عمومی

آیا پوست خشک جوش میزند

چند نوع پوست وجود دارد؟ به طور کل 5 نوع پوست داریم: معمولی، خشک، چرب، ترکیبی و حساس. دانستن نوع پوست به شما این آگاهی را می دهد که چطور با جوش صورت، آکنه، خشکی پوست و پاکسازی پوست برخورد کنید. انوع پوست معمولا بر اساس ژنتیک شکل می گیرند، اما عادت های روزمره و رفتار ما با پوست مان و شرایط محیطی بر تغییر نوع پوست تاثیر گذار است. برای آگاهی از روش های تشخیص نوع پوست در خانه، مراقبت از پوست چرب و حساس یا انواع دیگر پوست و درمان حساسیت پوستی این مقاله را تا انتها بخوانید.
برای شناخت انواع پوست ابتدا باید تمام چیزهایی را که قبلا شنیده اید فراموش کنید؛ حرف هایی که آرایشگرتان بیان کرده، حرف هایی که در شبکه های اجتماعی خواندید یا حرف هایی که دوست قدیمی تان به شما گفته است را فراموش کنید. چرا که احتمالا با این حرف ها شما را گیج کرده یا فقط برای فروش محصولات شان تبلیغ کرده اند.

روش تشخیص نوع پوست

برای تشخیص نوع پوست در خانه شما می توانید یکی از این دو روش را امتحان کنید:

روش اول

ابتدا صورت خود را با یک پاک کننده صورت ملایم کاملا تمیز کنید و با چند ضربه بسیار آرام حوله خشک کنید. صورت را برای 30 دقیقه به حال خود بگذارید و در این مدت از هیچ کرم یا محصول دیگری استفاده نکنید و حتی به پوست  خود دست هم نزنید. پس از 30 دقیقه اول پیشانی، بینی، گونه ها و چانه را به با دقت نگاه کنید که آیا که برق می زنند یا نه. 30 دقیقه دیگر صبر کنید، حالا چه احساسی در قسمت های مختلف پوست دارید؟ خصوصا هنگام خندیدن یا بالا دادن ابروها؛ اگر احساس خشکی و کشیدگی می کنید پوست شما باید خشک باشد. اگر فقط بخش هایی مثل پیشانی، بینی و چانه شما خیلی براق هستند شما پوست ترکیبی و دارید و اگر کمتر براق هستند پوست معمولی دارید. اگر گونه های شما نیز مانند قسمت های دیگر پوست براق هستند، شما پوست چرب دارید.

روش دوم

این روش تفاوت پوست چرب و پوست غیر چرب را به خوبی نشان می دهد. پس از تمیز کردن پوست با یک حوله نرم فقط آب اضافی پوست را به آرامی بگیرید. (بدون کشیدن حوله روی پوست و فقط با ضربه های ملایم) سپس 45 الی 60 دقیقه به همان حالت صبر کنید و در این مدت از هیچ نوع کرم، لوسیون، تونر صورت، یا سرم پوست استفاده نکنید. حالا با دستمال کاغذی تمیز به ترتیب روی قسمت های مختلف صورت بکشید. برای هر قسمت صورت یک دستمال مجزا استفاده کنید و هر بار دستمال کاغذی را در نور چک کنید. اگر دستمال دارای لک های چرب بود پوست آن قسمت چرب است. اگر هم چرب نشد آن قسمت دارای پوست خشک است. اگر همه دستمال  کاغذی ها چرب شدند یا رنگ زرد ملایمی به خود گرفتند پوست شما چرب است. اما اگر فقط بعض از دستمال ها مثلا قسمت پیشانی یا بینی چرب بودند و قسمت های دیگر فقط مقداری رطوبت به دستمال داده بودند، پوست شما ترکیبی یا معمولی است است. دقت کنید که لکه های چربی را از لکه های رطوبت تشخیص دهید.
هر کدام از انواع پوست نیاز ها و رفتار خاص خود را دارند و البته توجه مورد نیاز خود را احتیاج دارند.

پوست معمولی

این نوع پوست نه چرب است و نه خشک. پوست معمولی به ندرت چرب می شود و اگر این اتفاق بیافتد به راحتی می توان این چربی را از بین برد. در مورد اندازه منافذ پوست معمولی باید گفت که این نوع پوست منافذ کوچکی دارد که به راحتی دیده نمی شوند و به ندرت باز و برجسته خواهند شد. پوست معمولی معمولا به ندرت براق می شود و همچنین کمتر مات یا پوست پوست می شود. افراد با پوست معمولی اغلب خطوط چین و چروک صورت شان کم است و رنگ پوست نواحی مختلف صورت شان یکسان و بدون لک و جوش است.

