عمومی

نحوه استفاده از اسکراب صورت

استفاده از اسکراب صورت باعث می شود که پوست زیبا، جوان، لطیف و درخشان شود. برخلاف صابون و برخی از شوینده های صورت، میزان ترکیبات شیمیایی در اسکراب پوست کم تر است و باعث لایه برداری بافت مرده و آسیب دیده پوست صورت می شود. با این حال، ممکن است استفاده بیش از حد یا نادرست از اسکراب صورت به پوست آسیب برساند. برای اطلاع از فواید اسکراب و طرز صحیح استفاده از اسکراب صورت، همراه ما باشید.

نحوه استفاده از اسکراب صورت در خانه و نکاتی که باید بدانید!

نحوه استفاده از اسکراب صورت در خانه بسیار ساده است. اما پیش از آن باید به چند نکته توجه کنید تا به پوستتان آسیب وارد نکنید. این نکات کمک می کنند تا نوع پوست خود را به درستی بشناسید و باعث زیبا و سلامت تر شدن پوست صورتتان شوید.

آیا اسکراب صورت مناسب پوست شما است؟

در مرحله اول، باید بدانید که آیا اسکراب صورتی که خریداری کرده اید مناسب نوع پوست شما است یا خیر؟ در واقع، همه نمی توانند از ماسک اسکراب صورت استفاده کنند. برای مثال، در صورتی که پوستتان دچار عفونت، بیماری های پوستی همچون اگزما، آکنه، التهاب، قرمزی یا خارش است، بهتر است از اسکراب های لایه بردار استفاده نکنید. همچنین، در صورتی که در گذشته دچار بیماری پوستی شده اید یا پوست حساسی دارید، توصیه می کنیم پیش از مصرف هر گونه محصولات آرایشی و بهداشتی با پزشک متخصص مشورت کنید.

نوع پوستتان را تشخیص دهید

ابتدا نوع پوستتان را تشخیص دهید تا بهتر بتوانید از اسکراب صورت استفاده کنید. در واقع شما باید اسکراب مناسب پوست صورتتان را انتخاب کنید. به طور کلی، انواع پوست به پوست نرمال، پوست خشک، پوست چرب و پوست مختلط تقسیم می شوند، اما چگونه متوجه شویم که نوع پوست ما کدام است؟

  • ابتدا پوستتان را کاملا بشویید. لازم است که هیچگونه آرایش یا مرطوب کننده ای روی پوستتان باقی نماند.
  • اجازه دهید صورتتان با هوا و بدون حوله یا دستمال خشک شود. سپس یک ساعت به پوستتان استراحت بدهید.
  • یک دستمال کاغذی بردارید و آن را به صورت ضربه ای روی پیشانی، بینی، گونه، چانه و شقیقه بزنید.
  • در صورتی که دستمال کاغذی روی پوستتان چسبید، نوع پوست شما چرب است.
  • در صورتی که دستمال کاغذی هیچ تغییری نکرد، پوست شما خشک است.
  • در صورتی که دستمال کاغذی تنها روی پیشانی، بینی و چانه چسبید و روی بخش های دیگر صورت تغییری نکرد، نوع پوست شما مختلط است.
  • به یاد داشته باشید که ممکن است پوست شما نسبت به برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی واکنش یا حساسیت نشان دهد.
  • نشانه های پوست حساس، قرمزی، خارش، التهاب، پوسته پوسته شدن، زخم شدن و جوش زدن است.

خرید بهترین اسکراب صورت مناسب پوست شما

ابتدا باید بهترین اسکراب صورت مناسب پوستتان را پیدا کنید. بنابراین توصیه می کنیم پس از تماشای تبلیغی در صفحات مجازی، آن محصول را تهیه نکنید و درباره آن بیش تر تحقیق کنید. برای مثال، شما باید بدانید که این ماسک اسکراب صورت مناسب چه نوع پوستی است؟ آیا این اسکراب صورت مناسب نوع خاصی از پوست است یا برای انواع پوست مناسب تهیه شده. بنابراین توصیه می کنیم به نکات زیر نیز توجه کنید:

  • ترکیباتی همچون زردآلو، پوست گردو، بادام و آلومینیوم اکسید مناسب پوست چرب هستند. اگر پوست حساسی دارید، بهتر است سراغ این نوع اسکراب صورت نروید.
  • اسکراب صورتی که حاوی ترکیباتی همچون آلفاهیدروکسید یا بتاهیدروکسید است مناسب پوست خشک یا حساس است.

