عمومی

نیکوتین آمید برای پوست

نیاسین آمید یا نیکوتین آمید نوعی ویتامین B3 است. مصرف آن می تواند از کمبود ویتامین B3 جلوگیری کرده و آکنه و اگزما را درمان کند. البته تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. جلوگیری از کمبود ویتامین B3 از این جهت مهم است که این کمبود می تواند باعث اختلالات پوستی، کلیوی و ذهنی شود. اما نیاسین آمید فواید بسیار بیشتری به ویژه در زمینه ی سلامت عمومی پوست دارد. در این مطلب با ما با معرفی کامل نیاسین آمید همراه باشید.

آیا نیاسین آمید همان نیاسین است؟

Niacinamide چیست؟ برخلاف تشابه اسمی، نیاسین آمید همان نیاسین نیست. این دو، دو مدل مختلف از ویتامین B3 هستند. اگرچه بدن می تواند نیاسین آمید را از مکمل های دارویی نیاسینی که می خورید تولید کند اما این موضوع زمانی اتفاق می افتد که مقدار زیادی نیاسین در بدن وجود داشته باشد. تریپتوفان هم می تواند در بدن به نیاسینامید اسید تبدیل شود.

همیشه قبل از مصرف مکمل ویتامین B3 یا سایر مکمل ها باید با پزشک مشورت کنید.

 • 5 اشتباه ی رایج در روتین شبانه ی پوست که هیچ کس به شما نخواهد گفت!

نیاسین آمید چه فوایدی دارد؟

به صورت کلی نیاسین آمید می تواند به ساخت پروتئین در پوست و نگه داشتن رطوبت در پوست برای جلوگیری از آسیب های محیطی کمک کند.

 • مصونیت؛ نیاسین آمید به ساخت کراتین کمک می کند. کراتین پروتئینی است که پوست را محکم و سالم نگه می دارد.
 • مانع چربی؛ نیاسین آمید به پوستتان کمک می کند یک سد چربی (سرامید) بسازند که می تواند به بازیابی رطوبت کمک کند. نیاسین امید برای پوست مفید است به ویژه اگر دچار اگزما یا پیری پوست باشید.
 • سرامید چیست و وجود آن چه فوایدی برای پوست دارد؟
 • کاهش قرمزی و لک شدن؛ نیاسین آمید التهاب را کاهش می دهد که این به معنای کاهش قرمزی ناشی از اگزما، آکنه و سایر بیماری های التهابی پوست است.
 • کاهش ظاهر منافذ؛ لطیف و مرطوب نگه داشتن پوست یک فایده ی دیگر هم دارد اینکه به مرور زمان منافذ پوست کاهش می یابند.
 • تنظیم چربی؛  فواید مرطوب کردن مانند روغن صورت تنها برای پوست های خشک نیست. نیاسین آمید همچنین می تواند به تنظیم میزان چربی ترشح شده از غدد چربی کمک کرده و از ترشح بیش از حد چربی توسط این غدد جلوگیری کند.
 • محافظت در برابر تابش آفتاب؛ قرص نیاسینامید می تواند به صورت همزمان سلول های پوستی سالم را ساخته و در عین حال از آن ها در برابر آسیب اشعه های فرابنفش محافظت کند.
 • درمان لکه های تیره ی پوستی؛ برخی تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که 5 درصد نیاسین آمید می تواند در روشن کردن لکه های تیره موثر باشد. فواید و اثرات آن پس از چهار هفته مشخص می شوند اما بیشتر از دو ماه طول نمی کشد. این مزیت به دلیل افزایش تولید کلاژن اتفاق می افتد.
 • به حداقل رساندن خطوط نازک و چین و چروک ها؛ تحقیقات همچنین به این نتیجه دست پیدا کرده اند که همان میزان نیاسین آمید در کاهش علائم آسیب های مربوط به آفتاب که با پیری همراه هستند موثر است. این آسیب ها شامل خطوط ظریف و چین و چروک ها است.
 • مراقبت در برابر استرس اکسیداتیو؛ نیاسین آمید به ساخت سلول هایی در پوست کمک می کند که در عین حال از آن ها در برابر استرس های محیطی مانند نور آفتاب، آلودگی و مواد سمی محافظت می کند.
 • درمان آکنه؛ نیاسین آمید می تواند برای آکنه های شدید به ویژه انواع التهابی آن مانند پاپول و پاسچول مفید باشد. به مرور زمان جوش کمتر و بافت پوست بهتری خواهید داشت.

آیا محصولات پوستی بر غذا و مکمل ها ارجحیت دارند؟

خوردن یک رژیم غذایی متعادل بهترین روش برای دریافت ریزمغذی هایی مانند ویتامین B3  است. شما باید برای درمان کمبود ویتامین فقط زیر نظر پزشک مکمل را مصرف کنید.

هنگامی که صحبت از سلامت عمومی و مراقبت پوست می شود برخی از فواید نیاسین آمید را می توان از غذاهایی که می خورید به دست بیاورید، ویتامین B3 در:

 • تخم مرغ
 • غلات
 • سبزیجات سبز
 • حبوبات
 • ماهی
 • شیر

یافت می شود. اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که مواد مغذی موجود در رژیم غذاییتان روی سلامت کلی پوستتان تاثیر بگذارد. تنها روش اطمینان از اینکه نیاسین آمید روی سلامت پوستتان اثرگذار است استفاده ی موضعی از آن است.

