خجالت می کشید، می توانید با مراجعه به بخش متخصصان مشاوره آنلاین پوست و مو پذیرش 24 به صورت متنی، صوتی و تلفنی با آن ها در ارتباط باشید و می توانید بدون مواجه شدن با پزشک، مشکل خود را مطرح کرده و راه حل مناسب را دریافت کنید.

از بین بردن موهای زائد  با مواد طبیعی در منزل

از بین بردن موهای زائد فقط با استفاده از اپیلاسیون دردآور یا سوزاندن با لیزر امکان پذیر نیست. در اینجا شما را با داروهای طبیعی برای خلاص شدن از موهای زائد آشنا می کنیم.

گرچه داشتن موهای ریز صورت و دیگر اعضای بدن طبیعی است، ولی وجود موهای ضخیم برای بسیاری از خانم ها، می تواند واقعا آزاردهنده باشد. برای همین همه خانم ها به دنبال روش هایی برای از بین بردن موهای زائد بدن خود هستند و برای این کار، راه های مختلفی مانند اپیلاسیون، لیزر و… را امتحان می کنند که معمولا این روش ها مضراتی برای پوست دارد و راه حال هایی موقتی به شمار می روند. پس پیشنهاد می کنیم برای از بین بردن موهای زائد ، روش های طبیعی و خانگی را امتحان کنید که دردناک نیستند و اثر طولانی تر دارند.

استفاده از سنگ پا برای ازبین بردن موهای زائد

خلل و فرجی که بر روی سنگ پا وجود دارد میتواند برای از بین بردن و تخریب فولیکولهای مو مورد استفاده قرار گیرد. بعد از اینکه سطح مورد نظر را با صابون یا سایر نرم کننده ها پوشاندید، به آرامی و بدون فشار خیلی زیاد سنگ پا را بر روی پوست ناحیه بکشید. توجه کنید که عدم استفاده از نرم کننده ( مثل صابون ) و یا فشار خیلی زیاد میتواند باعث پوسته دادن پوست بدن و همچنین ظاهر شدن جوش و لکه های قرمز در سطح پوست شود.

استفاده منظم از سنگ پا در زمان استحمام میتواند به مرور زمان حجم موهای زائد را کم و حتی به کلی از بین ببرد.

زردچوبه

زردچوبه معمولا به عنوان ادویه ای پرخاصیت و درمانگر برای بسیاری از بیماری های شناخته می شود، اما جالب است بدانید هندی ها برای از بین بردن موهای زائد خود از زردچوبه استفاده می کنند. این روش گیاهی به شفافیت پوست نیز کمک می کند.

روش تهیه خمیر زردچوبه :

برای تهیه خمیر زردچوبه، زردچوبه و شیر را به نسبت دو به یک با هم مخلوط کنید، روی حرارت قرار دهید و آنقدر مخلوط را هم بزنید تا حالت خمیری پیدا کند، سپس اجازه دهید سرد شود. در مرحله آخر، مقدار کمی نمک یا شکر و یک قاشق غذاخوری آرد به خمیر اضافه کنید.

روش استفاده از خمیر زردچوبه :

برای استفاده از این خمیر، ابتدا مقداری ذرت به مناطقی که می خواهید پاکسازی کنید، بزنید و سپس لایه ای نازک از خمیر را در جهتت رویش مو روی قسمت مورد نظر پخش کنید و آن را با یک تکه پارچه تمیز بپوشانید. بعد از 15 دقیقه خمیر جذب پوست می شود، سپس پارچه را بردارید و پوست را با آب گرم بشویید. این روش را دو بار در هفته تکرار کنید تا زودتر به نتیجه برسید.مقدار قند موجود در این مخلوط می تواند به پاکسازی پوست کمک کند. شیر نیز باعث نرمی و صافی پوست می شود.

آرد ذرت

تخم مرغ علاوه بر خواص مفیدی که برای پوست و مو دارد، برای از بین بردن موهای زائد نیز از آن استفاده می شود. یک عدد سفیده تخم مرغ را با یک قاشق چای خوری شکر و یک قاشق چای خوری آرد ذرت کاملا مخلوط کنید. سپس این خمیر را روی موهای زائد قرار دهید و بگذارید روی پوست تان خشک شود. پس از خشک شدن می توانید آن را تکه تکه کرده و از پوست تان جدا کنید. می توان از این خمیر هفته ای دو بار استفاده کرد.