به راهنمای اسکراب صورت توجه کنید

پیش از مصرف اسکراب صورت، توصیه می کنیم به راهنمای روی بسته توجه نمایید. علائمی همچون Warning یا هشدار معمولا به شما می گویند که این محصول برای چه نوع پوستی مضر است. تاریخ انقضا و حساسیت های ممکن پوستی از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنید.

همچنین، برخی از اسکراب های صورت تنها خاصیت لایه برداری صورت دارند و به پاکسازی پوست کمک نمی کنند. پیش از استفاده از این نوع اسکراب ها، باید صورتتان را کاملا بشویید و تمیز کنید.

طرز استفاده از ماسک اسکراب چگونه است؟

اکنون که با انواع پوست و نکات پیش از خرید آشنا شدید، دیگر زمان آن است که طرز استفاده از اسکراب صورت را بشناسید. توصیه می کنیم به نکات زیر توجه کنید تا پوستتان دچار آسیب نشود.

پوستتان را بشویید

در مرحله اول استفاده از اسکراب صورت، شما باید پوستتان را با آب ولرم یا سرد بشویید. بهتر است ابتدا موهایتان را با یک تل یا کش جمع کنید تا راحت تر باشید. به یاد داشته باشید که هرگز از آب داغ برای شستن صورت استفاده نکنید تا پوستتان خشک نشود. همچنین، در صورتی که روی صورتتان کرم مرطوب کننده، آرایش یا کرم ضدآفتاب دارید، حتما پیش از مصرف اسکراب صورت آن را پاک کنید.

پوستتان را با اسکراب ماساژ دهید

مقداری از ماسک اسکراب صورت به اندازه یک نخود یا کمی بیش تر روی صورت خیستان قرار دهید. اسکراب صورت را به مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه به آرامی روی پوست صورت و گردن  ماساژ دهید.

به یاد داشته باشید که پوستتان را فشار ندهید تا دچار قرمزی یا پوسته پوسته شدن صورتتان نشوید. همچنین، اسکراب صورت را به چشم و لب هایتان نزنید. اسکراب لب با اسکراب صورت متفاوت است و بافت ملایم تری دارد.

ماساژ صورت با اسکراب در حالت چرخشی و دایره وار تنها باید از 30 تا 90 ثانیه زمان ببرد. بیش تر از این زمان ممکن است به پوستتان آسیب برساند یا پوست را دچار حساسیت، قرمزی، جوش و خارش کند.

اسکراب سنت ایوز یکی از برندهای موفق در این حوزه است. با کلیک روی لینک، می توانید با این برند و محصولات آن آشنا شوید.

دوباره صورتتان را بشویید

پس از آنکه پوستتان را با اسکراب صورت ماساژ دادید، زمان آن رسیده که پوستتان را با آب سرد یا ولرم به خوبی بشویید. در این مرحله هم نباید از آب داغ استفاده کنید تا پوستتان خشک نشود. همچنین، آب سرد باعث بسته شدن منافذ پوست می شود. دقت کنید که پوستتان را کاملا با آب بشویید تا اثری از ماسک اسکراب باقی نماند.

پوستتان را خشک کنید

یک حوله بسیار نرم بردارید و آن را روی صورتتان قرار دهید یا به صورت ضربه ای پوستتان را خشک کنید. به یاد داشته باشید که کشیدن حوله روی پوست، باعث بروز چین و چروک صورت می شود. همچنین، حوله زبر به بافت پوست، به خصوص پس از لایه برداری آسیب می رساند.

پوستتان را آبرسانی کنید

در مرحله پایانی استفاده از ماسک اسکراب صورت در خانه، باید صورتتان را مرطوب و آبرسانی کنید. تفاوتی ندارد که جنس پوست شما چرب، مختلط یا خشک است. پوست شما باید آبرسانی شود؛ چرا که در لایه برداری، بافت سطحی پوست حذف شده و نیاز به آبرسانی دارد. می توانید از کمی کرم مرطوب کننده استفاده کنید، چرا که پوستتان نرم است و تنها نیاز به آبرسانی دارد.

