فواید کمپرس سرد برای چشم

استفاده از خواص چای کیسه ای برای دور چشم یکی از درمان  های خانگی محبوب محسوب می شود. چای کیسه ای برای کاهش پف دور چشم، رفع سیاهی دور چشم و قرمزی چشم ها مفید و موثر است و حتی شاید به درمان گل مژه و سوزش چشم هم کمک کنند. استفاده از تی بگ برای چشم، درمان به صرفه  و ارزانی است که می توانید در خانه به راحتی انجام دهید. علاوه بر این گذاشتن چای کیسه ای روی پلک ها و اطراف چشم، فرصت خوبی برای استراحت کردن است. می توانید با چندین بار استفاده علائم را کاملا یا تا حد زیادی از بین ببرید.

چطور از تی بگ برای مراقبت از چشم ها استفاده کنیم؟

تی بگ ها را همانطور که برای نوشیدن چای دم می کنید، داخل آب جوش بیاندازید و دم کنید. سپس آن ها را از آب بیرون آورده و صبر کنید تا دمای آن ها پایین بیاید اما هنوز گرم باشند. اگر می خواهید تی بگ ها کاملا خنک شوند آن ها را برای 10 تا 20 دقیقه در یخچال قرار دهید. بعد از آن چشمان تان را ببنید و آن ها را روی پلک ها قرار دهید و اجازه دهید که برای 25 الی 30 دقیقه آنجا بمانند. می توانید با استفاده از انگشتان تان، نواحی دور چشم را به آرامی ماساژ دهید. اگر از چای کیسه ای خنک استفاده می کنید، برای آرامش بخشی بیشتر روی آن ها یک حلقه خیار خنک قرار دهید. می توانید حین این کار از حرکات restorative yoga استفاده کنید؛ این حرکات برای افزایش آرامش هستند و بدن را در حالت کاملا راحت قرار می دهند.

چه نوع چای کیسه ای برای دور چشم مناسب است؟

انواع چای کیسه ای را می توان برای دور چشم استفاده کرد که هر کدام خواص خود را دارند. بهتر است که چای طبیعی استفاده کنید تا از هر گونه مواد شیمیایی در امان باشید. چای سیاه، چای سبز و چای سفید دارای کافئین و آنتی اکسیدان هستند که به درمان مشکلات چشم کمک می کند. چای گیاهی آرام بخش و التیام دهنده است. با استفاده از هر کدام از دمنوش های گیاهی می توانید التهاب، پف، ورم و سیاهی دور چشم و قرمزی را از بین ببرید. دمنوش ها و چای های گیاهی معروفی که برای درمان و مراقبت از چشم مورد استفاده قرار می گیرند شامل موارد زیر هستند:

 • بابونه (Chamomile)
 • اسطوخودوس (Lavender)
 • گل خوش (Eyebright)
 • کالاندولا (Calendula)
 • رازیانه (Fennel)
 • شنبلیله (Fenugreek)
 • رویبوس (Rooibos)
 • هماور طبی (Comfrey)

کاهش التهاب، ورم و پف چشم

کافئین موجود در چای سیاه و چای سبز تاثیر مثبتی روی چشمان پف کرده و متورم دارد و ورم آن ها را کاهش می دهد. کافئین رگ های خونی بافت حساس این قسمت را منقبض می کند و با این کار پف و التهاب را کاهش می دهد تا ورم چشم بخوابد.

چای سبز و چای سیاه همچنین دارای آنتی اکسیدانی به نام فلاونوید (flavonoids) و تانن (tannin) است که خواص ضدالتهابی قوی دارند. تانن می تواند به سفت کردن پوست کمک کند و رطوبت آن ناحیه را بیرون بکشد تا هر گونه پف را از بین ببرد. تی بگ چای سبز برای کاهش پف زیر چشم می تواند موثرتر از باقی چای ها باشد چرا که حاوی میزان فلاونوید بیشتری است. برای درمان پف زیر چشم باید چای کیسه ای سبز یا سیاه را به صورت کمپرس سرد زیر چشم قرار دهید. چای های دیگری که تاثیر ضدالتهابی و پف دارند شامل این موارد هستند:

 • چای بابونه (Chamomile)
 • رویبوس (Rooibos)
 • گل خوش (Eyebright)

دمنوش رویبوس و چای سبز می توانند برای کاهش چین و چروک دور چشم هم موثر باشند.