آرد نخود

استفاده از یک خمیر طبیعی به عنوان لایه بردار پوست می تواند باعث کم شدن رویش مو شود. آرد نخود این خاصیت را دارد.

روش استفاد از آرد نخود برای از بین بردن موهای زائد :آرد نخود را (بهتر است نخودها را خودتان آرد کنید) با چند قطره روغن مورد علاقه خود مثل روغن زیتون مخلوط کرده و یک خمیر نرم تهیه کنید. این خمیر را روی پوست بدن تان به خصوص جاهایی که مو رشد می کند (مثل پا و دست) بمالید و بگذارید خشک شود.
زمانی که خمیر در حال خشک شدن بود، با کف دست محل مورد نظر را آرام آرام ماساژ دهید تا از پوست لایه برداری شود. اگر هفته ای دو بار این کار را انجام دهید، بعد از چند هفته متوجه کاهش رویش و ضعیف شدن ریشه های مو می شوید.

برگ ریحان و پیاز

شاید کمی برای تان عجیب باشد، اما برخی از سبزیجات نیز در از بین بردن موهای زائد موثر هستند. به این منظور برگ تازه ریحان را امتحان کنید. نه تا 12 عدد برگ ریحان تازه و غشای (پوسته) دو عدد پیاز را بردارید. آن ها را به خوبی با هم خرد و ترکیب کنید. این ترکیب را روی قسمت هایی از صورت تان که موهای زائد دارد بگذارید. استفاده مداوم از این ترکیب به مدت یک ماه می تواند به شما کمک کند تا برای همیشه از شر موهای زائد رها شوید. البته باید جنس و مزاج پوست خود را در نظر داشته باشید.

عسل و لیمو

برای از بین بردن موهای زائد صورت باید از مواد طبیعی استفاده کرد که برای زیبایی و شفافیت پوست نیز مفید هستند؛ عسل و لیمو این خاصیت را دارند. چهار قاشق چای خوری عسل را با یک عدد لیموی تازه مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا حالت خمیری و چسبندگی پیدا کند. سپس خمیر را خیلی آرام در جهت رویش موهای صورت تان بمالید و بگذارید 15 دقیقه روی صورت بماند. در مرحله آخر، صورت تان را با آب ملایم و ولرم بشویید. این کار را هفته ای دو تا سه بار انجام دهید تا هم از شر موهای صورت راحت شوید و هم پوستی لطیف و زیبا داشته باشید.

جوی دوسر

جوی دوسر دارای آنتی اکسیدان است و می تواند دوست پوست شما باشد. شما می توانید نصف قاشق چای خوری جوی دوسر آرد شده را با مواد طبیعی مانند آبلیمو (شش تا هشت قطره) و عسل (یک قاشق غذاخوری) ترکیب کنید. سپس این ترکیب را به آرامی و به شکل دایره ای روی صورت خود (دو تا سه دقیقه) بمالید. مطمئن شوید که جهت رشد موی صورت خود را درست تشخیص داده اید. این خمیر را دو تا سه بار در هفته استفاده کنید تا پوستی شاداب و نرم داشته باشید.

شنبلیله و ماش سبز

شنبلیله یک گیاه درمانی بسیار موثر برای جلوگیری از رشد موی ناخواسته به شمار می رود. اگر می خواهید فقط موهای ناخواسته صورت را از بین ببرید، به نسبت های مساوی پودر ماش و پودر شنبلیله را با هم ترکیب و با آب مخلوط کنید تا یک ترکیب خمیرمانند به دست آید. خمیر را به شکل یکنواخت روی صورت خود به کار ببرید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه خشک شود. زمانی که خشک شد، به آرامی پوست را با استفاده از یک پارچه خشک، نرم بمالید تا خمیر از پوست صورت پاک شود. با استفاده منظم از این خمیر، می توانید از دست موهای صورت خود خلاص شوید.