اگر نوع پوست شما معمولی است اما گاهی جوش صورت یا دانه های زیر پوستی دارید نگران نشوید! نوع پوست شما تغییر نکرده است. با استفاده از محصولات پوست مناسب و عادت های صحیح مراقبت از پوست، ظاهر پوست شما پس از مدتی دوباره به حالت عادی برمی گردد و در آینده حتی درخشان تر و سالم تر از قبل خواهد شد. داشتن پوست معمولی به معنی داشتن پوست بی نقص نیست! حتی پوست نرمال هم بعضی اوقات جوش می زند، دچار خشکی می شود یا مشکلات پوستی دیگری پیدا می کند. پوست در طول زمان نیز دچار تغییر می شود؛ به این معنی که کسانی که در حال حاضر بهترین پوست را دارند ممکن است در آینده و در شرایط متفاوت زندگی مثل بارداری، یائسگی و آفتاب گرفتن دچار مشکلات پوستی رایج، پیری پوست و چین و چروک پوست صورت شوند. اگر میزان هورمون های شما به هر دلیلی تغییر کند، یا از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کنید که پوست شما به آن ها حساسیت داشته باشد، ممکن است دچار آکنه و جوش صورت هورمونی شوید.

آقایان و خانم هایی که نوع پوست شان معمولی است، باید از انواعی از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کنند که پوست شان را زیاد چرب نکند و همچنین از محصولاتی که پوست شان را خشک می کند به شدت دوری کنند. اگر شما به خوبی از پوست خوب مراقبت کنید، یعنی همیشه به صورت روزمره پوست خود را با استفاده از محصولات پاک کننده صورت تمیز کنید، از نرم کننده و آبرسان مناسب و البته کرم ضد آفتاب استفاده کنید، لزومی ندارد که نگران مشکلات پوستی باشید.

پوست خشک

اگر پوست خشک داشته باشید حتما بسیاری از مواقع احساس کشیدگی در پوست خود خواهید داشت. همین طور ممکن است شاهد لک های قرمز و پوسته پوسته شدن پوست تان در نواحی مختلف باشید. کسانی که پوست خشک دارند معمولا منافذ پوست شان به راحتی دیده نمی شود و معمولا زودتر از دیگران دچار چین و چروک صورت، حساسیت و خارش پوست می شوند.

دلیل خشکی پوست چیست؟

علت خشکی پوست می تواند عوامل زیادی باشد. برای بعضی از افراد پوست خشک می تواند ارثی باشد. اختلالات ژنتیکی می تواند بر روی میزان ترشح چربی از غدد چربی پوست تاثیر بگذارد. چربی طبیعی پوست با نام انگلیسی سوبم (Sebum) وظیفه نرمی و انعطاف پذیری پوست را برعهده دارد. احساس کشیدگی پوست خشک یا ویژگی ها و علائم دیگر انواع پوست فقط محدود به صورت نمی شود و در کل بدن می تواند پخش شود. هنگامی که شرایط آب و هوایی، تغذیه یا رفتار با پوست تغییر می کند پوست صورت و بدن علائم خشکی را نشان می دهد. خشکی پشت دست یکی از نشانه های آزار دهنده خشکی پوست است.

بیشتر بخوانید: مهم ترین دلایل خارش بدن و حساسیت پوستی

اگزما و خارش پوست صورت و بدن می تواند از عوارض پوست خشک باشد که در تمام سنین ظاهر می شود.

اهمیت نرم کننده و آبرسان برای پوست خشک

کرم نرم کننده ای برای پوست خشک انتخاب کنید که طراوت و شادابی پوست را به آن بازگرداند. کرم نرم کننده مخصوص پوست خشک باید دارای مواد مغذی و آبرسان باشد تا رطوبت از دست رفته پوست را جبران کند. به طور مرتب صبح و شب کرم خود را بر روی پوست تمیز استفاده کنید تا میزان رطوبت پوست را کنترل کنید. بسیار مهم است که عادت روزمره مراقبت از پوست ثابت داشته باشید و آن را حفظ کنید.