درمان التهاب ملتحمه یا عفونت چشم

عامل این قرمزی شدید چشم عفونت یا حساسیت چشم است که در غشا نازک میان پلک و سفیدی چشم اتفاق می افتد. کالاندولا، بابونه و رازیانه به عنوان درمان علائم «التهاب ملتحمه» مورد استفاده قرار می گیرند؛ هرچند که تا این لحظه از نظر علمی شواهد زیادی از تاثیر این چای ها در درمان این مشکل چشم وجود ندارد. چای کالاندولا، بابونه و رازیانه ممکن است به از بین بردن مایع جم شده زیر چشم، کمک کنند و همچنین خواص بابونه می تواند ورم و التهاب را کاهش دهد.

چای گل خوش می تواند به عنوان کاهش التهاب مورد استفاده قرار گیرد. این گیاه دارای خواص ضدمیکروبی است که به جلوگیری از تکثیر باکتری ها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. همینطور تی بگ چای سبز با خواص ضد التهابی خود می تواند التهابات چشم ملتهب چه به دلیل عوامل عفونی و چه حساسیت را کاهش دهد.

رفع سیاهی دور چشم

چای کیسه ای سیاه یا سبز خنک را روی چشمان خود قرار دهید تا سیاهی و کبودی دور چشم کاهش پیدا کنند. کافئین می تواند باعث باریک شدن رگ های دور چشم شود و فشار خون بالای این ناحیه را کاهش دهد.

درمان گل مژه

چای سیاه برای درمان گل مژه موثر است، چرا که میزان زیادی تانن دارد. چای سیاه آنتی باکتریال و مسکن درد است و کمک می کند تا ورم گل مژه کم شود. چای کیسه ای بابونه را نیز می توان برای آرام کردن پوست ملتهب گل مژه استفاده کرد. البته هنوز شواهد علمی محدودی از تاثیر چای بابونه برای سلامت پوست وجود دارد.

کاهش علائم آکنه روزاسه

خواص ضدالتهابی اسطوخودوس، بابونه و چای سبز ممکن است در کاهش علائم آکنه روزاسه که همان آکنه بزرگسالی است، مفید باشد. این گیاهان می توانند پوست را آرام کنند و قرمزی و التهابات پوست را کاهش دهند. شما می توانید چای کیسه ای این گیاهان را بر روی قسمت های درگیر روزاسه و چشم ها قرار دهید. مراقب باشید و برای بار اول دقت کنید که درمان با چای کیسه ای برای پوست شما مناسب باشد و به آن حساسیت نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: یک روش موثر برای از بین بردن جوش صورت و آکنه

درمان قرمزی چشم

تی بگ بابونه، رویبوس و چای سبز را می توان برای درمان و باطراوت کردن چشم های دردناک یا قرمز استفاده کرد. قرمزی چشم ها به دلیل التهاب است. ازجمله خواص چای بابونه، رویبوس و چای سبز هم برطرف کردن التهابات است.

از بین بردن خشکی چشم

برای از بین بردن خشکی چشم از چای کیسه ای سیاه، گل خوش یا اسطوخودوس به صورت گرم استفاده کنید. بعد از پایین آمدن دمای چای کیسه ای تا حدی که گرم باشد، آن را روی چشم ها قرار دهید تا رطوبت چشم را به آن برگردانید و احساس خشکی چشم ها را برطرف کنید. خاصیت آرام بخشی این 3 چای می تواند هر گونه حساسیت و قرمزی ناشی از خشکی چشم را برطرف کند.

درمان کبودی چشم

اگر چشم شما در اثر ضربه و اصابت با جسمی سخت یا به دلیل جراحی دچار کبودی شده است، می توانید با استفاده از چای کیسه ای سیاه یا چای کیسه ای سبز، التهاب و خون مردگی دور چشم را کاهش دهید. تانین موجود در چای سیاه و چای سبز می تواند کبودی و تورم را کاهش دهد. این چای ها همچنین می توانند خونریزی داخلی را کنترل کنند. اسطوخودوس هم توانایی زیادی در کاهش درد دارد.

خطرات احتمالی

همیشه برای استفاده از هرچیزی در ناحیه دور چشم، حتی اگر 100 درصد طبیعی باشد، احتیاط کنید. چرا که پوست دور چشم بسیار حساس است و چشم ها از آن هم حساس ترند.