چای نعناع بنوشید

موهای زائد معمولا به دلیل تولید بیش از حد آندروژن ایجاد می شوند. شما می توانید برای تنظیم سطح این هورمون از چای نعناع استفاده کنید. برای تهیه چای نعناع، یک فنجان آب را به جوش آورید و سپس به آن یک قاشق چای خوری نعناع خشک یا پنج تا شش برگ نعناع تازه اضافه کنید. آن را از روی حرارت بردارید. به مدت پنج دقیقه بگذارید کاملا تمام آب و نعناع با هم ترکیب شده و به اصطلاح دم بکشد. پس از آن کاملا نعناع را در آب فشار دهید تا عصاره آن خارج شود سپس این چای را بنوشید. با نوشیدن یک فنجان از این چای به شکل روزانه می توانید مشکل موهای زائد خود را درمان کنید.

پوست گردو

گردو خواص درمانی مفیدی دارد، اما پوست گردو نیز قابل استفاده است و می توان برای سفید کردن دندان ها و از بین بردن موهای زائد از آن استفاده کرد. به این منظور تعداد زیادی پوست گردو را بسوزانید، خاکستر حاصل شده را داخل آب بریزید (یک قاشق غذاخوری خاکستر همراه یک لیتر آب) و اجازه دهید مخلوط 12 ساعت بماند. سپس یک پنبه را به این ماده آغشته کرده و به محل موهای زائد بزنید. این کار را چندین بار در روز (هر بار 15 دقیقه) تکرار کنید.

عرق رازیانه و لانولین

اگر می خواهید از شر موهای زائد صورت تان خلاص شوید، این کرم خانگی را امتحان کنید. یک قاشق غذاخوری لانولین (چربی پشم یا موم زردرنگی است که از غدد چربی پشم حیوانات گرفته می شود) را روی حرارت ملایم قرار داده و پس از نرم شدن هم بزنید، سپس 100 گرم عرق رازیانه را به آرامی به آن اضافه کنید و هم بزنید تا تمام عرق رازیانه جذب لانولین بشود و به رنگ سفید درآید.برای مصرف این کرم ابتدا پوست را تمیز شسته و سپس لایه ای از آن را به صورت بمالید. یک ساعت صبر کرده، سپس صورت را با پنبه یا دستمال کاغذی پاک کنید. می توانید هفته ای سه مرتبه از این کرم استفاده کنید.مصرف این ماسک، پوست را شفاف و موهای زائد صورت را سست کرده و از بین می برد.

از بین بردن موهای زائد پشت لب

کنارآمدن با موهای زائد همیشه برای خانم ها یک مشکل همیشگی بوده و هست، اما نسخه های گیاهی نیز برای از بین بردن آن ها وجود دارد.

سفیده تخم مرغ و آرد ذرت

یک تخم مرغ را شکسته و سفیده آن را جدا کنید، سپس آن را با آرد ذرت و شکر مخلوط کرده تا یک خمیر چسبنده درست شود. این خمیر را به پشت لب زده و اجازه دهید 30 تا 40 دقیقه باقی بماند و بعد آن را کشیده و بردارید.

زردچوبه و شیر

زردچوبه می تواند به از بین بردن موهای زائد صورت کمک کند. یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را با مقداری شیر مخلوط کنید. این خمیر را روی محل مورد نظر گذاشته و اجازه دهید خشک شود. پس از خشک شدن آن را با مالش از پوست جدا کنید.

لیمو و شکر

لیمو، شکر و مقداری آب را با هم مخلوط کنید، سپس این مخلوط را پشت لب زده و اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه باقی بماند. پس از آن با آب سرد بشویید.

نکته های طلایی

* برخی خانم ها تصور می کنند هرچه موهای بدن شان بلندتر باشد، هنگام پاکسازی تمیزتر می شود و به اصطلاح از ریشه راحت تر در می آید، اما این باور اشتباه است. موهای تان را در کوتاه ترین حالت اپیلاسیون کنید چون این کار یک مزیت بزرگ دارد؛ کمتر دردتان می گیرد!

* برای شست و شوی قسمت هایی که موهایش را کنده اید، از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. آب داغ برای این کار مناسب نیست.

منبع:مجله طب سنتی نیک و نو