از محصولات آرایشی و بهداشتی ملایم برای پاک کردن پوست استفاده کنید. از محصولات دارای الکل و عطر و اسانس دوری کنید چرا که پوست را به شدت خشک و تحریک می کنند. محصولات دارای صابون می توانند پوست شما را به شدت خشک کنند. سعی کنید بهترین شامپو بدن برای پوست خشک و پن غیرصابونی را جایگزین مایع صابون و صابون حمام کنید. سعی کنید هنگام کار با مواد تمیز کننده حتما از دستکش استفاده کیند. کرم، روغن و پماد عملکرد بهتری در پوست خشک نسبت به لوسیون ها دارند. اگر آب و هوای محل زندگی شما گرم و خشک یا سرد و خشک است از دستگاه بخار و رطوبت ساز خانگی در تمام فصول استفاده کنید.

پوست چرب

کسانی که انواع پوست چرب دارند معمولا همیشه از پوست براق صورت، آکنه و جوش صورت شکایت می کنند.

علت پوست چرب چیست؟

اگر شما هم جزو کسانی هستید که پوست چرب دارید، حتما از خود می پرسید چرا پوست چرب می شود و درمان پوست چرب چیست؟ علت پوست چرب می  تواند هم عوامل ارثی و هم تغییرات هورمونی در سنین مختلف باشد. کسانی که به طور ارثی و ژنتیکی منافذ چربی پوست شان خیلی فعال باشد به صورت خودکار چربی طبیعی بیشتری تولید می کنند. افزایش میزان ترشح هورمون ها در بدن نشان دهنده تولید بیش از حد آندروژن است که هم در بدن خانم ها و هم در بدن آقایان وجود دارد.

تولید آندروژن بر میزان تولید سبوم (چربی طبیعی پوست) تاثیر مستقیم دارد. وقتی که میزان تولید چربی پوست افزایش پیدا کند، منافذ پوست بزرگ تر می شوند و جوش و دانه های زیر پوستی بیشتر می شود. پوست چرب به شدت مستعد جوش، آکنه و دانه های زیر پوستی سر سیاه است. منافذ پوست چرب معمولا بیشتر از انواع دیگر پوست قابل مشاهده است و دلیل آن بزرگ تر شدن  آن هاست. پوست چرب معمولا براق تر از پوست های دیگر است و ممکن است باعث شود آرایش شما زودتر به هم بریزد.

مراقبت از پوست چرب

محصولات زیادی برای پوست چرب تولید می شود که تضمین می کنند چربی پوست را از بین ببرند؛ مانند داروهای درمان آکنه که ترکیبات بسیار قوی دارند. اما استفاده از این محصولات می تواند تاثیر بدتری داشته باشد. موادی که پوست چرب را خشک می کنند در واقع فقط آن را تحریک به تولید و ترشح چربی بیشتر روی سطح پوست می کنند.

مهم است که پوست چرب به طور کنترل شده و ملایم لایه برداری شود چرا که تولید بیشتر چربی می تواند به دلیل پوست های مرده باشد. اصلا به سراغ شوینده صورت و پاک کننده آرایش قوی یا لیف های قوی نروید! برعکس باید از محصولاتی که لایه بردار ملایم هستند مانند ماسک های لایه بردار ملایم یا لیف صورت نرم استفاده کنید. استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان را کنار نگذارید، انواع پوست  ها به نرم کننده و آبرسان احتیاج دارند. اما شما باید از کرم مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید و برای پاک کردن پوست چرب نیز به جای استفاده از شیر پاک کنن و روغن پاک کننده، از آب پاک کننده و تونر استفاده کنید. تا چربی صورت را متعادل کنید. تمیز کردن پوست صورت در رفع چربی پوست و کاهش جوش صورت می تواند بسیار موثر باشد.

بیشتر بخوانید: تونر پوست چیست و چرا برای مراقبت از پوست توصیه می شود؟

به صورت خود دست نزنید

کسانی که پوست چرب دارند از دستکاری کردن و فشار دادن جوش های صورت خود لذت می برند، اما نه تنها این کار، بلکه حتی لمس صورت هم می تواند آکنه و جوش صورت را بدتر کند و حتی باعث ایجاد جوش شود. لمس پوست صورت، آن را چرب  می کند و باکتری های دست را به پوست صورت می رساند که می توانند به راحتی باعث جوش صورت شوند!