چند نکته برای پیشگیری از خطرات احتمالی:

 • دستان و صورت خود را قبل شروع حتما بشویید
 • هرگونه آرایشی را کاملا پاک کنید
 • هیچوقت از چای کیسه ای داغ استفاده نکنید
 • در صورت احساس هرگونه درد یا حساسیت، چای کیسه ای را بردارید
 • از چای کیسه ای دارای منگنه استفاده نکنید
 • از چای کیسه ای مرغوب استفاده کنید
 • اجازه ندهید که مایعی از چای کیسه ای داخل چشمان تان برود
 • اگر از لنز استفاده می کنید حتما قبل از شروع لنزها را خارج کنید
 • از خاراندن چشم خودداری کنید

بیشتر بخوانید: چای سیاه یا چای سبز، کدام سالم تر است؟

منبع: Healthline

برخی مطالعات علمی نشان داده اند که چای ممکن است خواص شفابخش داشته و خطر ابتلا به بیماری های مزمن چشم را کاهش دهد.

به گزارش ایسنا، عصر ایران به نقل از «مدیکال نیوز تودی» نوشت: «استفاده از چای کیسه ای روی چشم ها یک درمان خانگی ساده و ارزان است. این اقدام نه تنها به کسب آرامش کمک می کند بلکه ممکن است برای بهبود برخی بیماری های چشم نیز مفید باشد.

کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis) و کاملیا سیننسیس آسامیکا (Camellia sinensis assamica) دو گونه از گیاه چای هستند که تقریبا در 45 کشور جهان از جمله چین، هند، ژاپن، و سریلانکا رشد می کنند. بیشتر انواع رایج چای، مانند چای سیاه، چای سبز، چای سفید و چای اولانگ از این گیاهان تهیه می شوند. برخی مطالعات علمی نشان داده اند که چای ممکن است خواص شفابخش داشته و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهد.

در ادامه با برخی فواید استفاده از چای کیسه ای روی چشم ها بیشتر آشنا می شویم.

فواید

مطالعاتی معدود به طور خاص فواید استفاده از چای کیسه ای روی چشم ها را بررسی کرده اند. برخی شواهد نشان داده اند که استفاده از کمپرس های سرد و گرم روی چشم ها فوایدی را ارائه می کند و چای های کیسه ای از اندازه ای عالی برای استفاده به عنوان یک کمپرس چشم برخوردار هستند. همچنین، پژوهشگران فواید سلامت ترکیبات موجود در چای، مانند کافئین و پلی فنول ها را بررسی کرده اند.

به عنوان یک کمپرس سرد

از فواید استفاده از چای کیسه ای به عنوان یک کمپرس سرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش حلقه های تیره زیر چشم. رگ های خونی گشاده شده زیر چشم ها ممکن است در شکل گیری حلقه های تیره نقش داشته باشند. قرار دادن یک چای کیسه ای سرد روی این ناحیه ممکن است به انقباض رگ های خونی کمک کند.

کاهش پف زیر چشم. یک کمپرس سرد چای کیسه ای ممکن است به کاهش پف یا تورم خفیف زیر چشم ها کمک کند.

تسکین چشم صورتی. چشم صورتی یا ورم ملتحمه زمانی رخ می دهد که غشاهای مخاطی ملتهب و متورم می شوند. یک کمپرس سرد چای کیسه ای ممکن است به تسکین خشکی و التهاب کمک کند.

تسکین قرمزی چشم. چشم های قرمز یا خون آلود زمانی رخ می دهد که رگ های خونی زیر سطح چشم تحریک می شوند. قرار دادن یک کمپرس سرد چای کیسه ای روی چشم ها ممکن است به تسکین این شرایط کمک کند.

بهبود جراحت های جزئی چشم. اگر توپ، آرنج، یا اشیا سخت دیگر با چشم برخورد داشته اند، قرار دادن یک کمپرس سرد چای کیسه ای روی این ناحیه برای 15 دقیقه ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کند.

به عنوان یک کمپرس گرم

از فواید استفاده از چای کیسه ای به عنوان یک کمپرس گرم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تسکین بلفاریت. بلفاریت به التهاب پلک ها به واسطه باکتری، شوره سر یا مشکلات غدد چربی پلک ها گفته می شود. قرار دادن یک چای کیسه ای گرم روی چشم ها برای حداقل یک دقیقه ممکن است به شل شدن پوسته هایی که به مژه ها چسبیده اند و پیشگیری از مسدود شدن غدد چربی کمک کند.