آیا نوع محصولات پوستی یا زمان استفاده از آن ها در روتین پوستی اهمیت دارد؟

سرم نیاسین آمید چیست؟ بسیاری از محصولات موضعی نیاسین آمید به شکل سرم هستند. سرم ها درمان اضافه ای هستند که مشکلات پوستی را خارج از پاکسازی، استفاده از تونر و مرطوب کردن عادی رفع می کند.

سرم نیاسین آمید شما باید بعد از تونر و قبل از مرطوب کننده استفاده شود. برخی شوینده ها و کرم ها هم دارای نیاسین آمید هستند. این ماده همچنین در برخی ماسک صورت و بدن هم پیدا می شود که پس از هر بار استفاده شسته می شوند.

دستورالعمل هر محصول را با دقت بخوانید و راهنمای استفاده را دنبال کنید.

 • 11 دلیل قانع کننده برای افزودن سرم ویتامین C به روتین مراقبت از پوست

هنگام انتخاب یک محصول باید به دنبال چه چیزی باشیم؟

میزان نیاسین آمید در محصولات مختلف متفاوت است با این حال فرمولاسیون آن در اغلب محصولات 5 درصد یا کمتر است. برخی گزارشات نشان می دهند که فرمول های 5 درصدی برای درمان لکه های تیره و آسیب های ناشی از قرار گرفتن در برابر آفتاب موثر هستند.

در صورتی که پوست حساسی دارید بهتر است در ابتدا با دز پایین تری آغاز کنید. فرمول هایی با 2 درصد نیاسین آمید به کاهش نشانه های اگزما و بیماری های مشابه کمک می کنند.

ممکن است نام نیاسین آمید روی محصولات به صورت نیاسین یا نیکوتین آمید نوشته شده باشد.

پد ضد آکنه لافارر مدل نیاسین آمید و زینک بسته 30 عددی مشاهده کالا

آیا نیاسین آمید برای افزایش اثربخشی می تواند با سایر محصولات مراقبت پوستی ترکیب شود؟

نیاسین آمید می تواند برای گرفتن نتایج بهینه با سایر مواد ترکیب شود. به عنوان مثال برخی گزارشات توصیه کرده اند که مکمل نیاسین آمید با مس، فولیک اسید و زینک برای درمان آکنه به خوبی کار می کند.

امکان استفاده ی بیشتر از سرم نیاسین آمید با استفاده کردن از آن به همراه هیالورونیک اسید وجود دارد. هیالورونیک اسید جذب محصول را افزایش می دهد.

 • هیالورونیک اسید چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

آیا استفاده از نیاسین آمید عوارض جانبی دارد؟

اغلب استفاده از نیاسین آمید موضعی ایمن و بی خطر است. افرادی که آلرژی های قبلی دارند به احتمال بیشتری واکنش آلرژیک نشان می دهند. دلیل این مساله این است که نیاسین آمید می تواند باعث شود بدن هیستامین ترشح کند.

با انجام تست می توان از واکنش های آلرژیک و حساسیت  نسبت به محصولات جلوگیری کرد. به این منظور:

 • مقدار کمی از محصول را روی ساعد خود بمالید.
 • 24 ساعت صبر کنید.
 • در صورتی که دچار احساس خارش، قرمزی یا تورم شدید آن ناحیه را بشویید و مصرف آن را متوقف کنید.
 • در صورتی که هیچ عارضه ای را مشاهده نکردید می توانید از آن در هر قسمتی استفاده کنید.

چه نتایجی را می توانیم از نیاسین آمید داشته باشیم؟

مانند هر محصول مراقبت از پوست دیگری مانند سرم پوست احتمالا تا چند هفته نتیجه ی قابل توجهی را مشاهده نخواهید کرد. اگرچه بسیاری از تحقیقات در دسترس اذعان دارند که بهبودهای قابل توجهی پس از چهار هفته استفاده ایجاد می شوند اما هیچ زمان بندی دقیقی وجود ندارد.

ممکن است پس از هشت هفته تغییراتی را روی پوستتان ببینید. این تغییرات شامل نرم شدن، تنظیم چربی و آبرسانی شدن هستند. در صورتی که در طی دو ماه هیچ تغییری مشاهده نکردید بهتر است با یک متخصص پوست و مو صحبت کنید. متخصصان پوست و مو می توانند به روتین مراقبت پوست و موی شما دست پیدا کرده و به شما می گویند چه محصولاتی را استفاده کنید و چه تغییراتی را در رژیم غذایی خود ایجاد کنید تا پوست سالم تری داشته باشید.

در پایان

هنگام استفاده از نیاسین آمید موضعی به صورت روزانه تاثیر مثبت آن را روی سلامت پوست خود خواهید دید. این ماده به کاهش التهاب و لکه های تیره کمک کرده، بافت کلی پوست را نرم می سازد و باعث شفافیت پوست می شود. دیدن نتیجه و پیشرفت چند هفته طول می کشد بنابراین نکته  ی بسیار مهم این است که صبور باشید و روتین خود را به صورت مرتب انجام دهید.

تنها در صورتی از مکمل های نیاسین آمید استفاده کنید که پزشک آن ها را برای کمبود ویتامین B3 یا سایر مشکلات تجویز کرده باشد.

کرم مرطوب کننده الوندرا مدل آلوئه ورا حجم 120 میلی لیتر

16,000

تومان

کرم روشن کننده وکالی مدل شیر الاغ وزن 115 گرم

51,440

تومان

انواع محصولات مراقبتی پوست
مشاهده همه

منبع: Healthline