چه زمانی باید از اسکراب صورت استفاده کنیم؟

سوالی که ممکن است در ادامه برایتان پیش بیاید این است که چه زمانی باید از اسکراب پوست استفاده کنید؟ اسکراب صورت باعث روشن شدن، شادابی و جوان شدن پوست می شود، اما مصرف روزانه یا بیش از حد نتیجه عکس به همراه دارد. حتی ممکن است باعث قرمزی، التهاب، خارش و حتی بروز جوش شود.

بنابراین، اگر می خواهید به نتیجه دلخواه خود برسید و پوستی زیبا و لطیف داشته باشید، بهتر است استفاده از اسکراب صورت تنها به یک یا دو روز از هفته اختصاص بدهید. به علت اینکه اسکراب کردن بافت سطحی پوست را لایه برداری می کند، مصرف آن در روتین روزانه پوست صورت توصیه نمی شود.

انجام منظم مجموعه ای از اقدامات مراقبتی همچون استفاده از کرم های شب یا دور چشم تحت عنوان روتین پوستی روزانه برای سلامت پوست ضروری است. از سوی دیگر حفظ سلامت پوست صورت در گروی اقدامات مراقبتی دیگری نظیر لایه برداری پوست یا استفاده از برخی ماسک ها است که به صورت هفتگی انجام می شود و به آن روتین پوستی هفتگی می گویند. به طور کلی برای داشتن پوستی سالم، شاداب و زیبا، انجام منظم روتین های پوستی روزانه و هفتگی توصیه می شود. اسکراب یا لایه برداری پوست صورت نیز جزو مراقبت های پوستی هفتگی به حساب می آید که به کمک محصولات لایه بردار پوست صورت انجام می گیرد. لایه بردارهای صورت با از بین بردن سلول های مرده، پوستی شفاف و شاداب را برای شما به ارمغان می آورند. با توجه به نقش مهم لایه برداری در سلامت پوست، در این مقاله به مزایای اسکراب صورت و روش های انجام آن می پردازیم.

دلیل استفاده از اسکراب صورت

تولید سلول های جدید و باقی ماندن سلول های مرده بر روی پوست، فرآیندی است که به صورت طبیعی در تمامی انواع پوست ها اتفاق می افتد. با این حال زمانی که لایه ای از سلول های مرده بر روی پوست وجود داشته باشد، پوست کدر به نظر می رسد و موجب ایجاد جوش، افتادگی و پیری پوست می شود. بنابراین برای داشتن پوستی سالم و جوان پیشنهاد می شود که حتما یک الی دو مرتبه در هفته پوست صورت خود را با استفاده از لایه بردارها اسکراب کنید تا با حذف سلول های مرده، امکان تکثیر سلول های جدید به وجود آید. بنابراین می توان گفت که اسکراب صورت به منظور پاکسازی پوست از سلول های مرده، حذف چربی های اضافی پوست و رفع آلودگی های محیطی و باقیمانده مواد آرایشی از روی پوست انجام می شود.

انواع اسکراب صورت

اغلب محصولات لایه بردار صورت حاوی دانه های گرانول یا همان دانه هایی زبر هستند که درون بافتی کرمی یا ژلی قرار دارند. در حقیقت این دانه ها یا گرانول ها هستند که موجب پاکسازی عمقی پوست می شوند. در مقابل برخی از لایه بردارها نیز فاقد دانه یا گرانول و بافت زبر هستند. این اسکراب ها کار لایه برداری بافت های مرده پوست را با ملایمت انجام می دهند و مناسب افرادی هستند که پوست حساسی دارند. نکته مهمی که وجود دارد این است که فرمولاسیون محصولات لایه بردار معمولا حاوی انواع ویتامین ها، ترکیبات آبرسان و مواد مغذی پوست است تا در حین لایه برداری، با تامین مواد مغذی مورد نیاز پوست بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

مزایای اسکراب صورت

لایه برداری یا اسکراب صورت مزایای فراوانی برای پوست دارد که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