پوست ترکیبی

پوست های ترکیبی شامل دو یا چند نوع پوست مختلف می شوند. در این حالت معمولا قسمت هایی از صورت به شکل خشک و پوست پوست و قسمت های دیگر چرب و براق می شوند. در خیلی از مواقع افراد به دلیل این نشانه ها پوست ترکیبی خود را با پوست خشک یا چرب اشتباه می گیرند که این اشتباه است. پوست ترکیبی یا پوست مختلط رایج ترین نوع در میان انواع پوست آقایان و خانم ها است و مراقبت از آن سخت تر است. این پوست غالبا در ناحیه T شکل صورت (پیشانی و بینی) و چانه ظاهر چرب و براق دارند. این نواحی از صورت غدد چربی فعال تری نسبت به نواحی دیگر صورت مثل گونه ها دارند. داشتن پوست خشک و پوست چرب به صورت هم زمان به این معنی است که شما احتیاج به مراقبت ویژه و دقیقی از پوست خود دارید؛ عادت های روزمره و استفاده از انواعی از مواد آرایشی و بهداشتی که چربی قسمت های چرب پوست را بیشتر و نواحی خشک پوست را خشک تر نکنند. 

سراغ ترکیبات طبیعی بروید

کسانی که پوست ترکیبی دارند معمولا محصولات بهداشتی دارای مواد شیمیایی را بیش از اندازه قوی می دانند. مانند محصولاتی که دارای بنزوئیل پروکساید (داروی درمان جوش) هستند، که می توانند پوست را به شدت خشک  کنند و فعالیت غدد چربی نواحی چرب پوست را هم بیشتر کنند. در عوض محصولات دارای آبرسان با عصاره  طبیعی مثل خیار، چای سبز و بابونه می توانند رطوبت مورد نیاز پوست را تامین کنند، در عین حال که پوست را تحریک نمی کنند و آرامش بخش هستند.

افراد با پوست ترکیبی نیز مانند افرادی که پوست خشک دارند بهتر است سراغ محصولات آرایشی و بهداشتی که که عطر و رایحه دارند نروند؛ چرا که هر دو این مواد رطوبت طبیعی پوست را از بین می برند. به جای آن از محصولاتی که دارای عصاره های طبیعی و بدون الکل (no-Alcohol) هستند بیشتر استفاده کنید.

پاکسازی پوست و اهمیت مرطوب کننده را فراموش نکنید!

مانند پوست  چرب و پوست خشک پاکسازی پوست ترکیبی نیز ضروری است. با پاکسازی و اسکراب ملایم پوست به طور مرتب می توانید مطمئن شوید سلول های مرده پوست را از منافذ پوست جدا کنید تا چربی و آلودگی داخل منافذ پوست حبس نشوند.

مرطوب کننده پوست اهمیت دارد اما پیدا کردن یک مرطوب کننده که هم برای پوست خشک و هم برای پوست چرب مناسب باشد کار سختی است؛ به همین دلیل ما پیشنهاد می  کنیم که در طول روز از 2 نوع مرطوب کننده متفاوت استفاده کنید، یک مرطوب کننده برای نواحی خشک که آبرسان قوی و دارای ترکیبات مغذی باشد و یک مرطوب کننده آبرسان بدون چربی (oil-free) برای نواحی چرب صورت.

بیشتر بخوانید: در مورد مراقبت از پوست ترکیبی بیشتر بدانید

پوست  حساس

درواقع هر کدام از پوست های چرب، خشک یا ترکیبی می توانند خصوصیات پوست حساس را هم داشته باشد. پوست های حساس همیشه مقداری قرمز و ملتهب هستند و از بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی نمی توانند استفاده کنند. کسانی که پوست حساس دارند نباید به هیچ وجه از محصولات قوی با ترکیبات شیمیایی شدید استفاده کنند. پوست حساس همانطور که از اسمش مشخص است ممکن است به مواد مختلفی حساسیت نشان دهد که پوست های دیگر نشان نمی دهند.

مراقبت از پوست حساس

برای این نوع پوست به این دلیل که به راحتی تحریک می شود، بسیار مهم است که از مواد طبیعی بدون اسانس شیمیایی و بدون الکل استفاده کنید. عصاره های طبیعی آلوورا و بابونه آرامبخش های طبیعی برای پوست حساس هستند و می توانید از محصولاتی که دارای این نوع عصاره ها هستند استفاده کنید. ماسک های خانگی می توانند در رفع حساسیت پوست موثر باشند. اگر می خواهید از محصولات آماده و معروف هم استفاده کنید، دقت کنید که حتما محصولات مخصوص پوست حساس باشند.