تخلیه گل مژه. گل مژه یک توده قرمز و دردناک است که معمولا به واسطه عفونت زیر پلک یا در پایه پلک شکل می گیرد. استفاده از یک کمپرس گرم چای کیسه ای برای 10 تا 15 دقیقه، دو تا سه بار در روز ممکن است به تخلیه چرک و بهبود گل مژه کمک کند.

درمان شالازیون. انسداد یک غده چربی معمولا موجب بروز شالازیون می شود. استفاده از یک کمپرس گرم چای کیسه ای روی پلک برای 10 تا 15 دقیقه، چهار تا شش بار در روز ممکن است به رفع انسداد کمک کند.

تسکین خشکی چشم. خشکی چشم ها به واسطه تولید اشک ناکافی یا تبخیر بیش از حد سریع اشک رخ می دهد. قرار دادن چای کیسه ای گرم روی چشم ها ممکن است به ترشح چربی از غدد و بهبود کیفیت اشک کمک کند.

انواع

انواع مختلف چای ممکن است دارای فواید مختلفی برای سلامت چشم و پوست باشند.

چای های سیاه، سبز و سفید دارای آنتی اکسیدان ها و کافئین هستند که ممکن است به بهبود برخی بیماری های چشم کمک کنند، در شرایطی که چای های گیاهان دارویی ممکن است تحریک و التهاب چشم را تسکین دهند.

چای سیاه و چای سبز

چای سیاه و چای سبز حاوی پلی فنول ها، کافئین و برخی مواد معدنی هستند. برخی از این ترکیبات ممکن است از خواص محافظتی یا پیشگیری کننده از بیماری برخوردار باشند.

پلی فنول ها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و می توانند با رادیکال های آزاد مقابله کرده و از آسیب سلولی پیشگیری کنند. پلی فنول ها شامل ترکیبات مختلفی، از جمله اپی گالوکاتچین-3-گالات می شوند. برخی پژوهش ها نشان داده اند که این ترکیب دارای آثار ضد التهاب است.

پلی فنول ها ممکن است در موارد زیر نقش داشته باشند:

– پیشگیری از آفتاب سوختگی

– تسکین آفتاب سوختگی ها

– بهبود سوختگی ها و زخم ها

چای سبز ممکن است به واسطه محتوای فلاونوئید بیشتر خود موثرتر از چای سیاه عمل کند.

کافئین موجود در این چای ها نیز دارای آثار مثبتی هستند. استفاده از کافئین ممکن است به بهبود انعطاف پذیری پوست، کاهش حلقه های تیره دور چشم و همچنین کاهش تورم و پیگمانتاسیون کمک کند.

همچنین، مطالعه ای در سال 2018 نشان داد، افرادی که روزانه چای گرم مصرف می کردند، نسبت به آنهایی که این کار را انجام نمی دادند، 74 درصد احتمال کمتری داشت به بیماری آب سیاه مبتلا شوند.

چای بابونه

دیر زمانی است که مردم از چای بابونه برای تسکین و بهبود عفونت های چشم، انسداد مجاری اشک، و ورم ملتحمه استفاده می کنند.

بابونه نیز حاوی فلاونوئیدها است، از این رو، در کاهش التهاب موثر عمل می کند.

چای کالندولا

برخی افراد بر این باورند که چای کالندولا یا گل همیشه بهار می تواند تورم را کاهش دهد و به رشد بافت جدید کمک کند. با این وجود، شواهد علمی درباره فواید این چای برای سلامت پوست و چشم اندک هستند.

چگونه از آنها استفاده کنیم؟

برای آماده کردن یک کمپرس گرم یا سرد چای کیسه ای برای چشم ها می توانید روند زیر را دنبال کنید:

دو چای کیسه ای را در آب داغ قرار دهید.

آب موجود در چای کیسه ای را با اعمال فشار خارج کنید.

برای استفاده به عنوان کمپرس گرم، اجازه دهید تا چای کیسه ای اندکی خنک شود.

برای استفاده به عنوان کمپرس سرد، چای کیسه ای را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

چای کیسه ای را تا 15 دقیقه روی چشم های بسته قرار دهید.

این کار را به هر میزان که لازم است تکرار کنید.

چشم ها اندام هایی حساس هستند و باید همواره جانب احتیاط را هنگام استفاده از چای کیسه ای به این منظور رعایت کنید.

چای کیسه ای داغ را هرگز روی چشم های خود قرار ندهید و در صورت مواجهه با هر گونه تحریک استفاده از آن را متوقف کنید. قرار دادن چای کیسه ای روی چشم ها ممکن است برای کودکان مناسب نباشد.»

انتهای پیام