– حذف سلول های مرده پوست

– باز کردن منافذ مسدود شده پوست

– افزایش میزان گردش خون در پوست

– بازسازی بافت پوست

– جذب بهتر کرم ها

– کاهش چین و چروک

– ارمغان آور جوانی و شادابی برای پوست

ویدیوی آموزش استفاده از اسکراب صورت

نحوه اسکراب پوست صورت

برای تهیه یک محصول لایه بردار یا اسکراب صورت، ابتدا باید به نوع پوست خود توجه کنید. با توجه به نوع پوست خود می توانید در طول هفته یک تا دو مرتبه از محصولات لایه بردار صورت استفاده نمایید. به عنوان مثال اگر پوست حساسی دارید، بهتر است که هفته ای یک بار از لایه بردارهای بدون گرانول استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که مناسب ترین زمان برای استفاده از اسکراب صورت هنگام استحمام و بر روی پوست تمیز صورت است. با این حال اگر به هر دلیلی تصمیم دارید که این کار را خارج از محیط حمام انجام دهید، ابتدا باید پوست صورت خود را خیس کنید و سپس از لایه بردار استفاده نمایید.

برای اسکراب پوست صورت، لایه بردار اسکراب صورت را در حمام به صورت دورانی و به آرامی روی پوست تمیز صورت تان بمالید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید محصولات لایه بردار را به ناحیه دور چشم تان بزنید؛ زیرا پوست اطراف چشم ها بسیار حساس و نازک است. در نهایت پس از سپری شدن زمان مناسب، پوست را با آب ولرم آبکشی و خشک کنید. در این مرحله بهتر است که از ماسک صورت استفاده نمایید؛ زیرا اثر فوق العاده اسکراب صورت بر روی پوست موجب می شود تا پس از آن مواد مغذی و کرم ها به خوبی جذب پوست شوند. در نهایت نیز می توانید از تونر، سرم یا کرم های پوستی خود استفاده نمایید و نتایج موثر آنها را مشاهده کنید.

در انتها باید بگوییم که استفاده منظم و روتین از اسکراب های صورت به از بین بردن سلول های مرده پوست، پاکسازی پوست و باز شدن منافذ مسدود شده بر اثر آلودگی ها و چربی ها کمک می کند و موجب می شود تا بافت پوست صاف و یکدست شود. از سوی دیگر در این شرایط پوست صورت با تکثیر بهتر سلول های جدید جوان و شاداب تر می شود و سرم ها و کرم ها نیز با سرعت بیشتری جذب پوست می شوند. اسکراب نیز از طریق ترمیم و بازسازی پوست صورت، چین و چروک ها را کاهش می دهد و کیفیت پوست صورت را بهبود می بخشد.

معرفی محصول برای اسکراب صورت

لایه بردار صورت روشن کننده آدرا

لایه بردار صورت روشن کننده آدرا محصولی از برند ایرانی آدرا است. این محصول به لطف بهره مندی از عصاره کافئین، لیمو و پاپایا، تجمع چربی و سلول های مرده پوست را از بین می برد و پوست را به صورت عمقی پاکسازی می نماید. این لایه بردار جوش های سر سیاه را از بین می برد و کمک بسزایی به روشن شدن پوست می کند.

>> مشاهده لایه بردار صورت روشن کننده آدرا

کرم لایه بردار بایومارین

این محصول از برند ایرانی بایومارین یک کرم لایه بردار است که پوست را به خوبی از آلودگی ها پاکسازی می نماید و به جوان سازی لایه های زیرین پوست می کند. در نتیجه استفاده از این لایه بردار به پوست ظاهری جوان و شاداب هدیه می کند.

>> مشاهده کرم لایه بردار بایومارین

کرم لایه بردار ملایم پیلینگ کلارنس

کرم لایه بردار ملایم پیلینگ کلارنس محصولی از برند فرانسوی کلارنس است. این کرم لایه بردار، فاقد دانه های ریز است و سلول های مرده را با ملایمت از سطح پوست جدا می کند. این محصول به لطف بهره مدی از عصاره گل پامچال، پوست را لطیف و درخشان می نماید و وجود خاک رس در آن به پاکسازی  عمیق پوست کمک می کند.

کرم اسکراب و پاک کننده هیدرودرم

این کرم اسکراب، لایه خارجی و زبر پوست را جدا می سازد و عملکرد موثری در رفع دانه های سرسیاه و منافذ پوست ایفا می نماید. از سوی دیگر مواد آنتی باکتریال موجود در فرمولاسیون کرم اسکراب و پاک کننده هیدرودرم از بروز جوش های صورت جلوگیری می کند و ترشح چربی پوست را تنظیم می نماید.

>> مشاهده کرم اسکراب و پاک کننده هیدرودرم