هنگام شستن پوست دقت کنید که به آرامی این کار را انجام دهید و اصلا از لیف و برس  صورت زبر استفاده نکنید. پاک کننده های روغنی می توانند برای پوست شما مناسب باشند. برای پاک کردن آرایش و شست و شوی صورت باید از محصولات بسیار ملایم بدون رنگ، اسانس و الکل استفاده کنید. شستن بیش از حد پوست باعث خشکی بیش از حد و همچنین حساس شدن بیش از حد پوست می شود.

آفتاب و پوست حساس

پوست های حساس در برابر آفتاب می توانند به شدت آسیب پذیر باشند. پس مطمئن شوید که بدون کرم ضد آفتاب با UV بالای 50 که بافت سبکی دارند از خانه بیرون نمی روید. کرم ضد آفتاب و لوازم آرایشی که بافت سنگین دارند اصلا برای پوست حساس مناسب نیستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کرم ضد آفتاب

برای درمان جوش روی پوست خشک و حساس چه کنیم؟

باور عموم بر این است که فقط پوست چرب دچار جوش می شود و برای درمان آن باید به خرید بهترین کرم ضد جوش یا سایر روش های درمانی روی بیاورد؛ درحالی که پوست معمولی و خشک نیز به جوش مبتلا شده و به درمان نیاز دارند. جوش اصطلاح گسترده ای شامل همه ی انواع آن و حاصل ترشح و تجمع چربی یا آلودگی ها در منافذ پوست است. در یک نگاه کلی، زمانی که غدد چربی، سبوم بیش از حد تولید کند، پوست چرب می شود. سبوم، چربی طبیعی پوست است که از آن محافظت می کند. ترشح زیاد سبوم باعث گرفتگی منافذ و بروز جوش می شود؛ بنابراین بروز جوش در پوست چرب بسیار شایع تر است؛ اما پوست خشک نیز از این عارضه در امان نیست. در واقع هر چیزی که باعث مسدود شدن منافذ پوست شود،  به بروز جوش منجر می شود. در این مقاله به درمان جوش روی پوست خشک یا حساس می پردازیم.

مراقبت از پوست خشک و حساس

داشتن برنامه مراقبتی منظم، یکی از بهترین روش ها برای درمان جوش روی پوست خشک یا حساس است. بنابراین به توصیه های زیر توجه کنید:

  1. اگر پوست حساسی دارید، لازم است بهترین کرم ضد جوش یا سایر محصولات مراقبت از پوست خود را با دقت انتخاب کنید. پوست حساس احتمالاً در مواجهه با محصولات با فرمولاسیون خیلی قوی، واکنش منفی نشان می دهد.
  2. توجه داشته باشید که پوست هر کس با دیگری متفاوت است. محصولی که برای یک شخص جواب می دهد ممکن است برای شما مفید نباشد.
  3. از مصرف محصولات با ساختار سنگین خودداری کنید. این محصولات شامل لوسیون های خیلی چرب یا بر پایه چربی است و منافذ پوست را مسدود می کنند.
  4. از لوازم آرایشی بر پایه آب بیشتر استفاده کنید. این قانون برای هر کسی که سابقه یا استعداد جوش دارد، صادق است.
  5. به خاطر داشته باشید که محصولات حاوی الکل، رنگ و رایحه نیز پوست خشک و حساس را تحریک می کند.

درمان جوش روی پوست خشک یا حساس

برای درمان جوش روی پوست خشک لازم است ابتدا معضل خشکی پوست را بر طرف کنید. یکی از راه ها برای رسیدن به این هدف، انتخاب محصولاتی است که به پوست شما کمک می کند رطوبتش را حفظ کند. در اینجا چند نکته برای شروع کار آمده است:

1. مشورت با پزشک یا متخصص

قبل از انجام هر روشی برای درمان جوش روی پوست خشک یا حساس، با پزشک یا مشاور پوست خبره و آگاه مشورت کنید. از هر درمان خودسرانه پرهیز کنید.

2. استفاده از پاک کننده ملایم

از پاک کننده ملایم برای تمیز کردن آرایش، آلودگی،  چربی و باکتری ها استفاده کنید. یک محصول ملایم می تواند بدون برهم زدن pH پوست، منافذ آن را پاکسازی کند.

3. استفاده از مرطوب کننده بر پایه آب

بلافاصله پس از تمیز کردن صورت، یک مرطوب کننده بدون چربی و بدون اسانس و افزودنی های معطر استفاده کنید.

4. کاهش شستن صورت

در روند درمان جوش روی پوست خشک یا حساس، فقط روزانه یک بار صورت خود را بشویید. هرچند شست وشو به ازبین بردن آلودگی و مواد تحریک کننده پوست شما کمک می کند؛ ولی شست وشوی بیشتر از یک بار در روز باعث ازدست رفتن رطوبت آن می شود.

5. استفاده از لایه بردار مناسب پوست

برای درمان جوش روی پوست خشک یا حساس از لایه بردار مخصوص آن پوست استفاده کنید. لایه برداری بیش از دو بار در هفته هرگز توصیه نمی شود. لایه برداری زیاد و غیراصولی، پوست را خشک تر کرده و آن را تحریک می کند.

6. بررسی ترکیبات کرم ضد جوش

از کرم ضد جوش یا محصولات مراقبت از پوست که حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی هستند، خودداری کنید. این اسید ممکن است چربی طبیعی پوست را از بین ببرد. همچنین بنزوئیل پراکسید و اسید سالیسیلیک به طور معمول تولید چربی را کاهش می دهند. این محصولات برای پوست چرب بهتر هستند؛ ولی خشکی پوست را تشدید می کنند؛ بنابراین ضمن کاهش مصرف محصولاتی که در بالا به آن ها اشاره شد، مصرف سایر داروها از جمله رتینوئید را با مشورت پزشک افزایش دهید.

7. تمیز کردن پوست قبل از درمان

در روند درمان خود دقت بیشتری کنید. به عنوان مثال، لازم است قبل از استفاده از بهترین کرم ضد جوش یا مصرف مرطوب کننده بدون چربی، پوست خود را تمیز کنید. حتی استفاده از مرطوب کننده برای کاهش اثر خشکی پوست روی پوست آلوده می تواند منافذ را مسدود کرده یا باعث لک پس از جوش شود.

8. درمان جوش با روند آهسته و پیوسته

درمان جوش روی پوست خشک یا حساس را با دوز کم شروع کنید. درمان های سنگین، خشکی بیشتر، حساسیت و اگزما را در پی دارد. روش آهسته و پیوسته بهترین راه درمان جوش روی هر نوع پوستی است.

مراقبت های فردی برای درمان جوش

در کنار انتخاب محصولات مناسب برای مراقبت از پوست، چند عادت فردی می تواند به درمان جوش روی پوست خشک کمک کند. در ادامه به بررسی این عادات می پردازیم:

  1. به جای آب گرم، پوست خود را با آب ولرم تمیز کنید. آب گرم ممکن است به شما حس آرامش دهد؛ اما درعینِ حال،  پوست را خشک تر می کند و به سطح پوست شما آسیب می رساند.
  2. پوست خود را به آرامی خشک کنید. مالیدن حوله به صورت یا پاک کردن پوست با فشار، شدت خشکی را بیشتر کرده و باعث تحریک پوست می شود.
  3. از دستگاه بخور استفاده کنید. افزودن رطوبت به هوای خانه یا دفتر کار شما تا حدی به کاهش خشکی پوست کمک می کند.
  4. قبل از شستن دست، صورت خود را لمس نکنید. این کار ممکن است آلودگی را از روی دستان به صورت شما منتقل کند و باعث ایجاد جوش شود.

سخن پایانی

امیدواریم با رعایت توصیه های بالا به سادگی بتوانید به درمان جوش روی پوست خشک بپردازید. برای خرید بهترین کرم ضد جوش با ترکیبات متنوع و مخصوص پوست خود فروشگاه اینترنتی اُردمی ـ مرجع تخصصی محصولات آرایشی، بهداشتی و تندرستی را به شما پیشنهاد می کنیم. همچنین می توانید به منظور آشنایی با نوع پوست خود و بهترین روش مراقبت یا درمان آن از طریق شماره تلفن ثبت شده در سایت یا درج پیام در بخش نظرات با کارشناسان پوست و موی مجموعه در ارتباط باشید.

آیا درمان جوش با استفاده از بهترین کرم ضد جوش باز هم عوارض جانبی دارد؟

مشاهده